esker m Vessies ervol enonder Challenge Cup goed van start Wereldtitel dammen in kortgeding Goede dag voor Pools en Konijnenburg nton Geesink doet het wat kalmer aan en heeft het razend druk Geslaagd debuut Patrick Swier (Scylla) „Aan winkels openen begin ik niet" 'ORT/GEWEST LEIDSE COURANT DO.NDERDAQ 13 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 tty Stöve bereikt kwartfinales Betty Stöve had geen moeite met de tweede Jeugd- speelster van Europa, de Zwitserse Isa- belle Villiger: 6-3, 6-0. DORDRECHT Erg overtui gend kwam de zege van 5—2 van hét Nederlandse taf^lten- nisviertal op het met drie spe lers uitkomende Griekenland' in de koude sporthal Wielwijk in Dordrecht niet tot stand. In de zesde partij besliste René Hijne de wedstrijd door een overwinning in twee games op Kostas Priftis. Door deze in terlandzege heeft de ploeg van coach Bert Schoofs zich enigs zins uit de degradatiezone ge werkt van de eerste divisie in de Europese competitie. Een lichtpunt was het optre den van de in deze Europese competitie debuterende Pa trick Swier van het Leidse Scylla. De 17-jarige scholier gaf de in de Italiaanse prof competitie spelende Priftis goed partij, maar verloor. Hij versloeg wel de Griek Zikos in twee games 2117, 21—16. Gedetailleerde uitslagen: René HijneDimitrios Zikos 2116, 18—21, 21—16; Patrick SwierKostas Priftis 1921, 1921; Sandra de Kruiff Foltini Galanou 2116, 21 12; René Hijne/Jaap van SpanjeZikos/Priftis 1421, 21—18, 10—21; De Kruiff/Van SpanjeGalanou/Zikos 21 13. 18—21, 21—16; Hijne—' Priftis 24—22, 21—11; Swier— Zikos 21—17, 21—16. TERDAM Betty Stöve zich gisteren tijdens het stoernooi om de open Ne- idse dames titels in Am- geplaatst voor de finales van het enkel- versloeg de Zwitserse Villiger in twee sets: Elly Vessies werd in ireede ronde uitgescha- (De Beverwijkse verloor ie sets van de Joegosla- speelster Mima Jauso- zal dT~^ 2—6. De als eer- geplaatste Tsjechoslo- tse Hana Mandlikova geen enkele moeite met jritse Glynis Coles: 6—1 (Zwi) 63 60, Barbara Potter t)Deborah Jevans (Gbr) 61 Mima Jausovec (Jsl>—Elly Ves sies (Ned) 6—2 6—7 6—2, Hana Mandlikova (Tsj)Glynis Coles (Gbr) 61 61, Renee Blount (Vst>—Heidi Eisterlehner (Wdl) 6—4 61, Joanne Russell (Vst>—Marcella Mesker (Ned) 64 6—4, Hana Stra- chonova (statenloosYvonne Erra- kova (Tsj) 61 7—6. Tijdens het internationale tennistoernooi in Taiwan zijn gisteren in het herendubbel spel de Nederlander Tom Ok- ker en de Amerikaan Dick Stockton door de Australiërs Kim Warwick en Mark Ed monson verslagen met 6—7, 6—1 en 6—4. Marcella Mesker uit Den viel het doek in de twee- nde. Tegen de als vierde atste Joanne Russell uit erenigde Staten ging zij 'Weemaal 46 tenonder. schande was dat geens- üussell behoort tot de top n de wereld en is op die gekomen zonder mooi, wel met degelijk tennis. 12 5, ir begon uiterst voortva- en nam een voorsprong 31. Op dat moment 0 5 2 duidelijk dat Russell in- eld raakte. Op 35 pakte ld<yan «pr nog een game. Gecon- (Van deerd behield de Ameri- 5 Gerajg echter daarop haar op- 6—4. Binnen een kwar- nras het 51 in de tweede [esker kwam nog terug -4 maar weer hield de Ide speelster het hoofd 6—4. Meer lag niet in het ogen van de Haagse, die dag al weer vertrekt Australië. Daar speelt zij irnooien achtereen. enkelspel: Ruzici (Roe)—Lena Sandin '<—2 6—3. A$SEN Mocht het kort geding dat wereldkampioen dammen Harm Wiersma en Wim Jurg, de secretaris van de Werelddambond (FMID) tegen Wim Los, de voorzitter van de Drenthse Dambond hebben aangespannen, een voor hem onbevredigende uitspraak krijgen, dan over weegt Wiersma om afstand te doen van zijn wereldtitel. „Ik ga er niet van uit dat wij het kort geding verlie zen, maar mocht het wel het