Uitvoering renovatieplan ,Calorama" op stapel Noord wijk presenteert provincie de rekening W erkgroep V oorhof laan wil eerder maatregelen einig kans voor Noordwijks vrouwencafé Eerste carnavalsgeluiden Onzekerheid financiële haalbaarheid V erhoevenschool [ORG EN OVER TIJDELIJKE BEHUIZING oorlopig tien miljoen ulden beschikbaar Dor bouw ieuw raadhuis Kunstcommissie Oegstgeest is razend Ambtsketen kost 00 gulden 'AGIN EGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 In de Leidse regio zijn deze week de eerste car navalsgeluiden waar te nemen. Een aantal car navalsverenigingen verkoos de Jolijt het vorige weekeinde in te luiden en een aantal zal hiertoe zaterdag een poging ondernemen. Desalniette min was het gisteren de 'elfde van de elfde' en doken er gisteravond om 'elf minuten over elf' de nodige prinsen op, vergezeld van hun prin sessen, raden van elf, dansmariekes en boeren- blaasorkesten. In Noordwijkerhout greep het festijn plaats in de Penningshal (zie foto). Op het openingsfeest van 'De Kaninefaaten' verscheen niet alleen Nico Haak, maar ook Lee Tower9, Hans Versnel en het Benelux-kwartet. Zaterdag volgen nog prinsverkiezingen in onder meer Hil- legom, Lisse, Llsserbroek, Hazerswoude en Stompwijk. De Alphense Cascarvieten namen gistermiddag de sleutel van de gemeente in ont vangst. De raad van elf van Koudekerk doet dit vrijdagochtend. Ook in Sassenheim waren gis teravond de eerste carnavalskianken te horen. Voor te laat strooien NOORDWIJK De provin ciale waterstaat krijgt van de gemeente een rekening gepresenteerd. Zij kwam za terdagavond bij de gladheid veel te laat met strooiwa gens aanzetten en omdat de weg bij het viaduct over de Van Berckelweg spekglad was, waren de gemeentelij ke strooiers genoodzaakt de provinciale taak over te ne men. Rubingh (VVD) releveerde een en ander gisteravond in de raadscommissie voor openbare werken. Zaterdagavond om kwart over acht kwam op de Van Berckelweg een motorrij der te vallen. Zowel de weg bij het viaduct als de opritten naar de provinciale weg ble ken spiegelglad. Dit werd aan de provinciale waterstaat ge meld en in afwachting van de komst van de strooiwagens, bewaakte de politie de gevaar lijke weggedeelten. Toen er om half tien nog geen provin ciale strooiwagen viel te be kennen en de politie op zater dagavond uiteraard de handen vol heeft in het uitgaanscen trum, was de gemeente zelf maar tot het strooien van zand en zout overgegaan. Eerst om half elf verscheen de eerste provinciale wagen, maar toen was het karwei al geklaard. Rubingh noemde het een ernstige zaak. Kunnen we de door de politie en gemeen tewerken gemaakte kosten bij de provincie declareren?, wil de het raadslid weten. „Dat kan", bevestigde directeur Sijens van openbare werken. Rubingh vond dat de rekening dan ook maar gepresenteerd moest worden en tevens ver zocht hij aan provinciale wa terstaat een brief te schrijven, waaruit het ongenoegen van het gemeentebestuur over de nalatigheid tot uitdrukking komt. Brieven graag-Kort'en duidelijk geschreven.: De redactie behdudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten- Rioolbelasting Ik reageer hierbij op de moge lijke herinvoering van de rioolbelasting in Leiderdorp. (Zie L.C. 11-11-red.) Een riool- belasting, waarvan bekend is, dat deze is verdisconteerd in de onroerend goedbelasting. Nadat ik wat speurwerk heb verricht, heb ik kunnen con stateren uit welke richting de politieke wind waait en wel uit de richting van het CDA en de PvdA. Verbazingwek kend is hierin de rol van de PvdA, die notabene in de no tulen van de gemeenteraads vergadering van november 1979 heeft laten opnemen dat de uitgaven t.a.v. de riolen op geen enkele wijze op de burge rij mag gaan drukken. Hoe is het mogelijk, dat een groep van volksvertegenwoor digers, die door een grote groep mensen (nog) serieus wordt genomen, zo vergeet achtig kan zijn? Hoever wil men gaan om een toch al zwaar belaste 'hypotheekbur gerij' nog zwaarder te belasten met een onredelijke dubbele belastingmaatregel alleen om een te royaal opgezette begro ting sluitend te maken? Heren politici, prijs