onald Reagan wil oude romen laten herleven 4a drie pogingen president van de vs ;eorge bush weede man ScidócOotvumt Earner vreest hardere lijn Carter toch dankbaar: „God was goed voor mij Komst van Reagan vergroot spanningen binnen NAVO Democraten houden kleine meerderheid in het Congres Nancy Reagan „first lady" Reacties op overwinning Reagan JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 HINGTON Ronald Reagan, de filmster uit Hollywood, heeft op e verlarige leeftijd bereikt waar hij Nedcialf jaar naar toe heeft gewerkt, ammjin 1967 bracht, bij het diner ter ge- alt^vor^id van Reagans verkiezing tot ^jverneur van Californië, een van n flit? vrienden een heildronk uit op de zou v|ekomstige president van de Vere- secretjde Staten". nbaark heeft deze veteraan, overigens de oudste an.deltfgekozen president, pas bij zijn derde poging 'isiepnes gehad. Twee keer probeerde hij tever- nen k|s voor de Republikeinse partij kandidaat te tellietjvoor het Witte Huis: in 1968 legde hij het af Richard Nixon en in 1976 verloor hij na gevecht van president Gerald Ford. telei)ens zjjn jeugd scheen niets hem te bestem- gela^ voor het hoogste ambt van het land. Als balahde zoon van een Ierse schoen verkoper die was, graag een slok dronk en vojt zonder werk zat, en van een in Schotland ankrifcren protestantse die graag naar de schouw- 's g'nê- toonde „Ronnie" al heel jong belang- ^ing voor de radio. is nibegon ook bij dat medium zijn loopbaan als en in 1937 trok hij in Califor- ommede aandacht van een agent van de firma 'et Uirner Brothers die hem zijn eerste filmrol vendi^ood. Hij liep gedurende achtentwintig jaar anger^tudio's van Hollywood plat en deed mee in landtr dan vijftig films. Deze ervaring hielp hem wordt een beheersing van de t.v., die een rol van ppelijlissende betekenis heeft gespeeld in zijn kom^d tegen Jimmy Carter. >rse labelangstelling voor de politiek ontstond bij satelh^gan in het vakbondswerk, waarbij hij actief 19t0kken was sinds zijn voorzitterschap van mafciond van acteurs in 1947. Als vakbondsman al djjgde hij in die tijd voor de „commissie voor Voor j-Amerikaanse activiteiten" van het huis derlar) afgevaardigden, die de „communistische bestajjtratie" in de filmwereld onderzocht, nadat nnen (producenten in Hollywood zwarte lijsten aangelegd om acteurs en scenarioschrij De nieuw gekozen president van de Verenigde Staten heft de handen in een overwinningsgebaar naar zijn medestanders tijdens het overwinningsfeest van de Republikeinse Partij in het Plazahotel in Los Angeles. vers met communistische sympathieën uit het beroep te stoten. Dit spookbeeld van het „rode gevaar" sterkte in de loop der jaren de ex-democraat Reagan in diens conservatieve opvattingen. In 1964 beschreef hij, in een rede ter ondersteu ning van de uiterst conservatieve Barry Gold- water, Amerika als „het enige eiland van vrij heid in de wereld". Van dan af wordt Reagan de hoop van de con servatieve republikeinen. In 1966 wordt hij met een grote meerderheid gekozen tot gouverneur van Californië, de rijkste staat van de V.S. met de meeste inwoners. Zonder enig probleem wordt hij vier jaar later herkozen. Zijn staat van dienst als gouverneur is contro versieel. Maar zeker heeft Reagan behoorlijk veel ervaring opgedaan wat betreft de uitvoe rende macht. Hij zal, zo denkt men, het Witte Huis net zo bestieren als hij dat Californië deed: meer als scheidsrechter dan als dirigent. Toen hij zich, in november 1979, voor de derde keer in de strijd wierp voor de republikeinse nominatie, achtten velen Reagan te oud om tot het eind door te gaan, maar van de tweeënder tig voorverkiezingen won hij er achtentwintig. Zijn verkiezing tót kandidaat, in juli op de con ventie in Detroit, geldt als een echte uitspraak van eenheid door de republikeinse partij, die met Reagans kandidatuur een eind wil maken aan de „schande van Watergate". Ondanks zijn scherpe verklaringen en zijn wil om „Amerika op het eerste plan terug te bren gen" en in weerwil van de suggesties van Jimmy Carter als zou hij een gevaar zijn voor de vrede, heeft Reagan het beeld in stand we ten te houden van een vader die