tti Roethof rustig ,^p weg naar weer iwee wereldtitels edische begeleiding sport ter discussie 3e(lo MULLER KNEEDT LAATSTE SPANNINGEN WEG Schema en deelnemers WK karate GROTE BEHOEFTE AAN DESKUNDIGEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 f! Het program- de wereldtitel- MADRID Het ma van strijd karate te Madrid luidt als volgt: donderdag 27 november finale team wedstrijden; vrijdag 28 no vember finale licvhte klas sen; zaterdag 29 november zwaardere klassen; zondag 30 november finale alle ca tegorieën). De Nederlandse selectie. et vel^ wj CL d<fERDAM Salo Muller 6, i5-4plt er geen moment aan. Otti dd niqof (30) wordt volgende ks go« in Madrid opnieuw wereld- ^•'°,)ioen karate. In zijn gezellige 'at fc I-A onder leiding van bond» .□dwig Kotzebue. bestaat uit: „Ludwig Kot- coach Ludu kruimte trekt de Amster- as eythonC fysio-therapeut, die ooit van Ai naar ongekende successen 1de, iedere dag een uur uit de halfzwaargewicht. Roet- s blessure vrij, maar met be- le apparatuur worden de en en spieren geprikkeld en («^ïuTnd en verdwijnen de laat- ;ld (SJpanningen uit het lichaam. van Curasao afkomstige a het ttspecialist ondergaat de evr J. nstoten en kortegolfbestra- 'E de zichtbaar genoegen. :kkerii „Dank zij Salo zijn mijn rugpij nen verdwenen en kan ik weer voluit trainen, ongelofelijk". Nu wordt Roethof 'opgeladen' en het zelfvertrouwen straalt van zijn gezicht Een onbeschadigd gezicht want in zijn sport hoeven geen tanden te sneuvelen als je het goed doet. Otti Roethof: „In mijn eerste interland liep ik een ge scheurde liep op en daarna ben ik wat voorzichtiger geworden, ook met mijn tegenstanders". Otti Roethof is in een uitstekende condi tie. Rent elke dag vijf kilometer in mul zand en traint geregeld met zijn teamge noten in de dojo. Een speciaal dieet volgt hij niet, maar wat hij eet, is gezond. Alco hol en barbezoek zijn Roethof onbekend,, hij heeft er ook geen behoefte aan. De ka- rateka heeft geen grammetje overtollig ivergetelijk moment uit 1977. Otti Roethof keert als kersverse wereld- jen karate uit Japan terug en wordt op Schiphol door zijn vrouw en zoontje Jair begroet. vet en zijn gewicht van 79 kilo bij een lengte van 1.89 m. duidt op een slank, ge-' spierd lichaam. Dat laatste maakt Roethof in staat nóg sneller en beweeglijker te zijn dan zijn tegenstanders. Bovendien is hij all-round. „Sommigen zijn beter met hun hardden dan met hun voeten. Ik pas beide technieken even gemakkelijk toe als dat nodig is", stelt Otti Roethof zijn achterban gerust. Bij Roethof thuis in Amsterdam Zuid valt iedere bezoeker direct met de neus in de prijzen. Een kloeke kast vult de halve gang en het is zinloos te proberen de uit gestalde bekers te tellen. Maar dat men op een zilverader is gestoten is duidelijk. De huiskamer herbergt het bewijs van Roet- hofs grootste triomf. Een trofee van bijna een meter hoogte boezemt het nodige ont zag in. Een Japanse inscriptie geeft ver moedelijk aan dat de bezitter van deze Cup wereldkampioen karate in de open gewichtsklasse is geworden in Tokio. Al leen het jaartal 1977 is voor een wester ling leesbaar. Voor nóg zo'n kolos lijkt het huis te klein. Toch is er één in aantocht. Otti Roethof: „Ik gok op twee titels. We vertrekken dinsdag met een selectie van elf man naar Madrjd. Ons sterkste vijf-, mansteam vind ik favoriet voor de ploe- gentitel en omdat ik de Europese top op dit ogenblik hoger aansla dan de Aziati sche en John Reeberg, Ludwig Kotze bue en ik vormen die top moeten we dus ook tijdens de individuele titelstrijd kunnen winnen. Dit jaar wordt voor het eerst in gewichtsklassen gestreden tijdens een WK, zeven in totaal, en dat maakt het voor ons iets eenvoudiger. In 1977 kon men alleen om een open wereldtitel strij den en die titel zal daarom voor mij altijd veel waarde blijven houden". zebue, Otti Roethof, Danny Schenker, Kenneth Lewin, Gilbert Ballantie en Jerry Slager (allen Amsterdam), Fred Royers en Rob Walra ven (beiden Arnhem), Danny Soto (Haarlem), John Reeberg (Rotterdam) en Wim Mossel (Kampen). Europees kampioen Rob Poley (Dordrecht) ont