bewoners oudere huizen lupe van hertaxatie Leids tuig"speelt sfeervolle opera ^lasting op onroerend goed verandert ■Hoor verschuivingen in waardestijging Jubileum voorstelling Schouwburg Nieuwe regeling voor steun bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden LI het water geduwd PA im plalt uit de!;: Reinigings rechten met 25% omhoog LEIDEN De reini gingsrechten in Leiden zullen voor 1981 met 25% worden verhoogd en ko men daarmee op 10,80 gulden per maand voor de eerste twee zakken huisvuil. De oude prijs bedroeg 8,65 gulden. Er zijn verschillende oor zaken van deze forse stij ging aan te wijzen. In de eerste plaats schrijft het rijk voor dat de kosten van de reinigingsdienst voor 75% uit de tarieven moet worden betaald (was 70%) en verder staat bin nenkort een personeelsuit breiding voor de reini gingsdienst op het pro gramma. Ook de mate riaalkosten en de nieuwe huisvesting voor de dienst hebben hun invloed op de stijging gehad. De kosten voor de huisvesting van de reinigingsdienst zullen ge deeltelijk op de begroting van volgend jaar worden verhaald, waardoor voor '82 ook al een forse stijging mag worden verwacht. LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 PAGINA 3 Ed Leeflang signeert De dichter Ed Leeflang signeert zaterdag 1 november van 14.00 uur tot 16.00 uur zijn bundel 'De Hazen' in boekhandel Ruward, Breestraat 9. De bundel werd be kroond met de Jan Campertprijs voor poëzie 1980. H. Hartschool De Heilig Hart basisschool aan de Lusthoflaan 2 in Leiden houdt zaterdag 1 november van half elf tot drie uur een grote fancy-fair. Behalve de activiteiten van de kinderen is er een rommelmarkt met onder meer oude schoolboekjes en oude schoolplaten. De opbrengst is bestemd voor nieu we leermiddelen en extra activiteiten voor de kinderen. 'Neptet' in LVC De jazz-groep 'Neptet' is zaterdag 1 november ie zien en te beluisteren op de jazz-zolder 'Hot House'in het LVC, Breestraat 66. Neptet brengt zeer moderne jazz en improvisaties. De meeste leden van deze groep heb ben veel gewerkt in de richting van de free jazz en sommigen in pop(achtige) muziek. De zaal gaat open om 21.00 uur en het optreden begint om 22.00 uur. Vrouwenconferentie De veelbesproken vrouwenconferentiesdie deze zomer in Kopenhagen werden gehouden, staan centraal tijdens een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, die morgen om 10.00 uur begint. Deelneemsters aan de VN-conferentie voor vrouwen en het alternatieve Forum '80 voeren het woord op uitnodiging van de Leidse Vrouwenraad en de Neder landse Vereniging voor de Verenigde Naties VIRO. Me vrouw drs. N. Rempt-Halmmans de Jong, oud presidente van de Nederlandse Vrouwenraad en lid van de Tweede Kamer, spreekt over Kopenhagen '80. Mevrouw Wil Bus, werkzaam bij Kon takt der Kontinenten te Soesterberg spreekt over het waarom van het alternatief Forum '80 en wat dat ons leert. De toegang is gratis. Kledingbeurs De missiegroep van de Leonardus-parochie houdt mor genmiddag van drie tot acht uur en zaterdag 1 novem ber van tien tot een uur een kledingbeurs in het Leo- nardushuis aan de Haagweg 14 in Leiden. De op brengst is bestemd voor broeder Carel Kruitwagen die werkt in Irian Jaya voorm. Nieuw Guinea) bij land bouwprojecten. Najaarsm uziekfeest In de Stadsgehoorzaal aan de Leidse Breestraat wordt op I,8 en 9 november een najaarsmuziekfeest gehouden. De organisatie is in handen van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM). Molen wandeltoch ten