kerk in Hillegom afgebrand Gemeente Noord wijk buigt zich over slechtweer- recreatie Noordwijkse sportraad teleurgesteld )ver niet doorgaan bouw sport-spelzaal TIJDENS RESTAURATIEWERKZAAMHEDEN 'The Tapes'in Noord wijk Eindelijk LEAO school voor de Bollenstreek Leidse Duinwater Maatschappij mag waterwinning uitbreiden lEGIO LEIDSE COURANT WOENSDAQ 5 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 ILLEGOM De Gereformeerde Kerk aan e Hillegomse Sixlaan die op dit moment erestaureerd wordt, is gistermiddag rond in uur nagenoeg afgebrand. De brand ont- ond tijdens de lunchpauze van de bouw- akkers die met de restauratiewerkzaamhe- en bezig waren. Aangenomen wordt dat de uurhaard in het dak van het kerkgebouw ontstaan door de restauratiewerkzaamhe- en. Bij aan het aanbrengen van de nieuwe ikbedekking wordt gebruik gemaakt van isbranders en het vermoeden bestaat dat mdspringende vonken de brand hebben croorzaakt. Door de krachtige wind kon jet vuur zich snel verspreiden. Er bevonden ch na het uitbreken van de brand geen tensen in het kerkgebouw. Het is niet de ■rste keer dat er in Hillegom tijdens de res- turatie brand uitbreekt in een kerkgebouw, uim twee jaar geleden ging de vernieuwde irenspits van de Hervormde Kerk onder >ortgelijke omstandigheden in vlammen e rijkspolitie van Hillegom ontdekte de brand pnuit het nabijgelegen politiebureau. Aanvan- elijk ging het om wat rookontwikkeling, maar Innen 5 minuten stonden dak en toren van het Èbouw in lichterlaaie. De Hillegomse brand- •eer die enkele minuten na de melding aanwe- jg was, kon niet verhinderen dat het dak en en gedeelte van de torenspits inzakten. Assis- ;ntie werd verleend door brandweerkorpsen t Bennebroek, Heemstede en Haarlem. De fel tslaande brand werd bestreden met 4 spuit- lagens, een ladderwagen en een hoogwerker, je Hillegomse rijkspolitie die overigens de anden vol had aan het op een afstand houden pn belangstellenden, is er nog in geslaagd om En aantal waardevolle voorwerpen, zoals ondmaalszilver, uit het 50 jaar oude kerkge- uw te halen. Na het instorten van het dak en e torenspits, ontstond het gevaar dat de voor- pvel van het kerkgebouw ook in zou storten, 'eilingheidshalve is de voorgevel dan ook in et half ingestorte kerkgebouw getrokken. In erband met instortingsgevaar is de nabije om- pving van de Gereformeerde Kerk verder Dit is wat er van de kerk restte nadat de brandweer het vuur had bedwongen. door de politie afgezet met dranghekken. De brandweer is nog tot laat in de middag bezig geweest met nablussen. Uiteindelijk zijn alleen de toren de zijmuren van de kerk overeind ge bleven. Een onderzoek van de technische re cherche uit het district Den Haag kwam even eens gistermiddag al op gang. Het schadebedrag bedraagt ruim vier miljoen gulden. De laatste kerkdienst in het gebouw op de hoek Sixlaan /Karei Doormanplein is in augustus ge houden. Hierna werd een begin gemaakt met de 400.000 gulden kostende restauratie. De ere diensten werden gedurende de renovatie in de Hervormde Kerk van Hillegom gehouden. In de lijn der verwachtingen ligt dat deze gastvrij heid zal blijven verlenen totdat de Gerefor meerde Kerk een (nieuw) onderdak gevonden heeft. Erg onwaarschijnlijk op dit moment lijkt een nieuwe renovatie van het verwoeste kerk gebouw. De restauratie die werd uitgevoerd toen de brand onstond, kan al 'omstreden' ge- De vlammen grepen razendsnel om zich heen. noemd worden. Toen de restauratieplannen ter discussie stonden, toonde een aantal gemeente leden zich hierover niet bijzonder enthousiast. In plaats van de relatief dure renovatie, drong deze groep aan op nieuwbouw. En dan nog het liefst meer in het centrum van Hillegom dat zich met het volbouwen van de wijk Elsbroek in zuidelijke richting verplaatst. Een meerder heid van de kerkleden besloot evenwel om de renovatieplannen ondanks de protesten door te zetten. Gistermiddag kwam de gereformeerde kerkeraad in spoedzitting bijeen om de jongste ontwikkelingen te bespreken. KORTWEG -iISSE Het gemengd koor f» het jeugdkoor van zangve- tniging 'Excelsior' geven vrij- g 7 november een uitvoe- ing in de christelijk gerefor- eerde kerk aan de Veld- rststraat ter gelegenheid n het 25-jarig jubileum van igent/organist Pieter de -g. In Lisse dirigeert hij het celsiorkoor al meer dan 16 r. Het jubileumconcert be- t om acht uur. RDWIJK De Noord- jkse afdeling van 'de I.V. ilatelica' houdt vrijdag 7 no- mber de 10e postzegelveiling 'De Rank' aan de Noord- jkse Golfbaan. De veiling gint om zeven uur. 