vakbeweging buitenspel Provinciaal Bestuur zet Hevig protest tegen bouw kantoor 'Oude Veenen' langs Achterdijk 4 VOORLOPIG GEEN UITBREIDING VELDEN COMPLEX BERNARDUS Bank en bakkerij in Zevenhovens winkelcentrum CNV Zuid-Holland: LEIDEN/DEN HAAG Het Christelijk Nationaal Vakverbond afdeling Zuid* Holland is boos op het pro vinciaal bestuur. Dit bestuur (G.S. plus Provinciale Sta ten) zou het CNV bij de voorbereiding van de perio dieke rapportage over de so ciaal-economische ontwikke ling in Zuid-Holland niet hebben geraadpleegd. De CNV-districtsbestuurders J. van der Kamp en C. van der Knaap zeggen in een inter view met het CNV-blad 'De Regionale Gids' het „onbe grijpelijk" te vinden, dat de provincie hen niet heeft ge kend bij de voorbereidingen van de rapportage over het jaar 1979, die binnen afzien bare tijd wordt afgerond. Tevens is het rapport nog steeds niet klaar. Het CNV beroept zich in zijn afkeuring van de gevolgde lijn op uitspraken van de ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken in de „Nota in zake het regionaal sociaal-eco nomisch beleid 1977 tot en met 1980". Hierin lezen de di strictsbestuurders, dat recht streeks betrokkenen, zoals ge meentebesturen en het georga niseerd bedrijfsleven, bij de opstelling van de rapportage KORTWEG ALPHEN AAN DEN RIJN De kunstenaar Wim van der Meij stelt vanaf morgen- I avond tot en met 29 november zijn figuratieve etsen en aqua rellen in de Alphense Kun stuitleen ten toon. De ope ningstijden van de expositie zijn: maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag van 9.00- 12.00 uur, vrijdagavond van 19.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-13.00 uur. NIEUWVEEN In het ka der van de oud-papier actie van de Sint-Nicolaas school wordt er zaterdag 15 novem ber vanaf, half negen weer pa pier opgehaald. Om het werk van de ophalers te vereenvou digen wordt men verzocht het papier gebundeld aan de kant van de weg te zetten. In de maand december wordt er geen papier opgehaald. dienen te worden ingescha keld. Het provinciaal bestuur heeft voor de eerste keer, dat deze rapportage is opgezet voor het jaar 1979 derhalve gekozen voor overleg met de Kamers van Koophandel, een suggestie die ook door de mi nisters is geopperd. „Het CNV is indirect wel betrokken bij de rapportage", aldus een woordvoerder van de provin cie. „Vertegenwoordigers van de vakbeweging hebben zit ting in de Kamers van Koop handel. De provincie voelt zich beslist geen tegenstander van de vakbeweging. Het is niet uitgesloten, dat volgend jaar wel rechtstreeks contact met de vakbeweging zal wor den gezocht". De CNV be stuurders hebben maar weinig vertrouwen in het contact met de provincie. „We zijn dan ook van mening, dat er zo spoedig mogelijk een provinciale raad voor het bedrijfsleven moet komen", aldus de heren Van der Kamp en Van der Knaap. Het CNV ziet als taak voor deze provinciale SER, dat deze raad het provinciaal bestuur ongevraagd van advies zou moeten dienen over sociaal- economische vraagstukken in de provincie zoals werkgele genheid, ruimtelijke ordening, milieu en onderwijs. ALPHEN AAN DEN RIJN 'Doe Maar' is de naam van een Nederlandse popformatie die zaterdag haar opwachting maakt in het Alphense jonge rencentrum Midas. De uitslui tend nederlandstalige muziek die de groep brengt wordt door hen zelf omschreven als 'doe-muziek'; dans-, feest-en swing-muziek. Het optreden van zanger Ernst Jansz, gita rist Jan Hendriks, bassist Piet Dekker en drummer Carel Co- pier begint om negen uur. NIEUWKOOP De Zeven- hovense architect Jan Douwes Isema. houdt morgen een le zing over de toepassing van windenergie met name bij energiebesparend bouwen. De lezing wordt gegeven