Hevige gevechten om Iraanse grensstad 0% Storm jaagt kraan op hol De Beurs Man (30) mishandeld MTING mtefte üGSffljfè Dode en gewonden bij anti-Amerikaanse betoging in Athene Charges ii i Katwijk Paus roept op tot uitbanning van imperialisme Verder Yeel nieuws overdoe-het-zelf materialen woningverbetering, woningondérhoud, sanitair, auto,binnen- en buitentuinen, handwerkenhandenarbeid, modelbouw, 27MC, hobbies. Alles over energiebesparing. Kampioenschap scheepsmodel&ou DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Beursbingo metlO.OOO pry zen TT biljetten op vele stations! De beurs is open van ll.00-17.00u enl9.00-22.30u. Zat.enzon.11.00-17.00u. ROTTERDAM De storm die zaterdag over Zuidwest-Nederland woed de, heeft vooral in Rotter dam huisgehouden. In de Maasstad zijn windstoten gemeten van 19 meter per seconde. Deze werden ove rigens nog overtroffen in Vlissingen waar soms 22 meter per seconde werd ge meten. Een kraan op het terrein bij de Rotterdamse Jobshaven werd van de kabels los geslagen, ging rijden en verpletterde on derweg een gangway van een langs de kade afgemeerd schip. Op zijn wilde tocht sleurde hij nog een container mee en de kraan belandde uit eindelijk omgekeerd in het water. Hij moet als verloren worden beschouwd. In de Waalhaven sloegen drie schepen van hun trossen los. Er kwamen bij de Rotterdam se politie honderden meldin gen binnen van omgewaaide bomen, vallende dakpannen en kapotgewaaide ruiten. In Delft en Den Haag bleef de schade beperkt tot een aantal afgewaaide dakpannen en ver der naar het noorden had de politie geen noemenswaardige schade te melden. STAAT DER NEDERLANDEN 101 LENING ÈSBO PER 13B6/1935 inschrijving volgens het tendersysteem op 18 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar is zaterdagmor- gen naar het AZL overge- racht voor behandeling van een gescheurd ooglid en wondjes In zijn gezicht, na dat hij een meisje te hulp was geschoten, die door een man lastig gevallen werd. Het meisje fietste in de Bree- straat toen er een 30-jarige Leidenaar bij haar achterop sprong. Op naar hulpgeroep ontzette de man meisje, waar na hij door twee vrienden van de aanvaller, een 24-jarige en een 17-jarig Leidenaar gesla gen werd. De drie mannen zijn aangehouden en na verhoor 's nachts weer vrij gelaten. Maandag 17 november 1980, 71e jaargang no. 21814 Rijnsburg „Bloemengala Rijnsburg 1980" om 20.27 uur op Ned. II en om 19.27 uur tv-serie „Angie". Om 19.35 uur speelfilm „pe speler", om 21.20 uur amuse mentsprogramma „Mike' Burns" en om 21.55 uur geva rieerd programma „DrieSter". Regen en wind Zwaarbewolkt en tijdelijk re gen. Middagtemperatuur onge veer 11 graden. Zuidwesten wind aan de kust toenemend tot stormachtig en in het bin- neland tot krachtig. Morgen zon: 8.04 - 16.41. Schev. hoogw.: 11.23 en 23.49. Laagw.: 6.33 en 19.18. ZEIST Hat bondsbestuur en het sectiebe- stuur betaald voetbal zijn unaniem van mening dat het mogelijk is en goed ia dat Ne derland rond de jaarwisseling deelneemt aan het toernooi om de mini-WK in Uruquay. Die mening wordt gedeeld door de belangenvereniging van de spelers (WCS) en trainers (WON). „Sport is een onderdeel van het totale maatschappelijke gebeuren", zei Eric Vilé, voorzitter betaald voetbal tijdens de algemene vergadering. „In Nedeland is de sport niet meer geisoleerd. Er zijn op elk gebied contacten tussen Uruquay en Nederland. In dat licht bezien kan niet van de KNVB worden gevraagd ale enige die contacten te verbreken." Vila wees er voorts op dat de KNVB deel uitmaakt van de wereldvoetbalfederatie (FIFA) en de Europe- ee voetbalunie (UEFA) en zich ook in die organisa tie niet moet isoleren. „Bovendien heeft het ministe rie van buitenlandse zaken niet het standpunt dat Nederland niet moet deelnemen." De KNVB zal in deze slechte het comité Olympische Spelen en Mensenrechten als gesprekspartner