(Sowia/nt m Sacharov vanuit Gorki: Blijf protesteren iorzetting kamerdebat er abortus onzeker krant van vandaag: NS: per jaar 1,5% reizigers méér 7asberen gedijen ~ima in ons bos 11 Ex-premier Palme op vredesreis naar Teheran Linkse oppositie breekt door Zeeland kan het vergeten W'AtP Zaterdag 15 november 1980, 71e jaargang no. 21813 kersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - facteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - inenten: kwartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Pausbezoek Bezoek aan Duitsland en mis van paus Johannes Paulus II morgen op Ned. I van 8.40 tot 11.15 uur. Vanavond op Ned. I om 20.05 uur Showbizzquiz en om 21.55 uur komedie „De plank". Op Ned. II om 19.25 uur jeugd film „De verlaten eilanden" en om 23.05 uur pausbezoek. Vrij zacht Veel bewolking en af en toe regen. Krachtige, langs de kust later stormachtige zuid westen wind. Temperatuur on geveer 12 graden. Morgen zon op: 08.01. Onder 16.44. Maan op: 14.30. Onder 00.00. Hoogw.: 08.38 en 21.00. Laagw. 03.34 en 16.27 int van vandaag omvat in totaal 24 pagina's en uit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en tnd, stad, regio en sport vindt u zoals gebruike- |et eerste deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat Tneer de volgende reportages: triand paraat voor strenge winter, jijn reis naar ons land had de Sint deze week op I zee een wel zeer vreemde ontmoeting... j Münch: witte raaf in de SS Leefstijl: razend populaire gezondheldsvoorllch- anje, es tegen Gentse rechter Jespers mogelijk ver- woJIenj<0men misdrijven zaak van burgers en overheid, intse Trappisten brouwen weer bier. Vleesconcern wankelt ARNHEM Het voortbestaan van het vleeswarenconcern Coveco (3000 werk nemers) is in gevaar. Dit jaar wordt een verlies van 20 miljoen gulden ver wacht, zo heeft de hoofddirectie in Arnhem gisteren meegedeeld. Om het voortbestaan veilig te stellen wordt op korte termijn een ombuigingso peratie noodzakelijk .geacht. Welke gevol gen dit voor het personeel heeft, zal vol gens de directie pas over enkele weken duidelijk worden. Het concern is een coöperatie warvan 12.000 boeren lid zijn Van de 3000 werknemers houden zich er 300 bezig met de aankoop van vee. De voedingsbond FNV is boos over het open baar maken van „alarmerende verhalen", op een tijdstip dat „de sociale consequen ties nog op geen stukken na zijn onder zocht". Sint op weg VEERE Vandaag is ket langverwachte mo ment daar: Sint-Nico- laas zet weer voet op Nederlandse bodem. visie besteedt zoals ge bruikelijk uitgebreid aandacht aan dit be langwekkende gebeu ren. De uitzending (op NedL, 1) begint om één uur en duurt tot twee uur. Voor een verslag van de wederwaardig heden van Sint en Pie ten op de woelige ba ren zie pagina 19: DEN HAAG De NS wil tot 1988 bijna zeven miljard gulden investeren in nieuw materieel, betere beveili ging, verbouw van stations, bouw van nieuwe stations en veranderingen op de NS werkplaatsen. De NS heeft daartoe een nieuw investeringsplan gemaakt dat beoogt een basis te leggen voor betrouwbaar reizigers- vervoer in de toekomst. In het plan wordt rekening gehou den met een stijging van het reizigersvervoer van 1,5 pro cent per jaar (in 1979 was dit vier procent). Daartoe wil de NS ruim 1,8 miljard gulden uittrekken voor aankoop van nieuwe ïokomotieven en treinstellen. Daarmee hoopt men een vervoersstroom van 9,2 miljard reizigerskilometers per jaar op te kunnen vangen. In 1979 lag het aantal reizigers kilometers al op 8,5 miljard. Opgeschort