geval zijn dan zullen we ze ker in hogen beroep gaan, maar heeft dat ook geen re sultaat, dan stel ik mijn ti tel waarschijnlijk beschik baar", ^ldus de regerend wereldkampioen direct na afloop van het gisteren voor de Asser rechtbank gehou den kort geding, dat meer dan drie uur in beslag nam. Harm Wiersma en Wim Jurg hadden dit kort geding tegen Wim Los aangespannen omdat beide heren van mening zijn, dat Wim Los in krantenartike len ernstige beschuldigingen aan beider adres had geuit. De in Smilde woonachtige Los be tichtte Wiersma en Jurg van malversaties, onbekwaamheid en ernstig falen. Zo zou Wiers ma van tevoren het verloop van een geplande tweekamp tussen hem en de Rus Isar Koeperman in de agenda van de uitgeweken Rus hebben vastgelegd en zou hij Koeper man een bepaald document hebben laten tekenen, waar door de Rus bij winst toch af stand zou doen van de wereld titel. De president van de As ser rechtbank, mr. E. J. Anne- veldt, zal dinsdag 18 november om 10.00 uur uitspraak in deze zaak doen. Sportwereld ARESE Zes renstallen heb ben zich in de strijd om de macht bij de Formule-l-cou- reurs nu definitief achter de Internationale Autosport Fe deratie (FISA) geschaard. Na Renault, Ferrari, Alfa Ro meo en Osella besloten giste ren tijdens een vergadering in' Arese (Ita) ook Talbot-Ligier en Toleman, een nieuweling in de Grand Prix-wereld, zich in het conflict tussen de vereni ging van contructeurs (FOCA) en de FISA achter de federatie op te stellen. NOOTDORP Alleen Aad Pools wist gistermiddag op de draversbaan van Noot dorp twee koersen op zijn naam te brengen. De Noord hollander zegevierde eerst in de eerste afdeling van de Stompwijkprijs met Piraat G en later in de middag in de tweede afdeling van de Santpoortprijs met Red Fox- .Voor trainer Guus Knijnen- burg uit Nootdorp verliep de eerste woensdagmiddagmee ting van het winterseizoen ook goed. Zijn eerste knecht Diab bracht Tacaud Haze laar als winnaar over de eindstreep en zelf won hij met Petra Voorne. In het klassement voor de suc cesvolste trainer van 1980 voor de prachtige sulky staat Jan van Dooyeweerd met 131 pun ten aan de leiding voor Cees Imming met 119 punten. De zoon van Jan van Dooyeweerd zegevierde met Paarl D. De uitslagen: LISSEPRIJS, 2000 m: 1.' Trexy Hanover (J.G. Offen- berg) 1.27.4, 2. Stella, 3. Super Rara. Toto winn 3.50, pl. 1.50, 2.10, 1.90, kopp. 17.60, trio 182.10. VOORSCHOTENPRIJS, 2380 m: 1. Stef (W.P.M. v.d. Pijl) 1.27.4, 2. Renate Voorne, 3. Randver. Toto winn. 9.50, pl. 2.70, 3.20, 3.30, kopp. 37.00, trio 1686.30. HILLEGOMPRIJS, 2380 m: 1. Tacaud Hazelaar (S. Diab) 1.29.2, 2. Tienus Zuid velde, 3. Sekura. Toto winn. 9.20, pl. 1.90, 1.80, 1.60, kopp. 11.00. STOMPWIJKPRIJS. eerste afdeling, 2000 m: 1. Piraat G (M.A. Pools) 1.25.9, 2. Samba du Bois, 3. Sesar. Toto winn. 12.50, pl. 2.90, 1.60, 1.50, kopp. 25.60, trio 154.60. SANTPOORTPRIJS, eerste afdeling, 2000 m: 1. Speedy Avo (J. Wagenaar) 1.25.3, 2. Rajolie Dakota, 3. Remonte. Toto winn. 4.20, pl. 2.00, 2.30, 2.60, kopp. 16.00. RODENPRIJS, eerste afde ling, 1680 m: 1. Oona Olivier (S.A. Hartman) 1.22.8, 2. Oval Pride, 3. Patrijs Belwin. Toto winn. 1.40, pl. 1.20, 3.20, 1.70, kopp. 4.90, trio 26.20. Niet ge start: Rakker T. SANTPOORTPRIJS, tweede afdeling, 2000 m: 1 Red Fox (M.A. Pools) 1.26.0, 2. Ramona Norton, 3. Sigrid. Toto winn. 6.10, pl. 2.80, 1.90, 3.90, kopp. 10.60. GORREDIJKPRIJS. 2000 m: 1. Petra Voorne (A.T. Knij- nenburg 1.25.0, 2. O Bento, 3. Onno Duke. Toto winn. 3.30, pl. 1.60, 2.00, 1.60, kopp. 10.00, trio 51.20. Niet gestart: Parioca S. BEVERWIJKPRIJS. 