vdA kraakt beleid minister Albeda „Statiegeld op auto en verbod op wrak-bezit" Amsterdam kan rel nog voorkomen Subsidie voor woningisolatie verlaagd ^nnenlandLEIDSE COURANT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 :abinet heeft sociaal klimaat voor jaren verziekt' huurmans ekhoven erleden Prijs- vergelijking vaak misleidend Scheve verhouding huren en inkomens (Van onze parlementaire redactie) HAAG „Drie jaar lang lt het kabinet permanent de ;beweging genegeerd en daar- gezorgd voor fundamenteel itrouwen in de politiek en twij- over het systeem van de parle- itaire democratie. De verholl en zijn zo verziekt dat een Jw kabinet de grootste moeite hebben deze vertrouwensbreuk erstellen". leze harde taal kraakte PvdA-woord- der Jaap van der Doef gisteravond in weede Kamer het sociale beleid van het net-Van Agt. Vooral de eerst verant- :delijke minister, dr. W. Albeda, moest het daarbij ontgelden. Volgens Van der Doef maakt deze bewindsman zich volstrekt ongeloofwaardig door zo vaak en met zoveel argumenten te pleiten tegen een loonmaat regel, maar daar intussen openlijk op af te koersen. Albeda is volgens Van der Doef een uitstekend wetenschapper, die best weet hoe het zou moeten, maar een slecht politi cus, die een beleid voert dat gekenmerkt wordt door confrontaties met de vakbewe ging. „De vervreemding tussen kabinetsbe leid en vakbeweging is optimaal", aldus Van der Doef. De PvdA-woordvoerder liet geen spaan heel van de laatste voorstellen van het kabinet die vandaag met de sociale partners zijn be sproken. Hij hield het kabinet voor dat er met geen mogelijkheid een akkoord met de werknemers te bereiken valt als niet op on dernemingsniveau vruchtbaar gepraat kan worden over werkgelegenheidsafspraken. De aankondiging een wettelijke kader te scheppen voor arbeidsplaatsenovereenkom sten die Albeda in zijn laatste brief deed, slaat volgens Van der Doef de plank hele maal mis. Alleen op ondernemingsniveau kunnen passende en effectieve afspraken worden gemaakt, niet per sector of bedrijfs tak, zo meent de PvdA. Van der Doefs fractiegenoot Frans Moor he kelde het voornemen van het kabinet het begrip passende arbeid aan te scherpen om zo werklozen te dwingen eerder een baan te accepteren. Volgens Moor is dat helemaal niet nodig omdat er maar zesduizend moei lijk vervulbare vakatures zouden zijn. De problemen zouden daarbij eerder liggen in trage sollicitatieprocedures en te veeleisende werkgevers dan aan de kant van de werk nemer. Wettelijke maatregelen zouden dan ook eerder tegen de werkgevers gericht VVD: Nu ingrijpen Ook van liberale zijde kwam gisteren kri tiek op het sociale beleid van het kabinet. De VVD vindt dat er thans meer dan ooit behoefte is aan een krachtdadig beleid en dat het rommelen in de marge afgelopen moet zijn. „Met het huidige sociale beleid zijn we in Nederland helemaal op de ver keerde weg", stelde woordvoerder Ed Nij- pels gisteren. Hij wees erop dat door alle mogelijke koppelingen 2,7 miljoen werkne mers in het bedrijfsleven in feite het inko men van nog eens 4,5 miljoen anderen vast stellen. Als de loonstijging bij die 2,7 miljoen te hoog uitkomt mag de overheid niet stil blijven zitten, vindt Nijpels. „Aarzelend op treden kan rampzalig zijn", waarschuwde hij minister Albeda. Een heel ander geluid kwam uit de andere regeringspartij, het CDA. De woordvoerders Gerritse en Hermsen zwaaiden hun partij genoten minister Albeda en zijn staatssecre taris De Graaf juist lof toe voor het door hen de afgelopen jaren gevoerde beleid. Gerritse wees daarbij met name op de wet op de Ondernemingsraden en het nieuwe wetsontwerp op de Vermogensaanwasde- ling, waarin het CDA zich veel beter kan vinden dan in vorige versies. Ook uitte Ger ritse waardering voor het gevoerde arbeids marktbeleid. Het CDA weigerde gisteren al in te gaan op het actuele arbeidsvoorwaardenbeleid. Men wil eerst het resultaat van het gesprek van vandaag in de Stichting van de Arbeid af wachten. Het CDA vindt een apart debat over het resultaat van dit overleg in de vol gende week noodzakelijk. )U federlanders S oorzien rf|>anningen 1 iet imigranten ari SN HAAG Drie- rart van de Neder- iders verwacht in nabije toekomst lopbte spanningen