■L Sfeervolle „Overschoenen van het geluk IN DE LEIDSE BIOSCOPEN ■HHflT fwisselende expositie in galerie De Sluis 4 »ïl" <w Uniek theater festival in LAK 'Zicht op schrift' toont ontstaan van het schrijven Pol Jong met etsen in Oude Raadhuis Warmond BER LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 LEIDSCHENDAM Een groot aantal kunstenaars exposeert vanaf morgen tot Cn met 5 december in Galerie de Sluis aan (le Sluiskant 24 in Leidschendam. De tneeste exposanten zijn de vervaardigers van een hoeveelheid kunstzinnige siera den. Verder zijn er gemengde technieken, keramische objecten, pastels, gewassen te- k keningen en etsen te zien op de tentoon- Afstelling. dienst, van dej en hetL ie kunstenaar Ad Meerman, die zich kort- ...„g „Arm" laat noemen werd in 1954 in Rot- wordt[er^am geboren. Ad Meerman werkt met Verschillende materialen. Zijn werk staat in Dienst het teken van weerstanden en oerkracht, n. Tel: hl aar hij is er toch in geslaagd de artistieke haal in gemengde technieken als driedimen sionaal in bronzen objecten. t De wieg van Sylvain Buffile staat in Frank rijk. Buffile verplaatst de toeschouwer met zijn werk naar zijn geboortestreek. Verstilde in net interieurs zijn afgezet in een typerend zon- innen- schaduw coloriet en brengen een sfeer over die alleen in Zuid-Frankrijk kan worden ge proefd. Sylvain Buffile, de geboren en geto gen meditteraan verwerkt het allemaal in smaakvolle pastels en gewassen tekeningen. Nicole Nieuwenhuis, in 1951 in Arnhem ge boren exposeert voor de eerste maal. Zij laat zich inspireren door het water en is erin ge slaagd dit moeilijke gegeven kundig in haar etsen vast te leggen. De verzameling sieraden op de tentoonstel ling zijn het werk van Irene Bakker, Paul Derrez, Wiard Heyenga, Willem Hesseling, Jan Karreman, Jan Matthesius, Jack van Os- nabrugge, Antje Posma, Alfred Tempelman en Ariette Zwiers. In de kleine ruimte van de galerie zijn verder nog realistische kerami sche objecten geëxposeerd van de hand van Marianne Koster en Peter Stamkart. De galérie is van woensdag tot en met vrijdag van 12 tot 18 uur geopend, op donderdag van 19 tot 21 uur, op zaterdag van 11 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Op zondag 30 november organiseert galerie De Sluis een koffieconcert met barokmuziek van Bach, Leclair en Vivaldi. Uitvoerenden zijn Rob Goorhuis op clavecymbel en Jan Willem Ter wen en Piet Verwijmeren op fluit. Een landschapsschildering van de uit Frankrijk afkomstige Sylvain Buffile. Peter van der Linden en Willem Wagter in de nieuwste productie van „De Appel". LEIDEN Toneelgroep de Appel, en met name Peter van der Linden, heeft een respectabele staat van dienst als het gaat om het uitbeelden van sprookjes. Want ik reken niet alleen de sprookjes van Andersen tot die categorie, maar ook bijvoorbeeld de verhalen van Belcampo („De heili gen met de krakeling") en van Julio Cortazar zoals vormgegeven in „Net vlies". De treffende combi natie van verhaal en bewe ging leverde altijd boeien de spelmomenten op. Peter van der Linden heeft nu een nieuw Andersenpro- gramma, getiteld „De over schoenen van het geluk", vanavond te zien in het Lak. Hij speelt het samen met Willem Wagter, bijgestaan door de muzikanten Jorn Plas en Hans Troost. Er is een duidelijke scheiding in het programma. Vóór de pau ze gebruiken de spelers ver schillende kleine fragmenten uit diverse sprookjes, die ze vrijelijk dooreen weven. De overgangen van het ene naar het andere verhaal verlopen soms bijna ongemerkt. Na de pauze worden de verhalen in hun geheel verteld, met soms maar een kleine wijziging. Een enkele keer is een ver haal duidelijk ingekort. De verhalen van Andersen bevatten een licht ironische toon die de betrekkelijkheid van het leven benadrukt. Ook in de presentatie van de LIDO I The sea wolves poon Animal House). Een su- Zweedse moordenaar. Spencer REX Massagehuis Man- EUROCINEMA III (Alphen) (a.l.) David Niven, Gregory per-slapstickfilm. (tweede maakt zich te weinig druk op hatten (16). Pornofilm. In de greep van de Doog- Beck en Roger Moore in een week) van een geslaagde actiefilm te schutter (18) Deense sexfilm. 