2000 m: 1. Paarl D (J.F. Dooyeweerd) 1.25.5, 2. Lukie B, 3. Nozem D. Toto winn. 1.50, pl. 1.70, 16.40, 2.20, kopp. 34.20. RODENRIJSPRIJS, tweede afdeling, 1680 m: 1. Ricardo (W. Duivenvoorden) 1.24.6, 2. Poesjkin, 3. Remembrance. Toto winn. 24.60, pl. 3.90, 1.90, 1.90, kopp. 18.60, trio 367.30. STOMPWIJKPRIJS. tweede afdeling, 2000 m: 1. Torro Ashton (R. Leeuwenkamp) 1.28.9, 2. Special Rara, 3. Sjors Buitenzorg. Toto winn. 2.40, pl. 1.40, 3.00, 1.90. kopp. 4.50. MARSALA De Spanjaard Carlos Hernandez heeft giste ren in Marsala (Ita) met succes zijn wereldtitel in het zwaar- vedergewicht verdedigd. Hij versloeg zijn uitdager, de Ita liaan Aristide Pizzo in de ze vende ronde met een knock out. ROTTERDAM De doelman van Sparta, Wim Berends is gisteren door dr. Strikwerda geopereerd aan de buitenme niscus in zijn rechterknie. Be rends zal minstens drie maan den uitgeschakeld zijn. SANTIAGO Na "de derde dag van het toernooi om het wereldkampioenschap rolhoc- key in Chili zijn zes van de acht landen bekend, die in de finale-poule uitkomen. Naast Nederland zijn dat Argentinië, Portugal, Verenigde Staten, Chili en Brazilië. AMSTERDAM Jos Schip per, de man die afgelopen zo mer voor de eerste maal mee deed aan de Ronde van Frankrijk, is weer terug in Ne derlandse dienst. Schipper te kende een voorlopig contract van een jaar bij de wielerploeg van Henk Koopmans, H.B. Voordien reed hij voor Mare (Belg). "MUNCHEN De Australiërs Danny Clark en Don Allan hebben de zesdaagse van Mün- chen gewonnen. René Pijnen werd met zijn Deense ploeg- makker Frank derde met een ronde achterstand. UTRECHT Voor de Neder landse- ijshockeycompetitie speelden Utrecht en Gronin gen gisteren gelijk: 7—7 (2—1, 4—4, 1—2). Harm Kuipers adviseur DEN HAAG Harm Kui pers zal waarschijnlijk dit seizoen optreden als adviseur van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond (KNSB) voor de selectie van de deelnemers aan de toer nooien om de internationale kampioenschappen. De KNSB ziet het aantrekken van de oud-wereldkampioen als een noodoplossing zolang de bond niet beschikt over een lande lijke technische commissie en een coördinator. Afspraken over de bevoegdheden van de nieuwe adviseur moeten nog gemaakt worden. Kuipers wil dat bij eventuele meningsverschillen tussen hem en de trainers „een onaf hankelijke en deskundige in stantie" de knoop doorhakt. „Die instantie zou naar mijn mening het dagelijks bestuur van de KNSB moeten zijn", al dus Kuipers. Titelgevecht Koopmans later én verplaatst DEN HAAG Het gevecht om de wereldtitel halfzwaar- gewicht (WBA-versie) tussen kampioen Eddie Mustafa Mu hammad (V.S.) en Rudie Koopmans is een dag verscho ven, van 28 november naar 29 novembef. De plaats van han deling is ook weer gewijzigd. De partij zal niet in San Diego worden gebokst, maar in Los Angeles. Italiaanse voetballers ondervraagd over schilderijenzwendel TURIJN Een aantal spe lers van de voetbalclub Ju- ventus en Napoli zijn lang durig door de politie onder vraagd in verband met een schilderijenzwendel. Het zijn de voetballers Causio, Furino, Marocchino en Brio van Juventus, alsmede Ca- pone en doelman Castellmi van Napoli. De komende dagen zullen ook de overige spelers van beide clubs worden ondervraagd, met uitzondering van de Ne derlander Ruud Krol en zijn clubgenoot Musella van Napo li. Aan de spelers zouden valse kopieën van beroemde mees ters zijn aangeboden. DEN HAAG De wedstrij den om de Ennia Challenge Cup zijn gisteren op De Uit hof van start gegaan. Op de eerste avond moesten de pa ren en de dames- hun korte programma afwerken. Bij het paarrijden staan de Duitsers Christina Riegel en Andreas Nischwitz op de eerste plaats met plaatscij- fer 13. Dit paar werd tijdens de Olympische Spelen acht ste, behaalde een vijfde plaats bij de wereldkam pioenschappen en een acht ste in de