Sint in zicht WNHUSIVT 1 Tuin inde hoogte Lust u nog eieren? De flexibele PTT Eetwolven d' J INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 vóór de tijd dat de Sint zijn mijter uit dc ïnottcnbalicji haalt, sloven beurzen cn iioviteitcnshows zich uit Iets nieuws ic presenteren, dat dan in de maanden november vu dcccmhcr in dc winkel te koop Jigt. Hierbij een. kleine leidraad voor aanstaande ko- pers/koo]>stcrs die hen misschien zal helpen de naald in «Ie hooiberg van cadeaus te vinden, hét presentje dat ua juist geschikt Is voor dc*e of gene die men bedenken wil. Vaak zullen dit kinderen rijn, waarmee we dan ook maar beginnen. Het „hogerop" zoeken heeft, althans als het over woongenot gaat, zo zijn nadelen. Een echte tuin is er niet bij en een verzameling bloempotten op dakter ras of balkon is beslist geen „redelijk alternatief". De sfeer, de rust en het liefhebberen in de eigen tuin ontbreken. Het hoeft echter niet te ontbreken als men in plaats van de zware bloempotten en de zware bakken met aarde waarin de planten nu moeten wor den gepoot een lichte voedingsbodem neemt, zoals o.a. die welke onder de naam Planta-Fix in de handel wordt gebracht. Planta-Fix is een voedingsbodem die uit turf en poly- urethaanschuim is samengesteld. Door een binding tussen turf en polyurethaan tot stand te brengen ver krijgt men blokken van 100 x 50 cm. Tijdens dit pro ces worden er meststoffen aan toegevoegd. De drie belangrijkste eigenschappen van zo'n turf-polyuret- haanblok zijn: licht gewicht; uitstekende zuurstofwa- terverhouding; lange levensduur (10 jaar) zonder dat de structuur verandert. De blokken zijn in vier dikten in de handel, 3 cm, 12,5 cm, 25 cm en 40 cm. De maximumhoogte van de blokken is 65 cm. Niet elke plant heeft dezelfde teelt- laag nodig en dus kan men aan de hand van een plantenlijst'de gewenste dikte kiezen en zo veel geld besparen. Hoe gaat men te werk? De blokken worden ter voor koming van verdamping aan de zijkanten afge schermd met dunne houten, tegen verrotting geïm pregneerde latten. Voordat men de blokken plaatst legt men ter voorkoming van schade aan de dakbe dekking een filterlaag op de bodem en vervolgens een drainagelaag. Daarop komt dan de voedingslaag. Het beplanten van de blokken doet men met een bol- lenplanter of u prikt met een schroevendraaier het gewenste ronde gat en wipt het materiaal er vervol gens uit. Het vrij gekomen materiaal stopt u weer in kleine stukjes terug, net zoals u een plant in gewone grond zou aanaarden. Het is nog nooit iemand gelukt om een kip echt gouden eieren te laten leggen. We zijn langzamerhand wél zover, dat we met de eieren van een kip goud kunnen verdie nen. Even een stukje uit de vooruitgang: in 1962 legde een goede hen nog maar 215 eieren per jaar. In 1980 is dat 272. Alsjeblieft, en de voorspellingen luiden dat het eind van deze fantastische ontwikkeling nog niet in zicht is. Het geeft niet, dat de eieren per stuk niet meer te eten zijn, dat de oranje dooier van vroeger een wittig, blubbe- rig gezwelletje is geworden op het flinterdunne plekje bleke drab, dat vroeger de trotse naam eiwit droeg. Het gaat niet om de kwaliteit, het gaat om de kwantiteit. Wie eieren wil eten, moet zich maar aanpassen. Het is kiezen tussen een slecht ei en geen ei. Kort geleden hield de plaatsvervangend directeur-gene raal voor landbouw en voedselvoorziening, dr. M. P. M. Vos, een praatje over de reusachtige staat van dienst, waar 's lands pluimveefokkers op mogen bogen. In dat kader verhaalde hij ook over de enorme vlucht die is ge nomen op het gebied van de groei van kuikens. Weet u dat een kuiken per dag 32 gram groeit? En dat is nog niets in vergelijking tot wat het arme beest in het jaar 2000 te wachten staat: prognoses vertellen, dat een „goe de" fokker tegen die tijd een kuiken in 35 dagen op 2 kg kan krijgen. Een prestatie niet? Natuurlijk is het beest niet lekkerder geworden van alle ellende die het heeft meegemaakt. Het neemt wraak in de smaak. Maar, dat geeft niet: produktie is