rustig is in po litieke zaken. Hij houdt van lange tochten te f»aard op zijn boerderij in Santa Barbara (in Ca- ifornië), en brengt de avond graag bij de t.v. door aan de zijde van zijn tweede vrouw Nancy, een oud-actrice die geldt als zijn in vloedrijkste raadgeefster. In de loop van zijn campagne, die in een matig tempo verliep, heeft Reagan zich er in hoofd zaak toe beperkt zijn toehoorders een bood schap voor te houden die de grondslag zal zijn van zijn presidentschap: het „expansionisme van de Sovjet-Unie" overal in de wereld be dwingen, en zoveel mogelijk de bemoeienis van de fecferale overheid reduceren om het particu liere initiatief en de wetten van de vrije-mark- teconomie ten volle tot hun recht te laten ko men. In een Amerika dat vernederd is door de sle pende gijzelingszaak in Teheran en gefrusteerd is door de inflatie en de werkloosheid, heeft Reagan met succes kunnen betogen dat de „Amerikaanse droom" niet dood was, al vinden veel van zijn critici dat de nieuwe man in het. Witte Huis simpele dromen heeft waarin het verleden een overheersende rol speelt. Reagan stevig in het zadel De beslissing van de Amerikaanse kiezers laat niets aan duidelijkheid te wensen over: Ronald Reagan mag na zijn beëdiging op 20 januari volgend jaar als veertigste president van de Verenigde Staten zijn intrek nemen in het Witte Huis. De nederlaag van president Carter kwam, nadat gister avond al bleek dat Reagan snel een aantal zuidelijke radi- tioneel Democratisch stemmende staten achter zich kreeg, niet meer als een verrasing. Maar de wijze waarop Carter door Reagan is verpletterd, had niemand verwacht. De vraag is nog steeds waarin de overweldigende steun voor Reagan zijn oorsprong vindt. De verklaring dat hij als geen andere kandidaat appelleerde aan de nostalgische, con servatieve gevoelens die nu eenmaal onder een groot deel van de Amerikaanse bevolking leven, is op zich juist maar niet afdoende. Een deel van de kiezers heeft onomwonden te kennen gegeven dat Jimmy Carter het naar zijn mening de afgelopen jSren gewoon slecht heeft gedaan: de economie be vindt zich in een diep dal, het grote Amerika van weleer wordt in de rest van de wereld niet meer gerespecteerd en de gijzelaars zitten nog steeds vast in Iran. VOOR de Amerikaanse Democratische partij vormt de uit slag van de verkiezingen het begin van een waarschijnlijk langdurige en moeilijke periode, waarin het ernstig geschon den imago grondig moet worden hersteld. Want niet alleen het Witte Huis ging verloren; ook bij de tegelijkertijd gehou den verkiezingen voor senatoren en gouverneurs boekten de Republikeinen grote winst. Vooraanstaande Democraten als Frank Church en George McGovern raakten hun zetel kwijt in de Senaat, waar de Republikeinen mogelijke voor het eerst sinds jaren een meerderheid krijgen. Als leiders van de „liberals", de linkervleugel van de Democratische partij, blij ken zij voor velen een tè progressieve koers te hebben geva ren. Het is een ontwikkeling die weinig twijfels laat bestaan over de richting, die de Amerikaanse politiek gisteren heeft ingeslagen. HET blijft voorlopig gissen naar de gevolgen van de verkie zing van Reagan op met name het Amerikaanse buitenlandse beleid. Zeker is dat zijn eerste optreden als president met ar gusogen in West-Europa, het Kremlin en bij tal van Arabi sche landen zal worden gevolgd. Komt hij zijn beloftes na over een herstel van het Amerikaanse leiderschap in de we reld, een verhoging van de defensie-inspanningen en een nimmer aflatende steun aan Israël, of zal de pratijk anders uitwijzen? Van grote invloed hierop zal ongetwijfeld zijn, welke mensen president Reagan rond zich in het Witte Huis zal verzamelen en of hij meer dan Jimmy Carter de zaken zal kunnen delegeren aan ter zake kundige medewer kers. Het blijft wat dit betreft afwachten tot na 20 januari. )rge Bush, de nieuwe vice-president. B5HINGTON George Herbert Walker Bush wordt ach- iresident Ronald Reagan de tweede man van de Vere- e Staten. De 56-jarige voormalige directeur van de Ame- anse inlichtingdienst CAI is eigenlijk de tweede keus Reagan, die liever de vroegere president Gerard