Pools hooggerechtshof in gespannen sfeer bijeen Middenstand vreest verlies van 10.000 banen lphense politie pakt 'Hells Bengels' op TOENEMENDE VREES VOOR RUSSISCHE INTERVENTIE Zoe term eerder en vriend winnen ruim zes ton Maandag 10 november 1980, 71e jaargang no. 21808 Buien Wolkenvelden en morgen overdag enkele buien. Iets ho gere temperaturen. Zwakke tot matige noordenwind. Morgen zon: 7.52 - 16.51. Schev. hoogw.: 4.42 en 17.05. Laagw.: 0.34 en 12.45. Roosevelt Speelfilm „President F. D. R. Roosevelt" om 19.55 uur op Ned. I en om 21.55 uur docu mentaire „Instructies in de meterkast". Op Ned. II om 21.20 uur mini serie „To kill a cop" en om 22.40 uur comedyreeks „Soap". AMSTERDAM „Waar blijft ons geld" vra gen David Broome en zijn collega-spring ruiters zich steeds bezorg der af nu blijkt dat de prijzen gelden in de concoursen voor de Wereld Cup amper ver hoogd zijn, hoe wel een Zweed se autofabrikant en het Neder landse ministe rie van land bouw meer dan één miljoen gulden in de spónsor- pot hebben gestopt. Oud-wereldkampioen Broome: „Ik heb in april om de juiste cijfers gevraagd. Wel, ik moet ze nog zien. Dit kan zo niet langer". Direc teur Ammann van de met de sponsorgelden belaste afdeling van de Internationale Hippische Federatie ziet geen problemen en noemt onder andere de on kosten voor de deelnemers uit Zuid-Amerika en Au stralië als een grote slokop. „De ruiters mogen alles zien. Op 27 november kan er in Londen over de pro blemen worden gepraat, in een speciale bijeen komst". Die echter weer wordt betaald uit de spon- sorpot. £eidóe (Bomo/nt pothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - lef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - bonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. beschonken pookrijder .AARDINGEN De aardingse politie heeft za- -dagnacht een zwaar be lonken spookrijder uit aaswaal van rijksweg 20 plukt. De man had bij aasland de verkeerde oprit nomen en reed tegen het rkeer in naar Rotterdam, iar hij overigens net van- an kwam, want daar had j die avond stevig gedron- n. Hij kon zich niet herin- ren hoe hij in Maasland is gekomen en evenmin e hij op de verkeerde rij- an terecht gekomen was. BOULEVARDBLAD: Prins Charles kondigt vrijdag huwelijk aan LONDEN Volgens het Brit se boulevardblad The Sun zal kroonprins Charles zijn 32e verjaardag, aanstaande vrij dag, aangrijpen om aankondi ging te doen van zijn huwelijk met zijn jeugdvriendin gravin Diana Spencer, de dochter van een officier bij het Britse ko ninklijk huis. Volgens de Brit se boulevardbladen wordt prins Charles bij polowedstrij den en intieme diners al gerui me tijd door Diana vergezeld. Afgeluisterd STRAATSBURG Vier inbrekers werden zater dagnacht in Straatsburg aangehouden, toen zij van plan waren uit een plaat selijk bedrijf telefoonappa- ratuur te stelen. Het ge bruik van walkie-talkies voor de onderlinge com municatie werd de inbre kers noodlottig, want hun gesprekken werden ont vangen op een televisie toestel in de directe omge ving van de plaats van het misdrijf. De eigenaar van het toestel waarschuwde direct de politie, die het kwartet aanhield en inre kende. N GEWONDE NA GEVECHT IN CLUBHUIS iPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie die vori- Week aankondigde de in Alphen opererende jeugdbendes rd' te zullen aanpakken, heeft zaterdagmorgen 7 leden i de jeugdbende 'Hells Bengels' opgepakt voor vernieling geweldpleging. Een van de jongens verstoorde vrijdaga- id een bijeenkomst van speeltuinvereniging 'Bloemhof' de Alphense Rozenstraat. De jongen kon naar buiten ge- tkt worden, maar kwam