IJshockeyteam bereidt zich voor opdegradatie Den Haag volledig egen eyenoora Verlies b-hockey ploeg Kastermans volgt Van Marle op bij amateursectie KNVB -Eoksgala in Congres gebouw Eafgelast DAN FARELL WAARSCHIJNLIJK NIEUWE BONDSCOACH Ministerie zet sponsoring pringruiters voort Cnappe zege YIOS Schaak tweekamp in gevaar Deen Larsen ruim op kop Kort geding tegen Koeperman Tips voor Duindigt Sportwereld Lotto/toto ^PORf LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 17 KDEN HAAG De In- ""ternationale prof- ^bokswedstrijden, die ^maandagavond in -bet Congresgebouw _in Den Haag zouden worden gehouden, ^zijn afgelast. De pro- 1 motors Btlhling en -Westerlaken hebben 3 die beslissing geno- men omdat de Neder landse kampioen in j het zwaargewicht d Rudi Lubbers niet beschikbaar is. f Bij de Amsterdammer is tijdens een onderzoek in het Lucas-ziekenhuis in >y,. Amsterdam een scheurtje J IC f i" één van de longen ge- "J-rfJ constateerd. Lubbers zal in elk geval een week vol- strekte rust moeten hou- 17 A den. Omdat de promotors 'V voor Rudi Lubbers, die te- gen de Turk Vedat Akova de hoofdpartij zou boksen, op korte termijn geen re- iresentatieve vervanger ;unnen vinden, hebben zij besloten het gehele pro gramma af te gelasten. prijze ■ËCempeneers Fier duels geschorst IEN HAAG Rob Ouwe- and van Excelsior is als ge- olg van zijn derde gele aart, opgelopen in de wed- tri jd tegen Willem II van >ndag, door de tuchtcom- lissic van de KNVB voor ier wedstrijden geschorst. kreeg tevens een boete van gulden. De jeugdspeler ohn Kempeneers van FC )en Haag werd geschorst voor fier duels. Kees van Kooten Go Ahead Eagles) moet twee ntmoetingen langs de kant lijven en 300 gulden boete be den. AMSTERDAM/ASSEN Vanavond en zondag speelt het Nederlandse ijshockey- team ter voorbereiding op de wereldkam pioenschappen in de A-groep (vanaf 12 april in_ Zweden) oefenwedstrijden tegen Oost-Duitsland. Plaatsen van handeling: De Uithof in Den Haag en de ijshal Dren the. De Canadees Dan Farrell (nu nog coach van een Canadees universiteit steam) wordt waarschijnlijk binnenkort, de nieuwe bondscoach, voorlopig zit de na tionale ijshockeyploeg nog altijd zonder coach en sinds begin okotber neemt tech- nisch-directeur Dummy Smit van de Ne derlandse IJshockey bond die taak waar. „Wil Nederland het verblijf in de hoogste ijshockeyregionen met een jaartje verlen gen", zegt hij, „dan zal van die andere de gradatiekandidaat, West-Duitsland, ge wonnen moeten worden." Vandaar dat Smit met genoegen constateert dat het ijs hockey in de Bondsrepubliek achteruit gaat. Wie daaruit evenwel de over haaste conclusie trekt dat Oranje die „ellendige Ooster buren" nu eindelijk eens pro bleemloos in de hoek kan zet ten, mag nu al rekening hou den met een ijskoude douche. Want de Westduitsers be schikken nog altijd over een bredere basis, betere trainers en over aanzienlijk meer rou tine dan hun Nederlandse te genstanders. Zij mogen in de ogen van Dummy Smit dan op de verkeerde weg zijn, het lijkt onmogelijk dat de „dreu mes" Nederland de ijsvloer met hen aanvegen. De tech- nisch-directeur, bezig aan zijn laatste dagen als interim- bondscoach, (een taak die hij aanvaardde nadat Hans West- berg te kennen had gegeven zich uitsluitend nog met De Bisschop Amsterdam te willen bezighouden) is overigens de eerste om dat te erkennen. „Er moet