>arker rekent lef initief af et Verviers 129- 149- 99 129- Li] BIJ MS BETAALT U DE LAAGSTE PRIJZEN! H>r. A. H. van Munster ofm nieuwe secretaris-generaal kerkprovincie U BIJ LAATSTE ACHT IN EC 2 Zeshonderd pastores dringen aan op versnelling dispensatiebeleid kerk wereld KORTE METTEN ^'ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 Uitslagen koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de gisteren te Hilversum gehouden koersen zijn: ILAVERJ AS-PRIJS (2000 m) 1. Tarro Hanover (AH. Suykerbuyk) 1.27,3 2. Tambour Maitre 3. Tadeux. Toto: winnend f. 6,00 plaats f. 1,40 f, 1,30 f, 1,30 koppel f. 11,60 trio f. 586,30. BRIDGE-PRIJS (2020 m) 1 Tom Westlandia (G. W. van Eykelenburg) 1.28,0 2. Tally Arden All 3. Top Ro tary. Toto: winnend f. 2,10 plaats f. 1,10 f. 1,10 f. 1,30 Koppel f. 5,60 Trio f. 59,50. Niet gestart: Sagitta. POKER-PRIJS, eerste afdeling (1600 m) 1. Ultra Nimbre (H.J.W. Grift) 1.23,6 2. Une Jeannine 3. Up per Prince. Toto: winnend f. 7,80 plaats f. 2,90 f. 1,90 f. 1,60 koppel f. 28,40. Niet gestart: Ultor W, PANDOER-PRIJS (2440 m) 1 Sita van Hiddum (L. Schoonhoven) 1.24,7 2. jtanulf B 3. Sam Belwin. Toto: winnend f. 2,70 plaats f. 1,60 f 2,30 f. 1,40 koppel f. 21,80. Trio f. 111.60. POKER-PRIJS tweede afdeling (1600 m) 1. Une Buitenzorg (H. J. W. Grift) 1.23,9 2. Udet Star 3. United S. Geen crisis in turnbond ROTTERDAM - De be- stuurscrisis in dc turn bond (KNGV) is voor hij is ontstaan opgelost Tot dus ver werd er van uitgegaan dat komende xaterdag tij dens de bondsvergadering het huidige bestuur zou te rugtreden en vervangen door een nieuw college. Dat was de wens van de bondsvergadering van vorig jaar. Maar sindsdien hebben zich geen kandidaten voor een bestuur gemeld, waarna voor zitter Tielrooy en penning meester Clay hebben toegege ven aan druk uit diverse gele dingen van het KNGV om op hun post te blijven. Komende zondag wordt in de Wethouder Verhey sporthal in Amsterdam een grand prix- toernooi gehouden, waaraan de gehele Papendalselectie deelneemt. Dit evenement kon op de kalender worden ge- Toto: winnend f. 3,00 plaats f. 1,20 f. 1.40 f. 1,20 koppel f. 12,20. Niet ge start: Ursela Alkestis. BOSTON WHIST-PRIJS (2000 m) 1. Ronald Zora (J.M. Lugies) 1.22,9 2. Sheridan 3. Solid Speed. Toto: win nend f. 19,80 plaats f. 3,60 f. 4,10 f. 1,70 koppel f. 3.10 trio f. 1356.40. CANASTA-PRIJS (2000 m) 1 Sieb G (Mevr. M. H. B. Imming) 1.24,8 2. Tati D 3. Robijn Kid. Toto: winnend f. 5,60 plaats f. 1.60 f. 3,10 f. 2,90 kop pel f. 42,10. Niet gestart: Smaragd Goldo. HOMBRE-PRIJS (1609 m) 1 Regu lar Speed (M. Bouwhuis) 1.20.7 2. O Duke 3. Sandor L. Toto: winnend f. 7,00 plaats f. 2,00 f. 1,90 f. 2,00 koppel i. 22,50 trio f. 397,70. SKAT-PRIJS (2020 m) 1. Riekie V (C.J.P. van de Heijde) 1.21,5 2. Peter Snell 3. Peter van Aduard. Toto: win nend f. 4.00 plaats f. 1,70 f. 2,40 f. 2,60 koppel f. 35,90. TROEF-PRIJS (2440 meter) 1. Ne vada K Ao. de Wrede) 1.22,0; 2. Os wald; 3. Nant Buitenzorg, toto: win nend f. 3,70, plaats f. 1,50. f. 1.40 f 2.00, koppel f. 7.10, trio f. 197.10. Niet gestart: (no. 4) Pourquoi en (no. 6) Limbus Hanover. BACCARA-PRIJS 2440 meter): 1. Turner P.M. Smit) 1.24.1; 2. Serga Hollandia; 3. Speedy, toto: winnend f 2.10. plaats f. 1,90, f. 2.10, koppel f 5,60. Niet gestart: (no. 4) Titan Prin- De omzet van de totalisator bedroeg: