deTijd Puur zilver voor nieuwe Aniro spaarders. Enu,spaartualbijde Amro Bank? HP d0ENE Bestuur van Lloyd's wordt gereorganiseerd Grote kattententoonstelling Felikat in Amsterdamse RA! KORTWEG Duits natuurgebied bij Nederlandse grens uitgebreid BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 De Amsterdamse RAI staat dit weekeinde in het teken van de kat. In de Amsterdamse RAI wordt dit weekeinde voor de elfde keer de grote katten tentoonstelling Felikat ge houden. Een evenement, waarbij meer dan duizend katten van alle rassen en kleuren hun opwachting ma ken óm door een internatio naal corps van keurmeesters te worden beoordeeld en ge waardeerd. Behalve de bekende katten zoals de langharige chinchilla en de kortharige siamees zijn er tal van raskatten aanwezig. Onder meer de gevlekte oos terse korthaar, een „minipan- ter" met fraaie kleuren zoals chocoladebruin en lila. Verder zijn er ingeschreven de in Ne derland zelden of nooit geëx poseerde katten die naar de naam sfinxkatten luisteren. Dat zijn vrijwel naakte katten die uit Canada komen. Of ze echt mooi zijn, daarover kan worden gediscussieerd, maar apart zijn ze wel. In de speciale nestklasse, die altijd erg veel publiek trekt, worden jonge katjes tentoon gesteld die met hun moeder „de show stelen", ook al win nen ze vaak geen prijs. De keuringen beginnen zon dag om ongeveer 14.00 uur. Ze kunnen door het publiek worden meebeleefd. Overi gens is het dan wel het drukst in de RAI en wie dus liever rustig wil kijken kan beter op zaterdag- of zondagochtend naar Amsterdam gaan. De kattententoonstelling is zater dag en zondag te zien van 10.00 tot 18.00 uur. De toe gangsprijs voor volwassenen bedraagt vijf gulden, voor kin deren en 65-plussers 3,50 gul den. Wandelen met de ANWB doorLeidse binnenstad In het najaar van 1940 werd de eerste ANWB-wandeling georganiseerd. Reden waar om de wielrijdersbond een jubileumwandeling heeft ge organiseerd en kan zaterdag en zondag in Leiden worden gelopen. Langs de route treft men ach tereenvolgens aan: de Hortus Botanicus, de Pieterskerk, het Rijksmuseum voor Oudheden, De Burcht, de Lakenhal en het museum Molen de Valk. De entree is veelal gratis en bij sommige kost de toegang een paar dubbeltjes. Bij aankoop van de routebe schrijving (2,50 voor ANWB- leden en vijf gulden voor niet leden) ontvangt men gratis de speciaal voor deze gelegen heid geslagen bronzen ge denkpenning van 40 jaar ANWB-wandelingen. Vertrok ken wordt bij restaurant „Ei gen Zorg", Stationsweg 29 in Leiden. Zoals de straatnaam al zegt is dit vlak bij het NS- station. MÜH Europees en wereldkampioen Gerd Wiltfang is een van de deelnemers aan Jumping Amsterdam. TAPTADE De „Taptade" beleeft zaterdag zijn eerste lu strum in de Groenoordhallen in Leiden. Zeven korpsen tre den op tijdens het hoofdpro gramma van deze muziek- tot 20.00 uur voor een char mant voorprogramma. BLOEMEN Zaterdag en zondag kan men een bezoek brengen aan de achttiende nationale bloemenvaktentoon- stelling in de gebouwen van de Verenigde Bloemenveiling Het beschermde natuurgebied Amtsvenn-Hündfelder Moor bij het Westduitse Borken is met honderd hectare uitgebreid tot 360 hectare. Dit natuurgebied ligt ongeveer 20 kilometer ten zuidoosten van Winterswijk. De minister van landbouw van de deelstaat Noordrijnland- Westfalen heeft deze week verklaard dat door deze uitbreiding het voortbestaan van in dit gebied levende dieren en planten is verzekerd. Het gaat in hoofdzaak om dieren en planten die sinds het begin van deze eeuw elders in de deelstaat zijn uitge storven. in Aalsmeer. Men kan daar za- terdag, eveneens in de RAI, terdag terecht van 9.00 tot aan hun trekken, als voor de 22.00 uur en zondag van eerste keer de Amrato wordt 11.00 tot 18.00 