ilfried van Moer ziet de etrekkelijkheid van voetbal in i) Boukje Keulen treedt in voetsporen van moeder Zwartkruis grijpt terug naar routine opinggebruik p WK rolhockey PORTWERELD A TJE: „ZE HEEFT HAAR LEEFTIJD I^'ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 PAGINA 19 F _,USSEL De drukte die *|ndom de interland Bel lij-Nederland wordt ge ëerd, gaat volledig voor aan Wilfried van Moer. 35-jarige middenvelder „n Beveren en het Belgi- ihe team laat het koud (t er in de kranten over komende match der lage fnden wordt geschreven, ie wedstrijd wordt voor jftig procent door de sup- rters gespeeld", zegt hij W* Zaventem waar het Sofi- een komen en gaan is in journalisten. Franse, igelse, Belgische en Ne- rlandse verslaggevers innen gaan en staan zon- r de concentratie van de lgen blijkbaar t? versto- in de rand van het zwem- ld vertelt de lakonieke Van .Ik lees toch niets. Het :eresseert me niet wat er hreven wordt. Misschien [t jongere spelers er door ïmponeerd raken, voor de deren geldt dat zeker niet. ij worden opeens in de fa- rietenrol geduwd, maar de derlanders komen echt als toeristen naar Brus- ;t de aanwijzing van het zeistadion is de Belgische tbalbond afgeweken van traditie om de interland 4 ilgië-Nederland in Antwer- n te houden. „Ben verou- stadion", zegt Van ier. „De supporters zouden ar enthousiaster zijn. On natuurlijk. België is zo i, de supporters hier zijn eral even kritisch. Als het navond goed gaat, staan ze hter ons, maar voor het- Ifde geld fluiten ze je de eedkamer weer binnen", ik Van Mber verbaast zich hoge mate over het gedrag n de Nederlandse bonds- ach. „Een aanwijzing dat schrik er bij de Nederlan- -s goed in zit", meent hij. or de rest verschilt hij niet n mening met de bonds- ach Guy Thijs dat België eindronde in 1982 in ianje zal halen. Toch houdt i een slag om de arm mpt: /oetbal is een gek spel, dat let voorspelbaar is", lel voorspelbaar is dat Van her de eindronde zelf niet .meemaken. „Aan het ein- van deze competitie zet ik BELGISCHE ROUTINIER IS VERBAAST OVER HOUDING ZWARTKRUIS stapt na de eerste de beste blessure op, de andeh gaat door". Toch heeft ook Wil fried van Moer daardoor de betrekkelijkheid van het voetballen ingezien. „Mo menteel kun je in België als profvoetballer de schaapjes niet op hét droge krijgen. Voetbal komt daarom voor mij ook op de tweede plaats. Mijn café gaat voor. Daar verdien ik mijn boterham mee". Dat is ook de reden geweest waarom Van Moer een belof tevolle toekomst als voetbal ler bij Standaard Luik inwis selde voor een betrekkelijk anoniem bestaan bij Berin gen. Van Moer: „Het was niet meer te combineren. Bij Standaard moest ik elke morgen trainen en 's middags soms ook. Bij Beringen trai nen we alleen 's middags. Ik heb van die beslissing, nooit spijt gehad. Als ik over een jaar op straat loop en ze zeg gen: „wie is dat kleine man neke toch?" dan zal me dat niets doen. Door mijn café ben ik maatschappelijk onaf- hankelijk. Terug naar de fa briek zou ik namelijk niet kunnen. Tenminste als je dit leventje gewend bent". De spil wmMêmz* Wilfried van Moer: „Voetbal komt bij mij op de tweede plaats". een punt achter mijn actieve carrière. Als de wereldkam pioenschappen volgend jaar zouden zijn geweest, had ik het misschien nog overwo gen. Maar de ouderdom spreekt bij mij mee. Als libe ro kun je langer mee, maar als middenvelder niet. Ik heb geen zin om in Spanje op krukken het „plein" op te komen". Van Moer waakt over' zijn gezondheid. Viermaal over kwam hem een .beenbreuk, steeds wist hij terug te ko men. „Een kwestie van men taliteit", zegt hij. „De een Van Moer is in het veld uit gegroeid tot de spil waarom het Belgische voetbal draait. Mede dank zij zijn inbreng vergaarde België op de Euro pese kampioenschappen in k'alié roem met een tweede plaats. Wanneer de stand dat toelaat wordt Van Moer ver vangen. „Maar niet omdat ik het niet meer vol zou kunnen houden. Ik bepaal steeds zelf wanneer ik uit het veld stap. Ik kan best een hele wed strijd uitspelen door in „de slotfase me terug te laten val len en hier en daar