Massamedia bevorderen terroristische acties Meerderheid katholieken oneens met standpunten bisschoppensynode CDA en VVD willen overheidsaankopen landbouwgronden tegengaan Vraag naar gezag van de bijbel bij gereformeerden in rustiger vaarwater kerk wereld Regering wil geen koningschap „Zweedse stijl" Grote verwarring over positie van Ombudsman Godsdienstige vragen jongeren uitdaging voor alle scholen w BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 PAGINA 10 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en VVD willen dat de aankoop van landbouwgronden door de overheid, met de bedoeling deze later weer uit te geven aan een te onteigenen grondge bruiker, wordt beperkt De overheid mag dergelijke grond alleen nog kopen als zij een overeenkomst heeft met de betrokken boer waarin staat dat de overheid de grond opnieuw als landbouwgrond van de hand zal doen. Deze bepaling gaat niet op voor landbouwgronden waarvan vast staat dat zij vijf jaar na aankoop door de overheid een andere bestemming zullen krijgen. Deze bepaling moet worden opgenomen in de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Via de ei sen aan de overheidsaankopen zal de prijs van de landbouwgrond verder worden te ruggedrongen. Deze intentie van beide regeringspartijen CDA en VVD bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. De regeringspartijen heb ben ernstige bezwaren tegen de opzet van de wet om overheidsaankopen van grond buiten de wet te houden. Via de wet wordt bepaald dat landbouwgronden alleen aangekocht mogen worden door mensen met een agrarische oplei ding, ervaring en van een bepaalde leeftijd. Verder moet het bedrijf van de grondkoper voldoen aan een aantal eisen. Dit alles om het aantal kopers terug te dringen om zo de prijs van landbouwgronden te laten dalen. Dit ten bate van jonge boeren die nu de grond niet rneer kunnen betalen. Overigens blijken alle fracties in de Kamer, in clusief de PvdA, in grote lijnen met het wets ontwerp van de regering in te kunnen stem men. Lekkerkerk zoekt ,paniekzaaier' radioactief afval LEKKERKERK De politie is een zoekactie begonnen naar de West- duitse chemisch labo rant Uschlüter, die de ge ruchten in de wereld zou hebben gebracht dat zich in de bodem van Lekker kerk radioactief afval zou bevinden. De speurtocht is in gang gezet op verzoek van het gemeentebestuur van Lek kerkerk. Men wil nagaan of de laborant een ordinai re paniekzaaier is dan wel over reële informatie be schikt. De man, die in het kader van de ontgraving van de gifwijk gedurende enkele maanden bodem monsters heeft genomen, nam onlangs ontslag. Hij zei naar Engeland te wil len vertrekken. De ge ruchten over het radio-ac tief afval hebben de woede van de bewoners opge wekt. HELMUT SCHMIDT OFFICIEEL HERKOZEN De Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt (staand) is gisteren officieel herkozen door de Bondsdag. De kanselier kreeg 266 van de 488 stemmen bij deze formele door de grondwet vereiste verkiezing. ADVERTENTIE TE KOOP UIT EEN BOUWKAVELPLAN Zwr belangrijks liquidatieverkoop te Baarle Naesau (onder Breda) In dit unieke woongebied kunnen wij u te koop- aanbieden bospercelen. Hollands gebied. De bedoeling van alle kopers is later bouwen. De percelen zijn opgenomen in het bestem mingsplan Uitbreiding in Hoofdzaak. De huidige bestemming is nog bos. Alle percelen zijn goed te bereiken en munten uit door hun werkelijk fantastische liggen tussen de akker- en weilanden in en toch niet meer dan ca. vijf autominuten van centrum Baarle verwijderd. Er behoeft niet geheid te wor den. Er worden erfdienstbaarheden gevestigd met betrekking tot toegang over en weer gas. water en electriciteit, verder door de desbetreffende overheidsinstanties te bepalen. Terreinindeling: 21 kavels, volgens ontwerp architect (geen verdere verplichtingen aan deze man). Vanaf 1240 m2. De koopsom per vierkante meter varieert van negen tot tien gul den, vrij op naam, dus alle kosten zijn voor rekening van ver koper. Geen onderhoudsplichten, geen erfpacht, geen btw. Bovenstaande unieke aanbieding (wegens omstandigheden) zal bi) veel mensen de wens oproepen om het een en ander te gaan bezichtigen. Dit weekeind. 