£cidóe (Bowaml «•Benzine én alcohol ls brandstof voor auto Lonen en prijzen aan banden DANK ZIJ VINDING TNO Kremlin heeft vertrouwen in Poolse leiders verloren orkshire-ripper aakt 13e slachtoffer discotheek MATCH rlies t)ogovens 2 miljoen TOEKOMST ORANJE NIETR00SKEURIG ÏÜÜSÜÜ? 2 D2, ?D Lei<S?' 10s"?us 2300 AA',el' 071-122244 Gir0 '03003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - -redacteur. Wim Bu,|teweg Aduer1enties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - inementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losso nummers; 60 cent. DAGBLAD VOOR ZUID.-HOLLAND Donderdag 20 november 1980, 71e jaargang no. 21817 Sioux-indianen Documentaire „Sacrifice Area" over lot van Sioux-in- dianen om 20.50 uur op Ned. I en om 19.45 uur „De BB Shów". Om 22.10 uur praat programma „Van huis uit". Op Ned. II om 20.43 uur „VA- RA's speelgoedaktie 12345" en om 21.08 uur tv-serie „Theo- dor Chindler". Vrij zacht Half tot zwaar bewolkt en pe rioden met regen. Vrij zacht. Morgen zon: 8.09 - 16.39. Schev. hoogw.: 1.40 en 14.04. Laagw.: 9.50 en 22.18. ADVERTENTIE Vrijdag 21 november Aanvang 20.30 uur Café de Hoek, Koudekerk. Kostbaar urinoir MONTREAL De gemeenteraad van de Canadese stad Mon treal heeft een be drag van ruim drie miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de verplaatsing van een urinoir, dat wordt bedreigd door de aanleg van een autoweg. Om „archi tectonische redenen" moet het gebouwtje, waarvan er in de hele stad maar drie zijn, "bewaard blijven, zo vind de gemeente raad van Montreal Autosnelweg van Oostzee naar Midden-Oosten een doorgaande, 10.000 kilo meter lange autosnelweg van de Oostzee naar het Midden-Oosten kan worden uitgevoerd, nu als laatste Tsjechoslowakije gisteren het verdrag waarin de aan leg wordt geregeld heeft on dertekend. De weg moet van Gdansk in Polen tot aan de Tnrka-Iraanse grens lopen. Naast Polen, Tsjechoslowa kije en Turkije zijn Oosten rijk, Bulgarije, Hongarije, Italië, Roemenië, Grieken land en Joegoslavië bij de aanleg van de snelweg. GEN - Estel (Hoesc- ïovens) heeft over het kwartaal van dit jaar rerlies geleden van miljoen. Het totale dit jèar komt daar- 5 264,4 miljoen. Vo- p was het verlies over maanden 29,3. Oor- an de slechte resulta- kwartaal is de ernsti- sis in de Europese dustrie.- Rijk steunt bosaanleg Zuid-Holland UTRECHT De Provinciale Staten, van Zuid-Holland krij gen belangrijke financiële steun van het rijk om een bos aan te leggen in het gebied tussen Zoetermeer, Leidschen- dam en Delft. Dit heeft staatssecretaris Wal lis de Vries van CRM gisteren gezegd in zijn openingstoe spraak van de ANWB- recrea tiestudiedag in Utrecht. De fi nanciële steun wordt gegeven in het kader van de Randstad- groenstructuur en is bedoeld voor de recreatie. BRUSSEL Het Nederlands elftal moet nu onderhand wel weten waar zijn plaats Is. Na het verlies van 1-0 In de uitwedstrijd tegen België, ziet de toekomst er niet al te roos kleurig uit. De oogst op de weg naar kwalifi catie voor de wereldkampioenschappen voet bal blijft na twee wedstrijden in de voorron den beperkt tot nul punten. Daarom is Span je verder weg dan ooit. Bondscoach Zwart kruis ziet het desondanks niet somber in. „Ais we de komende zes wedstrijden winnen, is er niets aan de hand", zei hij na afloop. Het lijken woorden van een idealist, want wie ge looft nog in de kansen van dit Oranje. Israël wil commando's naar Nederland sturen HILVERSUM Het Israëlische parlementslid Flatto Sharon wil binnen anderhalve week een commando-eenheid van zes tot tien man naar Nederland staren om hier de Joodse gemeenschap tegen neo-nazistische acties te be schermen. Zwi Wilder, secretaris van Sharon heeft dit gisteren be kend gemaakt in het NOS-jonr- naal. Volgens Wilder komen de com mando's ongewapend, al kannen te wel goed pistoolschieten en zijn ze getraind in judo en kara te. De commando's zullen de Joodse gemeenschap helpen om zich goed te organiseren. TE KOOP UIT EEN BOUWKAVELPLAN Zeer belangrijke liquidatieverkoop te Baarle Nassau (onder Breda) In dit unieke woongebied kunnen wij u te koop aanbieden I bospercelen. Hollands gebied. De bedoeling van alle kopers is later bouwen. De percelen zijn opgenomen in het bestem- mingsplan Uitbreiding in Hoofdzaak. De huidige bestemming H I'S nog bos. Alle percelen zijn goed te bereiken en munten uit H door hun werkelijk fantastische ligging tussen, de akker- en mm weilanden in en toch niet meer dan ca. vijf autominuten van H centrum Baarle verwijderd. Er behoeft niet geheid te worden. H IEr worden erfdienstbaarheden gevestigd met betrekking tot toegang over en weer gas, water en electricitelt. verder door de desbetreffende overheidsinstanties te bepalen. I Terreinindeling: 21 kavels (nog vrij nrs. 2, 5. 