balletjes breed te leggen. Ik vind dat ik daarmee de speler die mij tezijnertijd moet opvolgen en ik denk dan aan Mommens, tekort doe. Ook bij Beveren geef ik de jongeren op de kans zich in het elftal te spe len. Vanavond zal ik zelf het sein geven of er al dan niet moet worden gewisseld. Dat heb ik met Thijs afgespro ken". Onder de huidige Belgische bondscoach is het voetbal bij onze Zuiderburen tot grote bloei gekomen. Zijn voorgan ger Raymond Goethals wordt verweten te veel op resultaat te hebben gespeeld. Van Moer is het met die kritiek niet eens. „Persoonlijk vind ik Goethals een hele goede trainer. We hebben in 1970 de wereldkamioenschappen in Mexico gehaald en zijn in 1972 derde geworden tijdens de Europese kampioenschap pen. Goethals moest wel spe len op resultaat, omdat wij als team destijds zwakker waren. En als je minder kwa liteit in huis hebt, moet je toch vanuit de defensie voet ballen. Dan kom je niet aan aanvallen toe. Dat is toch simpel". Dat de Belgische formatie nu wel successen kent, schrijft Van Moer toe aan de verbe terde mentaliteit. „Deze groep is zelfbewuster dan de lichting van Himst, Devrindt en Piot. De lef van de Neder landers krijgen we natuurlijk nooit. Ik ben er weieens ja loers op. Niet dat ik het echt mis hoor, maar een Neder lander is op elk gebied ge wend om een aangeboden kans met beide handen te grijpen. De Belg is veel non chalanter". Of de Nederlan ders vanavond ook een kans zullen grijpen, zal anderhalf uur voetbal moeten uitwij zen. HENK WAGEMAN ZEIST Jan Zwartkruis heeft, eerder dan in zijn bedoeling lag, het Nederlands elftal vrijgegeven dat vandaag in het Hei- zel-stadion te Brussel zal spelen tegen België. Geheel in de lijn der verwachtingen, heeft de bondscoach een beroep ge daan op een aantal spelers dat door hem na de finales van het toernooi om de Europese titel, terzijde was geschoven. Does burg, Krol, Hovenkamp en Kist zijn door hem in de basis op genomen. De opstelling is: Doesburg (PSV); Wijnstekers (Feyenoord), Brandts (PSV), Hovenkamp (AZ), Krol (Napoli); Van de Kor- put (Torino), Willy van de Kerkhof (PSV), Peters (AZ); Kist (AZ), Tol (AZ) en Tahamata (Standard Luik). Reserves: Van Breukelen (FC Utrecht), Vermeulen (Feyenoord), René van de Kerkhof (PSV), Metgod (AZ), Spelbos (AZ). Met Mirko. Votava van Dortmund in de ploeg in plaats van de geblesseerde Felix Magath (HSV) en onzekerheid rond het meespelen van Karl-Heinz Rumenigge staat West-Duitsland vandaag voor de vriendschappelijke wedstrijd tegen Frankrijk in Hannover. Rumenigge heeft last van een enkelblessure. Als vervanger heeft bondscoach Jupp Derwall de nieuwe man in de selectie, Karl Allgöwer, achter de hand. De opstellingen van beide teams zijn: West-Duitsland: Schumacher; Schuster, Kaltz, K. H. Förster, Dietz; Votava, Briegel, Müller; Rumenigge of Allgöwer, Hru- besch, Allofs. Frankrijk: Dropsy; Janvion, Specht, Lopez, Bossis; Tigana, La- rios, Platini; Zimako, Rocheteau, Amisse. Het Westduitse B-elftal heeft gisteravond in Braunschweig met 10 gewonnen van de Franse B-ploeg. In de 28ste minuut be nutte Hannes (Borussia Mönchengladbach) een strafschop. De Ierse voetbalcoach Hand heeft een wijziging aangebracht in zijn elftal, dat kortgeleden met 02 verloor van Frankrijk. Gerry Daly van Coventry is hersteld van zijn blessure en keert terug op het middenveld ten koste van Mick Martin. Het Ierse elftal treedt vanavond in Dublin aan tegen Cyprus in een wed strijd voor groep 2 van de kwalificatieronde voor de WK 1982 in Spanje. Met het duel tegen de Cyprioten begint Ierland, dat koploper is met 5 uit 43, aan de tweede helft van de competitie. De opstelling van Ierland is: Peyton (Fulham); Langan (Bir mingham), Lawrenson (Brighton), Moran (Manchester United), Hughton (Tottenham); Daly (Coventry)» Grealish (Luton), Brady (Juventus); Heighway (Liverpool), Stapleton (Arsenal), Robinson (Brighton). De Engelse voetbalploeg onder 21 jaar heeft gisteren in Ips wich met 50 gewonnen van Zwitserland. In Aberdeen won de Schotse jeugdploeg met 21 van Denemarken. Voor de betaalde