Chaotische toestanden op Madrid- conferentie Tweeërlei uitleg over vakbonds statuten Zuidmolukkers klagen schending mensenrechten aan Irak en Iran akkoord1311" met komst Olof Pairing als VN-bemiddelaarpj ha BUITENLAND LEIDSE COURANT ROTTERDAM Het Landelijk Actiecomi té Zuid-Molukken (LAC) heeft bij het secre tariaat van de toetsingsconferentie voor de akkoorden van Helsinki over de naleving van de mensenrechten in Madrid, een klacht ingediend tegen Nederland. De organisatie verwijt Nederland een voortdurende schen ding van de mensenrechten „sinds de depor tatie van een deel van het Zuidmolukse volk naar Nederland in 1951." Het LAC vindt dat de achtereenvolgende Nederlandse regeringen sinds die tijd een beleid hebben gevoerd dat er op was gericht de Molukkers in de Nederlandse samenleving te doen op gaan. De klacht zou behandeld kunnen wor den. wanneer een bepaald land voor de Mo lukse zaak kan worden gewonnen. Bijna 150 Russische joden in Moskou heb ben gisteren gezegd dat zij vandaag met een hongerstaking van drie dagen zullen begin nen uit protest tegen officiële maatregelen die volgens hen de emigratie van joden moe ten stopzetten. De joodse activist Pavel Abramovitsj heeft gisteren aan het hoofd van een groep van 94 joden een brief geschreven aan president Brezjnev waarin hun actie staat beschreven. Westelijke statistieken tonen aan dat het aantal joden dat in Wenen is aangekomen dit jaar aanmerkelijk lager ligt dan vorig jaar. De Sovjet-autoriteiten hebben gezegd dat minder joden het land willen verlaten. Vervolg van voorpagina) MADRID zou het Daarmee Westen toch enigszins de kans ontno men zijn de Sovjet Unie geheel aansprakelijk te stellen voor mislukking of zelfs begrafenis van de CVSE. Door nu het spelletje met de klok nietlanger te willen meespelen hoopte Neder land zeer waarschijn lijk na intensief overleg met de partners in de NAVO en de EG dat te voorkomen. Het resul taat van zijn woorden kenschetste Van Dongen als: „Het losbreken van de hel". De Hongaarse voorzitter weigerde zijn stoel af te staan aan de Ier, die hem dinsdag had moeten opvolgen. De Sovjet Unie nam het on middellijk op voor de Hongaar en beschuldig de Nederland zelfs van belediging van de voor zitter. Polen was het eni ge Oostblokland dat Ne derland openlijk en zelfs tot twee keer toe steun de; een opmerkelijk feit, zeker in het licht van de recente ontwikkelingen in Polen. De Verenigde Staten beschuldigden de Hongaar op dat moment zelfs van machtsmis bruik en illegaal hande len. Gevolg: een chaotische toe stand, waaraan een voorlopig einde kwam door een voorstel van de Maltese delegatie voor een „koffiepauze". Van die ge legenheid maakte de Spaanse delegatie, versterkt met minis ter Perez Llorca, gebruik om de Russen hevig onder druk te zetten. Een argument van de Spanjaarden was dat zij bij het niet openen van de conferen tie beledigd zouden zijn en een ander argument dat zoiets Pe rez Llorca een belachelijk fi guur zou doen slaan. Dit plus de grote huiver van de Russen om de schuld van de misluk king van de conferentie in de schoenen geschoven te krijgen, zorgde ervoor dat om 23.45 De Amerikaande delegatieleden op de conferentie in Madrid. Griffin Bell (links) en Max Kampeiman luisteren naar de ope ningsspeech van de Spaanse minister van buitenlandse zaken. uur/ een kwartier voor de tijdslimiet zou verstrijken, de CVSE-toetsingsconferentie be gon. Maar omdat er nog altijd geen agenda was, kon Perez Llorca niet anders dan na heel korte tijd (2,5 minuut) de bijeen komst weer te schorsen. De besprekingen over de agenda gingen door in een werkgroep, waarin alle delegaties weer vertegenwoordigd