tus- k de geimmigreer- Surinamers en itarbeiders" ener- s en de oorspron- lijke Nederlandse olking anderzijds. are Hf* J gegeven komt naar vo- j f een 'n me' van aü k!T 'n °Pc^rac^t van de j door Bureau Lagen- gehouden enquête. De buB4uête-resultaten zijn ge- n ^^fcliceerd door „Kri", het aan andblad voor de reclas- S-rfag. De Avro zelf achtte ^licatie, in afwachting een nadere analyse Nobaj, (je alarmerende resul- voo^n nog niet gewenst, de ondervraagden v i8 moeite te heb- met de aanwezigheid nster^ Molukkers in ons 5 tei\d, 43 met Turken, en Vi% met Noord-Afrika- ens j en 41 met Surina- lingt t react kaan won het lig al gever j rnlevi n Ei 1URG De medicus-ju- 'flr. mr. W. Schuurmans loven is maandag op 85- leeftijd overleden in ariaziekenhuis in Til- waar hij die dag plot- vanuit het verzor- tehuis was opgenomen. Wfd w r m( er< - E n We|' ige C een oen eeft ihe »3 no haar laatst de Schuurmans Stekho- lie in 1894 in Ermelo geboren, promoveerde de Rijksuniversiteit in ht in de geneeskunde en ichtgeleerdheid. Schuur- Stekhoven, die bekend- [enoot als arts-advocaat- :eringsdeskundige en >ch publicist, kwam on- nog in de belangstelling irband met het proef- van de Eindhovense Dg Berendes. Schuur- maakte toen bekend dat ,ides in een reeks be vingen van operaties in troefschrift een mislukte tie achterwege had gela- Vaar aanleiding daarvan de promotie uitgesteld. KRAKERS GROTE WETERING: AMSTERDAM Er zijn nog volop mogelijkheden om de Grote Wetering voor sloop te behoeden en geschikt te ma ken voor jongerenhuisvesting. De gemeente Amsterdam mist echter de politieke moed om die kansen te benutten. Zo denken althans de 35 krakers erover, die deze vijf kapitale panden aan de Amsterdamse Weteringschans sinds februari '78 bewonen. Onlangs kregen zij van eigenaar Gerard Bakker (een projectontwikkelaar) de sommatie om vóór 25 november hun biezen te pakken. Gebeurt dat niet, dan wil Bakker de panden door de politie laten ontruimen. Bakker heeft daarbij in grote lijnen het recht aan zijn kant. Al in januari besliste de rechter dat de panden konden worden ontruimd zodra de bouwvergun ning binnen was voor de kantoren die Bakker aan de Wete ringschans wil neerzetten. Die vergunning heeft hij evenals een sloopvergunning voor de Grote Wetering. Deze laatste vergun ning kreeg hij op voorwaarde dat hij elders in de stad drie wo ningen in de sociale sector zou bouwen. De borgsom hiervoor (360.000 gulden) heeft hij echter nooit betaald. „Dat komt door dat Bakker op zwart zaad zit", aldus de krakers. „De vraag is dus of het kantoorgebouw er ooit zal komen. Waarschijnlijk ont staat er alleen maar een gat aan de Weteringschans", zo menen de krakers. Het lijkt erop dat het krakersfront zich van de Groote Keyser heeft verplaatst naar de Grote Wetering. Het complex is omgetoverd tot een vesting. Het gerucht wil namelijk dat morgen of overmorgen het pand ontruimd zal worden. De krakers zeggen een confrontatie niet uit de weg te gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) wil maatregelen ne men tegen bedrijven die in advertenties mis leidende prijsvergelijkingen maken. Hij heeft hiertoe advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad (SER). Volgens de advies-aanvraag vergelijken bedrij ven hun eigen prijs vaak met andere, hogere prijzen om zodoende bij de consumenten een suggestie van prijsvoordeel te wekken. Vele soorten prijzen worden daarbij als vergelijkin gen gebruikt, zoals adviesprijzen, voormalige eigen prijzen, prijzen van andere bedrijven, volkomen fictieve prijzen en. toekomstige prij zen. In veel gevallen is daarbij sprake van mis leiding van de consument. De SER moet nu uitmaken, in welke gevallen prijsvergelijkingen als reëel kunnen worden aangemerkt en welke vergelijkingen verboden moeten worden. De staatssecretaris doet daarbij al ehkele suggesties. Hij stelt tevens voor, standwerkers en verkopers bij afslag en opbod van de toekomstige regeling uit te sluiten. ISeSE'<S£ - POLITIEACTIE IN AMSTERDAMS WOONWAGENKAMP Met 180 man heeft de Amsterdamse politie gisteren een illegaal woonwagenkamp bij de hoofdstad door zocht op vuurwapens, gestolen goederen en gezochte personen. In het kamp wonen naar schatting