Leiden en het vierde Russell- tribunaal Bijbel-boetiek Verbum Dei zit niet om belangstelling verlegen DE DONKERE DAGEN LEVEREN WEER PIEKUREN OP Fraai bewegingstheater Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. PAGHTAPREGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 PAGINA 5 ïrtraging :onomisch eleidsplan et te wijten n onenigheid ise- Waal iDEN De vertraging het uitbrengen van het jwomische Beleidsplan is te wijten aan onenig- tussen de wethouders ise (economische zaken) l.Waal (ruimtelijke orde- g). Dit heeft het college ntwoord op vragen van CDA-raadslid W. Bleijie. heer Bleijie had het college ;en gesteld naar aanleiding opmerkingen van de wet- der van economische za- Hij voelde zich door me- w Fase met een kluitje in riet gestuurd omdat zij in commissievergadering had 'gd dat de vertraging te en was aan problemen met tekstverwerkingsappara- Het college schrijft bij de ttwoording van de vragen dit inderdaad het geval Zij is het dan ook niet met de stelling dat wet- ler Fase de commissie t misleid. Mevrouw Fase ft inmiddels meegedeeld het economisch beleids- vrijdag in de openbaar- gebracht zal worden. LEIDEN In het kader van het binnenkort in Rotterdam te houden Russell-tribunaal over de mensenrechten organiseert de 'Werkgroep Indianen Leiden' (WIL) tussen 13 en 23 november verschillende aktivitei- ten waarbij zal worden ingegaan op het le ven en de rechten van de indianen. Centraal hierbij staat de komst van enkele indiaanse leiders uit Colombia. Zij zullen op woens dag 19 november de bij het tribunaal inge diende klachten over schending van de men senrechten nader toelichten. De aktiviteiten van de Leidse werkgroep zijn een vervolg op de Indianen-manifestatie een half jaar geleden. De WIL heeft enkele in diaanse leiders uitgenodigd die afkomstig zijn uit Colombia en lid zijn van de 'Cric', een be weging die op geweldloze wijze gronden pro beert te herwinnen die de grootgrondbezitters van de indianen hebben afgenomen. De leider van de beweging zit al ruim anderhalf jaar zon der enige vorm van proces gevangen. De Co lombiaanse zaak komt op maandag 24 novem ber voor de tribunaal-jury. Naast de indiaanse leiders komen ook verte genwoordigers van andere minderheidsgroe pen, zoals de Koerden, de Maori uit Nieuw Zee land, de Papua, de Inuit uit Groenland en de Aborigines uit Australië naar Leiden. Het activiteitenprogramma van het WIL wordt morgen geopend. In het universiteitsgebouw (zaal 1002) worden om 11.00 en 13.00 films ge draaid over de Dene indianen in Canada. Op woensdag 19 november zullen in het Academie gebouw de aanklachten van de Colombiaanse indianen (12.15-13100 uur) en de aanklachten van de andere groepen (13.15-14.00 uur) bespro ken worden, 's Avonds worden er in het Rijks museum voor Volkenkunde lezingen gehouden en korte films vertoond over de moderne mijn- boüw in de woongebieden van inheemse volke ren. Aanvang 20.15 uur. Donderdagavond draait in het Academiegebouw de film 'De rij ken sterven ook', een film over de Andes india nen. Aanvang 20.00 uur. Daarna wordt een film vertoond over het indianencongres dat in okto ber werd gehouden. Het programma wordt be sloten op zondag 23 november met een kerk dienst van de Leidse Studenten Ekklesia in de Hooglandse kerk. De dienst, waarbij de Colum- biaanse indianen enkele toespraken zullen hou den, begint om 11.45 uur. De volgende dag be gint in Rotterdam het Russell-tribunaal dat tot en met 30 november wordt gehouden. Piet van Diest: „Geen geintjes, daar schiet niemand iets mee op". alternatieve en semi-vrome „Bescheurkalender" (het Simplisties Verbond doet het weer heel anders) koningskinderen uit het Huis van Oranje en aanverwanten: 24 januari, Frans van Sales, bisschop- kerkleraar, met als spreuk: „Je moet metselaar worden als dat je talent is". Aanbevolen schriftlezing: 1 Kor. 12. 