De wandelkring Leiden heeft voor 1 november, 6 de cember, 24 januari en 14 februari (alle zaterdagen) wandeltochten georganiseerd. Degene, die alleen de eerste tocht over de afstand van tien of vijftien kilko- meter volbrengt, krijgt een bokaal met een hoogte van acht centimeter. De hoogte van de andere 'onderschei dingen' is afhankelijk van het aantal meegelopen mar sen. Degene, die alle tochten volbrengt, krijgt een tweeëntwintig centimeter hoge herdenking. Het in schrijfgeld bedraagt per tocht zes gulden. Er kan steeds tussen 9.00 en 13.00 uur gestart worden bij de VVV aan het Stationsplein. Argentijnse film Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat 66 vertoont vanavond een Argentijnse film over de onderdrukking in Zuid-Amerika. Titel van de rolprent is 'Operatie Bloedbad'. Aanvang negen uur. De toegangsprij zen bedragen 4,50leden hebben een gulden reductie. Kraakactie in Burgsteeg ilmagazii gieus pre stuallteitL din. 00.^^ J Tj DS NET e. 18.05)EN De vijf-jaarlijkse herberekening van _Mys,eriiroerend-goedbelasting zal vooral negatieve ling i£fgen hebben voor de eigenaren en gebruikers ien. 19jle al wat oudere woningen. Voor de nieuwe tv-seriingen zal de belasting dalen. De onroerend- ie. 22.2( belasting wordt jaarlijks met een structu- percentage verhoogd. Voor dit jaar is de ver is NET zes Procent- Daarnaast wordt eens in de .00 Muzjaar de belasting na een hertaxatie bijgesteld >o Mutinrband met de waardestijging van het onroe- 30 Poliinroerend-goedbelasting is voor een gemeente rniet geringe bron van inkomsten. De gemeente 1?-30 ?n hoopt dit jaar een bedrag van bijna 19 mil- Fili?an onroerend-goed belasting binnen te krijgen, Journal Jaar was bedrag 15 3/4 miljoen. Het ver in beide bedragen komt voort uit de tariefstij- .van 6% en eën gebiedsuitbreiding (meer huizen) •a j-5%. Afgezien van de normale verhoging wordt van fbelasting dus niet verhoogd. Jean Domlniödat de waarde van het onroerend-goed omhoog iban, Vjaan maar het eindbedrag hetzelfde 6%) blijft itani e.s[e tarieven gedaald. Het tarief voor eigenaren is verlaagd van 12,46 gulden per 3000 gulden geschatte waarde en het tarief voor gebruikers is gedaald van 3,70 naar 2,22 gulden. Dit betekent echter niet dat ie dereen nu minder gaat betalen. De gemiddelde waardestijging van het onroerend goed blijkt na een 'aantal verrichtte hertaxaties 77% te zijn. Voor het onroerend goed dat een waardestij ging van 77% heeft ondergaan zal de belasting, afge zien van 6%, niet stijgen, Alles waarvan de waardes tijging lager ligt dan 77% gaat minder belasting beta len, alles wat hoger wordt ingeschat gaat meer beta len. Hoewel de totale belastingdruk gelijk blijft zijn er 'intern' wel verschuivingen opgetreden. De ge middelde waardestijging van gebouwen en bedrijven bedraagt slechts 55% terwijl de waardestijging van de huizen 87% blijkt te zijn. De Leidse woningen zullen dus in vergelijking met de afgelopen vijf jaar een groter gedeelte van de opbrengst van de onroerend- goed belasting voor hun rekening moeten nemen dan de bedrijven. In praktijk betekent dit dat de ge middelde belasting per huis stijgt en per bedrijf daalt. Ook binnen de wodnsektor zelf heeft zich een ver schuiving voorgedaan. De al wat oudere woningen 1 woningen. De oorzaak hiervan zou kunnen zijn dan de laatste hertaxatie (in '75) te laag is geweest, maar waarschijnlijker is dat de vraag naar goedkope re woningen zijn invloed heeft laten gelden. De praktische consequentie van dit