HARDERWIJK De zestien gelovigen die deze week in een wo ning in Harderwijk biddend het Laatste Oordeel afwachtten, zijn op eigen verzoek overgebracht naar een ander onderkomen. Dit omdat het oordeel blijkt te zijn opge schort. Op de nieuwe, geheim gehouden loca tie, willen de betrokke nen zich op de bestem-' ming van mens en mensheid nader bezin nen, aldus de betrok ken autoriteiten, onder wie Sipke van der Land. (Van een onzer verslaggevers) HEN In de bossen van Drente zijn weer hberen gesignaleerd. Bij de directie van bet «rderdierenpark in Emmen - het echtpaar lensen - zijn hierover meldingen binnengeko' b. De dieren blijken regelmatig op te duiken ie buurt van de campings. Ook vorig jaar )en boswandelaars wasberen tegen het lijf. alleen in Drente maar ook elders in het land worden leren de laatste tijd steeds vaker gezien. In Doorwerth m politieagenten gisteren vergeefse pogingen om een bruingrijze wasbeer te vangen. Het dier was hen 'r te èlim af. Wasberen komen volgens mevrouw Ren- Ivan het Emmer Dierenpark al geruime tijd in Europa r. Aangenomen wordt dat ze uit de dierentuinen zijn 'OOie hapt. Oorspronkelijk zijn de dieren afkomstig van y-kleUtrika en Canada. Het Noorderdierenpark raakte vol- I mevropw Rensen enkele jaren geleden ook een paar p wasberen kwijt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de en zich hebben vermenigvuldigd en nu de Drentse bös- bevolken. Mevrouw Rensen acht het ook niet uitgeslo- iat de wasberen in de bossen van Drente u(f Duitsland 'ekomen. „Wasberen", aldus mevrouw Rensen, „plan- rich over het algemeen erg snel voort. Ze krijgen veel ?n en kunnen heel best een plaagje vormen, wanneer gemoeid worden gelaten. Ze zijn sterk en hebben hier r het algemeen geen natuurlijke vijanden KRITIEK OP HAAGS TRIBUNAAL Andrej Sacharov. NEW YORK (AP) Blijf consequent proteste ren tegen de schending van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Laat de druk op de Russisi- che autoriteiten niet verslapppen, ook niet uit tactische overwegingen. Deze oproep doet de naar Gorki (400 kilometer van Moskou) ver bannen Russische geleerde en dissident Andrej Sacharov in een brief die wordt gepubliceerd in het nieuwe nummer van het Britse tijdschrift „Nature". De inhoud van dit schrijven is van morgen bekend geworden. In zijn brief gaat de dissident vrij uitvoerig in op het in sep tember in Den Haag gehouden „Internationaal Sacharov- Tribunaal", dat een protest tegen zijn verbanning inhield. In dit verband uit hij kritiek op degenen die er toen, op grond van tactische motieven, voor pleitten om de Russi sche autoriteiten niet al te gevoelig voor het hoofd te stoten. Dit in de hoop dat Sacharov dan weer „stilleties naar Mos kou zou worden teruggebracht". Sacharov schrijft: „Ik en andere geestverwanten beschouwen openheid als het enige wapen in de strijd voor rechtvaardigheid. De plannen van de autoriteiten zijn niemand bekend. Onze handelingen en verklaringen moeten gestoeld zijn op fundamentele over wegingen zoals die tot ons komen, en zonder dat wij ons richten op die plannen die ons onbekend zijn of op andere aspecten van de politieke toestand. Dat slaat zowel op miin verdediging en die van andere slachtoffers van onderdruk king als op algemene zaken als ontwapening en internatio nale veiligheid, mensenrechten, bescherming van het mi lieu en kernenergie". Sacharov is op 22 januari naar Gorki verbannen, naar wordt aangenomen vanwege zijn kritiek op het beleid inza ke mensenrechten in zijn land en op de inval in