Besluit over modernisering kernwapen kan na 1981 vallen 1 Drie procent stemt voor communisten Si Splitsing Zuid-HollandP vóór verkiezingen Mini-trips naar Parijs en LondeiÈ Harde toespraak Nederland in Madrid Grote verslagenhei door dood Amalrik onder Russische dissidenten "CA rië" 1 Italië bang voor nieuwe terreurdaden Rode Brigades BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA PO Protest tegen georganiseerde afpersing Meer dan vijfduizend Napo- .7 lltaanse winkeliers hebben geprotesteerd tegen het toenemend geweld van óe i <y - georganiseerde afpersers in '~\-A Italië. De winkeliers, maar ook de straatventers zonder vergunning, willen meer po litiemaatregelen. Volgens een woordvoerder van de politie in Napels heeft de georganiseerde afpersing gepleegd door de Camorra (plaatselijke mafia) zo'n vlucht genomen dat nu een op de vijf winkeliers protec tiegeld voor leven en eigen dommen betaalt. ROME Een sol licitatie-oproep van de gemeentepolitie in Rome heeft 32.390 sollicitaties opgeleverd voor de vervulling van 86 vacatures. Voor elke openstaande functie in het poli tiekorps hebben zich ruim 350 gega digden gemeld. Aangezien volgens de voorschriften alle sollicitanten mogen deelnemen aan een schriftelijk examen heeft de politie voor 15 ja nuari vier grote ge bouwen met zalen 32.000 kandida ten voor 86 banen bij Romeinse politie afgehuurd: het sportpaleis. - het congrespaleis, de jaarbeurs en een uni versi tei tszaal. lijke sollicitan ten veel groter is dan het aantal manne lijke: 68 procent zijn vrouwen van 25 jaar en ouder en 32 procent zijn mannen. PENTAGON BEZORGD OVER TE GERINGE DEFENSIE-INSPANNING (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het is niet noodzakelijk dat Neder land voor eind 1981 be slist of het al dan niet de 48 Amerikaanse kernra ketten op eigen bodem zal plaatsen. Het feitelij ke NAVOinstallatie- plan voor de kruis- en Pershing-2 raketten laat toe dat ons land pas in 1983 een besluit neemt. Bit valt af te leiden uit mededelingen in hoge Amerikaanse NAVO-k- ring in Brussel. Aan de vooravond van de verga dering van de Defensie ministers (vandaag en morgen) van de NAVO- -lidstaten wezen nucleai re bewapeningsdeskun digen erop, dat de op stelling van de in totaal 572 Amerikaanse kern- raketten in West-Europa drie jaar zou vergen. Het programma begint - in dien zich geen verdere vertraging voordoet in de constructie van de wapens in 1983 en zal pas in 1986 zijn voltooid. Vast staat reeds dat Engeland, West-Duitsland en Italië als eersten de hen toegewezen aantallen raketten (samen 474) gaan opstellen. Besluiten over de precieze lokaties in die lan den zullen binnenkort vallen. Zij kunnen dan de technische voorbereidingen, zoals de in richting van de bases, veilig heidswaarborgen en communi catiesystemen starten. De maximale termijn die daar voor staat is twee jaar. Deze omstandigheden maken het voor Nederland en België - die elk 48 kruisraketten zou den moeten plaatsen - moge lijk om een definitieve beslis sing tot in de loop van 1983 uit te stellen. Beide landen kun nen dan meer inhoud geven aan hun voorwaarde dat plaat sing afhankelijk moet zijn van de vraag of er vooruitgang is geboekt in het Amerikaans- -Russische overleg - vorige maand in Genève begonnen - over wederzijdse beperking van de Euroraketten. Veel optimisme over het resul taat van het Genëve-gesprek is er bij de NAVO overigens niet. Niet alleen omdat ook op andere fronten het ontwape- ningsoverleg stokt (Madrid, Salt II) maar ook omdat Rus land volgens de laatste inlich tingen in totaal 250 tot 300 SS-20 raketten zal