Kamermeerderheid valt o ver Wiegels kritiek op Polak De Geus blijft onderzoek gewetensbezwaren weigeren Cans Groningse ;emeenten op wapendepot VS Zaterdag benzine prijs 4 cent omhoog Minister wil radioactief afval terugdringen Macht van minister als werkgever moet ingedamd weer g^JNNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 13 itroleum kool- iterstof jonden in ikkerkerk LKERKERK In de rijk Lekkerkerk-West de afgelopen week stof* opgegraven die niet van verfindustrie afkomstig Het gaat om vaten pe- ium en koolwaterstof- deze week, de twaalfde 5 de opgravingen begon- verder geen buitengewo- rerontreiniging aangetrof- iWel bevatte de afgevoer- jgrond plaatselijk teveel j zink en cadmium. Ge iten over de aanwezigheid radio-actief afval zijn door betrokkenen afgedaan als ègpraatVoortdurende tale op radio-actieve stof- peeft niets opgeleverd. )uw Franse irnfabriek Irtraagd [vERSUM De nieuwe use opwerkingsfabriek i Cogema in Cape la Ha- L waar de Nederlandse hcentrale 'in Borssele af perkte splijstofstaven wil jn opwerken, zal twee f later worden gebouwd het plan was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerder heid van de Tweede Kamer (CDA plus oppositie) heeft gisteren ernstige kritiek geuit op minister Wiegel (bin nenlandse zaken) over diens bemoeie nissen met de handhaving van de openbare orde in Amsterdam. In een door PvdA en PPR aangevraagd spoeddebat kreeg Wiegel de wind van voren over zijn jongstleden maandag in een ochtendkrant geuite kritiek op het beleid van de Amsterdamse burge meester Polak ten aanzien van het kraakpand De Groote Keyser. Op de VVD en DS'70 na stelde de Kamer dat Wiegel zijn boekje te buiten was gegaan, omdat het handhaven van de openbare orde en veilig heid in een gemeente onder de directe verant woordelijkheid van de burgemeester valt. Een minister mag die verantwoordelijkheid niet aantasten en zeker geen kritiek spuien via een krant, zonder de betreffende zaak met de bur gemeester te hebben besproken, zo redeneerde de Kamermeerderheid. CPN en PSP dienden zelfs een mótie van wantrouwen tegen Wiegel in. De PvdA kwam met een motie, waarin de regering wordt verzocht, „alles te doen om de burgemeester desgevraagd in zijn beleid te steunen en alles na te laten wat hem daarbij kan hinderen". Hoewel de CDA-fractie het met de bedoeling van de motie eens was, gaf CDA- woordvoerder Faber toch te kennen, enige moeite met de woordkeus van de motie te heb ben, waarover dinsdag wordt gestemd. Wiegel ontkende ten stelligste dat hij burge meester Polak voor de voeten heeft gelopen. Volgens de bewindsman had Polak bij hem op 22 oktober een verzoek om bijstand (van de Mobiele Eenheid) ingediend om op 4 november De Groote Keyser te kunnen laten ontruimen. Een dag later werd dat verzoek echter weer in getrokken. Later op de dag deelde een woordvoer der van de gemeente Amsterdam mee, dat niet burgemeester Polak, maar de Amsterdamse politie op 22 oktober om bijstand voor een ontruiming had ge vraagd. Volgens de woordvoerder mag de politie dit zelfstandig, buiten de bur gemeester om doen. Na overleg met Po lak had de politie een dag later de aan vraag weer ingetrokken omdat de Ont wikkelingen rond het kraakpand inmid dels wezen in de richting van een ge weldloze oplossing. Wiegel tijdens zijn verdediging tegen de felle aanvallen uit de Kamer. Kosto diende een motie in waarin minis ter Wiegel wordt gevraagd de burge meester van Amsterdam niet meer te hin deren. IJ WEIGERING EMMEN (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Als Emmen definitief nee zegt tegen vestiging van een Amerikaans wapendepot op tar grondgebied, komen Winschoten, Hoogezand- ippemeer en Vlagtwedde-Ter Apel het meest in tnmerking voor de inrichting van de wapenop- agplaats. De gemeente, die het depot uiteindelijk Tijgt, zal daarnaast kunnen rekenen op ongeveer D extra arbeidsplaatsen, die dan aan Emmen zul- n worden onthouden. Emmen zal echter, ongeacht de gemeenteraad akkoord gaat met de vestiging in het wapendepot, wel mogen rekenen op de 800 jeidsplaatsen die voor de eerste fase van de reiding Rijksdiensten aan de gemeente waren be- ofd. rijn de belangrijkste resultaten uit het gisteren in de 'eede Kamer gehouden spoeddebat over de uitlatingen in- te het wapendepot van staatssecretaris Koning (binnen- dse zaken). Vrijwel de gehele Kamer