8 en 9 november a.s., zijn wij van 12.00 tot 16.00 uur aanwezig voor de bezichtiging en ver koop in cafe-restaurant Het Wapen van Nassau, gelegen in het centrum van Baarle Nassau. DEN HAAG De regering voelt niets voor een ko ningschap „Zweedse stijl", zoals de oppositie graag zou zien. In Zweden is het zo dat de koning geen deel meer uitmaakt van de regering. Hij heeft daar alleen nog een zuiver representatieve functie. Aan een dergelijke regeling is ons land geen behoefte, zegt minister Wiegel (binnenlandse zaken) in de me morie van antwoord betreffende een voorstel van wij ziging van de grondwet. In het ontwerp van de rege ring wordt dan ook de eenheid van koning en minis ters gehandhaafd. De regering wil evenmin in de grondwet bepalen dat de kinderen van prinses Margriet zijn uitgesloten van de troonsopvolging. Hiertoe had de oppositie eveneens een voorstel gedaan. LEIDSE ONDERZOEKERS: LEIDEN Publiciteit is het belangrijkste motief van de moderne opstandige terro risten. Zij zien terrorisme als een gewelddadige com municatiestrategie. Dit con cluderen Alex Schmid en Janny de Graaf, medewer kers van het Centrum voor Onderzoek van Maatschap pelijke Tegenstellingen (COMT) van de Leidse Uni versiteit in een studie over. terroristen en een onderzoek naar de acties van de Zuid- molukkers in ons land. Vol gens beide universitaire me dewerkers ligt in de huidige communicatie-orde het ant woord besloten van de vraag waarom terroristen hun toe vlucht nemen tot het uiter ste middel om de aandacht te trekken. In de studie laat het tweetal een groot aantal terroristen en terreurgroepen de revue pas seren waarbij telkens de aan dacht wordt gelegd op de pu blicitaire gerichtheid van hun acties. Een paar voorbeelden: „Geweld is de enige taal die de Westerse democratieën ver staan" (de beruchtte Carlos, die zich in dienst stelde van de Palestijnse zaak); „De eerste paar vliegtuigkapingen schok ten het bewustzijn van de we reld en schudden de media en de wereldopinie veel meer en veel effectiever wakker dan 20 jaar lobbyen bij de Verenig de Naties (een PLO-waarne- mer bij de VN). De auteurs van de studie con cluderen, dat de massamedia de besmettelijkheid van terro risme bevorderen. „Geweld trekt journalisten aan en om gekeerd trekken journalisten geweld aan. De media ver schaffen de terroristen hun publiek, mits zij nieuws met voldoende nieuwswaarde pro duceren. Er zijn aanwijzingen dat Italiaanse terroristen die aanvankelijk hun slachtoffers in de knieën schoten, hoger gingen richten, toen ze merk ten, dat de oude taktiek de voorpagina's niet meer haal de", aldus Janny de Graaf. Aanpak Alex Schmid en Janny de Graaf pleiten voor een funda mentelere aanpak van het pro bleem door het gebrek aan communicatiemogelijkheden voor achtergestelden te ver helpen. Volgen hen kunnen de massamedia een stem geven aan al diegenen, die nu uit wanhoop hun toevlucht ne men tot geweld. Verder stellen zij voor een gekozen media raad op te richten die i DEN HAAG Tijdens het overleg van de CRM-Tweede-Kamercommis- sie met staatssecretaris Wallis de Vries is gisteren grote verwarring en onduidelijkheid ontstaan over de positie van de Stichting Ombuds man. CDA en PvdA hebben de gege vens, waarop de staatssecretaris on langs zijn besluit heeft gebaseerd om de stichting niet langer te subsi diëren, onvolledig genoemd. De staatssecretaris ontkende gisteren dat er tussen de stichting en de NOS een financiële overeenkomst bestaat, waarin de NOS zich voor het bedrag van een ton heeft verbonden om van de diensten van de Stichting Om budsman gebruik te