Moskou opvallend gematigd over nieuwe president Jimmy Carter is nog niet uitgeregeerd... AlReagan, man van records Ontslag in Bonn wegens kalfsvleeszaak r: Russische agressie- politiek indammen" Iran moet wachten op antwoord V.S. St.- Eustatius: Wij willen Holland houden Europees Parlement verhoogt begroting met 2 miljard gulden Conflict tussen Cunard en zeelui uit de wereld LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 an de ing beti d door J !rde dal lonald Reagan op zijn eerste pers- onferentie derhan in Saoc teid ru :!rel ds staal Esso w de vo Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Wie gedacht zou hebben dat president Carter na de grote nederlaag die hij deze week geleden heeft, snel zou willen afhaken, vergist zich. Carter is nog lang niet uitgeregeerd. In zijn omgeving legt men er de nadruk op dat hij nog tweeënhalve maand president is en dat hij. dat voor de volle honderd procent wil blij ven, totdat hij op 20 januari de macht aan Reagan zal moeten overdragen. Wie tus sen de duur van deze resterende ambtster mijn en de datum waarop zij onherroepe lijk eindigt, enige afwijking constateert, dient dit maar op rekening te schrijven van de beslistheid waarmee de équipe van Carter van zich wil doen spreken. Na tuurlijk ontbreekt daarbij de mededeling niet dat Carter voor belangrijke kwesties contact zal willen onderhouden met de komende president, maar dat is slechts ge bruikelijk ceremonieel: de verschillen in politiek inzicht en aanpak tussen beide heren zijn zo hemelsbreed groot dat Car ter, met de stille vasthoudendheid die hem siert, hoe dan ook nog zal proberen te bewijzen dat zijn presidentiële aanpak de voorkeur verdient boven de „oorlogs hitser ij" van zijn opvolger. Wat hij allemaal nog van plan is, heeft hij woensdag te kennen gegeven op zijn laat ste persconferentie voor zijn vertrek uit het Witte 'Huis naar het buitenverblijf Camp David, waar hij voor een adempau ze tot midden van de komende week zal blijven. Naast een aantal punten van intern Ame rikaans belang, zoals een gesprek met de Japanse premier Suzuki over de massale Japanse auto-import, wil Carter hoe dan ook de reeds lang aangekondigde topont moeting met president Sadat en met pre mier Begin doorzetten over een doorbre king van de impasse in het overleg over de Palestijnen. President Sadat, die als een der weinige politici Carter grote lof heeft toegezwaaid voor zijn inspanningen om een vredesre geling in het Midden-Oosten te bewerk stelligen, zal daar ongetwijfeld oren naar hebben. Maar of er van een werkelijke doorbraak sprake zal kunnen worden, zal natuurlijk Een grimmige Jimmy Carter in sterke mate afhangen van de bereid heid van premier Begin. De wrijvingen tussen diens ook in eigen land sterk geïso leerde regering en het bewind van Carter zijn de laatste maanden alsmaar sterker geworden, in de eerste plaats natuurlijk vanwege de nederzettingenpolitiek en de Jeruzalemstatus, maar natuurlijk ook van wege het feit dat Israël nu eenmaal bijna per definitie tijdens het Palestijns autono- mie-overleg de „inleverende partij is. Premier Begin zou daarom geneigd kun nen zijn liever te willen praten met Rea gan. Van de laatste is uit zijn verkiezings toespraken bekend dat hij soms nog ver der gaat dan de joodse fundamentalisten in hun aanspraken op het voormalige Cis- jordanië. Toch is het uitermate ongewis hoe de Midden-Oosten politiek van Rea gan er uit zal zien. Ook hier zal er tussen de woorden tijdens zijn campagne en de daden van zijn regering een groot verschil te zien zijn. Toch valt er van die politieke lijn wel iets te zeggen. Ongewijfeld zal zij minder moralistisch en meer „machts- realistisch zijn. Reagan zal er in het alge meen naar