waren. Aangezien er 's middags toch nog enige toenadering was ge weest tussen het Oosterse en het Westerse blok, doordat de Sovjet Unie aanvankelijk een gezamenlijk Oostenrijks-Zwit sers voorstel welwillend had bekeken en ook de Navo dit niet onmiddellijk had afgewe zen, is er nog een kansje dat men elkaar alsnog vindt op de essentiële punten (hoe lang en rechten en Afghanistan ge sproken worden en waar moet de volgende conferentie wor- den gehouden). „Maar dat moet echt wel binnen een paar dagen opgelost zijn. Zo niet dan gaan wij (Nederland) echt weg", aldus ambassadeur Van Dongen, vannacht vlak voor dat hij voor het eerst in twee etmalen zijn bed weer eens ging opzoeken. Uit Brussel is gemeld dat Bel gië zal voorstellen de bijeen komst van 1982 inzake de toet sing van de Helsinki-akkoor- den in Brussel te houden. Dit is gisteren in de Belgische hoofdstad vernomen. Het voorstel zal worden voor gelegd aan de afgevaardigden die op het ogenblik in Madrid bijeen zijn. MILITAIR TIJDSCHRIFT IN VS: „Amerikaans radarsysteem zo lek als zeef" WASHINGTON De Russische luchtmacht is al enige tijd in staat met zijn bommenwerpers onopgemerkt door „enor me gaten" in het Amerikaanse defensieve radarsysteem heen te vliegen, aldus het blad „Defense Week". De vliegtui gen hoeven daarvoor alleen maar lager te vliegen dan 3000 meter, aldus de publikatie. Een officier van de luchtmacht heeft volgens het blad gezegd dat Sovjet-vliegtuigen herhaaldelijk het Amerikaanse radarnet uitproberen, door met verschillende snelheden op verschillende hoogten en koersen te vliegen. Dat gebeurt veelal door vliegtui gen die van Moermansk opstijgen en langs Oost-Canada en de Amerikaanse kust naar Cuba vliegen. Tussen januari en septem ber van dit jaar zijn Amerikaanse straaljagers 143 maal in actie gekomen om Russische militaire vliegtuigen te onderscheppen die onaangekondigd binnen 300 kilometer van de Amerikaanse kust vlogen, aldus het blad. Het schrijft dat de luchtmacht modernisering van de radarde fensie absoluut nodig acht. Het Pentagon, het Amerikaanse miriisterie van defensie, had geen Verkoop Fellowship aan Kenia gaat door NAIROBI De levering van een Fokker F-28 Fellow ship aan Kenia gaat door, conform de overeenkomst die daartoe in het verleden met de Keniase regering werd gesloten. Dit heeft mi nister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gister morgen in Nairobi meege deeld. Van der Klaauw had over deze kwestie maandagmiddag al zijn Keniase collega Robert Ouko aangeschoten. Nu de verkoop van dit eerste toestel rond is, lijkt de kans toegeno men dat Kenia in de toekomst nog meer Fellowships zal aan schaffen. Rond de levering van de Fok ker Fellowship aan Kenya Airways waren de laatste tijd enige problemen ontstaan die de overeenkomst op losse schroeven dreigden te zetten. Nadat de Keniase regering be gin dit iaar schriftelijk had la ten blijken in de aankoop van een F-28 te zijn geïnteresseerd en vervolgens daarvoor ook een bedrag aan reserverings- geld uittrok, liet Nairobi sinds dien niets meer van zich ho ren. In dé Keniase hoofdstad verluidt dat de Keniase rege ring ondertussen wel gesprek ken was aangegaan met ande re vliegtuigfabrieken over de aankoop van enkele andere toestellen, Fokker, die met zijn F-28 Fel lowship goed in de vliegtuig- markt ligt, zag zich uiteinde lijk gedwongen Kenia te laten weten dat het voor 15 novem ber uitsluitsel wilde hebben. Mocht die er niet komen, dan zou het toestel aan een ander land worden verkocht. Het toestel voor Kenia wordt nu ingericht als een presiden tieel vliegtuig. Het kan echter ook door Kenya Airways als normaal lijnvliegtuig