K 1 /I H Onderzoeksteam heeft in bewijs stukken geknoeid UKUNT ZENU KOPEN. der wet Waaggebouw moet ruimte bieden aan spontane culturele activiteiten vanuit bevolking ADVOCATEN IN LEMY-AFFAIRE HEROPENEN AANVAL STAATSLOTEN? isenlièel Jofc 'nfleuropkikker is altijd welkom Schaatsen gestolen STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 Het proberen waard LEIDEN Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Dat ge zegde is zeker ook van toepassing op veel door gaans bravr burgers die aanvankelijk schoorvoe tend de rechtzaal betre den om gelaten de ver oordeling af te wachten. Maar als een verdachte het presteert om de rechtsgeldigheid van de dagvaarding aan te vech ten om zodoende een vrijspraak los te peute ren, laten de overige lammeren zich plotse ling minder gewillig ter slachtbank voeren. Meestal ten onrechte, overigens. Voor kantonrechter De Vroom verscheen een ver dachte, die ongeveer twin tig minuten op een bepaal de plaats had geparkeerd, terwijl aldaar een parkeer verbod van toepassing was. Het duurde volgens de verdachte allemaal wat langer dan was gepland, omdat hij van de eigena resse van het huis, waar hij een karwei moest ver richten niet met de krui wagen naar binnen mocht. zak voor zak naar binnen dragen. Dat alles deed echter niets af aan de tenlastelegging. „Maar er is wel iets an ders, dat me vreemd voor komt. In de dagvaarding staat, dat ik de overtreding in een personenauto be ging, maar die bezit ik niet eens. Het gebeurde in een bestelwagen. Daar klopt dus helemaal niets van," aldus de man. Officier van justitie Van Aerde stelde daarop voor om de ver dachte vrij te spreken. De kantonrechter volgde het advies van de officier op. Een volgende verdacht ogende verdachte had zo mogelijk nog meer geluk. De bij zijn zaak behorende stukken ontbraken. Omdat de man wel was versche nen, maar de officier en de kantonrechter niet zon der de aanwezigheid van de nodige papieren romps lomp konden beginnen, mocht de verdachte als vrij man huiswaarts ke ren. Dat had tot gevolg, dat de overige aanwezigen diep met de neus in hun dagvaarding doken om het papier uiterst critisch door lezen. Want als het zo gemakkelijk is om uitdun ning van de beurs te voor komen... Een enkeling hoopte zelfs van rechts vervolging ontslagen te worden door de rechter te attenderen op type-fouten de dagvaarding. Op een andere dagvaarding bleek een geboorteplaats abusie velijk te zijn veranderd. w Een bejaarde fietser was iets te argeloos overgesto ken en werd geschept door Italiaanse snelheids duivel op een motor. Al thans, zo ongeveer luidde de aanklacht. De motorrij der kwam door de aanrij- ding eveneens in een pf kwaad daglicht te staan; hij was niet verzekerd. „Ik heb wel uitgekeken, maar werd ondersteboven gere den door een grote motor. andel niet ïgen rde h igenli fhuiz Op straat Mijn fiets was doormidden en ik zat met m 'n billen op straat,verklaarde de ver dachte, die de zeventig al was gepasseerd. Ten ge volge van de aanrijding heeft het slachtoffer een halfjaar in het ziekenhuis vertoefd. De rechter ver- idlaclj klaarde de man daarom schuldig zonder oplegging straf. De Italiaan daarentegen kwam er minder genadig vanaf (of juist genadiger, natuur- bjk). Hij verklaarde, dat het hem niet bekend was. dat zodra iemand een mo- tor bestijgt, een degelijke Kpverzekering een eerste W'' -' vereiste is. De officier eis- te een boete van vierhon- b'ïXM derd gulden of zestien da gen gevangenisstraf. „U komt uit Milaan en daar Syfc. gelden dezelfde regels als hier in Leiden Uw verze- 2%*4 kering dient in orde te zijn,aldus de kantonrech- die de man conform is veroordeelde. WIM BUNSCHOTEN Stille Rijn 'gerestaureerd' De herinrichting van de Stille Rijn is voltooid. De dienst o- penbare werken van de ge meente Leiden heeft gisteren de laatste hand aan het met selwerk van de walmuren ge legd. Om het parkeren op de stoep tegen te gaan, heeft de gemeente een hele serie 'Lei- denaartjes' neer laten zetten in de hoop dat fietsers en voetgangers voortaan wat veiliger gebruik kunnen ma ken van dit stukje binnen stad. In een poging om de Stille Rijn weer 'ouderwets' te maken, zijn er tevens vijf 'oude' lantaarnpalen ge plaatst. Aan de zijde van de Oude Rijn zijn parkeervakken DEN HAAG/LEIDEN De advocaten van de drie verdachten in de Leidse „Lemy-affaire"een gigantische frau dezaak in de bouwwereld van om en nabij de 25 miljoen gulden hebben gisteren voor de Haagse reehtbank ge zamenlijk