alles is dat de on- roerdend-goed belasting voor de al wat oudere hui zen zal stijgen. Na de taxatie van 15.500 woningen in Leiden bleek dat deze catagorie huizen voornamelijk te vinden waren in Het Stationsdistrikt (gemiddeld 116.3% waardestijging), de Binnenstad-Noord (111.2%) en Leiden Zuid-West (115.2%). Woningen waarvoor de belasting zal dalen liggen veelal in Het Morsdistrikt (76%) en de Merenwijk (62.9%). Het gemeentebestuur heeft er vooralsnog de voor keur aan gegeven vast te houden aan de normale stijging van 6%. Wethouder P.Bordewijk van finan ciën sluit echter niet uit dat dit cijfer in de komende jaren nog wordt bijgesteld. „Als de aanvullende bij drage van het rijk voor 1981 lager uitvalt dan we hebben gevraagd, sluit ik niet uit dat, naast dat er op verschillende posten bezuinigd moet gaan worden, de tarieven verhoogd worden". MEER ZEGGENSCHAP VOOR GEMEENTEBESTUREN (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN/DEN HAAG Gemeenten krijgen meer te zeggen in de financië le hulp die zij kleine bedrijven willen geven die door stadsvernieuwing in de knel komen. Daartoe wordt de tot nu toe geldende regeling Steun bedrijven stadsvernieuwing omgezet in een ka derregeling. Volgens de nieuwe rege ling zijn de gemeenten zelf verant woordelijk voor het geven van steun aan de ondernemers. Hiervoor zal ie dere gemeente een stadvernieuwings- fonds bedrijven op moeten zetten waarin het rijk geld bijdraagt voor de bedrijfssteun. De oude regeling viel direct onder het rijk. Dit blijkt uit een bekendmaking van de nieuwe regeling door staatssecretaris Hazekamp (Eco nomische Zaken). De gemeenten die onder de nieuwe regeling gaan vallen zijn behalve Lei den, Amsterdam, Rotterdam Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Schie dam, Dordrecht, Hilversum, Leeuwarden, Delft en Alkmaar. Voortzetting van een bedrijf, ver plaatsing of het stoppen ervan moet binnen het gemeentelijke stadsvernieuwingsbeleid passen wil de gemeente een subsidie aan de onderne mer kunnen geven. Verder geldt dat het bedrijf levensvatbaar moet zijn, periodieke uitkeringen in de vorm van inkomenssteun of ter overbrug ging van te betalen hogere huren, tijdelijk zijn, het bedrijf al enige tijd op de huidige plaats ge vestigd moet zijn en de uitkering aan de onder nemer aan een maximum wordt gebonden. De steun kan op gaan voor gebouwen waar meerdere ondernemers samen werken, de am bachtsverzamelgebouwen. Deze subsidie zal hoogstens twee jaar op experimentele basis ge geven kunnen worden. In bijzondere gevallen kunnen ook ondernemers buiten stadsvernieu wingsgebieden steun krijgen. Hiervoor mogen de gemeenten hoogstens 10 procent van de gel den uit het te vormen fonds gebruiken. Over alle jaarlijkse bestedingen moet verslag worden gedaan aan het ministerie van economische za ken. de buurt. Minister Gardeniers en Léidens burgemeester, om een paar te noemen. Ook en kele wethouders ontbraken niet. Vóór de aanvang van de voorstelling waren deze pro minenten bijeengekomen in een aparte foyer, waar burge meester Goekoop de minister welkom heette. Daarna gaf hij het woord over aan Schouw burgdirecteur Van Dam, die aan de aanwezigen het jubi leumboekje uitreikte. Tijdens deze gebeurtenissen liet ook het schorriemorrie zich niet •onbetuigd. Herhaaldelijk dron gen ze de ruimte binnen waar de gasten deze komische on derbrekingen wel konden waarderen. Directeur Van Dam moest het met name ont gelden, en werd herhaaldelijk bekogeld met proppen