&Woningen voorouderen op laats Remonstrantse kerk 40 woningen meer in Leeuwenhoek oor omlegging Plesmanlaan Tovinciale commissie ijst bezwaren tegen llan Noord vest af Symposium over malaria paqAD ^THOUDER WAAL TERUGHOUDEND OVER PLAN UNIVERSITEIT: Tentoonstelling 'Planten, vroeger en nu' geopend Gemeente helpt Diogenes Vragen over uitblijven'beschermde stadsgezichten' ZIEKTE RUKT WEER OP LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 rz. WDR jl naai. 19.1 20.15 f 22.00 i IDEN Het college stelt de gemeente- id voor om de Remonstrantse kerk aan Middelweg te verkopen, zodat de War- 18.30 ondse Stichting Mariënhaven daar wo- rinijdsmangen voor alleenstaanden in de leeftijds- 10.00 J^oep van 50-65 jaar kan realiseren. De ge- or«nr rente geeft de grond in erfpacht uit aan 23 00 DÏ Stichting. S NET lp s^°Pen van de kerk gebeurt door en voor 18.15 School. rekening van de Warmondse Stichting. Op de plaats van de kerk worden in totaal zestien éénkamerwoningen en zes tweekamerwonin gen gebouwd. Het college streeft ernaar, dat de werkzaamheden voor het einde van dit jaar beginnen. De appartementen mogen pas toege wezen worden, nadat het Leidse college toe stemming heeft gegeven. Ook is overeengeko men, dat de gemeente Leiden het recht heeft ae toewijzingsnormen in overleg met de Stich ting té wijzigen. Indien de bewoners verzorgd moeten worden, zal dat vanuit Warmond ge beuren. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat ook de restauratie van de monumentale panden Hoog- landsekerkgracht nummer 34 en 36 bij het plan betrokken zou worden. Maar uiteindelijk bleken de huren, die na restauratie berekend zouden moeten worden, veel te hoog te zijn om in het plan te passen. Daarom zijn de twee panden aan de Hooglandsekerkgracht inmid dels op het verlanglijstje voor extra subsidie ten behoeve van alleenstaanden en samenwo nenden geplaatst. Met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zal binnenkort over de twee panden worden onderhandeld. igr. 22.32 S NET 18.15 d >oque ly^N De Rijksuniversiteit. Lupin j berekend, dat als de Ples- het wdaan door de milieugevaarlij- "813". jrook bij de laboratoria wordt Christian® waarbinnen geen bebou- a. (afi. T is toegestaan, in de Leeuwen- Sportuitzi 240 woningen méér kunnen Appuntjen gebouwd. Volgens de Uni- ffjlteit komt maar liefst drie hec- ond vrij op de plaats van de Ige Plesmanlaan. Wethouder aal (ruimtelijke ordening) ajh £3 zich ten- aanzien van deze ^^^ien uiterst terughoudend op. |t de vraag of het plan te reali- I is, vindt de wethouder de i. 10.25 H de universiteit voorgestelde 13 van 1100 woningen veel te :hau. 12.M» voor het Leeuwenhoekter- JournP urn. 14.1e invulling van het Leeuwen- 3oettlich^errejn moet volgens de inspec- lortage dksgezondheid rekening worden naaste omgeving, dat de aldaar ge vestigde laboratoria met zich mee brengen. Zo mag alleen op veilige af stand van de laboratoria gewoond worden. Maar welke afstand de in spectie veilig vindt, is vooralsnog een raadsel. De universitaire makers van het plan, die daarmee een bijdrage willen leveren in de discussie over de Leeuwenhoek, hanteren een norm van honderdvijftig meter in de hoop, dat de hogere overheden dat zullen aanvaarden. „Die honderdvijftig me ter is dus weggegooid terrein. Inder tijd beweerde de inspectie, dat alleen kerkhoven daar bestaansrecht zou den hebben. Maar door een weg door het gebied te leiden, wordt de ruimte wel degelijk nuttig besteed, terwijl dat op een andere plaats ruimtewinst oplevert," aldus de heer W.G. Koppe laars, lid van het college van bestuur van de RUL. Het antwoord op de vraag of de in spectie het groene licht zal geven voor een autoweg door het gebied, is moeilijk te beantwoorden. In ieder geval kleven naast voordelen ook vele nadelen aan de suggestie, van de Universiteit. Als voordelen ziet de universiteit, dat: - de omgeleide Plesmanlaan een buf fer vormt tussen woonwijk en labora toria, - de woonwijk aansluit bij het Mors- kwartier zonder dat de Plesmanlaan een barrière