'lekker gemaakte avonturen- kunnen spreken, (derde week) EUROCINEMA I (Alphen) De film'. De drie topacteurs ma- LIDO III La femme en- twee missionarissen (12) EUROCINEMA IV (Alphen) ken deel uit van een vetera- fant (16) Goede Franse film LUXOR The shining (16) (eerste week) When a stranger calls (16) nenlegioen, dat tijdens de van Raphaele Billetdoux over Voortreffelijke horror-film (tweede week). Tweede Wereldoorlog belast de liefdesrelatie tussen de van perfectionist Stanley Ku- EUROCINEMA II (Alphen wordt met het vernietigen van stomme tuinman (Klaus brick met een griezelige Jack aan den Rijn) The shining GREENWAY (Voorschoten) een Duits spionageschip in een Kinsky) en het vroegrijpe Nicholson en Shelley Duvall. (16) zie Luxor. Meteor (12). neutrale haven. (tweede kind (Penelope Palmer), (der- (vierde week) week). de week) CAMERA De nachten van LIDO II The blues bro- TRIANON Platvoet aan Cabiria (16) Fellini's klassiek thers (a.l.) Doldwaze musical, de Nijl (a.l.) Bud Spencer als geworden film over een meisje vol actie van regisseur John inspecteur Rizzo belandt in van lichte zeden dat in de Landis (maker van Kentucky Egypte op zoek naar een ont- ware liefde blijft geloven, (re tried movie en National Lam- voerde professor en een prise, eerste week). EXPOSITIE IN MUSEUM VOOR OUDHEDEN LEIDEN Dat wij nu kunnen schrij ven, of het nu een boodschappenlijstje of een manuscript is, is mede mogelijk gemaakt door de in spanningen van oude cultuurvolken als de Sumeriërs en de Egyptenaren. Het communicatie middel 'schrift' is niet zo maar een uitvinding geweest, maar het produkt van een moeizame ontwikkeling die bijna vijftig eeu wen duurde en nog steeds voortduurt. Het rijksmuseum voor Oudheden houdt van 28 no vember tot 31 janu ari een tentoonstel ling over de histori sche ontwikkeling Hieratisch handschrift op papyrus Punische inscriptie tegelijk is uitgevon den: Mesopotamië, het Verre Oosten, Zuid Amerika. Deze eerste fase wordt pic- tografisch genoemd. Paul Bomers bestu deerde calligrafie en typografie en raakte daardoor geïnteres- Paul Bomers uit Ei bergen. Onze moderne van verschillende de grondslagen van aanzet tot het schrift seerd in de geschie- schriftvormen en het alledaags bestaan is uitgegaan van het denis van lettervor- schriftsoorten van behoren. Dat is niet noteren van gewich- men en het ontstaan het oude Mesopota- altijd zo geweest en ten: een voorwerp of van ons schrift. Dit mië tot heden onder nog steeds bestaan er een hoeveelheid goe- resulteerde in een de naam 'Zicht op schriftloze maat- deren had een be- twaalftal zeefdruk- schrift'. Aanleiding schappijen. Het paald gewicht; dit panelen, waarmee op en kern van de ex- meest bekende histo- schreef men op door stijlvolle wijze de positie, is het afstu- rische voorbeeld van de gewichtjes, die ontwikkeling van di- deerproject van de een schriftloze sa- men gebruikte bij het verse schriftvormen grafisch vormgever menie ving is de oude bepalen daarvan, na wordt geïllustreerd. d»..i dui. jnka cultuur van te tekenen en daar- Zuid Amerika. De mee het gewicht aan Opzet van de ten- Inca's vormen echter te geven. Deze teke- toonstelling is de pre- een uitzondering in ningen gaven dus sentatie van deze menlevig kan niet het verloop van de' reeële vormen weer: zeefdrukken zoveel bestaan zonder menselijke ontwik- het begin van het mogelijk in combina schrift. Als vanzelf- keling. Een van de ontwikkelingsproces, tie met werkelijke sprekend groeien we meest recente theo- zaken. Verschillende ermee op en beseffen rieën over het ont- Het lijkt overigens musea en- instellin- nauwelijks, dat staan van het schrift waarschijnlijk, dat gen zijn bereid geble- schrift en het vermo- in het Oude Nabije het op verschillende ken voorwerpen af te gen tot schrijven tot Oosten stelt, dat de plaatsen tér wereld staan voor deze expo sitie, terwijl met name