worden gebruikt. LUXEMBURG In Luxem burg is gisteren brand gesticht in het kantoor van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aeroflot. De schade wordt ge schat op enkele duizenden gul dens. Korte tijd later meldde een onbekende aan Radio-Luxem burg, dat de aanslag het werk was van het „Oekraïense Be vrijdingsfront" dat eerder al met een dergelijke actie tegen het bureau van Aeroflot had gedreigd. VOEDSEL RANTSOENERINGEN IN POLEN Lech Walesa van de onafhankelijke vakbond Solidariteit werd na de positieve beslissing van de rechter over vakbondsvrijheid lang toege juicht in een theater in Warschau. WARSCHAU De Polen hebben de De officiële media zeggen met nadruk uitspraak van het Hooggerechtshof in dat de registratie van de bond, met Warschau over de statuten van de vrije vakbond Solidariteit met opluch ting en hernieuwd optimisme verno men, maar aan de uitspraak van de rechter wordt nu al weer tweeërlei uitleg gegeven. een aanhangsel waarin de leidende rol van de communistische partij wordt erkend, elke twijfel aan het ideologische karakterr van Solidari teit wegneemt. De leider van de vakbond, Lech Walesa, probeerde de be tekenis van het aanhangsel te verzwakken. Hij zei dat dit apart staat van de statuten, die onveranderd zijn gebleven. Maar het Poolse staatspersbu- reau PAP meldde dat opper rechter Wiltold Formanski heeft gezegd dat het aanhang sel onlosmakelijk verbonden is met de statuten. Volgens Soli dariteit daarentegen betekent „erkenning van de leidende rol van de partij in de staat geen*erkenning van de leiden de rol van de partij in de onaf hankelijke, zichzelf besturende vakbondsbeweging". De be klemtoning van de verschillen "lijken meer een poging het maandag bereikte compromis te verkopen als een poging die „het gezicht redt", zo menen i Polen. Extra Nederlandse voedselhulp voor Kenia NAIROBI Het oostafri- kaanse land Kenia krijgt bin nenkort extra voedselhulp van Nederland om de honger in het land te bestrijden. Deze voedselhulp komt naast de ge bruikelijke toewijzing aan ontwikkelingsgelden, die Ne derland jaarlijks aan Kenia doet Dit heeft minister De Koning van ontwikkelingssamenwer king gisteren toegezegd aan de Keniase president Arap Moi. Hoe groot het bedrag aan ex tra voedselhulp wordt, moet nog worden vastgesteld. Ver wacht wordt dat het zeker een paar miljoen gulden zal belo- Minister De Koning en zijn collega Van der Klaauw van buitenlandse zaken, die beiden momenteel een officieel be zoek aan Kenia brengen, had den gisteren in Nairobi een onderhoud met president Moi, de actieve opvolger van wijlen Jomo Kenyatta. De extra voedselhulp zal worden ver strekt in de vorm van mais, tarwe en melk. Juist aan deze produkten bestaat op dit mo ment in Kenia een groot te kort. Het gebrek aan mais blijkt daarbij het hardst aan te komen, aangezien dit voor de Kenianen volksvoedsel num mer één is. Beide partijen zijn wel van mening dat Polen na maanden van staking en politieke span ning weer aan het werk moet gaan om de enorme problemen op economisch gebied aan te pakken. Dat zal echter niet meevallen. Er zijn nog haar den van industriële onrust. Zo zetten onderwijzers en zieken huispersoneel in Gdansk nog steeds een zitstaking voort om hoger loon. Premier Pinkows- ki vond het uitermate „onver antwoord" dat er nog steeds stakingen gaande zijn. Hij zei verder dat het bedrag nu voor de lonen wordt uitgetrokken niet kan worden verhoogd. Een herdenking van Polens herrijzenis op 11 november 1918 is gisteravond in War schau uitgelopen op een de monstratie van ruim vijftien- duzend enthousiaste Polen voor vrijheid en onafhanke lijkheid. De Poolse regering