Smaak voortwee. I Solidariteit net vrijwillig erzekerden tan te ver gaan" Oersenbank voor verder nderzoek onontbeerlijk 0 procent Nederlanders eel te vet Nederland mag Saba houden, desnoods als souvenir" Caballero Filter. Si» Sr ËT 11! Regering akkoord met splitsing Zuid-Holland >weer 3 W n INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 I 1980 PAGINA 13 ,THOVEN Verschillende zieken- dsen zijn niet bereid uit hun reser- te putten om de „vereveningskas- voor de vrijwillige ziekenfonds- zekering in stand te houden. Voor- er Boekhoven van het Algemeen Ierland Onderling Ziekenfonds IOZ) heeft dit vandaag gezegd op aarvergadering van het ANOZ in hoven. premies voor de vrijwillige verzekering niet-werknemers liepen per fonds tot en- jaren terug nogal uiteen. In 1975 is een ;e stap gezet naar landelijke gelijkschake- ofwel „verevening" van de premie, waar- >remie-overschotten van het ene zieken- IP fonds worden gebruikt om de tekorten van een ander te dekken. Vooral plattelandsfondsen he velen per jaar grote bedragen over naar stede lijke ziekenfondsen. „Men vraagt au al offers van eigen verzekerden voor anderen, die vaak over meer hulp en betere voorzieningen kun nen beschikken", aldus Boekhoven. Momenteel schommelen de premies voor vrij- willig-verzekerden, van wie velen een zeer laag inkomen hebben, tussen ƒ113,- en ƒ135,60 per maand. Voor de meesten zijn deze bedragen niet op te brengen en daarom heeft de Neder landse Vereniging van Ziekenfondsen (VNZ) voorgesteld de reserves van de diverse fondsen te gebruiken om de premies te verlagen. Vol gens ANOZ-voorzitter Boekhoven is dat echter teveel gevraagd. Het instandhouden van de re serves noemde hij noodzakelijk. STERDAM Veertig procent van de Nederlanders van delbare of oudere leeftijd lijdt aan ernstige vetzucht, is gebleken uit een onderzoek bij tweeduizend proefper- ïn. Voor de Nederlandse Hartstichting is deze situatie eiding voor de actie „Gezond gewicht", die gisteren op symposium in Amsterdam van start is gegaan, lartstichting, die van plan is het vetzucht-probleem prak- i aan te pakken, stelt gratis speciaal ontworpen gewichtswij- ter beschikking. Daarop kan iedereen zien of hij of zij het e gewicht heeft, binnen de gezondheidsgrenzen blijft of deze schrijdt. Volgens het symposium wordt bij vermageringspo- en teveel uitgegaan van diëten of puntensystemen en te lig van veranderingen in het eetgedrag. Zo'n verandering aldus de Hartstichting, aanzienlijk betere resultaten te ge- maar het is moeilijk de lijders aan vetzucht daartoe te moti- 165 mkergevallen Apeldoorn >r gebruik van rdelgings- ddel? LDOORN Bewoners ihet gehucht Radio Koot- (bij Apeldoorn) vragen af of het relatief grote al mensen in één straat, de afgelopen jaren aan ker is overleden, ver houdt met het verdel- smiddel 245 T-ester. ens een campinghouder in o Kootwijk zijn de afgelo- zes jaar acht buren en zijn arige zoontje aan verschil- soorten kanker overle- Staatsbosbeheer heeft het emde verdelgingsmiddel e omgeving van het ge it en elders in het land ge kt ter bestrijding van rikaanse vogelkers (bos- Het gebruik is stopgezet, it de schadelijke werking het middel was aange- d. In 245-T komt dioxine een giftige stof die ook ;t Italiaanse Seveso is vrij- •men. Volgens Staatsbos- er is nooit eerder verband aar filial tussen ^et gebruik van a-ester en kanker. Weer hogere eis tegen stenengooiers AMSTERDAM De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren opnieuw straf fen van vier tot drie maan den geëist tegen drie rellen- trappers die op 