je hand snijd je jezelf inde vingers Alternatieve bank voor bewuste spaarders Met een gat in TE ROYAAL LEVEN ONDERGRAAFT ECONOMIE DEN HAAG Dr. Jelle Zijl stra, president van de Neder- landsche Bank heeft recente lijk voor zijn doen krasse taal laten horen over het financië le beleid van de regering-Van Agt. Het kabinet springt veel te slordig met de centen om. Het extra aardgasgeld wordt al enkele malen uitgegeven voor het goed en wel in kas is. Het gat in de hand van de overheid is groter dan ooit. „Over onze overheidsfinan ciën kan geen gunstig oor deel worden uitgesproken", zei Zijlstra. Hoe gematigd dat ook mag klinken, voor een hoogwaardigheidsbekleder als de directeur van de Ne- derlandsche Bank, de Bank der banken, is dat een be hoorlijk kritisch geluid. „Er is geen enkele ruimte meer", zei hij met nadruk. Het is allang zonneklaar: hoe wel de krant dagelijks bol staat van de noodzaak tot matiging, wordt er eigenlijk alleen nog maar over ge praat. We leven nog altijd op veel te ruime voet voort. De overheid loopt daarin voorop. Zij geeft zeker niet het goede voorbeeld door nu al vele maanden met een gat te le ven van tussen de vijftien en twintig miljard gulden (het zo genaamde financieringste kort). En ook voor de burgers Is rood staan allang geen schande meer. 't Kan verve lend zijn als je kascheques of betaalkaarten wat langer op zich laten wachten, maar met twee rekeningen bij verschil lende financiële instellingen demp je met een beetje ge luk al gauw het ene gat met het andere of je doet via een simpel formuliertje een be roep op een doorlopend of continu krediet bij een of an dere bank of de giro en zie daar, het geld stroomt weer binnen. Prettige bijkomstig heid is nog dat de kosten van het rood staan en het lenen netjes bij de belastinginspec teur gedeclareerd kunnen worden. Nee, de tijd dat je je schaamde als je aan het eind van de maand niet uitkwam lijkt ver achter ons te liggen. Met elkaar staan we tegen woordig gemiddeld voor zo'n veertien miljard gulden bij de banken of de postgiro in het krijt. Voor de micro-economische eigen huishouding mag rood staan vaak een uitkomst zijn, macro-economisch is er nog al wat op deze vorm van kre dietverlening af te dingen. De economie is er niet bij gebaat dat iedereen maar geld uit- Een simpel formuliertje.en het geld stroomt weer binnen. geeft dat hij niet, of nog niet, heeft. Dat geldt voor de bur gers evenzeer als voor de overheid zelf. Inflatie Met al dat rood staan en le nen wordt er immers geld in roulatie gebracht dat er ei genlijk niet is. Er staan geen tegoeden tegenover. De cheques die uitgeschreven worden ter betaling van de dagelijkse boodschappen, het aanschaffen van kleding, bij de benzinepomp of in een restaurant zijn in feite onge dekt. Hierdoor wordt de geldontwaarding (inflatie) aangewakkerd en de econo mie uitgehold. Op den duur kan dit op de pof leven ernstige gevolgen hebben voor de betrokkenen en 's lands economie. Wie leent of rood staat moet daar imrtiers voor betalen. Die rente kan naar mate het ge leende bedrag hoger is en er langer over beschikt kan worden aardig oplopen. Tal loze gezinnen komen hier door jaarlijks in grote proble men. De gemeentelijke kre dietbanken moeten dan vaak ingeschakeld worden om hen voor een financiële onder gang te behoeden en hun schulden te saneren. Bereke ningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (het CBS) illustreren de negatieve kant van de toegenomen cre ditering treffend: vorig jaar werd in totaal voor 8,4 mil jard gulden aan consumptief krediet verstrekt. Tegenover deze verruiming van de be stedingsmogelijkheden stond een vermindering daarvan door betalingen van rente en aflossingen van ongeveer 10,2 miljard. De stelling dat ai dit gecreëerde geld de economie zou stimuleren, zo dat rood staan best gezond zou zijn is dus een fabeltje. Het kost op den duur meer aan bestedingsmogelijkhe den dan het oplevert. Ook al is de gulden rood, je kunt hem toch maar één keer uit geven. Geen wonder dus dat de Nederlandsche Bank de teugels van de kredietverle ning stevig in handen houdt. De banken mogen een be paalde grens niet overschrij den opdat de geldontwaar ding niet uit de hand gaat lo pen. Een andere kant van de zaak is dat mensen die geld lenen doorgaans niet ook nog eens over een rijk gevuld spaar bankboekje beschikken. Die spaarbankboekjes zijn echter wel hard nodig want het ge spaarde