de aanval heropend op het onderzoeksteam, dat deze kwestie bo ven water heeft gebracht. Dit team, be staande uit personen van de Leidse re cherche, de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid en ambtenaren van de fiscale recherche (FIOD), werd door de advocaten verweten te hebben „ge knoeid" in diverse processen verbaal. De drie raadsheren, mr. Van Zalingen, mr. Huisman en mr. De Witte, konden bewijzen, dat er op een serie punten heel duidelijke verschillen voorkomen tussen de zogenaamde „klad"-verbalen en de later overgetypte, definitieve ambtsedige verbalen. De veranderin gen in de stukken aangebracht vielen alle ten nadele uit van de drie verdach ten. Dit bracht een der advocaten ertoe tijdens de rechtszitting woedend uit te roepen: „Het is ongehoord. Ze hebben moeten liegen en verdraaien om hun superieuren tevreden te stellen". Hoofdverdachte in de „Lemy-affaire" is de 39-jarige Hans van L., directeur van een Leids bedrijf, dat zich heeft gespecia liseerd in riolerings- en bestratingswerk zaamheden. Hij staat samen met zijn boekhouder, de 25-jarige F.R. uit de Sleu telstad, terecht op verdenking van het plegen van valsheid in geschrifte en het verduisteren van miljoenen aan overheid- spenningen en sociale premies. De 34-jari- ge W. van den B. uit Rozenburg zou bij deze praktijken ten nauwste betrokken zijn geweest als de directeur van een aan tal papieren nep-bv's, die alle telkens na korte tijd failliet gingen. Deze Van den B. werd eind september, in tegenstelling tot zijn twee collega's die inmiddels ruim een half jaar in voorarrest zitten, door de rechtbank op vrije voeten gesteld. Hem wordt alleen het plegen van valsheid in geschrifte ten laste gelegd. De advocaten hebben gisteren bij de offi ciële behandeling van de zaak, maar ook al ruim een maand geleden tijdens een ge rechtelijke voorronde, op een groot aantal misstappen gewezen, die de afgelopen tijd zijn begaan door het onderzoeksteam. Het begint er langzamerhand op te lijken, dat niet alleen de medewerkers van de Lemy bv, maar nu zelfs ook het onderzoeksteam in het verdachtenbankje terecht dreigt te komen. De man die afgelopen jaar de leiding had van dit team, de plaatsvervangend korps chef van de Leidse politie, hoofd-inspec- teur Mostert, moest het tot nog toe het zwaarst verduren. Advocaat Huisman, verdediger van W. van den B., stelde, dat de heer Mostert tijdens het gerechtelijk vooronderzoek „de werkelijk grote jon gens" buiten schot heeft gelaten. Daarmee doelend op de directeuren van bekende grote nationale bouwondernemingen, waaronder enkele Haagse. „Heeft Mostert in zijn onderzoek wel de bovenste sport bereikt van de fraude-lad der?, vroeg advocaat Huisman zich af. De aangebrachte veranderingen in de proces sen-verbaal werd door al' advocaten hoog opgenomen en ook h. /oor werd hoofd-inspecteur Mostert ten dele verant woordelijk gesteld. Een aantal getuigen, die voor de Stichting Sociaal Fonds Bouw nijverheid werken, werd hiervoor even eens persoonlijk gekapitteld. Op de rechtszitting werden zij door de advocaten zwaar onder vuur genomen en zij gaven hun fouten na vaak keiharde verhoren dan ook schoorvoetend toe. Opzet of slordigheid en hoe is het zo ver kunnen komen? De advocaten hebben er de komende weken hun handen nog vol aan die vraag te beantwoorden. Ze hou den het voorlopig op opzettelijke verval singen, totdat iemand een andere verkla ring weet te geven. De ondervraagde ge tuigen speelden de bal in ieder geval gis teren als het maar even kon door naar collega's, die nog gehoord moeten worden. In totaal zijn er voor deze zaak circa 30 getuigen door de advocaten en officier van jusitie mr. Den Os opgeroepen voor de Haagse rechtbank te verschijnen. Van daag de tweede dag werd de zitting afgesloten. Volgende week maandag en dinsdag gaat men weer verder. Het is vrij wel zeker, dat de behandeling van de af faire nog weken in beslag zal nemen. Vreemd vonden de advocaten het even eens, dat als getuige-deskundige iemand door het gerecht is aangewezen, die behal ve directeur van een eigen bouwonderne ming óók bestuurslid is van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Deze man (de advocaten hadden om een onafhanke lijke deskundige verzocht) werd gevraagd te verschijnen om het reilen en zeilen bin nen de bouwwereld voor de rechtbank toe te lichten. Hij legde president mr. Kootte uit welke in het algemeen de verhouding is tussen hoofdaannemers, aannemers en onderaannemers. De werkwijze van de Leidse Lemy-bv vond hij „stinken". Lemy zou als een spin in een web tiental len over het hele land verspreide nep-bv's hebben uitgezogen. Miljoenen aan niet af gedragen belastingcenten en sociale pre mies van tientallen zwartwerkers zijn spoorloos verdwenen. Voorlopig is nog niet aangetoond, dat de Lemy dit geld heeft verdonkeremaand. De advocaten wijzen met nadruk in de richting van an deren: „de grote jongens". Hun namen i, doen ze echter niet. ADVERTENTIE hcderWdsü sÉsrjtfjslotErM Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-46 96 47. sar&< Speel mee in de Staatsloten). Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Forse celstraf voor bedreiging taxi-chauffeur DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft te gen een 33-jarige Leidenaar twaalf maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar en aftrek van voorarrest geëist. De man stond terecht wegens het bedreigen van een Leid se taxi-chauffeur. „Ik betaal niet maar ik schiet jouw longen eruit", aldus had de Leidenaar de chauffeur be dreigd toen deze om de ver schuldigde acht gulden tien vroeg. Om zijn woorden kracht bij te zettten had hij een op een vuurwapen lijkend voorwerp te voorschijn ge haald. De Leidenaar zou onder ernstige invloed van alcohol hebben gehandeld, hetgeen hem al vaker tot daden heeft gedreven, die hem bij de rechtbank hebben doen belan den. De rechtbank wijst 14 novem ber vonnis. LEIDEN Dieven hebben in de nacht van zondag op maandag uit een woning aan de Molenstraat een kleurentelevisie, een radio- cassetterecorder, een film- projector en een geldkistje gestolen. Promoties Aan de Leidse universiteit promoveren deze weck drie personen tot doctor in de geneeskunde. Woensdag is dat de heer F.E. Zwaan op een proefschrift over bloed cellen. De heer Zwaan is verbonden aan de afdeling Haematologie en het Isolatiepaviljoen van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Op dezelfde dag promoveert R.H. Kaufman, verbonden aan de afdeling Nierziekten als wetenschappelijk hoofdmedewerker, op een proef schrift over nierziekten. Donderdag is het de beurt aan mevr. P.C. Plooy-van Gorsel op een proefschrift over 'persoonlijkheid en Arousal'. Mevr. Plooy-van Gorsel is verbonden aan de Jelgersma-kliniek. Ziekenverzorging thuis De stichting Interkruis Leiden houdt tijdens zes donder dagmiddagen een cursus ziekenverzorging thuis, gegeven door een wijkverpleegkundige en een wijkziekenverzorg- ster. De cursus jjegint op 6 november en wordt gehouden in het Centraal Bureau van de stichting aan de Middelweg 38. De kosten bedragen tien gulden per persoon. Voor in lichtingen: tel. 121753. Huisvrouwen De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen komt donderdagmorgen om kwart voor tien bijeen ter voorbereiding van een kastelen tocht op 13 november. Komende vrijdag maakt men een excursie naar het Koninklijk Archief in Den Haag. Voor zondag 23 november staat een instuif op het programma om half elf, gevolgd door een avond bijeenkomst op woensdag 26 november wanneer de heer Kleibrink films vertoont over Leiden (aanvang half negen). Donderdag 27 november is er een demon stratie over de 'kip en het ei', om twee uur. Alle bijeen komsten vinden plaats in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 21, uitgezonderd de pluimvee-demon stratie. Voor inlichtingen: tel. 121777 en 134656. Kerst-in De jongerenvereniging Augustinus is van plan ook dit jaar weer een Kerst-in te houden in het verenigingsgebouw aan het Rapenburg 24. Van Kerstavond tot en met Tweede Kerstdag is het gebouw voor iedereen vrij toegankelijk. Voor een goed lopende kerst-in heeft men nog vrijwilligers nodig. Belangstellen wordt gevraagd te reageren op tel. 132607 of 131129. Ziekendag Zondag 16 november wordt in de aula van het inter naat 'Crayenburg' in Nootdorp een ziekendag gehou den. Leidenaars die hier aan mee willen doen, kunnen zich opgeven bij de H. Starmans, Meeuwenbeemd 1 Nootdorp telefoonnummer 01731-9125 of bij zr. Walra ven, Haagweg 49 telefoonnummer 310415. De dag be gint om 9.30 en wordt om ongeveer 16.00 besloten. Op het programma staat onder meer een eucharistievie ring. Piano-recital Op vrijdag 7 november vindt in de Kapelzaal van het K&O-gebouw een opmerkelijk piano-recital plaats. Het concert is opmerkelijk omdat het gegeven wordt door Ste ven Mayer, een jonge Amerikaanse pianist, die momenteel een bliksemcarrière maakt en hoog genoteerd staat op de lijst