Kurt Welzl niet in basis van AZ 'hijs Libregts wijt malaise SV aan generatieprobleem ssFeyenoord meer bezig Rohde zoekt de oorzaken bij zichzelf met Jezek en AZ'67 lan met Hvidovre Bastrup afgeschreven door Feyenoord >POBT 4 FC TWENTE HOOPT OP HERSTEL TEGEN DYNAMO )ordeel" e Geil ntieerd i enkel i tegen Vaclav Jezek Is In de Kuip onderwerp van talloze ge sprekken. ROTTERDAM De versterking uit Denemarken, die Feyenoord op het oog had, is van de baan. Lars Ba strup van Aarhus, die enige tijd op de nominatie stond, twijfelt naar de zin van Feyenoords directeur Peter Stephan te lang. Stephan, nadat hij zojuist contact had gehad met de zaak waarnemer van de Deen:„We moeten hem maar vergeten. Hij toont weinig zin in een verbintenis met een profvoet balclub. Bastrup is bijna klaar met zijn studie en die wil hij afmaken. We zullen verder moeten zoeken want met Ba strup hebben we het contact verbroken". Waarmee een eind gekomen is aan: Bastrup komt Bastrup komt niet, Ba strup komt proef trainingen meemaken en Bastrup is weer terug naar Denemarken. van Jezek. Teleurgestelde spe- aangetast. Met lijdelijk' verzet Iers die worden gewisseld om- en openlijk protest tegen zijn dat hun prestatie beneden ni- trainingsaanpak is door een veau is, spelers die op de re- klein aantal Feyenoorders de servebank plaats moeten ne- coach „weggepest". De man men, zoeken niet de oorzaak heeft er geen zin meer in om bij zichzelf maar bij de trainer, met dergelijke onvolwassen Simpeler, en dommer, kan het profs verder te gaan. De naam niet. Pim van de Meent wordt in Behalve zijn inderdaad aanwe- Rotterdamse kringen verno- zige voorhoofdsholte-ontste- men king is Jezek ook psychisch HERMAN VAN BERGEM Vrijwel zeker sterkste ploeg ENSCHEDE FC Twente zal morgenmiddag om vijf uur vrijwel zeker in de sterkst mogelijke opstelling kunnen be ginnen aan de return tegen Dynamo Dresden in de tweede ronde om het toernooi om de UEFA-cup. Het heeft er alle schijn van, dat Niels Overweg voor het eerst na zijn lang durige absentie wegens een spierscheuring in het boven been weer van de partij kan zijn. Trainer Hennie Hollink toonde zich over de speelkansen van de rijzige voorstopper gisteren in elk geval redelijk optimistisch. Over het acte ren van de zaterdag tegen AZ uitgevallen Romeo Zonder van en de toen grieperige Martin Jol bestaan wat minder twijfels. Rotterdamse primeur met radiolijn naar stadion ROTTERDAM De afde- ling Rotterdam van het Rode Kruis heeft de stichting RANO-Rotter- dam, die de uitzendingen van de ziekenomroep in een aantal Rotterdamse ziekenhuizen verzorgt, een vaste radiolijn tus sen het stadion Feije- noord en de RANO-stu- dio geschonken. Het is een primeur voor Nederland dat er een vaste radioverbinding tussen een voetbalstation en een ziekenomroep komt. De lijn zal bij de wedstrijd FeyenoordHvidovre morgenavond voor het eerst gebruikt worden. Ben Wijnstekers, de inter national van de Rotter damse club heeft de lijn officieel in gebruik ge steld. [PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 PAGINA 15 LEICESTER- Eerste-divisieclub Haarlem verloor een oefenduel tegen Leicester City met 3-2. ROTTERDAM' - Ad Bouwer is opgestapt als damestrainer van de handbalclub Ancora. FILDERSTADT - Marianne van der Torre verloor in de kwali- fikatieronde van een toernooi in Filderstadt met 6-2, 6-1 van de 16-jarige Westduitse Claudia Rohde*. Kurt