„Niets nieuws" in Duitse open brief zegt Vaticaan J PART-TIME SPOELKEUKEN BEDIENDEN A Mitsubishi. De Gestaalde Perfektie. De Totale Ekonomie van de Lancer begint bij z'n aanschafprijs E nt Melk centraal op Winterhappening 80 KORTE METTEN kerk wereld Geen politiek actie voor religieuzen BINNENLAND LEIDSE COURANT Familieberichten Met de grootste bewondering voor haar levensmoed, vooral in de afgelopen maanden, heeft onze lieve moeder en oma, LENA MARIA DE LANGE-KLEYN weduwe van Albertus de Lange Ter Aar: A. G. de Lange A. M. de Lange-Oleyroek Lenle en Ton Robert Carolien Nieuwkoop: G. A. de Lange F. A. de Lange-Mooyman Albert Corrle Casper 12 november 1980 Westkanaalweg 35. Corresp.-adres: Chrysantstraat 3. 2461 TH Ter Aar. Vrijdag 14 november Is er om 19.00 uur een avondmis in de Parochiekerk van de H. Hadrianus te Langeraar, waarna gelegenheid is tot condoleren. De Eucharistieviering voor haar zielerust zal gehouden worden zaterdag 15 november om 10.30 uur in voor noemde kerk. waarna de begrafenis zal plaatshebben om plm. 11.30 uur op het R.K. kerkhof aldaar. L. SCHWIDDER Leiden, 12 november 1980 Bestuur, personeel, oudercommissie en leerlingen van de school voor leao „De Nieuwe Vaart". Vroom Dreesmann Leiden heeft in haar zelfbedieningsrestaurant plaats voor (MNL/VRL) Leeftijd 18-40 jaar. De werktijden variëren van 13-30 uur. inclusief de wekelijkse koopavond en de zaterdag. Voor inlichtingen en/of sollicitaties kunt u zich wenden tot de afdeling Personeelszaken van maandag t/m donderdag 9.00-16.00 uur. VROOM;'- DREESMANN v.a.13.995; Totale Ekonomie begint met veel auto voor weinig geld. U hebt al 'n Mitsubishi Lancer (vindt u 'm ook 20 mooi?) voor f 13.995,-. Daarvoor krijgt u een uitgesproken ruime en luxueuze auto met geluidabsorberend wand-tot-wand tapijt. Totale Ekonomie bestaat verder uit lage onderhouds kosten. Zoals bij alle Mitsubishi's zijn ook de kwetsbare delen van de Lancer ofwel extra behandeld, ofwel met kunststof bekleed. Een Lancer gaat dus niet alleen lang mee, maar is ook blijvend mooi. Zijn degelijk uiterlijk bedriegt dus bepaald niet. Tussen de grote beurten van de Lancer zitten maar liefst 20.000 kilometer. Bij gemiddeld gebruik is dus één beurt per jaar voldoende. Ook dat scheelt. Totale Ekonomie betekent ook: een laag verbruik. Alle Lancers hebben een cross-flow motor, die bekend staat om zijn zeerekonomische verbranding. Samen meteen lage luchtweer- stand en een uitgekiende kW/ gewichtverhouding levert dat een bijzonder laag benzine verbruik op. Want dat mag de 1 op 14,9 bij 90 km konstant (ECE aanb. A70) voor een forse auto als de Lancer 1200 EL toch wel genoemd worden. En daarvoor zit u dan in een ronduit behaag lijke fauteuil achter uw verstelbare stuurwiel en een zeer kompleet dashboard. In een heel stille auto die luxueus maar veilig is afgeveerd. Het kopen van een Lancer is dus een heel aantrekkelijke manier om uw autokosten binnen de perken te houden. Zonder er kwa auto op achteruit te gaan. De uiterst komplete en komfortabele 1400 GL kost bijvoorbeeld maar 115.345,-. U kunt eigenlijk het beste maar 'ns even naar een van de 182 dealershowrooms stappen. Om alle verdere uitvoeringen en bijzonderheden te bekijken. En te informeren naar leasing of gas- inbouw. Afgebeeld 1400 GLX Prijzen inkl. B.T.W. af Sassenheim. Wijzigingen voorbehouden. Leiden Automobielbedrijf Oudshoorn B.V.. Rooseveltstraat 66, tel. 071-76 93 52 Levendaal 136 -138, tel. 071 -14 93 41/8912 29 NT lit Jat ior d iehou itrijd ie in uitslc span, t Bol 9 we hge i In. L< er k< gewil irong illen. f/7 LEIDEN Het drinken van meer melk in de sport is het centrale thema van de grote sport- en voorlichtingsdag, die zondag 30 november in de Leidse Groenoordhallen wordt gehouden. Tijdens de manifestatie gaat de lande lijke actie 'Meer melk in de sport' van start Het eerste glaasje melk wordt om tien voor tien geschonken aan Bettine Vriesekoop en haar •op er trainer Gerard Bakker. De sport-voorlichtingsdag in de Groenoordhallen draagt de titel 'Winterhappening '80'. Het is de bedoeling dat alle ijs- en binnensportclubs in de ge legenheid worden gesteld hun sport op een uitgebreide wijze aan het publiek te