vormt, - er minder geluidsoverlast is te ver wachten, - door een verbindingsweg naar de Wassenaarseweg en een ontsluitings- weg naar het AZL het verkeersknel punt aan het Stationsplein en in Oegstgeest wordt ontlast, - er een beter ontsluiting van het AZL is. Daarnaast voorziet de universiteit de eerder genoemde ruimtewinst en be sparing in de kosten, doordat onder doorgangen in de Plesmanlan niet langer nodig zijn. Nadelen zijn vol gens de universiteit de kosten van de omlegging en het feit, dat er geen plaats blijkt te zijn voor nieuwbouw van Sociale Wetenschappen. „Binnen het 'onveilige gebied' achtte de in spectie de nieuwbouw van Sociale Wetenschappen niet toelaatbaar. Dat zou betekenen, dat als de nieuwbouw van het universiteitsgebouw in het veilige gebied zou gebeuren, er con currentie geleverd zou worden met de woningbouw ten behoeve van kleine huishoudens. Daarom hebben we van dit plan afgezien." Overigens krijgt Biologie in het 'discussie-plan' wel een nieuw onderkomen, het Syl vius laboratorium wordt uitgebreid en voor het Gaubius laboratorium heeft eveneens nieuwbouw plaats. Behalve het feit, dat de universiteit slechts 1100 woningen wil bouwen, heeft wethouder Waal nog meer kri tische noten op zijn zang. In het ge bied zou bijvoorbeeld ruimte gereser veerd moeten worden voor bedrijven uit de binnenstad, maar daar is geen rekening mee gehouden. „We hebben het plan zelf ook al eens overdacht, maar het bleek toch wel nadelen te hebben. Ons is bijvoorbeeld niet ge heel duidelijk of er inderdaad ruim tewinst verkregen kan worden. Ver volgens komt het Dealercentrum nergens in de tekeningen voor. Dan is er natuurlijk het kostenaspect, dat grondig onderzocht moet worden en bovendien zou de benzinepomp bij het legermuseum door de omlegging moeten verhuizen; ook dat zal pro blemen geven. Maar ik ben blij met de inbreng van de Universiteit, die in ieder geval een bijdrage kan leveren tot de discussie van de Leeuwen hoek," aldus wethouder Waal. .DEN De Provinciale Planologi- ii Commissie (PPC) heeft de vijf ;er jaarschriften die zijn ingediend t rn het bestemmingsplan Noord vest de wezen. Gedeelten van de bezwaar- tviften werden niet ontvankelijk laard en de de overige bezwaren scien niet van dien aard dat goed- itïing aan de betreffende gedeelten lui het bestemmingsplan dient te .s ien onthouden. Wanneer Gedepu- ie Staten van Zuid Holland dit wi es overneemt, is de definitieve zi stelling van het bestemmingsplan i r een stapje dichterbij. h Energiebedrijf Rijnland diende een be- barschrift tegen het bestemmingsplan in om- df et plan niet de gelegenheid biedt voor de hti van een hoge schoorsteen voor een even- nieuwe centrale. Wanneer deze centrale ie of steenkool gestookt zou worden, zou 'H schoorsteen van 150 meter noodzakelijk De PPC kon niet akkoord gaan met het 'tel van Rijnland omdat deze schoorsteen op het terrein van het Energiebedrijf het vlieg verkeer van het vliegveld Valkenburg zou hin deren. Het bezwaarschrift van het buurtcomité Noord vest werd geheel afgewezen. Het comitié was het onder meer niet eens met het be- stemmmingsplan, waar het bepaalt dat er vijf café 's bij zouden kunnen komen in Noordvest. Voor een dancing geldt hetzelfde. Op het ter rein van de voormalige Leidse Broodfabriek zouden volgens het bestemmingsplan gesubsi- deerde gezinswoningen moeten komen. Project ontwikkelaar Kavel bv maakte hier bezwaar tegen, omdat zij van mening is, dat de binnen stad niet geschikt is voor de bouw van dergelij ke woningen. Zo zouden er onder meer speel- gelegenheden voor kinderen ontbreken. Kavel pleitte voor de bouw voor één- en tweeper soonshuishoudens. De PPC kon zich vinden in het idee van de gemeente, dat er in de binnen stad al meer dan genoeg van dergelijke kleine woningen zijn. De gemeente is ook van plan speelgelegenheden voor kinderen te creëeren, wanneer deze gezinswoningen tot stand komen. Bezwaren tegen de onmogelijkheid van het plan voor Noordvest voor wat betreft het par keren in twëe lagen, werden niet ontvankelijk verklaard. 