Damestennis ligt slecht in de markt Heren Starlift uit bekerstrijd Vertrouwen in ontwikkeling na synode bij kardinaal Willebrands en bisschop Ernst Rolhockey- team naar WK in Chili Broeders van Maastricht bezinnen zich jubilerend MOEIZAME ORGANISATIE EERSTE TOERNOOI IN NEDERLAND Stöve en Vessies ronde verder kunst en kunstenaars Timman breekt af IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Wereld record voor Oerstad SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 PAGING AMSTERDAM In de Verenigde Staten trekt het damestennis enorme belangstel ling, speelsters als Navratilova en Lloyd verdienen meer dan Borg en McEnroe. Wie echter een dergelijk evenement naar Neder land wil halen, loopt een goede kans platge drukt te worden tussen nukkige sponsors en onwillige speelsters, waarbij het een open vraag blijft of het Nederlandse publiek wel twintig tot dertig gulden wil uitgeven voor het zien van wat tot dusverre vaak denigre rend een „meidenpartij" wordt genoemd. De man, die daar alles van weet, is Gold Star- directeur Rob Spaan, organisator en toer- nooi-directeur van het eerste Nederlandse prof-damestoernooi, waaraan de KNLTB de titel internationaal kampioenschap van Ne derland heeft verbonden. Morgen probeert hij via de rechter een van de hoofdsponsors aan zijn verplichtingen te houden. Lukt dat niet, dan gaapt er in de begroting van het evenement, dat van 8 tot en met 16 novem ber loopt, een gat van iets minder dan een ton. De sponsor heeft het laten afweten, omdat de wereldsterren van het Amsterdamse initiatief om 75.000 dollar prijzengeld ter beschikking te stellen hoegenaamd niet ondersteboven zijn ge raakt. Slechts een in plaats van de beloofde twee van de top-acht zal het toernooi opfleuren. En dat is dan nog geheel te danken aan Betty Stöve, die als persoonlijk begeleidster optreedt van de omhooggeschoten Hana Mandlikova. Zelfs het driftig zwaaien met de geldbuidel heeft niet geholpen. Alleen een berisping van de dames vakbond. Het onder tafel betalen is niet alleen verboden, het wordt door de betrok kenen ook niet gewaardeerd. Enigszins tot zijn verbazing ontdekte Rob Spaan bij die vergadering in Parijs, dat er niet minder dan 49 damestoernooien zijn met een prijzengeld van 100.000 dollar of meer en dat er het komende jaar voor de pakweg tweehonderd damesprofs zo'n tien en een half miljoen dollar te- verdelen valt. „Met geld valt weinig te doen", meldde Spaan als een ervaringsfeit. Niet dat hij daar een les uit zou willen trekken. Spaan is zo in de ban van het wereldje, dat hij hoopt het volgend jaar het prijzengeld aanzien lijk te mogen opschroeven. Hij acht dat zelfs van nationaal belang, nu in Parijs is gebleken dat er de eerstkomende drie jaar geen dames- toernooien bij zullen komen. Met Mandlikova (5e), Ruzici (13e), Jausove- c(-17e) en Russel (24e) heeft Amsterdam best een aardig speelstersveld. Van de hele Neder landse damestop - en die is zoals bekend aan zienlijk sterker dan de herentop - zijn slechts twee speelsters rechtstreeks tot het hoofdtoer nooi toegelaten: Betty Stöve en Marcella Mes- ker. De plaatselijke favoriete Elly Vessies heeft een „wild card" gekregen en de rest, onder wie de tweevoudige nationale kampioene Marianne van der Torre en de huidige Europese jeugd kampioene Nanette Schutte zijn verwezen naar de kwalificatie. (Van onze volleybalmedewerker) DEN HAAG Op de volleybal beker voor de heren zal dit jaar de naam van Starlift niet worden ge graveerd. De Voorburgers «verlo ren namelijk gisteravond in de achtste finale met 3-1 van WC uit Vught tie-wedstrijd wist Starlift toen met 3- 2 in zijn voordeel te beslissen. De. ploeg van Pierre Mathieu won tot neden zijn vier