O ver winningKeagan kwam veel P vroeg Iran maant VS tot haast in de gijzelingsaffaire Madridgesprek met Oostblok EG somber over afloop van Haeley komt 23 stemmen te kort hdiaanse leider mag n Brazilië niet &ar Russelltribunaal President van Irak dreigt Iran met steeds zwaardere eisen SER BOMAANSLAG IN GENEVE UITENLAND WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 WIE WORDT LEIDER VAN LABOUR? (Van onze correspondent Roger Simons) LONEN Voor de rechtse kandi daat Denis Healey (62) is de eerste stemming voor de verkiezing van een nieuwe Britse socialistische lei der minder gunstig afgelopen dan zijn supporters en hijzelf gehoopt hadden. Healey heeft slechts 112 van de 265 stemmen op zich vere nigd. De 66-jarige kandidaat Mi chael Foot, die links van het cen trum staat, kreeg 83 stemmen. Op John Silkin werden 38 en op Peter Shore 32 stemmen uitgebracht. Dit betekent, dat de 265 Labour-afge- vaardigden maandag opnieuw moeten stemmen. Silkin en Shore zijn nu geen kandidaat meer, omdat ze van- De rechtervleugel zal echter radeloze daag samen minder stemmen hebben pogingen doen om voor Denis Healey gekregen dan Foot. Deze laatste heeft de 23 stemmen bij te winnen, die hij echter goede kans om maandag als gisteren tekort is gekomen. Healey en overwinnaar uit de bus te komen, als zijn aanhangers geloven, dat hij het hij in de tweede stemming het groot- nog net zal kunnen halen. Geen van ste deel van de stemmen die gisteren beide overblijvende kandidaten zal uitgebracht werden op de linkse kan- met een grote meerderheid van stem- didaten Silkin en Shore voor zich men gekozen worden, opeist. TAM AMERIKAANS ONTBIJT IN KURH/S Een jonge Iraniër ia geval len onder de druk van duizenden jeugdige Ira- niërs, die proberen door de hekken te komen van de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran, om daar te betogen ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de gijzeling van het Ameri kaanse ambassadeperso neel begonnen is. Penny Laingen (rechts op de voorgrond), de echtge note van Bruce Laingen, de Amerikaanse zaakge lastigde die in Teheran in gijzeling wordt gehouden, tijdens een dienst voor de gegijzelden in de kathe draal van Washington. TEHERAN Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Washing ton verzocht zo spoedig mogelijk te antwoorden op de voorwaarden voor de vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzelden. Het ministerie deed een be roep op de VS, om „hun antwoord spoe dig bekend te maken en de wereld hier van op de hoogte te stellen door middel van de massamedia". „Wij onderhande len niet via de pers", was de eerste reactie van de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, John Trattner. Trattner verklaarde, dat zijn ministerie maandag een officiële Iraanse verklaring via de Algerijnse ambassade heeft ontvan gen van de in het Iraanse parlement ge formuleerde voorwaarden. „Deze worden nu bestudeerd", aldus Trattner. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verder verklaard maandag een brief te hebben ontvangen van president Carter via de Zwitserse am bassadeur in Teheran. De inhoud van deze brief was volgens het Iraanse minis terie „niet geheel bevredigend" geweest, aangezien er dingen in stonden, die in druisen tegen de resolutie van het Iraanse parlement. In een interview voor radio Teheran zei premier Radjai van Iran desgevraagd, dat „de VS wel positief moeten reageren, om dat zij zeggen de gijzelingsaffaire tot een oplossing te willen brengen". De Amerikaanse gegijzelden zaten giste ren precies een jaar in Iran vast. Ter gele genheid daarvan werd in Teheran een grote betoging gehouden. Ongeveer 20.000 betogers werden toegelaten