terug met 9 bendeleden. Nadat van een deur en een ruit van het clubhuis hadden inge- »t, ontstond een gevecht. Een van de aanwezigen moest h in het Rijnoordziekenhuis laten behandelen. speeltuinvereniging deed vrijdagavond aangifte bij de Alp- >se politie die zaterdagmorgen 7 jongens oppakte. Tegen vijf 'Is Bengels' is proces-verbaal opgemaakt in verband met ge- dpleging. De andere bendeleden zal het plegen van vernie len ten laste gelegd worden. De jeugdbende is zaterdagavond er op vrije voeten gesteld. Alphense politie wil hard optreden tegen georganiseerde jon en die op hun tochten door Alphen een spoor van vernielin- achter zich laten en regelmatig vechtpartijen uitlokken met ere jongeren. De 'Hells Bengels' is een groep van 40 jongens 'e leeftijd van 15 tot 18 jaar, bewonderaars van de even be ate als legendarische 'Hells Angels'. De Alphense politie at de groep erg gevaarlijk, niet in de laatste plaats omdat ze toet name voorzien hebben op etnische minderheden in Alp- Snelle vrouw Journaliste Rosalind Nott is blij nadat ze het snel heidsrecord speedboat-racen voor dames in de klasse catamaran op het Engelse Windermeremeer heeft ver beterd. Zij was met 109.465 mijl per uur zeven mijl sneller dan Lady Arran die het record sinds vorig jaar augustus in handen had. Zweden boos op Borg STOCKHOLM - Björn Borg heeft zich de woede van veel Zweden op de hals gehaald door te ontbreken op het galadiner dat koning Gustaaf Adolf ter ere van de Roemeense president Rumano Ceaucescu aanrichtte. Dat gebeurde twee dagen nadat hij de prijs van de meest sportieve speler van 1979 had ontvangen. Overigens heeft Borg sinds zijn huwe lijk, eind juli, geen toernooi meer gewonnen. Dat zou vandaag kunnen gebeuren, want hij staat in de finale in Stockholm tegen zijn grootste rivaal John McEnroe. Actiecomité tegen mini-WK AMSTERDAM - Een nieuw gevormd actiecomité heeft de KNVB een telegram gestuurd waarin de mening wordt uitgesproken dat Nederland niet moet deelne men aan het mini-WK in Uruguay. Het comité is in het leven geroepen door een aantal Amsterdamse afde lingsclubs, waarvan enige elftallen zaterdagmiddag uit protest niet had willen spelen. Van deze plannen kwam niets terecht, omdat het hele programma werd afgelast. In de plaats daarvan werd er een bijeen komst georganiseerd, waar ook vertegenwoordigers van Amnesty International en het Uruguay-comitè aanwezig waren. Tweede Kamerlid Ed van Thijn(PvdA) kondigde aan de zaak in het parlement ter sprake te brengen. AZ 67 is niet meer te stoppen. Dit keer werd Feyenoord plat gewalst Ajax maakt sombere tijden .mee. De achterhoede is zo lek als een mandje. De amateurs hadden dit week end wintervakantie gekregen. Cruijffnaar New York Cosmos? WASHINGTON - De kans is groot dan Johan Cruijff volgend seizoen voor New York Cosmos gaat spe len. De eigenaars van Cruijffs huidi ge club, Washing ton Diplomats, wil deze club verko pen, omdat er een verlies werd gele den van tien mil joen gulden. Als er voor 1 decem ber geen koper voor de club wordt gevonden, die dan ook be reid moet zijn om Cruijffs contract over te nemen, is Cruijff op con tractuele gronden automatisch be schikbaar voor Cosmos. Zwitser kampioen pijproken ZOETERMEER De 35-jarige Bernard van der Marei uit Zoetermeer en zijn ongeveer even oude, in Amerika woonachtige vriend Henk Rijstenbil, hebben in anderhalf uur spelen aan een roulette tafel in een casino aan de rand van Athene, eind vorige week een winst behaald van 15 miljoen drachmen, ongeveer 660 duizend gulden. Volgens een Atheens blad moesten beide Nederlanders van de directie van het