30 april met stenen gooiden naar poli tieagenten en hun voertui gen. De verdachten waren eerder door de politierechter veroor deeld tot straffen van vier tot zes weken, een vonnis waarte gen zij in beroep zijn gegaan. Bij zijn eisen hield de procu reur-generaal zich aan de door het openbaar ministerie uitge stippelde lijn dat stenengooien naar mensen bestraft dient te worden met vier maanden ge vangenis en naar auto's met drie maanden. Koningin Beatrix op Saba een bezoek aan een tehuis voor ouden van dagen, waar zij een boek kreeg aangeboden. ADMINISTRATEUR SABA BIJ BEGIN KONINKLIJK BEZOEK: 9? SABA „Nederland mag Saba hou den, desnoods als souvenir". Dit zei de administrateur van Saba, L. G. Lar- monie, gisteren in zijn welkomst woord aan het begin van het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Saba. De administrateur deed zijn uitlating, toen hij sprak over de onzekere staat kundige toekomst van de Nederlandse Antillen. Larmonie meende zelfs dat het bezoek kan dienen om de banden tussen Nederland en Saba nog te versterken. Op verschillende plaatsen waren ter ver siering oranje ballonnen opgehangen met in het Engels de tekst: „Beatrix laat ons niet in de steek". De ruim 900 bewoners van dit 13 vier kante kilometer grote eilandje waren woensdag vrijwel allemaal op de been om koningin en prins te ontvangen. Het gezelschap was met de onderzee bootjager H. M. Rotterdam, van St. Maarten naar Saba gevaren, maar het aan wal gaan ging niet geheel vlekke loos. De Rotterdam kan bij Saba niet aanleggen zodat het koninklijk paar en gevolg met sloepen aan wal moesten worden gezet. Koningin Beatrix en prins Claus maak ten gedurende een halve dag een tocht over het zeer groene eilandje, dat bestaat uit een uitgedoofde vulkaan, waarvan de hoogste top 870 m is. Hierbij werden on der meer de twee plaatsjes The Bottom en Windward Side bezocht. Met het bezoek aan Saba is bijna een einde gekomen aan het koninklijk be zoek aan de Nederlandse Antillen. Van daag wordt St. Eustatius nog bezocht. Morgen reist het gezelschap terug naar Curasao, vanwaar koningin en prins za terdag weer naar Nederland vertrekken. taai: MASSAAL PROTEST Duizenden boeren hebben gisteren de manifestatie bezocht die gisteren in Zuidlaren werd gehouden om Avebe te redden. Minister Braks (landbouw) heeft het aardappel- -meelconcern 250 miljoen gulden toegezegd, op voorwaarde dat het zes van zijn tien fabrieken sluit. Daardoor komen ongeveer zevenhonderd mensen op straat te staan. DEN HAAG Het kabinet heeft zich vorige week akkoord verklaard met een voorontwerp van wet, waarin minister Wiegel (binnenlandse zaken) voor stelt, de provincie Zuid-Holland te verkleinen door de instelling van een provincie Rijnmond. In het betreffende voorontwerp doet Wiegel tevens de suggestie, Goeree-Overflakkee bij de provincie Zeeland te voegen. Ook stelt Wiegel de vraag ter discussie of de gemeente Woerden niet beter bij Utrecht kan worden gevoegd en de gemeente Hillegom bij Noord-Holland. Het voorontwerp wordt nu ter advies voorgelegd aan de provin ciebesturen van Zuid-Holland en Zeeland, aan de genoemde ge meenten en aan verschillende organisaties zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Daarna zal een definitieve versie van het voorontwerp als gewoon wetsontwerp naar de Tweede Kamer gaan. Wiegel wil, dat de Tweede Kamer nog vóór mei '81 een beslissing over de herverdeling van Zuid-Holland neemt. De minister deelde dit gisteren mee tijdens het debat over de zo genaamde Vraagpuntennota, een discussiestuk over de