er kennen. „Als er nieuwe standpunten naar voren worden gebracht, zullen we ons herbezinnen." Abe Lenstra moest zaterdagavond vele handen schudden in de Alkmaarder Hout. De oud-internatio nal woonde het bekerduel van AZ '67 tegen zijn vroe gere club Heerenveen bij. Renévande Kerkhof terug ZEIST René van de Kerkhof is terug in de selektie- groep voor het Nederlands elftal, dat woensdag in Brussel tegen België speelt in een wedstrijd voQr de voorronden voor het wereldkampioenschap. Van de zeventien spelers, die vorige week in Aken wa ren voor de oefenwedstrijd tegen Alemannia, zijn de Alkmaarders Peter Arntz en Jos Jonker niet opnieuw aangewezen. Bij de zestien spelers is wel Toine van Mierlo van Willem II, die gisteren in de bekerwedstrijd tegen Telstar geblesseerd raakte. Zou Van Mierlo niet in staat zijn mee te doen, dan zal zijn plaats worden ingenomen door Pierre Vermeulen van Feyenoord. Tegen deze laatste selectie heeft directeur Stephan van Feyenoord overigens bezwaar aangetekend, om dat die zonder overleg met club en speler zou zijn ge schied. De groep van zestien spelers, die Zwartkruis aanwees voor Brussel, ziet er als volgt uit: doel: Pim Doesburg (PSV) en Hans van Breukelen (FC Utrecht); verdediging; Hugo Hovenkamp en Ronald Spelbos (AZ'67), Ernie Brandts (PSV); Ruud Krol (Napoli); Ben Wijnstekers (Feyenoord) en Michel van de Korput (To rino); middenveld: Jan Peters (AZ'67), Willy van de Kerkhof (PSV) en John Metgod (AZ'67); aanval: Kees Kist en Pier Tol (AZ'67); René van de Kerkhof (PSV), Simon Tahamata (Standard Luik) en Toine van Mierlo (Willem II) of Pierre Vermeulen (Feyenoord). Thijs kiest nieuwe man BRUSSEL De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft in vergelijking met de wedstrijd tegen Ierland, een wijiiging aangebracht in zijn selectie van zes tien spelers. Willy Wellens komt in plaats van Joa Heyligen. Doordat tv het voetbalprogramma van dit weekeinde op zaterdag was voltooid kon Thijs zijn aangewezen 22 spelers el gistermiddag bij elkaar brengen In de Helzel, waar woensdag ook tegen Nederland zal worden gespeeld. Na masaago en onderzoek van de spelers door de dokter, maakte Thijs de namen van do laatste zes tien bekend. De spelers zijn: doel: Jean-Maria Pfafl en Michel Preud'homme; verdediging: Eric Gerote, Walter Meeuws, Luc Millecamps, Michel Renquin, Michel de Wott; middenveld: Wlltried van Moer, Renö van der Eycken, Ludo Coeck, Raymond Mom mens; asnval: Bert Cluytens; Erwin Vandenbergh, Jan Ceulemsna, Willy Wellens, Eddy Voordeckers. Clubs eerste divisie uit DEN HAAG De drie eerste-divlsieclubs, die zich hebben geplaatst voor de derde ronde van het toer nooi om de KNVB-beker lootten alle drie een uitwed strijd. FC VW moet naar FC Groningen. Haarlem gaat naar Feyenoord en FC Vlaardingen moet op bezoek bij AZ '67. De loting voor de derde ronde, die zal worden ge speeld na de wlnterpauze in het weekeinde van 24 en 25 januari, is: Willem IIFC Utrecht; WagenlngenPEG/Zwolle; PSV—Roda JC; Go Ahead Eagles—MW; FC Gronin gen—FC VW; Feyenoord—Haarlem; Ajax—FC Twen te; AZ '67FC Vlaardingen. 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro*103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Klokkenberg weer drie weken dicht BREDA De hartkliniek van De Klokkenberg in Breda zal op nieuw enkele weken gesloten worden, ditmaal niet vanwege een intern conflict maar vanwe ge de aanwezigheid van formal- dehyde-gas dat uit spaanplaat is vrijgekomen. Hierdoor krijgen de patiënten last van branderige ogen en keel, van benauwdheid, hoofdpijn en slapeloosheid. Tus sen half december en 5 januari zal het spaanplaat driemaal met een speciale, door TNO ontwik kelde verf bewerkt worden. Wie voor de kosten opdraait is nog niet duidelijk. OLIFANT VERSUS OLIFANT In Nederland kennen wij windhonden-, paarden-, kikker en muizenrennen, maar in Thailand