geld kan immers worden gebruikt voor de fi nanciering van bedrijfsinves teringen. Waar de spaarzin van de Nederlander steeds meer te wensen overlaat komt er dus minder en veel duurder geld beschikbaar voor die investeringen, die daardoor zeker niet gestimu leerd worden. Overheid Wat de banken en de postgi ro doen door betalingen te verrichten van cliënten die dat geld op het moment van de aankoop (nog) niet heb-N ben of hebben geleend, wordt geldschepping ge noemd. Bij de overheid kan van een soortgelijke ontwik keling sprake zijn. Ook de overheid zit regelmatig ui terst krap bij kas en moet dan aankloppen bij de Cen trale Bank (die van Zijlstra) om geld te krijgen. Met een duur woord heet zoiets „mo netaire financiering". Ook dat bevordert de inflatie. Zijl stra kwam recentelijk zelf met een sprekend voorbeeld: vorig jaar en dit jaar is ons nationaal Inkomen met zo'n zes zeven procent geste gen. De geldhoeveelheid zou eigenlijk met niet meer dan hetzelfde percentage mogen toenemen. Maar in werkelijk heid lag de binnenlandse geldcreatie in deze twee jaar op het dubbele. Gevolg: een fors toegenomen geldont waarding. Schaars Niet al het geld dat de over heid nodig heeft wordt mone tair gefinancierd. Het finan cieringstekort wordt ook op gevuld door een reeks van le ningen op de geld- en kapi taalmarkt. Maar ook dat heeft zijn nadelige gevolgen. Van deze markten betrekken immers ook de ondernemin gen hun geld voor het doen van investeringen. Door de grote vraag naar geld ten be hoeve van de overheid en de hierboven al gesignaleerde afgenomen spaarzin van de particulieren is het geld op deze markten schaars gewor den. Wat schaars is wordt duurder en zo laat zich de blijvend hoge rentestand voor een belangrijk deel ver klaren. Door die hoge rente zijn bedrijven minder geneigd geld te lenen voor investerin gen. Ook langs deze weg wordt de economie dus on dergraven, want het uitblijven van investeringen kost werk gelegenheid. Dr. Jelle Zijlstra: „Over onze overheidsfinanciën kar\. geen gunstig oordeel worden uitgesproken. Zo snijden Nederland en zijn burgers door het op te grote voet leven zichzelf lelijk in hun vingers. Zij drijven er de inflatie en de werkloosheid door op. Inflatie kost ons geld, want maakt onze pro- dukten extra duur. De werk loosheid wordt een steeds groter blok aan ons been, want we leven nu eenmaal met een stelsel waar de wer kenden naast zichzelf ook de niet-werkenden een inkomen moeten verschaffen. Ook dat kost de Nederlandse samen leving een lieve duit. We be talen dus een forse prijs voor het veel te royale leven dat we lijden. Een gevaarlijke zaak voor een land als het onze. Neder land kent immers meer dan vele andere landen een open economie, dat wil zeggen dat het op tal van punten van het buitenland afhankelijk Is. Gaat het onze handelspart ners (vooral Duitsland) goed, dan plukken we daar de vruchten van, vooropgesteld dat we er in eigen huis niet een al te grote janboel van maken. Doen we dat wel dan nemen dergelijke positieve effecten al gauw af. Zoiets zien we thans gebeuren. Duitsland is nog altijd een van de welvarendste landen van Europa, maar de handel met de oosterburen holt ach teruit, onze inflatie ligt hoger en de economische groei la ger. Doodstraf Kunnen we het tij nog keren? Misschien wel. Maar één ding is zeker: uit te bannen is het inflatiespook niet. De Ro meinse keizer Diocletianus ondervond dat al aan den lij ve toen hij de doodstraf zette op alles wat bijdroeg aan de inflatie. Zijn sanctie miste doel: de inflatie bleef. Zij werd immers veroorzaakt door prijsopdrijvende graan- speculanten van buiten zijn keizerrijk. Had Diocletianus de hele wereld beheerst dan was het hem misschien ge lukt, maar ook zijn macht kende grenzen. De inflatie kon hij niet de baas worden. Anno 1980 is dat een nog even onmogelijke zaak, maar waar blijkt dat we zelf in be langrijke mate bijdragen aan het vergroten van de geld ontwaarding kunnen we na tuurlijk ook ons best doen die binnen de perken te hou den. Gewoon gezond de te ring naar de nering zetten zou al heel wat helpen. ARJEN BROEKHUIZEN ZEIST Hoewel het gitzwarte circuit van spaarbil- jetten aan toonder anders zou doen vermoeden, blijkt er een grote groep Nederlanders te bestaan die niet azen op een zo hoog mogelijke rente, liefst belastingvrij, maar die best met minder of zelfs niets genoegen willen nemen, mits ze de zekerheid hebben