4 Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie heeft in samen- 1 werking met de Hortus Botanicus de tentoonstelling 'Planten, vroeger en nu' samengesteld. Prof. dr. J.W. Schop f. hoogleraar in de Exobiologie uit de Verenigde Staten, die momenteer do ceert aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, opende de tentoonstelling gisteren in het museum aan de Hooglandse Kerk- gracht. De tentoonstelling geeft een overzicht van de ontwikke ling van de plantenwereld in de loop van de geschiedenis, waar bij wordt uitgegaan van het eerste leven, dat zich in zee ontwik kelde. Via een blik op de huidige plantenwereld in ons land wordt de plantengroei in Nederland in steeds oudere tijdperken ge toond: in een warme periode uit de IJstijd (1.6 miljoen jaar gele den). planten zoals die 100 miljoen jaar geleden voorkwamen en in de moerasbossen van 300 miljoen jaar geleden, waaruit onze steenkool werd gevormd. Naast een overzicht van onderzoek methoden wordt ingegaan op de economische aspecten van planten en hun belang voor onze energievoorziening. De ten toonstelling duurt tot en met 18 mei en is gratis toegankelijk in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hoogland se Kerkgracht (geopend: maandag tot en met vrijdag van 10.00- 12.00 uur en van 14.00-17.00 uur; zondag van 14.00 tot 17.00 uur; niet op feestdagen). LEIDEN De Stichting Dio genes krijgt gewoonlijk pas twee jaar na de aanvraag toe zeggingen voor subsidies en zodoende komt de Stichting keer op keer in de problemen wat betreft voorfinanciering van koop- en erfpachtsommen, worden, uitgestrekt over een Het college stelt de gemeente- periode van 23 jaar. Zodoende raad voor Diogenes de helpen- kan Diogenes eerder Leidse de hand te bieden door lenin- monumentale panden aanko- gen te verstrekken, die pas pen om die vervolgens een twee jaar na de gemeentelijke grondige opknapbeurt te ge- toezegging afgelost hoeven ven. Wegwijskrant De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land heeft een Wegwijskrant voor Subsidies en Kredie ten samengesteld. In deze uitgave een overzicht van 56 algemeen geldende subsidie- en kredietregelingen, aan gevuld met specifiek voor Zuid-Holland geldende rege lingen. De krant is speciaal bedoeld voor het bedrijfs leven dat in de warwinkel van steunmogelijkheden wegwijs wil worden. De krant wordt deze maand mee gezonden met bet informatieblad van de Kamer, maar is aan de Stationsweg 41 ook los verkrijgbaar. Berebios Theater Het zeer succesvolle kindertelevisieprogramma 'Berebios Theater' wordt nu ook op de planken van de Leidse Schouwburg uitgevoerd en wel zondagmiddag om half drieDe bekende figuren van de televisie, Kapitein Brom, Brilbeer en tante Neel staan levensgroot op het podium. De toegangsprijs voor deze afwisselende show bedraagt voor alle rangen 7,50. Kaarten zijn verkrijgbnaar bij K&O aan de Oude Vest. Telefonisch bespreken van plaatskaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. De Uyl van Hoogland In het kader van de culturele aktiviteiten op zondag middag in 'De Uyl van Hoogland' treedt de schrijver Bert Jansen zondag 23 november om 15.30 uur in het café op aan de Nieuwstraat 28. Bert Jansen, televisie- producer en roek-journalist maakte zijn debuut als schrijver met 'En nog steeds vlekken in de lakens', een tragi-komisch boek. Andere publicaties: 'Verder naar het Noorden', 'De zanger en het lied', 'Zweedse meisjes' en 'Die Leiden des jungen Werthers'. Het café gaat om 14.30 uur open en de toegang is vrij. Schakels Toneelgroep Theater brengt morgenavond een van de meest gespeelde toneelstukken van Herman Heijermans op de planken van de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest. Het is een ontroerend toneelstuk over Pancras Duif, die door zijn inhalige kinderen ondankbaar wordt behandeld. Het stuk beoogt een analyse te zijn van door het-kapitalis me ontmenselijkte gezinsverhoudingen. Het toneelstuk be gint om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt respec tievelijk/10,- en 17,50 (houders van een CJP of Pas 65 betalen een tientje en ingeschrevenen bij K&O 9,- of/ 16,50). Telefonisch bespreken van plaatskaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 14120. Bernhard Droog en Margreet Blanken in Schakels. Sint Nicolaaswandeltocht Vanaf het gebouw van de Sportstichting aan de Groe- nesteeg 107 wordt morgen een Sint Nicolaaswandel- tocht gehouden. De afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. Als herinnerning is een speciale medaille met lint en ook voor elke deelnemer een verrassing. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 gulden per persoon. Nieuwe dichtbundels Bij boekandel Ruward aan de Breestraat 9 worden morgen van 14.00 uur tot 16.00 uur twee nieuwe dichtbundels ten doop gehouden. Dit zijn 'Fluisteringen op slapelozen nach ten' van Jan Biezen en 'Sara Chan' van Lucette Oosten broek, Beide auteurs zijn aanwezig om exemplaren te sig neren en over hun werk te discussiëren. LEIDEN Volgens PPR-raadslid F. van Oosten wordt het tijd dat het college van b en w duide lijk maakt hoe het staat met het verzoek van de gemeenteraad (neergelegd in een motie die febru ari 1978 door de gemeenteraad werd aangeno men) om delen van de Zoeterwoudse en Witte Singel, Vreewijk en Schelpenkade aan te wijzen tot 'beschermd stadsgezicht'. Van Oosten vraagt het college hoe het staat met de onderhandelin gen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg over het tot stand brengen van deze plannen. In die motie stelde de raad, dat behalve de binnen stad ook andere oudere stadsdelen, die een karakte ristiek en bouwkundig waardevol geheel vormen, beschermd stadsgezicht moeten worden. Wanneer de minister van CRM toestemming geeft voor een der gelijke maatregel, is het voor de gemeente eenvoudi ger om subsidies te krijgen voor monumentenzorg en allerlei sloop- en bouwplannen die het karakteristie ke karakter van de stad zouden aantasten, tegen te houden. Van Oosten vraagt het college of er al over leg met de rijksdienst heeft plaatsgevonden en wat .u.iiiuui. u'tl "W u Cl» l» UCIIRCII UC 111U11C Vdll UC raad uit te voeren en wijst op het bestemmingsplan Vreewijk, dat voor 1 juni 1981 ter visie aan deze wijk zou moeten voorgelegd. Tenslotte wil hij weten of naar het oordeel van het college voldoende is ge waarborgd dat zich intussen geen ontwikkelingen voordoen die de bouwkundig waardevolle bebou wing van die gebieden, aantasten. LEIDEN Het aantal lij ders aan malaria neemt sterk toe. Nadat deze ziekte in de zestiger jaren in Afri ka en Azië bijna was uitge roeid, rukte de ziekte weer praktisch onstuitbaar op. In 1951 werden in India naar schatting 75 miljoen gevallen van malaria geconstateerd, in 1960 50.000 en thans 10 mil joen. Momenteel sterven jaar lijks in Afrika één miljoen kinderen aan malaria. Niet al leen is de malaria weer gewel dig in opmars, in feite is de si- tuatie nu ernstiger dan dertig jaar geleden. Door de intensie ve bestrijding van de malaria muskiet en door het overvloe dig gebruik van geneesmidde len, zijn de insekten bijna ge heel resistent geworden. Het veel toegepaste middel Chloro- quine schiet in steeds meer landen tekort en de Wereldge zondheidsorganisatie heeft op nieuw alarm geslagen. Ook in Nederland wordt veel malaria-onderzoek Vandaag en morgen wordt in Leiden in het gebouw van de Universiteit aan het Stations plein een symposium gehou den, onder meer georganiseerd door de Nederlandse Vereni ging voor Tropische Genees kunde. Een aantal sprekers geeft hier een algemeen over zicht van de belangrijkste me dische en sociale aspecten van malaria. Herdacht wordt het feit, dat het precies honderd jaar geleden is, dat de malaria- parasiet werd ontdekt, maar ook een toekomst-visie op het malariaprobleem komt aan de orde. Tegelijk met het symposium is een tentoonstelling ingericht door het Museum Boerhaave. Vandaag duurt het symposium tot half zeven en morgen van tien tot een uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3