zal volgen de week plannen bekend ma- kén voor voedselrantsoenerin gen. Vicepremier Kopec ver klaarde dat vlees, vetten en suiker tot de gerantsoeneerde consumptiegoederen zouden behoren. Spandoeken met teksten als: „Vrijheid van meningsuiting" en „Er is geen rechtvaardig Europa zonder een onafhanke lijk Polen" werden meegedra gen, zonder dat de optocht een strobreed in de weg werd ge legd. Er werd ook geroepen om de instelling van 11 no vember als nationale feestdag. Na de Tweede Wereldoorlog werd 22 juli de nationale feest dag die de instelling van het communistisch bewind mar keert. MET 10 KM/U OVER SNELWEG Vrachtwagen chauffeurs in Frankrijk doen zeer rustig aan PARIJS Om een versoepe ling van beperkende maatre gelen af te dwingen, zijn Franse vrachtwagenchauf feurs vanochtend in de buurt van Parijs begonnen met de „Operatie slakkegang", die tot vrijdagavond moet duren. De chauffeurs zijn van plan om op de wegen bij Parijs en vooral, op de zeer drukke rondweg om Parijs niet harder dan tien kilometer per uur te rijden. Zij willen protesteren tegen het verbod voor vracht wagens om tussen bepaalde uren, in de weekenden en op feestdagen gebruik te maken van snelwegen in de buurt van steden. Een dergelijk pro test had in mei van dit jaar op de toegangswegen bij Parijs tot enorme opstoppingen geleid. Weer spanningen* tussen Honduras en Nicaragua MANAGUA De regering van Nicaragua heeft bij de Hondurese regering officieel gevraagd om teruggave van een helikopter met drie pas sagiers, die maandag door Honduras werd buitge maakt. De woordvoerder van het Sandinistische leger, kapitein Roberto Danchez was een van de inzittenden. Tussen beide Middenameri- kaanse landen bestaat sedert enige tijd spanning. Nicaragua beschuldigt Honduras ervan steun te geven aan contra-re volutionaire bendes ge vluchte aanhangers van wijlen presidentyjSomoza vanuit zijn grondgebied. Voorts zou Honduras vele malen het luchtruim van Nicaragua heb ben geschonden. Honduras op zijn beurt beschuldigt Nicara gua weer van het bombarde ren van Hondurese dorpen. Kernenergie opnieuw in Oostenrijks parlement WENEN Twee jaar nadat Oostenrijk bij volksstem ming kernenergie heeft af gewezen moet het zich op nieuw met het vraagstuk be zighouden. De vóórstanders ervan hebben namelijk 422.000 handtekeningen ver zameld voor een nieuwe volksstemming. De tegen standers haalden het vereis te aantal handtekeningen (200.000) niet. Het parlement moet nu beslis sen of de wet tegen atoome nergie zal worden opgeheven en de bedrijfsklare kerncen trale Zwentendorf moet gaan werken. De wet tegen kerne nergie kan slechts met een meerderheid van twee derde door het parlement worden in getrokken. Het particulier ge- organiserde initiatief ten gun ste van kernenergie was ge steund door socialistische voormannen, onder wie kan selier Bruno Kreisky en de in dustrie. De Zweed Olof Palme. BAGDAD VRAAGT MOSKOU fedei TEVERGEEFS OM WAPENS oorz j0t vart va I nabij Iraanse reas on antwoord S""1 astarbe kan lang uitblijven NEW YORK/BAGDAD- /TEHERAN Iran en Irak hebben gisteren aan secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties laten weten, geen bezwaar te hebben tegen de komst van de vroegere Zweedse premier, Olof Palme, naar Teheran en Bag dad. Palme is door Waldheim gevraagd voor een poging de con tacten tussen de oorlog voerende landen zo te verbeteren, dat zij bereid zijn tot vredesonderhan delingen. Vrijdag komt de Zweedse politicus aan in New York om in structies in ontvangst te nemen, begin volgende week vertrekt hij naar het gebied van de Perzi sche Golf. De leden van de Veiligheids raad, die gisteren werden in gelicht