twee- hondervijftig a driehonderd mensen, voornamelijk Joegoslaven. De actie, die bijna drie uur duurde, is zonder problemen verlopen. De politie heeft tien men sen gearresteerd en vier jachtgeweren met munitie en vermoedelijk van diefstal afkomstige goederen In be slag genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Autobezitters moeten met een statiegeld-regeling op auto's en een ver bod op het bezit van een autowrak op een voor het publiek zichtbare plaats, ertoe ge bracht worden hun wrak in te leveren bij daarvoor speciaal ingerichte terreinen. Dat ondersteunt het beleid van minister Ginjaar (milieuhygiëne) om autowrakken per pro vincie te verzamelen en op speciale terrei nen te verwerken. Voor een afvoerregeling van verwerkte wrakken moet een schroot- garantieprijs binnen de EG worden onder zocht. Dit is de mening van de Voorlopige Centrale Raad Voor Milieu Hygiëne (VCRMH) over de plannen van de bewindsman. Momenteel wor den jaarlijks 400.000 autowrakken op 1650 ter reinen verwerkt. Dat gebeurt echter op een mi lieu-onvriendelijke manier, zonder wettelijke regelingen en met schommelende schrootprij zen. Ginjaar wil het aantal terreinen binnen vijf jaar terugbrengen naar 400 en 150 gemeen telijke en provinciale terreinen voor autowrak- kenverwerking instellen. De helft van de kos ten, 160 miljoen gulden, betaalt het ministerie. De VCRMH pleit voor een overgangsperiode omdat de gevolgen van de opheffing van 1200 terreinen nog niet zijn te overzien. De raad wijst op de relatie met de werkgelegenheid voor de woonwagenbewoners. Financiële steun van het rijk voor hen zou dan ook overwogen moeten worden. I CARNAVAL ;el ianger Eddy Christiani is gisteravond benoemd tot Prins Carnaval van Amster- i- Naast hem op de foto staan (v.l.n.r.) commissaris Toorenaar, „Miss Presidium", Horn en de scheidende prins, Willy Albertl. Europese campagne stads vernieuwing DEN HAAG In Amster dam, Rotterdam, Groningen en Enschede start vandaag de Europese Stadsvernieu wingscampagne. Samen met de oostelijke mijnstreek, waar de campagne op 18 no vember begint, vormen die plaatsen de vijf Nederlandse demonstratieprojecten voor stadsvernieuwing. De campagne, die in Europees verband de aandacht wil vesti gen op de stadsvernieuwing, zal in ons land worden ge voerd onder de slogan: „De stad, waard om in te leven". Tijdens de campagne, die een jaar zal duren, worden vier in formatiedagen georganiseerd over het betrekken van de be woners bij de stadsvernieu wing. In de vier steden is een groot aantal activiteiten geor ganiseerd, zoals tentoonstellin gen, wandel- en fietsroutes en er is veel voorlichtirtgsmate- riaal. ADVERTENTIE alexander i ,oe irmbach 5.395.- bechner jarw.- 0.995." yamaha 13.425.- in staat van nieuw RAPPORT MINISTERIE: DEN HAAG Eén miljoen huurders, voor het merendeel mensen met een modaal of hoger inkomen, woont zeer goedkoop. Deze groep, 42 procent van het totaal aantal huur ders, besteedt hooguit tien procent van het inkomen aan de huur van doorgaans na-oor- logse woningen. Daartegenover staat dat bijna de helft van het aantal huurders met een lager inkomen een middelbare of dure woning bewoont en een be roep moeten doen op de huursubsidie-regeling. Deze cijfers staan in het gisteren uitgegeven rapport van het onderzoek dat verricht is in op dracht van het ministerie van volkshuisvesting. Mede door deze scheve verhouding tussen in komen en huur komen er relatief weinig goed kope huurhuizen beschikbaar, zo blijkt uit het rapport. DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van volks huisvesting heeft de subsidies voor isolatie van be staande woningen met ingang van 11 november verlaagd. Voor dubbele beglazing krijgt men nu 15 procent over een maximumbedrag van 5000 gulden; dat is ten hoogste 750 gulden. Voor de overige isola-, tie voorzieningen wordt het percentage 25 procent, met een maximale subsidie van 1250 gulden. De subsidieregeling kan, indien de isolatiepot leeg is, zelfs tijde lijk worden stopgezet, zo blijkt uit een bepaling die Brokx in de nieuwe beschikking heeft opgenomen. De staatssecretaris heeft zich „om budgettaire redenen" tot de verlaging van de subsidies genoodzaakt gezien. Alleen het maximum