Broeders van Dongen bestaan 150 jaar Mansion House Scotch Whisky kerk wereld ...zoals kenners Vn het liefst Belangstelling in Duitsland groot voor bezoek paus De Morspoort zet achtervolging in DPR bespreekt rapport „Ambten en diensten" DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG OPHET BINNENHOF KUNT ZUN. y~ T^lll 's verkrijgbaar bij met zorg 1Qgesclektcerdc kwalitcits- slijters, herkenbaar Importmerken met karakter. aan dit embleem. Nieuw, 'n Filtersigaret op mannenmaat. Kort. Vol En daardoor pittiger. 25 sigaretten-f3.- De broeders van Dongen officieel Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes geheten vieren dit jaar het feit, dat hun congregatie 150 jaar gele den werd gesticht. Dat ge beurde door de Belgische priester Stephanus Modes- tus Glorieux in de indu strieplaats Ronse. In 1843 kwamen de broeders ook naar Nederland, waar Delft de eerste stad was waar zij gingen werken. Glorieux werd in Ronse ge- onfronteerd met werkloos heid, honger en epidemieën, waarvan hij de gevolgen, sa- den. Om duurzaamheid in de hulp te brengen stichtte hij in 1830 twee congregaties. Een van ..broeders van goede werken" en een van „zusters van barmhartigheid". Zijn activiteiten ten gunste van de noodlijdende bevolking wer den hem door de gevestigde orde niet in dank afgenomen. Hij werd afgezet als pastoor en later werd hem ook het leiderschap ontnomen van zijn twee congregaties. Maar veel vrouwen en mannen bleken zich aangetrokken te voelen tot het werk voor zie ken. geestelijk gehandicap ten. wezen, armen, verwaar loosden en gebrekkigen. Voor Nederland lag het begin in 1843 in het stichten van een „wees-, en oudelieden- huis". Later volgden activi teiten in vele plaatsen in Ne derland. zoals Den Haag en Leiden en nog later in Euro pa en de rest van de wereld. De Nederlandse provincie van de Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes telt momenteel 230 leden, die zowel in Nederland als in het buitenland wonen en wer ken. Bij gelegenheid van het jubileum is een boek versche nen („150 jaar lang broeders van goede werken"), waarin broeder Edesius Boerrigter een overzicht geeft van de Ongeveer elf procent van alle Duitse katholieken willen de paus gaan zien wanneer deze van 15 tot en met 19 no vember een bezoek aan hun land brengt De Duitse spoor wegen hebben aangekondigd 159 extra-treinen te zullen inzetten. Twee elektrische locomotieven en een geriefelij ke coupé houden zij achter de hand, wanneer de paus met zijn gevolg door weersomstandigheden niet van vliegtui gen of helicopters gebruik kan maken. De belangstelling voor het bezoek van de paus is groot. In Keulen worden een miljoen belangstellenden verwacht. In het noordelijk gelegen Osnabrück 100.000, in Mainz 500.000. in Fulda 300.000, in de Beierse bedevaartsplaats Altötting 100.000 en in München anderhalf miljoen. Ruim tweeduizend journalisten uit binnen- en buitenland hebben zich voor deze gelegenheid laten accrediteren. Voor hen zijn in alle plaatsen, die de paus aandoet, centra ingericht, waar zij via monitoren de gebeurtenissen kunnen volgen. De Konferentie van Euro pese Kerken (KEK), waar van 112 Reformatorische kerken uit Oost- en West- Europa lid zijn, zal de dia loog met de katholieke kerk voortzetten, ondanks tekenen die wijzen op een stagnerende oecumene. Dit heeft de evangelische bis schop Gerhard Heintze uit Braunschweig gezegd bij terugkeer uit Helsinki, waar het presidium van de KEK vergaderde. Van 26 tot 29 januari zal de ge meenschappelijke commis sie van KEK en r. k. kerk te Braunschweig bijeenko men. Daarbij zal