Bezuinigen op verkeer kwestie van loyaliteit ÊcidócSoivtant Postbank voorlopig van de baan Geen behoefte aan commando-eenheid Luchtmacht maakt foto's van Groote Keyser It nigratie illianen Traag werkend kabinet Scheepsorder uit Taiwan Dr. R. J. Mooi nieuwe secretaris-generaal van hervormde synode IT81: Belasting op de helling VIBER JENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 ^5 lei c>ti eenheid" Jaag De Neder- ietrokersvereniging pp de regering omdat steeds geën wettelij- itregelen heeft geno- t bescherming van de niging heeft gisteren laag aan staatssecreta- T-Smit (volksgezond- Tweede-Kamervoor- Jlman een petitie over- 1 waarin wordt gewe- fliet feit dat de Tweede precies een jaar gele- (niem een motie heeft ien om de regering hermende maatregelen etten. 'erheid maakt geen et de rechten van de Isr, omdat zij verlies jijns en werkgelegen- [est", aldus woordvoer ders van de Vereni- zou toch verwachten de twee en een half Igulden die de accijns ik opbrengt, wel een Uzend gulden voor de ping van de niet-roker let?", zo voegde hij be. De vereniging wil fer een rookverbod in tkamers van artsen, zen en stations, in toren en schoollokalen, jen wil de vereniging pelijker onderscheid in jeincoupé's wel en niet ag worden. Aardenne ier rd extra uigen [IT In de komen- is een extra ombui- drieënhalf a vier ilden per jaar no- n verdere stijging collectieve lasten igaven en sociale ze- te vermijden en het ringstekort terug te J naar vier procent 1 nationaal inkomen. I Van Aardenne (eco- zaken) heeft dit gis- jjzegd op een vergade- I het Verbond van Ne- Ondernemingen |n Utrecht. Dan nog met een tekort- werkgelegenheid |ede doordat het aan- de lonen in de ver- jvan de bedrijven niet gedaald, aldus de be- 'st voor sale onze parlementaire redactie) [AAG Minister Stee (Antilliaanse gaat onderzoeken of als uit Suriname het as, Pen grote stroom nen naar Nederland achten is. Verkerk-Terpstra heeft hiervoor tijdens •otingsdebat een motie d. Zij wijst er op dat ntuele migratie al» be- iar moet zijn omdat bij oop tot onafhanklijk- n Suriname, het niet men van maatregelen uze gevolgen heeft ge- r Suriname zelf. onafhankelijkheid- van silanden nog wel een ien weg is, zoals de be- i, begint volgend ruari de Ronde-Tafel- itie waar Nederland ntillen over een toe- i staatsvorm van de j» zullen beslissen. 4ieagent et man dood ISCH Een agent gemeentepolitie in ch heeft gisteren ige inwoner uit die lood geschoten. Het fer was met twee in gevecht geraakt Jn moeder de politie had geroepen omdat en mei.was zÜn huis alleen elektri, het gesprek met de werd de man plotse- vluchtte na een ij weg. De agent die I de voordeur tegen- ak hij met een stilletto [ls. Bij zijn poging ook pre agent te steken, I met drie kogels neer- In. Hij stierf vrijwel immeriiiijk. De man, die be- k een agressieve drug- immerHe, was al enige weken bezicht van een maat- ijke wijkdienst. De ge- )rtings[gent kon na behande- I het ziekenhuis naar n^LANDSE NIET- jRSVERENIGING: i i/erzoej wij alsr iSve'njns en De Tweede Kamer is nog steeds in afwachting van de con crete voorstellen van het kabinet-Van Agt over de beperking van de hypotheekrente voor huizen met hoge leningen. Die regeling moet volgens de wens van de kamermeerderheid in januari aanstaande ingaan. Een snelle invoering komt bij verder uitblijven van de wetsvoorstellen steeds meer in het gedrang. DaT is betreurenswaardig. Het kabinet blijft op die manier de indruk wekken, dat het met de allergrootste tegenzin de beperkingen van de renteaftrek tot verwezenlijking brengt. En het gaat toch om een rechtvaardige zaak, zeker in een tijd als deze waarin iedereen, ook de kleine man, moet inleveren. Het gaat immers uitsluitend om hypotheken waarmee „woonluxe" wordt gefinancieerd; financiering van gewone