uur. gehouden. Dat is een markt van onderdelen en apparatuur KLASSIEKEN Uit de col- voor zend- en luisteramateurs, show, die om 20.00 uur be- lectie kunst- en gebruiksvoor- joNEEL TEN TOON De gint. Dertien Leidse majoret- werpen van het-Rijksmuseum tentoonstelling „Toneel ten tenpelotons zorgen van 19.00 van Oudheden in Leiden is t00n» jn ^et Allard Pierson een reizende tentoonstelling Museum jn Amsterdam is ver- samengesteld die een beeld d tot en met 15 januari. geeft van het leven in Grie- ^an de hanCj van afbeeldingen kenland, Etrurie en V" op wijnkannen, drinkschalen, dens de „antieke of „klassie- vazen en een reconstructie ke oudheid. De expositie is van een authentiek Grieks tot 4 januari te bezoeken in theater. maar ook met foto's, museum Catharina Gasthuis costuums en videoanden van £?ud!' week van recente Nederlandse opvoe- 10.00 tot 17.00 uur en zon- rjngen wordt een beeld gege- dags van 12.00 tot 17.00 uur. ven van het GrjekSe theater JUMPING AMSTERDAM toen en nu. Dit archeologische Vandaag hebben de spring- museum van de Universiteit paarden van Jumping Amster- van Amsterdam is te vinden dam hun intrek genomen in de aan de Oude Turfmarkt 127 RAI. Zaterdagavond is het (het ongedempte deel van het spannende puissancespringen Rokin). en zondag wordt gestreden om de Grote Prijs van Am- STOPLAPPEN Voor een sterdam. Dit is tevens de eer- expositie van merk- en sto- ste wedstrijd om de derde plappen moet men eveneens wereldbeker. Een van do deel- naar Amsterdam en wel naar nemers is Europees en het Amsterdams Historisch wereldkampioen Gerd Wilt- Museum. Daar wordt vanaf fang. Elke dag is er een show morgen tot en met 11 januari van de Engelse Household een collectie tentoongesteld Cavalry met trompetters te van handwerk dat in de zeven- paard en paukenisten. tiende tot en met de twintigste eeuw op Amsterdamse scho- BAKKIES De liefhebbers ien door meisjes werd ge- van de „bakkies,, komen za- maakt. Zie ook Viditel pag. 7530 Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,- (voor niet-Amro-spaarders f 30,-). Spaan u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders f 30.-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt. Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één 10 gram fine silver 999.0 maand niet opvraagbaar. Deze unieke me'ïS:I3mnc'''Cnl aanbieding van de Amro Bank Q— geldt vanaf 4 november tot en met 5 december. Zorg dus I dat u er snel bij bent. Gegarandeerd door de Amro Bank met een genummerd .certificaat van echtheid". jas» Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. LONDEN De leden van het grootste en oud ste verzekeringsinstituut ter wereld, Lloyd's of London, hebben in Londen een statutenwijzi ging goedgekeurd die een ingrijpende bestuur lijke reorganisatie inhoudt. Als ook het Brifse Lagerhuis ermee akkoord gaat wordt het huidi ge, uit zestien leden bestaande comité van Lloyd's vervangen door een raad van bestuur die uit 25 leden zal bestaan. Het voornaamste doel van de reorganisatie is uitbreiding van de bevoegdheden van het be stuur op het gebied van de interne discipline en het zelfbeschikkingsrecht. De nieuwe raad van bestuur zal ook representatiever zijn dan het huidige comité. De hervormingsvoorstellen zijn afkomstig van een commissie van juristen en zakenmensen onder leiding van Sir Henry Fishet. De com missie kreeg tot taak de bestuursvorm bij Lloyd's onder de loep te nemen in verband met meningsverschillen over het gentlemen's agree ment dat nu nog de basis van de activiteiten van het instituut vormt. In de raad van bestuur zullen zestien leden zit ting hebben die zijn gekozen door de leden van het instituut. De Britse centrale bank krijgt het recht drie onafhankelijke bestuursleden te be noemen. De