f. 409.810,-. {)laatst na het afvallen van de andenwedstrijd Nederland- Oostenrijk en er kunnen naast senioren- junioren- en jeugd- turners aan deelnemen. De wedstrijden in Amsterdam be ginnen om 10.30 uur. India kan Israël niet uitnodigen NEW DELHI De atletiek- bond van India heeft aan de internationale Atletiekfedera- tie (IAAF) laten weten dat het land niet in staat is Israël uit te nodigen deel te nemen aan de Aziatische Spelen, die in 1982 in India worden gehou den. IAAF-voorzitter Ir. Paulen verklaarde in de Noordindiase stad Chandigarh, waar hij mo menteel vertoeft, dat hij en Seiko Yasuda, president van de atletiek federatie van Azië, een bezoek aan Israël zullen brengen om de kwestie te be spreken. ERS-HEUSY Door in de tweede van Europacup II ook de uitwedstrijd iet Belgische SFX Verviers te winnen .nuitl Par'cer Leiden zich ruimschoots ge- Mficeerd voor de kwartfinale-poules. in was niet tevreden over het resultaat ^fede thuiswedstrijd. Daarin werd welis- f»! met 20 punten verschil gewonnen Mr werd tevens verzuimd de marge in de Jm 0e helft zo op te voeren dat de Belgen w Jrekt kansloos aan de return zouden be- heeft inderdaad getracht de schade te werken. In de slotfase van de wed- moest de ploeg echter merken dat rich over de kop had gewerkt. Men had >r lang bij kunnen benen en zelfs enke tien een voorsprong met enig perspec- snomen. Aan het eind veegde de Leidse SFX echter nog even genadeloos de tl uit en won met 70-83. die ballonhal gesproken. Er is veel moge- jn aanzien van speelvelden voor Europa- Intmoetingen. Leiden had in dat opzicht irbeeld al sterke staaltjes meegemaakt. ooit nog eens op een kale heuvel in een ;oude opblaashal met gedempte sfeerver- ig gespeeld zou worden overtrof de stout- irwachtingen. Toch was dit de entourage Verviers - Parker zich afspeelde en de Belgen zich niet bij voorbaat van uit- ding verzekerd wensten te voelen. Iwas het Parker dat het eerste tikje uit- le. Vanuit een gesloten man-to-man defen- Ip het uit naar 0-5 alvorens Verviers via een zelfverzekerd scorende Bodson en de lang zaam warm draaiende Amerikaan Hicks mee mocht doen. De Leidse aanval mondde in een paar missers uit en de verdediging vertoonde plots openingen aan de achterlijn waar de thuisploeg wel raad mee wist. Na 8-7 kwam er voor het eerst evenwicht. Bij SFX was Hicks nauwelijks te verdedigen met zijn van hoge en van achter zich gelanceerde jumpshots, terwijl Es daar een paar afzwaaiers tussendoor produ ceerde. Voor Leiden was de regelmatig aange speelde Steve Puidokas met het korte afstands- werk betrouwbaar en liet Jim Woudstra zijn onopvallende punten aantekenen, terwijl Tony Parker zijn schietpogingen op slordig uitge zochte spelmomenten ondernam en tot de rust geen enkele treffer scoorde. Na 18-18 liep Verviers plotseling uit, weer via ex-international Bodson en een in deze periode weergaloze Hicks. Het Belgische publiek deed via het luid weerkaatsende ballondak de hel uitbreken bij 26-20, maar bedaarde snel toen Ron Kruidhof met hard knokken in de aan- valsrebound het feestje verstoorde en zijn ploeg naar 28-28 stuwde. Verviers demarreerde weer door de voor rust liefst 20 punten scorende Hicks. Paul van Solm antwoordde voor Leiden met fraai uitgevoerde scores van onder het bord, terwijl hij toch en passant Alvin Jones uit de wedstrijd