Welzl staat er vanavond bij Az '67 naast. Na Kist en Tol is het nu de beurt aan de Oostenrijker om op de wisselbank plaats te nemen. ENSCHEDE Ferdi Rohde draait er niet omheen. Nu hij de laatste weken maar langzaam tot scoren komt, wenst hij onder geen beding zijn ploegmakkers af te val len. Uit zijn mond komt niet de reële uitspraak, dat er ei genlijk vanaf de flanken best meer bruikbare voorzet ten zouden mogen komen. Evenmin rept de Westduitse centrumspits, die vrijdag zijn 23e verjaardag hoopt te vieren, op eigen initiatief over de wel degelijk aanwe zige situatie, dat FC Twente als ploeg aanzienlijk minder soepel scharniert en hij dus minder kansen krijgt dan in bijvoorbeeld de eerste duels van de competitie, toen hij zich als een prima afwerker ontpopte. Met FC Twente viel ook Ferdi Rohde na een voorspoedige start (voor het team acht punten uit vier wedstrijden, voor de speler vier doelpunten in drie duels) terug. Echt uit de im passe is zowel FC Twente als Ferdi Rohde ook na de 1- 1 tegen AZ nog steeds niet De aanvalsleider wil echter de verklaring voor zijn vormcrisis vooral bij zich zelf zoeken. „Natuurlijk kun je zeggen dat het elftal momenteel de juiste harmonie mist en dat er min der goede voorzetten van de vleugels komen dan bij het be gin van het seizoen, maar voor mezelf zijn dat eigenlijk maar bijzaken. Ik vind dat ik de fout eerst bij mezelf moet zoe ken. En dan denk ik dat ik ge woon na die eerste twee maan den kracht te kort ben geko men. Het is voor mij eerlijk gezegd een nogal grote om schakeling geweest, van La Louviere naar FC Twente. Als wij in België op zaterdag moesten spelen, volgde dins dagavond pas weer de trai ning. Bij FC Twente hebben we er dan al weer drie opzit ten. Dat constant trainen, veel wedstrijden spelen en dan ook nog eens die reizen daar tus sendoor, is erg vermoeiend. Het was dan ook te voorzien dat ik een terugval zou krij gen. Aanvankelijk liep alles gesmeerd met de ploeg en met mij, daarna lukte er opeens niets meer. Ik ben zo veel rea list dat ik weet dat ik de laat ste weken royaal onder mijn kunnen heb gespeeld, het wordt tijd dat aan die mindere periode een einde komt. Ge lukkig voel ik me nu weer fit. Ook dat maakt een verschil, of je je lekker voelt of dat je elke keer weer met wat pijn speelt, zoals ik een tijdlang gedaan heb. Nu ik nergens last meer van heb moet ik de weg om hoog weer proberen te vinden en wat ik alleen maar zeker weet is, dat ik daarvoor enorm mijn best zal doen. Wat dat be treft ben ik trouwens de trai ner (Hennie Hollink, red.) dankbaar. Hij heeft me ge woon laten staan, liet me niet vallen toen ik het enkele we ken achtereen liet afweten. Zou hij me in die periode een keer naar de bank hebben ge haald, dan was ik misschien nog veel verder gezakt." Het brengt Ferdi Rohde op een volgens hem wezenlijk verschil met het Duitse voet bal. „In mijn geboorteland staat het professioneel werken op de eerste plaats, zijn ze veel compromislozer. Heb je als voetballer nog geen naam en speel je twee slechte wedstrij den achter elkaar, dan krijg je voorlopig geen kans meer, ben je weg. Je wordt als een com puter neergezet die helemaal geprogrammeerd is, voordat hij gaat spelen. Klopt er dan iets niet, dan word je gelijk af gedankt. Geef mij dan maar de mentaliteit hier. Een zekere vorm van professioneel wer ken is er hier uiteraard ook wel, maar het gaat