huisvesting blijft aftrekbaar. INDIEN het kabinet niet zeer spoedig met de definitieve voorstellen komt, wordt het de hoogste tijd dat de CDA-frac- tie zich haar stok achter de deur herinnert en met een eigen initiatief-voorstel komt. Dat moet dan wel uiterlijk deze maand gebeuren, wil het parlement zo'n voorstel nog tijdig tot wet kunnen maken. Op buitenlands politiek terrein staat het kabinet en daarna het parlement opnieuw voor een belangrijke en principiële beslissing. Rijn-Schelde-Verolme kan een miljoe nencontract afsluiten met Taiwan, beter bekend als Formosa of Nationalistisch China. Het gaat om een civiel contract, met als enig militair onderdeel de levering van twee onderzeeërs. DiRECT wanneer om een exportvergunning voor de leve ring van militair materieel wordt gevraagd, is het zaak de oren te spitsen. In dit geval komt daar nog bij dat Nederland Taiwan nooit heeft erkend, hetgeen op zich al wijst op een si tuatie waarbij waakzaamheid gebodèn is. Zoals dat bijvoor beeld ook het geval was bij de levering indertijd van fregat ten aan Indonesië. HET vreemde is echter, dat minister van buitenlandse za ken Vah der Klaauw nu wél informeel heeft laten weten principieel moeite te hebben met de voorgenomen levering, terwijl hij dat in eerdere gevallen helemaal niet heeft ge daan. Waarom is de minister, nu het om déze wapenleveran tie gaat, plotseling zo principieel geworden? Een opmerkelij ke ommezwaai. Meer voor de hand ligt de veronderstelling, dat Van der Klaauw nog steeds een nauwelijks politiek den kende, automatisch reagerende diplomaat is, voor wie in dit soort zaken als kriterium bijvoorbeeld slechts geldt of Neder land het betrokken land heeft erkend of niet. NOGMAALS: het is volkomen juist de levering van oorlogs- materieel, ook aan Taiwan, op een goudschaaltje te wegen. Maar in dit bijzondere geval kan voorzichtig worden gesteld, dat de levering binnen het kader van de grote civiele order niet tegengehouden behoeft te worden. Het klimaat tussen Taiwan en zijn buurlanden, waaronder China, is lang niet zo slecht als dat tussen landen in andere delen van de wereld waar wél aan geleverd wordt. Voorts hebben de Verenigde Staten al veel oorlogsm&terieel aan Taiwan geleverd, zonder dat dit heeft geleid tot noemenswaardige reacties van China, de „natuurlijke vijand" van Taiwan. En dan is er tenslotte nog het argument, dat in een pricipiële zaak als deze welis waar niet doorslaggevend mag zijn, maar dat zeker niet on vermeld mag blijven: de Nederlandse scheepsbouw heeft een order als deze van Taiwan hard en hard nodig. GORREDIJK De onbesten digheid van het weer van de afgelopen dagen zal zich ook in het weekeinde voortzetten. Dat is de voorspelling van weerman Hans de Jong uit Gorredijk. De onbestendigheid wordt veroorzaakt door een nieuwe oceaandepressie, die morgen, naar het zich laat aanzien, regen met zich mee zal brengen. Zondag en maan dag is er een overgang naar buien en weinig zon. Voor de kust is storm met windkracht negen niet denkbeeldig. De temperatuur zal zacht tot zeer zacht zijn: 12 tot 14 graden, al dus De Jong. Vooruitzichten voor zondag: Af en toe wat regen. Vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 9 gr. Max. temp.: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. ALLEEN UITBREIDING GELDDIENSTEN PTT DEN HAAG Dit kabinet komt niet meer met voorstel len tot de oprichting van een Postbank. Dat is gisteren dui delijk geworden tijdens een interpellatie van het PvdA- Tweede Kamerlid Kombrink. Het kabinetheeft zijn aan vankelijke standpunt over de schepping van een Postbank gewijzigd en wil voorlopig volstaan met een uitbreiding van de gelddiensten van de PTT. Volgens minister Van der Stee (Financiën) gaat het daarbij om het verstrekken van tweede hypotheken, door- loopcredieten