Parnassus-casino een kof fer lenen om hun winst mee te nemen. Het is overigens de vraag of zij de gewonnen zes ton het land uit mogen brengen. De Griekse wet staat buitenlanders niet toe per persoon meer dan 150.000 drachmen (6.600 gulden) naar het buitenland mee te Bernard van der Marei is de zoon van de bijna drie jaar geleden op de Bahama-eilanden spoorloos ver dwenen miljonair. Er is nog geen absolute zekerheid dat inderdaad Bernard van de Marei uit Zoetermeer de gelukkige winnaar is, maar zijn echtgenote, moe der van drie kinderen, acht het zeer waarschijnlijk: „Misschien dat nu de plannen om in Wassenaar een huis te kopen kunnen doorgaan. Mijn man, die for meel geen domicilie in Nederland heeft, reist voor zaken regelmatig in het buitenland en hij speelt veel en nogal grof roulette", aldus een verraste mevrouw Van der Marei vanmorgen in haar Zoetermeerse wo ning. „Mijn man was dezer dagen in Frankrijk, maar het is zeer goed mogelijk dat hij naar Griekenland is doorgereisd. Begin deze week verwacht ik hem thuis". Een duidelijke aanwijzing dat een van de twee gelukkige winnaars in derdaad haar man is, ziet me vrouw Van der Marei boven dien in de naam van de twee de Nederlander. In berichten uit Griekenland wordt die „Henk Ristenvil" genoemd, maar mevrouw Van der Marei is ervan overtuigd dat die naam vanuit Griekenland ver minkt is overgekomen en dat het om hun vriend Henk Rijs tenbil gaat. Politie zoekt gezin EDE De politie in Ede is het afgelopen weekeinde in gebroken in de woning van een gezin (man, vrouw en twee kinderen), dat sinds een week spoorloos is. De kanaries in het huis waren dood en de planten ver droogd. De onderwijzer van het zes-ja rig jongetje uit het geziri had zijn leerling al een week niet gezien en ook de werkgever van de vader bleek in het on gewisse. AMSTERDAM De 26- jarige Zwitserse buschauf feur Christian Dellavia uit Genève heeft gistermiddag in het Amsterdamse Hil ton Hotel het Europees kampioenschap pijproken op zijn naam gebracht. KNOV-voorzitter Perquin. UTRECHT In het Midden- en Kleinbe drijf dreigen 10.000 arbeidsplaatsen verloren te gaan als de loonontwikkeling zich vol trekt zoals ze er nu uitziet op grond van de jongste kabinetsplannen. Voorzitter Wouter Perquin van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond zei dit vanmiddag tij dens de jaarvergadering van zijn organisa tie. Hij wenste, dat er een wezenlijke loonkosten- matiging komt voor alle catagorieën en niet al leen, via aftoppingen, in de eerste plaats voor de hoger gesalarieerden. Omdat het Midden- en Kleinbedrijf vooral lager betaalden in dienst heeft zet het aftoppen voor deze sector weinig zoden aan de dijk. Maar de loonmatiging mag ook weer niet leiden tot een algemeen drastisch koopkrachtverlies, want dalende consumptie betekent een verdere verzwakking van het Midden- en Kleinbedrijf, dat al veel aan kracht heeft moeten inboeten en nu niet veel meer kan verdragen. Perquin vond dat de overheid bij een noodzakelijke loonkostenmatiging de consumptie op peil kan houden door lastenverlichting (belasting en premies) voor de Nederlanders. Maar dat bete kent dan wel, dat de overheid haar eigen uitga ven flink moet matigen. De KNOV-voorzitter maakte er zich ook boos over, dat er opnieuw accijnzen verhoogd zullen worden wat ten koste gaat van de omzet van slijters, garagabedrijven en rookwaaenhandel. In dit verband zei Perquin dat in het overleg in de Stichting van de Arbeid teveel grootschalig industriëel wordt gedacht, hoewel met de mond alom wordt beleden, dat het Midden- en Klein bedrijf vooral de motor moet zijn voor het her stel van de economie. Onder de deelnemers waren ook verscheidene vrouwen. Hier de Frangaise mevr. Waille, die in 1975 wereldkampioene was, maar die nu geen ereplaats behaalde. Twee uur, 26 minuten en twintig seconden wist hij de tabak in zijn pijp bran dend te houden. De titel van het beste landenteam ging naar Italië. 