Ford m te I vice-president had, maar deze bedankte, oveml werd op 12 juni 1924 in Milton, in de staat Massachutsetts, tentocoren. Zijn vader, Prescott C. Bush, was van 1952 tot 1963 se- :elaar or. instenJens de Tweede Wereldoorlog was George Busch met 18 jaar iet Pr< van de jongste piloten in de strijdkrachten. Hij werd neerge- novepten en later onderscheiden. Na zijn studie economie aan de litho's e universiteit ging hij naar Texas, waarhij in de olie-indsu- se. een vermogend man werd. Verwl^ slaagde hij er bij de verkiezingen niet in om in de senaat Jomen, maar in 1966 en 1968 werd hij wel in het Huis van Af- ïeeh vaar<f»gden gekozen. In 1970 stond hij daarvoor weer kan- c (18?*' maar baalde hij het niet. In dat jaar benoemde president or lalon ^em tot ambassadeur bij de Verenigde Naties. Dat bleef iksacac daarna, na een tussenliggende periode van twee jaar L hoofd van het nationale comité van de republikeinse partij.' J? hij naar China. Van januari 1976 tot februari 1977 was hij ïcteur van het CIA. In 1945 trad Bush in het huwelijk met Jbara Pierce. Ze hebben vijf kinderen: George (33), John (26), naril (24), Marcin (22) en Dorothy (20). heet :ien. n, Oi it -var Tiber den nder D te E loveml dens Schi servat Bêet lont o iiths-1 sn Dliste s Prél aun c louit egel c arte.n [baar. N HAAG De buiten- dspecialisten van de vier otste fracties in de Twee- Kamer hebben in een eer reactie in nogal veron- ste bewoordingen gerea- rd op de verrassend over- ^ende verkiezing van Ro il Reagan. Die zorg be- 't met name de door pre- mt Carter tot nu toe ge- rde ontspanningspoli- c. Volgens PvdA- tenlandspecialist Van Stoel zijn met de verkie- r van Reagan alle kansen speeld voor ratificatie het zogenaamde SALT- 4verdrag. VVIVer Van der teg zei daarover iets min- pessimistisch te zijn, en moet wat dit betreft al teveel afgaan op ver- zingsuitspraken van een sidentskandidaat". Volgens CDA-er Frinking zijn de mogelijkheden voor ont spanning in Europa minder geworden. D'66-er Brinkhorst vreest dat de het weer een tijd zal duren voor men terug is op het spoor dat door Carter was uitgezet. PvdA, CDA en D'66 verwachten dat een hardere lijn ook consequenties zal heb ben voor beheersing van de nucleaire bewapening. Volgens Brinkhorst moet de verkiezing van Reagan meer gezien worden als een verzet tegen de politiek van Carter en een heimwee van de Ame rikanen naar vroegere (betere) tijden: „De verrassend grote overwinning is niet zozeer het gevolg van een pro-Reagan- sfeer, maar meer het uitspre-' ken van het faillissement over de politiek van Jimmy Car ter". ï9) WASHINGTON Teleur gesteld over zijn verlies, toonde Jimmy Carter zich in de toespraak waarmee hij zijn nederlaag toegaf toch ook heel dankbaar voor de afgelopen vier jaar. „God is goed voor mij ge weest", zo maakte hij de ba lans op. „en God is goed voor dit land geweest, en ik ben daar waarachtig dank baar voor. Ik ben er dank baar voor dat ik u als presi dent heb mogen dienen, dankbaar voor de successen die we hebben gehad, dank baar dat u tot het einde bij me bent gebleven in alle goede dingen die ik ge tracht heb te doen". Ook Carters vice-president Walter Mondale was dank baar. In de speech waarmee hij Reagans overwinning er kende, richtte hij zich tot zijn baas met de woorden: „In het bijzonder wil ik president Carter en Rosalynn bedanken voor hun vriendschap jegens mij en Joan en ons gezin. Dit goede mens, deze president heeft het mij vergund nauwer met hem samen te werken dan enige vice-president ooit eerder in de geschiedenis heeft gedaan". Carter begon zijn redevoering tot de Amerikaanse natie met de woorden: „Vier jaar gele den heb ik u beloofd dat ik nooit tegen u zou liegen, dus kan ik hier niet staan en zeg gen dat het geen pijn doet. Het volk van de Verenigde Staten heeft zijn keuze ge maakt, en ik aanvaard die be slissing uiteraard, maar ik moet toegeven dat ik dat niet met hetzelfde enthousiasme doe als vier jaar geleden". Carter las het telegram voor dat hij aan Ronald Reagan had gestuurd en dat eindigde met: „Ik wens u en uw gezin het allerbeste bij het op u ne^ men van de verantwoorde lijkheden