onder meer de agenda worden vastgesteld van de tweede algemene Europese kerken- conferentie, die zoals ge meld van 16 tot 21 novem ber volgend jaar in het klooster Logum in Jutland (Denemarken) zal worden gehouden. De katholieke kerk in Ier land heeft scherpe kritiek uitgeoefend op de nieuwe wet die het voorschrijven van voorbehoedmiddelen toestaat. In haar standpunt- Korte metten bepaling benadrukt het epis copaat, dat slechts „natuurlij ke methoden voor geboorte beperking" zijn toegestaan. Het gebruik van voorbehoed middelen is tégen de wil van God en „geen wet kan deze zedenleer veranderen". De bischoppen hebben de artsen voorgehouden, dat zij geen voorbehoedsmiddelen mogen voorschrijven, ook niet aan gehuwden. De wet, die mor gen van kracht wordt en eerst na jarenlange discussies is tot stand gekomen, staat al leen voorschrijving van voor behoedmiddelen toe door een arts aan getrouwde paren. De wet verbiedt abortus. De apostolische admini strator van het bisdom Shködre in Albanië, mgr. Ernest Coba (68) is in een Albanisch concentratie kamp zodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen er van is overleden. Dit wordt, op grond van ver klaringen van ooggetuigen, medegedeeld door het Zweedse genootschap voor Slavische zending in Stock holm. Bisschop Coba had een dienst voor de gevange nen verzorgd, hetgeen door bewakers werd ontdekt. Alle deelnemers werden zwaar mishandeld. Bis schop Coba, die al vele ja ren in het kamp gevangen zat en wiens gezondheid daardoor was ondermijnd, overleefde de mishande ling niet De katholieke theologische faculteit aan de universiteit van Munster in West-Duits- land is uitgegroeid tot een van de grootste opleidingen voor katholieke theologen. Het afgelopen semester heb ben in totaal 2.664 mannelij ke en vrouwelijke studenten deze richting gevolgd, van wie er 1.600 theologie als hoofdvak kozen. In het Duit se taalgebied neemt de facul teit van de universiteit van Wenen de tweede plaats in. Daar waren het afgelopen studiejaar rond 1.400 studen ten ingeschreven, van wie 38 procent vrouwelijke. De meesten gaan het onderwijs in. In Munster studeert nog geen tien procent theologie om priester te worden. wordt binnenkort te Lin- dau man het Bodenmeer het eerste vredesmuseum in Europa geopend. Thomas Weeks, een functionaris van Pax Christ! in het bis dom Augsburg, wist steun te verwerven van kerkelij ke en burgerlijke autoritei ten om in een opgeknapte villa een studiecentrum voor vred«opvoeding te beginnen. In net museum wil hij laten zien, dat men sen van alle religies en le vensovertuigingen, van de antieke tijd tot heden, voor de vrede hebben gestreden en geleden. LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 PAGINA 11 Kardinaal wijdt student van HTP Heerlen Kardinaal Willebrands zal Sinds 1 november vorig jaar op 8 november de priester- is hij door het aartsbisdom wijding toedienen aan drs. aangesteld als lid van het Kees de Jong ss.ee. in de pastorale team in de parochie parochiekerk van het Hei- waar hij nu tot priester wordt lig Kruis in Amerxfoórt. gewijd. Zoals gemeld wordt ,ong ontvlllf sUn bij gelegenheid daarvan in opleiding aan de Hoge- Amersfoort een „ambten- school voor Theologie en markt" gehouden, waaran Pastoraat te Heerlen, waar priesters en pastorale werk bij een jaar geleden aijn (st)ers van het dekenaat doctoraal examen aflegde. Amersfoort meewerken. j,EIDEN Na het dëMcle |an de vorige ronde heeft de Sorspoort in de Liedse bil jartcompetitie al weer de ach- ervolging ingezet op de nieu- re koploper De Heul. De Alp- lenaren kwamen niet verder