er allemaal veel minder klinisch aan toe". Geen Übermensch Ferdi Rohde, die zich in het Nederlands al behoorlijk ver staanbaar kan maken, geeft blijk over de nodige realiteits zin te beschikken. Hij voelt zich, in tegenstelling tot veel van zijn landgenoten, bepaald geen „Übermensch", elke vorm van superioriteitsgevoel of arrogantie is hem vreemd. Zijn eigen kwaliteiten weet hij dan ook aardig in te schatten. Zijn bekentenis: „Je kunt je zelf wel een heleboel gaan wijsmaken, maar ik weet van mezelf dat ik nooit hoef te denken dat ik goed genoeg ben voor het eerste elftal van FC Köln, of Hamburger SV, waar ze met respectievelijk Dieter Miiller en Horst Hru- besch de spitspositie uitste kend bezet hebben. Wat heb ik bij zo'n club nou aan een goed contract, als ik er drie jaar lang op de bank moet zitten? Want dat is natuurlijk wèl een voordeel van Duitsland ten opzichte van Nederland, dat ze daar goed in de spitsen zitten, ook al omdat de clubs in het algemeen veel meer financiële mogelijkheden hebben om goed materiaal aan te schaffen dan in Nederland. Je hebt er Karl Heinz Rummenigge en Horst Hrubesch lopen, per soonlijkheden in de aanval, die Nederland momenteel mist. De tijd van Johan „Cruyff en Johan Neeskens is voorbij. Voor de rest kan Nederland echter Duitsland neel goed partij bieden. Dat hebben de onderlinge confrontaties tus sen Duitse en Nederlandse clubs vind ik wel bewezen". Verder gestalte Als het aan Ferdi Rohde ligt, krijgt morgen het herstel van FC Twente tegen Dynamo Dresden, dat met een ogen schijnlijk riante 1-1 uitgang spositie om de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup te bereiken begint, verder gestalte. „Toegegeven, de kans dat we verder komen is ogenschijnlijk klein, maar ook een kleine kans kun je benutten. Boven dien heeft Dynamo weliswaar een goed team, waartegen het geen schande zou zijn om utge- schakeld te worden, ik heb ook het idee dat we ons thuis wat te veel hebben laten imn- poneren door de namen van die gasten. En waarom zouden, wij gewoon niet eens het geluk hebben een doelpunt te maken of achter de nul te houden? In de voetballerij is alles moge lijk, en ik geef je op een briefjé dat bij ons niemand naar Dres den gaat met het idee dat we morgen uitgeschakeld zullen zijn." - iSSISTENT-TRAINER WESTERHOF: 110 LEUKE SPARRING PARTNER" ALKMAAR Kurt Welzl I» niet meer. ze ker van zijn plaats in de basis van AZ. Tot vandaag werden alleen Pier Tol en Kees Kist wisselend aan de kant gehouden en bleef de Oostenrijker de reservebank be spaard, omdat Welzl topscorer was van de Alkmaarse p^oeg. De improductiviteit van de laatste drie wed strijden tegen achtereenvolgens Levski Spar- tak, MVV en FC Twente betekende voor Welzl het einde van dit voorrecht. Vanavond in het tweede duel tegen Levski Spartak in de tweede ronde van de strijd om de UEFA-beker zit de Oostenrijkse international voor het eerst dit sei-« zoen op de wisselbank. Naar alle verwachting raakt de Alkmaarder- hout vanavond voor het eerst sinds lange tijd weer helemaal uitverkocht. Er waren gisteren nog maar duizend (staan)plaatsen verkrijgbaar. Waarschijnlijk meldden zich vandaag nog vol doende mensen om het bordje „uitverkocht" te kunnen ophangen. AZ treedt in de volgende opstelling tegen de Bulgaren aan: Treytel; Van der Meer, Spelbos, Metgod, Ho- venkamp; Arntz, Peters, Nygaard, Jonker; Kist, Tol. De leiding van