opstellen met elk drie afzonderlijk te richten atoomladingen. Onge veer 200 ervan zouden gericht zijn en worden op doelen in West-Europa Onze correspondent Dick Toet in Washington meldt dat het Pentagon zeer bezorgd is over de te geringe Westeuropese defensie-inspanning. Om een toekomstige catastrofe te voor komen dienen de Europese NAVO-bondgenoten hun de fensie-inspanningen te vergro ten, aldus het Pentagon. Op vrijwel elk gebied is de NA- VO-gevechtskracht in slechte staat. De in 1978 overeengeko men vërhoging van het defen siebudget met 3 pet (boven de inflatie) is hooguit voldoende om de al opgelopen achter stand ten opzichte van het Warschaupact niet verder te vergroten. De Amerikaanse minister van defensie houdt een en ander vandaag voor aan zijn collega-defensie-mi nisters in Brussel. Bij het Pen tagon, het Amerikaanse minis terie van Defensie, acht men de tijd gekomen om harde NAVO noten te kraken. Het besluit van een aantal Europe se bondgenoten om onder de druk van de slechte economi sche omstandigheden soms nog al drastisch van de 3 pet af te wijken, is in het Pentagon met grote bezorgdheid ontvangen. Denemarken dat een nullijn heeft opgezocht, is door Brown al te verstaan gegeven dat deze houding ertoe kan leiden dat de Verenigde Staten hun toezegging voor militaire hulp aan dit land eventueel zullen moeten intrekken. Ook landen als Nederland, West-Duitsland en Belgie zullen op zware pressie van de kant van de Verenigde Staten kunnen re kenen. De nieuwe Amerikaanse rege ring, die in januari aan het be wind komt, zal de militaire teugel zeker nog veel strakker aantrekken. De nieuwe repu blikeinse voorzitter van de de- fensiecommissie in de senaat, senator John Tower uit Texas, heeft al laten weten een ver hoging van de Amerikaanse defensieinstellingen met negen tot twaalf pet (boven de infla tie) noodzakelijk te achten en Kamerleden in Nederlandse delegatie (Van onze verslaggever) MADRID De Nederlandse delegatie op de CVSE-bijeenkomst in Madrid wordt uitgebreid met twee parlementa riërs. Een van hen is Relus ter Beek, voorzitter van de vaste Tweede Kamer commissie voor buitenlandse zaken. De ander wordt iemand uit de fracties van CDA of VVD. Minister van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) had aanvankelijk tot twee keer toe gewei gerd parlementsleden op te nemen in de delegatie, omdat er op de CVSE bij eenkomst altijd veel in het geheim wordt vergaderd, aldus Ter Beek. Ken nelijk vertrouwde hij de kamerleden niet helemaal. De minister veranderde echter van standpunt toen de christen democraat Ton Frinking hem dreigde over dit onderwerp een motie in te die nen, die met steun van de oppositie zou worden aangenomen. De Spaanse premier Adolfo Suarez (links) luistert toe terwijl de Spaanse minister Pedro Perez Llorca de openingstoespraak houdt van de Europese Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking gisteren in Madrid. (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) MADRID Het is nu Zeker, dat de toetsingsconferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE) ten minste tot en met zaterdag zal duren. In die tijd komen alle 35 deelnemende landen aan het woord, terwijl achter de schermen de delegaties blijven pro beren alsnog overeenstemming te be reiken over de rest van de agenda. Mocht dat niet gelukken, dan is er weer de kans dat de conferentie en daarmee het gehele CVSE-proces voor lange tijd in de ijskast wordt gezet. Vooralsnog is een succesvolle afloop van die onderhandelingen niet erg waarschijn lijk, omdat het Westen nog altijd geduren de tenminste zes weken alleen