ÜCaratepIoeg bevestigt reputatie J Turnverfies tweemaal zo groot tegen dames verzwakt Hongarije Geld kan beter besteed worden Vijf spelers in slot» toernooi SPORTTRIBUNE COACH KOTZEBUE: „WE GAAN ALS HECHTE PLOEG NAAR WK" WEER NEDERLAAG IJSHOCKEYPLOEG Vr EHBBHH LEIDSE COURANT MAANDAG 3 NOVEMBER 1980 PAGINA 22 RIJSWIJK Bondscoach Ludwig Kot- De lichtvoetige zwaargewicht, zoals Ludwig Kot- zebue, die zelf deel uitmaakt van de zebue vaak wordt betiteld, vervolgde: „Relatief Nederlandse karateploeg die van 26 tot aan heeft onze wereldtitel niet veel bijgedra- - - - -gen tot het succes van karate in Nederland. Ka rate is populair geworden door de Chinese knokfilms en onze prestatie heeft dat enthousi asme hooguit gestabiliseerd. Na 1977 viel de nationale ploeg een beetje uit elkaar doordat eenieder na de behaalde successen aan eigen belangen ging denken. Nu is dat weer hersteld en vormen we een hechte ploeg. Het is onze grote kracht dat we regelmatig, ten minste één maal per week, als team kunnen trainen. In lan den met te grote afstanden, zoals West-Duits- land, gebeurt dat vaak maar twee keer per jaar. Karateka Ludwig Kotzebue (staand) is met zijn 34 jaar één van de oudste topvechters ter wereld. en met 30 november in Madrid zijn wereldtitel moet verdedigen, was vol goede moed nadat Nederland zater dagavond in een onverwarmde Marim bahal in Rijswijk de landenwedstrijd te gen Europees kampioen Frankrijk (5- 0), Zweden (4-0) en de nationale B- ploeg (6-1) overtuigend had gewonnen. „De capaciteiten van 1977, toen we de wereldtitel behaalden, waren er nog maar het zelfvertrouwen was verdwe nen," deelde Kotzebue opgelucht mee. „We zijn onlangs onterecht slechts als derde geëindigd tijdens de Europese kampioenschappen, maar dat hebben we later in toernooien in Spanje en Joego Slavië en nu in Rijswijk weer rechtgezet". Een ander voordeel is dat onze ploeg uit louter zware mensen bestaat. Bij een teamkampioen schap strijd je namelijk niet in gewichtsklassen. Lichte mensen zijn natuurlijk wel iets sneller, maar psychologisch voordeel heb je met een stevig postuur altijd". Het team. dat de trainer/vechter Kotzebue mee naar Madrid wil nemen, bestaat, behalve uit hemzelf hoogstwaarschijnlijk uit Rob Poley, Fred Royers, Otti Roethof en John Reeberg. Als reserves gaan mee Danny Soto en Wim Mossel. Kotzebue: „Wegens mogelijke gezinsuitbrei ding, eind november, bestaat de kans dat Poley thuis wil blijven. Onze grote concurrenten zullen uit Europa zijn Frankrijk, Spanje en Engeland, en uit Azië vooral Japan, China en Singapore. Die Aziaten zijn weliswaar klein, maar zeer snel en brutaal". „Voor een hoge klassering bij de individuele ti tels reken ik op de regerende wereldkampioen Roethof, Reeberg en mijzelf. Reeberg en ik strij den helaas in dezelfde gewichtsklasse. Ik ben er trots op dat ik met mijn 34 jaar één van de oud ste vechters ben ter wereld. Die leeftijd speelt in mijn geval gelukkig nog geen rol. Het gaat alle maal érg goed". Subsidie eerste bondsblad Taiko presenteerde, ziet de fi nanciële afwikkeling van de komende wereld kampioenschappen met enige zorg tegemoet. „hen wereldkampioenschap wordt slechts om de twee jaar gehouden (en gesubsidieerd), maar toen Engeland in 1979 de organisatie niet rond kreeg, werd de titelstrijd een jaar uitgesteld. Dat verklaart waarom wij al zo lang wereldkampioen zijn", aldus Bontje. „Tijdens de zogenaamde Wereldspelen in de Verenigde Staten, volgend jaar, zijn er opnieuw officiële wereldkampioen schappen karate en dat heeft bevreemding ge wekt bij de instanties die de sportsubsidies ver lenen. Zij hebben vorig jaar de WK-subsidie van ons teruggekregen, maar wij claimen dat be drag nu voor dit jaar. Dan krijgen jullie pas in 1982 weer de volgende WK-subsidie, zegt men nu en dat gaan we uiteraard aanvechten". Eindstand landenwedstrijd: 1. Nederland-A 6 punten; 2. Frankrijk 4; Zweden 2; Nederland-B 0. HERMAN JANSEN Apotf Jhef-i Aboni )EN erdec taanc >ch ebou' ijksi uider ireg o: liet bi treg E 44: inge SCHOONHOVEN Ruim een jaar geleden turnde het Nederlandse dames team in Boedapest tegen Hongarije. De wedstrijd met verplichte- en kèu- zestof was één van de laatste wedstrijden