jeugdcompetitie werd gisteravond één wed strijd gespeeld: VolendamSparta 36. CAHUANO Het rolhockey kent ook zijn dopings- idaal. Tijdens de strijd om het wereldkampioenschap in hileense plaats Talcahuano werd de Argentijn Carlos de wedstrijd tegen Portugal (28) betrapt op het -uik van stimulerende middelen. ens de reglementen zal titelverdediger Argentinië het toer- iddellijk dienen te verlaten. De behaalde punten (3 uit irliezen hun geldigheid en de speler in kwestie wordt voor naanden geschorst. achtereenvolgende nederlagen heeft het Nederlands ickeyteam zijn eerste overwinning behaald. Nederland ver voor 2500 toeschouwers het vertegenwoordigende team het organiserend land met 52. 3 6 5. Chili 3 3 3 5 6. Nederland 3 2 3 5 7. Ver.'Slaten 3 0 3 3.8. Brazilië 3 0 ADVERTENTIE pstelling krachtsporters 1TDORP Zaterdag 29 november vindt in Schevenin- de landenwedstrijd plaats tussen de krachtsportploe- van Nederland en Groot Brittannië. 'ederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Paul Theuerzeit ig.); Leen Baak (67.5 kg.); Arnold von Soehsten (75 kg.); Ja- schneider (75 kg.); Eddy Paris (82.5); Ton Vranken (90 kg.); Henderson (90 kg.); Ad den Otter (100 kg.); Siem Wulfe (110 Stiggo Piszko (125 kg.). De ploeg staat onder leiding van t van der Toorn. Piet Kleine heeft tijdens selectiewedstrijden vaft het ?st Drente hard toegeslagen. De schaatser won zowel de 500 Je 1500 meter. ■NOS AIRES De Argentijnse voetbalcoach Menotti en de «voorzitter zijn naar Spanje en Italië afgereist om Kempes encia) en Bertoni (Fiorentina) los te krijgen voor het toer- om de mini-wereldbeker in Uruguay. CKHOLM De Zweedse damesbadmintonploeg heeft in '(3 ljHd *e®en Nederland na He eerste dag de leiding geno- HAAG Voor de beker werd gisteravond een ijshockey- itrijd gespeeld: Amsterdam-Den Bosch 15-3. ENTER Jan Groeneveld van Go Ahead Eagles is op- voor lange tijd uitgeschakeld. Op de plaats van een breuk ond een flinke barst. IRNSUM In café-restaurant De Twee Gemeen te te Irnsum weet de man achter de tap nog ge noeg te vertellen over de feesten die er in de zaak zijn geweest bij huldigingen van At je Keulen- Deelstra, de beroemste inwoonster van het kleine Friese dorpje. De viervoudige wereldkampioene hardrijden op de schaats woont nog steeds met haar man Jelle en de kinderen, Boukje(16), Kees(16) en Goos(I4) aan de rand van het dorp. Feitelijk is er niet veel veranderd op de boerderij van Jelle en Atje Keulen. Schaatsen is nog steeds troef. Atje doet ook dit jaar weer mee met het marathonschaatsen, waarbij ze vorig seizoen nog de titel behaalde. Als het ijs weer op de sloten ligt, zal zij ongetwijfeld weer op de kortebaan verschijnen en met succes de verschillende geld prijzen in verschillende Friese dorpjes in de wacht slepen. Maar toch staat Atje Keulen- Deelstra niet meer centraal in Irnsum. In de plaatselijke horeca-gelegenheid volgt men nu de verrichtingen van de kleine zestienjarige Bouk- je, de enige dochter van Atje en Jelle Keulen. Men hoopt over enige jaren op een her haling van de successen van Atje Keulen. Immers, Boukje Keulen is opgenomen in de selectie van Henk Boer, de trainer van de dameskern ploeg en Jong Oranje. Vol gens Boer heeft Boukje Keu len het helemaal in zich om een hele grote rijdster te worden. Omdat Atje en Boukje Keu len het erg druk hebben, was een uurtje voor een gesprek bijna nietje vinden. Atje is als huisvrouw nog bijna da gelijks in de weer met het schaatsen. Daarnaast geeft ze nog excursies in een fabriek én heeft ze zitting in de Vrouwenbond. Boukje traint meestal drie tot vier uur per dag. Daarnaast is er het huis werk en de vierde klas van de HAVO in Heerenveen. Als het weer niet tegen zit. gaat Boukje Keulen elke dag op de fiets heen en weer naar Heerenveen. Dat doet ze niet voor de conditie, maar ge woon om lekker buiten te zijn en bovendien is 'het ge zellig om met een stel fijne vriendinnen te fietsen. Jonge tiener School en schaatsen beheer sen het leven van een jonge tiener. „Soms denk ik wel eens aan een avondje-uit. Maar dat is niet mogelijk. Dan bedenk