streven de positie van Ameri ka te versterken, ook in het Midden-Oos ten, en joodse gevoeligheden die voor dat streven een obstakel zijn, zullen dan ook waarschijnlijk op minder consideratie kunnen rekenen bij de nieuw gekozen president dan bij zijn voorganger die een sterk moreel aspect in zijn beleid beklem toont. Het is trouwens ook opvallend hoe weinig de joodse lobby in de Verenigde Staten zich tot nu heeft laten horen in Reagans entourage. Zij heeft dan ook tra ditioneel gesproken meer banden met de Democratische partij dan met de Republi keinen. In ieder geval zal Begin, die volgende week overeenkomstig een lang gemaakte afspraak door Carter ontvangen wordt en dan het nieuwe onderhandelingsresultaat zal kunnen peilen, eieren moeten kiezen voor zijn geld. Het is nog te vroeg om nu al te zeggen dat hij daar niet toe bereid is. GIJZELAARS Een zelfde actiebereidheid legt president Carter aan de dag bij de oplossing van het gijzelaarsdrama. Het zal Carter veel waard zijn de oplossing van deze slepende kwestie alsnog op zijn conto te kunnen schrijven en de relaties met Iran te nor maliseren, het land dat immers onder zijn bewind uit de invloedssfeer van Amerika verdween. Het mes snijdt hierbij weer van twee kan ten. Dat is iets wat nu ook eindelijk maar wellicht te laat begint door te dringen tot de Iraanse geestelijken. Zij hebben des te meer belang bij een oplos sing van het gijzelaarsprobleem omdat de Iraanse oorlogsinspanningen tegen Irak steeds meer gehinderd worden door het gebrek aan Amerikaanseoorlogsuitrus ting. Dat Amerikaanse hulp gerechtvaar digd zou kunnen worden in een situatie waarin een land in ernstige mate bedreigd wordt door de agressie van zijn buur, staat buiten kijf, zoals minister Muskie al her haalde malen te kennen heeft gegeven met een beroep op de bestaande wapenle ver in gscon traden Bovendien zal de prijs die president Car ter voor de oplossing van het gijzelaar sprobleem wenst te betalen in de vorm van tijdens geheime onderhandelingen te bedingen financiële garanties in ieder geval hoger zijn dan die van Reagan, die mét zijn aanhang meent dat Amerika nu wel lang genoeg vernederd is door de Iraanse eisen. De tijd zal moeten leren in hoeverre de pretenties waarop Reagan zich beroept, te weten: te willen regeren van uit een posi tie van kracht, zonder dat deze overigens werkelijk in de bestaande wereldpolitieke situatie zijn beslag kan krijgen, meer zul len uithalen dan Carters omzichtige ge manoeuvreer achter de schermen, waar van de meeste Amerikaanse kiezers de buik vol hadden. Afgezien van de resulta ten die Carter in zijn resterende ambtster mijn nog kan oogsten, lijkt het in ieder geval zeker dat de historici, zoals een commentator dezer dagen opmerkte, na verloop van tijd met meer waardering op het Carter-tijdperk kunnen terugzien, dan waartoe de meesten op dit moment bereid of i t zijn. PAUL VAN VELTHOVEN OS ANGELES Reagan zal als presi- n hele serie nieuwe feiten bijschrij- de presidentiële recordboekjes. Hij ft de grootste overwinning in de „elec- jral votes" behaald op een zittende presi- ;nt, hij is de oudste gekozen president, 70 s hij in januari wordt geïnstalleerd, de erste niet herkozen president uit Califor- (Nixon woonde in 1968 nog in New fork). Reagan is de eerste filmacteur die et tot president brengt, de eerste geschei- op tonald Reagan en zijn tweede vrouw, lancy Davis, zullen het Witte Huis alleen «trekken. Alle vier de kinderen, waar- r» twee uit Reagans eerste huwelijk, zijn geruime tijd het huis uit. De oudste laureen (39) is twee keer gescheiden, eeft geen kinderen en woont alleen in >s Angeles. Michael (35), een botenver- iper, heeft bij zijn tweede vrouw een aon. het enige