B M M dt&ENE 1 P El W HP deTijd .Kostbare Oranje-collecties 4n Delftse Stadsdoelen H KORTWEG Volkssterrewacht Simon Stevin uitgebreid De noodzakelijke reorganisatie van het welzijnsbestel iMLvsmq ^ÏNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 PAGINA 9 Nederlanders willen best het bos in actie „Ontdek het bos" Staatsbosbeheer heeft li honderdduizend men- het bos ingelokt. „We -£en ze iets verteld en we ben ze een plezier ge- 3n". Die indruk heeft ^tsbosbeheer overge- den van de actie, die het r de afgelopen herfstva kantie op touw had gezet Velen van de 100.000 bosbe- zoekers hebben al laten we ten dat ze ook in de toekomst tekenen voor een zelfge maakt wandeltraject, in plaats van helemaal met weg wijzers vastgelegde routes. Niet alleen zijn er veel bezoe kers geweest bij de twaalf boswachterijen waar de actie speelde. Bij alle 83 boswach terijen zijn meer wandelaars geweest dan ooit en Staats bosbeheer denkt dat teza men wel 3,5 miljoen mensen de bossen in hun huidige kleurenpracht hebben be wonderd. ■Mnjeklanten uit heel Ne land komen zaterdag I CAr een jaarlijkse manifes ts naar de Delftse Stads- ilen. Daar wordt door het schrift Ons Koningshuis ir de vijfe keer een natio- b Oranjedag gehouden en iele tientallen verzame- rs zullen daar tussen n. K> en 16.30 uur de mooi- voorwerpen uit hun veel- kostbare Oranje-collectie toonstellen. onze zullen in de Delftse louwburg aan de Ver- fsdijk 44 voorts verschil de oude films van de ko- ;lijke familie worden ver toond en de Haagse histori cus J. J. Mostard zal een dia- lezing houden over de hof stad Den Haag. Er is ook een fototentoonstelling te bewon deren en verzamelaars krij gen de gelegenheid om origi nele foto's en kleurendia's van de inhuldiging van konin gin Beatrix te kopen. De toegang tot de Stadsdoe len in gratis. Wie zijn collectie wil tentoonstellen of Oranje curiosa wil ruilen, kan alsnog een tafel reserveren bij de re dactie van Ons Koningshuis, tel.: 070-872673. Onder de verzamelaars die zich al hebben aangemeld bevinden zich mensen met aanzienlijke collecties. Zo komt mevrouw van Bijnen uit het Brabantse Dongen met kostbare delftsblauwe borden en laat mevrouw Frederikze uit Bergambacht prachtige wandkleden zien. Een beken de verschijning Is ook de Haagse gravin Van Limburg Stirum die namens de Haag se Oranjevereniging een gro te tafel voor kostbare souve nirs reserveerde. Verwacht wordt dat de Oranjedag meer bezoekers zal hebben dan ooit tevoren. „De belangstel ling voor de monarchie is na de inhuldiging van koningin Beatrix enorm toegenomen", aldus de organisatoren. ïn overzicht van de Stadsdoelen tijdens "een vorige ruilbeurs. Militaire voertuigen vanaf 1945 worden zondag verhandeld in het Autotron in Dru- nen. AMFIBIEëN Kikkers, pad den en salamanders uit alle delen van de wereld zijn van zaterdag aanstaande tot en met 28 februari dagelijks van 9 tot 17 uur te zien op een grote amfibieëntentoonstel- ling in de Rivièrahal van de diergaarde Blijdorp in Rotter dam. VOGELS Kleurkanaries, parkieten en andere vogels uit zonnige oorden tonen za terdag en zondag respectie velijk van 10 tot 22 uur en van 10 tot 17 uur hun kleu renpracht in zaal Atgier in Helmond. KONIJNEN Konijnen, ca via's, hamsters, kleurmuizen en sierratten laten morgen van 20.30 tot 22 uur, zater dag van 10 tot 18 uur en zon dag van 10 tot 16.30 uur naar zich kijken in de Acaciahal in het Apeldoornse park Berg en Bos. RUILBEURS De afdeling" Den Haag van de vereniging De Verzamelaar heeft voor zondag (van 11 tot 17 uur) een tentoonstelling met ruil beurs georganiseerd in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. MILITAIR Militaire voertui gen worden zondag verkocht en geruild op een ruilbeurs in het Autotron in Drunen. De beurs is open van 10 tot 18 uur en de toegangsprijzen bedragen: 6,75 voor volwas senen, 3,65 voor kinderen tot en met 13 jaar, 4,15 voor 65- plussers. MUZIEKCONCOURS De bond van christelijke muziek- en showkorpsen in Gelder land