's Mid- gs is er gelegenheid om de veis te bezichtigen. ENHEIM De Sassen- imse toneelgroep 'Elckerlyc' ~ft zondag 16 en dinsdag 18 vember een uitvoering van t toneelstuk 'Het lijk is zoek' gebouw Cees en Ineke in de ~fdstraat. Het toneelstuk is 'komische thriller' in vijf rijven van C.R. Dyer. De gangsprijs is 4 gulden, ter- Ijl de uitvoeringen om kwart |er acht beginnen. ÓORDWIJK Het Noord- Ijkse operettegezelschap "Mo- |iek' geeft 28, 29 november I 1 december uitvoeringen In de operette 'Der Vogel- |ndel' van Carl Zeiler in het jordwijkse Lido-theater. Het een operette in drie bedrij- n naar de Nederlandse be- rking van Arnold Alons. jzikale medewerking wordt rleend door het Haagse Ope- te Orkest onder leiding van n Swaab. De toegangsprijs draagt 12 gulden en 9,50 gul- n voor CJP-houders en 65- issers. The Tapes. NOORDWIJK De Amsterdamse popformatie The Tapes' geeft saterdag 15 november op uitnodiging van de Stichting Pop in Noord wijk (SPIN) een concert in De Kuip aan de Noordwijkse Zeestraat. In het voorprogramma van het con cert dat om half negen begint, speelt de Hillegomse hard rockband 'Overdrive'. De toegangsprijs is 7,50 gulden. The Tapes' is in Amsterdam in 1977 opgericht. In 1978 ver scheen de eerste elpee onder de titel 'You just can't sleep. The Tapes speelde onder meer in het voorprogramma van concerten van Talking Heads, Dire Straits en XTC. Hierna kwam de twee de langspeelplaat 'Party' uit. De stijl van de groep laat zich ver gelijken met Bryan Ferry. De bezetting van 'The Tapes' is: Rolf Hermsen (zang,gitaar), Michiel Brands (gitaar), Igor Roovers (bas) en Peter Meuris (drums). LISSE De school voor Maatschappelijk Voortgezet On derwijs in Lisse wordt per 1 augustus 1981 uitgebreid met een lager economische en administratieve onderwijs-afde- ling (LEAO). De LEAO komt in het nieuwe gebouw aan de Achterweg. Met de komst van een LEAO-school wordt voorzien in een reeds lang bestaande behoefte die er in Lisse en zijn omringende plaatsen voor dit schooltype bestond. In 1969 werd al een poging gedaan om tot de oprichting van een dergelijke school te komen. Vergaderingen binnen het Samenwerkingsorganisatie Bollen streek en een enquête van de Katholieke Onderwijsstichting naar de behoefte aan een LEAO in 1974, waren de eerste daad werkelijke acties. Hierop volgde een verzoek van de MVO school tot opneming in het 'Plan van Scholen' '77-'79. Een ver zoek dat door de staatssecretaris werd afgewezen. Een later ge daan verzoek van de MVO-school, in samenwerking met de be^ sturen van de 'Paulus'-school uit Hillegom en de 'KTS' uit Voor hout, een LEAO op te nemen in het Plan voor Scholen '81-'83, vond wel gehoor. In augustus gaat het eerste leerjaar van de vier jaar durende opleiding van start. LEIDEN/REGIO Het ziet ernaar uit dat de Leidse Duinwater Maatschappij op korte termijn haar win ningsmogelijkheden in het gebied tussen Wassenaar en Katwijk kan gaan uitbrei den tot 25 miljoen kubieke meter water per jaar. De be zwaren van de Stichting Duinbehoud' en Waterwin ning zijn door Gedeputeerde Staten van de hand gewezen en "ook de minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne kan zich vereni- Sen met de uitbreiding van e capaciteit van de LDM. De minister verleende reeds op 25 augustus 1980 de vergun ning aan de Duinwatermaat schappij om tot uitbreiding over te gaan. De Stichting Duinbehoud en Waterbeheer wendde zich toen andermaal tot de leden van Provinciale Staten met het verzoek om de zaak nogmaals te bezien. Vol gens de Stichting