zes overige leden zullen de bijna 14.000 mensen vertegenwoordigen die niet iri de verzekeringswereld werkzaam zijn maar die met hun vermogen dekking verschaffen en het mogelijk maken dat Lloyd's of London zijn werk doet. Ze worden gewoonlijk aangeduid met de „names". Hoewel deze „namen" kapitaal verschaften en betaalden als zich verzekeringsrampen hadden voorgedaan was hun invloed op het dagelijks gebeuren op de verzekeringsmarkt gering. Sommigen protesteerden de laatste tijd nogal eens als ze werden aangesproken voor hun aan deel in de schadevergoedingen. Ze waren ook niet zo blij met het mislukken van een systeem voor de verzekering van computers in de Vere nigde Staten, wat mogelijk een schadepost van 225 miljoen dollar zal opleveren. Na de bijeenkomst van dinsdag verklaarden woordvoerders van Lloyd's dat de nieuwe raad van bestuur zal moeten uitmaken of de regel moet worden gewijzigd die verbiedt dat derden een belang van meer dan twintig procent heb ben in een verzekeringsmaatschappij die bij het Londense instituut is aangesloten. Het nieuwe bestuur zal ook een uitspraak moe ten doen over het controversiële voorstel om te bepalen dat de verzekeringsmakelaars van Lloyd's de banden met hun dochteronderne mingen die als herverzekeraars optreden moe ten verbreken om belangenconflicten te voor komen. Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! mt mot. .f «fcfcua» «éét. mit y Tmfif I TtoWfeFfi» $ewoH&Mdoen. pttpost Elsevier levert een knappe prestatie door als enige week blad de uitslag van de Ameri kaanse verkiezingen te analy seren. „De omvang van Rea gan's overwinning, ondanks zijn vele zwakheden, duidt op een reveil onder de Ameri kaanse bevolking, een reveil als redding uit de vernederin gen, een reveil, geboren uit realisme. Het schijnt dat de Amerikanen voor het eerst se dert lang hun machtsbewust zijn hebberr hervonden." El ders een enquête waarin kat holiek Nederland een vernieti gend oordeel uitspreekt over de bisschoppensynode. Vijf en tachtig percent aanvaardt de besluiten inzake geboortebe perking niet. Voorts een inter view met directeur Koehorst van het Rotterdamse huis van bewaring. „Er is niet veel ver schil tussen de gedetineerden en ons. Wij zijn hier om ons brood te verdienen en zij zijn gedetineerd. Ik voel me geen brave burger. Ik zit ook wel eens met een borrel op achter het stuur." Veel aandacht ook voor de kernenergie na Dode- waard. „Waarom de hoop op gegeven dat er misschien wel een nieuwe Edison in aantocht is, die de laatste en de afdoen de sleutel aandraagt voor de volstrekte beheersing van het kernsplijtingsproces?" De Haagse Post opent met een artikel over deeltijdbanen, het economische wondermiddel van D'66. „Als je ziet dat er in Nederland zo'n 600.000 deel tijdbanen zijn en in Zweden, dat een kleinere bevolking heeft, anderhalf miljoen, dan denk ik dat we nog wel even vooruit kunnen." Veel aan dacht ook voor de verdeelde vakbeweging ofwel het spel zonder knikkers. „Elke bond bedenkt wel iets, lanceert het in de publiciteit als keiharde voorwaarde, en klaar is kees. Alleen blijft de werkloosheid intussen onverminderd stij gen." Voorts het begin van een vervolgverhaal over Carter en Iran. In de serie over het ge recht is de veelbesproken Am sterdamse politierechter No- mes (van de Maagdenhuis-pro cessen) aan het woord. „Je hoeft je als politierechter niet als een sfinx te gedragen. Er staat wel in de wet dat je als rechter tijdens een zaak geen blijk mag geven van je eigen overtuiging omtrent schuld of onschuld van een verdachte, maar er zijn verdachten, mis schien wel de meesten, die een flinke aanpak nodig hebben." In Vrij Nederland praat presi dent-directeur Montijn van Shell over de miljardenwinst die zijn bedrijf uit het