7. 10. 11 en 15), volgens ontwerp architect (geen verdere verplichtingen aan H deze man). Vanaf 1240 m2. De koopsom per vierkante meter varieert van tien tot elf gulden, vrij op naam, dus alie kosten zijn voor rekening van verkoper. Geen onderhoudsplichten. M geen erfpacht, geen btw. Bovenstaande unieke aanbieding (wegens omstandigheden) zal bij veel mensen de wens oproepen om het een en ander te h gaan bezichtigen. Dit weekend, 22 en 23 november a.s. zijn wij I van 12.00 tot 16.00 uur aanwezig voor de bezichtiging en ver- H koop in café-restaurant Het Wapen van Nassau, gelegen in het centrum van Baarle Nassau. Voor andere afspraken: tel.nr. eigenaar B. Beekman. 05765- I 1 In de strijd tussen Iran en Irak wordt nog steeds hevig gevochten rond de Iraanse grensplaats Soesangerd in het noorden van de zuidwestelijk gelegen olieprovincie Khoezestan. Hier een beeld van de enorme ravage die de vechtende partijen hebben aangericht. Pagina 7: VS „in principe" akkoord met Iraanse eisen DEN HAAG In een brief aan de Tweede Ka mer heeft het kabinet gisteren een nadere invul ling gegeven van de vorige week aangekondigde loonmaatregel. Deze is inhoudelijk goeddeels ge lijk aan de laatste voorstellen die aan de sociale partners in de Stichting van de Arbeid zijn ge daan: de prijscompensatie wordt met twee procent be perkt tot 0,8 procent met uitzondering van de minima wordt de va kantietoeslag met 03 procent gekort en worden de bestaande vloeren hierin bevroren. Het gaat hier om de rechten die volgend jaar worden op gebouwd. Die van 1980 blijven onverkort van kracht. er komt een maximum in de vakantietoeslag voor mensen die meer dan 85.000 gulden verdie nen. het minimumloon gaat op 1 januari aanstaande in plaats van 2,45 procent slechts één procent om hoog. De rest wordt uitgesteld tot 1 juli 1981. via een wijziging in de prijzenwet zullen de in komens van beoefenaren van vrije beroepen op 1 januari aan banden worden gelegd. Tegelijk met deze loonmaatregel wordt een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en een verho ging van een aantal accijnzen doorgevoerd. De belastingvrije voet gaat voor ieder vier procent omhoog. De kinderbijslag voor het eerste kind gaat 60 gul den per jaar omhoog, die voor het tweede kind stijgt met 12 gulden. op 1 januari stijgt de benzine een cent per liter ex tra. Opbrengst 50 miljoen. De alcoholaccijns gaat op die datum met 1,45 per li ter omhoog. Opbrengst 50 miljoen. Een pakje sigaretten gaat een kwartje en een pakje shag 15 cent meer kosten. Omdat nieuwe banderol len moeten worden aangemaakt kan deze verhoging pas op 15 februari ingaan. De opbrengst hiervan is 125 miljoen. Loodsgelden en kadastrale rechten gaan omhoog. Opbrengst 15 miljoen. Verder wil het kébinet volgend jaar meer geld bin nenkrijgen of overhouden door een verfijning van de eigen bijdrage in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, een verdere vermindering van het aantal ziekenhuisbedden, de invoering van een registratieplicht voor werknemers, het opnieuw inzetten van arbeidsongeschikten, verscherping van het begrip passende arbeid en het invoeren van een eerste ziektedag voor eigen risiko. Koopkracht Met dat al ontstaat er volgens het kabinet volgend jaar een aanvaardbare ontwikkeling van de koop kracht. Die ziet er zo uit: minimumloon:mjn 0,5 tot min 1 procent minimum plus: min j procent modaal (33 000): mjn 2 procent a m<**aaJ: min 3 procent 4 x modaal. min. 3.5 tot min 4 procent Officieel Noorwegen bant borrel Deurne was er ech- compleet met rode OSLO Aan officiële diners van de Noorse regering zal geen alcoholhoudende drank mneer worden geserveerd. De president van Roemenië, Nico- lae Ceausescu was het eerste „slachtoffer" van de nieuwe' regeling. Een woordvoerder van dè Noorse regering liet wel door- schemeren, dat als een gast aan een officieel diner om een