maken. Volgens CDA en PvdA bestaan echter wel degelijk verregaan de contacten met NOS en IKON om volgend jaar tegen betaling gebruik te gaan maken van de diensten van de stichting. En daar ging het om: Voorwaarde voor subsidie was dat de Ombudsman zich moest losmaken van de VARA en zich ten opzichte van andere omroepen „breder diende op te stellen". Met deze nieuwe gegevens is de negatieve beslis sing die Wallis in oktober heeft genomen ten aanzien van de voortzetting van de subsidië ring op losse schroeven komen te staan. De kamercommissie wil nu een hoorzitting waarin de betrokkenen zelf meer duidelijk heid kunnen verschaffen. en waarden voor de nieuwsga ring vastlegt. Een mogelijke richtlijn die dat orgaan zou kunnen vaststellen, is de de- actualisering van nieuws over terrorisme in de elektronische media (radio/t.v.): alleen de hoognodige algemene informa tie wordt door radio en tv vrij gegeven; details worden via de geschreven pers aan het pu bliek verstrekt. Zodoende kunnen de terroristen geen tactisch gebruik maken van de elektronische media. In die mediaraad zou de over heid geen rol toebedeeld wor den. De overheid is immers partij in het geheel en ten slotte zijn de media er om de overheid te controleren en niet andersom. Censuur heeft volgens beide Leidse universi taire medewerkers geen zin. Het tweetal voert daartegen, behalve ethische bezwaren, ook een tactisch bezwaar aan. Terroristen zullen immers hun acties blijven opvoeren totdat men hen niet langer meer kan negeren. De moord op Lord Mountbatten komt waarschijn lijk voort uit onvrede in IRA- kringen over de afnemende publiciteit voor hun terreurac ties in Belfast. Bij de huidige nucleaire verspreiding en de relatieve toegankelijkheid van atoomgeheimen is het gevaar niet denkbeeldig, dat terroris ten doodgezwegen door een gecensureerde pers hun toevlucht nemen tot zulke strategieën. Zes maanden geëist in Surinaams corruptieproees PARAMARIBO De audi- teur-fiscaal bij het bijzonde re gerechtshof in Paramari bo, kapitein R. D. Horb heeft tegen Soekdew Ram- padarath een gevangenis straf van zes maanden met aftrek en een geldboete vai dertigduizend Surinaamse guldens geëist. Rampadarath werd ervan l>e schuldigd steekpenningen t< hebben gegeven om aan land bouwgrond te komen. Het eer ste van de zogenaamde corrup tieprocessen begon vorig( week met drie verdachten, dit beschuldigd worden van hel „wederrechtelijk bevoordeler van zichzelf en anderen". D< andere twee verdachten Palhadsingh en R. Chatur hoorden dezelfde straf eisen; Uitspraak over twee weken. Volgende week beroep Poolse vakbond behandeld WARSCHAU Het Poolse hooggerechtshof zal op 1( november het beroep behan delen van de vakbond „Soli dariteit" aangaande toevoe gingen aan haar statuter door de administratieve rechtbank, zo heeft het Pool se persbureau PAP gisterer aangekondigd. De rechtbank van Warschai besloot op 24 oktober recht spersoonlijkheid te verlener aan de nieuwe vakbond, maai voegde aan de statuten eer protocol toe waarin wordt ver wezen naar de leidende re' van de communistische part en de bondgenootschappen di< door Polen zijn aangegaan. Bo vendien werden twee artike len aangaande het staking: recht geschrapt. Regering wil geen verplichte registratie drugverslaafden DEN HAAG De rege ring wijst de invoering van verplichte urine-onderJ zoeken onder drugverslaaf den van de hand. Ook is men niet van plan een lan delijk registratiesystee van drugverslaafden op t« zetten. Onvrijwillige bi handeling van drugver laafden zal alleen met d< grootst mogelijke terug houdendheid worden toege past. Dit blijkt uit antwoorden vai minister De Ruiter (Justitie! en mevrouw Verder-Sm (staatssecretaris Volksgezond heid) op vragen van de CDA Kamerleden Gualterie-var Weezei en Evenhuis-Van Es sen. Zij stelden hun vrager naar aanleiding van een arti kei van drie adviseurs op he gebied var. drugbestrijdinj