Raadsleden willen Sanders- omplex schrappen als eerste jbkatie parkeergarage ORIGINEEL SPEL VAN VIOOL-PIANO DUO te roomse blijdschap werd voor :uster Maria Niceta van Wieringen iIs een tapijt uitgelegd ■AD/REGIO énsen komei ieester ïeentefl >riënter istiek- I in sam ■IOEEEN KLOOSTER FEEST DOOR NEVEN EN NICHTEN GEVIERD KAN WORDEN Burgemeester Brouwer de Koning van Woubrugge op bezoek bij de jubile rende zuster Maria van Wieringen. [et scheelde maar weinig, de hele aanverwante enigte was gistermorgen de kerk losgebarsten in <n daverende Introïtus aarmee de gelatiniseerde :erk eens alle heiligen in Ie hemel verraste: iaudeamus in Domino iiem festum celebrantes... iten wij ons verheugen in Ie Heer op de feestdag die ij vieren! Maar dan deze ;eer ter ere van een, bijna leilige, Maria Theodora van 'ieringen; al sinds 8 lecember 1910 God en de iensen dienende als „full U rof" zuster Maria Niceta. Jo'n beetje alle Van "ieringens baden voor lar welzijn en uit tnkbaarheid en Vergaarden met elkaar ^Jneer dan duizend gulden »P de collecteschalen; een pbrengst die bestemd is roor het missiewerk van de 'ranciscanessen van toozendaal (de congregatie j waar an de jubilaresse) in Chili, e is ge 'aar de zusters scholen aeschunnen Het was schoon, in k tp ki e kerk, maar 's middags ad men het feest in de [eer van 's Heren rijngaara verlegd naar 'jluize Van der Ploeg, het pvangcentrum voor ruiloften en partijen in het lartje van Hoogmade, dat ropvol raakte. Zuster [aria Niceta (ik heb me er roeger al steeds over erbaasd waar al die luizenden zusters, eenmaal ;enomen in hun convent, kloosternamen vandaan .__ilden en als je dan, mft Jüvoorheeld, de naam 1 ^rambilla hoort, sta je toch ./el even te kijken), maar *~"d: zuster Maria Niceta it alle hulde over zich iten komen, en ze lunderde met haar bijna 93 ivensjaren van harte! het maar eens krachtig, djna oneerbiedig maar lat moet weieens te eggen: Maria van Vieringen is een jrachtexemplaar uit een eldzaam sterk Rijnlands leslachb Op het feest bij [an der Ploeg zat ze, zij aan met geketende igemeester Brouwer de ining van Woubrugge. Ier wiens goede zorgen )gmade nu eenmaal valt, ider het schilderij dat de boerderij weergeeft ze op 22 januari 1888 geboren: de Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. L eerbiedwaardige hoeve „Ora et Labora". De Van Wieringens zijn zo Hoogmades als wat. En talrijk. Maria Theodora heeft geweten waarom haar ouderlijk huis Bid en Werk heette. Zij was één van de zeventien kinderen die daar geboren en getogen zijn onder een gunstig gesternte. Terwijl de zuster, blauw gesluierd, de liederen en toespraken zat te verwerken, vertelde een neef mij het relaas van Maria Niceta. Dat was een jonge neef, van even in de vijftig: Theo van Wieringèn. Eén van de honderdvijfendertig neven en nichten Van Wieringen, als nageslacht van de elf zussen en vijf broers van Maria. „De oudste van de nu verzamelde familie is zelf al weer 80 jaar en de jongste twee neven lopen tegen de 50. Verreweg de meesten zijn gepensioneerd en wij vieren vandaag die sterke tante van ons. Ze was in het gezin van onze grootouders op één na de jongste en de enige thans nog levende. Vanaf haar 18e jaar heeft ze een prachtig dienstbaar leven geleid". Neef Theo, bijgestaan door enige mede-informanten uit het Huis Van Wieringen, klapte uit de school der overlevering. Immers, geen der aanwezigen heeft tante Maria in haar prille jeugd gekend. Maar het is bekend, dat Maria van Wieringen serieus aan het klooster begon te denken toen ze 15 was. Dat was in de dagen, dat de Boeren net even op de knieën waren gedwongen door de Britten en toen de Japanners en de Russen met hun vloten „marcheerden" over de noordelijke Stille Oceaan, de laatste keer dat de Russen definitief klop