whisky of een maagbitter na de koffie vraagt, men hem ter wille zal zijn. trant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur 071-1222*48 en per koerier, wordt de krant tussen is naar een veldslag ge- waarin Bene Luxe wa door een straf- gele kaarten-stand scheidsrechter voor de Belgen wat de vingers. AMERIKAANS RAPPORT: NEW YORK/WARSCHAU De Sovjet-Unie heeft al zijn vertroüwen in de Poolse leiding verloren en staat klaar om, zo dit nodig is, militair in Polen in te grijpen, aldus de Amerikaanse omroep CBS, die zich baseert op een rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst. Dit rapport is, volgens CBS, in het Witte Huis besproken. Het Kremlin zou van mening zijn, dat de Poolse regering niet in staat is om een oplossing voor de sociale onrust in Polen te vin den en om de leiding in handen van de communistische partij te houden. Moskou staat voor de keuze tussen het vervangen van de leiding in Polen of militair ingrijpen. Nu is er op het ogenblik geen sprake van enige militaire voorbereiding in de Sovjet- Unie, maar het zal de Russen slechts drie dagen kosten om een dergelijk ingrijpen te organiseren. In de Poolse industriestad Czestochowa zijn de plaatselijke afde ling van de vrije vakbond Solidariteit en een regeringscommis sie het eens geworden over de eis van Solidariteit, dat enige hoge functionarissen zullen worden ontslagen. Zo zullen gouver neur Wierzbick en de burgemeester van Czestochowa onmiddel lijk van hun functies optheven worden; de provinciale vice-gou- verneur zal per 15 december zijn ontslag indienen. Het Instituut voor Wegtransport- van TNO in Delft heeft een appa- uitgevonden dat het mogelijk maakt benzine-auto's zowel op benzine als op (alcohol)' te laten rijden. Het ap- kan in elke auto worden ingebouwd een betrekkelijk lage prijs, enkele guldens. Een versie voor diese- nog in ontwikkeling. vinding is uitgewerkt door een groep onder- onder leiding van ir. Jouke van der Vijf jaar hebben zij aan hun uitvinding gewerkt alvorens er zeker van te kunnen zijn dat zij inderdaad werkte. Gedurende een half jaar heeft een met het apparaat uitgeruste auto tot volle tevredenheid over de Nederlandse we gen gereden. Indien de vinding van TNO op grote schaal zou worden toegepast, dan zou dit betekenen dat bij een grote olieschaarste de auto's toch zouden kunnen blijven doorrijden. In de praktijk van alle dag zou het kunnen be tekenen, dat de automobilist goedkoper kan gaan rijden omdat methanol, dat gewonnen wordt uit steenkool en aardgas, aanmerkelijk goedkoper is dan benzine. De vraag is echter of de overheid de accijns op methanol gaat verho gen als de belastingopbrengt uit benzine min der wordt. Nederland telt thans twee methanolfabrieken (Methanol Chemie Nederland, dochter van AKZO en DSM), die samen 700.000 ton per jaar produceren. Er bestaan plannen voor de bouw van een derde fabriek in Delfzijl, die een pro- duktiecapaciteit krijgt Van 500.000 ton. Bij een toename van de vraag zou de produktiecapaci- teit vrij makkelijk kunnen worden opgevoerd. Methanol werd tot op heden slechts gebruikt als toevoeging aan benzine tot maximaal vijf tien procent, zoals dat in de Scandinavische landen reeds op grote schaal gebeurt. Een gro tere toevoeging leek tot op heden niet haalbaar. De vinding van TNO maakt het gebruik van honderd procent methanol mogelijk. Wanneer en waar de TNO-vinding in productie komt, is nog niet bekend, aldus een TNO-voor- lichter. „We hebben er goede hoop op, dat dit zeer snel zal gebeuren", zei hij. jrtien- chtof- n de re de e ine idente uni- van (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Na meer dan een jaar op non- actief te zijn geweest, heeft de beruchte en nog steeds onbekende Yorkshire-ripper zijn dertiende slachtoffer gemaakt: de twintigja rige talenstudente Jacqeline Hill. i Haar verminkte en deels ontklede lichaam l werd gisterochtend door winkelende huis- vrouwen op een open plek in Leeds gevon- den. Zij moet gisteravond, op weg van een conferentie naar haar studentenflat, zijn op- gewacht door de onbekende, veelvoudige i moordenaar, die kennelijk van taktiek is veranderd en het nu voorzien heeft op alle 1 vrouwen in plaats van op prostituees. Het voorlaatste slachtoffer was ook een studen te.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1