voor het wereldkampioen schap in Fort Worth, waar Nederland zich zou moeten kwalificeren voor de Olympische Spelen van Moskou. Dat lukte niet, omdat het team niet bij de eerste twaalf ein digde. In het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Ver bond kwam toen een dis cussie op gang over het nut van het semi-inter- naat op Papendal. Er werd een commissie ge vormd, die binnen een jaar een rapport zou uit brengen en daarmee was het centraal trainen op Papendal voorlopig ge red. Zaterdag was Hongarije, dat in Moskou als vijfde eindigde in Schoonhoven opnieuw tegenstander van Nederland. Na een wedstrijd van ruim drie en een half uur, die meer dan tweemaal zo lang duurde als een normale vierkamp (alleen keuze- stof), verloor Nederland met een verschil van bij na dertien punten: 169.05 - 181.85. Het verschil was twee keer zo groot als een jaar geleden in de Hongaarse hoofdstad gere kend over de keuzestof. Hon garije was bepaald niet in zijn sterkste opstelling naar Schoonhoven gekomen. Met Erika Flander (dertiende, in Moskou), Marta Egervari (veer tiende) en Erika Csanyu (ze ventiende) waren drie gerouti neerde turnsters opgesteld, maar jeugdkampioene Agota Papp (14 jaar) en de twee elfja rigen, Magdolna Benkovics en Judit Murinai mochten in deze wedstrijd wat internationale er varing opdoen. In de Neder landse ploeg, waarin niet meer Monique Bolleboom en Mar leen Houter, die beiden stop ten met de wedstrijdsport, maakten Miriam Eigenhuyzen en Monique Kaaks hun inter nationale debuut, terwijl Nicole Winkenius ^ls reserve ook de sfeer van de interlandwedstrijd mocht proeven. Trainster Leo- na Horvath en coördinator Hans van Zetten hadden dan ook weinig illusies voor het treffen. Leona Horvath, die zich na Fort Worth weinig complimen teus over haar turnsters had uitgelaten, was na afloop in Schoonhoven wat minder hard. „Onze meisjes zijn niet zo ge talenteerd, maar met hard wer ken valt er internationaal best wat te bereiken. We hebben nog een jaar voor de wereld kampioenschappen van ko mend jaar in Mexico Stad". In Mexico moet Nederland uit komen in de B-groep, waarin de zwakkere turnlanden zijn in gedeeld. Hans van Zetten, die via het systeem van grand-prix wed strijden de selektie een brede re basis probeert te geven, wil de het duel tegen Hongarije al leen maar zien als een goede oefening. „De meisjes hebben de afgelopen maanden een aantal nieuwe, moeilijke onder delen geleerd. Daarom is* het beter nu fouten te maken daa over een half jaar. De nieuwe elementen moeten er vast ko men in te zitten, daarvoor zijn wedstrijden belangrijk". Een nadeel en risico's extra worden ge waardeerd, was in de beoorde ling van het Nederlands optre den duidelijk een nadeel. Een waardering van 9.00, die vol gens de oude beoordeling al tijd wel te halen was, is nu een pittig cijfer. In de Nederlandse ploeg lukte dat alleen Ingrid Bolleboom, die met een totaal van 36.55 pnt. achter de 24-ja- rige Marta Egervari (37.40) en Erka Czanyi (37.15) derde werd in het individuele klassement op alle onderdelen. De Zoetermeerse, die eerder dit jaar in Alkmaar de nationa le titel kwijtraakte aan Bibi Vos hield zeker en vol zelfvertrou wen werkend de Hongaarse kampioene Erika Flandér, die een val van de balk maakte, achter zich. Debutante Moni que Kaaks haalde in haar vrije oefening met onder andere een gelukte dubbele schroef precies negen punten. In Schoonhoven ontbrak Bibi Vos. De Nederlandse kampioe ne die in mei bij de Europese jeugdtitelstrijd als enige West- europese een toestelfinale (brug) haalde, heeft door een knieblessure een grote trai ningsachterstand opgelopen en mag bovendien nog niet springen. Met haar zal de Ne derlandse ploeg ongetwijfeld meer kwaliteit krijgen. Volgend jaar kunnen Hans van Zetten en Lena Horvath ook weer beschikken over Marijke Aarnoutse, die voor een jaar in de Verenigde Staten is en in Huntington traint bij onder an dere Kevin McRae, die geruim- te tijd op Papendal werkzaam was. De Dordtse keert voor de nationale kampioenschappen van 1981 terug naar Nederland en is dan weer beschikbaar j' voor de nationale ploeg. Op 15 en 16 november zou Ne derland in Enkhuizen in een achtkamp