tonen. Voorts wordt er voorlichting gegeven over gezonde voe ding, het gebruik van melk in sportkantines, wintersportrei zen, schriftelijk en/of avond lessen, recreatie, muzieklessen, sport op video, etc. De entree prijs bedraagt 2,50 gulden. De gehele dag door zullen van ra dio en televisie bekende perso nen de manifestatie bezoeken om op het centrale, blauwe po dium een glaasje melk te drin ken. Voor bestuursleden van de sportverenigingen wordt mor genavond om acht uur een in formatieavond gehouden in café-restaurant Wienerwald aan de Leidse Steenstraat. Aanvang: acht uur. Voor in lichtingen: 071-120045, na 19.00 uur 01715-2197. STOMPWIJK De St— wijkse sociëteit De Gaail die jaarlijks het carnaval t r ti mi.nrtr*n r, 4 a ((aavj* 1 zal losbarsten op op zat* het Bi Paard, waar Prins WilleuU 15 november in Eerste zijn opvolger zal il leren. Het opi muzikaal omlijst door hef te huisorkest, de Pinten^ ders, en het Bollenstn kest. Kaarten voor het^ ningsbal zijn verkrijgbar de bekende voorverkoop$sEl eni i£pi< Pater Simons secretaris binnenland Missieraad Pater Piet Simons (45) is aangesteld als eerste secretaris bin nenland bij de Neder landse Missieraad, be leidsorgaan op het ge bied van missie voor de Nederlandse kerk provincie. Het nieuwe secretariaat „Binnenland" van de NMR is voortgekomen uit de behoefte verban den te leggen tussen ontwikkelingen binnen de eigen samenleving en datgene wat men in de derde wereld beoogt Om door te geven wat er leeft in de derde we reld groeide de behoefte aan een meer gestructu reerde relatie met de kerkelijke achterban en met groeperingen die op verwante terreinen werkzaam zijn. De nieuwe secretaris gaf voorheen leiding aan het diocesaan cen trum voor missie, ont wikkeling en vrede in het bisdom Den Bosch en heeft jarenlange er varing met het vor mingswerk aan de basis van de kerk. In de Nederlandse Mis sieraad, Halve Maan- straat 7 te Den Bosch, hebben zitting verte genwoordigers van de diocesane missiecentra en organisaties die zich met fondswerving en vorming op missionair terrein bezig houden, zoals Memisa, Vastenac tie en Centraal Missio nair Beraad Religieu zen. De open brief van 135 bekende Duitse theologen, auteurs en po litici, waarin zoals gemeld zes vragen aan de paus werden voorgelegd bij gelegenheid van zijn bezoek aan Duitsland, bevat niets nieuws. Zo heeft de officie- Ie woordvoerder van het Vati caan, pater Romeo Pancirolli in een reactie medegedeeld. De brief sneed onderwerpen aan als ge boorteregeling, echtscheiding, celibaat, oecumene en de vrijheid van de theolo gische wetenschap. In de door pater Pancirolli verspreide schriftelijke ver klaring van het Vaticaan werd opge merkt, dat de kerk de thema's bij ver scheidene gelegenheden in de afgelopen jaren heeft behandeld. Zij heeft „daarop uitvoerige en nauwkeurige antwoorden gegeven. Dit was „door de documenten van het tweede Vaticaans concilie en standpuntbepalingen van de laatste pau sen gebeurd In het antwoord werd niet alleen een be roep gedaan op de encycliekën, maar werd ook uitdrukkelijk het schrijven ge noemd van paus Johannes Paulus II aan de Duitse bisschoppen inzake de Zwit serse theoloog Hans Küng, waarin de motieven werden gegeven voor het ont nemen van de leerbevoegdheid aan Küng. Statuten goedgekeurd van bisschoppen conferentie De nieuwe statuten van de Nederlandse bis schoppenconferentie zijn goedgekeurd. Dit heeft de voorzitter van de Romeinse congre gatie voor de bisschoppen, kardinaal Baggio, per brief aan de Nederlandse bisschoppen la ten weten. met andere lichamen zal nader worden i in een uitvoeringsregelement, zoals ook voor heen het geval was. Nieuw is, dat deze statuten voorzien in een „consilium permanens" een permanente raad, bestaande uit de voorzitter van de bisschoppen conferentie, twee nog nader te kiezen bisschop pen en de secretaris-generaal. Dit „consilium permanens" zal gaan functioneren als een soort dagelijks bestuur en zich bezighouden met de voorbereidingen van de bisschoppenvergaderin gen. Als het functioneert zal het voor de bisschop penconferentie mogelijk zijn eens in de twee maanden twee dagen te vergaderen. Over nade re invulling zal de