van vooraanstaande Amerikaanse pianisten. Op het programma staan werken van Reger (Silhouetten, opus 53), Mozart (Sonate in G). Ook drie delen uit Petrouchka van Strawinsky en het grote beroemde werk van Schumann, Carnaval, opus 9. Het concert van Steven Mayer begint om 20.15 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, telefoonummer 141141. De toegangsprijzen zijn vastgesteld op 8, 7, en 4,50 gulden. Nadere inlchtingen over dit bijzondere concert bij K&O, dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur. The caretaker' De New Shakespeare Company uit Londen speelt woensdag het toneelstuk the caretaker van Harold Pinter. In het stuk brengt de huisbewaarder een span ningsveld tot stand tussen drie mannen, waarvan er twee een nauwe familierelatie hebben en de derde een volstrekte buitenstaander is. Er zijn twee voorstellin gen, één om twee uur 's middags en één om kwart over acht. Kaarten a vijf gulden zijn verkrijgbaar bij het bureau van K&O aan de Oude Vest 45. Telefonisch be spreken van plaatskaarten is mogelijk via de num mers 141200 en 141141. LEIDEN Uit een winkel aan de Oude Vest zijn in de nacht van zondag op maan dag 10 paar schaatsen, 10 sportshirts en drie trainings pakken gestolen. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ruim 3000 gulden. De dieven kwamen de winkel binnen door het ver wijderen van een raam aan de achterzijde van het pand. LEIDEN Dé gemeente gaat stap pen ondernemen om het Waagge bouw, dat ruimte moet bieden aan spontane sociaal-culturele activitei ten, rendabel te maken. De gemeen teraad ging gisteravond akkoord met de voorstellen van het college. Om het reilen en zeilen van het Waaggebouw in goede banen te lei den, komt het gebouw onder beheer van de directie van de Groenoordhal en de Stadsgehoorzaal te staan. Dat vooruitzicht deed enkele raadsleden aanvankelijk huiveren. Het merendeel van de raadsleden was de mening toegedaan, dat 'De Waag' min of meer als platform voor 'amateu ristische kunstbeoefening in de ruimste zin van het woord' dienst moet doem Een meer commerciële functie wero uit den boze geacht. „Commerciële activi teiten als een dealer-show of iets derge lijks in het Waaggebouw zie ik niet zit ten. Als het gebouw onder directie van de Groenoordhal en de Stadsgehoorzaal komt te vallen wordt er wellicht op de langere termijn gepland. Dat zou ten koste kunnen gaan van de spontaniteit, die vanuit de bevolking ontstaat. Laat de beheerder van de Groenoordhal eerst maar eens komen met een opze tje," aldus W. Bleijie (CDA). Ook ande ren zagen het mogelijk ,scheeftrekken van de verhouding commerciële/cultu rele activiteiten met angst en beven te gemoet. De raad nam een motie van de D'66-er J. Hoekema aan, waarin er bij het college op wordt aangedrongen, dat preciese voorwaarden waaronder t beheer van het Waaggebouw komt te staan binnenkort aan de conr maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur kenbaar worden gemaakt. Wethouder P.H. Schoute nam echter een groot deel van de twijfels weg: „De zaak moet in alle nuchterheid bekeken worden. De opzet is, dat het Waaggebouw een belangrijke functie in het Leidse culturele leven gaat vervullen. Dat is de opzet en ik heb dan ook alle vertrouwen in het be heer. Er moet selectief te werk worden gegaan. Er is slechts geringe ruimte voor commerciële activiteiten. Dat houdt zo ongeveer op bij de presentatie van Leidse kaas uit Gouda. De motie van Hoekema ligt zelfs in de lijn van het voornemen van het college". Voorts besloot de raad de rentabilitiet van het Waaggebouw aanvaardbaar te maken door geen afzonderlijk budget meer uit te trekken voor deelneming aan het Holland Festival en voor de vijfjaarlijkse beeldententoonstelling en de vrijkomende gelden te besteden aan de exploitatie van het Waaggebouw. Voorts wordt een bedag van 23.000 gul den, dat tot dusver was uitgetrokken voor bureaukosten van de Culturele Raad eveneens aangewend voor de ex ploitatie van het Waaggebouw. Daarbij komt een storting van de Rembrandt- prijs vermeerderd met geld afkomstig uit het Fonds Culturele Dooeleinden (75.000 gulden), dat wordt aangewend voor de inrichting van de Waag. Een W.S.W (Wet Sociale Werkloosheid)- kracht neemt het toezicht van het Waaggebouw voor zijn rekening. Als de financiële vooruitzichten van de Waag in de loop der tijd beter worden, kan overwogen worden om de toezichthou der in vaste dienst te nemen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3