competitieduels niet zonder moeite, maar toch waren de spelers er steeds op de beslissende momenten. Gisteravond slaagden zij' er evenwel niet in de tegenstander alsnog hun wil op te leggen. WC speelde niet beter dan in de eerdere wedstrijd, maar kreeg van Starlift de kans de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Uiteindelijk stapten de Bra banders via 15-8, 15-11, 12-15 en 15- 11 de halve finales binnen. Zij ont moeten daarin de eerstedivisieclub Animo. Bij Starlift wisselden Kuipers, Lants- heer en Clardey te vaak goede akties af met mindere prestaties. Van schrik gingen Constandse en Wil- lemstein in de vijfde set delen in de malaise. Van Damme van WC zette toen met zijn opslag een achterstand van 7-5 om in een voorsprong"van 12-7 voor de bezoekers. Wel deed Willemstein door eveneens scherp te serveren nog iets terug (van 14-8 werd het 14-11), maar een netfout van Clardey betekende 15-12 en een zege van 3-1 voor WC. Bij Starlift lijkt het voor coach Mat- 'nici moeilijk om te bepalen welke spelers hü in een wedstrijd zal inzet ten. Hij moet te vaak (buiten Con standse en Willemstein). afwachten hoe de vorm van de dag is. Gistera vond ontbrak die bij te veel spelers en daar profiteerde WC gretig van. Bij laatstgenoemde stak spelverdeler van der Wiel opnieuw ip uitstekende vórm. Voor de competitie won D. L. AMVJ met 3-0 (15-13, 15-9, 15-10) van Zaan '69. De Amsterdamse ploeg blijft daardoor ongeslagen lijstaanvoerder met twaalf punten. STOCKHOLM Betty Stöve heeft zich geplaatst v<* de tweede ronde van het dames tennistoernooi i Stockholm. Ze won met 64, 75 van Stacy Margolin. De Amei kaanse staat op de wereldranglijst slechts één plaats ond{ Stöve; 27 tegen 26. Ook Elly Vessies wist haar partij in de eerste ronde te wil nen. Zeer verrassend schakelde Vessies de Amerikaan: Betsy Nagelsen uit. Nagelsen staat 36e op de wereldran| lijst, Vessies 151e. II DEN HAAG Het Nederlands rolhockeyteam zal deej^ men aan het wereldkampioenschap, dat van 9 tot en mc^ november in de Chileense plaatsen Santiago en Talcahi^ wordt gehouden. M In totaal nemen achttien landen deel. Deze zijn verdeeld vier groepen. De indeling is: groep 1: Nederland, Argentinië^ pan, Mexico en India; groep 2: Spanje, Italië, Australië, MoZy bique en Canada; groep 3: Portugal, Verenigde Staten, Franl^, en Nieuw-Zeeland; groep 4: Chili, Brazilië, Zwitserland en^j lombia. De groepen 2 en 4 spelen hun wedstrijden in SantiL, de overige t\yée groepen zijn ondergebracht in Talcahuano.i-, plaats aan de kust op 550 kilometer van Santiago. Daar wor ook de wedstrijden van de finalepoule gespeeld. Daarvoor k -( lificeren zich de nummers één en twee van elke groep. L Het Nederlandse team bestaat uit: doel: Pjaul van den Dur^n (De Lichtstad) en Tonny Soerensen (Dordrecht); achter: Th( van Gemert (De Lichtstad), Johnny Grijseels (De Lichtst Siem Boele (Dordrecht) en Peter van Gemert (De Lichtsky voor: Theo Habraken (De Lichtstad), Hans Doorakkers Lichtstad), Rob Verbeek (Residentie) en Frans Huntink (p Haag); coach: Wil van de Heuvel; algemeen reserve: Peter Tl merijn (Marathon). De organisatiekosten van het toernooi be( gen 760.000 gulden. Cantamus Alati, het Ouders- en Vriendenkoor van de Vrije School te Den Haag. geeft op zondagmiddag 2 november o.l.v. Willem Bruning een com cert in het Congresgebouw te Den Haag. Het schoolkoor zingt de Krönungsmesse van Mozart en Cantamus Alati geeft een uitvoering van het Stabat Mater ,de Albert de Klerk en van het Requiem Van Mozart. Medewerking Verlenen Maja Schermerhorn sopraan, Annett Andriessen alt, Nico Boer tenor, Lieuwe Visser bas en het Gewestelijk Orkest. Galerie Westeinde is een nieuwe kunstzaal. gevestigd