£eld6C 0omcMtf Reagan met voorsprong naar stembus /Z7% Toch autosnelweg leiden-alphen De Bilt: nog nooit zo n vroege winter CDA- fractie verdeeld in abortus debat Vrijlating gegijzelden afhankelijk ran voortgang onderhandelingen Spreiding PTT kan sneller verlopen ;;raanse premier radjal S Meubelfabriek Oisterwijk Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J, Hallewas - .hef-redacteur: Wim Buijteweg. AdvertentiesJexcl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse Dinsdag 4 november 1980, 71e jaargang no. 21803 Verkiezingen Amerikaanse presidentsver kiezingen om 22.45 uur op Ned. II en om 23.38 uur op Ned. I. Verder op Ned. I om 22.25 uur filmportret van jonkheer Sandberg en om 23.18 „Studio sport extra" over Europa Cup 3. Op Ned. II om 20.27 uur tv-serie „De kleine waarheid" en om 21.25 uur quiz „Wat 'n kunst". Aanhoudend koud Wolkenvelden en mogelijk wat sneeuw. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt Zon: 07.4117.02; maan: 04.46—16.40; hoog water Schev.: 00.32. 13.04. (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Door een grote onderlinge erdeeldheid in de Tweede Kamer zal de be- taande weg tussen Leiden en Bodegraven ach volgens Rijksplannen worden om- ebouwd tot autosnelweg. Ook zal het lijksplan worden doorgezet om de weg ten uiden van Leiden in de vorm van autosnel weg of dubbelbaans autoweg (dit in overleg pet betrokkenen) door de trekken naar de Veg Den Haag-Amsterdam over Wassenaar A 44). Dit is maandag gebleken bij stem- ningen in de Kamer over de wegenplannen. Iver de aanleg van de rijksweg (de All) is in het verleden heel wat te doen geweest. De ge meente Alphen aan den Rijn heeft zich altijd voor aanleg van de weg uitgesproken. Hij maakt de realisering van de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen mogelijk. Ook de gemeente Leiden laat de verwezenlijking van een nieuw- bouwplan (Roomburg) afhangen van de aanleg- van de rijksweg. Lijnrecht hiertegenover staan de milieugroepen die stellen dat de Hoge Rijn dijk in het geheel niet ontlast zal worden door de nieuwe rijksweg maar in tegendeel dat hij meer verkeer zal aantrekken voor de Leidse binnenstad. De agrariërs langs de Hoge Rijndijk zitten eveneens niet op de rijksweg te wachten. Zij vrezen dat hun weilanden en akkers te veel versnipperd zullen worden. De enige wijziging in de plannen bracht de Ka mer gisteren aan via het aannemen van een motie van de VVD. Hierdoor zal het tracé van de nieuwe autosnelweg ten zuiden van Alphen a/d Rijn moeten lopen volgens de voornemens van Rijkswaterstaat. Hiertoe zal de provincie het streekplan ter plaatse moeten aanpassen. De Kamer verwierp in steeds wisselende meer derheid een groot aantal voorstellen over de All. Zo sneuvelden de volgende Rijksweg All af te voeren van de wegenplan nen voor wat betreft het stuk tussen de A 44 en de A 4, de weg Amsterdam - Rotterdam (aleen PvdA, D'66 en PPR voor) eenzelfde voorstel van D '66 met een voorzie ning via een beperkte wegomlegging ter plaatse om zo knelpunten in de bestaande weg op te vangen alleen PvdA, D'66 en PPR voor) het stuk van de A 11 ten zuiden van Leiden tussen A 44 en A 4 pas na 2000 aan te leggen voor alleen CDA, PPR en D'66) af te zien van de aanleg van de A 11 tusen de A 4 en de A 12, Den Haag-Utrecht (alleen PPR, D'66 en PvdA voor) de aanleg van de A 11 tussen A 4 en A 12 pas na 2000 te overwegen (voor alleen PvdA, PPR en D'66) een voorstel de A 11 voorlopig alleen als auto weg aan te leggen tussen de A 4 en de A 12 en later eventueel pas als autosnelweg (voor alleen CDA. PPR en SGP) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat een grote kans in dat de over plaatsing van 600 functies van de Centrale Directie van de PTT vanuit Den Haag naar Groningen tussen nu en 1986 sneller zal verlopen dan gedacht. Daardoor zal de gehele spreidingsoperatie van de 1800 functies die daarna nog moe ten overgaan, ook sneller plaatsvinden. De versnelling van de operatie is mogelijk omdat in Groningen de mogelijkhe den voor huisvesting voor de PTT sneller beschikbaar ko men dan tot nu toe werd aangenomen. Pagina 11: Gebouwen in Groningen eerder klaar :N rigels- 3-6, terwijl Graig ver die in Het verkiezings-scorebord in het plaatsje Dixville gaf vannacht aan, dat Reagan daar op een over weldigende steun van de 24 kiesgerechtigden kon rekenen. Verkiezingen toch bij nos op de tv HILVERSUM Hoewel men het aanvankelijk niet van plan was, heeft de NOS gisterenavond alsnog besloten vannacht van 03.30 tot 06.30 uur rechtstreeks aandacht te besteden aan de Ameri- kaanse presidentsverkiezingen. In