uw geloof waardigheid niet uit de markt ten aanzien van de burgerij. H.D. Kuiters Leiderdorp (ingek. red.) OEGSTGEEST Een „Memo randum inzake de stichting van een nieuw gebouw voor de openbare lagere school De Springplank" loopt deze week als een rode draad door de di verse Oegstgeestse raadscom missies. Eerder werd een op dracht gegeven aan de archi tect Jan Verhoeven met een ontwerp te komen. Deze kwam met een „waaiervor mig" gebouw dat achteraf nogal duur uitviel wat stich- tingskosten betreft „Niet haalbaar" aldus de wethouder van financiën Van Belle. Dat deed leden van de raad en de oudercommissie van de Springplank in het geweer ko men. Er werd druk onderhandeld en vooral erg veel gerekend. De oudercommissie kwam met een aannemer die aanmerke lijk goedkoper zou kunnen bouwen en in het memoran dum duidt de gemeente op een alternatief gebouw dat gebouwd zou kunnen worden als de zogenaamde Verhoeven- school niet van de grond komt. Maandagavond, in de commis sie openbare werken, kwamen enkele commissieleden met bezuinigingsvoorstellen. De VVD kwam zelf op een bezui niging van rond éen ton op de Verhoevenschool. Ook de heer Wuisman van D'66 is van me ning dat het bouwplan van ar chitect Verhoeven kan wor den uitgevoerd en nog wel binnen de raming van de ge meente. Tijdens de gisteravond gehou den bijeenkomst van de com missie financiën deelde de voorzitter van de oudercom missie, vanaf de publieke tri bune, mede dat de aannemer waarmee de gemeente onder handeld in de gelegenheid ge steld wil worden te onderzoe ken of hij zo laag in prijs kan komen als de aannemer die door de oudercommissie naar vofen geschoven is. „Lukt dit niet" aldus de zegsman, „dan wordt het werk zonder proble men aan de ander afgestaan". Het werpt weer perspectieven op de zaak. Van de raad wordt verwacht dat men tijdens een extra raadsvergadering op 20 no vember a.s. zich over het me morandum van b en w zal uit spreken en tot een beslissing omtrent de bouw van de vier de openbare lagere school zal kunnen komen. De heer Van de Reyden (CDA) stelde gis teravond „niet verrukt te zijn over het beleid van het college mede omdat raadsleden steeds nieuws moeten vernemen van de publieke tribune". Wethouder Van Belle deelde verder mede dat er een brief ontvangen is waarin de regio nale inspecteur van de volks gezondheid met spoed de nodi ge informatie vraagt over de bouwlokatie van de nieuwe school bij de Kennedy-Frans Halslaan. Het handelt over eventuele, toekomstige ge luidsoverlast in de nieuw te bouwen school. Deze mag een aantal decibellen niet te boven gaan. recoi f Mosl jdens in de kou schouï n *72 Ljoen) let oii bekei 5.14 bezoel evalui ït 17 leelne anti), la), M nstad| dia), ai ORDWIJK Nog voor het eind ooki dit jaar wordt de ministeriële k idkeuring verwacht voor het reno- ii ieplan „Calorama". Wethouder ikrmerdam deelde dit nieuws gis- lepvond mede in de commissie van nbare werken, die over enkele as ten van het plan het college van zlies moest dienen. de kort na de oorlog gebouwde inwijk zullen in totaal 113 huizen grondige opknapbeurt ondergaan, kosten daarvan worden geraamd op ,000,- per woning. Hoe de huizen er e renovatie uit gaan zien, zullen de -oners vooraf kunnen bekijken. Er dt namelijk een model-woning in- cht, waarbij onder meer rekening dt gehouden met de op- en aanmer ken van de plaatselijke Vrouwen iescommissie voor de woningbouw, uitvoering va het renovatie-project Ij ongeveer twee jaar dt de moeilijkste problemen bij de uitvoering van het plan is het ver krijgen van wisselwoningen. De men sen, wier huis onderhanden genomen wordt, moeten namelijk voor twee a drie maanden elders onder dak. Als het om een paar gezinnen ging, zou het niet moeilijk zijn een oplossing te vin den. Voor een goed en vlot verloop van het werk, is het echter noodzakelijk dat de aannemer in circa twintig huizen te gelijk aan de slag gaat en dan is de op lossing van het tijdelijk huisvestings probleem niet zo eenvoudig zo bleek gisteravond tijdens de discussie in de commissie. Bovendien wil het gemeen tebestuur om sociale motieven de be woners graag zo