betekent uit breiding van de winningscapa citeit een vooruitlopen op de resultaten van het Integraal Onderzoek Drinkwatervoor ziening Zuid-Holland. Volgens de Stichting bestaan er een aantal alternatieven voor de uitbreiding van de winning die op korte termijn de Leidse Duinwatermaatschappij uit de nood kunnen helpen. Eén van die alternatieven is het ge bruik van de overcapaciteiten van andere waterleidingbe drijven. Volgens de provincie mag de drinkwatervoorziening op geen enkele wijze in gevaar komen. Omdat door prognoses is aangetoond dat de behoefte aan water in het voorzienings- gebied van het Leidse water leidingbedrijf op korte termijn sterk zal gaan toenemen zijn maatregelen noodzakelijk. Ge deputeerde Staten willen niet vooruitlopen op de resultaten van het integraal onderzoek, NOORDWIJK Van de 25 miljoen gulden, die het rijk jaarlijks gaat in vesteren om aan het toerisme in ons land een beter klimaat te geven, zal geen geld naar de lagere overheden vloeien. Dat Noordwijk, om maar een voorbeeld te noemen, uit deze pot een bijdrage zou krijgen voor de verbou wing van het VVV-kantoor, zit er ge woon niet in. Meer kans hebben de ondernemers zelf bij de ontwikkeling van bepaalde projecten, zoals de' financiering van hotelbouw, de brandpreventie in hotels, voorzieningen in de toeristische accommodatie, en het creëren van allerlei vormen van recreatie als jachthavens, en dergelijke. Ook de rentesubsidie valt er onder. Verreweg het meeste geld wordt echter door de centrale overheid besteed aan de promotie in bin nen- en buitenland en aan toeristisch on derzoek. Dit bleek uit de toelichting van directeur Burmeister van de provinciale VVV Zuid- Holland, die op de gisteravond in ,,'t Vuurschip" gehouden openbare discussie avond van de VVD Noordwijk de onlangs uitgebrachte Nota Toeristisch Beleid van het ministerie van economische zaken on der de loep nam. Zeewater aanmerkelijk ver beterd Een van de ter discussie gestelde zaken betrof de kwaliteit van het zeewater voor de kust van Noordwijk en Katwijk. Wet houder Jansen, die tevens zitting heeft in de provinciale staten, deelde mee, dat het zeewater reeds veel beter is dan voorheen en dat de vervuiling binnenkort vrijwel geheel tot het verleden zal behoren. De besprekingen tussen de hoogheemraad schappen van Rijnland en Delfland en de gemeentebesturen van Rotterdam en Den Haag zijn bijna afgerond en vast staat al dat Delfland de beschikking krijgt over een zuiveringsinstallatie, die de garantie geeft, dat geen ongezuiverd afvalwater meer in zee wordt geloosd. De verhalen, alsof het zeewater voor de kust van Noordwijk en Katwijk zo onge veer tot het vuilste ter wereld behoort, zijn perse onjuist. De kwaliteit is nu al gunstig te noemen en wordt straks nog beter, bleek uit de toelichting van het fo rum. Slechtweer- recreatie Een heet hangijzer in de discussie was de slechtweer-recreatie. Uit de vergadering kwam kritiek, dat Noordwijk bij ongun stig weer te weinig te bieden had en daar bij kwam ook de vraag naar voren of het scheppen van recreatieve voorzieningen een taak van de overheid diende te zijn of van het particulier initiatief. Het rappor.t van prof. Van Tol meldt, dat 60 procent van de gasten met kinderen naar Noordwijk komt en gezamenlijk zul len we een en ander moeten doen aan re- cratie bij slecht weer, meende voorzitter Goemaat van Horeca-Noordwijk. Niet alleen in Noordwijk, maar aan de ge hele kust wordt gewoon te weinig aan dacht besteed aan de slechtweer-recreatie, concludeerde VVV-directeur Rovers. Ge lukkig zijn er hotels, die zich aanpassen aan de behoeften van de gast en zelf zor gen voor zwembaden en sauna's bij hun bedrijf. Als gemis noemde Rovers het ont breken van een golfslagbad in Noordwijk. Zandvoort, Scheveningen en zelfs Rijns burg beschikken wel over een dergelijk bad. Verder ontbreekt in de badplaats een evenementenhal, terwijl de VVV-direc- teur het ook betreurde, dat recreatieve ge legenheden als de sporthal en de openbare bibliotheek in de