houdt men kracht metingen met olifanten, zoals hier in Surin. Dat de impo sante race de nodige toeristen trok, is duidelijk. Fusieplannen Libië-Syrië op laag pitje BEIROET De fusie tussen Libië en Syrië, waartoe de staatshoofden Gaddafi en As sad op 10 september met veel. officieel vertoon besloten, heeft volgens Arabische diplo matieke waarnemers zijn lang ste tijd gehad. Dit worat onder meer afgeleid uit het feit dat Gaddafi zijn bezoek aan Da mascus, dat voor september op het programma stond, nog steeds niet heeft afgelegd. Een diepgaand verschil van me ning over de uiteindelijke vorm van de unie zou de bron van het opschorten van de be sprekingen zijn. Wel naar Uruquay ite bosbranden in Calif ornië ,NGELES Duizenden brandweerlieden en vrijwilligers de omgeving van Los Angeles (Californië) in de weer een jrote bosbranden te bedwingen. Het snel om zich heen de vuur heeft tot nu toe eén slachtoffer geëist, ruim hectare land verschroeid en een honderdtal huizen ver af beschadigd. Duizenden mensen zijn uit de bedreigde geëvacueerd. Volgens de autoriteiten is 'een deel van de n aangestoken. HONDERDEN DODEN ONDER BURGER BEVOLKING TEHERAN/BAGDAD In een nieuw offensief in het noorden van de Iraanse olieprovincie Choezestan zijn Iraakse strijdkrachten gisteren de stad Soesangerd binnengedron gen. De stad ligt 60 kilometer ten noordwesten van de belegerde pro vincie-hoofdstad Ahwaz en 30 kilo meter van de grens tussen Iran en Irak. In de straten van Soesangerd zouden hevige gevechten woeden, waarbij ook onder de burgerbevol king honderden doden zijn gevallen. Waarnemers zijn van mening dat hoewel het strategisch belang van de stad gering is, het definitieve verlies ervan éen ernstige klap voor het Iraanse moreel sou betekenen. De aanval op Soesangerd komt op een moment, dat het aan het zuidelijke front rond de stad Abadan relatief rus tig is. Irak is er nog steeds niet in ge slaagd de belegerde oliestad in te ne men. Het bericht van de Iraakse aanval op Soesangerd kwam kort nadat de Iraan se president Bani Sadr had verklaard dat „het kritieke punt voorbij was" en hij vol vertrouwen de afloop van de oorlog tegemoet zag. Berichten van het front wijzen erop, dat Irak de stad met chemische- en brandbommen bestookt. Volgens Teheran is het binnendringen van de Iraakse troepen voornamelijk te wijten aan een gebrek aan artilleries- teun voor de verdedigers van de stad. In een toespraak voor de Iraanse tele visie heeft ayatollah Khomeiny giste ren het gekibbel tussen verschillende partijen in Iran veroordeeld. Hij waar schuwde voor het misbruik dat „op een staatsgreep beluste lieden" van de situ atie zouden kunnen maken. De Iraanse regering studeert nog op het antwoord dat de VS hebben gegegven op de Iraanse voorweaarden tot vrijla ting van de gijzelaars. Het antwoord van Teheran wordt over enkele dagen verwacht 5 fietsen zonder reflector Een jaar nadat een rode reflector achter op de verplicht was geworden, ontbreekt die op zéker procent van de fietsen. Recente steekproeven hebben dit oond. Meestal gaat het om wat oudere rijwielen, want zijn bij aankoop vap een reflector voorzien. Zoals be- noet elke fiets van een goedgekeurde reflector aan de ba- ager zijn voorzien, ook al fietst men alleen overdag. Bin- t mag de reflector ook onder het zadel worden aange- ileis |n Justitie st verf ismeurd paleis van Justitie aan uliana van Stolberg- J in Den Haag moest zaterdag ontgelden, j krakers het overvloe- jnet verf besmeurden, bden dit om hun onge- jen te uiten over de af- van een gesprek met meester F. Schols, uder van volkshuis- hg P. Vink, hoofdcom- kris dr. C.N. Peijster Ie officier van justitie h. A. Schimmel, over lontruiming van het Barentszstraat 21 in Haag vorige week iag 18 november en sdag 19 november ftnantels en elkostuums met 151-153 ATHENE Een als vreedzame mars begonnen her denking