Afghani stan. Nog steeds is hij niet berecht. In zijn brief aan het we tenschappelijk tijdschrift „Nature" schrijft hij dat hij dag en nacht wordt bewaakt, geen telefoon mag hebben en haast geen bezoekers ontvangen en dat hij aan zijn radio niets heeft omdat de autoriteiten in zijn woning een „storingsap paraat" hebben geïnstaleerd. Nobelprijs-winnaar Sacharov: „Alleen een rechtbank heeft het recht vast te stellen dat een wet is geschonden en de straf die erop staat te bepalen. En daarom eis ik dat ik in het openbaar berecht word. Dat had men op de conferentie in Den Haag moeten zeggen ter mijner verdediging in plaats van te spreken over de hard of zachtheid van de maatregelen die tegen mij zijn geno men". NEW YORK De Zweedse oud-pre mier Olof Palme zal zijn bemidde lingspoging tussen Irak en Iran, als afgezant van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Wald- heim, volgende week beginnen met een bezoek aan de Iraanse hoofdstad 'Teheran. Aansluitend vliegt hij naar Bagdad, zo verklaarde de Zweed gis termiddag in New York. Olof Palme zal trachten de basis te leggen voor vredesbesprekingen tussen Iran en Irak. Na zijn eerste bezoeken keert hij terug naar de VN in New York, om verslag uit te brengen aan Waldheim. Zelf noemde de oud-regeringsleider zijn missie „bijzonder moeilijk". Inmiddels is in Washington nog steeds geen reactie ontvangen op de voorstellen van de V.S. over het vrijlaten van de 52 Amerikanen die in Iran gevangen zitten sinds 4 november 1979. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken zei: „Ik wil nog niet spreken over een achteruitgang of een teleurtselling. We wachten nog steeds op bericht". In San Francisco heeft een federale rechter op dracht gegeven de door 20 Amerikaanse bedrij ven aangespannen processen terzake bevroren Iraanse tegoeden van in totaal één miljard gul den, 90 dagen op te schorten. Dit in verband met het risico dat verdere procesvoering de vrijlating van de gijzelaars in gevaar kan bren gen. Jder pagina 3). Prins Bernard (link§) krijgt het geschenk uit handen van veilingvoorzitter Jac. Vianen (tweede van rechts).*ln het midden: presentatrice Willy Dobbe en geheel rechts veilingdirecteur N. Hemmes. HILVERSUM De linkse oppositie in ons land lijkt door te breken naar een meerder heid in de Tweede Kamer. Volgens de van daag bekend gemaakt resultaten van een opinie-onderzoek van de Nipo/Rooie Haan althans, zooden de linkse partijen samen op dit moment 78 zetels behalen. In 77 haalden ze samen 67 zetels. Grote verliezer blijft de PvdA (van 53 naar 44 zetels). Grote winnaar blijft D'66 (van 8 naar 23). Spectaculair is de winst van de CPN: van twee naar zes zetels. De huidige regeringscoalitie van CDA en VVD bevindt zich, volgens de enquête-uitslag, op een dieptepunt. Het CDA verliest drie zetels (van 49 naar 46) en de VVD zes zetels (van 28 naar 22). In totaal verliest de coalitie hiermee 9 zetels en daalt van 77 naar 68, een laagtepunt dat sinds de verkiezingenvan '77 niet meer genoteerd kon worden, aldus Nipo/Rooie Haan. Kritiek op veiligheid Toyota WASHINGTON Twee po- pulaire modellen van Toyota, de Corona en de Corolla, ver tonen een fout waardoor bij een botsing van achteren, de benzinetank kan ontvlam men. Dit is gisteren meege deeld door onderzoekers beho rend tot een groep gevormd door het verzekeringsbedrijf. Volgens het „Insurance Insti tute for Highway Safety" zou het defect al hebben geleid tot 36 doden bij verkeersongeluk ken in de VS. De vertegen woordiger van Toyota in de V.S., Toyota