dat hun spaarpenningen dienstbaar wor den gemaakt aan een door hen gekoesterd princi pe of ideaal. Men vindt deze filantropen in alle la gen van de bevolking, alle leeftijdsklassen, alle hoeken van het land. Het zijn zowel mannen als vrouwen. Een krachtig keurkorps. Dat het bestaat, en in welke omvang, is boven tafel gebracht in het pand Stationslaan 4 te Zeist, zetel van de dezer dagen gestichte Triodosbank. Sinds die zijn doelstellingen heeft geopenbaard, komen de alternatieve spaarders toegestroomd. De tijd waarin van vele zijden niet alleen in woorden, maar ook in daden geprobeerd wordt antwoorden te vin den op vragen naar maatschappelijke vernieuwin gen, was kennelijk rijp. Want dat wil de Triodos bank: een bancaire instelling zijn die ruimte biedt voor het inslaan van nieuwe wegen. „Enerzijds", leggen de directeuren B. J. Krouwel en W. H. Schukking uit, „wordt er op allerlei terreinen een groot aantal maatschappijvernieuwende initia tieven ontplooid. Aan de andere kant zijn er blijk baar volop mensen die liquiditeiten of besparingen best tegen een zeer bescheiden rentevergoeding beschikbaar willen stellen, maar die bij het conven tionele bankwezen het gevaar lopen dat hun geld gebruikt wordt voor de financiering van zaken waarmee ze het om welke reden dan ook princi pieel niet eens zijn. Via de Triodosbank kunnen deze twee stromingen samenvloeien". Het woord Triodos is een samentrekking van het Griekse „treis" (drie) en „hodos" (weg). Drie wegen worden bewandeld bij de beoordeling van de vraag of een project in aanmerking komt voor een kre diet. Zit er een idee achter? Wordt het geschraagd door mensen die het welzijn van de medemens op het oog hebben? Is het gericht op „ik" of op „an deren"? En natuurlijk: is het economisch levensvat baar? Per slot van rekening blijft de Triodosbank een bank. Maar de kredietverlening zal in het alge meen wel gebaseerd zijn op vertrouwen in perso nen en daarbij zal meer nadruk gelegd worden op door personen gestelde zekerheden dan op zakelij ke zekerheid. Dat is bij het conventionele bankwe zen vaak anders. Overigens beklemtonen de directeuren Krouwel en Schukking keer op keer dat ze zich absoluut niet willen afzetten tegen de traditionele banken. „Maar een aantal mensen wenst kennelijk initiatieven van de grond te helpen krijgen die bij de gewone kre dietrente nooit van de grond zouden komen. Dat gat vullen wij. Waarbij een uitermate belangrijke rol onze doelstelling speelt dat het geld daarheen moet gaan waarheen de mensen willen dat het gaat. Het mag niet verdwijnen in de grote pot van de banken, zeg maar gerust: de wereldpot, waarin niemand meer inzicht heeft". Dus kunnen de beleggers bij de Triodosbank heel concreet kiezen uit zes richtingen, zes doelgebie den waarop ze hun geld willen zien werken. „Om administratieve redenen", zeggen Krouwel en Schukking er eerlijkheidshalve bij, „is de keuzemo gelijkheid vooralsnog alleen toepasbaar bij de ge wone spaarrekeningen, niet dus bij termijnspaarre keningen met een vaste looptijd". Ook wijzen ze op de bewuste tariefstelling die bij het bewuste spa ren past. „Het is duidelijk dat er in het ene werk gebied minder makkelijk rente op een krediet kan worden opgebracht dan in een ander. Ongesubsi dieerde culturele instellingen zijn bijvoorbeeld min der in staat lasten te dragen dan produktie- of han delsbedrijven. Het ligt dan ook voor de hand dat de te vergoeden rente op spaargeld met als bestem ming culturele doeleinden lager ligt dan voor spaar geld met als bestemming winkels of landbouwbe drijven". De door de Triodosbank aangegeven rente per spaarvorm (op het ogenblik variërend van 4 tot 8 procent) is altijd het maximaal te vergoeden per centage. Men kan desgewenst kenbaar maken dat men met een lagere rente genoegen neemt. Dit komt dan ten goede aan de initiatieven of projecten waarvoor het geld wordt gebruikt. De directeuren: „En inderdaad zien we nu al dat mensen lagere rentes willen dan de maximale die we bieden. Er zijn zelfs beleggers die helemaal geen rente vragen. Onze gedachte blijkt aan te slaan". De zes werkgebieden die de cliënten van de Trio dosbank voor hun spaarpenningen kunnen kiezen, zijn onderwijs en opvoeding, gezondheidszorg, landbouw, handel en dienstverlening, nijverheid en algemene, uiteenlopende doeleinden. Het doelter- rein land- en tuinbouw levert een aardig voorbeeld op: de biologisch-dynamische