breekt als gevolg van ge zinsuitbreiding. Eerlijke sport „Ik heb na mijn wereldtitel steeds gepro beerd goede resultaten te blijven beha len", vervolgt Otti Roethof, „want daar door houd je je sport op positieve wijze in de publiciteit. Het is een eerlijke, nog ech te amateursport, waarbij niet met uitsla gen wordt geknoeid en geen doping wordt gebruikt De topkarateka's hebben boven dien met hun sportscholen bewezen dat karate geen duistere figuren aantrekt, zoals vroeger vaak werd gedacht". Een zware stem uit een vogelkooi onder breekt het betoog van de heer des huizes, maar in het woongaas vertoeft slechts een kanariepietje. Het raadsel is snel opgelost als blijkt dat achter de eerste nog een tweede kooi staat, waarin een beo een verrassende zinsbouw ten toon spreidt. De onderbreking stoort Otti IV>ethof niet. „Vroeger was ik gespannen voor belang rijke wedstrijden, maar dat is veranderd. Ik ben dertig en die leeftijd werkt in mijn voordeel. Ik vecht veel rustiger, terwijl de jaren lichamelijk nog niet op me druk ken". Met zijn echtgenote Janny vormt Otti Roethof ook op sportief gebied een goede twee-eenheid. In zijn sportschool te Dui- vendrecht geeft hij de technische trainihg, terwijl Janny het conditionele gedeelte verzorgt. Toch is die school niet, zoals vaak wordt gedacht, zijn belangrijkste bron van inkomsten. „Integendeel zelfs. Slechts één middag en één avond per week ben ik daar mee bezig, met vijftig man. Het hoeft ook geen winstgevende zaak te zijn, de prestaties interesseren me meer. En die zijn goed, want vijf van mijn leerlingen zitten in de WK-selectie". „Waar ik wel behoorlijk mee verdien zijn de trainingsstages die ik in Finland, Span je en West-Duitsland verzorg ten behoeve van hun nationale selecties. Maar naast het karate heb ik nog een normale baan. Ik werk voor een antiquair en zit voorna melijk in de ikonenhandel. Voor het dag blad Nieuws van de Dag verzorg ik ook nog een column". Naar Roermond Voor de nabije toekomst heeft Otti Roet hof ambitieuze werkplannen. „Ik wil in Limburg de karatesport iets meer van de grond krijgen en open waarschijnlijk vol gend jaar al een sportinstituut met zwem bad in Roermond, in welke stad ik dan ook ga wonen. Een en ander wordt veel grootser opgezet dan mijn huidige school tje, dat ik natuurlijk wel aanhoud", aldus Roethof. Prolongatie van zijn wereldtitel zal hem daarbij niet weinig in de kaart spelen. Twee gcholen betekenen nóg meer reizen en tegen dat ongemak heeft Roethof zich met de aanschaf van een comfortabele Ja guar al redelijk gewapend. Trouwens, met zijn vorige automobiel, een Daimler, zat Otti Roethof ook niet in de krappe toer- klasse. „In een wagen moet je lekker zit ten, dat is belangrijk. Zoiets geeft voldoe ning, net als een keer trainen tot je erbij neervalt". Dat laatste bewijst hij 's avonds in het schooltje van bondscoach Ludwig Kotze bue, waar hij door het drukke verkeer te laat arriveert en slechts twintig minuten kan meedoen. Een redelijk getraind per- Met deze 'Ippon' (vol punt) versloeg de 30-jarlge Roethof (rechts) zijn Britse tegenstander Eugene Cor- dington in de finale van de wereldkampioenschappen karate in de Budokan Hall In Tokio. soon zou na tien minuten van Roethofs oefenprogrmamma al gestopt zijn, maar de wereldkampioen is teleurgesteld. „Man, dat is verschrikkelijk als je niet echt moe wordt. Ik had nog wel een uur door willen gaan". Teamgenoot John Ree berg (33) heeft wél anderhalf uur achter de rug, maar gaat nog een poosie met ge wichten stoeien. Diens uitspraak „ik heb het gevoel dat ik vijf man achter elkaar zou kunnen verslaan" typeert het beste het zelfvertrouwen dat zich de laatste we ken heeft meester gemaakt van de Neder landse deelnemers, die sinds de gradue ring vorige week vrijdag allen als derde dan karateka's naar Spanje vertrekken. Roethof was al derde dan en werd vorige week overgeslagen. De karatekampioen/i- konenhandelaar/trainer/columnist Roet hof kan er niet mee zitten. Hij heeft zijn oog gericht op twee wereldtitels, mis schien wel drie, en wat de bond daarna doet is nu