egatief beeld, ondanks jelangrijke resultaten Carter heeft baat bij grote opkomst Wilhelmus op oliedrums bij aankomst van Beatrix op Sint Maarten Nieuwe president onder dreiging van de „nul Amerikaanse aanspraken op schadevergoeding bedragen acht miljoen Nieuwe Labourleider vandaag gekozen VIER JAAR PRESIDENT CARTER: (Van *hoJ' Washington De vere- Perfofi^de staten voeren dit jaar hpP procent minder olie in de "if111 in 1977 en voor het eerst aai doP de &eschiedenis van wat nam e(e* »laatste kapitalisti- Dr^e bolwerk in de wereld" en tiliord' genoemd moeten de dse del111*1®*1**!»6 oliemaatschap- enjge 'Jen een dee^ van 'lun winst Van Meveren voor door de rege lt ing te bepalen doeleinden. terreei!r z*jn de laats*e vier 3aar nse StPeer nieuwe banen gccreërd nation3" ooit tevoren. Er is een dia 13oor onmogelijk gehouden lERptfrede tot stand gekomen lissen Israël en Egypte. Het llllllllllllfanama Kanaal-akkoord en """'"'"let optreden van VN-ambas- ■adeur Andrew Young en ijn opvolger Donald IcHenry hebben de Ameri- laanse goodwill bij tal van anden in Latijns-Amerika h Afrika aanzienlijk verbe- erd. Speciale onderzoek- eams hebben de laatste wee jaar meer dan 600 ge- allen van fraude en grove 'erspilling binnen het over- leidsapparaat opgespoord n geëlimineerd. Er zijn de f^TV Matste vier jaar meer ne- r* lYers, vrouwen en vertegen- Livoordigers van minder- ___^eidsgroepen benoemd in be- ®^^^ngrijke federale functies j£ !an in de 200 jaar ervoor. )it is de positieve oogst van iet presidentschap van Iw 'immy Carter, waaraan fandaag mogelijk een einde vordt gemaakt. tisenhower in 1956, Johnson i 1964 en Nixon in 1972 wer- i met gemak herkozen op i staat van dienst, die aan zienlijk minder in het oog pringend was. President limmy Carter is desondanks It ïe underdog in de strijd met flieagan, wiens enige politieke ierdienste tot nu toe is dat hij In Plains in de staat Georgia, de geboorteplaats van president Carter, werden gisteren de straten geveegd in afwachting van de komst van „dear Jimmy", die vandaag in zijn geboorteplaats zijn stem zal uitbrengen. acht jaar gouverneur van Cali- fornië is geweest. Deze heeft nadat hij in 1976 de Republi keinse kandidatuur misliep de weg omhoog gevonden op- de tonen van een ultra-conserva tief reveil, waarin nostalgie, vergane glorie en simplisme om de voorrang strijden. In 1964 werd de met een soort gelijk programma strijdende Republikein Barry Goldwater zonder problemen door presi dent Johnson verslagen. Maar dat was in een tijd dat de Amerikanen nog de illusie hadden de zaken in de wereld naar hun hand te kunnen zet ten. Onder Carter is, deels door externe invloeden, een eind gekomen aan de periode waarin de wereld simpel werd verdéeld in „vrienden van de VS en communisten". Ronald Reagan nu, wil de Verenigde' Staten terugvoeren naar net wereldbeeld waarin respect niet wordt gewonnen, maar wordt afgedwongen. Opiniepeilingen Natuurlijk heeft Carter veel van zijn geschonden prestige aan zichzelf te wijten. Hij heeft in 1976 te veel beloofd en is al in zo'n vroeg stadium van zijn ambtstermijn begon- rekening te houden met een reus op lemen voeten. Carter wordt verweten te voorzichtig en/of te oneven wichtig op de economische problemen te hebben gerea geerd. Zeker bij deze zaken is echter ook, dat de oorzaak van een deel van de problemen buiten de greep van de Ameri kanen lagen, zoals de explosie ve stijgingen van de olieprij zen. En Carter heeft dan nog niet eens aangevoerd, dat de massale werkloosheid in de auto-industrie in ieder geval voor een flink deel te wijten is aan een in veel opzichten dis cutabele bedrijfsvoering. Des ondanks bieden een inflatie van vijftien procent en een werkloosheid van tegen de acht procent voldoende rede nen voor gerechtvaardigde twijfel bij de Amerikaanse kie zer of Carter nog vier jaar lang de bedrijfsvoering moet worden toevertrouwd. Reagan Reagan heeft hier echter nog niets overtuigends tegenover kunnen stellen. De belofte van een enorme belastingverlaging