kregen van „de gelen". Maria had daar geen weet van, maar haar vader was bij de tijd en zei: „kind, je gaat eerst tot je 18e leren, anders moet je je hele leven Maria liet zich dus drie jaar onderwijzen op een kostschooltje en daarna kon ze gedegen voorbereid intreden. Neef Theo heeft horen verluiden, dat Maria heel vroeger een „klein, mager meisje" was. Vandaag de dag nog is zuster Maria Niceta een frêle figuurtje, maar het lijkt wel of er cement in haar aderen is geperst in plaats van bloed. „Toen ze drie was kreeg ze een boerenkar over haar buik. Tante mankeerde totaal niets! Dat kon vroeger nog. Ze rommelde een beetje en het was weer over..." Vijftien jaar later was ze echt zuster, in de congregatie van Penitenten - Recollectinen Franciscanessen van Roozendaal; een nadere definitie is onontbeerlijk, want Franciscanessen manifesteerden zich in allerlei navolgingen van de franciscaanse leefregels. Je had ze van Bennebroek, van Heijthuizen en nog veel verder weg. Maria werd „van Roozendaal". Een strenge, actieve congregatie, contemplatief van aard. Op bezoek naar huis gaan was er niet bij, en ook het „Slot", de refter en de rest van het strikte monastieke gedeelte, bleef voor iedere leek gesloten en zeker voor mannen. „Dat is veranderd, hoor, echt veranderd", vertelde me een op het feest aanwezige jonge medezuster van Maria Niceta. Toen zuster Maria Niceta eenmaal haar Plechtige Professie in 1910 had gedaan, toen ze de Grote Geloften had afgelegd, met inachtneming van de evangelische raden van gehoorzaamheid, armoede en zuiverheid, wel, toen konden de poorten der hel haar niet meer overweldigen. Het zat gebakken; tussen haar, de Regel en de Heer. En zo kunnen we nog steeds schrijven over oer katholieke verschijnselen, over een onontbindbare toewijding aan een ideaal. Het is altijd een roomse blijde kracht geweest die opvatting, dat Onze Lieve Heer best content was met een grap over Godgewijde maagden, monniken en wereldheren als vinologen en sigarenrokers. Die gelovige luchtigheid is aan het uitsterven, maar Maria Niceta en haar neven en nichten zijn nog exponenten van een levenshouding: dat met menselijk plezier ook het eeuwige Paasmaal bereikt kan worden. Want mens blijf je, en geen pijnigende theologie kan je weerhouden van „te zijn als kinderen..." Nou, de eenmaal geprofeste Maria Niceta van Wieringen heeft verder een jaar of dertig kooklessen gegeven, in Zundert en Woerden onder andere, voordat ze zich ging toeleggen op het werk onder bejaarden. Bejaardenzorg; sinds '43, alweer een halve mensenleeftijd geleden, woont ze in Huize Duinzicht in Oegstgeest, waar zuster Maria Niceta gisteren „onze Mien" genoemd het leven taai volhoudt, waar ze nog steeds een goed gesprek kan onderhouden en waar ze in haar keukentje nog weieens aan het kokkerellen kan slaan. Die „godgewaagde meid" van 1910 Laten we die mensen alsjeblieft nog vieren. Er zijn er niet veel meer van; we zijn zoetjesaan aan de legende toe. Franciscanes Maria Niceta (ik bedenk me opeens, dat dit met het Griekse Nike, overwinning, te maken zou kunnen hebben, maar dat zal wel weer flauwekul zijn) heeft haar 70-jarige feest beleefd. Op 8 december wordt in een kleinere, franciscaanse kring het juiste accent gelegd. Dein wordt weer even de stilte betracht; en die stilte is nodig, ook al loop je tegen de 93. Dan is het waarschijnlijk niet ver meer van de confrontatie met Degene om wie het allemaal begonnen is. Het leven vliedt, maar de eeuwigheid belooft een feest: tot „ins Blaue hinein"; „in paradisum". Gisteren evenwel was de eeuwigheid op een laag pitje gezet, in Hoogmade, waar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Zuster Maria Niceta moet even zijn vergeten, dat ze in eerste opzet een Peninent boetedoenster