j Veder lands lftal heeft miswerk AZ'67 lecht gemaakt Jong Or anje kan Europese titel vergeten Sanctioneert ministerie trip naar Uruguay? Zweden niet langs Israël - UMERLEDEN WILLEN OPHELDERING Jezek geopereerd Spaanse fiscus pakt Michels aan ELGEN HOEVEN ZICH GEEN ZORGEN TE MAKEN Zwartkruis maakt selectie bekend LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 EN HAAG Minister Van der Klaauw witenlandse zaken) moet de Kamer uitleg ivcn over uitlatingen van KNVB- voorzit- Wim Meuleman dat er over de deelne- Ing van het Nederlands elftal aan het zo- n&amde mini-wereldkampioenschap voet- il, eind van dit jaar in Uruguay, overleg is veest tussen de KNVB en het ministerie, larbij zou, aldus Meuleman, van de kant n het ministerie gezegd zijn dat er geen zwaar bestaat tegen deelneming en dat »r de ambassade in Montevideo alle steun i medewerking zal worden gegeven. Tij- os een bijeenkomst van voetbalelftallen in Amsterdam gisteren en stakingscomité opgericht die zich zal bezighouden met de organisatie van de landelijke stakingsdag op 29 en 30 november. Met verwijzing naar de schending van de men senrechten in Uruguay willen de Kamerleden Van den Bergh, Van Thijn (beiden PvdA), Brinkhorst (D'66), De Boer (CDA), Keja (VVD) en Waltmans (PPR) weten hoe de toezeggingen van het ministerie te rijmen zijn met het men- senrechtenbeleid van de regering. Zij doen dit in schriftelijke vragen over de zaak. In de vragen halen de Kamerleden een rapport aan van Amnesty International, waarin staat dat het militaire regiem in Uruguay politieke tegenstanders en vakbondsmensen (15.000 op dit moment) gevangen zet, gevangenen worden mishandeld en gemarteld soms met de dood als gevolg burgers gevangen worden gehou den zonder veroordeling, burgers berecht wor den door militaire tribunalen wat niet in over eenstemming is met de internationale normen, ballingen in omliggende landen worden gear resteerd en met dwang worden teruggebracht naar Uruguay, de omstandigheden in de gevan genissen van het land niet overeenstemmen met de internationale regels daarover en dus sprake is van wrede, onmenselijke en vernede rende gevangenschap en een nieuwe grondwet in Uruguay alle praktijken van het regiem moet goedkeuren. Deze grondwet komt op 30 november bij referendum in het land in stem ming. De Kamerleden concluderen uit het rapport van Amnesty dat van grove en systematische schending van de mensenrechten in Uruguay sprake is. Gezien het regeringsbeleid tot nu toe ten opzichte van dergelijke landen vragen de Kamerleden van de regering of zij het niet met hen eens is dat het Nederlands elftal niet naar Uruguay moet gaan. Van dit standpunt dient de regering de KNVB in kennis te stellen. ROTTERDAM Vaclav Jezek, de trainer van Feye- noord, is dinsdag in een ziekenhuis in Praag geope reerd. In verband met éen voorhoofdsholte-ontsteking verblijft Jezak al ruim een week in de kliniek. Jezek zal naar verwachting begin volgende week het zie kenhuis in zijn vroegere woonplaats kunnen verlaten.. Over twee drie weken wordt hij weer in Rotterdam ver wacht. MADRID De Spaanse belastingdienst heeft beslag gelegd op de bungalow van Rinus Michels in een bui tenwijk van Barcelona. Michels, thans trainer van FC Ktfln, zou een belastings chuld hebben van elf miljoen peseta's, zo'n driehonderd duizend gulden. Dit schrijft het Madrileense dagblad „Pue blo". Het blad voegt er nog aan toe, dat Michels destijds bij Barcelona een vierjarig contract tekende met daarin onder meer de clausule dat de club de belastingverplichtingen van zijn trainer zou nakomen. Pier Tol snijdt met een sliding een speler van Alemannla Aac hen de pas af. i .v/:...:;:. r: [EN Glimlachend liet Guy Thijs gis te ra nd het stadion van Ale- nnia Aachen. De Belgi- i bondscoach behoeft i nauwelijks kopzorgen naken om de WK-kwa- latiewedstrijd tegen Ierland volgende week taussel. Oranje schut- in