over de na leving van de slotakte van Helsinki wil praten en het Oosten zoiets nog altijd on aanvaardbaar vindt. Daarnaast willen de westerse landen een datum en een plaats voor een nieuwe conferentie hebben (Bel gië heeft zich nu ook officieel kandidaat gesteld) en stellen de oostelijke landen van het Oostblok dat afhankelijk van het verloop van deze bijeenkomst. Of het eventueel zaterdag tot een breuk zal komen, is afhankelijk van de moge lijkheid voor een van de delegaties „om met een goed te verkopen reden uit Ma drid te vertrekken", aldus een lid van een westerse delegatie. Vandaar ook waar schijnlijk dat de Nederlandse ambassadeur Van Dongen enerzijds wel aankondigde dat er zaterdag op zijn laatst een compro mis moest zijn, maar dat hij anderzijds niet de garantie kon geven dat Nederland samen met de partners in de EG of de NAVO, als dat niet zo is, zou opstappen. Voor een goed verstaander was het overi gens niet moeilijk te raden, dat de Neder landse delegatie in zulke omstandigheden voor weggaan zou kiezen. Dat bleek bijvoorbeeld uit de manier, waarop Van Dongen, als tweede in de rij van sprekers, zijn openingstoespraak be sloot. Na gezegd te hebben, dat ons land alle aandacht zou hebben voor de argu menten en meningen van anderen (met name werd bedoeld de Sovjet- Unie), ver volgde hij met: „Wij zullen evenwel voortdurend in gedachten hóuden, dat ontspanning niet zozeer rond de conferen tietafel wordt bereikt als wel door de han delingen van regeringen en staten. Wat voor woorden we hier ook spreken, deze conferentie heeft niet plaats in een va cuüm, maar in de echte wereld van van daag. En de ware betekenis van onze woorden kan alleen worden afgemeten aan de manier, waarop onze naties zich gedragen". Na afloop van de middagzit ting, waarop ook België, Canada en IJs land het woord voerden, legde Van Don gen uit, dat zijns inziens de conferentie al leen maar zin heeft, als er echt bekeken kan worden in welke mate de onderteke naars zich aan de slotakte van Helsinki hebben gehouden. Zonder dat betekenen nieuwe voorstelen voor ons land niets meer, zo zei hij. Een dergelijke houding is volgens Van Dongen de enig constructieve. „Het schept helderheid en daardoor de mogelijkheid van fouten te leren". Om die reden had hij er ook niet van af willen zien in zijn speech af en toe, evenals trouwens de an dere drie sprekers, fel uit te halen naar het Oostblok. Van Dongen noemde de Russische inval in Afghanistan een „be wuste schending van de CVSE-principes" evenals het feit, dat in Oost Europa men sen „het leven onmogelijk wordt gemaakt, of vervolgd, omdat ze in het openbaar verklaren voorstander te zijn van de men senrechten, van de rechten en fundamen tele vrijheden, zoals opgenomen in de slo takte". Van Dongen vertelde na afloop nog dat een van de Russen, ambassadeur Kondrasjov hem had toegefluisterd dat hij hem door de voorzitter het woord zou la ten ontnemen indien in de Nederlandse toespraak Afghanistan zou worden ge noemd. dat van de Europese bondge noten wordt verwacht, dat ze een veel zwaarder steentje bij dragen dan tot nu toe het ge val is geweest Een hoge amb tenaar van het Pentagon zei gisteren problemen te voorzien voor het bijelkaar houden van het NAVO-bondgenootschap. Volgens hem zijn ook de mees te defensiedeskundigen in Eu ropa het erover eens dat er meer moet gebeuren. „Ze zijn er echter niet in geslaagd die boodschap over te brengen aan het publiek en het nodige geld er voor te verkrijgen", aldus de Pentagon-woordvoerder. Hij wees erop dat drie pet af spraak al was gemaakt, voor dat ontwikkelingen als in Af