12-30. En: 8 april: prins Carel Hugo: „goud is van de aarde, je kunt het niet meenemen". En op 1 oktober: Theresia van net Kind Jesus: „Wie gezond is, vergeet dat ziekte bestaat". Dan las ik, aan een achterkant van de Maria Bescheurkalender '81, op 3 februari, de mop van De leeuw en de missionaris. „Een missionaris staat oog in oog met een wilde leeuw, midden in de Afrikaanse wildernis. „Heer", bidt de missionaris, „inspireer toch dat wilde beest wat christelijke gevoelens..." De leeuw, met het water al tussen z'n tanden, mompelt: „Heer, zegen deze spijs die ik van uw goedheid ga ontvangen..." Toch herken je dan weer iets van vroeger; waartegen de mensen van de Bijbel boetiek geen overwegende bezwaren hebben. Geenszins, want er stroomt nog steeds bloed door de aderen dat bij overlevering erin werd gepompt. „Maar", zoals pater Cees van Vliet het al zei: „geen geintjes, alsjeblieft, want daar schiet niemand iets mee op!" LEIDEN De bewegingstheatergroep Bart Stuyf is van morgen tot en met zaterdag in het Lak met de produktie Grey. Deze voorstelling is ook al even besproken op de t.v. in het NOS kunst programma van 28 oktober. Ook wer den toen enkele fragmenten getoond, die echter geen echt goede indruk kon den geven. Want slechts door in de zaal te zitten, kan men het gebeuren ten vol le waarderen. In Grey wordt een bewegingsspel opge voerd van zowel mensen als levenloze de corstukken. Het decor lijkt echter een ei gen leven te gaan leidén. Het rolt ver schillende kanten op, splitst zich, draait en kantelt. Door de eenvoud van het de cor, een hoge glooiende grijs-witte wand, zijn deze bewegingen, die ondersteund worden door muziek, heel boeiend om te volgen. Daartussen door bewegen zich de dansers, ook in eenvoudige grijze pakken die de bewegingen goed doen uitkomen. Zij proberen verschillende manieren van bewegen uit, rollen, vallen, schuiven, vol gens de Martha Graham danstechnieken. In het middengedeelte komt een klein beetje akrobatiek voor, erg goed uitge voerd en prachtig om te zien. Bij Bart Stuyf gaat het om de beweging. Zou men een thema willen zoeken, dan kan men dat mogelijk vinden in het „uit balans raken en - bijna - vallen" van dan sers en decor. Maar meer is Grey om ge woon naar te kijken en het bewegingsspel van mens en decor, samengesmolten met de muziek en het licht op zich af te laten komen. Grey duurt slechts een uur, maar' meer is ook niet nodig. Voor liefhebbers van fraaie vormgeving een must Ach! chotei ieuwvi ht om te bon n glai everd zen i f zelf >ouwd In de i krac an een iandan t het oef ing ïgel ling Nu het tijdperk van de iotaalb f*onkere maanden is In di bangebroken bevinden eden gjjve ons meteen weer op ondeitfle aanlooproute naar de bel feestdagen die het hart om®fyerblijden en ook een .warejHnde aan het jaar o-bouvjmaken. Het seizoen zet rdicht ?ns op het spoor van het den wi jeven en ontvangen, voor kan „erbij" horen, iar koi naar voor hetzelfde grond Jeld (°f misschien nog I niet t ets minder) kun je iets DA-fr peciaals op het oog n en j lebben. Zo liep ik Pe"- [isteren bijna mgemerkt want de .etalage" naast de grote ;roene deur is mopvallend tegen de jezigheden van de Stichting Verbum Dei ian. Aan de Plantage in binnei ^eiden staat daar al t tot h jnds de dagen van een '"bedreigd rooms traate postolaat een pand met Md. T< batriciërs-allure dat eens hikbaj Ie Vrouwen van Jethanië de nodige uimte bood om khotci verkzaam te zijn onder le „zoekenden naar de JJna Sancta". Daar "toezi! ^erden „bekeringen" le par >ewerkstelligd en er ijk Scl verd apologie bedreven. ie Vrouwen, die toen al ■^schuilgingen achter een geparl vereldse facade van or het aponnetjes en ^Jinbedekte coiffure, zijn ntussen een tijd weg. ^laar Verbum Dei bleef. Jet Woord Gods erkondigen, in een ohieuwe, aangepaste - .Vertaling. De boodschap Zwalu'Iie vanaf de Plantage nog immer wordt litgedragen is te gehonverminderd vonenfceworteld i" een |n geloofsovertuiging, maar j^de religie staat er met Zalu beide benen trillend op ie wereld, want zo best terlaanjs die wereld niet. ,Daar