wordt door de meeste deskun digen beschouwd als brandstof voor een nog hogere inflatie. Zijn voorgestelde verhoging van de defensie-inspanningen worden in combinatie mét de belastingverlaging en de belof te van een sluitende begroting zo goed als onuitvoerbaar ge noemd. Zijn talrijke bizarre opmerkingen over de milieu- -vervuilende bomen, de „no bele" oorlog in Vietnam, en de constatering dat toen hij jong was de mensen nog niet wisten dat er een rassenprobleem in de VS was, hebben echter nau welijks een nadelige invloed opiniepeilingen waarbij hij, gehad op zijn populariteit. ook diep in zijn werk opging dat hij niet bij de mensen aansloeg. Afghanistan en Iran hebben de VS het imago gegeven van geen uitvoerig interview meer toegestaan of op vragen wat diepgravender geantwoord. Het enige wat Reagan in feite heeft gedaan, is de wankele hoop wekken dat het onder zijn regie allemaal beter zal gaan: de inflatie zal verdwij nen, de werklozen weer een baan vinden, West-Europea nen niet meer tegenstribbelen als gevraagd wordt een steen tje bij te dragen aan de weste lijke defensie, onverlaten als ayatollahs, Castro's en Kha- daffi's zullen het uit hun hoofd laten een loopje te nemen met de Amerikaanse trots en Mos kou zal er wel voor waken de toorn op te wekken van de su perieure Verenigde Staten. Verder zullen homosexualiteit, abortus, bloot en het leven van een sociale uitkering weer ge woon een „schande" worden en de zorg voor het milieu wordt weer wat het altijd was: een luxe. Carter zelf heeft al aange toond, dat het doen van belof ten geen enkele garantie biedt. Veel Amerikanen geloven dat als Reagan eenmaal in het Witte Huis zit, de scherpe ul tra-conservatieve kantjes er bij. Reagan af zullen gaan. Dat hij, mits geholpen door goede ad viseurs, een joviale en bemin nelijke maar vooral gerespec teerde president zal zijn, die de Amerikanen van hun gevoel van onmacht, waarvan de mis lukte bevrijdingsactie in Iran .de verzinnebeelding is gewor den, afhelpt. Als Carter van nacht de slag om het Witte Huis verliest, zal de basis daar voor best eens in de woestijn van Iran kunnen zijn gelegd. Wanneer Reagan gekozen wordt, zal de kans op interna tionale conflicten onmisken baar worden vergroot. En dat Voorstanders van de onafhankelijkheid van Port Rico hebben gisteren gedemonstreerd voor het campagnehoofdkwartier van de Democraten in Los Angeles. Ze riepen de mensen op vandaan niet naar de stembus te gaan. Ook het hoofdkwartier van Reagan was het doelwit van demonstraties. Maar het meest opmerkelijke maakt de hele wereld is nog wel, dat Reagan in de van iedere invloed versto- hele campagne nog nooit echt ken belanghebbende in de 5 ge- keuze die de Amerikanen i jaar gaan maken. WASHINGTON De uit eindelijke beslissing over de vraag Wie zich de komende vier jaar president van de Verenigde Staten mag noe men, hangt af van twee fac toren: - Wat doen degenen die nog steeds niet hebben uitge maakt of ze wel gaan stem men? - Hoe hoog zal het uiteinde lijke opkomstpercentage zijn? Beide punten zijn met name voor president Carter van essentieel belang. Uit alle onderzoeken blijkt dat zich onder de wijfelaars bedui dend meer Democraten dan Republikeinen bevinden. Daarnaast is een Democrati sche kandidaat per definitie gebaat bij een zo groot mo gelijke opkomst van de stemgerechtigde Amerika nen boven de 18 jaar. Een be palende factor voor die op komst is overigens het weer. En wat dat betreft lijkt het tij de president gunstig ge- WASHINGTON Wie ditmaal ook de presidentsver kiezingen in Amerika wint, hij zal moeten leven met de dodelijke dreiging van een cijfer, de nul. Sinds 1840 is elke president die werd gekozen in een jaar dat op een nul eindigde, gedurende zijn ambtsperiode overle den, van hen werden er vier vermoord en drie bezwe ken aan een ziekte. Het noodlot begon met William Henry Harrison, gekozen in 1840. Hij overleed aan longontsteking, toen hij nog slechts een maand president was. Abraham Lincoln werd gekozen in 1860 en in het