speelde. Bij rust was Verviers nog licht in het voordeel: 38-36. In de tweede helft sloeg een zeer geconcen treerd openend Parker toe (40-46) en gaf het gewonnen terrein direct weer prijs (48-46). Dui delijk was wel dat Jim Woudstra het fenomeen Voorbeeld uit onze uitgebreide Mantel in 100% wollen Teddymantel in diverse kollektie flannel mantels in diverse tweed. Diverse kleuren. modekleuren, kleuren. Mt. 38 t/m 50 Mt 34 t/m 42 Mt. 38 t/m 48 Leiden: Haarlemmerstraat 163a. Winkelcentrum Leidsehage. Vertegenwoordigers van de Kopten in Egypte hebben opnieuw de aandacht ge vestigd op de hachelijke si tuatie van de Kopten in hun land. In een verkla ring wijzen zij op de in Egypte bestaande gods dienstige onverdraagzaam heid, de daaraan verbonden discriminatie van Kopti- sche christenen aan de uni versiteiten, in het leger en bij de overheid, alsmede op de herhaalde gewelddaden van islamitische fanatici tegen leden van de christe lijke minderheid. De ver klaring sluit met een be roep „op alle gelovigen en mensen van goede wil" om hulp. In concreto wordt steun gevraagd om de zaak van de Koptische minder heid in Egypte voor een in ternationaal forum te bren gen en te komen tot een ge rechtelijke vervolging van de tegen haar begane mis daden. In Egypte wonen meer dan zes miljoen Kop tische christenen op een to tale bevolking van onge veer veertig miljoen. De jezuieten in Nicaragua hebben een hacienda met 1800 stuks vee en een dagop brengst van zesduizend liter melk cadeau gedaan aan het instituut voor landbouwher vorming in Nicaragua. Het officiële orgaan van het San- dinistische bevrijdir.gsfront „Barricada" noemde het ge schenk een uiting van „chris telijke en revolutionaire ge zindheid ter ondersteuning van de Sandinisten". Bisschop Festo Kivengere uit Oeganda is onderschei den met de Browningprijs 198$ voor evangelisatie. Steve Puidokas (hier op archief) raakt steeds beter ingepast in de ploeg van Parker Leiden en is daardoor met name aanvallend aanmerkelijk productiever. Overigens pakte Puidokas tegen SFX Verviers liefst 16 rebounds. Hicks tot bedaren moest brengen door hem al leen op ruime afstand van de basket de gele genheid te geven de bal aan te nemen. Hicks rende zich rot om die bewaking te doorbreken en toonde langzamerhand vermoeidheid. Nadat Mitchell Plaat korte tijd door elk klein verdedi gingsgaatje een treffer wist te prikken en Lei den opnieuw op voorsprong bracht (52-50), pak te SFX voor de tweede keer in de wedstrijd zes punten: 64-58. Vervolgens kreeg Tony Parker, na lang wach ten en met nog negen minuten te gaan, een herkansing. Die pakte hij gretig aan. Messcher pe assists, energieke aanvalsreboynds, snelle breaks en gave schoten, alles wat in zijn eerste optreden ontbrak, waren het resultaat. Daar naast bleek ook de door Leiden opgezette wijde 2-3 zone dodelijk voor Hicks en de zijnen en was Sid Bruinsma voor het eerst sinds zijn bles sure weer echt op dreef. Dat bij SFX na 64-64 vermoeidheid en chaos de boventoon gingen voeren was gezien de enorme inspanning daar voor geen wonder. Na 64-72 en 68-74 begaf de elektronische klok het voor de tweede maal (en nu voorgoed). Het deed er niet meer toe. De Belgen waren knock-out en werden in no-time nog echt op afstand gezet: 70-83. LEJO BUCK Scores. Verviers: Dillissen 2, Jones 8, Bodson 18, Stollenberg 