bedrijven. Krouwel en Schukking: „Wat gebeurt er tegenwoordig heel veel? Boeren en tuinders zien het niet meer zitten bij de in zwang geraakte methodieken die groot schaligheid als voorwaarde stellen voor levensvat baarheid. Ze staan dan voor de keus: ophouden (dat doen de meesten) of een andere methode zoe ken waarbij het maximale winststreven, het hoog ste rendement niet in de eerste plaats komt en be zitsvorming niet primair is. Let wel: het zij verre van ons winststreven of bezitsvorming te veroordelen. Wij veroordelen niets. Wij zijn niet zulke betweters. Alleen: we denken anders. Nou: mensen die willen starten met iets zonder een maximaal winststreven voorop te hebben staan, kunnen bij traditionele banken wel eens problemen ontmoeten, zo van: ja, maar wat hebt u ons als zekerheid te bieden? Ze stuiten op bedenkingen". Om te laten zien hoe dat bij de Triodosbank werkt, een ander voorbeeld, ditmaal uit de gezondheids sector. „Stel dat er iemand bij ons komt met het plan een gezondheidscentrum op te richten. Dan praten we in het begin helemaal niet over geld. O ja, er gaan na zo'n eerste gesprek mensen weg met een teleurgesteld gevoel omdat het woord geld he lemaal niet gevallen is, terwijl ze wel een pakket huiswerk hebben meegekregen. Maak eerst maar eens duidelijk welke opzet u precies voor ogen staat, zeggen we. En is er wel behoefte aan een al dus opgezet centrum? Zo ja, valt er niet een groep mensen warm voor te maken die hun steentje wil len bijdragen? Kom met een begroting". Heeft uw plan ook sociale aspecten? Zal er tweerichtingverkeer heersen, bijvoorbeeld in de vorm van een patiëntenvereniging. Wordt het cen trum een particuliere onderneming dan wel een stichting met artsen en therapeuten in loondienst? Merken we dat we te maken hebben met artsen die zo gauw mogelijk rijk willen worden, dan vinden we het al niet interessant meer, dan is het gesprek snel beëindigd, want volgens ons kun je met die instel ling nauwelijks hopen tot meer zinnige samenle vingsvormen te komen. Zo proberen we de mensen allereerst aan het denken te zetten. Is het eigenlijk wel zo'r. goed idee, dat plan van mij? Dce ik het voor mezelf of doe ik het voor anderen? Ze moeten allereerst zelf tot een zuiver inzicht komen". De Triodosbank te Zeist is de eerste bank op ideële grondslag in Nederland. West-Duitsland kent ech ter al geruime tijd een vergelijkbare instelling: de Gemeinschaftsbank in Bochum. Het balanstotaal bedraagt daar momenteel 35 miljoen Mark. op gebouwd in vijf jaar. Zijn ze bij Triodos tevreden als ze over vijf jaar het getal van 35'miljoen gulden kunnen tonen? De directeuren: „Zeker wel. Maar het mag ook minder zijn. We gaan helemaal niet uit van het idee dat we over zoveel jaar dat of dat moeten hebben bereikt. We stellen ons passief op. Als we voorzien in een behoefte, komen de mensen wel naar ons toe. We voeren dan ook geen wer vingsacties met premies en zov We zijn binnen het bankwezen louter een aanvullende mogelijkheid voor mensen die vroeger niet wisten waarheen ze moesten met hun geld; hoe ze het zinnig konden la ten werken. Die mensen blijken er te zijn en onze komst heeft ze in een hoera-stemming gebracht, mag je wel zoggen". Bakermat van de alternatieve bank zijn de Antro posofische Vereniging en het kerkgenootschap De Christengemeenschap, Beweging tot Religieuze Vernieuwing. De stichters verzekeren echter geens zins de bedoeling te hebben Triodos alleen te ge bruiken voor initiatieven uit hun eigen hoek. Daar om wordt ook getreefd naar een zo groot mogelijke openheid met betrekking tot de cliëntenkring. Het ligt in de bedoeling een of meer cliëntenverenigin gen op te richten. In de statuten is vastgelegd hoe die als adviesorgaan zullen worden ingeschakeld bij de algehele beleidsbepaling. Voor een aantal belangrijke, algemene beleidsbeslissingen is de di rectie gehouden eerst de verenigde cliënten om ad vies te vragen alvorens tot besluitvorming over te gaan. In de periodieke verslaglegging vanuit de bank zal regelmatig gepubliceerd worden hoe het staat /net het aanbod van spaargeld en met de vraag naar kredieten per werkgebied. Het streven is gericht op een nauw samenspel met de cliënten zodat ze daadwerkelijk inzicht hebben in de ontwik keling van de bank en er geen vervreemding kan onstaan een immer dreigend gevaar, vooral wanneer Triodos groot mocht groeien. PIET SNOEREN J

Leidse Courant | 1980 | | pagina 29