het belangrijkste. Alhoewel de plv. directeur-generaal er in zijn inleiding met klem op wees, dat de versnelde groei niet ten koste mag gaan van de kip en het ei. Alsof dat al niet lang geleden is gebeurd. U moet voor de lol toch eens de moeite nemen om een echt scharrelei te pakken te krijgen. Gooi dat nu eens naast een batterij-ei in de koekepan. U zult met ons be sluiten om liever geen ei, dan een „half" ei te eten. Steeds meer ergernis bezorgen ons in dit land de postkantoren. Dat komt voornamelijk, omdat ook lo- kettisten schijnbaar behoefte hebben aan regelmati ge inname van voedsel. En daar zal het publiek voor boeten, vooral in de postkantoren van kleinere plaat sen. Neem even aan dat u in loondienst werkt, tussen de middag even vrijaf, tussen vijf uur cn half zes klaar met de dagtaak. Wat er met behulp van het postkantoor geregeld moet worden zal tussen de mid dag dienen te gebeuren. Snel dan maar, even. Nu kunnen er twee dingen gebeuren: als de plaats waar in u woont klein genoeg is, dan botst u tegen een ge sloten deur. Als het kantoor wat groter is botst u op een rij, die tot aan de deur loopt. Want, honger kent geen uitstel, slechts één loket is tussen de middag ge pend. Daarachter zit waarschijnlijk de sterkste loke tambtenaar. Wachten dus, trappelend van ongeduld. Beschroomd kijken naar het „gesloten" loket, waarachter de be dienaar rustig zijn „einde pauze" zit af te wachten. Woede helpt niet, dat weet iedereen bij dit soort in stituten. In lijdzaamheid wachten is de enige moge lijkheid en je afvragen, of dit echt niet anders kan. Als zo'n kantoor de lunchtijd voor zichzelf eens een uurtje opschoof. Het zou een heleboel schelen. Maar het zijn „dagdromen" waarschijnlijk. De PTT zal zich onmiddellijk gaan afvragen, waarom de bezoe kers van het postkantoor hun lunchtijd niet ver schuiven. We zijn een verdeeld volkje: politiek gezien, als het om roken gaat en zo blijkt nu ook op het gebied van de vleesconsumptie. Iedere wetenschapper raakt in Ne derland vroeger of later gefrustreerd. Hoe hij, of zij, ook z'n best doet, om gemiddelden aan te geven van het doen en laten van de Nederlander, het loopt altijd op een chaos uit. Een voorbeeld nu: in ons land wordt nog al wat vlees geconsumeerd. Minder dan in landen als Duitsland of Frankrijk, maar toch zoveel, dat deskundi gen het aardig vonden om eens te bezien hoeveel elke Nederlandse huishouding nu gemiddeld per jaar opeet. Onbegonnen werk. Want wat wil het geval? Meer dan vijftig procent van de Nederlanders eet maar een schijntje vlees: samen 20 procent van de totale afzet. En dat terwijl de rest minder dan de helft zich te goed doet aan tachtig procent van de vlecsberg in ons land. Misschien is het leuk, om over vijftig jaar eens te onderzoeken wie het oudst is geworden. £en scheerspiegel met verlichting Mini opbergsysteem „Pacbox" voor lijm, schaar, tape, notitieboekje, zaken die voortdurend rondslinge ren, maar nu kunnen worden weggestopt in een han dig doosje met zeer veel bergplaats(jes). 29,50). Te verkrijgen bij alle kantoorboekhandels en in warenhui zen op de afdelingen voor huishoudelijke artikelen. Een elektronisch schaakbord (Sargon). Het heeft niet min der dan zeven schaakniveaus en een enorme hoeveelheid klassieke zetten, die in zijn geheugen zijn opgeslagen. (In lichtingen: 020-256269). Tegel met gedichtje van Toon Hermans. De exclusieve rech ten hierop zijn van Toons zoon, verkregen door Jongma's Sicrtegelgroothandel Apeldoorn, 7,95, in lijst 13,95). „Boule Eau Folie", een eau de toilette van Guy Laroche in surpriseverpakking: een ronde bal met ingenieus daarin ver stopt het geurtje (Cosparfrance Nederland). Verkrijgbaar in elke parfumeriezaak cn in elk warenhuis. Avondtasje van gouden pailletten (Bonneterie) iM^cn bord voor achterop de auto met als tekst: „Bij twijfel niet inhalen", (zelf origineel te maken). y-— Een lichtgevende pincet om wenkbrauwen te epileren (Ma- valo, tel. 02968-4016) Het kleinste boek ter wereld, een hangend sieraad in goud of zilver 90.