Ka twijkse hiblioth eek gaa tau toma tiseren Eerste paal voor Noord wijkerh o u tse evenemen tenhal m Milieu centraal in Katwijkse bibliotheek Segio llegale bouw median Veurseweg luurlalt toegeroepen Jubilarissen gehuldigd Prijsuitreiking tuinkeuring Lisse zit te springen om cultureel centrum Nog steeds onduidelijkheid over verlening subsidies LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 ATWIJK Minder kans op misbruik van de bliotheekkaart, het eenvoudiger beheren en •rantwoorden van contributiegelden, minder andmatig zoekwerk en minder fouten in de le- ersgegevens. Dit zijn in het kort de doelstel- ngcn die de Katwijkse bibliotheek hoopt te ezenlijken met het automatiseren van de le enadministratie. Een omvangrijk karwei ftirbij de afgelopen maanden nogal wat ver- aging is ontstaan in de contributie-inning, et bijhouden van de administratie van ruim 10.000 leners, dat voor kort met de hand gebeurde, is overgenomen door een computerservicebureau. Dit bureau verricht onder toezicht van de landelij ke bibliotheekorganisatie, het Nederlands Biblio theek en Lektuurcentrum, inmiddels al werk zaamheden voor een groot deel van de openbare bibliotheken. Het verlengen van de bibliotheek kaart gaat in de toekomst door middel van een ac ceptgirokaart, die de leners steeds twee maanden voor het aflopen van hun lidmaatschapsbewijs wordt toegezonden. Na betaling kan de nieuwe kaart dan worden afgehaald aan de uitleenbalies. De jeugd tot achttien jaar ontvangt in verband met de contributievrijdom geen acceptgirokaart. Zij verlengen hun lidmaatschap door het aan de balie omruilen van de oude bibliotheekkaart voor een Een betere dienstverlening aan het publiek ligt ten grondslag aan deze automatisering. Een aantal vas te werkzaamheden van het personeel komt nu te vervallen, zodat meer tijd kan worden besteed aan het geven van advies en het rondleiden van nieu we lezers. Ook is het nu vrij eenvoudig statistische informatie te verkrijgen (aantallen leners, sprei- dingsgebied, leeftijdscategoriën) terwijl bovendien de verwachte toeloop in verband met het openen van een filiaal in Katwijk aan den Rijn gemakke lijk te verwerken is. In de Katwijkse bibliotheek zijn deze maand ten toonstellinkjes over het Oude Egypte en rond de schrijver Ferdinand Bordewijk. Bij het inlichtin genbureau is hierover informatie te verkrijgen. Verder is er deze maand opmerkelijke belangstel ling voor één van de belangrijkste onderwerpen die de maatschappij de laatste jaren bezighoudt: Het energievraagstuk. Documentatiemappen, een overzicht van audio-visuele informatie en een keu zelijst van 57 boeken over het verschijnsel „Ener gie", maken deel uit van de omvangrijke collectie die de bibliotheek op dit gebied te bieden heeft. len. wit for. OORDYVIJKERHOUT Na vele strubbelingen was het jgb. istermiddag toch zo ver, dat de eerste paal voor de evene- ientenhal op de hoek van de Wildlaan/Maandagse Wete- jig in de grond werd geslagen. Wethouder Van der laauw was voor het verrichten van deze daad voor korte }d een onbezoldigd heimachinist. '^^^pder het toeziend oog van vele vertegenwoordigers van het Ltjojjmeentebestuur (waaronder het voltallige college) en de bouw- p iderneming Noorlander B.V. uit Leiderdorp werd deze voor JCJ"lt(J)ordwijkerhout belangrijke gebeurtenis voltrokken. Carna- flsvereniging „De Kaninefaaten" zorgde aan het begin voor |n ludiek gebeuren. De vereniging vond het slaan van de eer- e paal zo belangrijk, dat men wethouder Van der Klaauw aan- ,adde eerst eens even proef te slaan. Dit proefslaan verliep uit- ekend (de wethouder joeg, staande op een keukentrap en met -NQJ- rfhulp van een houten hamer, met groot gemak een houten paal de grond), waarna ook het officiële slaan gesmeerd verliep, een toespraakje verklaarde de heer Noorlander, erg blij te zijn et de opdracht. Hij vond dat de hal voor een redelijk bedrag :n oprei neergezet en waagde zelfs het woord „koopje" in de mond nemen. Deze uitspraak ontlokte bij veel van de aanwezigen ICllt&t ironisch gelach. 