eerst instantie was er. zoals wij meldden, sprake van dat alleen een aantal kabelnetten in de Randstad de Ameri kaanse uitzending zou overnemen. De initiatiefne mer hiervoor, Deltadistributie, heeft na het besluit van de NOS besloten van zijn voornemen af te zien. De NOS-uitzending op Nederland 1 zal niet van Nederlands commentaar worden voorzien. Aansluitend volgt om 06.30 uur de aangekondigde „ontbijtshow", met uitslagen en interviews. WASHINGTON De Republikeinse kan didaat voor het Amerikaanse president schap, Ronald Reagan, is de dag van de Amerikaanse verkiezingen ingegaan met een kleine voorsprong op president Car ter. Bij de laatste steekproeven bleek een marge tussen de beide kandidaten van tussen de één en vijf procent. Bij deze on derzoeken was nog geen rekening gehou den met de ontwikkelingen rond de Ame rikaanse gegijzelden in Iran van het afge lopen weekeinde en waarnemers ver wachten, dat hiervan in ieder geval geen nadelige invloed op Carters kansen uit gaat. Algemeen wordt verwacht dat de kandidaten uiteindelijk zo dicht bij el kaar zullen komen, dat de definitieve uit slag van de presidentsverkiezingen pas aan het eind van de nacht (Nederlandse tijd) bekend zal zijn. Op de laatste dag van de campagnes hebben zo wel president Carter als Ronald Reagan hun aandacht geconcentreerd op zes grote staten, bij elkaar goed voor 133 van de in totaal 538 te verwerven kiesmannen. Zoals bekend wint die kandidaat, die zich van de steun van 270 kies mannen heeft verzekerd. Centraal stond giste ren de dichtst bevolkte staat Californië, die goed is voor 45 kiesmannen. Ronald Reagan lijkt hier de beste kansen te hebben. Vanmorgen vroeg werd overigens al de eerste uitslag van de verkiezingen bekend. Alle 24 stemgerechtigden in het plaatsje Dixville in de staat New Hampshire brachten direct na mid dernacht hun stem uit. Van de 24 waren er ze ventien voor Reagan, drie voor Carter, twee voor Anderson, één voor een vierde kandidaat en één blanco. De inwoners van dit plaatsje staan er overigens om bekend om met een nim mer falende zekerheid te kiezen voor de uitein delijk verliezende kandidaat. Pagina 13: Carter heeft baat bij grote op komst. Negatief beeld ondanks belang rijke resultaten. Nieuwe president onder dreiging van de „nul". Maandag 3 november 1980: Schaatsers trekken op de Grote Wielen bij Leeuwarden hun eerste baantjes van dit seizoen op natuurijs. DE BILT De gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt bedroeg gisteren min 3,8 graden. Dat is beduidend la- Ser dan ooit in deze tijd van et jaar is gemeten. Intussen blijft het nog een paar dagen flink koud voor ae tijd van het jaar, terwijl hier en daar uit overdrijvende bewolking sneeuw kan vallen. Meteoro logen verwachten dat de toe voer van koude lucht pas te gen het midden van de week wordt onderbroken. De onverwachte koude zorgt hier en daar voor verrassingen. Zo hebben tien van de 22 bus sen van de Friese busmaat schappij FRAM, die in de Friese gemeente Minnertsgma staan, gisterochtend niet kunnen uit rijden. De motoren weigerden omdat de monteurs, die niet hadden gerekend op de matige nachtvorst, nog geen anti-vries in het koelsysteem hadden ge daan. Volgens de voorzitter van de Veenkoloniale Boerenbond in Veendam kan doorzettende vorst rampzalig zijn voor de aardappeltelers in Groningen, Drente en Overijssel. Velen van hen hebben nog aardappels in de grond, tesamen nog 175.000 tot 210.000 ton. Bovendien leve ren enkele van de kwekers die tot deze bond behoren, ook aan het in moeilijkheden verkeren de Avebe-concern. De ongewoon vroege koude laat zich in een groot deel van Euro pa gelden, waar op veel plaat sen record-minimumtemperatu ren voor begin november zijn gemeten. In het noorden van Italië was het plaatselijk tien graden onder nul, in Praag gis teren overdag nog mirf vier en in Parijs stegen de temparatu- ren ook niet boven de min twee. In Oostenrijk ondervond het verkeer hinder van zware sneeuwval, gladde wegen ver oorzaakten ernstige verkeerson gelukken en de Silvretta-pas tussen Oostenrijk en Zwitser land moest gesloten worden. In Noord-Roemenië viel plaatselijk zelfs twintig centimeter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zag er vanochtend niet naar uit dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer op het laatste ogen blik nog op één lijn zou komen wat betreft het abortuswetsontwerp van de regering. Mevrouw Van Heel-Kas- teel, één van de vijf CDA'ers, die het weekeinde wilden gebruiken om nog verder na te denken, deelde desge vraagd mee dat zij „haar stem voorbe houdt tot na het