voor de oudere schrift-fasen ge bruikt gemaakt wordt van voorwer pen uit eigen bezit. In totaal zijn een vijftigtal voorwerpen geselecteerd, varië rend van Mesopota mische kleitabletten en Egyptische papyri tot Middeleeuwse kloostermanuscrip ten en Renaissance handschriften. Om de panelen en de grote verscheiden heid van voorwerpen tot hun recht te laten komen, is gekozen voor een strakke presentatie, die in- m stijl en sfeer geheel 'overeenkomt met de vormgeving van de zeefdrukpanelen van Bomers. Het museum is geo pend van maandag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur; zondag van een tot vijf uur. li-' Westsyrisch op perkament Appel is ironie terug te vin den, zij het van een andere soort. Van der Linden, de op timist, en Wagter, de zwaar moedige, vormen eikaars te genpolen en leveren door hun spel commentaar op el kaar, maar ook op zichzelf. De vertellingen die gebracht worden gaan meestal ovei* hoogmoed en ambitie, nede righeid en onschuld. Enige ti tels: De nieuwe kleren van de keizer, Kleine Klaas en grote Klaas, De prinses op de erwt, Het halsboord, Het ver liefde paar. Het decor en de kostuums van de spelers zijn stemmig sober. Muziek en verlichting helpen bij het maken van de sfeer, en geven tevens de overgangen tussen de vertel lingen aan. Niet altijd waren bij de première op 17 oktober de overgangen soepel; vooral daar waar de muziek te hulp werd geroepen verliep de wisseling moeilijk of gefor ceerd. Mogelijk is dit sinds dien verholpen. „De over schoenen van het geluk" is een sfeervol programma waarin vóór de pauze meer wordt uitgèbeeld, en né de pauze meer wordt verteld. De acteurs Van der Linden en Wagter kwijten zich, elk op hun eigen, karakteristieke manier, uitstekend van hun taak. Jacqueline Mahieu LEIDEN Het Theatre Tape Festival dat 29 novem ber in het LAK plaatsvindt, kan, volgens initiatiefne mer Christian Dercon, zonder veel overdrijving een wereldprimeur genoemd worden. Belangrijke theater- produkties van de laatste tien jaar worden dan op vi deoband vertoond. Het betreft niet alleen Nederlandse, maar ook (of vooral) buitenlandse produkties. Idee achter het festival is, dat, er allerlei dingen gaande zijn op theatergebied, waar de gemiddelde theaterbezoeker geen weet van heeft, bijvoorbeeld omdat ze in New York of Parijs plaatshebben, dus niet naast de deur. Wel zouden die ontwikkelingen (op indirecte manier) invloed kunnen hebben op wat in eigen land wordt aangeboden. Het festival wil de bezoeker de gelegen heid geven enigszins een overzicht te kijgen van die theaterontwikkelingen. Dit overzicht waar zo'n 500 videobanden („tapes") mee zijn gemoeid, is echter zo omvangrijk, dat het uniek genoemd kan worden. Ook over de grenzen is belangstelling voor wat in Leiden te gebeuren staat, zodat het festival een be langrijke aanzet kan zijn tot soortgelijke activiteiten in de toekomst. Tot de belangwekkende theaterprodukties beho ren o.a. die van Peter Brook (GB), ThéStre du Soleil (Fr), Schaubühne am Hallischen Ufer (WD). Door het gebruik van videö gaat er echter iets wezenlijks van het theater, namelijk het samenspel tussen acteurs en publiek, verloren. Daarom zijn er ook produkties te zien die de problemen bij het vastleggen van eén theatervoor stelling op film of video onderzoeken. Getoond worder. filmregistraties van Ibsens „Hedda Gabler" van Jan Decor- te en „Bekende gezichten, gemengde gevoelens" door to neelgroep Baal onder regie van Ate de Jong. Beide films worden op het festival door hun makers toegelicht. Verder zijn er tapes te zien waarin de integratie van het medium video in het theater centraal staat. Video is dan niet meer een hulpmiddel om de voorstelling vast te leg gen, maar een wezenlijk onderdeel van de voorstelling; soms het wezen van de voorstelling zelf. Hiervan zijn tapes van o.a. Barbara Duijfjes, Bianca van Dillen en de Leidse groep Apostrophes beschikbaar. Jack Moore van de stich ting Video-heads in Amsterdam is, met tapes, aanwezig om uitvoerig toelichting te