en een Recollectien, die zich bezint, was. Ik had de indruk, dat ze zich allang bezonnen had, al liet ze daarvan niets blijken in het gezelschap van al die familieleden die Van Wieringen heten, tot ver uit de buurt; al woont nog ongeveer eenderde in Hoogmade. Het „kleine, magere meisje" anno ongeveer 1890, werd toegezongen. De bittertjes, de likeurtjes, de bessen en citroentjes, de pilsjes voor de jongere neven en eventueel nichten, en de bitterballen, de stukjes kaas met Nederlands vlaggetje en kers, nou ja, het natje en het droogje werden aangedragen. Daar was ook neef Willem, van tante Kee, die voorging in een levenslied op tante Maria. Dat ging van „alleluia", en ook de burgemeester werd erin genoemd en die zat toen met z'n figuur verlegen erbij, vanwege die keten en zo. Maar het ging verder met al die refreinen met „alleluia": Niceta was de bruid in dienst van God de Heer. Hoera voor onze Mien! En de diensteijes van Van der Ploeg maar aandragen. En de burgemeester z'n keten opbergen en op tijd van pleite wezen. En ach, die platina zuster alles maar gedogen; rechtop, met een kussen in haar nek en in het blauw, dat vroeger franciscaans bruin moet zijn geweest. Maar de mensen van Van Wieringen, van waar ze ook kwamen, hebben weer eens geschiedenis geschreven. Deo gratias! jewust h daan: toekol e de a n gem^ ngbestt laar spi irende I It vei ikend •ling sport iet col van aris i en in llendi en deu{ Nieuwv e.,aJde nteraad wordt van ver lende kanten aan ge- op bet laten vallen complex Sanders als ilaats waar de eerste par- garage gerealiseerd zou ten worden. D'66 en hebben voor de be gro sbehandeling een motie een dergelijke strek- ingediend. In navol- van pogingen die in sterdam en Rotterdam gedaan zou ook Leiden verkoop van huurwonin- tegen moeten werken, een motie van de PSP dt het college om voor- len daarover verzocht wordt aangedrongen op ïdige restauratie van de ïrhaavezalen en op in let col#ting van het Pesthuis, iiorgen leputei de motie waarin de lo de regi5 Sanders de eerste locatie *op een parkeergarage Ini komen in en kom binnen ujihalf jaar met alternatieve "•rovini des"- Dat is het voorstel het CDA dat in grote lij- onderschreven wordt door lokatie De PvdA vraagt in het van de parkeerproble- ek in de binnenstad om in ts van parkeerautomaten cJ1t^ïrVeuw systeem met slagbo- a vu te voeren. Wanneer de -ü'JU* van de PPR worden [enomen zal de gemeente len verder geen medewer- meer verlenen aan de tot rp zijl dkoming en uitvoering ;s gelj rijksweg 11 De PSP pleil net dadelijk van start met een open plan-proce- de raa% voor bebouwing van geen sl ittersveld-Oost Zij vraagt aan# college tevens om voorstel om adviseurs aan te stellen bewoners in stadsvernieu- [ebieden moeten bij- De PPR dringt aan op aanpassing van het Camp terwijl D'66 een onderzoek vraagt om te kijken in hoever re de gemeente Oegstgeest be reid is de Broek- en Simontjes- polder een woonbestemming, ook voor Leidenaren, te ge ven. Het CDA wil een beter fi nancieel overzicht bij de nog te ontwerpen bestemmings plannen. Zowel D'66 als de PPR beste den in hun moties aandacht aan groepsbewoning. Van Oos ten vraagt het college een spe ciale garantieregeling te ont werpen zodat woongroepen gemakkelijker in staat worden Êesteld grote panden aan te open. Hoekema wil dat in één van de bestemmingsplan nen voor de buitengebieden een Centraal-Wonenproject wordt mogelijk gemaakt. De PSP constateert dat jaarlijks vele huurwoningen door ver koop aan het huurbestand worden onttrokken. Zij vraagt om maatregelen tegen deze ontwikkeling. Van dezelfde partij is een motie afkomstig om de grond in toekomstige bouwlocaties alleen in erf pacht uit te geven. De PPR wil nog voor 1 maart '81 de erf pachtnota op tafel zien. Boven dien wil deze