en termijndepo sito's. Nog voor het einde van dit jaar zal het kabinet de Ka mer inlichten over plannen hiertoe. Met zijn interpellatie wilde het PvdA-Kamerlid Kombrink het kabi net dwingen zijn beloften na te ko men om de Kamer nu binnen twee weken in te lichten over zijn stand punten omtrent het oprichten van een volwaardige, concurrerende Postbank. Die Postbank zou dan op 1 januari' van het volgend jaar moeten gaan draaien. Door minister Van der Stee is herhaaldelijk toegezegd dat de Kamer nog dit najaar (hij noemde zelfs 1 oktober) duidelijkheid zou krijgen over de'komst van een Post bank. Naar gisteren echter bleek gaat de Postbank voorlopig in de ijskast. Het is een publiek geheim dat CDA en VVD het binnen het kabinet niet eens kunnen worden over het taken pakket van zo'n bank. Het CDA wil "daarbij veel verder gaan dan de VVD. Dat bleek ook tijdens het ka- merdebat, waarin het CDA zich schaarde achter de verontwaardiging van de PvdA over het uitblijven van concrete voorstellen voor een zelf standige, volwaardige Postbank, on danks alle toezeggingen daartoe. De VVD-fractie deed er in het bedat echter volledig het zwijgen toe. „Wij vinden het best zo. Voor ons hoeft die Postbank helemaal niet en wij zijn tevreden met het kennelijk gewijzig de standpunt van het kabinet", liet Postbank-specialist De Beer namens de VVD desgevraagd weten. DEN HAAG Minister De Geus van defensie heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de lucht macht in oktober foto's heeft gemaakt van de ge kraakte Groote Keyser in Amsterdam met het oog op een mogelijke ontruimingsactie door de politie. Het verzoek tot het maken van de foto's was afkomstig van de Koninklijke Marechaussee. Burgemeester Polak was niet in de zaak gekend, evenmin als een andere minister, aldus De Geus, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van den Bergh (PvdA). In Amsterdam heeft een aantal krakers gisteravond een vergadering van het gewestelijk bestuur van de PvdA verstoord. Toen de krakers binnenkwamen wil den ze dat onmiddellijk de zaak van de Groote Wete ring aan de orde diende te komen. Die zaak stond voor later op de avond op de agenda maar de PvdA kwam aan de wens van de krakers tegemoet. Tot een ordelij ke vergadering kon het desondannks niet komen. JOODSE ORGANISATIES IN NEDERLAND: SCHIPHOL De Joodse organisaties en kerkgenootschappen die afwijzend gereageerd hebben op het zenden van een Israëlische commando-eenheid om de Joodse gemeenschap in ons land te beschermen tegen neo-nazistische ac ties, hebben niet begrepen waar het om gaat. Dat is tenminste de mening van de gisteravond op Schiphol gearriveerde Israëliër Zwi Wilder. Wilder, de secretaris van de initiatiefnemer, de Israëlische parlementariër en miljonair Flatto Sharon, wil in Nederland met verschillende Joodse organisaties en met de Amsterdamse po litie praten. Een aantal Joodse organisaties heeft verklaard geen behoefte te hebben aan een speciale com mando-eenheid. Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) wijst erop dat het voorstel uit „verdachte hoek" komt. In Is- .raël loopt tegen Sharon een proces wegens ver kiezingsfraude en in Frankrijk wordt hij ge zocht wegens oplichting. Hoewel het anti-semi- tisme in Nederland niet te vergelijken is met dat in West-Duitsland en Frankrijk, bespeurt het centrum wel anti-semitische tendensen in ons land. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De forse bezuinigingen op de begro ting van verkeer en waterstaat zijn nodig uit loya liteit. Dit heeft minister Tuijnman gisteren in de Kamer gezegd in antwoord op de felle kritiek die de Kamer op zijn begroting had geleverd. Tuijnman wees erop dat er andere ministeries zijn die niets kun nen bezuinigen orpdat daarover afspraken bestaan. Hij noemde daarbij ontwikkelingssamenwerking en defensie. De bewinds man kwam in het geweer tegen een groot aantal wensen van de kamer.