vakantiemaanden voor kortere of langere tijd werden gesloten. Naar zijn mening mankeerde het soms ook aan medewerking. Zo bestond er in het afgelopen seizoen een mogelijkheid tot het houden van helikoptervluchten. B. en W. hadden deze attractie echter afgewe zen op grond van het feit, dat het lan dingsterrein het gemeentelijk sport park niet geschikt zou zijn. Wethouder Jansen wees deze verwijten van de hand. Noordwijk beschikt over een riant zwembad, waar de gemeente jaar lijks zo'n acht ton bijpast. Bij slecht weer draaien het zwembad en de sauna bijzon der goed, mede als gevolg van de aanwe zigheid van vele zomergasten. Een golfs lagbad kost aanmerkelijk meer. Boven dien had een bezoek aan Zandvoort aan getoond, dat de belangstelling voor het daar aanwezige golfslagbad minimaal was. Het biedt niet de attractie, die men er van verwacht, zei de wethouder. Ten aanzien van andere gewenste voor zieningen, merkte Jansen op dat er finan ciële beperkingen zijn om alles te doen overheid dient zich te bepalen tot het scheppen van voorwaarden. Verder is men aangewezen op particulier initiatief. Er zijn in Noordwijk ongeveer veertig tennisbanen, diverse midgetgolfbanen, terwijl de badplaats vlak bij grote steden ligt, die eveneens een scala aan amuse ment bieden. De wethouder verweet de rijksoverheid 40.000.- minder aan de ge meente uit te keren, maar niettemin te verlangen, dat zij meer moet doen. Bijval kreeg de suggestie van de heer Goemaat, dat het gemeentebestuur eens met de vertegenwoordigers van het toeris me rond de tafel zou gaan zitten om de problemen te bespreker. „Ik vind deze suggestie van de heer Goemaat zinvol", aldus wethouder Jansen. Zijn collega Warmerdam deelde nog mede, dat de badolaats de beschikking kan krijgen over een zee-museum. Het be vindt zich thans elders in het land en de bejaarde eigenares van het museum wil het overdragen. Zij geeft daarbij aan Noordwijk de voorkeur. Volgens de Noordwijkse wethouder, die het museum had bekeken, zou het voor de badplaats een unieke trekpleister kunnen worden. lORDWIJK De Noordwijkse Sport- d is teleurgesteld. Zij had haar hoop restigd op een spoedige bouw van een rt-spelzaal in het Middengebied ter lasting van de toch al overbezette rthgohal. en achtereen hebben b. en w., de raads- »missies en de gemeenteraad aan ieder het maar horen wilde verkondigd, dat realisering van de sportzaal nog slechts kwestie was van het beschikbaar ko- van de benodigde grond. Zelfs i juli van dit jaar werd dit nog eens door het col lege bevestigd. Men achtte het Middenge bied-Noord vanwege de centrale ligging bij uitstek geschikt voor de vestiging van een sport-spelzaal, zo blijkt uit een schrijven van b. en w. aan de Noordwijkse Sportraad. In september j.l. kon de gemeenteraad ein delijk een beslissing nemen over de aankoop van de grond en toen leek niets meer de bouw in de weg te staan. Het pakte echter allemaal anders uit. De hoop, waarover in de correspondentie van het college gewag werd gemaakt, is nu door allerlei financiële toestanden volledig de bodem ingeslagen, merkt een duidelijk zeer teleurgestelde Sportraad op in een schrijven aan de gemeenteraad. Thans worden de sportverenigingen gecon fronteerd met uitspraken, dat de sport-spel zaal wellicht ingeruild zal moeten worden voor een gymnastieklokaal. De Noordwijkse Sportraad meent, dat daar mee een kans voorbij gaat die men in de ko- ciële discussie wordt geheel voorbij gegaan aan de grote accommodatie-nood van de sport. Noordwijk heeft grote behoefte aan een tweede gelegenheid, waarin competitie wedstrijden volleybal, basket-ball en bad minton kunnen worden gespeeld, meent de sportraad. Zij is van oordeel, dat op de sterk overbezet te Northgo-hal, zowel op het pand als op het beheer, roofbouw wordt gepleegd. Voor een motivatie van deze stelling verwijzen de Noordwijkse sportverenigingen naar de Sportnota van 1976. De bouw van één gymnastieklokaal lost het probleem niet op, menen zij. Voor het on derwijs in de lichamelijke oefening blijft er