niet belangrijk. Hij vindt het wel jammer dat hij opnieuw geen (Avro's) Sportman van het Jaar kan worden. In 1977 haalde Otti Roethof de nominatielijst n(et eens, terwijl hij toch als eerste Neder lander de hegemonie van de Aziaten doorbrak. Dit keer zijn de geheime stem mingen van de pers al achter de rug. En hij moet zijn titel nog verdedigen. HERMAN JANSEN DWIJKERHOUT De medi- in de sport staat hevig tie. Omdat de medische we- drastische ontwikkeling van de niet heeft kunnen bijbenen, is er shterstand ontstaan die bijna niet te overbruggen is. De kritiek op euringen neemt eerder toe dan de professionele sport verkeert ie begeleiding grotendeels in 'eer en op gemeentelijk ni- moet er vele jaren worden ge- eer er een Sport Medisch Advies- urn (SMA) wordt opgericht Er is behoefte aan deskundigen, maar leze maand werd de eerste Neder- latic. 2,^ geïnstalleerd, die zich heeft aster cialiseerd in sportgeneeskunde, wafenpeciaiist anno 1980. Geen al te op- f in hefend beeld, en dat beseffen de me- 1 Sï® °°*- Twee dagen lang bekeken week hun eigen functioneren '.ombindj, fo congrescentrum te y deze (wijkerhout en gebruikten daar- 'ezingen, discussies, rollenspelen, pratica en zelfs strandwande- Dat gebeurde op initiatief van leratie van Bureau's voor Medi- Iportkeuring, die dit jaar zijn bestaan viert En alles met „Keuring op losse schroe- Boersma, voorzitter van de jubila nt federatie, aan het begin van het Ts: „We moeten de bestaande vor- orbreken en zoeken naar en nieu- king op alle niveau's. Er onale sportgezondheidszorg Een nogal pretentieus verlangen, 1 periode waarin veel artsen uit on- jmet de situatie en de bureaucrati- j waarop een SMA tot stand komt, len houtje iets aan samenwerking fen te doen. Voor die door Boersma jgde samenwerking is bovendien i nodig. Vijf jaar geleden en commissie van CRM in dit on- j> om binnenkort met en rapport te b. Dr. Mosterd, voorzitter van de |ng Opleiding Sportartsen, vooruit- I daarop: „De conclusies van CRM jjtthutsend voor ons. We moeten in- ngen gaan bewijzen, die al lang be- I zijn. Bovendien is het volledig on- [ijk welke zelfstandigheid we moe- Teveren om voor een half miljoen - in aanmerking te komen." Ook werking van het ministerie van ondheid („Een ministerie zonder Tis minimaal. Met die gegevens op pn de betrokken instanties op 31 ja- volgend jaar toch over .de landelijke werking praten. m de weinig feestelijke gebeurtenis- I Noordwijkerhout was naast de png van een stipendium (tiendui- ïlden) aan J. Weger voor onder- r beten van een onbekende maar [gevaarlijke kwal, die het vooral op «rs heeft gemunt de officiële overal tegen en daarom mag je zeker van artsen een betere begeleiding verwach ten." Daarover ging het dus twee dagen vlak achter de Noordwijkse duinen. Een stoet van deskundigen stortte stellingen en me ningen uit over een willig gehoor. Dat zich daarna terugtrok om in rustige dis cussies', onder leiding van onder meer Harm Kuipers, over het gehoorde te dis- cussieëren. Redelijk zinvol tijdverdrijf in kamers en gangen waar Anton Huiskes regelmatig renned viel waar te nemen terwijl hij luidkeels verkondigde dat de bus naar net strand nu ging vertrekken. „Uit het programma van dit congres blijkt wel", zei dr. Jongh, ere-voorzitter van de feestende Federatie, „dat we beslist niet moeten verwachten dat er conclusies uit zullen komen of dat er een uitspraak wordt gedaan dat er revolutionair moet worden ingegrepen. Maar het is op zich al goed, dat we ons eens bezinnen op de pro blematiek". Dr. Mosterd: „De conclusies van CRM zijn onthutsend". Mevr. dr. H. M. Terborgh-Dupuis, meta- medica van de Rijksuniversiteit in Lei den: „Moreel gezien is een keuring alleen aanvaardbaar als die primair is gericht op het belang van de gekeurde zelf. Is dat niet het geval, dan wordt de mens een middel tot een doel. Ik heb het gevoel, dat een keuring te veel een aanpassing aan bestaande structuren is. Deze gaat immers uit van een vast omschreven doel: top sport, zware arbeid, noem maar op, zonder dat de aanvaardbaarheid van dat doel aan de orde komt. 