kleinkind van de Reagans. Dochter Patti (28) heeft enige tijd samen gewoond met een lid van de bekende pop groep The Eagles, woont nu alleen en be gint enige naam te maken als actrice. Zoon Ron (22) is een talentvolle balletdan- New York, waar hij samen Woont en danseres van dezelfde ballet groep. Ronald Reagan houdt van macaro- k met kaas, country en western-muziek i big bands. Zijn favoriete tv-programma „A little house on the prairie". Hij heeft middels de eerste tegen hem gerichte demonstratie al achter de rug. In zijn „ei gen" Californië gingen woensdag ca 3.000 studenten van de universiteit van Berke- ly de straat op om hun ongenoegen met e vèrkezing van Reagan kenbaar te ma ken. Berkeley werd vooral bekend door anti-Vietnam-rellen in de 60'er jaren. Reagan gaat ambtenarenkorps drastisch beperken WASHINGTON Het aantal Ameri kanen in federale overheidsdienst zal met tenminste 200.000 worden terugge bracht onder de Republikeinse rege ring van Ronald Reagan, zo is vanmor gen gemeld. „We hebben gesproken over mogelijk 2,7 of 2,6 miljoen federa le ambtenaren in plaats van de huidige 2,8 miljoen", zo meldde de Washington Star die daarbij een van de belangrijk ste adviseurs van Reagan op het gebied van werkgelegenheid bij de overheid aanhaalde. Randy Hamilton verklaar de tegenover de krant dat nog geen be sluit was genomen om de dienstverle ning door de overheid te beperken of het gebruik van diensten door derden op te voeren, wanneer in het ambtena- renbestand gesnoeid wordt. Reagan heeft herhaaldelijk gezegd dat hij de overheidskosten wil terugdrin gen, deels door een forse ambtenaren- stop in te voeren. Een woordvoerder van de regerinng Carter voorspelde vanmorgen dat dergelijke maatregelen zouden leiden tot „grote achterstanden bij veel overheidsdiensten" en „vertra gingen bij de betaling van sociale uit keringen". MOSKOU Sovjet-premier Niko lai Tichonov heeft gisteren de hoop uitgesproken dat de nieuwe Amerikaanse regering de kwes ties van de betrekkingen met de Sovjet-Unie constructief zal bena deren. Hij zei dit in een toespraak aan de vooravond van de 63-ste verjaardag van de Oktoberrevo lutie in het Kremlin in Moskou. Hij zei dat de betrekkingen tus sen beide landen van groot belang zijn voor de gehele internationale toestand. Dit verplicht de beide grootmachten er toe een hoge op vatting van beider verantwoorde lijkheid te tonen, aldus Tichonov. De betrekkingen met de Verenig de Staten kunnen, zoals die met elk ander land met een ander maatschappelijk systeem, slechts gebaseerd zijn op gelijkwaardig heid, niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden en niet- benadeling van de wederzijdse veiligheid. Tichonov verzekerde dat de Sovjet-Unie voor uitbreiding is van de samenwerking tot wederzijds voordeel met het grootste land van het Westen. Hij noemde dat in het belang van de volken van de Sovjet unie en de Verenigde Staten. De Sovjet-premier zei voorts dat het sta tioneren van kernraketten voor de mid dellange afstand in Europa „een zeer ge vaarlijke daad" is. Verder protesteerde hij tegen de jongste wijziging in de Ameri kaanse kernstrategie.De Sovjet-Unie wil echter de betrekkingen met het Ameri kaanse volk verbeteren „omwile van de ontspanning en het handhaven van de vrede", aldus de Sovjet-premier. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft vanmorgen zijn verbazing uitgespro ken over de „spectaculaire verandering in de toon" van Moskou tegenover de thans gekozen president Ronald Reagan. Eerst immers had de Sovjet-propaganda afgege ven op het voornemen van de Republi-' keinse kandidaat om de militaire kraht van de Verenigde Staten te vergroten ten einde het Russische gevaar te kunnen weerstaan, aldus het Chinese persbureau. China had zich spoedig na de verkiezing van Reagan enthousiast getoond over zijn verkiezing, al had het wel enige reserves ten aanzien van de standpunten van Rea gan met betrekking tot Taiwan. REAGAN: NEW YORK De Russische „politiek van wereldwijde agressie" moet onderdeel uitmaken van komende onderhandelin gen tussen Washington en Moskou. Dat heeft Ronald Reagan gisteren gezegd in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad Time. „Ik denk dat, indien wij besluiten met de Russen te gaan praten over wapenbeheersing, alles op tafel moet komen. Je kunt niet doen alsof de Sovjet- Unie Afghanistan niet is binnengevallen", aldus Reagan in zijn eerste vraaggesprek sinds zijn verkiezing. Reagan preciseerde dat hij de Russen duidelijk wil maken dat zij „problemen" krijgen, als zij dit stand punt niet aanvaarden. „Wij zouden dan kunnen weigeren te onderhandelen", al dus de aanstaande president. Reagan wil de niet zeggen of hij terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan zal ei- alvorens met Moskou te gaan praten wapenbeheersing. n ei ëtei Er dii AGENDAPROBLEMEN CONFERENTIE IN MADRID Weinig kans op aanvaarding van Zweeds lemd stelt diëten Volg sing i mal waa inh( huis, ederli atiënl etali ^compromis MADRID Het neutrale ri scho Zweden heeft gisteren in het begrij voorbereidend overleg voor de Europese veiligheidscon ferentie, die dinsdag begint, een agendavoorstel gedaan, dat moet voorkomen dat de conferentie ontaardt in een procedurechaos. De moeilijkheden zijn voortge vloeid uit het feit dat de VS en zijn Europese bondgenoten ge noeg tijd willen krijgen om de Sovjet-interventie in Afghani stan en de schendingen van de mensenrechten aan de orde te stellen. Moskou daarentegen wil deze tijd tot een minimum beperken en alle aandacht be steden aan nieuwe voorstellen. Het Westen is best bereid om over nieuwe voorstellen te praten, maar vindt ook, dat de toetsing van de akkoorden van Helsinki voorop moeten staan' dus Afghanistan, in zijn ogen een van de schendingen van die akkoorden, ter sprake moet komen. De kansen dat het Zweedse compromisvoorstel aanvaard wordt, is niet groot, aangezien drie Russische bondgenoten, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en de DDR ook voorstellen voor een agenda hebben inge diend, die overigens niet veel verschillen van eerdere voor stellen van het Oostblok, die geen genade in de ogen van het Westen hebben kunnen vinden. Het internationale Sjtsjarans- ki-comité voor de mensen rechten heeft de regeringen, die deelnemen aan de confe rentie in Madrid, gevraagd hun bezorgdheid uit te spre ken over de schendingen van de mensenrechten in de Sov jet-Unie. Deze Irakese soldaat doet zijn uiterste best om de huilende peu ter te troosten, die gedragen wordt door een lachend zusje. Een opname uit de fel omstreden Iraanse stad Khorramsjar, waar, volkenkundig gezien, nogal wat Arabische groeperingen wonen, die niet zijn gevlucht toen de Irakezen zich opmaakten om de stad te veroveren. WASHINGTON Washington zal niet onmiddellijk kun nen antwoorden op de vier voorwaarden tot vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden, die Iran zondag bekend heeft gemaakt. „Voor de formulering van een antwoord is enige tijd nodig", zo heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlanmdse zaken John Trattner verklaard. De woordvoerder bevestigde, dat er tussen Washington en Teheran nog steeds indirect contact bestaat. De Iraanse minister van oliezaken, Mohammed Javad Tondguy- an, die op 31 oktober in de buurt van Abadan door Iraakse com mandotroepen gevangen is genomen, zou ernstig gewond zijn, aldus het Gulf-presbureau. De minister zou in Bagdad zijn, waar» men, met alle