bisschoppenconferentie zich op de volgende vergadering beraden. Voor het internationale eu charistische congres, dat vol gend jaar van 16 tot 23 juli in Lourdes in aanwezigheid van de paus wordt gehou- ldingen bes en Lourdes, Henri Don- se, tijdens de conferentie van de Franse bisschoppen medegedeeld. Hoewel als ge volg van de beperkte logies- mogeLij kheden in Lourdes maar zestigduizend deelne mers in eigenlijke zin aan het congres kunnen deelne men, worden bij de afzon derlijke plechtigheden toch tot een half miljoen mensen verwacht Enkele Vietnamese bisschop pen, die in Rome zijn voor hun vijQaarlijks bezoek, hebben via de „Osservatore Romano" een dringend verzoek om hulp en solidariteit gericht aan de christenen en „alle mensen van goede wil". In het bijzon der vragen zij om onderdak. voedsel, kleding en genees middelen voor de bevolking van Noord-Vietnam. De bis schoppen wijzen op de zware wervelstormen en overstro mingen, die de afgelopen maanden in zes Noordvietna- mese provincies catastrofale schade hebben aangericht Meer dan 8,5 miljoen mensen zijn daardoor in nood geraakt van wie tenminste 3,5 miljoen snelle hulp nodig hebben. Meer dan 114.000 woningen zijn verwoest 1700 vissers vaartuigen zijn gezonken en bijna 322.000 hectare rijstvel den overstroomd. Hiervan is 85.000 hectare volledig ver dwenen. Nuntius Luigi Dadaglio, die na dertien jaar in Spanje werkzaam te zijn geweest naar Rome is teruggekeerd, ziet als tekortkoming van de kerk in Spanje het ontbre ken van een aangepaste ka- techese, alsmede van een be reidheid tot dialoog. De ont wikkeling van de kerk in Spanje is overhaast gegaan, hetgeen tot binnenkerkelij ke spanningen heeft geleid. opaat was sterk vergrijsd, als gevolg waar van binnen dertien jaar vij fenvijftig bisschopsbenoe-, min gen hun beslag hadden moeten krijgen. De bisschop van Innsbrtlck, dr. Paulus Rusch, heeft de kat holieke hogeschoolgemeen schap van de stad verheven tot zelfstandige „universiteit sparochie". Dat is de eerste in het Duitse taalgebied. Zij om vat alle personeel van de uni versiteit, alsmede de studenten voor de tijd, dat zij staan inge schreven. Voor Innsbrtlck gaat het om achttienduizend men sen. De univerziteitsparochie houdt eigen registers bij, het geen betekent, dat bij doop, huwelijksinzegeningen en der gelijke niet meer de parochie van herkomst, maar de uni versiteitsparochie bevoegd is. De studenten van het katho liek seminarie in Bratislava (Tsjechoslowakije) hebben met een hongerstaking ge protesteerd tegen de door de staat gecontroleerde pries tervereniging „Pacem in Terris". De ongeveer 150 priesterstudenten zien in deze vereniging een poging van de staat tweedracht te zaaien tussen bisschoppen en geestelijkheid. De om streden vereniging heeft vol gens hen niet het recht na mens de kerk te spreken. De staking, waarover nu pas be richten in West-Europa bin nenkomen, werd gehouden op 20 en 21 oktober, toen „Pacem in Terris" in Bratis lava congresseerde. '0< dl al HA rodi li, a terk Actieve deelneming aan de politiek voor gieuzen moet een uitzondering blijven. voor geval zal bekeken moeten worden uitzondering metterdaad kan worden staan. In het algemeen is politieke actie religieuzen voortaan verboden. Dit staat in de richtlijnen, die de Vatica^roi congregatie voor de religieuzen gisteren gepubliceerd in het Vaticaanse dagblad servatore Romano". Religieuzen mogen verwikkeld raken in het dagelijkse polit gebeuren". Zij mogen geen eenzijdige sthro punten innemen of in parlementen zitting «t men. Hun voornaamste taak is de leken 'e te bereiden op politieke verantwoordelij dl den. Zij worden daartoe geschikt geacht, ;r dat zii vaak aan het voorste front werkefj te maken hebben met de dagelijkse problcf van de mensen. Religieuzen die een beroep uitoefenen w< door de congregatie attent gemaakt op h< vaar dat zij lopen. Zij kunnen meege» worden in een visie op de mens, de n schappij, de geschiedenis en de wereld va arbeid, die niet in overeenstemming is mi criteria en de richtlijnen van de kerkelijk ciale leer. Uitdrukkelijk wordt gewaarscb voor „ideologieën, die de klassenstrijd nen". het

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8