inderdaad een won der gebeuren. Maar ik geloof in wonderen, vooral in de sport." Even later stelt hij concreter: „Wat mij in West-Duitsland vooral treft, is de mentaliteit die de spelers weten op te brengen. Als het erop aan komt, zijn ze er. Ze laten wel eens een steek vallen, maar zelden in wedstrijden die doorslaggevend zijn. De enige manier om ze te bestrijden is ze onmiddellijk aanpakken. Dummy Smit: „Sommige Nederlandse ijshockeyteams zijn toe aan een Oosteuropese inbreng". antwoord van Dummy Smit is vaag. „Om eerlijk te zijn staat de positie van de jeugd bij mij voorop. De basis moet ver breed worden. Dat is voor de ijshockeysport in Nederland het belangrijkste." Een verbreding die echter de weg wordt versperd door een schrijnend gebrek aan ijshal len. „IJs moeten we hebben", is dan ook een veel gehoorde kreet uit de mond van Jeugd Het mag duidelijk zijn, dat de vraag: Blijft Nederland in de A-groep?, de gelederen bin nen de ijshockeybond grondig bezighoudt. De vraag of het voor het ijshockey in Neder land niet beter is dat Oranje degradeert, trouwens ook. Het Dummy Smit. „In West- Duitsland traint de jeugd vijf uur per week, daar komen onze A-junioren in een maand nog niet eens aan toe. Vooral in Amsterdam is het probleem schrikbarend groot. Twee we ken geleden nog was de Jaap Edenbaan drie dagen gesloten omdat Randy Crawford er moest zingen. Ik neem de di rectie van de hal niets kwa lijk, die mensen willen geld verdienen. Logisch. Maar voor het ijshockey is zoiets natuurlijk verschrikkelijk. Pas nog zei een een ijsbaandi recteur: Je kunt bij ons wel trainen. Van vijf tot zes uur 's morgens. Ik heb maar niet ge reageerd." Dummy Smit betreurt het ge brek aan ruimte des te meer omdat de begeleiding van de jeugd zowel door de clubs als door de bond volgens hem „erg goed" geregeld is. Vooral Tilburg en Nijmegen, maar ook Heerenveen en Assen zijn in zijn ogen een juiste weg in geslagen. Smit: „Tilburg Trap pers komt er weer bovenop omdat die club dank zij jaren lange intensieve begeleiding vijftien jeugdspelers kan in passen. In Assen doet Duncan Moore op dit gebied ver schrikkelijk goed werk. Hij is op professionele wijze bezig de Drentse jeugd de basistech niek bij te brengen. Over vijf jaar denk ik dat van die aan pak de eerste vruchten kun nen worden geplukt." Fase-opbouw Op veertienjarige leeftijd kunnen talentvolle ijshockey ers al geselecteerd Worden voor een nationaal (C)-team. Verder beschikt de bond over een B- (16- tot en met 18-jari- gen), een A- (18 tot en met 20- jarigen) en een bondsteam, dat uitkomt in de internatio nale competitie. Boven dit viertal staat het „grote Oran je", dat als eindstation van de fase-opbouw gezien kan wor den. Volgens het bekende doorschuifsysteem moeten per jaar twee spelers van de A-ju- nioren naar het nationale team kunnen worden overge heveld. Dummy Smit: „Dat systeem werkt redelijk. Op dit moment staan jongens als Homburg en Groen van Nij megen en Tenbult van Assen op de nominatie om de stap te maken. En in het verleden hebben we Johan Tooren van Groningen en Henk Hille van Amsterdam kunnen door schuiven. Maar het systeem kan uiteraard pas optimaal functioneren als er optimaal getraind wordt. En dat is in dit land helaas onmogelijk." Dummy Smit noemt het een teken aan de wand dat de ge selecteerde jeugd tot en met veertien jaar op