aan het Westeinde 203 Den Haag. De eerste tentoonstel ling van 2-30 november toont si-hilderijen van Bob Bruyn, Thea Gérard en Urs Pfannen- müller, collages van Modi Elias, keramiek van Marijke Gémessy en Vilma Henkel- man, beeldhouwwerk van Pe ter van Loon en Ingrid Rolle- ma en interieuren van Ben van Os.Tevens worden enkele voorstudies van penningen en munten van Katinka Bruyn- van Rood tentoongesteld, o.a. van de nieuwe munt met het Koninklijk Dubbelportret. Alfons Braaksma exposeert van 2 t/m 22 november in Ga lerie De Roode Boom, Spek- straat 10 Den Haag. In het Haags Gemeentemu seum worden qp vier zondag middagen demonstraties gege ven van muziekinstrumenten. De eerste keer 2 november zal muziek voor blokfluit, traverso en continuo worden uitgevoerd door een ensemble o.l.v. clavqcinist Jan van der Linden. Black Males heet de tentoon stelling van foto's van Robert Mapplethorpe die van 2 no vember tot 5 december wordt gehouden in Galerie Jurka, Vijzelstraat 80 Amsterdam. Jes Diederen exposeert van 2 tot 26 november schilderijen, collages, gouaches, aquarellen, tekeningen en grafiek in Gale rie Jack Visser, Leidsegracht 74 Amsterdam. Galerie Lieve Hemel, stoot je hoofd niet. Vijzelgracht 6 Amsterdam, exposeert van 2 tot 25 november schilderijen van Hans van der Kroef en keramiek van Anna Colen brander. Fischer-koor weer in Ahoy Edisons uitgereikt AMSTERDAM In het Amsterdamse Con certgebouw zijn gisteren de Edisons 1980 uit gereikt aan Bernard Haitink, Christopher Hogwood, Klaas Posthuma, Piet Veenstra, Christian Zacharias, Margriet Eshuys, de groep Flairck, Dexter Gordon, Boudewijn de Groot, Jasperina de Jong, Lancee, Robert Long, Spargo en Gè Titulaer. Prinses Margriet, in gezelschap van Pieter van Vo. lenhove, woonde de feestelijkheden bij en bood dë bekroonden haar gelukwensen aan. De Edison-beeldjes werden uitgereikt door NOS-voorzitter mr. E. Jurqens. Op deze foto prinses Margriet die Jasperina de Jong feliciteert. Midden'Margriet Eshuys. ROTTERDAM In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' geeft zondag 2 novem ber het Fischer-koor voor de tweede keer een uitvoering. Het koor, dat uit duizend zangers bestaat, staat even als vorig jaar onder leiding van Gotthilf Fischer. Orga nisator Jacques Senf ver wacht opnieuw een uitver kocht Ahoy'. Het koor, dat als het grootste van de wereld wordt be schouwd, maakte verscheidene grammofoonplaten met beken de songs. Onder meer werd gezongen voor paus Paulus en president Jimmy Carter. De leider van het koor, Gott hilf Fischer, werd in 19.48 op 20-jarige leeftijd voorzitter van de zangvereniging Concordia in zijn geboorteplaats Deizinau aan de Neckar. Onder zijn lei ding groeide het koor binnen een jaar uit tot een gezelschap van 400 zangers. De Fischer Chöre omvatten thans teza men 2500 leden van allé leef-, tijden. Het hoofdkoor met dui zend zangers komt nu naar Rotterdam. Het massale koor kwam onder meer bijeen tij dens de openingsceremonie van de wereldkampioenschap pen voetbal in München, in 1974. Gotthilf Fischer kreeg c-en gouden en een platina el pee tijdens het Schlagerfesti val in 1978. BUENOS AIRES Jan Timman heeft gisteren in de tiende ronde van het inter nationale schaaktoernooi van Buenos Aires zijn partij tegen de Tsjech Kavalck af gebroken. De uitslagen tiende ronde: Ljubojevic (Joe)-Karpov (Sow) 1/2-1/2; "Hort (Tsj)-Browne 1/2-1/2; Andersson (Zwe)-Giardelli (Arg) 1-0; Olfasson (IJsl)-Panno Arg) 1-0, Najdorf (Arg)- Larsen (Den) afg.; Kavalek (Tsj)- Timman (Ned) afg.; Quinteros (Arg)- Balasjov (Sow) afg.; Giardelli-Kava- lek 0-1. Stand: 1. Larsen 7 pnt en 2 afg.; 2. Ljubojevic 6 +1 3. Andersson 6; 4. Kavalek 5 1/2+ 1; 5 Karpov 5 1/2; 6. Timman 4 1/2 3. 