l terde gisteravond in het ge- ari onneiii duel tegen Ale- ;ete annia (0-1) zodanig, dat tegenstander geen ob- :>rovjakel mag zijn voor de kampioen van Europa, kaf sont lijs concludeerde uit het ndai 1-2 systeem, dat Oranje in van ken hanteerde, dat het sderlandS elftal volgende 5 op; eek woensdag een behou- 'inci n spelletje wil gaan spe- »°ta q om minstens met een zal int terug te keren naar c ai derland. Waarschijnlijk heeft Thijs dit seizoen nog niet gekeken bij AZ'67, waar wekelijks dit concept wordt gespeeld en waar wel degelijk aanvallend voetbal te aanschouwen is. Zwartkruis wilde tegen Ale- mannia een soortgelijk spelle tje gaan spelen, maar zag zijn formatie daarin hopeloos fa len. De bondscoach verklaarde, na afloop, dat het niet in de bedoeling „ligt de speelwijze van AZ volledig te kopiëren. „Bepaalde automatismen zijn interessant om over te nemen, maar ik volg niet eenzelfde speelwijze. Dat vraagt tijd en veel huiskamerstudie'. Zwartkruis liet na het oefen duel tegen Alemannia nadruk kelijk weten, dat uit de basis opstelling gisteravond geen verdere conclusies mochten worden getrokken. De bonds coach hield Bennie Wijnste kers aan de kant en gaf de voorkeur aan Ernie Brandts, die bij PSV de laatste tijd op merkelijk goed voetbalt. Ver wonderlijk was het niet, dat Michel van de Korput en Ruud Krol, het Italiaanse duo, het hart van de verdediging vormden en Hugo Hovenkamp in ere werd hersteld als lin kervleugel verded iger De ijzersterke verrichtingen van AZ in de nationale compe titie hadden Zwartkruis doen besluiten, het middenrif van de Alkmaarse formatie zoveel mogelijk intact te laten. Naast het Alkmaarse drietal Jos Jon ker, Jan Peters en Peter Arntz, koos Zwartkruis voor Willy van de Kerkhof, die naast Jonker aan de linker kant de middenlinie comple teerde. Het superieure over wicht van AZ in de eredivisie met het daaruit voortvloeiende zwak dat Zwartkruis heeft voor het AZ-concept, deed de bondscoach besluiten Kees Kist en Pier Tol de tweemans voorhoede te laten vormen. Er kwam in de eerste helft weinig terecht van het strijd plan, dat Zwartkruis had uit-, gestippeld. De bal rouleerde onvoldoende en vanuit het middenveld kwamen niet dip impulsen om het fanatiek spe lende Alemannia tot wanhoop te brengen. De Westduitsers hadden zelfs geen kind aan het hopeloos falende Oranje. Het Nederlandse combinatie vermogen schoot hevig tekort. De snelheid ontbrak om bij een afgeslagen Duitse aanval te counteren. Daarvoor werd het spel achterin veel te veel opgehouden en te indirect ge speeld. In de defensie van Oranje liep nu ook niet be paald het type speler rond, dat bereid is de bal direct in te le veren. Krol bijvoorbeeld eist als laatste man een spelbepa- lende rol en is altijd gewend geweest de lijnen uit te zetten. Middenrif AZ'67 Het middenveld kreeg gisteren derhalve niet de verantwoor delijkheid, die het middenrif van AZ wekelijks gewend is te dragen. Het spel ging ook te vaak voorbij aan deie linie. Het viertal liep er dan ook vaak volledig verloren bij. In theorie moesten Kist en Tol door middel van vèel loop werk de nodige ruimte creër en voor opkomende midden velders. Zij verzuimden echter dit werk te leveren toen zij eenmaal zagen, dat in negen van de tien gevallen de diepte pass werd gebruikt. Deze wijze van spelen hadden Kist en Tol niet verwacht en zij verloren de strijd dan ook in de per soonlijke duels. De frustratie aan de linker kant was nog het hevigst. Jon ker voelde zich als een vis op het droge en wist zich geen raad met zijn aanwezigheid op het veld. Ook Willy van de Kerkhof had de grootste moei- derhalve levensgrote gaten aan dè linkerkant van de Ne derlandse afweer. Dóór de soms gênante desorganisatie kreeg Alemannia zelfs riante mogelijkheden. De Oranie-de- fensie moest herhaaldelijk aan de noodrem trekken en bijna zelden op zachtzinnige wijze. Volkomen ten onrechte