internatio naal niveau uitstekend mee draait. Tijdens het wereld kampioenschap in deze leef tijdsgroep wist het Nederland se team de Sovjet-Unie twee periodes lang op 1-1 te hou den. Hoe jonger de spelers, hoe kleiner de kloof. De tech- nisch-directeur: „Talent bezit ten we wel. We kunnen er al leen te weinig mee doen. En dat is frustrerend. Vooral ook omdat er steeds minder Ne derlandse Canadezen komen. Ik geloof niet dat het Neder landse ijshockey zonder Cana dese invloed op dit niveau kan blijven functioneren. We zitten in een tussenfase en moeten toe naar een situatie waarin we zowel Canadese als Oosteuropese facetten in ons spel kunnen inbouwen. Ik wil sommige trainers dan ook aanraden meer op het spel van de Russen te letten. Som mige teams zijn toe aan een Oosteuropese inbreng." m*» •EN HAAG Voor de iltijd inspirerende ont- noeting met Feyenoord leeft interim-trainer 'iet de Zoete van FC •en Haag nogal wat iroblemen in zijn selec- ie. Van de gedurende de aatste weken zo succes sie formatie kampen Ihris Treling, Lex ehoenmaker en Aad lansveld met ziekte of essures en bovendien n Fred Goemans en imet Keloglu niet be- ichikbaar. 'an het trio twijfelachtigen peelt Mansveld, die rugklach ten neeit, waarschijm» Achter de naam vai die gisteren ziek ae verliet, staat een grof teken, terwijl SchoenmaKe door een knieblessure zeker niet zal spelen. Voor Schoen maker zal De Zoete waar schijnlijk een beroep doen op Guido Pen, die zich afgelopen dinsdag in een trainingswed strijd tegen NSEM zeer gretig toonde. Als Treling onver hoopt morgenavond nog niet voldoende fit is, maakt wel licht ook Joop Korevaar zijn opwachting op het midden veld. De ploeg van FC Den Haag ziet er dan ook waarschijnlijk als volgt uit: Havenaar; Van der Zwan, Mansveld (Van ZEIST Marten W.J. Kas termans zal Jo van Marle opvolgen als voorzitter van het amateurvoetbal binnnen de KNVB. Kastermans is gekozen bij enkele kandi daatstelling. De officiële be noeming van de opvolger van Van Marle, die op zijn beurt Meuleman opvolgt als bondsvoorzitter, gaat in de dag na de bondsvergadering, die zal worden gehouden op 13 december. Marten Kastermans, geboren op 30 juni 1925 te Groningen en in het dagelijkse leven di recteur van Aagrunol, vervult sinds 1945 functies in de sport wereld. Hij was onder andere secretaris en voorzitter van de Arbeidssportbond Groningen, lid hoofdbestuur Nederlands Culturele Sportbond, lid ge meenteraad Groningen, lid Provinciale Staten (P.v.d.A.) en lid Raad voor Sport en Re creatie Groningen. Van 1958-1978 vervulde hij de functie van voorzitter van de voetbalvereniging Velocitas. Vanaf 1958 was Kastermans tevens: afgevaardigde betaald voetbal en zondagamateur- voetbal, voorzitter district Noord KNVB, lid bondsbe- stuur, lid strafcommissie zon- dagamateurvoetbal en sinds 1975 tot heden opnieuw lid be stuur amateurvoetbal. Chris Treling. Vliet), Wie kei, Wetzel; Albert- vier oua-speiers va sen (Korevaar), Pen, Jansen; noord meedoen: Mansv' Melis, Van Leeuwen, Treling bertsen, Melis en Van (Albertsen). wen. „Daarom hoef 't» Pikante noot in dit duel, dat ploeg voor deze wedstrijo O*-- om half acht in de Kuip be- paald niet te motiveren", aldus gint, is dat er bij FC Den Haag De Zoete. AMSTELVEEN Het Nederlands b- hockeyteam heeft gisteravond de eerste van twee oefenwedstrijden, die bondscoach Wim van Heumen