begin van zijn tweede ambtsperiode, in 1865, vermoord. James Garfield won de verkiezingen in 1880. Hij werd kort na zijn ambtsaanvaarding doodgeschoten door een man, die bij een sollicitatie naar een overheidsfunctie was afge- Het volgende slachtoffer was William McKinley. Hij werd in 1900 gekozen en vermoord in 1901. Warren Harding, ge kozen in 1920, overleed aan een hartverlamming voordat zijn ambtsperiode was afgelopen. Franklin Roosevelt werd in 1940 voor de derde maal tot president gekozen. Hij stierf vlak voor het einde van de Tweede Wereldoorlog aan een beroerte. John Kennedy was het laatste slachtoffer in deze lugubere reeks. Hij kwam in 1960 in het Witte Huis. Op 22 novem ber 1963 werd hij in Dallas, Texas, doodgeschoten. zind: in het grootste deel van de Verenigde Staten heeft men voor vandaag goed tot uitstekend herfts- weer voorspeld. Waarnemers houden er overi gens rekening mee, dat de op komst tegenvalt. De laatste on derzoeken wijzen op een per centage van beneden de 50 procent. In 1976 was dat nog 54,4 procent. Tijdens een ver kiezingstoespraak in de staat Ohio benadrukte de president dat „de Republikeinen de De mocraten niet kunnen ver slaan". „De Republikeinen zijn te gering in aantal, we kunnen alleen onszelf de das omdoen. Een lage opkomst van arbei ders, boeren en hen die het in het leven niet hebben getrof fen kan onze kansen schaden", aldus Carter. Zwak De positie van de president is volgens de laatse onderzoeken uitgesproken zwak in zowel het Zuiden als in de grote in dustriestaten in het noorden van het land, twee gebieden waar hij in 1976 juist de mees te stemmen vandaan haalde. Zeker lijkt Jimmy Carter van New York (41 kiesmannen), Illinois (26), Massachusetts (14) en een zestiental kleine staten, in totaal ongeveer 119 kies mannen. Reagan is bijna zeker van Californië (45 kiesman nen) en een groot aantal staten in het Zuiden, bij elkaar zo'n 100 kiesmannen. In twee van de noordoostelijke staten, Pennsylvania en Wisconsin met samen 38 kiesmannen, heeft Carter vooral ook de te genstand te duchten van de onafhankelijke kandidaat John Anderson. Wanneer deze teveel Democratische stem men weghaalt, maakt Ronald Reagan goede kans het groot ste aantal stemmen op zich te vergaren. Als de kiesmannen van die 38 staten inderdaad naar de Republikeinse kandi daat gaan, kan Carter zijn tweede ambtstermijn gevoege lijk vergeten. De reden hiervoor is dat Wis consin en Pennsylvania vol gens de meeste commentato ren twee van de zogenaamde „sleutel-staten" zijn, in welke dit jaar de beslissing over het presidentschap valt. In 1976 was het merendeel van die staten nog voor Carter, nu zijn zij nog steeds onbeslist of nei gen zelfs naar Reagan. Het gaat daarbij naast de twee ge noemde staten onder meer om Ohio (25), Michigan (21), New Jersey (17), Texas (26), Florida (17) en Missouri met 12 kies- Duurste De verkiezingscampagne 1980 was de langste, duurste en vol gens velen de ontmoedigend- ste in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De strijd om het Witte Huis begon langer dan een jaar geleden en heeft de kandidaten en partijen meer dan 460 miljoen gulden gekost. Vannacht om 06.00 uur sluiten in Californië de stem bureaus. Als het resultaat van die staat bepalend wordt voor de uitslag van de presidents verkiezingen, kan het tot laat morgenochtend duren voor we weten wie op 20 januari 1981 wordt beëdigd als 40e presi dent van de Verenigde Staten. WASHINGTON Volgens ichattingen van juridische ex perts kunnen de aanspraken Amerikaanse bedrijven en ^urgers op schadevergoeding ran Iran ongeveer acht miljoen lollar bedragen. De Iraanse te- joeden in de Verenigde Staten Worden ongeveer op acht mil- ard dollar geschat. Het Iraanse rermogen in de Verenigde Sta- door de Amerikaanse re- gering op 14 november 1979 ge- ilokkeerd. [)e directeur van de centrale ïank van Iran, Ali Reza Nobari, leeft in een vraaggesprek ge- J^^*Wegd dat de geblokkeerde tegeo- Kj^Slen meer dan 14 miljard dollar ^"■^edragen, maar eerdere