middelen probeert zijn leven te redden. Maandag heeft de Iraakse televisie beelden laten zien van een man, die werd aangeduid als de Iraakse olieminister en die in goede gezondheid leek te verkeren. (Van onze correspondent Ami van heid in Bonn, Hans-Georg Wolters Noordrijn-Westfalen de eerste was die publikaties. Woïters bestempelde die Vree) worden ontslagen. een nauwgezet onderzoek naar oestro- als paniekmakerij en zei in een inter- BONN Als gevolg van de De afgelopen dagen was een heftig con- geen in babyvoeding had ingesteld view „dat als hij een baby had en een naamde „Oestrogeen-affaire (de f^ct uitgebroken tussen de regering (waarbij ook in Nutricia-produkten voorraad babyvoeding, hij die potjes aanwezigheid van schadelijke hor- van deelstaat Noordrijn-Westfalen hormonen waren ontdekt) en daarvoor met kalfsvlees zeker niet uit het ra.im Düsseldorf en de federale regering nadrukkelijk had gewaarschuwd, rea- zou gooien". Bonn. Terwijl minister Bümer van geerde Bonn nogal afwijzend op deze 5? St.-Eustatius Evenals op Saba hebben koningin Beatrix en prins Claus bij hun bezoek aan St.-Eustati- us te horen gekregen, dat het bij Ne derland wil blijven. Gedeputeerde Eric Henriquez stelde onomwonden vast, dat men niets voelt voor onaf hankelijkheid. De ongeveer 1350 bewoners van het eilandje Koningin Beatrix met een bord van de afbeel ding van de restaureren Nederlandse hervorm de kerk op St-Eustachius. toonden zich gisteren uitgelaten over de komst van de koningin, die onder meer met het ondertekenen van een akte het sein gaf voor het herstel van het sterk in verval ver kerende kerkje van de „Dutch Reformed Church" uit de zeventiende eeuw. Het ko ninklijk paar bezocht op St.-Eustatius ook een complex volkswoningen, dat enige jaren gele den is gebouwd met Nederlandse steun. St.- Eustatius is het zesde en laatste eiland van de Nederlandse Antillen, dat koningin en prins tijdens deze reis hebben bezocht. Zondagoch tend zullen zij weer op Schiphol arriveren. LUXEMBURG Het Europese Parlement heeft gisteren de ontwerpbegroting van de EG voor 1981 met een bedrag van ongeveer twee miljard gulden verhoogd, om meer geld te kunnen besteden aan energiemaatregelen, buitenlandse hulp en welzijnsprogramma's. De begroting van de gemeenschap beloopt nu ongeveer 54 mil jard gulden. De beslissing van het Europese Parlement, dat meet geld wil besteden aan de sociale programma's, kan aanleiding geven tot een nieuwe confrontatie met die regeringen, die dt uitgaven niet willen opvoeren. Van het begrotingsbedrag gaat ir ieder geval ongeveer tweederde deel naar de landbouw en orr de begroting in evenwicht te houden, hadden de ministers var financiën bezuinigd op de maatschappelijke programma's. De ministers zullen zich later deze maand opnieuw over de be groting buigen, ter voorbereiding van de uiteindelijke stemming van het parlement in december. Tot de grootste verhogingen behoren 100 miljoen Europese reke neenheden aan arme landen in Azië en Latijns-Amerika. 19( miljoen rekeneenheden voor regionale ontwikkelingshulp ii arme gebieden in de EG en 112 miljoen rekeneenheden voor di herstructuering van de Europese staalindustrie. LONDEN Het conflict tussen de Engelse bond voor zet lieden (NUS) en de rederij Cunard over het onderbrengei onder de goedkope vlag van twee passagiersschepen van d rederij, is gisteren bijgelegd. de schepen, de "Princess", gaat nu onder de goedkop de Bahama's varen, het andere, de „Countess" blijft or Een vlag der Engelse vlag. Bij het varen onder goedkope vlag kunne buitenlanders in dienst worden genomen, hetgeen de personeels kosten drukt. De vakbond riep daartegen een staking uit

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15