verzorgt zaterdag een muziekconcours in De Lin- denberg in Nijmegen. DORPSDOKTER Het mu seum De Schorsmolen in Hil- varenbeek (ten zuiden van Tilburg) geeft van zaterdag aanstaande tot vrijdag 14 no vember aan de hand van in strumenten, apothekersbeno digdheden, drukwerk en me dische rapporten een beeld van „de dorpsdokter van vroeger". Verder ziet men op de tentoonstelling een aantal panelen betreffende vroegere en recente activiteiten van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst. Geo pend: dagelijks van 14 tot 16 uur. DEN HAAG Ruim negentig foto's geven in het Gemeen telijk Informatiecentrum aan de Groenmarkt in Den Haag een beeld van vijf eeuwen Haagse geschiedenis. Zater dags van 10 tot 16 uur. maandags van 11 tot 17 uur en dinsdags tot en met vrij dags van 9 tot 17 uur. MARIUS BAUER Marius Bauer (1867-1932) liet zich op zijn reizen door Turkije, Rus land, Egypte en Brits Indië in spireren tot een groot aantal etsen. Men kan ze tot en met 4 januari zien in Teylers Mu seum in Haarlem. Dinsdags tot en met zaterdags van 10 tot 16 uur en zondag 2 no vember van 13 tot 16 uur. DOOPSGEZINDEN Vier en een halve eeuw geleden kre gen de doopsgezinden in Ne derland hun eerste aanhan gers. Dat feit was voor mu seum Het Catharijnenconvent in Utrecht reden op een ten toonstelling een en ander te laten zien over deze gods dienstige beweging. De expo sitie heet „Wederdopers, me nisten, doopsgezinden" en loopt tot en met 30 novem ber. De openingsuren zijn: weekends van 11 tot 17 en dinsdags tot en met vrijdags van 10 tot 17 uur. l ruimte voor permanente tentoonstellingen in de Volkssterrewacht Simon Stevin in >even is flink uitgebreid en de nieuwe ruim- wordt zaterdag in gebruik genomen. Voor 9 gelegenheid heeft men een tentoonstel ling ingericht over de IRAS (Infrarood Astro nomische Satelliet). Dit is de tweede wetenschappelijke satelliet van Nederlandse origine. Aan de IRAS tentoonstel ling is ondermeer meegewerkt door het Huy- gens Laboratorium in Leiden en het NIVR in Delft. De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens de vaste openingstijden: op woensdag en zaterdagavond aanvang 19.30 en op zon dagmiddag om 13.30 uur en 15.00 uur. Op de genoemde tijdstippen beginnen de rondleidin gen. ADVERTENTIE Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. ne. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten 'rkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. /aai meer dan alleen ergernis 1 HAAG Het ministe- [taor volksgezondheid en k' hygiëne heeft een bro- uitgegeven waarin gesteld dat lawaai -jdreiging vorn rolksgezondheid. fbij moet niet alleen ge it worden aan gehoorver- lies, maar ook aan hoge bloed druk, snellere hartslag, maag zweren en ademhalingsziek ten. Lawaai kan de nachtrust verstoren en persoonlijke rela ties beïnvloeden. Lawaai be lemmert de ontwikkeling van het ongeboren kind en be moeilijkt het leerproces van kleine kinderen. perbericht voor de bouw 25 jaar 1 HAAG Het weerbericht voor de bouwnijverheid gaat in imber zijn 25ste seizoen in. Het werd in 1956 gestart op ad- van de studiecommissie weersinvloeden, die was ingesteld le bestuderen hoe doorbouwen in de winter kon worden be- lerd. Het aantal aanvragen is in de afgelopen jaren opgelo- van ruim 40.000 tot 814.000 in het seizoen 1978-'79. Udste spaarbank gaat fusie aan EU WARDEN De oudste spaarbank van Nederland, de isspaarbank in het Friese Workum, zal op 1 november een aangaan met de Frise bondsspaarbank en daardoor haar fetandigheid verliezen. Na toetreding van de Workumer bank het spaartegoed van de Friese bondsspaarbank 350 miljoen pagen. De spaarbank in Workum werd in 1817 opgericht, ze- 1jaar nadat in Schotland de eerste spaarbak ter wereld werd Send. Welke kant moet het op met het welzijnsbestel in Neder land? Hoe kan de wildgroei in deze „welzijnsjungle" een halt worden toegeroepen. Hoe bereik je met de schaarse middelen een maximum aan effect, waar het gaat om het welzijn van de bevolking? Om