kwam Oranje voor de pauze nog op voorsprong toen Peters, één van de weinige Oranje-klan ten die een redelijk niveau haalden gisteren, Pier Tol be diende. De gevaarloze Volen- dammer kopte de bal handig door naar Kist, die hard uit haalde: 0-1. Hét bleek de enige positieve daad van Oranje. Zwartkruis wilde in de tweede helft de passiviteit aan de linkerkant van zijn ploeg wegnemen en zette Simon Tahamata in voor Jonker. Op de eerste vijf mi nuten na, toen de Standard- speler enige malen de bal be roerde, vormde deze wisseling geen verbetering. Toen ook Willy van de Kerkhof gebles seerd het toneel verliet en Metgod werd ingezet, kwam via links helemaal niets posi tiefs uit de koker. Oranje zakte weg naar een zeer bedenkelijk peil, dat geen enkel perspectief lijkt te bie den voor een goede afloop vol gende week in de interland te gen België. ERIK VISSER Zweed Ralf Iström chts) faalde eemaal vlak or doel. Hier sseert hij centrum spits van Is- Haim 7f ipido (T< Ir EL AVIV In een wed- jec# voor kwalificatiegroep f 811 het toernooi om het sreldkampioenschap voetbal remt Israël gisteren in Tel vrijd 'lv gelijkgespeeld tegen tfeden: 0—0. De wedstrijd erd bijgewoond door 42.C*" iai wcnouwers. 'hoö /eden, dat een overwinning Abb Kj nodig had om de eind- yo nden van het toernooi in 11 fcnje te bereiken, slaagde er n uwelijks in de defensie van faël in gevaar te brengen. Weemaal werd Ralf Edström '0€S> 'e®n kansrijke positie gema- «uvreerd, maar hij faalde 'de keren. 'stand in groep 6: Noord-Ierland 2 3 3—0 Schotland 2 3 1—0 fael 3 3 1—1 «Weden 4 2 1—5 Portugal 1 l 0—0 Frankrijk De voetbaluitslagen van giste ren in de eerste divisie van de Franse competitie zijn: SochauxLaval 21; NImes St. Etienne 01; Bordeaux Monaco 10; ToursMetz 1N 1; NiceValenciennes 40; BastiaStraatsburg 20; An gersRijssél 32; LensNan tes 00; NancyAuxerre 3 0. Stand: 1. St. Etienne 1827; 2. Nantes 1826; 3. Bordeaux 18—24. Crabowski Jürgen Grabowski is gistera vond in een doelpuntrijke wedstrijd tussen zijn club Ein- tracht Frankfurt en het West- duitse elftal, dat in 1974 wereldkampioen werd, uitge luid. Het werd in Frankfort voor 45.000 toeschouwers 6—4 voor Eintracht. De afscheids- wedstrijd leverde Grabowski een bedrag van een kwart mil joen mark op. Spanje De vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen Polen en Spanje is door de gasten ge wonnen met 21, na een rust stand van 10. Voor de Polen scoorde Iwan in de 18e en de 89e minuut, voor de Spanjaar den Dani in de '8óe, uit een strafschop. Het aantal toe schouwers bedroeg 20.000. Engeland Voor de eerste divisie van de Engelse League werden gister avond vier wedstrijden ge speeld. Uitslagen: Leeds UnitedMiddlesbrough 21; Norwich City—Aston Villa 1—3; SunderlandManchester City 2—0; ZEIST Jan Zwartkruis heeft na het oefenduel tegen Alemannia Aachen (0—1), de selectie van 22 man bekendge maakt voor het treffen tegen België op woensdag 19 novem ber in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap. De „22" zijn: Pim Doesburg, Willy van de Kerkhof, René van de Kerkhof, Piet Wild schut en Ernie Brandts (allen PSV), Johnny Metgod, Jan Pe ters, Jos Jonker, Peter Arntz, Eddy Treytel, Kees Kist, Pier Tol, Hugo Hovenkamp en Ron Spelbos (allen AZ'67), Ben Wijnstekers en Pierre Ver meulen (beiden Feyenoord), Hans van Breukelen (FC Utrecht), Toine van Mierlo (Willem II), Martin Jol (FC Twente), Ruud Krol (AC Na- poli), Michel van de Korput (AC Torino) en Simon Taha mata (Standaard Luik). België— België 5—5 BRUSSEL De Belgische bondscoach Guy Thijs heeft gistermiddag in het Heizel- stadion te Brussel een cen trale training afgewerkt met de 22 spelers, die beho ren tot de voorlopige selec tie van het Belgische team, dat volgende week woens dag tegen Nederland speelt in het kader van het kwali ficatietoernooi voor het wereldkampioenschap. De training bestond in hoofd zaak uit een