dicht mogelijk in de eigen omgeving houden. De gemeente denkt over een aantal wisselwoningen te kunnen beschikken als men met het werk begint, doch dit aantal is niet voldoende om de betrok ken bewoners onder te brengen. Dank zij goede contacten met Oegstgeest, waar men aan een renovatieproject be zig is, kan de gemeente van een wo ningbouwvereniging aldaar een negen tal caravans tegen boekwaarde overne men. Deze caravans omvatten onder meer een wasruimte en een fietsenhok.' Uit de mededelingen van wethouder Warmerdam bleek verder, dat het de bedoeling van het gemeentebestuur is een contactpersoon aan te wijzen bij wie de bewoners met hun problemen en verlangens terecht kunnen. Zo'n ombudsman of -vrouw voorkomt dat de mensen voor de bespreking van hun belangen van het kastje naar de muur gestuurd worden. Een wat moeilijk liggend aspect in het plan is het feit dat en bij de renovatie ook te maken heeft met circa 34 bewo ners, die hun huis hebben gekocht. Het is de vraag of zij een dergelijk hoog be drag in hun eigendom willen investe ren. Vanuit de raadscommissie werd verzocht te zorgen voor een goed ge- spreksklimaat met deze huiseigenaars. In het renovatieplan, dat voor een deel door het rijk wordt gefinancierd, is i kening gehouden met een bedrag van 1.418.000,- aan achterstallig onder houd. De huishuren zullen na voltooi ing van het opknapwerk met plm. 115,- per maand verhoogd worden. De woningen doen op dit ogenblik zo'n 170,- tot 180,-, zodat men straks een kleine 300,- per maand gaat verwo nen. Voor de gezinnen is dit een forse financiële ingreep, maar er staat tegen over, dat men een woongerief krijgt, dat kan wedijveren met een niei woningwetwoning en die komt i menteel al op 400,- a 450,- per maand. Ondanks de huurverhoging zal de ge meente op het project ongeveer 1.151.000,- moeten bijpassen, vertelde de wethouder. Deze som moet uit de re serves gefinancierd worden. In de no- vember-vergadering zal de gemeente raad zich over het vernieuwingsplan moeten uitspreken. SSENAAR „Wanneer voor het nieuwe gemeen ds voorlopig een investe- van 10 miljoen gulden houden, zal ruim 5 mil- uit de saldireservepot paarpot van de gemeen- moeten komen. Deze be- °P dit ogenblik 20,7 mil- 1 gulden. Door verkoop van gebouwen die dan vrij komen en uit de opbrengst van andere gemeente-eigen dommen wordt de andere helft van dit bedrag opge bracht." Aldus de Wasse- naarse wethouder C.P.M. Barning op de gisteravond gehouden extra vergadering van de commissie financiën. Op deze vergadering stonden de vragen en antwoorden naar aanleiding van het algemene en financiële gedeelte van de aanbiedingsbrief bij de begro ting centraal. Achtergrond van deze zaak is, dat het adviesbu reau Twijnstra en Gudde de kosten van een nieuw te bou wen gemeentekantoor op 15,5 miljoen heeft geschat. Alle raadsleden vinden dit bedrag absoluut onaanvaardbaar. Zij achten een verregaande verso bering noodzakelijk, ook al in verband met de niet zo roos kleurige begrotingspositie. In het kader van de versobe ring moet ook het initiatief raadsvoorstel van de VVD - waarin een plan voor de bouw van een gemeentekantoor van ruim 8 miljoen is ingediend - worden bezien. LEIDERDORP De werkgroep Voorhof- laan heeft in een brief aan de gemeenteraad van Leiderdorp aangedrongen op een snelle verbetering van de verkeerssituatie rond de Voorhoflaan. De verbetering staat niet hoog genoteerd op het prioriteitenlijstje van de gemeente. Volgens de werkgroep zal er voor het midden van de jaren tachtig niets gebeuren en is het maar de vraag of er daarna ooit nog maatregelen zullen wor den genomen. De werkgroep is daarover nogal teleurgesteld omdat er uitgebreid overleg heeft plaatsgevonden tussen de werkgroep en de ge meente en men het eens was geworden over de te nemen maatregelen. In november van het vorige jaar werden 430 handtekeningen aange boden aan de wethouder van verkeer en v voer met het verzoek aan de gemeente maatregelen te nemen teneinde de verkeers drukte op de Voorhoflaan te beperken en de verkeersveiligheid alhier te vergroten. De ge meenteraad kende het project op 18 