schat tingen schommelden rond de L)cht miljard. an de Iraanse voorwaar- lor vrijlating van de gijze- 5 teruggave van de geblo- Jceerde Iraanse tegoeden en het |fzien van financiële aanspra- tegenover Iran. Er zijn on eer 270 schadevergoedings- ^Srocedures te verwachten. De Amerikaanse regering heeft de lechtbanken enige tijd geleden verzocht de behandeling van e zaken uit te stellen. Amerikaanse president is liiet bevoegd om deze gerechte lijke procedures tegen Iran te annuleren. Maar het probleem i kunnen worden omzeild als n snel handelt, zo menen Amerikaanse juristen. Krachtens nog steeds geldig verdrag en Iran en de Verenigde Sta len kan alleen na een gerechte lijke uitspraak beslag worden gelegd op Iraanse bezittingen, voor het voldoen aan schade claims die de rechtbank heeft toegewezen. Als de regering de Iraanse tegoeden vrijgeeft, kan Iran snel zijn gelden uit de Ver enigde Staten terugtrekken, voordat de rechtbanken toeko men aan de behandeling van de vele schadevergoedingsprocedu res. Alleen al bij een rechtbank in New York zijn 96 schadever goedingsprocedures aanhangig gemaakt, overwegend van ban ken en bedrijven wier bezittin gen in Iran zijn geconfisceerd.. De belangrijkste eiser is Sedco, een Texaans bedrijf dat uitrus ting voor oliewinning levert. Sedco wil 175 miljoen dollar van Iran voor geleverd materiaal dat nog niet is betaald. Een woord voerder van Sedco zei dat de maatschappij niet van zins is die aanspraken op te geven. Het Amerikaanse weekblad Time verwacht dat het terugge ven van de geblokeerde Iraanse tegoeden een ingewikkelde pro cedure wordt, die jaren kan du- De minste problemen leveren de gelden op waarover de Ameri kaanse regering zeggenschap heeft: de 1,3 miljard dollar die Iran heeft belegd in Amerikaan se staatspapieren en vermoede lijk ook de de 1,6 miljoen ounces goud die zijn ondergebracht bij de centrale bank in New York. De waarde van het gou wordt geschat op een miljard dollar. Veerdiensten uit Engeland gisteren deels stilgelegd LONDEN Ruim hon- derd overtochten uit Engeland naar het Eu ropese vasteland, de Kanaaleilanden en Ier land zijn gisteren niet doorgegaan wegens de 24-uursstaking van Britse zeelieden, waar mee dezen protesteren tegen het voornemen van de rederij Cunard, om twee passagiers schepen onder „goedko pe vlag" te laten varen. De Hovercrafts en de veerboten, die met een Franse bemanning va ren, onderhielden giste ren wel gewoon de ver bindingen met Engeland. Na een compromisvoor stel om slechts één passa giersschip onder goedko pe vlag te latren varen, van de hand te hebben gewezen, riep de Britse vakbond verleden week de staking uit. De kans is niet uitgesloten, dat de zeelieden voor onbepaal de tijd zullen staken. De regering heeft tot dusverre geweigerd om zich in het geschil te mengen. Vandaag zou alles weer normaal verlopen. leze maand beslissing over Europese zetel LUXEMBURG Het Europees Parlement vil nog deze maand een beslissing uitlok- een over de plaats van vestiging van zijn ei- ten zetel: Straatsburg, Luxemburg of Brus- Het werken met drie verplichte vergaderplaat- i leidt tot een aanzienlijke groei van de be grotingen, zo luidt de conclusie van de begro tingscommissie van het Europese Parlement. Het parlement is gisteravond begonnen aan de ispreking van de begroting van de Europese emeenschappen, van de eigen begroting en m de begrotingen van de Europese Raad, van de Europese Rekenkamer en van het Europese Hof van Justitie. De commissie heeft een groot aantal wijzigingen voorgesteld op het terein van het Sociaal Fonds, van het Regionaal Fonds, van de voedselhulp en van de ontwik keling van nieuwe energiebronnen. Ook wil men meer geld uittrekken voor hulp aan en sa menwerking met ontwikkelingslanden. Op de posten voor parlementariërs er kantoorgebouwen men besnoeien. dienstreizen van Europese voor de hoge huren van n op personeelskosten wil (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Terwijl de wereld zich benieuwd afvraagt wie vandaag in de Verenigde