spelers moeten opleveren voor de nationale hockeyploeg, verloren. De aspi- ant-internationals verloren in het Wagener- adion in Amstelveen met 3—1 van Kam- 'g. rust leidden de Utrechters met 21 door n van Bolhuis, die een strafcorner (Paul Litjens speelde niet mee), en Biil ik Bouwman scoorde tegen. Tien minuten voor het einde bracht Van 't Hek de stand op 31. De elf veldspelers waarover Van Heumen be schikte, kwamen allen in het veld: Van Grims- bergen (Klein Zwitserland), Hillen (Amster dam), Sluyter (DKS) en Schultz (Groninger Studenten) losten elkaar daarbij regelmatig af, met als de Schaarweijde-speler Michiel van Houten die in de plaats van Hidde Kruize is uitgenodigd. Kruize kan zich door zijn studie niet vrijmaken voor een eventuele plaats in de Nederlandse ploeg. •EN HAAG Gezien bereikte resultaten in afgelopen seizoen eeft het Ministerie van <andbouw en Visserij «sloten de sponsoracti viteiten In bet kader van de strijd om de wereld beker voor springruiters voort te zetten. Het ministerie is met de in ternationale hippische fede* >EN HAAG VIOS heeft gisteravond een kanppe zege ge- oekt in een oefenwedstrijd tegen eerstc-divisieclub FC Gaardingen. De ploeg van trainer Admiraal won met 2-1. 'eter Olyhoek bracht de eersteklasser voor de rust op 1-0, daar- maakte Frans Stans gelijk. John Spaans zorgde uit een vrije "ap voor 2-1. 1 ratie (FEI) een overeen komst voor twee jaar aange gaan met de mogelijkheid van een verlenging van vijf jaar. Het komende seizoen, dat voor wat betreft de strijd om de derde wereldbeker eind volgende week tijdens Jumping Amsterdam wordt ingeluid, zullen de sponsor- kosten voor het ministerie 230.000 Zwitserse francs (on geveer 275.000 gulden) be dragen. Daarnaast zal per concours in Europa nog eens 7.000 francs (8.500 gulden) worden betaald voor bepaal de basisfaciliteiten per even ement, zoals twee hindernis sen met algemene product- promotie in het parkoers. HAMBURG Het is niet meer zo zeker dat de schaakt weekamp tussen Robert Hiib- ner en Viktor Kortsjnoi in de finale van het kandidaten-, toernooi zal doorgaan. De manager van Hübner heeft gisteren tegenover het West-' duitse persagentschap DPA in Hamburg verklaard dat de Westduitse grootmeester er wellicht van afziet. De reden voor deze houding van Hübner is een verschil van mening over de beginda tum van de match. Die is vast gesteld op zaterdag 20 decem ber. Hübner had deze datum „onchristelijk" genoemd van wege de kerstdagen. Het door hem ingediende protest tegen die dag en het voorstel om op 2 januari te beginnen werden deTFHdirkOlafsfoTaffiewe" Robert Hübner denkl erover al te zien van de tweekamp dent Fridirk Olafsson afgewe me( viktQr Kortsjnoi BUENOS AIRES Jan Tiraman is na het uitspelen van drie afgebroken par ttjen twee punten rijker ge worden dank zij remises te- ge Larsen en Panno en wn ip Kavalek. De Deen Laiscii heeft na tien volledi ge ruim u de leiding, Tim- man vf*-1 als »we« Uitsl^ge Ken partijen: Pan- no-Timan 'AM, Olaffson-Browne 'A- 'A, Tim man-Larsen *AM, Ljubojevic- Giardelli 'AM, Najdort-Larsen 0-1. Kavalek-Timman 0-1. Stanr arvn (Den) Ljubojevic (Zwe) 4; 5. Karpov (VSt) 5; 7. Najdorf Hor VA en 1 afg9. 01al!uii (IJs) 4. 