hebben we nu ;enmaal mee te maken; we intwikkelen met de tijd nee, maar zijn nog lang niet lan het paradijs toe". Dit tegt en hoe kan het inders: zonder enige ipsmuk zuster Justine t Konings, behorend tot de Dominicanessen van I J| /oorschoten, dus dicht bij "^*%uis. Ik trof haar in de lijbel-boetiek van Verbum IA pei. Haar medewerker, r|\S neneer Piet van Diest 9 „inderdaad, Diest in ïelgisch Limburg, maar het [ekste van alles is dat vlak laarbij Halvemaan ligt e ïeet hartstikke toevallig nijn vrouw ook..."), kwam stoel extra fgd! ^anzetten' want er6 ruim is Zuster Justine: „We zijn geen boekhandel". de boetiek, die de bijbel en bijbelverwante lectuur onder de aandacht moet brengen, niet. „Denkt u er vooral om", zo beschermde zuster Justine direct de doelstelling van de boekerij: „we zijn geen boekhandel! Het is een centrum tot bezinnen, met een achtergrond van documentatie". Verbum Dei bundelt tegen die achtergrond verschillende activiteiten, zoals een leescentrum, een liturgisch centrum, een Derde Wereld-winkel. „Hier zijn we in de Bijbel-boetiek annex de afdeling Unicef. Bewustwording ten opzichte van de Derde Wereld, daaraan meehelpen is erg belangrijk binnen ons werkterrein",vertelde Piet van Diest, die vijf jaar geleden, op initiatief van pater Cees van Vliet ofm, met de boetiek als dagtaak begon. Eigenlijk een echte winkel, met echte winkeltijden. Maar het doet wel leuk huiselijk aan, al straalt zuster Justine een bewustheid uit die er op wijst dat het aan haar en Van Diest toevertrouwde materiaal in feite niets vrijblijvends heeft. Wat zij en Piet verkopen is in wezen bloedserieus en de feiten waarop in deze boetiek wordt gewezen, daar kun je gewoon niet omheen. Zuster Justine: „We houden ons bezig met het verspreiden van de bijbel, proberen de mensen bewust te maken van wat de bijbel is. De opzet is oecumenisch; er zijn bijbels van het Ned. Bijbel Genootschap en ook bijbels van de Kath. Bijbel Stichting. Verder boeken op allerlei gebied die op de bijbel aansluiting geven. Boeken „van de tijd" ook, zoals titels van Schillebeeckx en Küng, daar hebben we een soort rage bij meegemaakt. Voorhanden zijn ook commentaren en lectuur die kunnen bijdragen tot verdieping van wat de bijbel ons te zeggen heeft. We hebben hier veel werk met het beantwoorden van vragen en met het helpen zoeken naar boeken of boekjes waarvan men „weieens gehoord" heeft". Daar is onder andere de kinderhoek: bijbelse ontspanning in de taal en het beeld van het kind. Daar is veel vraag naar, op een marktje met mogelijkheden, waarvan het eerste communiefeest er één is. Kerkboekjes, bijbeltjes ook, en dan voor de nabije toekomst de kerstliederen, kerstverhalen. De kerststal- bouwplaten; niet kant en klaar, nee, je moet er wat mee kunnen doen; je moet bezig kunnen zijn. De mensen van de boetiek slaan er geen slag naar. Zuster Justine zal niet alle kinderbijbels even hoog aanprijzen. Ze weet, dat niet alles meer te pruimen valt. „We adviseren de mensen die iets voor hun kinderen willen hebben. Dan let je ook op de trend. Er is nog lectuur die het dertig, veertig jaar geleden uitstekend deed, maar dat kun je niet blijven volhouden. Na de kaars en de olielamp kwam het gaslicht en daarna de gloeilamp. Zo is het toch We overbruggen hier geen tijdperk: we. staan gewoon in een ontwikkeling die een eigen benadering vergt. Dan krijg je meteen een andere kijk op de bijbel dan tientallen jaren terug. Het vanzelfsprekend letterlijke heeft plaats gemaakt voor de werkelijkheid van alle dag. Kinderen zijn niet meer gediend met principes in de sprookjessfeer". De zuster liet me boekjes zien, schitterend door hun eenvoud en aanspreekbaarheid, waar zelfs de jongste jeugd geen speld tussen kan krijgen. Een boekje over wonderen. Van wonderen tot en met de techniek en de natuur; het wonder der liefde tussen man en vrouw, de wonderen van Lourdes. Het boekje zegt eigenlijk: wonderen bestaan niet en ze bestaan tóch. Elke dag