toonde zich onge- ;kig met deze uitlatingen van de staatssecretaris tegenover burgemeester van Emmen, kort voor de aanvang van de idsvergadering over het munitiedepot. .De bewindsman i gezegd hebben, dat Emmen de arbeidsplaatsen in het ka- van /de spreiding rijksdiensten wel zou kunnen vergeten zij niet akkoord zou gaan met de vestiging van het depot. Ook Nijmegen wil studie informatica NIJMEGEN De Katholie ke Universiteit van Nijme gen heeft minister Pais van onderwijs en wetenschappen gevraagd om met ingang van het volgend studiejaar te mogen starten met een ex perimentele studierichting informatica. Delft, Eindhoven en Twente hebben hiertoe al eerder een verzoek ingediend. De minis ter heeft inmiddels gezegd er naar te streven de studierich ting informatica op korte ter mijn in het academisch statuut te willen opnemen. Verzekering brokkenmakers moet duurder DEN HAAG Een werk- groep van een aantal grote verzekeringsmaatschappijen bestudeert de mogelijkheden om het huidige systeem van verzekeringen voor personenauto's te verbeteren. Een van de voorstellen van de werkgroep is vervanging van het no-claimsysteem door een bonus voor veilige rijders en een hogere premie voor „brok kenmakers". In plaats van de cataloguswaarde van de auto zullen andere criteria, zoals de regio, de leeftijd van de be stuurder en het gewicht van de auto, bij het vaststellen van de premie worden gehanteerd. DEN HAAG De maxi mumprijs van normale en superbenzine gaat aanstaande zaterdag (1 november) met vier cent per liter omhoog. De prijzen komen daardoor op respectievelijk 1,448 en 1,482 gulden per liter. Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft daartoe besloten als gevolg van de stijgende prijzen op de vrije markt (in verband met de oorlog tussen Irak en Iran) en het oplopen van de dollarkoers. Merkwaardig is dat terwijl de benzine op de vrije markt duurder wordt, de houders van „witte" pom pen kortingen kunnen be rekenen van soms zelfs tien cent per liter. Volgens het ministerie van econo mische zaken is dat moge lijk, doordat er ruim schoots voldoende olie en olieproducten te krijgen zijn. DEN HAAG Minister De Geus (Defensie) is niet van plan in te gaan op de wens van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer, zo snel mogelijk een onderzoek te laten instellen naar de gewe tensbezwaren tegen kernwa pens die bij beroepsmilitai ren leven. De .bewindsman hield vast aan zijn vorige week geuite voorstel, zo'n onderzoek pas te willen la ten uitvoeren als is beslist of er al dan niet 48 NAVO- kruisraketten op Neder lands grondgebied worden opgeslagen. De oppositie kwalificeerde dit gisteren als struisvogelpolitiek. „De minister wil gewoon niet weten wat er in de krijgs macht leeft", zo luidde het verwijt vanuit de oppositie. De minister toonde zich wel bereid tot overleg met de be langenorganisaties van militai ren over het probleem van de gewetensbezwaren. Zoals be kend, schreef De Geus twee weken geleden een brief naar alle commandanten in de krijgsmacht, waarin hij stelde dat beroepsmilitairen met ge wetensbezwaren tegen kern wapens voor de keus zouden moeten worden gesteld:.óf ont slag nemen, öf een belemme ring in de carrièregang riske ren. Als er na het gesprek met de militaire organisaties nog onduidelijkheden blijven be staan, zal De Geus in een nieu we brief nogmaals op alle as pecten van de probematiek in gaan. OPBERGEN IN ZOUTKOEPELS BLIJFT MOGELIJK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) wil proberen de hoeveelheid radioactief afval die jaarlijks in ons land vrij komt uit medische, wetenschappelij ke en industriële hoek terug te drin gen. Bovendien wil de bewindsman af van het dumpen van het afval in zee zoals dit nu nog gebeurt. Het gaat daarbij om laag en middelac- tief afval bestaande uit radioactieve stoffen en voorwerpen die daarmee in aanraking zijn geweest tijdens het werken met het radioactieve ma teriaal. Een van de mogelijkheden waar de bewindsman aan denkt is het dumpen van het afval in de zout- koepels in het noord-oosten van het land. Het gaat daarbij om een steeds toenemende hoeveelheid afval. In 1979 had het verpakte afval een ge wicht van 1885 ton. Een en ander blijkt uit een brief van de bewindsman aan de Kamer over het dumpen van radioactief materiaal in zee. De bewindsman wil daarvoor ook in 1981 een vergunnning