7. Njadorf 4 1/2 2.; 8. Hort 4 1/2 1 9. Olafs- son 3 1/2; 10." Browne en Panno 3 1 12. Balasjov 3. 13. Quinteros 2 1/2 3; 14. Giardelli 2 1/2. da KOPENHAGEN De iG Hans-Henrik Oersted hce gisteren een nieuw werelfci cord gevestigd op de vijf lfrr meter op overdekte ba*d Oersted bra'-' record- 5.59.099. I' oude nnd sM 1964 op iam van de lelg fce dinand fracke met 6 '5.6. t tss Dit is he t*r cord Vn Oersted als clonal. Vp8 jaar brak hij in Mexico S(j( vijf wereldrecords voor a| teurs op openluchtbal waaronder het uurrecord. sted, derde op de Olympi achtervolging en derde in wereldkampioenschap profs in Bcsanqon, hoopt altijd een aanval te doen o| records van Eddy Merck: Mexico Stad ld In zijn toespraak bij de sluiting van de algemene bisschoppensynode heeft de paus enkele punten uit de aanbevelingen aange haald en aangescherpt, zoals het punt van de ge- scheidenen, die zijn her trouwd. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen daarbij vragen heeft. Wij willen en kunnen niet op de ontwikkelingen vooruit lopen en met name niet op een einddocument, dat nog zal volgen, maar wij zien deze ontwikkeling, waar door de synode tot werke lijkheid zal worden ge maakt, met geloof en ver trouwen tegemoet. Kardinaal J. Willebrands en mgr. H. Ernst van Breda schrijven dit in een brief, die zij hebben opgesteld naar aanleiding van de vijfde alge mene vergadering van de bisschoppen in Rome, hande lend over de opgaven van het christelijk gezin in de wereld van vandaag. Zij wa ren de twee Nederlandse deelnemers aan deze synode. Zij spreken van een beeld van grote en diepgaande ver scheidenheid binnen het ene geloof tijdens de synode. De bisschoppen hebben niet ge sproken over „het gezin" als een abstract gegeven, maar over de gezinnen met hun concrete problemen. Zij gaan kort in op de onderscheiden situaties in de verschillende werelddelen en stellen vast. dat in Europa het vraagstuk van de gezinsplanning en ge boortebeperking zich in een andere contekst stelt, die dui delijk verschillen toont met Afrika en Azië. Unaniem, zo zegt de brief, heeft de synode vastgehou den aan het profetisch spre ken van het tweede Vati caans concilie in de pastorale constitutie „Gaudium et Spes" en aan de encycliek „Humanae Vitae" over de liefde tot het leven en tot de voortplanting daarvan. Tege lijk vraagt de synode om een diepere studie van de gronds lagen van deze visie in de bij bel en volgens de inzichten van een personalistische ant hropologic en ethiek. Zij wil een zodanige ontwikkeling in de kerk en in de pastorale zorg, dat er' geen kloof blijft tussen leer en leven, maar dat de kerk voor allen die ge wetensvol uit het geloof vol gens het evangelie willen le ven, een tehuis is. Over gescheidenen, die her trouwd zijn heeft de synode gezegd, aldus de brief, dat de pastorale zorg van de kerk hem of haar in, deze situatie moet begeleiden als haar kin deren. De persoonlijke situa tie kan uitermate verschil lend zijn, maar de band met de kerk zou niet verbroken moeten worden. Dit voert ook tot de vraag op welke wijze zij aan het leven van de kerk kunnen deelnemen. De praktijk van de Oosterse ker ken (waar onder bepaalde voorwaarden hertrouwde ge scheiden mensen toch de sa cramenten kunnen ontvan gen. Red.) en de grondslagen van deze praktijk zullen na der worden bestudeerd. De plaats van de vrouw in gezin, kerk en maatschappij is meerdere malen aan de orde gesteld volgens 'de brief. „Wij móeten aan de vrouw vragen hoe zij zichzelf ver staat en niet zonder haar over haar oordelen. De chris telijke feer over de mens kent allereerst de gelijkheid van man en vrouw". Kardinaal Willebrands en bisschop Ernst schrijven ten slotte, dat