debat". Zij zei af te willen wachten hoe alle betrokken partijen zich in het later op de dag te beginnen debat zouden opstellen. Heel belangrijk voor haar was de houding van de VVD-fractie. „Wat doen zij met de ingediende amendementen". Ook was mevrouw Van Heel benieuwd naar de reactie van de regering. Zij zei dit ook staats rechtelijk de juiste opstelling te vinden. De an dere vier CDA'ers, die eind vorige week nog afwijzend stonden tegenover het wetsontwerp, zijn Van Leijenhorst, Van Dijk, Mateman en Couprie. Zij waren niet voor commentaar be reikbaar. Fractievoorzitter Lubbers toonde zich vanoch tend nog tamelijk optimistisch. Hij zei de hoop op unanimiteit of bijna-unanimiteit nog niet te hebben opgegeven. Mocht dat gelukken dan zag hij nog mogelijkheden om de VVD onder maxi male druk te zetten en zo te bereiken dat deze fractie haar amendementen intrekt of afzwakt. Dan immers zou hij de liberalen kunnen wijzen op het regeerakkoord, waarin CDA en VVD hebben afgesproken dat zij een wetsontwerp van de regering zouden steunen. Volgens Lub bers is het voorstel van de ministers De Ruiter (justitie) en Ginjaar (volksgezondheid) een evenwichtig compromis. Zijns inziens gaat het dan ook niet aan dat de VVD met amendementen is gekomen, die wel degelijk ook zouden beogen het wetsontwerp inhoudelijk te wijzigen. Zij zouden niet alleen van technische aard zijn. zoals VVD-voorman Rietkerk beweert. De christen-democraten heb ben vooral bezwaar tegen het amendement, waarin de vrouw uitdrukkelijk alleen het be slissingsrecht krijgt. it hele| aantal lam te ;pel in onnen ilbert- g/Kul-j ■0 ver-I Voor Iedere dag, dat de Amerikaanse gegijzelden In Iran vast zijn gehouden, is op een erekerkhof in de Amerikaanse staat Pennsylvanië een Ameri kaanse vlag gehesen. Aan gezien het precies een jaar geleden is, dat de Ameri- kaanse ambassade In Iran bestormd werd, wapperen sr nu 365 vlaggen. *okio),'.HERAN, WASHINGTON De Iraanse premier Moham- Brianid Radjai heeft gisteravond in een televisie-interview ge- ichtenrd dat de gegijzelden zullen worden vrijgelaten naar de toer-tte waarin vooruitgang wordt geboekt met het voldoen Con-ti de voorwaarden voor de vrijlating die door het Iraanse Sullik-rlement zijn vastgesteld. lz wasndaag, op de eerste verjaardag van de gijzelneming van voor Amerikaanse diplomaten, werd voor het terrein van de Itfriednerikaanse ambassade in Teheran een grote demonstratie 3-6, 6-(touden. De gegijzelden, die zich niet meer in de ambassa- jnatta.bevinden, werden gisteren door de revolutionaire studen- i formeel overgedragen aan de Iraanse regering. Waar zij winna- zijn, is niet bekend. De Iraanse regering heeft Algerije n toerJ.ast met de uiteindelijke overdracht van de gegijzelden, loor irtar dan moet Washington eerst voldoen aan de vier voor- kaanse|arden. -2, 6-2sident Carter heeft via de Zwitserse ambassade in Teheran öve en eerste reactie aan de Iraanse autoriteiten gestuurd. Carter erlorent daarbij niet in op de voorwaarden, maar spreekt er zijn te- belspeldenheid over uit dat het Iraanse parlement een oplossing et duqjelijk wil maken. De Amerikaanse minister Muskie herhaal- !t da-in navolging van Carter dat een uiteindelijke oplossing vere aar moet zijn met de „nationale eer en de vitale belangen" de Verenigde Staten. Zijn woordvoerder John Trattner zei uiteraard het idee van losgeld of concessies verwerpen", i werd door Algerije de officiële tekst van de voorwaar- het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gegegeven. heeft gisteren militaire successen gemeld rond de olieha- tad Abadan. „Alle vijandelijke stellingen rond Abadan zijn ietigd", aldus de Iraanse televisie. Van Iraakse kant zouden 00 militairen zijn gesneuveld. heeft verder met een beroep op alle internationale codes en raken geëist dat Irak de gevangen genomen olieminister guyan vrijlaat. na 13: De Amerikaanse aanspraken op schadevergoe ding Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe- ADVERTENTIES J toonaangevend in eiken Aanslag op joodse school in Parijs PARIJS Twee onbekenden hebben vanmorgen vanuit een auto schoten afgevuurd op een joodse school in Parijs. Nie mand raakte gewond. Alleen aan de gevel ontstond enige materiële schade. De afgelo pen maanden zijn regelmatig aanslagen gepleegd op joodse instellingen in Parijs. RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Looptijd Vaste Rente 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar9'^% 3 jaar9 2 jaar8%% 1 jaar8'^% Nadere informatie: 020-5912137 postgiro VrS rijkspostspaarbank

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1