een antwoord te krijgen op die vragen organiseert de Nationale Raad voor Maatschap pelijk Welzijn vandaag en morgen in Noordwijkerhout een congres met als motto „Kiezels of Tegels", kiezen of delen in welzijnsland. De NRMW is een vereniging van ruim vijftig landelijke organisaties op het terrein van de maat schappelijke dienstverlening en de samenlevingsopbouw. Gesproken wordt over het gelijknamige rapport dat begin dit jaar werd uitgebrachte over de vraag welke kant het op moet met het welzijnsbeleid en welzijnswerk in ons land. De commissie, die zich twee jaar lang heeft beziggehouden met deze problematiek, stond onder leiding van Henk Vonhoff, nu nog burgemeester van Utrecht maar met in gang van 15 december benoemd tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen. NOORDWIJKERHOUT De huidige verhoudingen in de welzijnszorg tussen over heid, de welzijnskoepels (de regionale of provinciale or ganisaties) en de uitvoeren de instellingen kenmerken zich door een situatie van driedubbele machteloosheid. Deze stelling poneerde prof. Van Gils, een van de spre kers op het welzijnscongres in Noordwijkerhout. Bij de overheid blijkt die machteloosheid uit het feit dat er van de decentralisatie nog maar weinig terecht is geko men en dat geen beleid wordt gevoerd dat aansluit bij de be hoeften van het welzijnsveld zejf. De welzijnskoepels heb ben zich gefixeerd op belan genbehartiging, nemen een conservatieve houding aan en vinden onvoldoende aanslui ting bij wat er in het veld leeft. Het welzijnsveld ten slotte blijkt niet in staat via onderlinge coördinatie tot een betere besteding te komen van de in omvang snel toenemende schaarse middelen. Weinig ge richt op het algemeen belang, maar meer op het eigen be lang. Zo kenmerkt prof. Van Gils de situatie in welzijns land. Volgens hem zal deze „vicieuse cirkel" moeten wor den doorbroken, wil men voorkomen dat de thans be staande toestand in toenemen de mate zal leiden tot onhoud bare situaties. Terug naar het gespreksonder werp van het congres: het eindadvies „Kiezels of Tegels" van de commissie-Vonhoff. Daarin wordt een aantal voor stellen gedaan voor de door haar noodzakelijk geachte ver nieuwing van welzijnsbeleid en welzijnswerk. In het kort komen deze erop neer dat het welzijnswerk meer „marktge richt" moet worden en dat de grenzen tussen harde en zach te sector dienen te vervagen. Een geheel nieuwe aanpak en organisatie van het welzijns werk, waarin wordt afgere kend met het traditionele zorg-begrip, waarmee een eind wordt gemaakt aan de verko kering van het welzijnswerk en waarmee een halt wordt toegeroepen aan „de professio nele verzorgingsstaat De pro fessionals creëren in feite zelf de vraag naar zorg en schep pen op die manier een soort welzijnsconsumentisme. Die kant moeten we nou juist niet op, zo stelt het advies. De ech te zorg moet worden beperkt tot de meer ernstige gevallen; In de nieuwe benadering van welzijn moet worden gemikt op eigen verantwoordelijk heid, weerbaarheid en saam horigheid. is de oprichting van een landelijk orgaan voor welzijns planning, dat onafhankelijk moet zijn van de overheid en de particuliere organisaties. Dit orgaan dient ervoor te zor gen dat in een periode van tien tot vijftien jaar de gewen ste reorganisatie van het wel zijnswerk is gerealiseerd. In dat landelijk orgaan zouden de vele bestaande landelijke wel zijnskoepels moeten opgaan. In plaats daarvan moeten er nieuwe samenwerkingsver banden op lokaal, regionaal of provinciaal niveau worden in gericht: zogenaamde mantelor ganisaties. Tot dan toe lande lijk verrichte taken dienen aan deze mantelorganisaties te worden overgedragen. Prof. Van Gils juicht het toe dat in het advies wordt ge streefd naar een integratie van de koepels en het welzijnsveld. „De ideeën in het rapport le veren daartoe een belangwek kende bijdrage", aldus Van Gils. Hij vraagt zich wel af de veranderingen moeten worden bewerkstelligd. De auteurs van „Kiezels of Tegels" heb ben