ghanistan en rond de Perzi sche Golf de noodzaak ervan nog eens extra benadrukten. Hij meent, dat de Amerikanen een veel sterkere verantwoor delijkheid op defensiegebied voelen dan de West-Europese landen. „De situatie is heel ernstig". Naar zijn mening nei gen nogal wat Europese politi ci ertoe, nu ze het benodigde geld niet kunnen krijgen, de gigantische Russische militaire opbouw veel minderv dreigend voor te stellen. A.N.' Verveen houdt op zon dagmiddag 16 november in de aula van het Haags Gemeente museum zijn tweede lezing met dia's en grammofoonmu- ziek over Driehonderd jaar o- pera in Italië. Galerie Ivnaser, Jan van Nassaustraat 62 Den Haag, ex poseert van 15 november tot 12 december schilderijen, gra fiek en tekeningen van de Spaanse kunstenaar Benet Rosse 11. ff Andrej Amalrik, gisteren op 43-Jarlge leeftijd bij een verkeersongeval omgekomen. EN R inltenl •ven oy Wim Jng va naanu il, eind weest tarbij n het txwaar por de; mede ns eer IEL MADRID De dood van de bekende Rus sische dissident Andrej Amalrik, gister nacht bij een verkeersongeluk in Spanje, heeft grote verslagenheid teweeggebracht onder de in het Westen levende Russische bannelingen, van wie Amalrik als over tuigd strijder voor de naleving van de mensenrechten in de Sovjet-Unie een voor aanstaand vertegenwoordiger was. Het ongeluk waarbij Amalrik de dood vond, was volgens de Spaanse politie te wijten aan oververmoeidheid van de bestuurder (Amalrik) en een door de regen zeer glad de weg. De overige inzittenden van de wa gen, die frontaal op een vrachtwagen bot ste, bleven ongedeerd. Onder hen was ook Amalriks vrouw, Goezel. Amalrik werd in mei 1938 in Moskou gebo ren. Van 1953 tot 1960 en in de jaren 1962 en 1963 studeerde hij geschiedenis aan de Mos- kouse universiteit. Hij werd uitgesloten we gens een „niet-conformistische" dissertatie over het ontstaan van de Russische staat. In 1966 werd hij opgepakt en naar Siberië verbannen. Dit gebeurde naar aanleiding van enkele toneelstukken van zijn hand,'waaron der een over de verhouding tussen de Sovjet- Unie en China, die volgens de Sovjet-autori teiten „duidelijk anti-Sovjet en pornogra fisch" waren. Van 1966 tot 1968 verbleef hij op een kolchoz. Zijn ervaringen daar schreef hij in „Niet begeerde reis naar Sil Na zijn terugkeer in Moskou stelde Amalri zich steeds kritischer op tegenover het b wind in de Sovjet-Unie. In juli 1968 organ seerde hij, samen met zijn vrouw een bei ging voor de Britse ambassade voor Biafi Hierdoor verloor hij zijn betrekking als jou nalist. Sindsdien moest hij allerlei beroept uitoefenen om niet te worden veroordee wegens „parasitisme". Sindsdien begon de jonge historicus te we ken aan „Haalt de Sovjet-Unie 1984?", boek dat hem direct bekendheid gaf in Westen. Clandestien werd de tekst in Mosl verspreid, maar hij moest terechtstaan Swerdlowsk, een voor westelijke journalist verboden stad in de Oeral. In november 19 werd Amalrik tot drie jaar werkkamp ve oordeeld wegens „liet verzinnen en verspn den van anti-Sovjet laster.". Nadat hij pas 1975 was vrijgelaten, stond Amalrik voortd rend bloot aan pesterijen van de kant van i Sovjet-autoriteiten. In juli 1976 kreeg hij toestemming land te verlaten. Bij zijn aankomst in I Westen zei hij: „Ze hebben gewonnen, maL het is toch niet de overwinning gewordi waarop zij hadden gehoopt." o JL VOORNEMEN VAN MINISTER WIEGEL DEN HAAG Minister Wiegel wil het wetsontwerp tot splitsing van de provin cie Zuid-Holland nog vóór de Tweede Kamerverkiezin gen in mei van het volgend jaar indienen. Dit is ook de wens van de Tweede Kamer, die naar voren is