in *t Regthuis aan het Regthuis- in en begint om acht uur. toegang is gratis. RIJPWETERING „Door heel Rijp- wetering is een golf van verontwaardi ging gegaan, toen bekend werd dat er zo nodig ep groot kantoor gebouwd moest worden aan onze mooie Achter- dijk". Zo begon Arie Rotteveel, een van de leden van de aktiegroep „De Achter- dijk" zijn betoog, gericht tegen de ves tiging van een kantoor van het Water schap „De Oude Veenen" tijdens een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Hij was niet de enige Ripper, die protes teerde; de gemeente Alkemade heeft in totaal 240 bezwaarschriften ontvangen. De meeste bezwaarden zijn autochtone Rip pers; ook de Vereniging Milieudefensie heeft zich niet onbetuigd gelaten. Holland Boat Service heeft zelfs een advocaat in geschakeld om de verdere bebouwing van de Achterdijk tegen te houden. De heer Rotteveel verklaarde gisteravond dat. toen hij 17 jaar geleden aan de Ach terdijk een huis wilde bouwen, dit werd tegengehouden onder verwijzing naar de provinciale verordening voor agrarisch- recreatieve bestemming. Op dit moment is het bestemmingsplan „Landelijk gebied" ter sprake, waarbij de gemeente Alkema de ervoor strijdt het gebied rond het Ven- nemeer zoveel mogelijk landelijk te hou den. Waarom er dan wel aan de Koppoel en dan nog wel aan het laatste stukje dat vrij toegankelijk is, gebouwd mag worden, was hem een raadsel. „Dit schept een pre cedent voor verdere bebouwing". Tot slot waarschuwde hij de leden van de commis sie ruimtelijke ordening dat zijn aktie groep vast van plan is de bouw van het waterschapskantoor aan de Achterdijk zo lang mogelijk, dat is in ieder geval 2 jaar, tegen te houden.. De volgende spreker was de heer Ver beek, die zich verbaasde over het gemak waarmee het gemeentebestuur zich van een uniek plekie natuurschoon wil ont doen. Hij vond dit eiken grove inbreuk op het landschappelijk karakter van Rijpwe- tering en verre omtrek. „Iedereen in Rijp- wetering voelde zich bedrogen toen de „bunker" (Holland Boat Service) aan de Achterdijk verrees, nadat er lange tijd het misleidende bord „bungalows te koop" had gestaan. Nu staan we op de bres en zullen de langzamerhand in industrieter rein veranderende Achterdijk bescher men". Verder memoreerde de heer Verbeek de volgende woorden van voorzitter Van Duykeren: „De Rippers weten niet waar mee ze bezig zijn". „Als dit over de gevol gen van onze aktie gaat, heeft de heer Van Duykeren gelijk. Maar als hij het an ders bedoelt, moet ik zeggen dat wij terde ge weten, waar we mee bezig zijn. Wij willen dit rustige, unieke stukje natuur schoon met al zijn flora en fauna behou den, doch overzien uiteraard nog niet hoe lang we zullen moeten doorgaan", aldus Verbeek. De volgende spreker was de heer Meyer, die zich afvroeg waarom dit kantoor zo nodig aan het water moest staan, „het mi nisterie van waterstaat staat toch ook niet aan het water?" Verder betoogde hij dat de Achterdijk het enige nog vrije stukje wandelpad aan de Koppoel is en dat het toekomstig kantoor het aanzien van het landschap drastisch zal doen veranderen. En hij besloot met „ik begrijp werkelijk niet hoe de overheid zoiets kan toestaan". Hans Witteman wees de Commissie erop dat vrijwel iedere Ripper, die een omme tje maakt, daarvoor de landelijke Achter dijk met haar wijdse uitzicht kiest. Een parkeerterrein voor 25 auto's, dat bij het te bouwen l^antoor gepland is, betekent dat er veel verkeersdrukte op de smalle stens 25.000.