geven. Voor het zoeken naar alternatieven voor dumpen in zee wil de minister binnen kort een commissie in het leven roe pen. Deze moet uiterlijk in 1983 met een advies komen. Het idee om laag en middelactief afval in zoutkoepels op te bergen is al eens door het ministerie onderzocht, zo geeft Ginjaar aan. Later nebben deze studies zich echter gericht op het dumpen van zwaar radioactief afval (KSA) in de zoutkoepels. Tegelijk wil de bewinds man af van het huidige systeem waar bij het radioactieve afval bij alle bron nen wordt opgehaald door het Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN). De ECN is immers een onderzoekcen trum, aldus Ginjaar. Hij wil dan ook een nieuwe gespecialiseerde organisatie opzetten voor het ophalen van het af val. i^eel makke ichapen in ;en hok ÜNDHOVEN De ündhovense politie leeft proces-verbaal op- emaakt tegen een Turk- e slager in die plaats ie 25 schapen had opge- loten in een schuurtje 'an zes bij zes meter. )e dieren stonden op een nestlaag van 75 centime- er dik. In de tuin vonden le agenten bovendien een >lastic zak met het kada ver van een lam. Buurtbe woners hadden de politie [ewaarschuwd omdat de «welriekende geur rond iet schuurtje hen hinder de. amer wil uidelijkheid ver nieuwe rovincies SN HAAG De Tweede mer wil dat minister egel (binnenlandse za- i) zo gauw mogelijk dui- ijkheid verschaft over de bvinciale herindeling van derland. dens een gisteren begonnen bat over dedeze kwestie lden CDA, VVD en PPR de minister moet doorgaan de ingeslagen weg. Dit be tent, dat Rijnmond spoedig n aparte provincie moet >rden, gevolgd door Twente, arna moet bekeken worden er behoefte is aan nog meer iuwe provincies. PvdA en 66 willen Nederland opdelen een groot aantal mini-pro- icies. Dit voorstel maakt iter geen enkele kans op L meerderheid. ADVERTENTIE Bronst tijd 'i WERKGROEP ADVISEERT: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De werkgroep Asio heeft de regering geadviseerd te bepalen, dat de mi nister van binnenlandse zaken de arbeids voorwaarden voor het overheidspersoneel slechts mag vaststellen als er overeenstem ming over bestaat met de vakbonden voor ambtenaren. Thans is het zo, dat als er in het overleg tussen minister en vakbeweging geen overeenstemming bestaat, de minister (als hoogste chef van al het overheidsperso neel) eenzijdig de arbeidsvoorwaarden vast stelt De werkgroep Asio - de letters staan voor aard, structuur en inhoud overleg - bestaat uit verte genwoordigers van ministeries, provincies, ge meenten en vakbonden. Zij laat in het door haar ontworpen overlegstelsel het trendbeleid ongemoeid, wil echter wel een andere trendsys- tematiek. Zij stelt voor, dat het parlement jaar lijks bij de begrotingsbehandeling aan de hand van enkele belangrijke contracten in de parti culiere sector de ruimte gaat aangeven waar binnen het pakket arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel moet worden vastge steld. Minister en vakbonden moeten vervol gens onderhandelen over de besteding van die ruimte. De werkgroep stelt voorts, dat acties (inclusief stakingen) om verbetering van arbeidsvoor waarden af te dwingen, nooit en te nimmer als politieke acties kunnen worden aangemerkt. Ambtenaren zouden voorts het recht moeten krijgen om solidariteitsacties voeren ten gun stige van andere ambtenarer dan wel in vak- centraleverband. Vrij zonnig DE BILT - Het blijft droog en vrij zonnig, waarbij de mid- dagtemperaturen tot circa elf graden kunnen oplopen, 's Nachts kan er bij heldere he mel weer nachtvorst voorkó men. In de afgelopen nacht werd het in het oosten van het land met min twee graden het koudst, aan de kust werd het ongeveer plus twee graden. Vlak aan de grond werd het enkele graden kouder. Ook morgen beheerst het Skandi- navische hoge druk gebied het weer in ons land. Er komt dan ook weinig verandering in het huidige weertype. In Skandi- navie en Finland vriest het 's nachts al matig tot streng, in Zuid-Europa lopen de middag- temperaturen nog op tot onge veer twintig graden. Fronten van diepe depressies op de oceaan in de buurt van IJsland komen niet veel verder dan Ierland en Schotland. Daar valt af ten toe wat regen. Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Vlissingen Z.-Llmburg Aberdeen Frankfort Kopenhagen onbew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13