'ethouder Van der Klaauw gaf in zijn toespraak een historisch lerzicht. Hij memoreerde dat de Jeugdraad van de St. Jozefpa- #lchie al in 1965 met plannen kwam voor sociaal-culturele Uinifmten 'n vanuit de sport de plannenmakerij los acht kwam. Het duurde echter vrij lang voor een werkgroep met concrete plannen te voorschijn kwam. Deze werkgroep (bestaan de uit de heren Adriaanse, De Boer, Schalks en Huybrechts) werd door de wethouder in het zonnetje gezet. Hierna mocht de wethouder uit handen van Prins Driekus een mini-heipaal in ontvangst nemen. De firma Noorlander bouwt de hal (die eind 1981 klaar moet zijn) voor een bedrag van 5.385.000.-. Het tota le project (inlcusief de aankoop van de grond) kost de gemeente Noordwijkerhout 9.472.688.-. De hal heeft een vloeroppervlakte van 4.150 m2, waarop een sportgedeelte en een sociaal-cultureel gedeelte moet worden ge realiseerd. Het sportgedeelte omvat een sporthal van 48 x 32 me ter. welke niet alleen geschikt is voor het bedrijven van ver schillende zaalsporten, maar ook voor evenementen als de car navalsvieringen en tentoonstellingen. Het sociaal-cultureel ge deelte bestaat uit verschillende ruimten. Zo is er een grote zaal voor 250 personen, een vergaderruimte voor 40 personen, een natte creativiteitsruimte voor 75 personen, een droge creativi- teitsruimte voor 100 personen, een multi-functionele ruimte voor 75 personen en een bar/ontmoetingsruimte. De geschiedenis van de te bouwen evenementenhal is er een ge weest van vallen en opstaan. In november 1979 werd een kre diet van 8.500.000,- gevoteerd voor de stichting van de evene mentenhal. Dit gebeurde niet unaniem, daar de PvdA en de EZP voor verkleining van de sporthal waren. In de raadsverga dering van mei 1980 werd de raad verrast met de boodschap, dat Wethouder Van der Klaauw slaat een „proefpaal" terwijl leden van de Raad van Elf aanwijzingen geven. het college van Gedeputeerde Staten niet akkoord ging met de overeengekomen prijs voor de grond. Noorlander bleek bereid genoegen te nemen met een door deskundigen vastgestelde prijs, waardoor de gemeente Noordwijkerhout 200.000,- rijker werd. De raadsvergadering van jongstleden september bracht echter de grootste verrassing. Het college vroeg om een extra krediet van 1.084.000,-. Een groot gedeelte was verklaarbaar te maken daar er verbeteringen en aanpassingen tegenover stonden. De raad kwam er echter achter dat 400.000,- niet door wethouder Van der Klaauw verantwoord kon worden. Wethouder Heems kerk gaf op het laats toe dat dit bedrag was ontstaan door een te optimistisch begroten van de architect. De PvdA, D'66 en de EZP wensten niet mee te werken aan het verlenen van het ex- trai krediet. De VVD en het 'CDA (samen de meerderheid vor mend) gingen wel akkoord. De woordvoerder van het CDA ver klaarde daarbij: „We hebben al een halve bibliotheek en een half zwembad. Laten we er in godsnaam voor zorgen een hele sporthal te bouwen". Het CDA kan gerust zijn. Aan het eind van 19,81 moet die hele sporthal klaar zijn. KATWIJK Gedurende de openingsuren van de biblio theek in Katwijk zijn, tot en met zaterdag 29 november, twee tentoonstellingen te be zichtigen. Onderwerp van bei de tentoonstellingen, beschik baar gesteld door het Ministe rie van CRM en het Provin ciaal Bestuur van Zuid-Hol land, is „Het milieu". In de tentoonstelling van CRM, „Iedere dag milieudag", wordt op 21 panelen tot uit drukking gebracht wat de ge volgen zijn van het menselijk handelen, en de wijze waarop verbetering kan worden ge bracht op de invloed die dit heeft op ons natuurlijk milieu. „Om het milieu in Zuid-Hol land" is een tentoonstelling van de Provincie. Zuid-Hol land is een leefgebied voor meer dan drie miljoen mensen, die hier wonen, werken en re creëren. Een milieubewust kiezen bij het gebruik van lucht, water, bodem en geluid staat bij het Provinciaal Be stuur dan ook centraal. De tentoonstelling is hiertoe ver deeld in de volgende hoofdon derwerpen: „De bodem en ons afval „Water", „Lucht", en „Wonen, werken