- Hij kwam in botsing met Cornelissen (CDA) die drie miljoen wil weghalen bij de aanleg van rijkswegen en daarvoor fietspaden aanleggen. Hij noemde Cornelissen op dit punt „drammerig", vooral omdat dergelijke bedragen via de inflatie in de toekomst steeds hoger worden. Verkeersveiligheid Kritiek op het verkeersveiligheidsbeleid wees dé bewindsman ook af. Voor alle wensen op dit gebied verwees hij naar onder zoeken die op het moment gaande zijn. In onderzoek zijn of worden genomen: een ademtest-apparaat voor verkeersgebrui- kers onder invloed, verkeersonderwijs, een rijtest voor zware motoren en nieuwe maximumsnelheden in de bebouwde kom. Zwartrijden Om het zwartrijden in tram en bus tegen te gaan wil Tuijnman het aantal controleurs uitbreiden. Deze betalen zichzelf omdat het zwartrijden navenant zal afnemen. De conducteur komt ech ter niet terug. De kosten daarvan (240 miljoen alleen al in de drie grote steden) liggen veel hoger dan de kosten van het kwaad (13 miljoen gulden per jaar).- Gordels op achterbank Het ministerie van verkeer en waterstaat werkt momenteel aan voorschriften die het dragen van autogordels ook op de achter bank verplichten. Een dergelijke draagplicht zou dertig tot vijf tig doden per jaar schelen. Ook wordt gestudeerd op betere ver lichting en reflectie. Er moet voor worden gewaakt dat op auto's steeds meer lichten komen zonder dat vaststaat in hoeverre de. verkeersveiligheid daarmee is gediend, aldus Tuijnman. In prin- 'cipe is er wel beslist tot invoeren van een rode reflector voor bromfietsen. Behalve bij de PvdA gingen krakers „op bezoek" bij het architectenkantoor dat plannen ontwerpt voor kan toorpanden op de plaats van de Groote Wetering en dwongen daar een gesprek af. P. Moone, E. Zondervan, H. Knoop (lijsttrekker) en P. Quasten wormen het bestuur van de nieuwe partij Realisten '81. HUIZEN Voor het gezond maken van de Nederlandse economie, is een sanering van ons belastingstelsel nodig. De inkomstenbe lasting kan omlaag naar een niveau tussen de 20 en 25 procent en de andere belastingen (ook op tabak en benzine), kunnen verval len. Dat spaart ambtenaren uit en de sterk ste schouders dragen de zwaarste belasting. Dit stelt de politieke partij Realisten '81, onder aanvoering van publicist Hans Knoop. Het be stuur presenteerde zich gisteren in het Noord hollandse Huizen aan de publiciteit. Knoop liet weten dat de partij al enkele honderden leden telt. De partij is voor de NAVO, kernwapens en kernenergie en zal belastingweigeraars steu nen. R'81 wil inspelen op het verlies dat de VVD volgens de récente opiniepeilingen dreigt te lijden. DOORN De generale synode van de Nederlandse her vormde kerk heeft gisteren tijdens haar jaarvergadering in Doorn dr. R. J. Mooi (58) gekozen tot secretaris-generaal. Hij neemt daarmee de plaats in van dr. Albert van den Heu vel, die enkele maanden geleden voorzitter werd van de VARA Dr. Mooi is sinds 1967 secretaris algemene zaken van de hervormde kerk. Met de benoeming van dr. Mooi week de synode af van de voor dracht. Hierop stond ds. W. R. van der Zee uit Den Haag als eer ste kandidaat, maar de Gereformeerde Bond en de Confessione le Vereniging maakten bezwaar tegen diens kandidatuur, omdat hij te links zou zijn. Dr. Mooi is lid van de Confessionele Vereniging. In 1965 promo veerde hij cum laude in Utrecht op het proefschrift „Kerk en dogma. Historisch element in de werken van Johannes Calvijn". Dr. Mooi is predikant geweest in Vries, Zuidwolde en Arastel- veen-Buitenveldert. Zwi Wilder, die plannen wil bespreken over het statio neren van een Israëlisch commando in Nederland.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11