van de gemeente Den Haaf Daarin werd voor verplicht registratie, urineonderzoek ei verplichte behandeling aange drongen. Een ruime meerderheid van de Nederland se katholieken (85 procent) is het oneens met het standpunt van de algemene bis schoppensynode, dat katholieken geen kunstmatige voorbehoedmiddelen mogen gebruiken; 81 procent kan zich niet vinden in de uitspraak van de paus, dat geschei den katholieken die opnieuw getrouwd zijn alleen de communie kunnen ontvan gen, indien zij afzien van elk sexueel ver keer. Een en ander blijkt uit een enquête in Elseviers Magazine deze week. Met het standpunt van de synode om de sexuele moraal in gedetailleerde wetten vast te leggen is elf procent het eens. De overgrote meerderheid, 88 procent, is van mening, dat de katholieke kerk algemene richtlijnen moet geven en de praktische uitvoering daarvan moet overlaten aan de persoonlijke verant woordelijkheid. Slechts een kleine minderheid is het eens met de synodeaanbevelingen over voorbehoed middelen (13 procent), gescheiden katholie ken (15 procent) en vastlegging van de sexue le moraal (11 procent). Degenen, die het er mee eens zijn, worden vooral gevonden bij de groep van zestigjarigen en ouder (resp. 33, 34 en 29 procent). Zeer weinig instemming on dervinden de synode-uitspraken op deze pun ten bij de leeftijdsgroepen onder de dertig jaar en tussen dertig en negenenveertig jaar. Van de ondervraagde katholieken wist 82 proeent dat er een bisschoppensynode aan de gang was, terwijl 77 procent wist a synode ging. KORTE METTEN Het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken heeft voorgesteld op 11 februari in Leusden een breed over leg te houden over het functioneren van de raad. Aan dit overleg zullen dan deelnemen de bisschoppen conferenties van de rooms- katholieke kerk en van de oud-katholieke kerk, als mede de moderamina (be sturen) van de andere aan gesloten kerken. De directe aanleiding tot dit overleg is een brief van de raad aan de leden-kerken over de aanstelling van een ad junct-secretaris. Deze zou de secretaris, prof. dr. H. Fiolet, moeten gaan assis teren. De Nederlandse her vormde kerk en de gerefor meerde kerken hebben daarop geantwoord, dat zij voorafgaande aan deze be noeming een breed overleg over de Raad van Kerken eelf willen. Het vijftiende eeuwse kloos- :er Gaden in Tibet, dat tij dens de Chinese culturele re solutie vrijwel geheel werd serwoest, zal worden lerbouwd. Gaden is de hei- igste plaats van het Tibe tans Lamaisme. Sommige Tibetanen hebben op eigen gelegenheid al geprobeerd delen van het klooster te eerstellen. Het herstel van eet klooster past in het kader san het nieuwe Chinese re geringsbeleid van concessies ian de Tibetanen, die hen moeten verzoenen met de Chinese Volksrepubliek. De EKD, de evangelische kerk in Duitsland, hoopt, lat het komende bezoek san de paus aan West- Duitsland de dialoog tus sen de kerken zal bevorde ren. Tijdens het gesprek van een delegatie van de EKD met de paus zullen de verschillende opvattingen van het geloof vrijmoedig aan de orde komen. De voorzitter van de EKD, bis schop Eduard Lohse, die dit zei bij de opening van de EKD-synode in Osna- brück, wees daarbij op diepgaande verschillen tus sen de evangelische en kat holieke theologie. In een recent geschrift van de Duitse bisschoppenconfe rentie wordt de opdracht van de kerk niet alleen in de bijbel gefundeerd, maar ook afgeleid uit het natuur recht, de kerkelijke tradi tie, het kerkelijk recht en het bisschopsambt. „Wij mogen de ernst van deze katholieke uitspraken niet bagatelliseren, aldus Loh- De regering van de Sovjet- Unie zal alle geestelijken per 1 januari een verlaging van vijftien procent in hun belas tingtarief geven. Dit plaatst hen in dezelfde belasting klasse als schrijvers, artiesten en andere creatieve beroe pen. Het belastingtarief voor geestelijken is nu dertig