partij dat de gronden in nieuwe bouwloca ties uitsluitend ten behoeve van bebouwing wordt uitgege ven aan non-profit organisa ties. Emancipatie VVD en PvdA maken zich sa men sterk voor het emancipa tiebeleid. Beide partijen willen voor november volgend jaar concrete voorstellen op tafel zien. De WD vindt dat het college dit zelf maar moet doen maar de PvdA meent dat hiervoor een werkgroep emancipatie in het leven moet worden geroepen. In hetzelfde kader pleit de PSP voor sexu- ele vorming en roldoorbre- kend onderwijs op de openba re scholen. D'66 is van mening dat emancipatie in het ge meentelijk personeelsbeleid een goede zaak is maar dat daarvoor dan ook mogelijkhe den moeten worden gescha pen. De democraten pleiten voor een kinderopvang-gele- genheid voor de ambtenaren. Onderwijs Mevrouw Ponsen (PSP) pleit in twee moties niet te snel te zijn met het opheffen van scholen. Het college zou vol gens haar geen voorstellen moeten doen tot opheffing van scholen indien het onderwijs aan kinderen van buitenland se werknemers gevaar zou lo pen of wanneer de school in een renovatiewijk staat. Haar partijgenoot Van der Putten vraagt daarbij om ondersteu ning van politieke en maat schappelijke vorming aan in Leiden wonende buitenlandse werknemers. „De totstandkoming van een fezondheidscentrum in het lorskwartier is een uiterst ur gente zaak", aldus de PvdA. Vandaar een motie om nog voor het eind van het jaar het onderzoek naar een mogelijke beheersvorm van dat centrum af te ronden. De socialisten pleiten voorts voor een krach tige aanpak van de restauratie van de Boerhaavezalen, dat, ten onrechte volgens deze par tij, pas voor '83 op het pro gramma staat De bouw van een nieuw politiebureau staat bij het ministerie voor de pe riode 84-89 op het programma. Het CDA vraagt zich in een motie af of het mogelijk is om de bouw voor te financieren zodat het nieuwe bureau eer der gerealiseerd kan worden. Om het pesthuis letterlijk en figuurlijk enige inhoud te ge ven wil D'66 het gebouw, na restauratie, als museum voor bijvoorbeeld moderne kunsten inrichten. De PSP vraagt het college in een uitgebreide motie tenslotte al het mogelijke te onderne men om de kerncentrale Do- dewaard te doen sluiten. Goud voor 50 jaar trouw aan politiebond De heer A. Linderhof, voorma lig adjudant van de Leidse re cherche, werd gisteren met een gouden speld beloond voor zijn vijftig-jarig lidmaat schap van de Katholieke Poli tiebond Sint Michaël. De heer H.J. Teeuwen, bondsvoorzitter uit Utrecht was present om de jubilaris gepast te huldigen (zie foto). Vanaf 1 maart 1931 is de heer Linderhof lid van Sint Mi chaël. Van 1933 tot 1964 was de jubilaris voorzitter van de Leidse afdeling. Overigens is het zeer waarschijnlijk, dat de heer Linderhof de laatste is, die het eerbewijs krijgt opge speld. Per 1 januari namelijk behoort de Katholieke Politie bond Sint Michaël tot de verle den tijd. Dat wil zeggen; Sint Michaël fuseert met de Crhis- telijke Bond. Beide gaan vanaf die datum onder de naam Al gemeen Christelijke Politie Bond verder. De heer Linder hof heeft al twee maal de bronzen plaquette van Sint Mi chaël ontvangen, ter gelegen heid van zijn 25-jarig ambtsju bileum en ter gelegenheid van het 25-jarig lidmaatschap van de Katholieke Bond. De bondsvoorzitter liet gisteren weten, dat gepensioneerde po litiemensen in de toekomst zit ting in het bestuursorgaan van de Bond kunnen nemen. Mo menteel mogen gepensioneer den weliswaar lid van de Bond blijven, maar een bestuurs functie mogen zij niet bekle den. Parkeerterrein Duindigt voor voetbalverenigingen WASSENAAR De directie van de de renbaan Duindigt stelt tot en met 15 maart 1981 haar grote parkeerter rein tegenover de hoofdin gang gratis beschikbaar aan de voetbalverenigingen