die nu voor u lig gen". (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Ronald Rea gans massale overwinning in de Amerikaanse presi dentsverkiezingen houdt on getwijfeld een verstrakking in van Amerika's buiten landse politiek die niet al leen vraagtekens op zal roe pen bij de Sovjet-Unie, maar vooral ook bij Amerika's Westeuropese bondgenoten. Door het optreden van Rea gan, die vrijwel geen diploma tieke noch buitenlandse erva ring heeft, zal de spanning tus sen Oost en West vrijwel zeker toenemen. Zo zal Reagan niet langer de bekrachtiging voor staan van het SALT-II-ver- drag ter beperking van de centrale nucleaire wapensyste men door de Amerikaanse senaat. Reagan vindt dat dit verdrag, dat immers in zijn ogen in nucleair opzicht het einde van de Amerikaanse su perioriteit bezegelt, „fatale on volkomenheden" bevat. In plaats daarvan zal hij nieuwe en zwaardere voorwaarden willen bedingen in een zoge naamd SALT-III-akkoord die de Amerikaanse superioriteit op nucleair gebied voorlopig onverlet laat, maar waarvan de contouren nog helemaal moeten worden geschetst tij dens het wapenoverleg dat momenteel in Genève gaande is. In het Westen trekt men echter in twijfel of Moskou over SALT-II in discussie wil treden en vreest men dat de toch al beschadigde detente nog meer schade zal lijden. Als gevolg van Reagans opstelling verwacht men ook in de NAVO onenigheid over de te volgen strategie. Reagan heeft immers gezegd dat hij zal streven naar ver sterking van de Amerikaanse militaire macht. Daarbij zal hij, wanneer hij daarvoor steun zoekt in Europa, kunnen stuiten op verzet in landen als Groot-Brittannië, West-Duits- land, België en ook Nederland, die al moeite hebben om de af gesproken verhoging van hun NAVO-bijdrage van drie pro cent per jaar bij te houden. Kissinger Niettemin is het niet uitgeslo ten dat Reagans verkiezings- rethoriek in pragmatischer ba nen zal worden geleid, wan neer hij zijn ambt heeft aan vaard. Dit zal in grote mate ook afhangen van de adviezen die hij zal krijgen uit zijn di recte omgeving. In vele Euro pese kringen neemt men voor alsnog om diezelfde reden een afwachtende houding aan, om dat men eerst wil weten welke medewerkers Reagan zal aan trekken voor zijn staf. Het staat vast dat vele regeringen in het Westen een hart onder de riem gestoken zou worden als oud-minister Henry Kissin ger opnieuw een rol krijgt toe gewezen in de besluitvorming rond de buitenlandse politiek. In heel het westerse bondge nootschap was steeds meer be zorgdheid ontstaan over over wat door veel Europeanen werd gezien als gebrek aan lei ding en een onzekere politiek van de kant van president Carters regering. De hoop werd uitgesproken dat als Car ter zou worden herkozen, dit' een krachtiger leiding zou be tekenen. Met Reagan zal er ongetwijfeld meer tijd nodig zijn alvorens de Verenigde Staten hun leiding kunnen waarmaken. Wat de Sovjet-Unie betreft, deze heeft zowel Carter als Reagan gebrandmerkt als be zeten van het militarisme en van anti-Russische gezindheid. Maar tijdens de campagne hebben de Russen ook laten doorschemeren dat zij normale betrekkingen en een voort gaande dialoog met het Witte Huis willen hebben, ongeacht wie de bewoner er van is. Nancy Reagan, evenals Ronald Reagan afkomstig uit de film wereld, wordt de nieuwe „first lady". Ofschoon over een eventuele politieke invloed van mevrouw Reagan op haar man niet veel bekend is en zij zich steeds op de achtergrond heeft gehouden tijdens de campagnes van haar man. verwacht men in het Witte Huis aanzienlijke veranderingen. Nancy Rea gan is overigens de tweede echtgenote van de nieuwe Ameri kaanse president. DEN HAAG „De Ameri kaanse presidentsverkiezin gen zijn een binnenlandse aangelegenheid van de Vere nigde Staten en het resultaat maakt geen verschil voor ons", aldus een woordvoer der van de Iraanse premier Radjai op de overwinning van Ronald Reagan. Hij ge loofde niet dat diens over winning van invloed zou zijn op de gijzelaarsaffaire. Het Russische persbureau WASHINGTON De Democratische partij behoud de meerderheid in het Congres. Dit bleek vanmorgen nadat ongeveer 80 procent