augustus van dit jaar een lage prioriteit toe, zodat er voorlopig niets zal gebeuren. In de brief pleit de werkgroep er bij de gemeenteraad voor tij dens de algemene beschouwingen rekening te houden met de door haar aangevoerde feiten alvorens tot dèfinitieve vaststelling van het be leidsplan over te gaan. Kustgebieden in Noordwijkse Kuip NOORDWIJK De wad den, duinen en deltawerken staan centraal in een exposi tie die van 18 tot en met 28 november wordt gehouden in 'De Kuip' aan de Noord- wijkse Zeestraat. De tentoonstelling is samenge steld door het ministerie van CRM en geeft een overzicht van deze unieke natuurgebie den. De openbare bibliotheek heeft een boekenstand inge richt, terwijl er voor groepen gelegenheid is om de film 'Landschapsparken' van Bert Haanstra te zien. De expositie is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 23.00 uur. ij rdwijkse vrouwen overhandigden gistermorgen petitie aan het voltallige gemeentebestuur, rin wordt gevraagd de dames een permanente ite te verschaffen voor hun vrouwenactivitel- De petitie heeft weinig kans van slagen. Gis- lorgen liet burgemeester mr J.M. Bonnike di al weten geen permanente ruimte voorhanden ebben, maar de dames konden wel op gezette in gebruik maken van bestaande gelegenhe- als Dorpshuis en De Kuip. cte aanleiding voor het opstellen en overhan- sn van de petitie is het feit, dat de dames uit hun vrouwencafé in De Stoof zijn gezet. De dames hebben inmiddels volop ruchtbaarheid gegeven aan hun verontwaardiging over de uitzetting. Eige naar A. Hermans van De Stoof laat daarover ech-- ter weten: „Tijdens.de avonden van het vrouwen café mag ik zelf vanwege mijn mannelijke kunne niet achter de bar staan. Twee kennisjes van me zorgen daar altijd voor. Maandagavond 3 novem ber waren beiden door familie-omstandigheden verhinderd en daarvan werd ik pas laat op de hoogte gesteld. De leden van de werkgroep vrou wencafé mogen van mij niet achter de bar; daar is een vertrouwensrelatie voor nodig en die was niet aanwezig. Nu de dames op deze manier menen mijn naam te moeten bezoedelen, is het helemaal afgelopen. Dat ze op die bewuste maandagavond mijn ramen met lipstick hebben volgekliederd toen Ik zei „meisjes, ga maar buiten spelen" had ik nog kunnen pardonneren, maar nu zijn ze echt te ver gegaan De dames van het vrouwencafé hebben voorlopig hun Intrek genomen in een ander etablissement 't Vuurschip aan de Nieuwe Zeeweg 27. OEGSTGEEST Als de ge meente Oegstgeest een kun stopdracht wil verlenen of als er besloten moet worden tot het geven daarvan' aan de hand van ontwerpen, wordt de kunstcommissie te hulp geroepen. De commis sie, bestaande uit drie leden, wordt toegevoegd aan de commissie CRM en wordt gevraagd advies te geven. Nu wil het geval dat de kunstcommissie zich uit een aantal ontwerpen ter com pletering van het Oegstgees- ter verzetsmonument, uit sprak voor het ontwerp „Zit tende vrouw" van de kun stenaar Van Kralingen. In een later stadium sprak de commissie CRM zich uit voor het ontwerp van de oud-Oegstgeestenaar Nou- wens. De raad zal er uitein delijk over beslissen. Het „besluit", liever gezegd het unanieme advies in de com missie CRM moesten de le den van de kunstcommissie in de pers vernemen. Dit werd gisteravond wethouder Van Belle kwalijk genomen. De leden van de kunstcom missie zijn ontstemd en een heeft min of meer al ontslag aangeboden. Na enig aan dringen beloofde wethouder Van Belle de zaken recht te zullen zetten. n de ronde schaak 8500 gulden. De socialist, de heer Kohlbeck kon zich er niet mee verenigen. D66'er Wuisman: „De keten moet wel goed opgeborgen wor den in de kluis zodat-ie niet net als de vorige gestolen kan worden..." Verder vond hij dat de post van 375 gul den, zijnde het etui waarin de keten wordt bewaard uit het voorstel diende te wor den geschrapt. Tijdens commissievergadering de commissie financiën CRM kwam gisteravond aanschaf van een nieuwe voor Oegst- burgemeester ter In de keten zitten typisch Oegstgeester verwerkt, aange- door mr. B. C. van kosten liggen rond de

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7