die spelen op het sportcomplex nabij de Buurtweg en het Laantje van Groenendaal. Daarmee is voorlopig een enorm parkeerprobleem in Wassenaar opgelost. De voet ballers en toeschouwers par- keerden hun auto's namelijk, tot nog toe op het Laantje van Groenendaal, waar voor een groot gedeelte een parkeer- en een stopverbod van kracht zijn. Op de speeldagen, de zon dagen bleken de sporters en de belangstellenden zich weinig gelegen te laten liggen aan deze verboden. De politie van Wassenaar moest tot nu toe krachtig optreden omdat door het wildparkeren de toegang tot het complex op een zodani ge manier werd belemmerd dat de brandweer en de ambu lances het nooit zouden kun nen bereiken. Door het aanbod van Duindigt is deze situatie aanzienlijk verbeterd. De poli tie van Wassenaar zal vanaf heden nog strenger gaan op treden tegen foutparkeerders die de weg naar Duindigt niet hebben kunnen vinden. De renbaan Duindigt staat haar parkeerterrein af zolang er geen paarden koersen worden gehouden. Momenteel wordt gewerkt aan reconstructies in de omgeving van het Laantje van Groenendaal zodat straks, als Duindigt haar parkeerter rein weer zelf nodig heeft, de oude situatie waarschijnlijk niet zal terugkeren. LEIDEN Theo Olof heeft In zijn boekje: „Daar sta je dan.het gevecht beschre ven tussen de viool en de pia no als ze aan het „duoleren" slaan. Bij de tweede musici die gisteravond in de Kapel zaal van het K O concer teerden was dit gevecht duide lijk al gestreden. Het „viool tje" hoefde geen enkele keer te vechten om boven het ko lossale geluid van de piano- uit te komen. Kortom een uit stekend samenspel. Het pro gramma was heel origineel. Grote virtuositeit in een sona te van Vorisek, sentiment van Brahms en een combinatie van beide, na de pauze, in een sonate van Poulen. Het idee om van het geëikte concertrepertoir af te wijken was op instigatie van de violis te Henny Ravestein aldus de pianist Willem Hielkema, die een korte inleiding hield voor ieder stuk dat gespeeld werd. Hielkema wist te vertellen dat ook hij nog nooit van de Beet- hoventiidgenoot VofiSek had gehoord. In dit vroeg romanti sche stuk voerde de piano de kast moeten haïem en- boventoon, terwijl de viool, af gezien van enkele kleine me lodische passages, voorname lijk een begeleidende kleur-bepalende rol vervulde. Zoals het bedoeld was volgens Hielkema, namelijk speels en zonder drama, zo werd het ge speeld. Ik vond het een prach tige demonstratie van het feit dat wij nog veel, onverdiend roemloos gestorven componis ten uit de vorige eeuw uit de Hoewel niet slecht uitgevoerd, had Brahms van mij iets dra matischer gemogen. Ik miste een wat verder doorgevoerd rubato en ritenuto, waarmee Brahms aan expressie wint Het zij de violiste vergeven overigens, dat ze in het allegro nogal van slag raakte, wat in onmiskenbaar vals-spelen re sulteerde. De na de pauze met hernieuw de kracht gespeelde sonate van Poulenc was een ware be levenis. Dit aan Poulenc's vriend Garcia Lorca opgedra gen werk klonk in eerste in stantie, door-de ingewikkelde ritmes en onconventionele harmonieën, speels en vrolijk. Volgens Hielkema het karak ter van Garcia Lorca repre senterend. Het geagiteerd de pressieve van het presto tragi- co wisten de musici er ook vol ledig uit te slepen. Dit deel zou de dood van zijn vriend als in spiratie bij Poulenc hebben ge had. Hopelijk heeft de rest van het publiek in de redelijk bezette zaal net zo van het geënga- feerde spel genoten, als ik dat eb gedaan. Ik wil besluiten met een enigs zins kryptisch „doordenkertie" van Willem Hielkema: „Mu ziek is voor mij geen ge vecht soms ook wèl hoor!" ARISTOS BOUïUS LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA 5

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5