de wedstrijd is in handen van de Noor Rolf Nyhus. uur. En het is juist op dit punt dat Libregts nog het meest teleurgesteld is, nadat hij zijn part-time job bij Excelsior verwis selde voor een volledige dagtaak bij PSV. Zijn baan als gymnastiekleraar heeft hij daarvoor opgeofferd. „Ach, ri sico vond ik het toen niet. Je denkt met PSV een promotie te hebben gemaakt. Ik voel mezelf zeer bij het voetbal be trokken. En als je daar dan je brood mee kunt verdienen, dan ben je be voorrecht." Generatieprobleem Die instelling van hem mist hij duide lijk in zijn spelersgroep. Maar eigenlijk is het een generatieprobleem. Libregts: „Ik zie om me heen, dat sommigen er niet alles voor over willen hebben. Vroeger fietste je door weer en wind hele einden om maar niet te laat op de training te komen. Nu rijden ze in gro te auto's voor, maar een schepje er bo venop doen als het wat minder gaat, is er niet bij." Libregts ervaart momenteel als geen ander dat het eenzaam is aan de top. „Dat is absoluut waar", bevestigt hij. „Kijk, spelers, bestuursleden, pers en anderen die in het voetbalwereldje een plaats hebben gevonden, kunnen met elkaar overleggen. Beslissingen goed- of afkeuren. Analyseren, weet ik veel wat allemaal. Maar een trainer staat er alleen voor. Je probeert je ziel en zalig heid in je selectiegroep te leggen en dan hoop je dat er iets van terug komt. En als dat niet gebeurt, moet ie de te leurstellingen zelf verwerken.' Niet altijd Trouwens, ook de manier waarop Li bregts zijn vak als trainer vandaag de dag moet uitoefenen, kan niet altijd zijn goedkeuring wegdragen. Libregts: „Ik heb voor mezelf wel eens het gevoel, dat ik te weinig met het voetballen zelf bezig ben, me te veel moet opwerpen DHOVEN Huub Stevens, de jgelverdediger van PSV, maakt CU [tweede Europa Cupwedstrijd te- Hamburger SV, niet mee. Ste ps bleef in Eindhoven achter. Bij nist wj wedstrijd van zaterdagavond te- I te kon Go Ahead Eagles (1-2) in Deven- ■kgevef, verstapte hij zich al na een en moest zich laten vervan- compefi door Scheepers. In eerste instan- en bi liet de blessure zich niet ernstig opzien, maar na controle bleek dat' aaevens een fikse spierscheuring in tbalseit bovenbeen had opgelopen en ze- jn. Jair voor drie tot vier weken is uitge- nenteejiakeld. electiett is de zoveelste tegenslag voor trai- Dp peilr Thijs Libregts, die met Feyenoord- ach Vaclav Jezek, tot de meest ge- lagde trainers van Nederland be- ort. „We zitten in een moeilijke ek", zegt Libregts, en hij voegt daar in 4n toe: "en daar kun a^een door i is dH ^ard te knokken uitkomen." als een psycholoog. De een moet je hard aanpakken, de ander heeft een aardige benadering nodig, en tegen weer een ander moet je helemaal niets zeggen. Maar technische zaken komen niet aan bod. Ook dat is een teken van deze tijd. Vroeger gingen we met z'n allen voet ballen. En dan vergat je vanzelf als je ergens last van had. Nu moeten eerst alle problemen uitgepraat worden en dan wordt er pas gespeeld." Voor de wedstrijd tegen Hamburger SV, dat aan de huidige 1-1 stand ge noeg heeft om een ronde verder te ko men, zal de geschorste Willy van de Kerkhof waarschijnlijk de plaats van de geblesseerde Stevens innemen. Li bregts wilde zijn opstelling nog niet prijsgeven, maar het is aannemelijk dat Van Kraaij libero speelt en Willy van de Kerkhof op het mddenveld. Ook broer René, die tegen Go Ahead Eagles