geven. Dit is in het kort de opbouw van het Theatre Tape Festival met de drie pijlers: voorstellingen op video, voorstellingen die de relatie video (of in dit geval film) en theater onder zoeken, en video als de voorstelling zelf. Ondanks de doel stelling een overzicht van tien jaar theaterontwikkeling te laten zien, ligt de nadruk wel op een speciaal soort theater, namelijk de performance. Dercon heeft zelf voorkeur voor dit nieuwe genre, en meent ook dat het steeds belangrijker zal gaan worden; vandaar de relatief grote plaats die de performance inneemt op het festival. Een performance is een mengeling van theater en beeldende kunst die zover gaat, dat velen hét niet meer als theater herkennen. Per formances die in musea plaatsvinden, zijn dan ook geen uitzondering. In de performance is een verhaal of een boodschap niet meer belangrijk; de kunstenaar speelt geen rol maar is zichzelf en presenteert zichzelf aan het publiek. De handelingen die hij verricht zijn zijn eigen handelin gen, niet die van een bedacht personage. Het festival heeft plaats van drie uur tot half zeven en van half negen tot twee uur 's nachts. De toeschouwer hoeft om half zeven niet naar huis, maar kan warme snacks krijgen (zoals soep) om de honger te stikken. Toegangsprijs is de normale LAK-prijs (7.50 en 5.-). De tapes worden elk maar één keer gedraaid; het publiek hoeft ze echter niet alle maal uit te zitten, maar kan door alle ruimten van het LAK dwalen om her en der een indruk op te doen. Vanaf vandaag is op het LAK een uitgebreid programmaboekje verkrijgbaar met toelichting bij alle groepen en performers die te zien zijn. Enkele regisseurs en performers zijn op het festival zelf aanwezig, mogelijk zal er ook live een perfor mance plaatsvinden. Gezien de vele reacties is reserveren aan te bevelen. JACQUELINE MAHIEU WARMOND De Leidse kunstenaar Pol Jong expo seert tot en met 10 december in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. De tentoonstelling is georganiseerd door de werkgroep „Het Oude Raad huis". Pol Jong werd geboren in Den Haag in 1944. Hij volgde een opleiding aan de Vrije Academie in zijn geboorteplaats en werkte vervolgens enige tijd in het atelier van Ab Steenvoorden in Noordwijk. Sinds 1968 woont en werkt hij in Leiden en maakt pentekeningen en etsen. In 1973 werd het samenwerkingsverband „De Bange Dui vel" opgericht met een gemeenschappelijke werkplaats. Tot dit samenwerkingsverband behoren behalve Pol Jong de kunstenaars Lydia Luyten met haar kinderen Milo en David, Frans Montens, Marius Vroegindeweij en Ineke Jansen. Het eerste tastbare resultaat dat „De Bange Duivel" lever de was de boek-doos uitgave „Een hol kinderhoofd in de leegte; 21 bladen tekst, 10 portretfoto's en 21 etsen door verschillende personen. Het geheel werd in een oplage van 250 exemplaren gedrukt en verspreid. Sedert '1973 worden er gemiddeld vijf tentoonstellingen per jaar gehouden en verschijnen er regelmatig samenhangen de series grafiek of boeken, vaak voorzien van met de hand gedrukte prenten. De prenten van Pol Jong geven mensen weer in hun dagelijkse omgeving. De kleine etsen zijn in munitieuze stijl uitgevoerd met veel aandacht voor de details. Daarnaast werkt Pol Jong ook op veel grotere etsplaten, uitgevoerd in vernis-moü techniek, waarbij de voorstellingen veel bewegelijker en schetsmatiger worden. Aan het einde van 1979 voltooide hij de map „Opgerichte Weerspannigheid", met prenten op een formaat van 50 bij 80 centimeter, die de verweving van de moderne geschie denis met het dagelijkse nieuws van de televisie verbeel den. Pol Jong is naast kunstenaar ook nog leraar. Omdat hij het belangrijk vindt om bij exposities zijn gezicht te la ten zien zal hij op zondag 23 november aanwezig zijn om toelichting te geven bij zijn etsen. De tentoonstelling in het Oude Raadhuis is op zaterdag van 11 tot 16 uur geopend, op zondag, woensdag en donderdag van 14 tot 16 uur en op dinsdag van 19 tot 21 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9