oefenpartijtje van ongeveer anderhalf uur tussen twee tientallen. Aan de ene kant stond met uitzondering van Gerets (liesblessure) het team, dat onlangs in Dublin gelijk speelde tegen Ierland. Het „treffen" eindigde in 5—5 door doelpunten aan de ene kant van Cluytens, Renquin (2), Van Moer en Van den Bergh (strafschop) en aan de andere zijde van Van der Eyc- ken (eigen doel), Heyligen (2), Verheyen en Voordeckers. Koolhof (rechts) in duel met de jeugdi ge Spaanse verde diging. VOLENDAM Jong Oranje is gis teren in Volendam zeer matig ge start in de voorronde van het toer nooi om het Europese kampioen schap voor jeugdlandenteams. De eerste wedstrijd vor groep 8 tegen Jong Spanje werd met 20 verloren, if voor de ploeg van Ger Blok, Het zal«-—o die met Spanje en Luxemburg in een groep is ingedeeld, uiterst moeilijk worden om poule-winnaar te worden en zodoende over te gaan naar de volgende ronde. Jong Oranje speelde een povere wed strijd tegen een fysiek sterker Spanje, dat aanvankelijk grote moeilijkheden had met het gladde terrein. De aanval zag geen kans de hechte verdediging, die hard voetbal allerminst schuwde, werkelijk in moeilijkheden te brengen. Steeds weer werd gekozen voor lang durige combinaties, die tegen zo'n felle' tegenstander wel moesten afbreken. De Volendammers schenen begrepen te hebben dat op deze koude avond wei nig te genieten zou zijn. Slechts 2500 toeschouwers waren naar de vernieuw de accommodatie van Volendam ge trokken. De blauwe familie-tribune, voor de ontmoeting door mevrouw Til Gardeniers-Berensen, minister van CRM, officieel geopend, telde slechts enkele bezette stoeltjes. Jong Oranje had in de beginfase een overwicht, doch zag desondanks geen kans de uitermate fors ingrijpende Spaanse defensie in moeilijkheden te" brengen. Daarbij kwam dat de Engelse arbiter Grey erg lankmoedig optrad, zelfs toen Luis Marian van achteren Weysters aanviel. De charge leidde tot vervanging van de AZ-speler door Lo- hoff van NAC. Geel gaf Grey slechts toen Prieto een bal wegtrapte, terwijl het spel dood was. De eerste reële mogelijkheid kreeg Jong Oranje pas na 27 minuten. Ade laar kopte de bal onverwacht door en bracht clubgenoot Carbo vrij voor doel man Augustin Rodriguez. De Utrechter schoot echter naast. Een sliding van Jol mislukte, drie minuten voor rust ging Pedro Pablo Matesanz, meteen diep en schoot beheerst in de hoek. Kort voor rust verving Ger Blok Ruud Kaiser door René van der Gijp. Adelaar vorm de, met Carbo en Koolhof, veelal de voorste lijn. Jong Oranje mocht dan druk uitoefenen, zelf kansen creëren, werkelijk gevaarlijk werd de ploeg am per. Van der Gijp kreeg mogelijkheden toen na een klein half uur Salguero uit gleed na een combinatie tussen Adelaar, en Carbo. De Spartaan liep echter voor het doel langs en schakelde daardoor in feite zichzelf uit. Met een wanhoopsof fensief poogde de formatie van Blok in de slotfase tenminste een punt aan de wedstrijd over te houden. In de laatste minuut werd een beoorde lingsfout van arbiter Grey Jong Oranje nog noodlottig. Het ontging hem volko men dat centrumspits Marian in bui tenspelpositie stond bij een uittrap van doelman Augustin Rodriguez. Met een simpele lob bepaalde Marian de eind stand op 02. Weysters, bij Spanje: Fernandez.voor "Prie to. Jong Oranje: Hans de Koning (ZA'67); Adri van der Zwan (FC Den Haag), Martin Jol (FC Twente), Jacques Troost (Feyenoord). Richard van der Meer (AZ'67), Ronald Weysters (AZ'67). Jurien Koolhof (Vitesse), Frans Adelaar (FC Utrecht). Heini Otto (FC Twente), Willy Carbo (FC Utrecht), Ruud Kaiser (FC Antwerp). Jong Spanje: Augustin Rodriguez, Diego Rodri guez, Manuel Martinez, José Espinosa, José Sal- 5uero, José Lumbreras, Pedro Pablo Matesanz, uan Choya, Luis Marian Julio Prieto, Urbano Ortega. Stand: Spanje 1 2 2—0 Luxemburg 0 0 00 Nederland 1 0 0--2.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15