4, Hicks 30 (tegen 50%), Es 8. Schotpercentage team: 41%. Leiden: Parker 12, M. Plaat 16, Woudstra 15, Puidokas 16, Van Solm 10, Kruidhof 6, Bruinsma 8. Schotpercentage team: 51%. Ruime kollektie mantels, waaronder dit model in wollen mohair. Diverse kleuren. Mt. 42 t/m 52 Kritiek prof. Metz op brief aan paus Wanneer altijd dezelfde mensen min of meer dezelf de zaak bepleiten, dan tre den er vermoeidheidsver schijnselen op en doet men de zaak geen goed. Zo rea geert de systematische the oloog prof. Johann Baptist Metz uit Münster op de brief van vooraanstaande Duitse theologen en beken de figuren, waarin zoals ge meld zes vragen aan de paus worden gesteld aan de vooravond van zijn bezoek aan de Bondsrepubliek. Metz verklaart zich welis waar solidair met de Duitse basisbeweging, die het initia tief voor de brief nam, maar heeft twee bezwaren. Een dergelijk brief behoort vol gens hem van de basis zelf uit te gaan en „vooraanstaan de" christenen, zoals hoogle raren, behoren daar achteraf hun steun aan te geven. Ver der meent hij, dat de gestelde vragen niet nieuw. zijn. De reactie of de niet-reactie van de paus is ook al lang be kend, aldus Metz, die van een dergelijke actie alleen maar meer frustratie verwacht. Wanneer men zich tot de paus wendt dan moet achter de vragen een visie van kerk en christendom herkenbaar zijn, die duidelijk maakt vooral aan de paus dat men niet een vertraagde libe ralisatie van het katholieke christendom op het oog heeft, maar een radicalisering van de christenen. Pas dan zou de paus moeilijk zulke vragen kunnen doodzwijgen of er de bekende antwoorden op ge ven en pas dan heeft men theologisch alles gedaan om de onvermijdelijke teleurstel ling zo klein mogelijk te hou den, aldus prof. Metz. Dr. Van Munster, die in Gouda is ge boren, wordt op 17 november vijfen vijftig jaar. Na zijn priesterwijding in 1951 studeerde hij filosofie te Leuven en -promoveerde daar summa cum laude op een proefschrift over de wijsbegeerte van Kierkegaard. Na een periode van zestien jaar in het onder wijs hij was onder meer rector van de Katholieke Theologische Hoge school Utrecht, waarbij hij nu voorzit ter van het curatorium is werd hij in 1970 door kardinaal Alfrink be noemd tot vicaris-generaal van de aartsbisschop van Utrecht. Via deze functie bekleedt dr. Van Munster nu tal van landelijke beleids functies. Zo is hij secretaris van de Bisschoppelijke Beheerscommissie, voorzitter van het Kontakt Katholie ken Educatief Werk en voorzitter van het Interkerkelijk Beraad Midden-Ne derland. Dr. Van Munster is ook lid van de Nationale Raad voor Kateche- se, de Nationale Raad voor Liturgie, het hoofdbestuur van de St.-Willi- brordvereniging, de commissie Over leg met de Rijksoverheid en de Cen trale Beleidscommissie. Binnen de Orde der Franciscanen was dr. Van Munster onder meer vice-pro- vinciaal. Als zodanig heeft hij vijf maanden op Java en Irian Jaja ver toefd om de filosofische en theologi sche opleiding te helpen oprichten en mee te werken bij het zelfstandig worden van de Indonesische provin cie van de franciscanen. Hij heeft tal loze publikaties op zijn naam staan over het werk van Kierkegaard. Dit jaar nog verscheen van zijn hand het boek „Naar woorden moet je luiste ren", een bundel van toespraken en overwegingen. Na het bekend worden van zijn be noeming zei