1 Browne (VSt), Pano (Arg) 3'A; 12. Ba- lasjov (Sov) 3 '.n 1 afg; 13. Giardelli (Arg) 3; 14. Quinteros (Arg) 2'A en 3, led). LEEUWARDEN Wereld kampioen Harm Wiersma en FMJD-secretaris Wim Jurf hebben de Leeuwardense ad vocaat mr, A. de Groet ge vraagd tegen oud-wereldkam pioen Iser Koeperman en W. Los uit Smilde een kort ge ding aan te spannen wegens belediging en smaad. Beide gedaagden hebben in re cente publicaties uitlatingen gedaan, die volgens Wiersma en Jurg hun goede naam heb ben aangetast. In het kort ge ding, dat binnenkort voor de president van de rechtbank in Arnhem zal dienen, zal een rectificatie van de beschuldi gingen en op straffe van een dwangsom ook voor de toe komst een verbod van deze uitlatingen worden geëist. Stöve en Vessies uitgeschakeld STOCKHOLM Betty Stöve en Elly Vessies zijn in de tweede ronde van een interna tionaal tennistoernooi in Stockholm uitgeschakeld. Betty Stöve verloor met 61, 6—0 van de Westduitse Sylvia Hanika. De Roemeense Virgi nia Ruzici versloeg met 6—^0, 6—2 Elly Vessies. WASSENAAR Vier ren nen en zes draverijen staan er morgenmiddag op het programma van de laatste meeting van het seizoen op de Wassenaarse renbaan Duindigt De eerste start Is om half een. Onze tips: HERFSTPRIJS (2): Lady Pepper. AI- lanbrooke en Sir Romeo. HERFSTPRIJS(4): Felicia, Buthis Rika en Lady Valentine. HERFSTPR1JSG): Queen Ann. King Emperor en Rocket Symphony. HERFSTPRIJS(3): Maximiliaan. Country House en Flying Jinks. WINTER PRIJS: Tacaud Hazelaar. Tapala Avo en Tienus Zuidvelde. AUF WIEDERSEHENPRIJS: Ricky First. Rocardo Nora en Ricardo. PRIJS DER 4-JARIGE STAYERS: Sonny Alkestis, Scotch Ooslwijck en Star van Epse. ADIEUPRIJS: Peter Harvester. Un do en Opstalan. TOT ZIENSPRIJS: Rainier Gallant. New Petulance en Ramzes. SEE YOU AGAINPRJJS: Stef. Sida du Bois en Soliste. BADEN John van der Wiel heeft in de derde ronde van het schaaktoernooi te Baden versloeg de Oostenrijker Janetschek. SUSTEREN Vier Neder landse tennissers hebben zich geplaatst voor de kwartfinales van het satelliettoernooi: Eric Wilborts, Theo Gorter, Michiel Schapers en Rolf Thung. OLDEBROEK West-Duits land heeft het internationale militairre azaalhandbaltoernooi gewonnen. In de laatste wed strijd werd Nederland, dat als vierde eindigde, met 12-8 ver slagen. Jong Oranje bezette de tweede plaats. DEN HAAG Bondscoach *Ben Crum gaat als eerste korf balofficial propagandisctisch werk doen in de Sovjet-Unie. Hij vertrekt op 9 november naar Moskou. het afgelopen weekeinde (nummer 43) heeft één win naar opgeleverd die een net to-bedrag van vijf ton krijgt De bruto winst is 666.666,67 gulden. In totaal was voor de lotto een bedrag van I.725.178.00 gulden beschik baar. De toto kende ook één win naar van de hoofdprijs. De bruto opbrengst voor het juist voorspellen van de twaalf uit slagen bedraagt 73.908,90 gul den. Toto-gelijk leverde geen eerste prijswinnaar op. Lotto: Eerste prijs: één winnaar bruto 666.666,67 gulden. Tweede priis: zestien winnaars bruto 9699,80 gulden. Derde prijs: 237 winnaars 982,20 gulden. Vierde prijs: 11.652 winnaars 26,60 gulden. Vijfde prijs: 27.803 winnaars II,10 gulden. Toto: Eerste prijs: een winnaar bruto 73.908.90 gulden. Tweede prijs: negen winnaars bruto 5474,70 gulden. Derde prijs: 289 winnaars 426,20 gulden. Toto gelijk: Eeipte prijs: geen winnaar. Tweede prijs: twee winnaars *>059,10 gulden. Derde prijs: 97 winnaars 110,30 gulden. Vierde prijs: 2727 winnaars 5,70 gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17