-). De tekst (in 8 talen) kan alleen gelezen worden met een vergrootglas 3.95). want het boekje heeft de grootte van een halve munt. De ontwerper, een Italiaan, leeft niet meer; het bestaande stempel wordt echter nog steeds gebruikt. Importeur voor Nederland: MTC Holland, Bredaseweg 93, Oos terhout (N-Br.). Door en door gekleurde tafelkaarsen 1,70), ver krijgbaar in 24 tinten en op speciale maat gemaakt: 20 cm lengte en 2,2 cm diameter. Ze hebben een brandduur van negen uur. Bijpassende kandelaar 8,95. (drogisterijen en warenhuizen). De nieuwe draagbare telefooncentrale voor kleintjes, die dit jaar een Fisherprijs kreeg. Boodschappen kun nen met een krijtje op een bord geschreven worden (met veger 39,75). De in 1980 bekroonde Brio-constructie-trein met losse elementen voor peuters (f 49,95). De koppeling heeft een kliksysteem zodat de wagonnetjes bochten ne men. De blokjes die op pennetjes worden geschoven (mensen? ballast?X zijn helder gekleurd (Kempenaar BV). Een „Computerized toy for the big boys"; een van de exclusieve internationale computerspelletjes: Roulet te, One Finger Bandit, Problem Solver, (nadere inlich tingen: Wagam Trading BV, tel. 020-456451) Uienpot met olijfhouten tang of een likeurstel in zeer aparte samenstelling. Het aardewerk komt uit de serie Vieux Gres, gebakken volgens het procédé van Keuls aardewerk en het houdt de inhoud koel. Prijs uienpot 80,- (inlichtingen: Venus Art Products, Overweg 6, Veenlingen, Dr.). Makkelijker te vinden zijn cadeautjes voor de vrouw! Man, verloofde of vriend kan haar verblijden met: Opbergsysteem Unibox van Curver. Tot eind '80 ter introductie als set te koop voor 19,95, Het pakket bestaat uit een bruine bak, beige inzetbak en beige deksel. De Unibox kan thans worden aangevuld met inzetbakken, verdeeld in compartimenten, zodat men alle kanten uit kan met zijn naairommel, kerstballen, kinderspeelgoed, breispullen. Kortom: een variërende „kastruimte", die op wieltjes kan rijden (apart te koop voor 8,50 per set) en die de huisvrouw een hoop er gernis kan besparen. „Waar laat ik het", is geen wan hopige vraag meer... Een hoefvormig horloge (als hij een paardenliefhebber is?) Wel duur, 750,-, maar het is dan ook ontworpen door Jean Claude. Dit Wittnauer Cavelier horloge is te I J<rijgen bij S. Weisz BV Amsterdam. Presentje voor (Arouwen met een miljoenenbaan, die de geliefde rui- ■ter eens verwennen willen. Een echt schelpenbeursje dat ze om de nek kan han gen (Mavalo) Strooidoos in slanke uitvoering, handig in de keu ken door inge werkte greep en zó smal dat ze maar weinig plaats inneemt. Transparant, zo dat men kan zien wat de inhoud is en of deze moet worden aange vuld? Voor thuis, maar ook voor op de camping, in de caravan en aan boord. 6,95, Braban- tia). d: w ]|d: Het „muzickkusscn" van Kenner, dat één octaaf fluittonen heeft. Op dit zachte instrument staat een treintje afgebeeld, elk wagonnetje met een eigen kleur, een eigen klank cn een - eigen cijfer, welke beelden overeenkomen met de in het bij behorend muziekboekje aangegeven liedjes. De kinderen krijgen er gemakkelijk klanken uit met handen, voeten en... ellebogen. liet kussen kan dus ook op de buik liggen als har- frfionica (Clipper Games and Toys BV; 29,75). De toverrol van Pelikan (Bruynzcel potlodcnfabriek: 19,95). Vier paddestoelvormige kleurstiften in een model dat ook prettig in de hand ligt bij gehandicapte kinderen. In de doos zit een rol transparant blauwe folie van drie meter lang met aan de achterkant beschermend wit papier. Een witte stift lost het blauwe transparant op de folie op, die dan weer doorzichtig is. Daarna kan men er met andere kleuren overheen gaan, welke ook over elkaar heen gebruikt worden. De spelpret-reuzenkubus 40.-) met aan elke zijde een speelveld: damspel, schaakspel, ganzebord, hal ma enzovoort. Elk speelbord is meteen tafelblad of (Selecta Spel en Hobby BV) -^-.Moeilijkertevindenishet cadeautje voor de man. Wat denkt u van:

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17