- tot nodig uit de reserve commodaties. In de loop van het jaar willen burgemt wethouders de een nota overha komen tot een inzake het gymnastiek zwemonderwijs en in hang hiermee het sportac< modatiebeleid. Het college is zich bewust de sport (en wat zich daan heen beweegt) in de toeko in toenemende mate de dacht zal vragen van gemt te- en sportstichtingbest! De functie „ambtenaar sp zaken", die nu gedurende dag per week wordt verv zal niet meer toereikend Omdat óp de afdeling 1 zijnszaken ook taken woi vervuld die met de sport doen hebben, wil het col de werkzaamheden van part-time functionaris i sportzaken integreren in takenpakket van de Welzijnszaken. Dat zal ho"^ waarschijnlijk in het mii van het komend jaar gesc den. Mogelijk glastuinbouw in Nieuwveens Polder «ur rh% NIEUWVEEN Het col tin* van b en w heeft morgen! gesprek met Gedepute* Staten over de in de regi1531 plaatsen lokaties voor r°P tuinbouw. Dit naar aar ding van een rapport ulnalf geven door de Pro vim Planologische Dienst, w in ingegaan wordt op kwaliteit van de lokaticf ïr v ek i Slastuinbouwv ders in aan king: de Vriezekoopse po de Vierambachtspolder, de^' venhovense polder en de eno| der om en nabij Nieuw\ 'en me Over dit onderwerp zijn dkoi raadsleden onlangs geil ri meerd door burgemeester! van der Kroft. Zowel hel n r lege van b en w als de raa e den hebben nog geen stutter punt ingenomen, aangf colie één en ander zich nog in om a verkennende fase bevindt bewi ster get kerk te« eer rdt I len REGIO LEIDSE COURANT bochtige weg te verwachten is. Kleine fleuters, die achter uit de polder hun dage- ijkse gang naar school maken, zullen nog meer gevaar lopen dan nu al het geval is. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA! -TAj Hierna kwam mevrouw Wil Witteman- van der Bie aan het woord, die allereerst een uitlating van het raadslid Duiven voorden in het blad „PIT" rectificeerde: „het Waterschapskantoor zelf komt op grond met recreatie-agrarische bestem ming en het parkeerterrein op grond met agrarische bestemming". „Dit kleine stukje Achterdijk .is de enige 6lek waar de autochtone bevolking van ijpwetering nog contact heeft met het water", verklaarde zij. De verkeerssituatie zou bijzonder onveilig worden, vooral voor kinderen. Daarbij wees zij op de waardevermindering van de omliggende huizen. De heer Jansen, toonde zich vooral be zorgd over de te verwachten verkeers drukte en het ontsierde aanzien van Rijp- wetering. „Het bestemmingsplan op dit gebied ligt er om zich aan te houden", vond Jansen. De familie Van der Boog werd vertegen woordigd door hèar aanstaande schoon zoon Theo ter Steeg, die een werkelijk gloedvol betoog hield. „Staatsbosbeheer koopt op nauwelijks 200 meter afstand volop gronden aan in de Waterloospolder om ze te beschermen tegen alle mogelijke bedreigingen. Ik vind het vreemd dat die instelling niet protesteert". Hij vond het gewraakte pand „horizonvervuilend", ook vanaf Oud Ade en de Vrije of Lage Boek horst (Zevenhuizen). „De raadscommissie ruimtelijke ordening denkt misschien, ruimtelijk maar ordept niet ruimtelijk", besloot Theo. Hierna was de beurt aan Cor van Zeil, als afgevaardigde van de Vereniging Milieu defensie. „Onze vereniging streeft naar een zorgvuldig beheer van onder andere landschappen als de onderhavige". Hij twijfelde aan de noodzaak van ligging aan het water en de noodzaak van een derge-, lijk groot parkeerterrein. „De volgende stap is ongetwijfeld het verbreden van de Achterdijk", aldus Van Zeil. Tot slot ver baasde hij zich over het vertrouwen dat Waterschap „De Oude Veenen" kennelijk in de gemeente Alkemade stelt ten aan zien van een wijziging van het bestem mingsplan. De heer Kroes, een van de heemraden van het waterschap „De Oude Veenen" vertelde dat het architectenbureau juist rekening heeft gehouden met het land schap door het gebouw daaraan aan te passen. Het kantoor zal iets naar achteren geprojecteerd worden, om het uitzicht op de smalle bochtige Achterdijk niet te be lemmeren. Overigens vond hij de plaats waar het gebouw moet komen helemaal niet zo mooi; de eerste keer dat hij er kwam was het volgens hem een grote „vuiltroep". Daarbij zal het volgens hem met de verkeersoverlast wel meevallen. Dagelijks komen er hooguit 6 auto's, al leen tijdens openbare vergaderingen, zo'n 6 maal per jaar zullen we die 25 parkeer- aanvang van de bouw van een gymnastieklokaal in Rhynen- burch (kosten: 1.200.000.