gekomen bij het debat over de Nota vraagpunten provinciale in deling. Op grond van de pro vinciewet moeten de provin ciale staten van Zuid-Hol land uiterlijk half februari hun mening over het con cept-wetsontwerp betreffen de de vorming van twee nieuwe provincies, voorlo pig aangeduid als Zuid-Hol land en Rijnmond, kenbaar hebben gemaakt aan de mi nister van binnenlandse za ken. Naar de mening van het provinciaal bestuur is een reactie echter niet eerder dan eind april 1981 te ver wachten. Dit is gebleken uit een gesprek dat gisteren heeft plaatsgevon den tussen de directeur-gene raal binnenlands bestuur, mr. drs. L.C. Brinkman, en de ge- KEN rliet tod he nnia bc nau ake itiei trlai ^rus ■2sys< ederlai OPINIEPEILING IN POLEN WIJST UIT: PARIJS Als in Polen democratische verkiezin gen gehouden zouden worden en als dan op meer dan een partij gestemd kon worden zouden de com munisten slechts drie procent krijgen. Deze conclu sie kan men trekken uit een geheime opiniepeiling, die eind september en begin november in Polen is gehouden door een Frans bureau voor onderzoek van de publieke opinie. Verenigde Staten, vier procent respectievelijk Hongarije en Zweden en twee procent West-Duitsland. In verscheidene delen van het land ondervroegen acht door het instituut geïnstrueerde Po len hun landgenoten in trei nen, op straat, in winkels of thuis. De maatschappelijke po sities van de 510 ondervraag den varieerden van fabriek sarbeiders, boeren, directeuren en winkeliers tot wetenschap pers en vissers. Volgens de uit slag van het onderzoek, giste ren gepubliceerd in het Franse blad Paris Match, verklaarde 34 procent dat zij voor een christen-democratische partij zouden kiezen. 27 procent aan een liberale partij en vier pro cent zou op een boerenpartij stemmen. Slechts drie procent zou de communistische partij steuhen. Op een vraag of men een Rus sische invasie mogelijk acht nu de Poolse arbeiders het recht op vrije vakbonden hebben veroverd antwoordde 66 pro cent bevestigend. Van hen was 25 procent „zeker" van de komst van de Russen, terwijl 41 procent dat „mogelijk" achtte. Wat de machtswisseling in de top van de communistische partij betreft gaven de onder vraagden blijk van weinig op timisme. Gevraagd wat er met de nieuwe partijleider Stanis- lav Kania voor Polen zou ver anderen, antwoordde 47 pro cent „blijft hetzelfde" als on der zijn voorganger, Edward Gierek. Minder verbetering verwachtte 26 procent, terwijl 22 procent hoop had op een beter leven onder Kania. Bij elke vraag kwamen de Russen er slecht vanaf. Slechts twee procent vond de Sowjet-Unie de beste vriend van Polen. 34 procent zei dat Polen geen vrienden heeft, 17 procent koos Frankrijk, 13 procent de NA BRUTALE MOORD IN METRO MILAAN (Van onze correspondent Piet Tummers) MILAAN Met de moord op de 42-jarige Renato Briano, personeelschef van een groot Milanees bedrijf, hebben de ultra-link- se Rode Brigades gisterenmorgen hun ter reurdaden hervat, waaraan de Italiaanse po litie begin dit jaar door middel van enige tientallen arrestaties een eind dacht te heb ben gemaakt. De moord werd met grotere brutaliteit dan ooit tevoren gepleegd. Natjat Briano in een metro was ingestapt, na men twee jongelui van een jaar of twintig naast hem plaats. Ze waren ongemaskerd. Bij de eerstvolgende halte schreeuwden ze: „Rustig blijven, wij zijn van de Rode Brigades!" Tegelij kertijd trokken ze een pistool en schoten Bria no enkele malen door het hoofd, waarna zij zich uit de voeten maakten zonder dat iemand hen probeerde te stoppen. Gevreesd wordt dat deze aanslag het begin vormt van een nieuwe