van de uitgebrach te stemmen voor de verkiezingen van leden van het Huis van Afgevaardig den en de Senaat waren geteld. In de Senaat hebben de Republikeinen een kleine meerderheid opgebouwd, in het Huis van Afgevaardigden blijft de De mocratische voorsprong, zij het veel kleiner dan voorheen, overeind. ten (momenteel nog 276 tegen 159 Repu blikeinen), zullen volgens de laatste uitsla gen zo'n 240 van de 435 zetels aan de De mocraten toevallen. De Republikeinse partij zal naar verwachting uitkomen op een totaal van bijna 200 zetels. In de Senaat is het verdwijnen van een aantal als progressief bekend staande se natoren het opvallendst. Mensen als Frank Church en George McGovern moesten het veld ruimen voor een aan zienlijk behoudender denkende Republi keinse tegenkandidaat. De winst van de Republikeinen in de Senaat wordt op 10 zetels geschat, waarmee zij hun totaal van 41 op 51 brengen en dus net de meerder heid halen in dit 100 leden tellende li chaam van de Amerikaanse volksverte genwoordiging. De opvallendste Republi kein die zijn zetel in de Senaat aan een Democraat heeft moeten afstaan is Barry Goldwater, die in 1964 kandidaat voor zijn partij was bij de presidentsverkiezingen. Hij werd toen ironisch genoeg van wege zijn door de latere gouverneur van Californië, Ronald Reagan, ondersteunde extreem-conservatieve opvattingen, bij de presidentsverkiezingen verslagen door de Democratische kandidaat, Lynden B. Johnson. Tass meldde slechts dat Car ter had verloren, niet dat Reagan had gewonnen. Com mentaar werd verder niet gegeven. Franse politici heb ben met gemengde gevoe lens gereageerd. China heeft op de uitslag ge reageerd door impliciet een beroep op Reagan te doen de betrekkingen van Washington met Taiwan geen officieel ka rakter te geven. Zoals te ver wachten was, werd er in Na tionalistisch China (Taiwan) met vreugde op Reagans ver kiezing gereageerd. In Japan werd de verwachting uitge sproken dat de banden met de VS onder Reagan nauwer zou den worden aangehaald. In Zuid-Korea reageerde men eveneens positief. Vanuit Saoedi-Arabië wordt gemeld dat men het er niet veel vindt toe doen wie presi dent is geworden, omdat de trouw aan Israël toch voorop blijft staan. In Latijns-Amerika tenslotte wordt verwacht dat de over winning van de conservatieve Republikein verstrekkende gevolgen zal hebben. Progres sieve en revolutionaire bewe gingen verwachten een on gunstige wind uit Washington. Militaire regeringen en con servatieve groeperingen heb ben gunstig gerageerd op de komst van Reagan. Democraat Jackson in Reagan-team LOS ANGELOS De demo cratische senator Henry Jackson, voorstander van een harde lijn ten opzichte van de Sow jet-Unie, is toege laten tot het team dat het be stuur van Ronald Reagan zal voorbereiden. De 68-jarige Jackson is al ge noemd als mogelijke minister van defensie in de regering Reagan. Hij is tegenstander van het Salt II verdrag. Veel klachten over fraude CHICAGO In Chicago zijn gisteren honderden klachten over stemmenfrau- de binnengekomen. Beschul digingen hieromtrent leid den tot drie arrestaties. Veel klachten hielden in dat op de stemmachines al stem men geregistreerd stonden, nog voordat de kiezers binnen, mochten komen. In verband hiermee werd één man aange houden. Twee andere zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het op niet toegestane wij ze werven van stemmen. Alsnog stemmen op verliezer SEATTLE Terwijl presi dent Carter gisteravond zijn verkiezingsnederlaag al had toegegeven, stonden kiezers in Seattle nog in de rij om hun stem uit te brengen. Velen zeiden dat ze zich be drogen voelden, dat de win naar was aangekondigd, voor iedereen de mogelijkheid had gekregen om te stemmen. Ook in San Francisco werd nog ge stemd op een moment dat de kiezers de uitslag allang wis ten. CARTERS MOEDER: „Jimmy kan nou mooi de tuin aanharken WASHINGTON „Laat Jimmy gewoon weer naar Plains, in Georgia terugko men. Hij kan nou mooi het fras maaien en de tuin aan- arken", aldus het commen taar van Miss Lillian, de moe der van Jimmy Carter op de nederlaag van haar zoon. I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9