papier. Hij speelde zijn rol uitstekend mee, en wist overtuigend de indruk te wekken van een schouwburgdirecteur die vol ledig de controle over de ge beurtenissen is kwijtgeraakt. Elders in de foyer was onder tussen het Straatorkest onder leiding van Koos Mark begon nen te spelen. Dit bleek het sein te zijn tot de voorstelling. Het publiek en de bedelaars begaven zich naar binnen, waar de Bedelaarsopera zich ontspon. Het is het verhaal van Mack de Barbaar, com mandant van het bedelaarsgil- de, die met de vrouwtjes wel raad weet. Wanneer hij door verraad in de gevangenis te recht komt, ontstaat een ge vecht tussen de vrouwen over wie de echtgenote is. De bede laars besluiten echter de opera vrolijk te laten eindigen, zodat Mack op vrije voeten komt, en Het „Leidse tuig" op de panken van de jarige Schouwburg zelf zijn vrouw kan kiezen. Regisseur Peter Lintelo heeft getracht verschillende lagen in dit stuk aan te brengen. De ac teurs spelen, dat zij spelen. Terwijl een deel van hen op het toneel staat, bevindt een ander deel zich in de zaal, en levert kommentaar. Voor pro fessionele spelers is dit al een moeilijke opdracht. De ama teurs van Lintelo bleken niet in staat duidelijk de grenzen tussen hun spel, en het spel binnen het spel aan te geven. Het gebruik van muziek en zang levert ook specifieke pro blemen op, namelijk het soepel overgaan van spel in zang. Lintelo had hier een eigen op lossing voor gevonden, door het spel stil te leggen wanneer er muziek werd gebruikt. Een aardige vondst, die wel de voorstelling vertraagde. Jam mer was dat niet alle spelers goed te verstaan waren: Mack de Barbaar in het bijzonder sprak snel en zacht. Zijn aan deel in het stuk was echter kleiner dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Me neer en mevrouw Verraaium, hr n dochter Polly, haar rivale Lucy en anderen vervulden eveneens belangrijke rollen, en deden dat uitstekend. Be wonderenswaardig was trou wens de manier waarop alle spelers tijdens hun zwerftoch ten door de Schouwburg, voor afgaande aan de voorstelling, in hun rol waren en bleven. •Lintelo heeft hard gewerkt met zijn spelers, en de resulta ten zijn wel zichtbaar. Bijzondere vermelding ver- diertt het blazersorkest, dat zeer zuiver de muziek van Koos Mark uitvoerde. De me- lodieëen leken geënt op Kurt Weill, wat bevreemdend, daar men expliciet de Bedelaarso pera van John Gay, en niet die van Brecht uitvoerde. Wat mij betreft had het Straator kest de hele voorstelling door zichtbaar opgesteld kunnen zijn, op het oneel of in de zaal. In ieder geval hadden ze de muzikanten bij het slotapplaus met zijn allen voor het voet licht moeten komen voor hun prestatie. Het boekje dat ter ere van het jubileum is uitgegeven, is te leurstellend. In het voorwoord wordt een kijkje achter de schermen beloofd, door middel van ingezonden stukjes van spelers en medewerkers, en foto's van de Schouwburg. De foto's geven de indruk dat een aardbeving heeft plaatsgevon den. Geen enkele is duidelijk: de foto's zijn versneden en ge plakt, zodat „kunstzinnige" collegefoto's ontstaan, die ech ter geen enkele informatie meer geven. Bovendien zijn ze slecht uitgevoerd. In het ge schreven gedeelte zoekt men tevergeefs naar stukken van de kaartverkopers, toneelk nechten, ouvreurs, garderobe en koffiedames. Wel vindt men een groot aantal artiesten, die eenduidig zijn in hun lof over de schoonheid en sfeer van de Schouwburg. Die op merkingen zijn weliswaar te recht, maar zijn overvloe