en recreëren in een veilig milieu". Informa tiemateriaal van het Ministerie van CRM en de Provincie is gratis te verkrijgen. De nota „De ontwikkeling van het Markerwaardgebied" (deel a: Beleidsvoornemens) ligt van 15 oktober 1980 tot en met 15 februari 1981 ter inzage in de Katwijkse bibliotheek. Deze nota, opgesteld door de minis teries van Verkeer en Water staat en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, geeft nete DORSCHOTEN De raadscommissie voor openbare wer- !n is unaniem van mening dat het Gouden Leeuwconcern grens van het betamelijke overschreden heeft. De direk- I" Jir A. van der Valk heeft een aanschrijving van de ge- ICriLQcnte ontvangen, waarin gesteld wordt, dat gebouwen, die 5 et de goedkeuring verkregen hebben en neergezet zijn in tt beschermde natuurgebied afgebroken moeten worden. TS El )k zal het pand Veurseweg 168 herbouwd moeten worden, een ,PG schermd monument, dat zonder toestemming en in strijd met t bestemmingsplan werd afgebroken. Wethouder Eveleens ;n. tte wel enige vraagtekens bij deze eis. Bouw kan moeilijk ver- Icht worden, maar een ander gebouw kan wel tegengehouden t nOkden. VVD is tegen de subsidie-regeling ophalen oud papier, ter ijl D'66 voorlopig een voorbehoud wil maken. Volgens mr. De faaf (VVD) wordt door deze subsidieregeling de oudpapier- irkt verstoord. Hij citeerde enige stukken uitgaande van de Ipapierhandelaren, waarin gevreesd wordt voor een groter ibod dan voor de vraag gewenst is. Wethouder Eveleens tent dat Voorschoten als deelnemer aan de V.V.I.-Leiden de maakte afspraken moet nakomen. Het ophalen van oud papier fët voor een verminderd aanbod bij de Leidse vuilverwer- figsinstallatie en dat is noodzakelijk omdat anders tot sterke [breiding van die vuilverwerking moet worden overgegaan. )A en PvdA zijn voor een subsidieregeling aan verenigingen, lardoor een minimumprijs van 6 ct. per kg gegarandeerd irdt. brief van de Belangenvereniging Blijdorp I over de slechte geleiding en het onjuiste toezicht bij de bouw van de koopwo- figen door de Algemene Bouwvereniging vroeg een langdurige •eussie. Formeel staat het gemeentebestuur van Voorschoten jten deze zaak. De Algemene woningbouwvereniging draagt zorg voor een goede bouw. De zgn. bouwpolitie van de ge- iente zorgt dat er geen onregelmatigheden verricht worden, ilgens de commissie ontbreekt het duidelijk aan een goede orlichting van de bouwer (woningbouwvereniging en aanne- pr) aan de kopers. Voorgesteld wordt dat de gemeente tracht i communicatie te verbeteren tussen de partijen. [orschoten wil op het tracé van Rijksweg 11 voorlopig vieren- jertig volkstuinen maken. Gewacht wordt op de toestemming n de provincie. De commisie wil in afwachting van die toe- frnming ook graag een begroting van een andere grondmaat- happij dan de Ned. Heidemaatschappij. Volgens de wethouder ïi daarvoor gezorgd worden. 0ORDWIJK De Noord- Ijkse afdeling van de voe- ngsbond van het FNV *ft gisteravond een groot tntal leden gehuldigd. Aan tee huldiging ging een toe- Iraak van bondspenning- eester Van den Herk voor- - Hij ging in op de lande- |k discussie rond het ar- Hdsvoorwaardebeleid. totaal 24 leden ontvingen handen van de bondspen- 'gmeester een speld. Een uJcn speld met robijn voor hig jaar trouw lidmaatschap Burgemeester Van de Have heeft gisteravond de prijzen uitgereikt van de voortuinenwed strijd die de Leiderdorpse voortuinkeurings commissie 'Mooi Leiderdorp' elk jaar op touw zet. De 23 juryleden die in 11 wijken hadden rondgekeken, kenden in totaal 68 prijzen toe. Bij de jurering werd een onderscheid ge maakt tussen grote, kleine en groepstuinen. De juryleden zeiden het keuringswerk met plezier te hebben uitgevoerd omdat de tuinen in zo'n goede staat verkeren. In de categorie kleine tuinen wordt elk jaar ook een wisselbe ker uitgereikt. Deze beker wordt alleen in deze groep tuinen uitgereikt omdat kleine tui nen het meeste voorkomen. Dit jaar ging de beker naar de familie Van der Geest aan de Anna van Burenlaan. Wegens ziekte van me vrouw