dr. Van Munster zich er van bewust te zijn, dat zijn nieuwe taak veel vergaderingen en beleids vragen met zich mee zal brengen. Toch, zo stelde hij, „zal het belangrijk zijn om te trachten achter de structu ren de mens te zien. Het is erg gemak kelijk om aan mensen een bepaalde visie toe te dichten, maar het is goed te weten, dat er achter die houding diepere oorzaken spelen. Als mede werker in het beleid zul je op zoek moeten naar die diepere oorzaken". Wat dat beleid betreft beseft dr. Van Munster, dat in ons land de meningen over geloof en kerkzijn uiteenlopen: „Er is sprake van een soort ongelijk tijdige gelijktijdigheid: verschillende groepen in de kerk willen op hetzelf de tijdstip geheel verschillende zaken. Het zal zaak zijn het beleid zoveel mo gelijk hierop af te stemmen." i Nederlandse bisschoppenconfe- ,pfie heeft dr. A. H. van Munster i per 1 februari benoemd tot se- taris-generaal van de kerkpro- Jicie. Dr. Van Munster, die vica- "f-generaal is van het aartsbisdom ebt en die ook op landelijk ni-' au vele beleidsfuncties bekleedt, (de opvolger van dr. P. Vriens cap., die eind september af leid heeft genomen als secreta- -generaal. Het besluit van de be aming heeft de bisschoppencon- tentie gisteren genomen op de fcadering in Breda. ||g§ secretaris-generaal staat aan het 'pfd van het secretariaat van de bis- W foppenconferentie. Namens deze J^nerhoudt de secretaris-generaal Ipptacten met landelijke raden en in- ||!g|lingen en met het buitenland. Zeshonderd pastores heb ben er bij de bisschoppen op aangedrongen hun in vloed in Rome te gebrui ken ter versnelling van het dispensatiebeleid voor priesters, die vanwege een huwelijk het ambt willen verlaten. Een verklaring van die strekking is gister middag in Breda aangebo den, waar de bisschoppen voor hun maandelijkse ver gadering bijeen waren. Het initiatief voor deze ver klaring gaat uit van het lan delijk beraad van de belan genverenigingen van pasto raal werkenden in Neder land. De pastores zeggen in de verklaring met de grootste zorg te constateren, dat sinds de ambtsaanvaarding twee jaar geleden van paus Johan nes Paulus II, priesters die omwille van een huwelijk kerkelijke dispensatie heb ben aangevraagd, tevergeefs wachten op een antwoord. Het is hun daarbij niet duide lijk welke normen worden gehanteerd. De pastores zeggen het uit blijven van dispensaties ker kelijk zowel als maatschappe lijk een rechteloze situatie te vinden. Dispensatie is vol gens hen geen gunst m; een onvervreemdbaar recht, omdat de mensen ook in de kerk de mogelijkheid moeten hebben op een besluit terug te komen zonder wezenlijk verlies op te lopen. Zij zeggen ervan overtuigd te zijn, dat de desbetreffende priesters voor Nederland zou het om enkele tientallen gaan door het huidige Ro meinse beleid in een ondui delijke soms zelfs uitzichtloze situatie terecht gekomen zijn. Zij vragen de bisschoppen dan ook zich vanuit hun ei gen verantwoordelijkheid over dit beleid duidelijk uit te spreken en zo invloed uit te oefenen op het Romeinse beleid. Het landelijk beraad der ver enigingen van pastoraal wer kenden hoopt met zijn ver klaring de bezinning en het gesprek in de kerk in Neder land over deze situatie te be vorderen. Het beraad werkt aan verdere stappen om dit te bereiken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17