en herhalen zichzelf. De jubileumproduktie is op touw gezet door mensen uit de Leidse bevolking, en wordt g speeld in de Leidse Schouw burg, één der mooiste schouw burgen in Nederland. Een goe de aanleiding voor de Leide- naars om de Bedelaarsopera te gaan zien. Het wordt nog ge speeld op 30 en 31 oktober, 1, 2 ery3 november. Jacqueline Mahieu LEIDEN Vannacht is een pand gekraakt aan de Burg- steeg 8a. Het krakerspaar meent aanspraak te kunnen maken op het pand op basis van mondelinge afspraken met de eigenaar en de afde ling Huisvesting van de ge meente. De afdeling Grond zaken van de gemeente zou echter een overeenkomst met een andere kandidaat- bewoner hebben afgesloten. Het pand staat leeg vanaf me dio september. De eigenaar is in onderhandeling met de ge meente over verkoop van het pand, dat de gemeente wil be nutten voor voltooiing van de reconstructie van de biblio theek. Over enkele maanden zou de gemeenteraad een be slissing over de aankoop moe ten nemen. De eigenaar is bij verkoop verplicht het pand geheel ontruimd op te leveren. In de praktijk is het echter mogelijk, dat het pand be woond blijft tot het moment dat de ontruiming daadwerke lijk nodig is. De gemeente gaat doorgaans met zo'n tijdelijke bewoning akkoord mits de ontruiming op aanvraag ook juridisch is vastgelegd. Het echtpaar dat thans de wo ning heeft gekraakt, zegt al twee jaar geleden een monde linge afspraak te hebben ge maakt met de eigenaar over de mogelijke bewoning. Het staat al drie jaar ingeschreven als woningzoekend. De afdeling Huisvesting had tegen de tijde lijke bewoning door het paar geen bezwaar en liet schrifte lijk weten, dat het als eerste in aanmerking kwam. De afde ling Grondzaken van de ge meente zou de man en vrouw een contract voor tijdelijke be woning hebben voorgelegd, dat door het paar werd gewei gerd. Daarop zou de gemeente lijke afdeling het pand voor tijdelijke bewoning aan een andere woningzoekende heb ben aangeboden. Deze heeft inmiddels het contract onder tekend. Hij kan de woning echter niet betrekken, omdat het pand vannacht gekraakt is door het paar in samenwer king met de Leidse Kraak- bond. ankeerd door twee agenten tuurt de eige- Taf enigszins bedremmeld naar zijn half onder- 02(S)(?mPelde automobiel in het water tussen de imeerlaan en Bosrode. De man uit Leider- mimmi was aan het werk op het bouwterrein aan de Gooimeerlaan. Gisteren omstreeks half vier duwden onbekend gebleven personen de auto in het water. De eigenaar heeft zelf de berging van de auto verzorgd. IDEN Ter gelegenheid het 275-jarig bestaan is de uwburg een week lang it door „het tuig van de deretat", gespeeld door Leidse en Iteurs. Dieven, pooiers, >ertan, het laatste volkje isft bezit genomen van de die 1 Schouwburg. In kleurrijke kleding uitgedost zwerven zij door het gebouw, door foyers, de gangen, de zaal, om ten slotte het toneel te beklim men. Wanneer ze daar tussen de vodden wat afgedankte to neelkleren vinden, besluiten ze hun eigen .opera" op te voe ren. Met elkaar en voor el kaar spelen ze toneel, en wie er toevallig ook nog in de buurt is, mag meegenieten. Gisteravond waren er heel wat hooggeplaatste i ÜTPe foyer van de Schouwburg maakten de „bedelaars" een praatje met de genodi- 20.' derde van rechta: wethouder P. H. Schoute. Derde van links: de minister van M mevrouw T. Gardeniers»Berendsen. In het midden: burgemeester C. Goekoop t daar naast wethouder C. Waal.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3