-) la ter is dan volgend jaar. De vertraging wordt onder meer veroorzaakt door gebrek aan voldoende middelen en door de bouwstop die voor school gebouwen geldt. De exploitatie van de zwemba den De Hazelaar en De Dolfijn levert nog steeds een somber financieel beeld op. Het aantal bezoekers loopt terug (dit jaar kwamen er in het buitenbad De Hazelaar 7.000 personen minder binnen de poorten dan in 1979) en de onderhoudskos ten stijgen. Er zijn geen reser ves beschikbaar die kunnen worden aangewend om nieu we voorzieningen te verwe zenlijken (een bijdrage tot een veraangenaming van het ver blijf en daardoor wellicht meer bezoekers). Geldy voor een noodzakelijke grote onder houdsbeurt van de bassins van het bad De Hazelaar is niet in de begroting voor 1981 opge nomen. Desondanks melden b. en w. dat dit onderhoud met vooorrang zal worden uitge voerd, wanneer er middelen beschikbaar komen. Er'is min-4 ZEVENHOVEN De Rabo bank en bakkerij De Kruyf hebben zich deze week in een nieuw jasje gestoken. Het bij kantoor van de Rabobank „Ter Aar e.o." heeft onlangs een modern en aan de eisen des tijds aangepast pand in het winkelcentrum aan de Al- brechtshof in gebruik geno men, na 10 jaar in respectieve lijk het dorpshuis en een woonhuis aan de S. van Driel- straat gevestigd te zijn ge weest Dit nieuwe pand is veel rui mer: er is een ruime wachthal met zitmogelijkheid, een rui me balie en en comfortabele zitbalie. Bovendien is er een goed ingerichte spreekkamer waar gesprekken van vertrou welijke aard en goede advise ring mogelijk zijn. Het aantal safeloketten is belangrijk uit gebreid en er is een nacht kluis. Voor beheerster me vrouw Ria van Capel en haar medewerksters Deborah van der Jagt en Erika van Eyk is er nu een fijne ruimte geko men om hun werk naar beho ren te kunnen verrichten. De Rabobank heeft wegens dit heugelijke feit de gemeente Zevenhoven vier grote, ronde plantenbakken met wintervas- te planten geschonken, die een plaatsje op het plein voor het winkelcentrum hebben gekre gen. Veel Zevenhovenaren hebben tijdens het open huis van de gelegenheid gebruik gemaakt om het pand te bezichtigen. Vandaag is ook bakkerij De Kruyf in een pand van het winkelcentrum getrokken. Na 20 jaar aan het Zuideinde de klanten van dienst te zijn ge weest, kan men nu op een cen traler gelegen punt brood- en banketiqkopen doen. „We hebben ook gekozen voor dit pand, omdat volgend jaar de Christelijke Lagere school uit het Zuideinde zal verdwijnen en het daar wel stiller zal wor den. Een winkelcentrum trekt veel meer", aldus bakker De Kruyf. Vanmorgen was het al een drukte van belang. Elke Een deel van het Zevenhov klant werd vanwege de ope ning een doosje gebak aange boden en voor de kinderen was er een leuke verrassing. De openingsdatum van het laatste pand in het winkelcen trum, een café en cafetaria, is nog niet helemaal zeker. Eige- nse winkelcentrum naar H. Vianen uit Noorden- Nieuwkoop: „Ik weet het zelf nog niet. Het kan over drie weken zijn, maar misschien wordt het ook wel begin janu ari. Er zijn liefhebbers genoeg om het te gaan runnen, maar ik wil het eerst zelf gaan ex- loiteren, bekijken hoe de za- en lopen en welke