Europese titel strijd. De voorsprong op het Amerikaanse paar Caitlin en Peter Carruthers is ge ring. Dit paar staat met plaatscijfer 14 op de tweede laats voor het Engelse paar usan Garland en Robert Daw met plaastscijfer 33. In totaal kwamen er 33 paren in actie. Twintig dames reden later op de avond hun korte program ma. Voor de Nederlandse rijd sters Rudina Pasveer en Li Scha Wang was niet meer dan een plaatsje onderaan de fang- lijst. De meeste aandacht ging hier uit naar Katarina Witt uit Oost-Duitsland. Zij bracht een goed verplicht programma, al kwam ze bij haar dubbele lutz ten val. Van de jury kreeg ze cijfers van rond de 5,3 tot 5,6. Witt won onlangs een sterke internationale wedstrijd in Wenen en werd bij de laatste wereldkampioenschappen tiende. De slechts 15-jarjge Katarina Witt uit Karl-Marx Stadt is erg sterk in het kiirrij- den, maar minder in de ver plichte figuren. Zoals bekend ziin verplichte figuren bij de Challenge Cup taboe, zodat de Oostduitse terecht wordt getipt als winnares van de vijfde Challenge Cup voor de dames. Door haar val staat ze echter achter de achttienjarige Karin Wood (Eng) en de 15-jarigë Kira Ivanova (Sow)) op de derde plaats. mpet L ng Bo gelevi rij Ra Ikaar de ttero- 1010 werd lECHT Voor de buitenwé beschuit aan en werk ik voor een firma in worden zijn aktiviteiten al- gereedschappen. Met het laatste bedrijf zichtbaar door zijn medewer- heb ft wel een heel speciaal contact. aan het nrnp-rammn Ster- Voordat ik ook maar iets had gedaan, was ;i al het mondeling overeengekomen bedrag lag en televisiespotjes, waar- overgemaakt. Er staat nu nog niets op pa- de kwaliteiten van gereed- t V pier. Dat in mij gestelde vertrouwen heb ik altijd bijzonder op prijs gesteld". Hoewel het op deze manier zaken doen niet al te vaak meer voorkomt, past het wel in het beeld dat Anton.Geesink in de loop der jaren heeft opgebouwd. aarbanl 3-1. Yl.. 1. Globil aarbank 7 0-4, S ikkers rio's: i - Pö Luit - trio's: y 1-3, J fmanslc m ef: arbankU [end li-* Les lm w Tiger am 3 U Lions isties 12- 12- 12- 5 12-1 YNCT 8 12-3" 4. Driftki 25. 8. 9. Sj nackbar trio's: 1. nners 11 icks 11" 9. 6. vijfm# ï-ïir 6. trio's: ippen en beschuit aanprijst, on Geesink mag dan inmid- 46 jaar zijn, voor zijn ideeën lemonstraties van de voorma- Olympische en wereldkam- i judo die ook nog grossierde ederlandse en Europese titels, aat veel belangstelling. Hij de aardbol rond om zijn uit te dragen. Voorts blijkt in het verhandelen van onroe- i goed de nodige ervaring op- n te hebben, terwijl er ook msten worden verkregen het verhuren van een serie ie appartementen in het Oos- ijkse Elmau. Ook zijn optre- in een film als Samson alsme- lijn inspanningen als beroeps- telaar hebben hem geen win- ren gelegd. Tegenwoordig de voormalige opperman uit 'aamde Utrechtse wijk-C het rustiger aan. Ondanks maan- lang verblijf in het buitenland hij per auto echter nog altijd 80.000 km. per jaar af. De ju- 6 die indertijd zijn eerste ech- 1 bekendheid heeft verworven tussen het aanslepen van wstenen door ook nog te po- de franse taal machtig te i den, gaat er niet onder ge- Hij geniet van het leven, sa- met zijn vrouw Jans. De kin- n, inmiddels al weer 28, 26 en ar, zijn het huis uit, waar hij zich meer dan ooit kan ten op die dingen, die hij leuk toe behoort ook het bedrijven van f relations. „Dat ligt me wel. Ik heb ter wel voor gezorgd niet te veel te pperen. Aan winkels openen begin ot. Ik meen me beter drie a vier keer rar exclusief te kunnen verkopen. Zo ik al jaren reclame voor een Duitse in sportartikelen, ben ik dit jaar teer geweest bij de presentatie van "tieuwe auto, prijs ik op de televisie 1 bhter „Vanuit mijn optiek verloopt alles super" „Als ik tegenwoordig een wedstrijd bekijk, denk ik wel eens dat ik een andere sport heb beoefend". ton Geesink:„Ik voel me overal thuis, weet me te manifesteren en vind het, zo lang het positief wordt benaderd, gewoon fijn om te doen". De „lange", zoals hij in de sportwereld nog immer wordt aange duid, is inmiddels ook al wèer jaren een gewaardeerd lid van de Rotary. Al die contacten zijn mede bepalend voor zijn huidige opvattingen. „Ik heb recentelijk het Duitse t.v.