op het terrein van de Amerikaanse ambassade, maar zij mochten de gebouwen niet in. De betogers droegen spandoeken gericht tegen de VS en tegen Irak. Tijdens de betoging werden Amerikaanse vlaggen verbrand. Ook in andere Iraanse steden zijn betogingen ge houden. Waar de gegijzelden zich bevinden, is niet bekend. In het algemeen wordt aangeno men, dat zij op één plaats in Teheran wor den vastgehouden. Mogelijk nog steeds in de ambassade. Een woordvoerder van premier Radjai heeft gezegd, dat een delegatie zal worden gevormd, om de verantwoordelijkheid over de gegijzelden op zich te nemen. Wanneer dat zal gebeuren is niet bekend. De Amerikaanse minister van buitenland se zaken Muskie, heeft een bezoek aan Zuid-Amerika in verband met de gijze lingsaffaire, uitgesteld. i95 spanning, weg sensatie. Het bleef in Scheveningen vanmorgen bij een beetje nababbelen onder het genot van een kleffe doughnut, terwijl gigantische televisieschermen de mistroostige situatie van de zittende president treffend in cijfers uitdrukten. Het „hoogtepunt" van de morgen was de entree van de Amerikaanse ambassadeur mevrouw Joseph. Maar ook zij kon met het verplicht schudden van wat handjes de feeststemming er nauwelijks inbrengen. Zij trachtte geen moment haar teleurstelling over de komende president te verbergen en verdween rap na een intiem onderonsje met de Haagse burgervader Schols. Laatstgenoemde had trouwens wat meer pret. Want ondanks het onmogelijke tijdstip (half zeven) hapte de burgemeester gretig in een mierzoete doughnut, poseerde gewillig met een glimmende afbeelding van Reagan en wekte de indruk eigenlijk niet zo goed te weten waarom deze vroege bijeenkomst nou eigenlijk georganiseerd was. Illustrerend voor de algemene matheid was het optreden van de American School Band And Choir. De jongelui, nooit te beroerd om te klappen en schreeuwen alsof de levens er vanaf hangen, zongen een liedje dat net niet vals klonk en konden zichzelf niet eens ertoe bewegen de immer spontaan opgewekte tandpastaglimlach aan het slaperige publiek te presenteren. En of dat nou het vroege tijdstip, of de vroege verkiezing van Ronald Reagan was, werd niet helemaal duidelijk. Want bij het licht van een nachtkaarsje werd er alleen maar gegeten, en bijna niet gedebatteerd. Want de (verkeerde?) teerling was al lang voor de aanvang van het Amerikaanse ontbijt geworpen. Boycot tegen kalfsvlees in Zwitserland BERN De consumentenbonden in Zwitserland hebben het ad vies gegeven kalfsvlees te boycotten. Bij recente controles is, zoals gisteren gemeld, gebleken, dat enkele fokkers synthetische hormonen aan het veevoer hadden toegevoegd. Het federale diergeneeskundige bureau heeft inmiddels een verscherpte con trole op vlees aangekondigd. Omvangrijke bankroof in Parijs PARIJS In het afgelopen weekeinde hebben inbrekers 250 safeloketten met geld en sieraden in een spaarbank in Parijs opengebroken. Er zou ongeveer een 23 miljoen gulden zijn buitgemaakt. Bankemployé's ontdekten de roof, toen zij na een lang weekein de gisteren weer aan het werk gingen. Op de muur van de kluis trof men een opschrift aan: „Geen haat, geen geweld, geen wa pens, bedankt...". Deze tekst is typerend voor de „rioolratten- bende" die in 1976 een bank in Nice beroofd heeft. Kostandöv vice-premier Sovjet-Unie MOSKOU Het presidium van de Opperste Sovjet heeft giste ren de 64-jarige Armeniër Leonid Arkadjevitsj Kostandov be noemd als vice-premier. Hij was sedert 1965 minister voor de chemische industrie, van welke post hij thans ontheven is. BAGDAD President Sa- dam Hoessein van Irak heeft gezegd, dat Irak delen van de Iraanse olieprovincie Khoe- zestan is bezit zal houden, als de