behoefte er bij het publiek is. Ik denk bijvoorbeeld ook aan een bil jart; de aansluiting is er, de belangstelling van het publiek zal doorslaggevend zijn om een biljart aan te schaffen". Ook veel invaliden maken volgens hem thans gebruik van de Achterdijk om er heerlijk rustig te genieten van de omge ving. De heer Witteman is niet tegen de vestiging van het waterschapskantoor in Alkemade, en noemde daarom diverse an dere plaatsen waar een dergelijk kantoor gebouw makkelijk geprojecteerd zou kun nen worden, zoals op het industrieterrein of aan de Veerstraat c.q. de Kerkstraat in Oude Wetering. Vervolgens toonde de heer Verbeek een sterk vergrote foto van de Achterdijk, waarop hij een tekening van het gebouw in zijn juiste verhouding- ken plakte om aan te tonen hoe storend De plaats langs de Achterdijk waar het kantoor moet komen, het zou staan in het landschap. Het parkrestaurant van Avifauna in Alphen aan den Rijn was gisteren het decor van de zeven tiende Nationale Huishoudscholendag die jaar lijks gehouden wordt onder auspiciën van het Bedrijfschap Slagersbedrijf. Een bedrijfschap waar alle 8500 Nederlandse slagers bij zijn aan gesloten. De verenigde slagers organiseren deze dagen om n\eer bekendheid te geven aan de vele bereidingswijzen van vlees. Aan de dag in Avifauna gingen vier lessen,- ook door mede werkers van het bedrijfschap gegeven, vooraf. Lessen waar ingegaan werd op onderwerpen tls: bakken van vlees, koopadviezen en gezond heidsaspecten. In de laatste les werden de scholieren voorbereid op de grote dag, waar de culinaire kunsten vertoond moesten worden. Zestien scholen uit alle provincies streden om de hoogste eer in de verschillende categorieën. De Limburgse huishoudschool uit Nuth behaal de evenals vorig jaar het hoogste aantal punten en mocht wederom de wisselbeker mee naar huis nemen. Van dezelfde school werd Anja Mos uitgeroepen tot 'Miss Gourmet 1980'. De prijs voor de meest originele schotel ging naar Wilma Woppenkamp uit Assen. Ook de Hazerswoudse Boys mbeten nog geduld hebben. De aanvang van de werkzaamhe den die verband houden met de aanleg van een trainings veld, wordt verwacht in 1985. Momenteel kan de voetbalclub wat oefenen aangaat terugval len op een noodvoorziening. Volgens het college is hierdoor voor enkele jaren de ergste nood gelenigd. Uitgesloten is het niet dat de plaatsen gebruiken. Op de vraag van de heer Jansma nu juist voor dit specifieke plekje is zen, antwoordde hij dat er weinig te grond tegen een redelijke prijs te is in Alkemade en dat de ligging aan water zo praktisch is voor de ménsen werkzaam zjjn bij het dien voerde hij aan dat het ook ten dienste van de inwoners van wetering staat. De heer Jansma, lid de commissie, merkte vervolgens kan niet rijmen dat het zich toch ook met Milieuzaken houdt, zich uitgerekend op dit plekje vestigen." Limburgse school beste op huishoudscholendag HAZERSWOUDE De Sport stichting Hazerswoude kan voorlopig niet over de nodige financiële middelen beschik ken om bij het complex van de Sport Vereniging Bernar- dus een derde speelveld aan te leggen. Dit terrein zal overi gens niet alleen door de voet ballers van de vereniging wor den gebruikt, maar ook door de leerlingen van de plaatse lijke scholen. In hun aanbie dingsnota die bij de begroting voor het komende jaar hoort, schrijven burgemeester en wethouders van Hazerswoude dat realisering van dat veld er binnen afzienbare tijd niet in zit De laatste vraag die Cor van Zeil van lieudefensie stelde was „Als het schap hooguit 6 maal moet daar dan zo'n keergelegenheid voor deringen kunnen wel in een van dorpshuizen gehouden worden."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4