Motor Sales Inc., heeft meteen na de verklaring van het instituut doen weten dat uit proeven, genomen door de regering en de fabrikant, gebleken was dat de tanks van de Corona en de Corolla „geen defecten vertoonden." Amsterdam wil weer gastarbeiders AMSTERDAM B. en w. van Amsterdam ondersteu nen de wens van de Amster damse Droogdok Maat schappij om op tijdelijke ba sis 225 techische vaklieden uit Joegoslavië naar ons land te halen. Net als de vakbonden ziet het Amsterdams gemeentebestuur geen andere oplossing voor het nijpend tekort aan personeel bij de ADM. AAG Het is ui- nwaarschijnlijk dat andeling van het (wetsontwerp van tinisters Ginjaar gezondheid) en De (Justitie) volgende n de Tweede Kamer voortgezet. Aan- XDGDEj AR LEI STRAA TEL. 1! staande maandag zullen vier ministers zich beraden over de vraag hoe het kabi net moet reageren op de in breng van de Kamer op tij dens de eerste ronde van het abortusdebat op 4 no vember. Daarbij komt te vens de vraag aan de orde of het wetsontwerp, gezien de grote verschillen van mening in de Kamer, al Jidspattend ld oorzaakt ïge - Een losgeraakte on- van een trein heeft Uddag ter hoogte van Poor een aanzienlijke glasschade aan diverse trei nen en auto's gezorgd. De kist werd door de trein over de spoorbaan gesleept, waardoor nogal wat grind in het rond spatte. De opsprin gende steentjes vernielden di verse ruiten van een tege moetkomende trein. Ook een aantal auto's op een aan de spoorweg grenzende parkeer plaats liepen schade op. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. dan niet moet worden inge trokken. Behalve Ginjaar en De Ruiter zullen aanstaande maandag ook premier Van Agt en mi nister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) aan het overleg deelnemen. Tuijnman ver- Vangt, als oudste VVD'er in het kabinet, minister Wiegel, die zich wegens het overlijden van zijn vrouw voor enige tijd uit de politiek heeft terugge trokken. Van Agt zei gisteren niet te weten, wanneer Wiegel weer aan het werk zal gaan. De resultaten van het overleg van de vier ministers zullen volgens Van Agt vrijwel zeker nog in de voltallige minister raad moeten worden bespro ken. Dinsdagmorgen zal pre mier Van Agt Kamervoorzit ter Dolman laten weten, of en zo ja wanneer het abortusdebat in de Kamer zal kunnen wor den voortgezet Veel nieuws over doe-het-zelf materialen en -gereedschappen, woningverbetering, woningonderhoud, sanitair, auto,binnen- en buitentuinenhandwerken, handenarbeid, modelbouw, 27MC, hobbies. Alles over energiebesparing. Kampioenschap scheepsmodelbouw. Beurebingo met10.000 pryzen. TT biljetten op vele stations! De beurs is open van 11.00-17.0Ou en 19.00-22.30u. Zat.enzon.ll.00-17.00u. 15 t/in 23 november Ahoy'Rotterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans dat Zeeland binnen afzienbare tijd de zo fel begeerde en door het kabinet-Van Agt beloofde brug-tunnelverbin- dlng over de Westerschelde krijgt is uiterst miniem ge worden. Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) zal zeer bin nenkort in een gesprek met Gedeputeerde Staten van Zee land meedelen, dat het kabinet geen kans ziet, het benodigde geld bijeen te krijgen voor de aanleg van de vaste oeverver binding. Het geld (ongeveer 2 miljard gulden) zal geleend moeten worden op de kapi taalmarkt, maar gezien de hoge rentestand van dit mo ment en de slechte economi sche situatie van ons land is het nauwelijks mogelijk dat te doen, zo zei premier Van Agt gisteren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1