sprake van een accommodatie-tekort. De enige oplossing is een sportspelzaal, waarin twee lokalen worden ondergebracht, merkt de Sportraad in haar brier! aan de gemeente raad op. maar gaan ervan uit dat elke noodzakelijke maatregel die de LDM uit de nood moet helpen in feite al vooruitlopen bete kent, dus ook het mogelijke besluit om koppelleidingen aan te leggen, waardoor dan geen uitbreiding van de win ning in de duinen zou hoeven plaats te vinden. De provincie beroept zich daarom op het rapport van de Commissie Wa terwinning Duingebied, dat stelt dat uitbreiding is toege staan als de noodzaak daarvan wordt aangetoond. Die noodzaak bestaat, aldus de provincie, omdat het enige al ternatief, het gebruik van de overcapaciteiten van andere waterleidingbedrijven, niet goed uitvoerbaar is. Het pro bleem is namelijk dat de wa terleidingbedrijven zich moe ten houden aan contracten, die niet op korte termijn zijn te wijzigen. Het gebruik van de overcapaciteit van het Rotter damse waterleidingbedrijf zou een ongewenste aantasting van de bestaande structuur in houden. Het Haagse waterlei dingbedrijf bezit niet voldoen de overcapaciteit om de Leidse Duinwatermaatschappij te hel pen. De Haagse waterleiding heeft inmiddels zelf al vergun ning aangevraagd om te mo gen uitbreiden. „Ons blijft niets anders over dan de minister te adviseren om de Leidse Duinwatermaat- schappij vergunning te verle nen voor een beperkte uitbrei ding van de winningscapaci teit. De minister deelt onze vi sie", aldus de provincie. „Wij erkennen het recht van de Stichting alle rechtsmiddelen aan te wenden om te voorko men dat er een uitbreiding plaatsvindt van de winning in het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar, maar we zetten onze vraagtekens bij de plan nen van de Stichting om de aanleg van de „drains" te ver hinderen. In tegenstelling tot wat de Stichting Duinbehoud en Waterwinning stelt worden de koppelleidingen wel dege lijk in het kader van het inte graal onderzoek drinkwater voorziening Zuid-Holland on derzocht, namelijk als oplos singen voor de middellange en lange termijn", aldus de pro vincie. Duidelijker welzijnsbeleid buitenlanders gewenst in Leiderdorp LEIDERDORP De gemeen te Leiderdorp wil meer lijn in het welzijnswerk voor de in Leiderdorp woonachtige bui tenlandse werknemers bren gen. De raadscommissie maat schappelijk welzijn die gister avond dit onderwerp besprak, wilde niet zo ver gaan hier voor een zelfstandige gemeen telijke commissie in het leven te roepen, maar vond wel dat de werkgroep Begeleiding Buitenlandse Werknemers die reeds op dit gebied werkzaam is een duidelijker profiel moet hebben. Deze tot nu toe op basis van particulier initiatief opereren de groep zal daarom een amb telijk vertegenwoordiger krij gen toegewezen. De commissie hoopt dat daarmee een beter inzicht wordt verkregen in het welzijn van de voornamelijk aan de Touwbaan woonachtige Turken en Marokkanen. De werkgroep zal daartoe worden omgedoopt in de coördinatie- werkgroep buitenlandse werk nemers. Wethouder I. J. Ge- hner-Ellenberger (VVD) hoop te, dat het „Voorzichtige be gin", zoals zij het uitdrukte, met de zelfstandiging van het welzijnswerk onder de buiten landse werknemers voldoende vruchten zou afwerpen. Na verloop van tijd, gedacht werd aan een periode van een jaar, zal worden bekeken of deze hoop gerechtvaardigd is. Schepen aan Zijl geplunderd LEIDEN Vier schepen, die in een haventje aan de Zijl ter hoogte van de Atjeh- straat afgemeerd liggen, zijn in de afgelopen dagen leeg geroofd. Uit een tjalk werd een casset te-dek, een zendinstallatie, een intercominstallatie en een tele visie gestolen. Uit een motor boot werden twee zendinstal- laties, een televisie en een ra dio gestolen. Vervolgens mist de eigenaar van een derde vaartuig een versterker en een dieptemeter, terwijl van een ander schip een antenne werd gestolen. De inbrekers kwa men binnen door het forceren van houtwerk, raampjes en deuren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7