Staten tot president gekozen zal worden, heeft in de parlementaire schoot van de Britse La- bourpartij de eerste stemming plaats voor de verkiezing van een nieuwe leider, als opvolger van Jim Callagham, die een paar weken geleden afgetreden is. Alleen de 269 socia listische Lagerhuisleden mogen hun stem uitbrengen. Deze verkiezing is belangrijk, niet alleen voor de toekomst van de sterk verdeelde Britse Labourpartij, maar ook voor Groot- Brittannië zelf en zijn relaties met de EEG, de Navo en de Vere nigde Staten. De uitslag van de eerste Labourverkiezing wordt vanavond na 7 uur openbaar gemaakt. Men verwacht niet, dat Dennis Healey al de eerste keer voldoende stemmen zal halen. Men schat, dat Healey ongeveer 120 stemmen verkrijgt, maar hij heeft er min stens 138 nodig om vanavond al Labourleider te kunnen wor den. Zijn gevaarlijkste tegenkandidaat, Michael Foot (66), zou onge veer 90 stemmen op zich kunnen verenigen. De overige twee kandidaten, met name Peter Shore (56) en John Silkin (57) zul len de rest van de stemmen onder elkaar moeten verdelen. In het verpleeghuis Sint Maarten Home kreeg koningin Beatrix uit handen van een van de bewo ners een zelfvervaardigd handkleed aangeboden tijdens het bezoek aan het Antilliaanse eiland Sint Maarten. speciale verslagge- ,dcn Sint-Maarten, Saba en r Rink Drost Sint-Eustatius aai de beurt. PHILIPSBURG (SINT MAARTEN) Een echte Caraïbische steelband was gisteren op het vliegveld van Sint-Maarten aanwezig om daar, bij de aankomst van koningin Beatrix en prins Claus het Wilhelmus en het Antiliiaanse voilks- lied te spelen. Dat was op de zesde dag van het konink lijk bezoek aan de Neder landse Antillen. Na de Bene denwindse Eilanden zijn nu de drie Bovenwindse Eilan- Gezaghebber Pandt van de '•Bovenwindse Eilanden ging, in de Engelse taal, bij zijn wel komstwoord nadrukkelijk in op de banden tussen de Boven windse Eilanden en Neder land: „De monarchie is stevig verankerd in de harten van de bevolking", zo zei hij. Zoals langzamerhand gebrui kelijk viel koningin Beatrix en prins Claus ook op Sint Maar ten een stormachtig welkom ten deel. Het De Ruyterplein de hoofdstad Philipsburg s afgeladen met rijksgeno- en met nieuwsgierige in- n het noordelijke deel van Sint Maarten, dat aan Frankrijk behoort. Ook de tal rijke Amerikaanse toeristen lieten zich niet onbetuigd. Het De Ruyterplein - voor een ei land met zo'n 13.000 inwoners toch warempel niet klein - kon lang niet alle belangstel lenden bergen. Balkons en af dakjes van omliggende bebou wing dreigden dan ook onder de mensenlast te bezwijken. Uiteindelijk bleken de con structies juist degelijk genoeg. STUTTGART- /BERN Het kalfsvleesschan daal in de West- duitse deelstaat Baden-Württem- berg breidt zich steeds verder uit. Er is bekend ge maakt, dat er groeihormonen gevonden zijn in de babyvoeding van de Italiaanse maatschappij Plasmon. Deze babyvoeding be vat kalfs- en kip- pevlees, waarin sporen van syn thetisch oestro- geen is ontdekt Ook in Zwitserland worden kalveren in strijd met de be palingen met hor monen behandeld, Kalfsvleesschandaal in West-Duitsland breidt zich uit om met minder voer, meer vlees te produceren. Voor zover kan worden' vastgesteld zijn de met hormonen be handelde kalveren afkomstig uit be drijven, waarin in tensief kalveren gemest worden. Volgens de in Zwitserland gel dende voorschrif ten moet het vlees, dat met verboden stoffen is behan deld, voor con sumptie ongeschikt worden verklaard In Baden-Würt- temberg zijn ook hormonen ontdekt in vlees van kal koenen. Verbruikers zijn opgeroepen om hun kinderen de bewuste babyvoe ding niet meer te geven. VIER DODEN BIJ AANSLAG IN BASKENLAND ZARAUZ Bij een aanslag van „Lang leve de ETA"-roepende schutters in een café bij de Spaans-Baskische hoofdstad San Se bastian zijn gisteren vier leden van Guardia Civil gedood en zes personen gewond geraakt. LEIDSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 PAGINA 13

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13