volgens hem verzuimd om aan te geven hoe een „machts centrum" gecreëerd kan wor den, dat in staat zal zijn het welzijnsbolwerk effectief te bestormen. \DENIEUWE UNIE De Nieuwe Linie kondigt een nieuwe start aan. Hoofdredac teur Van den Boomen: „We hebben geen pretenties. Maar we zijn van mening dat juist nu een blad als het onze moet proberen samen met, maar on derscheiden van andere gelijk gezinde media, bij te dragen aan het verzet tegen regressie en repressie en aan het gaande houden van vrijheidsstreven." Voorts interviewt een totaal weigeraar een kritisch beroep sofficier. „Zelfs het aspect van de vrijheid van godsdienst - ik beroep mij immers op mijn ge loofsovertuiging - wordt door de minister negatief beoor deeld. Het is te schandalig om los te lopen." Een analyse ten slotte van de Romeinse syno de. „Gijsen bepaalt de gang van zaken op het niveau van de officiële rooms katholieke kerk in Nederland. Met grote hardnekkigheid, volmaakt zelfverzekerd en opgewekt za delt hij de kerkprovincie op met onoplosbare conflicten." De Groene Amsterdammer voorspelt: „Een loonmaatregel die de koopkracht drukt zon der garanties te geven, dat daaruit meer werk voortkomt, kan nooit of tenimmer door de FNV worden gedragen. Zo'n loonmaatregel zal door de bon den en door de werknemers worden uitgelegd als een oor logsverklaring. Ook aan dacht voor de groep Vredes- en Veiligheidsberaad Krijgs macht Ik vind dat het Ne derlandse volk voortdurend is misleid en heeft gestemd voor een defensiebeleid, waar men niet voor kan stemmen. Je denkt dat je verdedigd wordt, maar je wordt vernietigd. Maar dat is nooit in alle duide lijkheid gezegd." Het dubbe- lartikel gaat over „de wonder HM baarlijke visvangst" van Jan Terlouw. Een geestverwant: „Een volkspartij als het CDA pretendeert de belangen van het hele volk, van alle bevol kingsgroepen, te dienen. Ie dereen weet dat zoiets niet kan. Je gaat altijd wel tegen het belang van een bepaalde groep in. Iedereen tevreden stellen, dat kan alleen door al les te versluieren. Harmonie model? Nee, dank u." Elsevier analyseert aan de hand van een enquête bij wie D'66 zo populair is. „Het is ty perend voor het centrum-link se karakter van de partij, dat de naar links neigende mid denmensen veel vaker D'66 kiezen dan de naar rechts hel lende. Maar de neiging om naar rechts op te schuiven is er sinds het verloop van dit jaar zeker niet minder op ge worden. Een relatief wankel evenwicht dat om koorddans kunst vraagt." Voorts wordt beschreven hoe de gemeenten hun inwoners uitmelken, alsof er geen prijsmaatregelen be staan. „Ophalen van huisvuil kost plotseling het dubbele. Veel honden blijken een fi nanciële melkkoe geworden, en belasting op onroerend goed wordt ook met grote wil lekeur verhoogd. De controle vanuit Den Haag is een klucht." Secretaris-generaal Luns van de Nato schrijft over de vraag hoe veilig Europa is. „Ik persoonlijk acht het niet uitgesloten, dat de Sovjets in Polen zullen interveniëren. Als dit zou gebeuren, zou dit een bijna dodelijke slag toe brengen aan de détente." El ders persoonlijke ontboeze mingen over de bisschop- pensynodeii„Nu weet ik einde lijk dat ik: niet op de vaders van de kerk moet wachten. De gemijterde mannen staan niet langer tussen mij de en de Eeuwige in. Het is - na de eer ste schok - een bevrijding." In de Haagse Post praat Ed van Tijn over zijn bezoek aan Suriname. „Het is heel duide lijk dat er een soort onder grondse spanningsrelatie be staat tussen de burgerregering en de militaire machtshebbers. In dat krachtenspel is het van groot belang dat de positie van de burgerregering versterkt wordt en de ontwikkelings hulp is bij uitstek het instru ment waarmee een burgerre gering zich kan waarmaken." Voorts een portret van de „Joodse wachter" rabbijn Soe- tendorp. „Anti-semitisme is een ongeneeslijke ziekte. Er is alleen maar een economische recessie nodig en het duikt weer op. De koffer staat ge pakt onder mijn bed. Mijn vrouw noemt mij een