314 Ro kers en rooksters deden aan de kampioen schappen mee. drie zonen van lingin Beatrix en' ns Claus moch- i hun ouders gis- enmiddag be- leten in het vlieg- g, dat het konink- paar na een be- !k van anderhal- week aan de Ne- landse Antillen er in ons land te- ibracht. De ko- gin en prins reis- i met een KLM- vliegtuig via Zü- i naar Schiphol, irigens zonder de overige pas- jiers op de hoog waren van de ko- klijke aanwezig- el in het toestel, het vetrek van ragao, zaterdag- Idag, had de ko- gin gezegd dat en prins Claus ir huis gingen t „een hart vol ikbaarheid en I diep onder de ruk van wat wij loord, gezien en aren hebben". jina 7: Onaf- tkelijkheid rode lad door bezoek Antillen WARSCHAU Het Poolse hoog gerechtshof is vanochtend bijeen gekomen om zich te beraden over het beroep van de onafhankelijke vakbond Solidariteit tegen de eenzijdige wijziging van de statu ten door een lagere rechtbank. Deze hield in dat de nieuwe vak bond de leidende rol van de com munistische partij moet erken nen. Aan de vooravond van de rechts zitting heeft de Poolse regering laten weten dat zij vast zal hou den aan de eis dat Solidariteit de betwiste clausule aanvaardt als bewijs van trouw aan het socia listische systeem. De secretaris van het centraal comité van de Poolse communistische partij, Tadeus Grabski, herhaalde gis teravond dat de zelfstandige vak beweging ook in haar nieuwe vorm één moet zijn met het socia listische bestel. De partijkrant Trybuna Ludu schreef dat de stakingener is voor deze week een nationale staking aangekon digd wanneer het hooggerechtshof de onafhankelijke rol van Solidariteit niet erkent in geen enkel geval gebruikt mogen worden als politiek pressiemid del. „Er is dan sprake van flagrant mis bruik van het stakingsrecht", aldus Grabski. De waarschuwing is des te dringender waar partijleider Kania vo rige week verklaarde dat de natie een aanval op het socialisme zou beschou wen als een aanval op het bestaan van het land en dat het als zodanig zou worden verdedigd. Het Russische persbureau Tass maakte gisteren vanuit Warschau bekend dat Poolse en Russische troepen gemeen schappelijke manoeuvres hielden die erop gericht waren hun „gevechtsparaat heid" te testen. Over aantallen zijn geen nadere bijzonderheden verstrekt. Uit kringen rond Solidariteit werd ver nomen dat ondanks de harder wordende houding van de overheid, de leiding van Solidariteit niet tot concessies bereid is. Solidariteit, die zegt al acht miljoen Polen te vertegenwoordigen, vindt dat de ver wijzing naar de rol van de partij in de statuten haar volledige onafhankelijkheid op losse schroeven zet. De leiders van So lidariteit hebben gisteren achter gesloten deuren de definitieve strategie bepaald die gevolgd moet worden wanneer het hoogrechtshof de eis van Solidariteit af wijst. Westerse journalisten die de gebeurtenis sen in Polen wilden verslaan, zijn giste ren door de autoriteiten bij hun aankomst de toegang geweigerd. Een van de bin nenkomende journalisten had haar in reisvisum nog pas vrijdag gekregen. Het plotselinge optreden tegen buitenlandse verslaggevers is het beste bewijs dat de autoriteiten vrezen dat een landelijke sta king zeer waarschijnlijk is. IN GRIEKS CASINO

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1