subsidiebedrag per woning is verhoogd van 1200 naar 1250 gulden. Tot nog toe be droeg de isolatiesubsidie 30 procent van de kosten met een maxi mum van 4000 gulden. Isolatie van vloeren op de begane grond komen vanaf nu wel in aanmerking voor subsidie. Alle aanvragen, die vóór 12 november bij de provinciale direc ties Volkshuisvesting zijn binnengekomen, worden nog volgens de oude regeling behandeld. Voor huurwoningen gaat een over gangsregeling gelden. Mediterende artsen: TM geen sekte UTRECHT De organisa tie die de beoefening van Transcendente Meditatie propageert is geen sekte, maar een gezelligheidsvere niging. Dit schrijft een comité van art sen die zelf transcendente me ditatie beoefenen, in een brief aan de speciale Tweede Kamer voor godsdienstige secten. De commissie is in net leven ge roepen naar aanleiding van klachten over kwalijke prak tijken van nieuwe religieuze groeperingen. In hun brief stellen de dokters dat trans cendente meditatie een veilige en preventieve doe-het- zelf- techniek is ter verbetering van de gezondheid. De vanuit Zwitserland door Maharashi Mahesh Yogi geleide TM-be- weging telt in ons land 50.000 beoefenaren, aldus de brief schrijvers, die in dit verband niet uitweiden over de bewe ring van de meer gevorderden onder hen dat zij regelmatig gewichtloos door het lucht ruim zweven. Oeververbinding Westerschelde aan zijden draad DEN HAAG De aanleg van een brug-tunnel over en onder de Westerschelde hangt aan een zijden draad. Minister Tuijnman van ver keer en waterstaat heeft giste ren tijdens een gesprek met Gedeputeerde Staten van Zee land vastgehouden aan de ka- binetseis dat Zeeland een gro ter deel draagt van het finan ciële risico (zeven- a achthon derd miljoen) dat de aanleg van de vaste oeververbinding met zich meebrengt. De pro vincie kan zich echter slechts anderhalf miljoen gulden per jaar permitteren. Tuijnman is van plan deze kwestie nog deze week in de ministerraad aan de orde te stellen, zodat er vóór de be handeling van zijn begroting (volgende week) duidelijkheid is over het wel of niet aanleg gen van de brug-tunnel. Nederland krijgt bevel over NAVO- marine-eenheid DEN HAAG Nederland krijgt op 20 november het be vel over de „Standing Naval Force Channel" (Stanavfor- chan), de marine-eenheid van de NAVO in Het Kanaal en op de Noordzee. De Britse com mandant H. Willis draagt op die dag in Den Helder het commando over aan kapitein luitenant ter zee mr. W. F. Harberts. De eenheid bestaat uit mijnenbestrijdingsvaartui- gen van NAVO-landen rond om Het Kanaal en de Noord zee. België, Nèderland en En geland zijn hierin permanent vertegenwoordigd. Westduitse schepen maken regelmatig deel uit van de vloot, terwijl Denemarken af en toe een schip ter beschikking stelt Meer agressie tegen bedrijven voorspeld ARNHEM Hoofdcommis saris W. Bakker van de Arn hemse politie verwacht meer en meer agressie in ons land tegen ondernemingen en hun leidinggevende func tionarissen. In een lezing voor Gelderse ondernemers voorspelde Bak ker gisteren een toename van het aantal tegen bedrijven ge richte acties, zoals die nu al georganiseerd worden door de anti-militaristische groep On- kruit en de anti- kernenergie- beweging. Consumentenactie tegen veel te hoge luchttarieven DEN HAAG De Europese consumentenorganisaties heb ben vandaag de regeringen van Europa aangeklaagd bij de Europese Commissie wegens het tegenhouden van vrije concurrentie in de luchtvaart Via onderlinge prijsafspraken, die in strijd zijn met het Ver drag van Rome, worden op die manier de luchtvaarttarieven in Europa veel te hoog gehou den, aldus de consumentenor ganisaties. Zij stellen dat er op het gebied van lijnvluchten nauwelijks of geen concurren tie is. De tarieven worden door de regeringen bepaald, de routes door de regeringen verdeeld en ook de regeringen bepalen welke maatschappij een be paalde route mag vliegen. In het Verdrag van Rome wordt bepaald dat regeringen geen acties mogen ondernemen die mededinging binnen de ge meenschappelijke markt ver hindert of beperkt. In Europa is een passagier drie keer en vaker nog duurder uit per af- gèlegde afstand dan in de-VS.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15