koffer zionist." In de serie „Het ge recht" zijn de rechters aan de beurt. Waarom ze hun vonnis sen zo beknopt motiveren? „Naarmate je uitvoeriger moti veert, zijn er voor een hoger college meer aanknopingspun ten om het vonnis te vernieti gen. Een jonge rechter wordt vaak geleerd dat hij in het vonnis alles zo kort mogelijk moet zeggen. Ieder woord dat hij meer zegt, is fout en geeft alleen maar meer handvaten, waardoor er kritiek geleverd kan worden." In Vrij Nederland laat de di rectie van Bos Kalis weten,, dat stoppen van de Argentijnse miljoenenorder faillissement betekent. „Als wij het niet doen, gebeurt het toch. Het is absoluut niet waar dat Argen tinië anders naar die pijplei ding moet fluiten. Kijk, er be staat geen machtsmiddel." Voorts een groot artikel over de groeiende onrust in het le ger over kernwapens. De voorlichting over atoomwa pens binnen het leger is wer kelijk walgelijk slecht. Eigen lijk weten ze geen donder. Ze worden belazerd. De meest noodzakelijke informatie wordt hen onthouden. Een atoomoorlog wordt door de lei ding van de krijgsmacht geba gatelliseerd." Ook een inter view met de Amerikaanse pre sidentskandidaat Reagan. „De mensen hier snakken naar een sterke man. Nu zien ze de re gering almaar weifelen, incon sequent doen. De ene dag wordt er dit gezegd, de volgen de dat. Stuntelen. Ze waarde ren het als iemand zegt: Die richting moeten we op, zo gaan we het doen." Ajax-voor- zitter Harmsen zegt in een vraaggesprek: „Ik stel dat Beenhakker door journalisten irreëel wordt benadèrd in ver gelijking met andere trainers, en dan concludeer ik dat het een stel ratten zijn, lijkepik- kers. Maar of Beenhakker werkelijk ontslagen wordt, dan durven al die lafaards niet direkt aan mij te vragen. Ik wil bij deze stellen: Beenhak ker wordt niet ontslagen." In De Tijd wordt de omstreden brochure over euthanasie nut tig genoemd. De Nijmeegse professor F. Huyen: „Ik heb in mijn huisartsenpraktijk enkele keren het verzoek van een pa tiënt gekregen een einde aan diens leven te maken. Je weet er dan niet goed weg mee van wege het gebrek aan voorlich ting, wat betreft de praktische kant ervan. Je kunt gemakke lijk naar een verkeerd middel grijpen, dat niet effectief is, waardoor het lijden wordt ver lengd. Vooral voor de familie is dat een marteling om aan te zien." Een nablik op de Ro meinse synode concludeert: „De bisschoppen kozen voor lichtbakens, maar de paus voor stoplichten." Met de com ponist Hans Cox wordt gepraat over muziekscholen voor ama teurs. „Als een kind leert mu siceren. dan moet het gewoon weten, dat dat te maken heeft met werk en discipline. Maar de trend is nu: ach, we zijn ge woon fijn bezig kinderen met muziek te laten spelen. Mu ziekscholen lijken tegenwoor dig meer op crèches." De rest van het blad is gewijd aan lite ratuur. Hervormd Nederland over de bisschoppensynode: „Wat bij de gewone gelovigen en onge lovigen overkomt, is geen be vrijdende tijding, maar opleg ging van een juk, dat teneer- drukt, moedeloos maakt en ontwrichtend werkt." Elders de vraag of D'66 toch instemt met het idee van een beperkte kernoorlog. „Het amendement Bischoff kan ik met de beste wil van de wereld niet zien als een daad van verzet tegen heilloze Navo-besluiten. Het lijkt me vooral een oplossing van het voor de partij onaan gename conflict tussen Tom mei en Brinkhorst En het feit dat dat kan, geeft te denken." Voorts een interview met Euro-parlementariër Bouke Beumer. „Het spijt me echt dat er geen beeld te krijgen is van wat de socialisten met Europa voor hebben. Ik denk name lijk dat het erg goed zou zijn als men in socialistische kring meer zou doen aan het formu leren van wat onder socialisme moet worden verstaan, wat de accenten zijn en de grenzen. Het is nu niet hanteerbaar." Ook aandacht voor het huis- vuilprobleem. „We moeten te rug naar de scharrelmens: met een leeg po(je naar de winkel om het opnieuw te laten vul len.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9