'Ik vind dan ook, dat een arts alleen keuringen behoort te verrich ten als hij instemt met datgene waarvoor hij keurt J. Bosboom, revalidatie-arts: „De huidige, sportkeuring beantwoordt niet -optimaal aan zijn doelstelling: schade aan het hou- dings- en bewegingsapparaat voorkomen. Er is daarom een goed onderzoek nodig van het houdings- en bewegingsapparaat Dan pas kun je gericht advise ren. „Blessures zijn voor een groot deel afhankelijk van de kwaliteit van de oefenstof". benoeming van Gée van Enst als eerste officiële sportarts. De medewerker aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam is de voorloper van een lichting art sen die inziet dat de sport een speciale ge neeskunde vereist Vier artsen zijn in het laatste stadium van die studie: Fank Berti- na (sportmedische afdeling van de Ko ninklijke Landmacht in Utrecht), Leo Heere (hoofd sportmedische afdeling NSF), Frits Kessel (bondsarts KNVB) en Herman Bessem (arts aan de Groningse universiteit). Van Enst sprak daarom over het begin van een nieuwe fase in de ont wikkeling van de medische begeleiding. Die van de erkenning. Over zijn rol daarin: „Er valt een ver schuiving waar te nemen van de preven tieve begeleiding naar de behandelende sfeer. Het probleem .van de doorsnee ge blesseerde sporter is, dat hij zo snel moge lijk weer wU spelen. Wij hebben dan altijd van die starre schema's voor blessures. Een gebroken been zes weken, dat soort dingen. Erg behoudend. In de sport moet je juist flexibel zijn. Door bijvoorbeeld met andere soorten gips te werken, kun je ie mand sneller dan normaal weer het veld in sturen. En dan heb ik het over ama teursport, want met commerciële sport be moei ik me niet Ik geef dus geen prikken in achillespezen omdat de clubleiding een vedette weer snel speelklaar wil hebben. Ik ben trouwens tegen spuiten, ik ver wacht er niets van." „Een probleem is ook de onkunde van veel sportleiders en trainers. Er worden oefeningen gedaan, zelfs met kinderen, waarbij de hele zaak wordt gemold. Bles sures zijn voor een groot deel afhankelijk van de kwaliteit van de oefenstof. Dan praat ik niet over het stomme toeval, dat natuurlijk ook een rol speelt. Het eenvou dige gegeven dat je eerder door ie enkel gaat als je moe bent, is lang niet algemeen bekend. Het gebrek aan kennis kom je Eigen verklaring Belangrijkste onderwerp van kritiek: de keuring. Enkele meningen. F. Wafelbak ker, geneeskundige bij de hoofdinspektie van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne: „Het is zinvol om na te gaan waarom voor automobilisten en mo torrijders een systeem is gekozen met een „eigen verklaring", terwijl voor de beoe fening van sport een volledige keurings procedure werd ingesteld. Na een experi ment van vijftig jaar verplichte sportkeu ring liikt een experiment met een meer vrijwillig karakter daarom te verdedigen. Het gevoel van eigen verantwoordelijk heid voor de gezondheid zal door een ei gen verklaring zonder meer worden be vorderd". G. Rijksen, jeugdarts: „Ik ben voorstander van de invoering van een sportmedisch paspoort Ieder kind moet dat dan ontvan gen in de eerste klas van de lagere school. Er zal een stimulerende werking van uit* Frustraties C. Weidema, medisch leider SMA in Haarlem4. „Keuringen hebben nog altijd een verplicht karakter. Als je wordt afge keurd heeft dat vaak frustraties tot ge volg. Het betekent immers vaak een brandmerk bij iedere volgende keuring. Eén van de mogelijkheden, die dat zou kunnen oplossen, is dat er zo weinig mo gelijk wordt gekeurd en dat er kan wor den volstaan met een oordeel van de be handelend specialist betreffende de gevol gen van die aandoening voor de belast baarheid". Eén ding is duidelijk. De medische bege leiding is uiterst onvolwassen. Ongeveer vier miljoen mensen kunnen dat vrijwel dagelijks aan den lijve ondervinden. Mis schien dat het congres in Noordwij'cer- hout de aanzet tot een oplossing is Al fluisterde een Groningse deelnemer tij dens een theepauze: „Er lopen hier meer bedrijfsgeneeskundigen rond dan sport artsen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11