Van der Geest ontving haar buurvrouw de wisselbeker uit handen van de Leider- dorpse burgervader. ging naar de heren J. van den Berg, L. van den Berg, J. de Ridder, J.M. de Ridder, L. Vink. J. van der List en H. Caspers. Vanwege het 40-jarig lidmaatschap was er een gou den speld voor de heren J. Vink, H. Steenvoorden, A. Looijenstein, J. de Ridder en A. van Rhijn. Een zilveren speld ontvingen de heren J. Zonderwijk, P. Droog, P. van Schie, G. Brama, M. Caspers, J. Does, G. van den Nieuwen- dijk, W. van Graas, F. Hiep, P. Vink, L. van der Linden en J. Coedemans. LEIDSCHENDAM Mr. C. Th. Smit, D'66-lid van de pro vinciale staten van Zuid-Hol land, heeft Gedeputeerde Sta ten een aantal schriftelijke vragen gesteld over de manier waarop de sluisbrug bij Dorpskerk in Leidschendam is vernieuwd. Hij vraagt of de berichten in de pers waar zijn dat bij het herstel van deze brug onherstelbare vernielin gen zijn aangericht. De onver vangbare gietijzeren draai- werken van de noodsluizen zijn kapotgeslagen en de blauwstenen beplating van de walkant zou zijn doorgezaagd. De noodsluizen vormen toch een integraal onderdeel van het gehele sluiscomplex, aldus mr. Smit. Verder vraagt hij of het eveneens juist is dat de rijksdienst voor de Monumen tenzorg opdracht heeft gege ven de vernielde draaiwerken 'tyeer in hun oude staat terug Vragen over vernielingen aan sluisbrug te brengen, maar dat Provin ciale Waterstaat dit heeft ge weigerd. Indien deze vraag be vestigend wordt beantwoord wil het statenlid de reden van de weigering weten en hoe men dan de draaiwerken op een verantwoorde wijze wil behouden, verantwoord uit het oogpunt van monumenten- Ook wil de D'66-er weten of er een rapport bestaat van TNO waarin gesteld is dat de ijzeren geklonken draaiconstructie nog jaren mee kan. (Een af scheid hiervan bevindt zich in het kantoor van een plaatselijk blad, red.) Indien hét rapport bestaat, waarom is dan tot ver vanging overgegaan en heeft men het gemeentebestuur daarover, en over het rapport, dan ingelicht, vraagt mr. Smit. Het statenlid vraagt verder waarom men op vragen over de sluis in de commissie mo numentenzorg en molens on langs niet meteen informatie heeft verstrekt over de voor genomen werkzaamheden waarvan men toch op de hoog te was. In die vergadering werd men evenmin ingelicht over de vervanging van de oude brug door een geheel nieuwe, grotere, gesloten brug terwijl de sluis en de bruggen toch een apart onderdeel van de agenda vormden. Het sta tenlid besluit met de opmer king dat hij een en ander niet vindt passen in het streven van Gedeputeerden naar een nieuw, beter monumentenbe leid. LISSE De verenigingen in Lisse zitten te springen om een goede zaal voor uitvoe ringen van muziek, zang en toneel. Een en ander blijkt uit een onder alle 164 so ciaal-culturele verenigingen gehouden enquête. Dinsdag 18 november komt men om acht uur in 't Poelhuys bijeen om de uitkomst van de enquête op details te be kijken. Tevens zal de tot standkoming van een cultu rele commissie in Lisse aan de orde worden gesteld. In totaal werden er 136 vra genformulieren verzonden, waarvan er 136 beantwoord werden. De vraag of er vol doende aanbod is aan sociaal culturele activiteiten in Lisse werd door 51 reflectanten ne gatief beantwoord. Naar aan leiding van de opmerkingen over deze zaak is een tweede enquete gehouden onder 41 in stellingen. Twintig van de on dervraagden meldden dat zij behoefte hadden aan huisves ting voor eigen activiteten. Louter en alleen voor nog ge wenste activiteiten willen vier ondervraagden nog zaalruimte zien en elf reflectanten gaven aan dat men ruimte behoeft voor zowel eigen als gewenste activiteiten. Vijftien installin- gen vinden het van belang dat Lisse een cultureel centrum of een multifunctioneel gebouw krijgt. Deze behoefte wordt nog versterkt door de uitscha keling van Rehoboth als vere nigingsgebouw waar regelma tig muziek-, zang- en tonee luitvoeringen konden worden gegeven. LEIDERDORP „De status van de subsidieverordening wordt me