kun je „wonderen" ervaren, want je hebt toch ook een „wondermooie jurk". Zo gaat het geschriftje spelenderwijs en begrijpelijk terug, naar de tijd van Jesus. „Kijk, dat is een heel andere benadering dan het uitleggen van mysteries in een voorbije tijd. Zo leren kinderen respect krijgen voor een heleboel zaken. Waar wij mee te leven hebben zijn geen sprookjes, zoals St. Nicolaas op een zekere leeftijd opeens een gevierde legende blijkt te zijn. God en wat Jesus ens is komen brengen, dat is onthutsend werkelijk en echt en lang niet altijd even gemakkelijk. Dat moet een kind ook weten en de volwassene zal het er moeilijk mee blijven houden totdat hij het aardse verlaat". Piet van Diest bracht ons weer tot alledaags bewustzijn: „Deze tijd, zo tegen Kerstmis, en ook in het vooijaar beleven wij onze verkooppiek. Die stapel, daar links bovenin, zijn we tegen maart weer kwijt". Communie aanbiedingen, ongetwijfeld. Zeker, de boetiek bedient velen. Maar boven in het gebouw houdt het liturgisch documentatiecentrum evenzeer huis. Het hoort allemaal bij Verbum Dei. waar het woord van God eigentijds z'n weg vindt. In de „documentatie" kunnen bijvoorbeeld groepen uit parochies komen om er hun diensten samen te stellen, om er ideeën op te doen. Volgens zuster Justine is niemand zo creatief, dat men geen geen behoefte aan inspiratie zou hebben. „Zoek je gebeden, voor welke gelegenheid ook, dan vallen die hier op te zoeken, in een soort systeem met trefwoorden dat we bijhouden". Een prachtige Novib- kalender met inlichtingen over wat er in de derde wereld aan de hand is. De Adventsterren uit het Unicef-pakket zijn inmiddels uitverkocht. Unicef: een hoofdstuk apart in de boetiek van Justine en Piet. Het is het Unicef-depót Leiden en omstreken, met kerstkaartenactie, agenda's, schrijfmappen, puzzels. Volgens Van Diest met veel verkoop, als nasleep van 1979 Jaar van het Kind. Het Unicef-kookboek voor kinderen loopt erg hard: 41 recepten uit 41 landen. Maar de bijbel cum annexis blijft de rode draad die door de boetiek loopt. Leefregels, leefstijl, aangeduid in posters („voor op het toilet soms", dacht zuster Justine), op buttons ofwel knopen. Blij en geestig, maar allemaal bezinnend materiaal, gebaseerd op een religieus besef. In de boetiek komen mensen „voor de godsdienst" of alleen voor Unicef. Allemaal van harte welkom en niemand wordt met een kluitje het riet ingestuurd. „Het fijne van Unicef", vond Piet van Diest, „is, dat je weet waar het geld terecht komt. Dit is geen winstobject. Daarom doe ik dit zo graag. Eigenlijk zou ik het best voor mezelf willen hebben!" En dominicanes Justine Konings, zelatrice voor bijbel en derde wereld: „Ja, dit is een ideëel gevalletje; niet voor onszelf..." Toen viel m'n oog het viel al eerder, trouwens op een kalenderblokje: Maria-kalender 1981. Pater Van Vliet passeerde en keek me, uit de aard der zaak, maatschappij- kritisch aan: „u gaat toch niet „grappig" over dit werk schrijven, hoop ik. Anders hebben we liever geen artikel in de krant". Wel, zo vreselijk grappig was het niet, maar wel erg waardevol, inspirerend en hoopgevend. Maar die kalender een aardig bijkomstigheidje in het geheel van de actuele verkondiging vond ik toch wel het signaleren waard. Het is het kleine formaat scheurkalender, met maan- en zonnestanden; met veel minder heiligendagen dan een decennium geleden, maar, nog steeds, met op de rug een stel moppen die zich in het goede gezelschap bevinden van de datumheiligen die nog zijn overgebleven: Franciscus van Sales, Bonifatius, Simon en Judas, Antonius van Padua (mijn eigen toeverlaat), Rochus, Maria Koningin en nog een paar anderen die zijn opgenomen in het resterende canoniek toegestane bestand van 's Heren lieve heiligen die, in het Aanschijn van het Lam, Gods eeuwige lof zingen. In hun goede gezelschap bevinden zich op deze Ook het decor wordt in het bewegingsspel betrokken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5