oorlog blijft Voortduren en ayatollah Khomeiny de rech ten van Irak niet wil erken nen. Hoessein waarschuwde Iran, dat het steeds hogere ei sen kan verwachten, als de oorlog blijft voortduren. Toen de oorlog 46 dagen gele den uitbrak, verklaarde Irak, dat het doel was: erkenning van de souvereiniteit over de waterweg Shatt-al-Arab en over gebied, dat Iran in de da gen van de sjah in bezit had genomen. Iran heeft iedere be- middelling afgewezen, zolang Irak nog stukken van Iraanse grond bezet houdt. Hoessein heeft herhaald, dat hij nog steeds bereid is zijn troepen te laten terugtrekken, indien Iran alle rechten zonder uit zondering erkent. Intussen duurt de strijd in de omstreden provincie Khoezes- tan, met de steden Abadan, Ahwaz en Dezfoel, onvermin derd voort. Irak heeft nieuwe, desperate pogingen onderno men, om verder door te drin gen in de Iraanse oliestad Aba dan. Iran heeft inmiddels ge meld, dat het er in is geslaagd om alle Irakese aanvallen op Abadan af te slaan. Voorts zou de Iraakse luchtmacht gisteren luchtaanvallen op het eiland Charg hebben uitgevoerd. Charg is een belangrijke Iraanse olieterminal in de Per zische Golf. (Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) LUXEMBURG De negen landen van de EG zijn zeer pessimistisch over de kansen dat de „Madrid-con- ferentie" over veiligheid en samen werking tussen Oost- en West-Euro pa een succes wordt. Deze toetsings conferentie van de Helsinki-afspra- ken uit 1975 begint dinsdag in Ma drid en in EG-kring wijst men er met enig cynisme op dat het dan de elfde van de elfde is. De langdurige diplomatieke voorberei ding van „Madrid" heeft thans enkele dagen voor de aanvang nog niet eens tot overeenstemming geleid over agen da en procedure van het Oost-Westge- sprek. Bovendien is er in het westelijke kamp onenigheid over de te volgen taktiek om de Sovjet-Unie „aan te pak ken" op punten als de mensenrechten en de militaire aanwezigheid in Afgha nistan. De negen minister van de EG-lidstaten waren gisteren in Luxemburg bijeen in een poging een gemeenschappelijke lijn te gaan volgen. Officieel is men het erover eens dat het Westen niet eerder verdere samenwerkingsafspraken met Moskou en de satellietstaten moet ma ken dan nadat het Oostblok in eigen huis meer democratische vrijheden, zoals in Helsinki beloofd, zal toestaan. Maar dat dit Westerse standpunt uiterst breekbaar is blijkt alleen al uit het feit dat een aantal ministers van buiten landse zaken van de EG-lidstaten wel, en een aantal volgende week niet naar de openingsplechtigheid gaat. Neder lands minister Van der Klaauw blijft thuis, evenals zijn Britse, Franse en Luxemburgse collega's. Zij menen dat het onverstandig is meteen aan het be gin van de conferentie het „zwaarste politiek geschut" in te zetten. De ande re Europartners, met name de West- duitse minister Genscher zullen wel het woord gaan voeren. Bekend is ook dat Frankrijk wil in stemmen met het te verwachtenn Rus sische voorstel om een speciaie Europe se ontwapeningsconferentie op korte termijn te beleggen. De overige Wes terse landen wijzen dat af als een Sov jet-poging om de Helsinki-afspraken niet langer te toetsen en vast volgende stappen te zetten. Voorwaarde voor het Westen voor zo'n Europese ontwapeningsconferentie wordt in elk geval dat de zogenoemde „vertrouwen wekkende maatregelen" die in Helsinki zijn overeengekomen (het over en weer aankondigen van troepenverplaatsingen; het toelaten van militaire waarnemers etc) uit te brei den, mede in geografisch opzicht. Ge noemde afspraken reiken nu slechts tot 250 km. achter het „IJzeren Gordijn". Het Westen wil ze tot heel Europa en tot diep in de Sovjet-Unie, uitgebreid