provin ciale herindeling van ons land. Wiegel staat positief tegenover een motie van CDA, VVD, PPR, SGP en GPV, waaruit bezwaren opklonken tegen de naam „Rijnmond". Volgens de motie moet, uit historische overwegin gen, op een of andere wijze de naam „Holland" gehandhaafd worden. Geen straf vervolging demonstranten van Volksunie UTRECHT De Utrechtse officier van justitie, mr. Droesen, zal geen strafver volging eisen tegen de negen leden van de Nederlandse Volksunie (NVU), die op 25 oktober een verboden bijeen komst hebben gehouden in Soestduinen. „De bijeenkomst is immers door het onmiddellijke ingrij pen van de politie niet doorge gaan", aldus Droesen. De NVU-demonstratie werd door de gemeente Soest verboden, omdat verwacht werd dat de bijeenkomst zou leiden tot wa nordelijkheden en aantasting van de rechten van minderhe den. In Soestduinen hadden zich bijna tweehonderd tegen standers van de NVU verza meld. Toen Volksunie-voorzit ter Glimmerveen naar de bij eenkomst wandelde, greep de politie in. VVD-bestuur Amsterdam stapt op AMSTERDAM De vijf le den van het dagelijks be stuur van de VVD-afdeling in Amsterdam hebben beslo ten af te treden, naar aanlei ding van een ruzie over de kandidatuur voor de kamer verkiezingen van het libera le kamerlid Huub Jacobse. Volgens de partijleden heeft het bestuur te weinig gedaan om Jacobse, een voormalig Amsterdams raadslid, zo hoog mogelijk op de verkiezingslijst te krijgen. „Een hogere plaats zat er niet in, omdat Jacobse in de Kamer te weinig van zich heeft laten horen", aldus de Amsterdamse afgetreden voor zitter Stork. „SOCIAAL ASPECT VERGETEN" Kritiek op samenvoeging nutsbedrijven DEN HAAG In het rapport van de Commis sie Concentratie Nutsbe drijven (de CoCoNut) over de mogelijkheden tot samenvoeging van gas-, water- en electrici- teitsbedrijven, wordt volstrekt voorbijgegaan aan de sociale gevolgen daarvan voor het perso neel. Bij de voorgestelde reorganisatiemaatrege len zullen gedwongen ontslagen in ieder geval niet aanvaardbaar zijn. Dit schrijft de Christelijke Fe deratie van van Bonden van personeel bij de Overheid (CFO) in een commentaar op het CoCoNut-rapport dat al in juli aan de Tweede Kamer is gezonden. Vacatures bij sa mengevoegde bedrijven moe ten worden opgevuld door in dienst zijnde werknemers, vindt de CFO. Door de voor gestelde reorganisatiemaatre gelen zouden volgens de vijf centrales ongeveer 15.000 van de in totaal 40.000 bij de nuts bedrijven werkzame perso neelsleden te maken krijgen met een verandering van werkgever, standplaats of functie. dan lanc, Heb jert ECHT In de komen- hooi zal steeds meer be- ontstaan aan mense- 7RR7R7 (hersenweefsel, dat na de 1 voor onderzoek be- baar wordt gesteld, hersenbank, waar goed rCumenteerde ziektebeel- io ur oten a'wÜkingen worden l0uur• *Uneld, is voor het on- k onontbeerlijk. Er 't veel inzicht verkre- in de werking van herse- uit experiment met die- maar dit moet op zijn bgheid voor de mens ■den getoetst. Jdr. D. Swaab, directeur het Nederlands instituut I hersenonderzoek in Am- Bam, en prof.dr. D. de P. hoogleraar farmacologie jde Utrechtse universiteit, hiervoor gisteren ge- ,,?P. het forum „Hersen- in Utrecht, georgani- door de dienst weten- Psyoorlichting bij de Ko- •hjke Academie van We- chappen. Op dit forum be ken deskundigen het on derzoek naar factoren die de ontwikkeling van de hersenen schadelijk kunnen beïnvloe den, naar mogelijkheden van herstel, nieuwe geneesmidde len ter behandeling van ge stoord gedrag en de oorzaken van verslaving, veroudering en