over de. bemiddelings poging van Palme, hadden zich al enkele weken geleden uitgesproken van een speciale afgezant naar het Midden-Oosten. Eerder op de dag had de Op perste Defensieraad van Iran zich akkoord verklaard met de komst van de VN-vertegen- woordiger. De raad besloot verder om opheldering te vra gen over de Iraakse voorstel len ter beëindiging van de oor log, die verleden week door de Cubaanse minister van buiten landse zaken van Bagdad naar Teheran zijn overgebracht. Waarnemers zien in de bereid heid van zowel Iran als Irak om een VN-onderhandelaar te ontmoeten, het verzoek van Teheran om meer bijzonderhe den over de voorstellen van Irak én de naar men denkt vergeefse verzoeken van eer Russische en bewijs, dat beide strijden de landen langzaam uitgeput raken. Opmerkelijk vond men met name, dat de Iraakse vice premier gisteren een bliksem bezoek aan Moskou bracht, terwijl door het KrerAlin met geen woord hierover is gerept. Volgens de correspondent van de „Financial Times" in Bag dad, zou Moskou de Iraakse president Hoessein ertoe wil len dwingen zich meer aan de door de Sovjet-leiders uitge stippelde koers te houden. Maar omdat Irak niet aan deze eis wenst te voldoen, bevinden de relaties zich momenteel „op een absoluut dieptepunt", al- volkinj i gegeven TEHERAN Het kaanse antwoord Iraanse voorwaarde^ de vrijlating van de 5i0 door laars, eergisteren dot gehoud derminister van buiteL§te-res se zaken Warren ChMjceercj her overhandigd aan Ldblad gerijnse bemiddelaarLg £>e ahya, is „koel". Dit zj)iicatie, gouverneur van de li Centrale Bank, Nobaj, de alar via „kanalen" de vootn nog ste punten uit het L de kaanse antwoord zofek 43 ben vernomen. Vaij met d( keerde onderminister^ Molul topher voortijdig teru 43 Algiers. De reden met vertrek is volgens voerders in Washing niet snel op een react! Iran op de Amerikaanj woorden hoeft te 1 rekend. dus de Britse Een bewijs verhouding tussen MosJ Bagdad wordt verder gffpj» I het feit dat Irak de afp^* week delegaties rijk en Groot-BrittannijrtJRG gezonden om daar te schaffen. Op eei rentie gisterenmorgei week de Iraakse Hoessein zorgvuldig gen van verslaggevei mogelijke wapenlevi van Frankrijk en Erf aan Irak. ariazie waar h vanu ihuis v militaire hulp 1 Bommen in Beiroet In de Libanese hoofdstad Beiroet ontploften gisteren op hetzelfde moment twee met explosie ven volgeladen auto's. Een groot aantal mensen liep bij de explosies verwondingen op. Over de mogelijke daders van de aanslag is niets bekend. LOSGELD TW MILJOEN: Schui Westduits m(fstekho\ (11) ontvoerd [enoot ngsd< h publ: KARLSRUHE - voerders van een WeFr°and meisje, de elfjarige Cë van Becker, hebben een r°°S Be van twee miljoen waakte mark geëist, zo heeft tf°es >n tie in Karlsruhe [vingen 1 deeld. proefschr Het meisje is al op 3 noj^e achte ontvoerd. Volgens haaif'aar aar was zij voor het laatst|ae prom ten zij die dag stapte om naar school t| Vier uur later ontvinj ouders een pakje, 1 schrift en een buskaj het meisje zaten. Op verzoek van ue politie is de ontvoei gisteren bekendgemaal Amnesty wijl kritiek Izvesi van de hand LONDEN Amnestj national in Londen beschuldiging Russische regeringsbl vestia", voor de verdediging mensenrechten steund door de „geheid sten van de imperi van de hand gewezen.! In een perscommuniqj klaarde de secretaris van Amnesty, Thorr marberg, dat de een „open beweging,] mocratisch bestuurd t en dat zij geheel steund door haar lede! ten van het publiek. De beschuldiging in tia van 25 en 26 august „wordt in géén enkel Zanger E aldus Amn< fgaas^ ds INS C, ternational. CQ Horn ei

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14