steeds onduidelijker". Dit stelde wethouder J. Be- zemer (PvdA) tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie financiën. Dat er nog steeds geen duidelijkheid voor met name de sportverenigingen is op welke subsidie zij aanspraak kunnen maken, bleek nog eens uit de woordenwisseling tussen de raadsleden G. He witt (PvdA) en W. Scheffer (VVD) die aan de uitspraak van de wethouder van financiën vooraf ging. De heer Scheffer reageerde nogal fel op een opmerking van het PvdA-raadslid die benieuwd was naar de vermogenspositie van de Leidersdorpse Tennisclub „De Munnik". „Ik word hier lang zamerhand doodziek van", aldus de heer Scheffer, die'vond dat de tennissport in Leiderdorp gediscrimineerd werd. Hij vroeg zich af waarom de andere sportverenigingen niet aan dezelfde voorwaarden als „De Munnik" moesten voldoen. De discussie was nog een nasleep van het raadsdebat van vorige week, waar bij de raad besloot de subsidie-aanvraag van „De Munnik" van 24.000,- terug te brengen tot 4000,-. Wethouder Bezemer be twijfelde of er op korte termijn meer duidelijkheid in het subsi diebeleid kon worden gebracht. Tot nu is alleen het algemene gedeelte van de subsidieverordening door de raad vastgesteld. De voorbereidingen daarvan blijken te worden doorkruist door de voorgenomen decentralisatie van het welzijnswerk. Voor de heer Scheffer was dat een reden om het plan op te vatten zelf een discussiestuk te maken, teneinde, zoals h j het noemde, een einde te maken aan het „ad hoc"-beleid inzake de subsidievoor- Waarden. een beschrijving van de be leidslijnen die de regering voor ogen staan bij de ontwik keling van het Markerwaard- gebied. Katwijkse raad op de fiets KATWIJK Leden van de Katwijkse gemeente raad maken morgen een fietstocht door Katwijk. Doel van deze onderne ming is de knelpunten voor het plaatselijke fietsverkeer te bekijken. Het CDA-raadshd Vink kwam met dit plan tijdens een vergadering van de commissie bestuurs- en ju ridische zaken, waar on der meer gesproken werd over het ontwerpen van een fietsrouteplan. Om half tien vertrekt het ge zelschap bij hotel-restau rant 'De Roskam'. De fietstocht duurt tot 12.00 Taptade- show op Stadhuis plein LEIDEN De Amerikaan se groep 'Third U.S. In fantry Divison Band' geeft vanavond rond zes uur een show op het Leidse Stad huisplein. Na afloop van de show wordt het gezelschap ontvangen door wethouder P.H. Schoute. De band is in Leiden om deel te nemen aan de Taptade die dit weekeinde wordt gehouden in de Groenoordhallen. De formatie verzorgt zaterdagoch tend en -middag ook 'streetpa rades' in winkelcentra in Lisse en Waddinxveen. Honden examens in Sassenheim SASSENHEIM De kring- groep Leiden van de Vereni ging van Liefhebbers en Fokkers van Duitse Her dershonden houdt zondag 23 november een examendag voor honden op het clubter rein achter de Sikkensfa- brieken in Sassenheim. 's Morgens om acht uur begint de examendag met een speur- test. Om half tien beginnen de appèloefeningen en het exa men met de pakwerker. In to taal zullen acht eigenaars van zeven herdershonden en een dobbeman pincher aan het examen in drie categorien meedoen. Keurmeester is dhr. H.J.H. Gerards uit Helmond. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij mevrouw G. Schuitmaker tel. 071-894913. Piet van Boxtel exposeert van 8 november tot 3 decem ber aquarellen in Galerie Het Kunstcentrum, Molenstraat 16 Den Haag. Galerie Nouvelles Images. Westeinde 22 Den Haag, expo seert van 9 november t/m 3 december beeldhouwwerken van Lika Mutal, objecten van David van de Kop en materie schilderijen en assemblages van Wim de Haan. SASSENHEIM Geboren: Brenda M. J.. d.v. T. J. de Vroomen en G. M. Timmers. Gehuwd: R. A. P de Lange en O. P. F Vink. J. A. M. Groenewegen en W. I. H. Juffermans. P. C. M van Vliet en M B. J. Haver. A. J. M Blom en A M. J. Herruer, T. A. E. Godyla en A A. J. van der Ploeg. Overleden: C. van Zeijl. J. Hooge- boom, J Vrijhof. M. Kuperus. T Hok- (Tjan. H. M. Opdam.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7