dementie. Ook werden de ethische en juridische aspecten van hersenonderzoek ter dis cussie gesteld. Omdat de hersenen zich voor al in de tweede helft van de zwangerschap en de eerste ja ren na de geboorte in zeer hoog tempo ontwikkelen, zijn ze in deze periode uitermate gevoelig voor schadelijke fac toren. Door een diepgaand en uitgebreid onderzoek zal het naar de mening van prof.4 Swaab mogelijk zijn vrouwen beter te adviseren over voe- dings- en leefpatronen en te wijzen op de gevaren van ge neesmiddelen en schadelijke stoffen in het milieu. Roken, het gebruik van alcohol en medicijnen kunnen de hersen- groei van het kind negatief beïnvloeden. Daarnaast is het zaak kinde ren, bij wie de hersenontwik- keling is gestoord, zo vroeg Uniet fijne igen Dr. Oele voorzitter DNA-commissie DEN HAAG Dr. A. Oele, de voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond, krijgt de leiding over de zogenaamde brede DN A-commissie. De commissie moet de maatschappelijke en ethische aspecten bestuderen die zijn verbonden aan het werken met erfelijk heidsmateriaal (het zogenaamd recombinant DNA-onderzoek). Haar bevindingen zal ze aan de regering rapporteren. Deze ge bruikt de informatie bij haar meningsvorming over de wense lijkheid en toelaatbaarheid van DNA-onderzoek. mogelijk op te sporen om hen na de geboorte de noodzakelij ke begeleiding te kunnen ge ven. Uit experimenten met ratten is gebleken dat stoornis sen in de hersenen kunnen worden weggenomen door de jonge dieren in een betere om geving te plaatsen. Er zijn aan wijzingen dat de omgeving ook op de ontwikkeling van de hersenen van het jonge kind een positieve invloed kan heb- Verdergaand hersenonderzoek is ook nodig, aldus prof. De Wied. om de oorzaken van psychische stoornis in de her senen te kunnen bestrijden of voorkomen. Voorlopig heeft men slechts psychofarmaceuti- sche geneesmiddelen, die slechts symptomen bestrijden maar niet genezen. Op den duur kunnen ze echter wor den vervangen door een nieu we klasse van stoffen, de zoge naamde neuropeptiden, die zelf in het lichaam worden ge produceerd. Deze stoffen heb ben vermoedelijk ook minder bijwerkingen. Nog steeds te koud KNMI-DE BILT - Het einde van de koude periode is nog niet echt in zicht. Toch zijn er op de weerkaart wel zodanige veranderingen waarneembaar, die duiden op het geleidelijk afnemen van de kou. Vooral in de nacht komt de tempera tuur niet zover meer beneden het vriespunt, ongeveer Tnin een tot min twee graden hoogstens. In de middag loopt het kwik op tot een graad of vier a vijf. Deze veranderin gen hangen samen met het op dringen van warmere lucht uit zuidoost Europa. Deze lucht heeft inmiddels Zuid-Duits- land bereikt en af en toe valt er uit de bijbehorende bewol king regen. Aangezien de tem peratuur vlak bij het aardop pervlak in die streken nog iets onder nul ligt, bevriest de re gen, hetgeen aanleiding tot gladheid geeft. Ook ons land moet morgen op enige regen rekenen. den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gistere temi Amsterdam zw bew. 2 De Bilt geh bew. 1 Oeelen geh bew. 1 Eelde onbew 3 Eindhoven geh bew. 1 Den Helder onbew. 3 Lh. R dam zw bew. 2 Aberdeen9 -Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Geneve regenb. 9 zw bew. 22 h bew. 7 gerubew. 2 geh bew. -0 tB' I tvbew. 21 Vooruitzichten voor zaterdag: Veel bewolking en mogelijk wat regen of sneeuw. Iets der koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: omstreeks 0 gra den. Max. temp.: omstreeks 4 gra 'Er-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13