Gro ningse aardgas kan halen. „Laten we er alsjeblieft geen twijfel over laten bestaan. Als er morgen een wet wordt aan genomen, dat bijvoorbeeld het winstaandeel van de staat om hoog gaat, dat er voor geen cent meer uit het Groningse gas komt, dan geldt ons hele investeringsplan niet meer. Dat is dan ook weg." Voorts een reportage over het be roemde hartinstituut van Houston. „Ik zie bijna nooit een hartspecialist uit Neder land. En als er eentje komt, blijft hij maar even. Terwijl j«. toch de tijd moet nemen om te zien hoe het hier functioneert. Namen herinner ik me niet eens." Elders een artikel over de Grote Keijzer. „Onder het motto: de Grote Keijzer is overal, zal de Amsterdamse kraakbeweging zich nu con centreren op andere panden die ontruimd dreigen te wor den". Het blad onthult dat Carmiggelt per 1 januari hele maal stopt met zijn Kronkel rubriek. „Het plan is nu om een wekelijkse rubriek te be ginnen met tekenaar Peter van Straaten." De Tijd gaat in op de actie be drijfsveiligheid van FNV en CNV. „Nu het slecht gaat in de bouw, wordt het steeds erger. De bouwvakkers zijn allang blij wanneer ze nog werk heb ben. Daardoor worden die on veilige werkomstandigheden meestal geaccepteerd. Wan neer je kritiek hebt, lig je er zo uit. Voor jou weer tien ande ren." Bij de aanstaande bis schoppenconferentie over kernwapens de kanttekening: „Misschien worden de heren het wel eens, want het gaat nu eens niet over sex. Maar in de geloofsgemeenschap waartoe ook de christelijke politici van alle partijen behoren, is slechts de bel geluid voor een nieuwe, vermoedelijk heftige, discus sieronde." Een gesprek voorts met Hans Keller, die ontslag heeft genomen als directeur van de Rotterdamse Kunst stichting. „Er was een voort durend gevoel van: kijk uit, achter je. De ambtenaren dwingen je mee te doen aan een spel, waarvan de spelre gels je worden onthouden, en op het moment dat ie erin beni geslaagd om een blik te wer pen op de binnenkant van het deksel, waar die regels zijn vastgeplakt, worden ze snel veranderd." De Groene Amsterdammer vraagt zich af wat er gaat ge beuren nu de vestigingsove reenkomst met Suriname af loopt. „Hoe minder formeel geregeld is, hoe meer beleids vrijheid er is, zo wordt er op het ministerie van Justitie ge dacht. Dat dit onzekerheden met zich mee brengt, individu ele procedures eh eindeloze in dividuele ellende, neemt men daarbij op de koop toe." Mar cus Bakker praat over loonma tiging. „Het feit, dat veel hote metoten iets zeggen, betekent nog niet dat iets juist is." Een driegesprek voorts tussen fer vente tegenstanders van kern energie. „Dat vind ik wel een nadeel van de manier waarop de actie Dodewaard is voorbe reid: de discussie over de actie- vormen heeft alle andere dis cussies overheerst. Veel ander werk is blijven liggen." Hervormd Nederland prijst het Wereldplan voor Arbeid als goed denkwerk. „Want voor geen tegenspraak vatbaar is het centrale punt, dat het mensonterende werkloosheids vraagstuk wereldwijd is en zonder wereldwijde aanpak niet kan worden bedwongen." Voorts een interview met Jan Kassies, deskundige op het ge bied van cultuurpolitiek. „Eén van de manieren en strate gieën om de noodzakelijke pluriforme maatschappij te verwezenlijken, is een goede cultuurpolitiek en kunst. Nu is de kunst nog ongevaarlijk, maar dat zal wel veranderen. Kijk maar naar het vormings theater." IK V-secretaris Faber beschuldigt de PvdA er in een groot artikel van dat het van twee walletjes wil eten. „Ik denk dat het verschil tussen nul en één kernwapentaak veel groter is dan het verschil tussen één en vijf taken. Dat wezenlijke punt wordt niet on derkend. Het lijkt te veel op concessie-politiek."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11