pro cent of meer. Arbeiders beta len gemiddeld dertien pro cent. De gereformeerde synode heeft deze week in Lunteren voorlopig een punt gezet ach ter een zaak, die de gemoederen binnen deze kerken jarenlang danig heeft be roerd: de kwestie van het gezag van de bij bel. Is de bijbel het absolute woord van God of gaat het deels ook om mensen werk? Zes jaar geleden al benoemde de synode een werkgroep van theologen om deze zaak on der de loep te nemen. Dat was in een tijd, waarin vanuit de kerken nog het ene na het andere bezwaar tegen de moderne theologi sche inzichten van bepaalde gereformeerde theologen werd ingebracht. De inzet was steeds, dat deze theologen zich niet zouden onderwerpen aan het gezag van de bijbel. De werkgroep concludeerde nu in haar rap port, dat de stelling, dat de bijbel gezag heeft, omdat God daarin tot de mens spreekt, slechts de helft is van het verhaal. Er zit ook een menselijke factor in de bijbel en die mag volgens de theologen niet worden weggecij ferd. Het zijn echter tegelijk verhalen „van de overmacht van Goddelijke redding en ver zoening" zo meenden zij. Daarom kan bij de vaststelling van waarheid niet alleen maar simpel worden verwezen naar de bijbel. Ook de mens moet daarbij actief worden ingescha keld. Brachten discussies over deze zaken de syno de zes jaar geleden veelal nog in heftige be roering, deze week konden de afgevaardig den zich allen goed in het rapport van de werkgroep vinden. Typerend voor de gewij zigde opstelling was het .V?it, dat een van de theologen uit de werkgroep een aantal jaren geleden zelf nog in het „beklaagdenbankje" Statistische gegevens en onderzoeken tonen aan, dat de openbare en bijzonder- neutrale school een relatie ve groei doormaken in ver gelijking met de rooms- katholieke en protestants- christelijke school. Zij to nen ook aan, dat er sprake is van een toenemende ont kerkelijking. De ontzui ling, in de zin van de afne mende binding aan kerk en christelijk instituut zet door. De vraag is echter of hieruit ook de conclusie mag worden getrokken, dat de belangstelling voor de godsdienst afneemt. De Raad voor de Zaken van Kerk en School van de Ne derlandse hervormde kerk zegt dit in zijn verslag, dat ter sprake komt tijdens de vergadering van de her vormde synode van 20 tot 23 november in Doorn. Het ver slag stelt, dat het wel eens zou kunnen zijn, dat de belangstelling voor de gods dienst andere uitings- en be- levingsvormen zoekt en an dere maatschappelijke keu zen maakt dan de traditione le. Dit zou ook voor de schoolkeuze kunnen gelden. Het zou ook betekenen, dat alle scholen, van welke sig natuur ook, voor de uitda ging staan in te gaan op de godsdienstige vragen, die de jongeren nu stellen. Het verslag zegt, dat de raad al eens eerder heeft gepleit voor een onderwijs op de christelijke school, dat de so ciale en politieke dimensie van de bijbelse boodschap niet schuwt, maar op een open, kritische en bemoedi gende wijze ter sprake brengt en relateert aan de proble men van onze huidige wereldsamenleving. De vraag rijst, aldus het ver slag, of de verzuilde struc tuur van ons onderwijs nog geschikt is om een toekomst gericht onderwijsbeleid te voeren en de toekomstige school vorm te geven. Vol gens de raad is er in Neder land sprake van zó'n nauwe door zuilen bepaalde ver vlechting van onderwijsorga nisaties, commissies van overleg en advies, alsmede van politieke partijen, „dat wij vrezen dat de eigen be langen en macht meespelen in beslissingen die uitsluitend door de behoeften van het onderwijs in al zijn diversi teit bepaald zou moeten zijn. Volgens de raad is het nood zakelijk, dat er een onder zoek komt naar hoe en door wie beleidsbeslissingen op het gebied van onderwijs voorbereid en tot stand wor den gebracht. Ook de kerken zouden hierbij een belangrij ke rol kunnen spelen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10