uitkomen tegen Oostenrijk. De Oostenrijkse bond zegde de wedstrijd ech ter deze week af in verband met blessures van een aantal turnsters. Ingrid Bolleboom was in de interland tegen Hongarije de beste Nederlandse turnster. illiMiHlllilEIIIIIIMIIIHIHII Brian de Bruyri nam één van de Nederlandse tref fers voor zijn rekening. ASSEN Do Nederlandse ijshockey- ploeg heeft zaterdag in Assen ook de tweede confrontatie met Oost-Duits- land verloren. Het werd 25 na perio destanden van 11, 01 en 1—-3. De eerste wedstrijd wa3 vrijdagavond in Den Haag in een nederlaag van 4—3 geëindigd. Het was voor de ijshockeysport in Ne derland te wensen geweest dat ook de eerste ontmoeting tegen Oost-Duitsland een forse nederlaag had opgeleverd. zoals in Asserr wel het geval was. Toen was de halve juichstemming na het ge ringe verlies (43) in Den Haag plots klaps weggeëbd, hoewel het spel van de nationale garde meer inhoud bezat dan in Den Haag. Overigens niet zo moeilijk tegen dit Oost-Duitsland, dat wel aantrekkelijke figuren borduurde maar daarin weinig variatie bracht. Het leek allemaal erg aardig maar door ge brek aan fantasie was de dreiging niet zo groot. Nederland bezat niet he» im- ook al ontbraken ervaren krachten (De Heer, De Graauw, Decloe, Janssen, Van den Broek) die natuurlijk de ploeg meer power hadden gegeven. Maar dat zij er niet zouden zijn was bekend zodat het beter zou zijn geweest deze oefenduels niet te speten waardoor deze teleurstel lingen waren voorkomen. Het geld, dat volgens de bondspraeses niet aanwezig is maar wel voor deze duels was uitge trokken, had beter besteed kunnen worden voor het aantrekken van een nieuwe coach, die hoogst gewenst is. Scoreverloop: 13. De Bruijn 1—0, 16. Bogelsack 1—1, 23. Radant 1—2, 41. Bögelsack 13, 52. Radant 1—4, 55. Kuhnke 1—5, 57. Saris 25. Toeschou wers: 2.100. Jimmy Connors, getooid met een fraaie baard, boekte in Tokio een eenvoudige zege over Tom Gullikson. THEO GORTER WINT SUSTEREN bi DEN HAAG - Vijf Ne derlandse spelers heb ben zich geplaatst voor het afsluitende tennis toernooi van het sate- lietcircuit, waarvan gis teren in Susteren het laatste evenempnt werd gehouden. Dat zijn Eric Wilborts, Theo Gorter, Rolf Thung, Huub van Boeckel en Michiel Schapers. Theo Gorter zegevier de gisteren in Susteren in een geheel vader landse eindstrijd over Rolf Thung. De oud-indoorkampioen ze gevierde met 6-2. 7-5. Thung had zich voor de fina- Aar ÏRA4 .Chris Lloyd in actie in haar enerverende ont moeting met Virginia Wade. MH Hl IUIi m le geplaatst door de Engels man Whiteford met 6-2, 3-6, 7-5 uit te schakelen, terwijl n. Gorter de Amerikaan Graigr Edwards met 6-4, 6-4 ver- sloeg. Eric Wilborts, die in_ Susteren in de kwartfinales werd uitgeschakeld door^ Edwards, behoeft in slottoernooi slechts partij te winnen om het heler circuit en het hoogste aantal 1 ATP-punten op zijn naam te^ brengen. Het dubbelspel in Susteren werd gewonnen door Windahl/Gilbert- (Zwe/Eng), die Myberg/Kul-i/ yu haj(ZA/Tsj) met 6-2, 6-0 ver-' In sloegen. Jimmy Connors(Tokio),'.HERA Bob Lutz(Keulen) en Brian^d Rad; Gottfried(Parijs) brachtenrd dat afgelopen weekeinde toer-ite wa« nooien op hun naam. Con-n de va nors versloeg Tom Gullik-rlemen son met 6-1, 6-2, Lutz wasndaag, met 6-4, 6-0 te sterk voorAmeri Nick Saviano en Gottfriednerika; zegevierde met 6-4, 3-6, 6-iouden 1, 7-6 over Adriano Panatta.bevind i forme Hana Mandlikova is winna- zijn, ii res geworden van een toer-last me nooi in Stockholm door inlar dan de finale de Amerikaansaarden. Bettina Bunge met 6-2, 6-2)sident te verslaan. Betty Stöve eq eerste Hana Mandlikova verlorent daarb; de eindstrijd dubbelspeldenheic met 6-2, 6-1 van het ducgelijk w Ruzici/Jausovec. Het da-in navo mesteam van de Verenigd&aar mc Staten won in Londen da de Vei Wightman Cup door met 5-2 „we uit van Engeland te winnenjteren w Sleutelduel was bij de stand aan h 3-2 voor Amerika de ontjrgegege moeting Lloyd-Wade. Lloydi heeft moest in de derde set eerjstad At achterstand van 5-1 en tweéiietigd" matchpoints goed makenOO mili om alsnog met, 7-5, 3-6, 7-4 heeft te zegevieren. braken Jguvan 13: mmm

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22