van het feit dat zeven jaar geleden het toenmalige Griekse kolonelsbewind een opstand van studenten zeer bloedig onderdrukte, is gisteren avond uitgelopen op een grote anti-Amerikaanse betoging. Bij de felle vechtpartijen werd een 20-jari- ge vrouw dodelijk gewond, zeker 145 anderen lie pen verwondingen op. In november 1973 leidde de opstand van de studenten, die ten koste van 35 mensenlevens en tientallen gewonden werd neergeslagen, tot de val van het kolonelsregime. De mars van gisterenavond, waaraan zo'n 100.000 mensen deelnamen, zou bij het graf van de onbekende soldaat worden ontbon den. Een groep van ruim 2.500 links-radicale betogers tracht te echter door te dringen tot de door de politie afgeschermde Amerikaanse ambassade. Het kwam toen tot felle vechtpar tijen met de politie. Er werden vuurtjes gestookt, bij hotels ruiten ingegooid en in het gerechtsgebouw veroorzaakte een bom aanzienlijke schade. De betogers eisten dat Griekenland afziet van de kort geleden overeengekomen terugkeer in de NAVO en de sluiting van de Amerikaanse bases in het land. KATWIJK Een disco avondje in Tripodia is zater dagavond in Katwijk zover uit de hand gelopen dat de Katwijkse politie moest op treden met assistentie uit Noord wijk en Leiden. De ongeregeldheden begonnen rond elf uur toen een 21-jari- ge Katwijker van de orde dienst in elkaar werd gesla gen door een groepje van naar schatting twintig jon geren. Bij aankomst van de politie was alles weer rustig in het za lencentrum, maar om half twaalf sloeg de vlam weer in de pan. Een grote groep jonge ren had zich, na het ingooien van een aantal ruiten, verza meld op het Hoornesplein. Met assistentie uit Noordwijk en Leiden veerde de Katwijkse politie enige charches uit met wapenstok en honden. Hierbij werden een aantal flinke klap pen uitgedeeld. Arrestaties werden niet verricht. BONN Langdurige regen val en hevige rukwinden, die hem soms noopten zijn mijter vast te houden heb ben pans Johannes Paulus II begeleid op de eerste da gen van zijn bezoek aan de Bondsrepubliek Duitsland. Honderdduizenden ver kleumde maar enthousiaste mensen hebben hem ontvan gen op deze reis, tijdens wel ke hij onder meer een krach tige veroordeling uitsprak van alle vormen van impe rialisme, agressie, overheen sing, uitbuiting en kolonia- dom en met „bijzondere na druk" in herinnering bracht, dat „het doden van ongebo ren leven geen legitiem mid del is voor de gezinsplan ning". meer tussen mensen op dit continent of elders". Vandaag sprak hij in dezelfde stad met vertegenwoordigers van de lu therse en andere protestantse kerken, over wie hij in Osna- brück al vaststelde hoezeer de evangelische christenen in hun zorgen en vreugde met de katholieken zijn verbonden en hoeveel gemeenschappelijks dezen met hen bezitten. In Keulen bekrachtigde hij uit drukkelijk de beginselen van de katholieke kerk voor hu welijk en gezin. Staat en maat schappij, zo zei hij onder meer, leiden hun eigen verval in, wanneer zij huwelijk en gezin niet meer beschermen en an dere buitenechtelijke gemeen schapsvormen eraan gelijk stellen. Pag. 7 Derde wereld en oecumene zwaartepunten van pauselijk bezoek aan Bondsrepubliek. schnkkingen van de tweede wereldoorlog in herinnering. „Dit mag nooit weer gebeuren Jongeren nadrukkelijk san- in de generaties van onze kin- wezlg bij b deren en kleinkinderen, nooit aan Keulen. jhtpartij Nieuwkoop IKOOP Veertig In uit Mijdrecht en [aven zijn zaterdaga- laags geraakt voor de leek 'Beverly Hills' in koop. De vechtpartij jid nadat op een groep 6 uit Bodegraven met to zou zijn ingereden, [tie heeft na de knok- pgen drie jongens pro- baal opgemaakt. Deze al nog uitgezocht wor- lke jongens nog meer vechtpartij betrokken 'eest. Een aantal vech- fn liep lichte verwon- op, terwijl ook de auto leschadigd werd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1