ik altijd dat ik aan mijn sport zoveel plezier beleef en dat kunnen ande ren niet zeggen. Door het schaatsen ben ik toch al veel in het buitenland geweest". Voordat Boukje Keulen in het gezelschap van haar moe der kan praten, moet ze eerst eten. Zij heeft voor deze han deling amper tien minuten nodig. Om vijf uur gaat ze richting Heerenveen. Er staat weer een training op het pro gramma. Tijdens de lichte Boukje Keulen tralht dagelijks teneinde goede presta ties te leveren. maaltijd vertelt haar moeder: „Het is natuurlijk leuk dat ze aan schaatsen doet, maar als ze morgen wil stoppen, is het ook prima. Schaatsen is haar eigen keuze en ze doet het behoorlijk. Maar de weg naar de top is nog lang". Terwijl Jelle de schaatsen van zijn dochter aan het slij pen is, meldt Boukje even la ter: „Ik zie het wel als een nadeel dat mijn moeder een topschaatster is geweest. De mensen willen straks verge lijkingen gaan maken. Dat is natuurlijk te gek. Mijn moe der behaalde twee keer brons en één keer zilver op de Olympische Spelen en bo vendien werd ze wereldkam pioene in 1970, 1972, 1973 en 1974. Zoiets is toch uniek. Daar ben ik trots op". „Bij de C en D-juniore ben ik nooit kampioen geworden. Niettemin heb ik toch al zo'n tachtig medailles en zo'n der tig bekers met schaatsen ge wonnen. Op de vijfhonderd meter kwam ik tot een tijd van 45,2. Dit seizoen moet ik voor het eerst de drieduizend meter gaan rijden. Het is af wachten, maar ik heb er wel vertrouwen in" De boerderij van de familie Keulen staat voornamelijk vol met prijzen die door Atje zijn gewonnen. Bij elkaar zijn dat zo'n driehonderd stuks. Er zijn plannen om een aan tal bekers en medailles te verhuizen naar het Friese museum om plaats te maken voor de prijzenkast van Boukje Keulen. Atje Keule- n:„Er is in de loop der jaren bij het damesschaatsen na tuurlijk wel wat veranderd. De meisjes hebben het tegen woordig veel zwaarder. Ze trainen meer en de opbouw is ook heel anders. Er wordt veel meer aan krachttraining gedaan dan Vroeger. Ook de tegenstand is groter gewor den. Niet alleen in het bui tenland, maar ook in het ei gen land. Ik, Stien Kaiser en enkele anderen hebben pio nierswerk voor het dames- schaatsen gedaan. Vroeger had het toch weinig of niets te betekenen in Nederland. Wij hebben de boel wakker gemaakt. Boukie heeft na tuurlijk haar leeftijd mee. Vergeet niet dat ik pas op 29- jarige leeftijd in de kernploeg kwam. In de ogen van de KNSB waren ik en Stien toch eerst te oud". Boukje Keulen heeft haar moeder niet veel zien rijden. Ook niet tijdens haar twee wereldkampioenschappen in Heerenveen. De kinderen bleven altijd bij Jelle op de boerderij. Maar ook Atje gaat niet veel met Boukje mee naar de wedstrijden, omdat de wedstrijden van Boukje dikwijls samen vallen met het marathonschaatsen. Boukje Keulen: Dat is na tuurlijk weieens jammer. Als mijn moeder wel mee gaat, praten we weieens na. Het is echt niet zo dat we hier in huis alleen maar over schaat sen praten. We zijn er lang genoeg mee bezig en de uur tjes dié wij niet aan het schaatsen besteden, kunnen wij best gébruiken om over andere dingen te praten". Zaterdag is Boukje Keulen in Deventer van de partij bij de wedstrijden om de Ijsel Cup. Dit jaar starten de rijdsters van Jong Oranje zonder een selectiewedstrijd. Boukje Keulen heeft niet veel ver wachtingen van deze kracht meting. Het seizoen is nog lang. Op 28 februari 1980 zijn dp wereldkampioenschappen voor junioren in het Noorse Elverum. Denkt Boukje Keu len daar bij te zijn? „Ik hoop het en doe natuurlijk mijn best. Maar vergeet niet dat er buiten de kernploeg nog en kele sterke rijdsters zijn. Zo ben ik bijvoorbeeld bang voor de Haagse Monique Kauffman". Atje Keulen-Deelstra.de sportvrouw van 1970, maar ook heel Irnsum en omstre ken wachten met spanning af. Boukje in de voetsporen van haar moeder. Wellicht komt er weer een schaats- feest in café-restaurant de Twee Gemeente. Voor de man achter de tap behoeft men daar echt geen wereld kampioene voor te worden. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19