uitviel, zal meereizen naar Hamburg. HENK WAGEMAN Thijs Libregts kent volop problemen. ver 1( iplica1"3' Rohde h0°Pt met FC Twen,e °P betere tijden. OTTERDAM Als het ogelijk was, zou Feye- >ord het tweede duel met :t Deense Hvidovre in de reede ronde van het toer- »oi om de UEFA Cup het tfst schriftelijk afdoen. Na i winst (2-1) twee weken leden in het voorstadje in Kopenhagen wordt er en moment aan getwijfeld it de derde ronde niet be- ikt zal worden. Er zijn an- re zaken, die de aandacht agen: het treffen met Z'67 aanstaande zaterdag i de kwestie-Jezek. Hoe- el, over het eerste hebben i spelers van Feyenoord de Dnd vol - er hangt in de ing naar de kleedkamers mededeling dat er geen aatsen meer voor dit duel Alkmaar te verkrijgen |n - en over het tweede ardt een diep stilzwijgen tracht. Niemand wil de gsman zijn die openbaart elke spelers .Jezek zat In". fniddels neemt assistent-trai- |r Clemens Westerhof de inneurs waar terwijl Vaclav !zek met een voorhoofdshol- Jntsteking te bed ligt in Ca- le aan de IJssel. Binnen de rtste keren had Westerhof - doe alles in overleg met tek" - zijn visie op het mor- lavond te spelen tweede duel gegeven. „Afgelopen zon- dag hebben we het publiek en thousiast kunnen maken met de zege op FC Den Haag. Zo moet het tegen Hvidovre weer worden. We spelen in dezelfde opstelling als waarmee we te gen Den Haag eindigden. Dus: Hiele; Wijnstekers, Stafleu, Nielsen, Brard; Troost, Notten, Bouwens; Vermèulen, Peters, De Leeuw". Als reserves heeft Westerhof achter de hand de doelmannen Van Houten of Van Engelen, Balkestein en Budding tenzij diens fitheid stest van vandaag negatief uit valt. Met de verwachting dat Hvidovre waarschijnlijk met twee spitsen zal aantreden, was voor Clemens Westerhof de koek op. „Het is een mooie sparring partner voor het duel van zaterdag met AZ'67", merkte hij nog op. Erg serieus wordt de UEFA Cupwedstrijd niet genomen en bij Feyenoord vraagt men zich. af of een toernooi om Europa Cup 2 wel aantrekkelijk is. Be stuurslid Dijk:„Financieel niet. Er zitten veel te weinig pu bliekstrekkers bij. De kans zit erin dat we voor de derde ron de nogmaals een tegenstander loten waarvoor het publiek niet warm kan lopen. Een UEFA Cuptoernooi is veel aantrekkelijker, ook al omdat Baksteen Voor Jezek - hij piekerde er niet over de beker te laten schieten om het UEFA Cup toernooi te kunnen halen - is het veroveren van de KNVB- beker evenwel een grotere prestatie. Hij heeft in zijn noti tieboekje liever staan dat hij met Feyenoord de beker heeft behaald dan een plaats in het toernooi om Europa Cup 3. In middels heeft een deel van de spelersgroep - en wie dat zijn moet geraden worden want niemand doet daarover zijn mond open - de gerenommeer de en beminnelijke trainer la ten vallen als een baksteen. De man, die meteen bij zijn komst de ploeg in een Europees toer nooi bracht en daarmee zijn discipelen een niet onaanzien lijk bedrag aan premies be zorgde, werd onlangs aange vallen door spelers die verge ten dat hun capaciteiten te ge ring zijn om als sterke basis voor een opmerkelijk team te fungeren. Ondanks het feit dat Feyenoord als tweede geklas seerd staat, zijn deze rijkelijk hoog betaalde spelers ontevre den en dan ligt in de voetbal wereld de oplossing voor de hand: de trainer deugt niet, of niet meer zoals in het geval

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15