lan een 4-4 gelijkspel tegen JVS 1, terwijl de Morspoort pponent TOP 2 met 6-2 op de tnieën dwong. Met 38 punten |it 8 ontmoeitingen heeft De leul nog 3 punten voorsprong (p de Morspoort, maar de jiidse ploeg heeft daarbij nog ^el een wedstrijd extra achter |e hand. De resultaten in de |erste klass: Landzicht 1-Be- weeen 1 6-2; Morspoort 1-TOP I 6-2; UVS 1-De Heul 1 4-4; fOP 1-Vriendschap 1 4-4; Wa len van V. 1-Carambole 1 6-2. )e tweede klasse staat enigs- ins op zijn kop nu een speler an Between, De Ridder, zijn erste vier partijen voor het weede viertal met een dusda- ig hoog gemiddelde afsloot, at dit promt met terugwer- ende kracht een flink eind mhoog geschroefd moest wor- en. De consequenties daarvan A.s. zaterdag 19.00 uur waterpolowedstrijd DE ZIJL/LGB- VZC/R Zwembad „De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasol/ ml station Perquin waren dat De Ridder al zijn eerste vier partijen verloor en lijstaanvoerder Between 2 alzo ook acht punten terugviel in het klassement. De rivalen in de desbetreffende matches werden ieder echter juist twee punten rijker. TOG 1 leek als de grote winnaar van deze in grijpende gebeurtenissen te voorschijn te komen, maar verslikte zich in de achtste ronde tegen de Carambole 2: 2-6 verlies. Landzicht 2 greep de koppositie door met 8-0 de waag 1 te verslaan. Grote ver-' schillen zijn er evenwel niet, want Landzicht 2 staat nu op 40 uit 8, terwijl TOG 1, Cleyn Duin en Carambole 2 op slechts één punt achterstand volgen. De resultaten in de tweede klass^: Carambole 2- TOG 1 6-2; Vriendschap 2-'t Zuid 1 4-4; Landzicht 2-De Waag 1 8-0; TOP 3-DOB 1 6-2; Between 2-Cleyn Duin 1 4-4; Between 2-De Waag 1 4-4 i.p.v. 6-2; 't Zuid 1-Between 2 6-2 i.p.v. 4-4; Between 2-TOG 1 0-8 i.p.v. 2-6; Vriendschap 2- Between 2 2-6 i.p.v. 0-8. DOS 1 begint steeds overtui gender aan kop te komen in de derde klasse. Na een 2-6 overwinning op Morskwartier 1 heeft dit viertal nu een score van 42 uit 8. Stompwijk 1 is tweede met 36 punten, UVS 2 en Spijkerbak 1 volgen met 34. De resultaten: Morskwartier 1- DOS 1 2-6; Spijkerbak 1-UVS 2 2-6; Carambole 3-De Waag 2 2-6; Stompwijk 1-Landzicht 3 6-2. Vierde klasse Morspoort 2- Carambole 4 2-6; Morspoort 2- Cleyn Duin 2 6-2; DOB 2-Ca- rambole 4 4-4; Wapen van V. 2-Morskwartier 2 8-0: DOS 2- Witte Hen 1 2-6. De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam zal maandagavond om half acht weer bijeenkomen in de Adelberthof aan de Röntgenweg 99 te Delft De raad zal zich onder meer met zichzelf bezig houden in een „evaluatie oyer twee jaar DPR". Verder komt aan de orde de bespreking van het eindrapport van de werkgroep „Ambten en Diensten". Deze commissie bestaande uit vertegenwoor digers van de DPR, de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam en het Diocesaan Pastoraal Centrum werd vo rig jaar ingesteld naar aanleiding van de behoefte binnen de DPR om een bewustwording op gang te brengen rond het ambt in de meest brede zin van het woord. De commissie diende te zorgen voor documentatie voor dekenaten en paro chies met praktische informatie over alle ambten en diensten en een verduidelijking van de achterliggende theologische vi sie. hetgeen zij ook allemaal in het rapoort doet. De agenda vermeldt voorts de verkiezing van leden van het dagelijks bestuur. Zoals gemeld treedt de voorzitter, dr. B. A. Meulenbroek. als zodanig af en is niet herkiesbaar. In de vo rige vergadering is mevrouw drs. E. P. W. van Leuken uit Den Haag als enige kandidaat gesteld voor het voorzitter schap.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11