zien. rikaanse SCHEVENINGEN He immers becijferd dat sidentschap bekend zou Amerikaanse ontbijt in kt omstreeks zeven uur n. De NOS had van te Kurhaus beloofde een pur vanmorgen de definitieve aren zendtijd geclaimd Amerikaanse happening e uitslag van de slopende oor dit vierjaarlijks worden. Insiders hadden nek-aan-nek race om het terugkerende evenement en „cheergirls boys" hadden maanden gerepeteerd om deze meest sensationele verkiezingson tknoping sinds jaren voor Amerikanen in Nederland een feest te laten worden zoals ze alleen maar in de VS gehouden worden. Maar helaas, hoe bedrogen kwam men vanmorgen uit in het feestelijk uitgedoste Kurhaus. In het holst van de nacht had de bejaarde Reagan zijn opponent al op onoverkomelijke achterstand gezet en tegen de tijd dat de eerste feestvarkens het mevrouw Jo- Kurhaus betraden, was er Amerikaanse ambassacur in Nedjentsverkiezingen van de kansen van Jimmy besprak de uitslag ran de p Carter niets meer over. Weg de Haagse burgervade Schols. I strekt, aterdagb VE Bij een bomaanslag gisteren in ileis van Justitie in Genève, is om- iden blijft )den in Ierland IN Het parlement republiek Ierland heeft steren uitgesproken te en wijziging van de 'et en daarmee tegen leiding. Met 62 tegen 15 en werd een wijzigings- 1 van de kleine Ierse irspartij afgewezen. vangrijke schade aangericht. Een secretares se raakte gewond. De aanslag is waarschijnlijk het werk van de „Organisatie van de Derde Oktober", een orga nisatie van Armenische terroristen, die al eer der aanslagen in Zwitserland en elders ge pleegd heeft. Veertien mensen in El Salvador vermoord SAN SALVADOR In het Oosten van El Salvador zijn gisteren veertien mensen door onbekenden doodgeschoten, namelijk zes in een pension en acht bij een sportveld. Dit jaar zijn er al zo'n 22.000 mensen in El Salvador vermoord als gevolg van het poli tieke geweld tussen linkse guerrillastrijders en veiligheidstroe pen, die door rechtse terreurgroepen gesteund worden. of misschien jukt doordat de uitslag van de verkiezingen al lang bekend ™de aanwezigen in het Kurhaus zich het Amerikaanse ontbijt goed smaken. ~LIA De Braziliaanse regering bekendste Indiaanse leider van het ario Juruna, toestemming gewe gerd land te verlaten, teneinde het Rus- unaal bij te wonen in Rottercam, misdaden tegen de oorspronkel jke nbevolking behandeld zullen vor- s reden geeft de Braziliaanse rege- dat zij het gezag van het tribumal van binnenlandse zaken Andreazia dat hij het advies opgevolgd heelt de Braziliaanse regering beheerst» dianenstichting FUNAI, die uitge- dat Juruna, lid van de Xavantes- paspoort mag worden verstrekt. Het komt op 24 november in de Doelen bijeen en zal zich buigen over alles, wat de Indianen van Noord- Mid den- en Zuid-Amerika in de loop van de ge schiedenis is aangedaan. De Indianen van Bra zilië worden niet beschouwd als volwaardige burgers; volgens de wet staan zij, via de FU NAI, onder de voogdij van de staat. Juruna, die gewoon is om bij besprekingen met regeringsvertegenwoordigers een bandrecorder mee te nemen, om eventuele toezeggingen vast te leggen, heeft gezegd, dat hij van plan is om eigenhandig een Xavantepaspoort uit te schrij ven, om het land te kunnen verlaten. Volgens de Indiaanse woordvoerders weigert de Brazi liaanse regering minimale gezondheidszorg en beveiliging voor de Indianen te scheppen. In het bijzonder schiet de FUNAI te kort in het beschermen van de Indiaanse bevolking tegen groepen en personen, die zich gronden toeëige- nen. schadigde auto voor het Paleis van Justitie in Genève, waarop een bomaanslag is gepleegd Armenische terreurgroep.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11