-programma gevolgd, waar in de Westduitse politici in het kader van de verkiezingen met elkaar hebben ge sproken. Als ik zie hoe die mensen tekeer gaan dan denk ik wel eens: moeten zij nu de wereldproblemen aanpakken? Ze ma ken alleen ruzie en hebben geen visie". Paalzitten Geesink meent voorts dat de steeds na drukkelijker naar voren komende ver vlakking vooral een mentaliteitskwestie is. „Veel mensen zijn intolerant geworden. Soms zelfs a-sociaal. Het wordt steeds dui delijker dat de zwijgende meerderheid bakzeil moet halen. De mensen willen ook niets meer ondernemen. Als de ontwikke ling zo doorgaat, kan in ons land in de toekomst de nationale sport wel eens paal zitten worden". Anton Geesink past ervoor tot die catego rie te behoren. „Ik ben gezond en elke dag is voor mij een werkdag. De meeste dingen die ik heb gedaan zijn goed uitge pakt. Vanuit mijn optiek verloopt alles su per". Alleen als de judosport ter sprake komt betrekt zijn gezicht een beetje. „Als ik tegenwoordig een wedstrijd bekijk, denk ik wel eens een andere sport te heb ben beoefend. De officials, die het tegen woordig voor het zeggen hebben, staan te ver van de werkelijkheid af. Om een vol punt te scoren, moet je de worp goed voorbereiden. Dat kost tijd, maar die wordt niet meer gegund". Het weerhoudt hem echter niet zijn eigen opvattingen over zijn sport uit te dragen. Zo is hij di rect betrokken bij het cursuswerk van de Stichting Nederlandse Scholierensport (SNS) en zelfs weer bij de Nederlandse Judobond. Een verheugende ontwikke ling na alle in het verleden gemaakte ru zie. „Ik geef voor de Bond in Sassenheim les aan zo'n ,70 judoleraren. Daar ben ik blij mee. Ik doe het graag". En zo is zijn leven nog steeds onverbrekelijk verbon den met de sport, waarin hij groot is ge worden. Fouten „Toch", zo zegt hij, „heb ik ook fouten ge maakt. Na mijn actieve carrière had ik bijvoorbeeld geen coach van de nationale ploeg moeten worden. Ik heb in een lief- de-haat-verhouding met de jongens ge leefd. Het moest enorm goed zijn, wilde ik het ook goed vinden. Tijdens de Europese kampioenschappen in Gotenborg hebben we successen behaald, maar de wijze van werken heeft toch veel mensen in het harnas gejaagd. Op aanraden van Leo de Vries ben ik er indertijd dan ook mee ge stopt. Ik heb mijn sportschool, die op wed strijdjudo is afgestemd - reden waarom ik er nooit een cent aan heb verdiend - ver pacht. Alleen de benzinepomp heb ik in eigen beheer gehouden. Daarna ben ik ei genlijk ook pas begonnen met het prof- worstelen". Geesink trok vervolgens de hele wereld door. In Japan, Mexico, Amerika, Canada en vele andere landen heeft hij de meeste toeschouwers weer versteld doen staan. Niet alleen door zijn enorme kracht, maar ook door zijn talent zich in alle milieus ge makkelijk te bewegen. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zegt, zou hij graag nog wat meer voor de judobond doen. Kritisch, zoals hij soms ook kan zijn, houdt hij er niet serieus rekening mee. „Ik ben waarschijnlijk te zakelijk voor die organisatie. De judobond, waar een paar- miljoen gulden omgaat, beschouw ik als een bedrijf. Niet iedereen handelt echter volgens deze gedachte". PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17