reeks terreurdaden van de Rode Brigades, nadat zij een half jaar niets van zich hebben laten horen. Toen de 23-jarige Patrizio Peci, die lange tijd de leiding had van de Rode Brigades in Noord-Italië, werd aange houden ontlastte hij zijn geweten. Hij onthulde'. alles wat hij wist. Een golf van arrestaties was daarvan het gevolg. De activiteiten van de ter reurorganisatie werden verlamd. In Italië vermoedt men, dat thans een nieuwe generatie Rode Brigadisten is aangetreden, de derde sedert de arrestatie van de oprichter Re nato Corcio en zijn kornuiten, die thans lange gevangenisstraffen uitzitten. De tweede genera tie (Peci) moet nog worden berecht. deputeerde van Zuid-Hol drs. J.H. Boone, die meer belast is met de feuille bestuurlijke orgai Het ligt in het voprnem( de regering om het wl^ werp tot splitsing van 1 BTdeffis Hollandhalf februari roflnen naar de Raad van State te linnia den om advies. Wanneei te tegi commentaar van de prov ikel i minister Wiegel te laat be fe-kan na half februari ka niet meer in het wetsonl lijs CO worden verwerkt, omdal ontwerp dan bij Raad van te ligt. De minister is inl geval bereid eventuele opi eek wc kingen van de provinci »n spel verwerken in een nota om wijzigingen. Daarover zal tej Wel een afzonderlijk ai Verlat van de Raad van State n zijn. Voor de bezorgdheid vai provincie Zuid-Holland i de werkgelegenheid van ambtenaren van de provi Zuid-Holland en het open lichaam Rijnmond bestaat gens directeur-generaal nenlands bestuur Brink geen reden. De splitsing! ratie zal de werkgelegen niet aantasten, aldus de d teur-generaal. Volgens concept-wetsontwerp krijg dere ambtenaar een rech herplaatsing. Zwee ström echts) ma< doe sseerl De Folies Bergères en My Fair Lady in Londen zijn hooflt punten uit onze minitours, die de komende weekeinden wtyts den georganiseerd naar deze hoofdsteden. PARIJS: Een compleet arrangement van vrijdag 5 t/m 7f cember 1980. Per bus van Maaskant-tours vrijdagmorg om negen uur uit Den Haag (Centraal Station) en om hall uit Rotterdam (Coolsingel). Tweemaal eenvoudig diner, Frj ontbijt en overnachtingen in motel Relais des Chartreux. zoek aan de „Folies". Excursies met Nederlands spreke gidsen naar kasteel Fontainebleau en Centre Pompid< Lichtjestour door Parijs. Prijs 185 p.p. op basis van een tweepersoonskamer. (Tol, slag éénpersoonskamer 30). J*. Bij voldoende belangstelling herhaling van 12 t/m 14 dec« 'a ber 198°' «eldkai LONDEN: Van vrijdag 21 tot en met zondag 23 noveiTil jjj met overtocht van Oostende naar Dover v.v. Vertrek vrijd kwart over negen uit Den Haag (Centraal Station) en kw ,!re".: voor tien uit Rotterdam (Coolsingel). Naar musical My Fair Lady in het Adelphitheater in het htf Hcn< van Londen. Tweemaal diner, ontbijt en overnachtingen het Kennedy-hotel. Sight-seeingtour door de Engelse hoo stad met bezoeken aan St. Paul's en Westminster Abb Nadat u zondagsmorgens de aflossing van de wacht vi Buckingham Palace hebt gezien en een bezoek hebt J® bracht aan Canterbury vaart u 's middags terua f*Z^, NK Oostende. Herhaling van 28 tot en met 30 november 1980. Prijs 275 p.p. op basis van tweepersoonskamer. (To*!^ éénpersoonskamer 50). 'eden, i "ilnod yg 'oden Bij deze minitrlps is voldoende vrije tijd voor winkelen, seumbezoek, enz. Alle shows, excursies en maaltijden, e «and i hierboven genoemd, zijn inbegrepen. Inlichtingen en boekingen telefonisch bij Sijthoff Pers Rd* Scl ganisatie te Den Haag, tel. 070-63.59.18 (na 09.00 ui* fc' morgens en niet op zaterdag). Noord- Schotla Israël Zwedei Portugi

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14