zij graag het over leg in Nederland willen voortzetten om in gezamen lijke verantwoordelijkheid met gelovigen en pastores de wegen te vinden die in onze samenleving kunnen bijdra gen tot het levensgeluk van mensen en hun ontplooiing, in huwelijk en gezin. De evangelische pastor Al- brecht Walsemann uit Wunstort heeft bij de recht bank van Hannover een proces aanhangig gemaakt tegen de „Kleine Duitse kerkgeschiedenis", een van de boekjes, die de Duitse bisschoppen hebben uitge geven ter voorbereiding op het bezoek van de paus. Ds. Walsemann richt zijn klacht vooral tegen de au teur van een der bijdragen, Remigius Baumer en ver zoekt het boekje te verbie den en in beslag te nemen, vanwege opzettelijke kwet sing van de religieuze ge voelens van anderen en van belediging van het aandenken van Luther. Zoals gemeld hebben de Duitse bisschoppen aange kondigd in de volgende .druk correcties te laten aanbrengen. Mevrouw Antje Huber, de minister van jeugd-, gezins- en gezondheidszaken van West-Duitsland, waar de paus op 15 november voor een bezoek van vijf dagen wordt verwacht, heeft krach tige kritiek geleverd op de recente bisschoppensynode in Rome en haar houding tegen abortus en kunstmatige ge boorteregeling. Zij, die de noodzaak voelen het leven van een ongeboren kind te beschermen moeten ook de vrouwen helpen die willen voorkomen dat zij zwanger worden, aldus de minister, Korte metten die stelde, dat per jaar bijna 'vijftien miljoen kinderen in de wereld van honger ster ven en dat tweederde van degenen, die in absolute ar moede leven vrouwen en kinderen zijn. Hoe kan men dan plannen inzake gezinsbe perking bestempelen als laakbaar, zo vraagt zij zich af. Paus Johannes Paulus II moet zich om de problemen van de in het Vaticaan aan gestelde leken bekomme ren. Deze eis hebben 1200 van de 1800 employees van het Vaticaan geformuleerd tijdens een bijeenkomst deze week. „Wij willen hem beslist informeren over onze problemen, die hij zeker niet kent", zei een beambte. De betrokkenen zijn ook van plan een pro testdemonstratie te houden op een van de binnenplei nen van-het Vaticaan. Het gaat niet alleen om beta ling, maar vooral om bete re arbeidsvoorwaarden. De theologische faculteit van de Universiteit van Amster dam heeft van het college van bestuur het hoogste bestuursorgaan opdracht gekregen de regeling van doctorale programma's te herzien, aangezien deze in strijd is met de wet op het wetenschappelijk onderwijs en het academisch statuut. Dit betekent het einde van de „legitimatieregeling", waarbij in wezen examen wordt afgelegd bij een (ker kelijk) hoogleraar, terwijl een andere (staats)hoogleraar daarvoor tekent. Kerkelijke vakken, die worden gedo ceerd door vanwege de ker ken benoemde hoogleraren, mogen voortaan slechts als tweede bijvak in een docto raal programma worden op genomen. Ter voorbereiding op de jongerenbijeenkomst van Taizé in Rome van 27 de cember tot 1 januari wordt in het weekeinde van 7,8 en 9 november in het centrum „Jongeren op weg" te Assel een bijeenkomst gehouden in het teken van de „Pelgri mage". Frère Rudolphe van Taizé zal hieraan deel nemen. De broedergemeen schap van Taizé heeft de organisatie van de trein reis van en naar Nederland in handen gelegd van het team van het centrum „Jongeren op weg", Pomp- hulseweg 106, 7346 AN Hoog Soeren. Half oktober bedroeg het aantal Neder landse deelnemers 150, maar de inschrijftermijn is verlengd tot 20 november. Uit heel Europa worden duizenden jongeren in Rome^venyacht. De congregatie van de „Broeders van Maastricht", waaf- van het hoofddoel is het geven van onderwijs in allerhp vorm, viert op 21 november het 140-jarig bestaan. Boveip dien zal het dan zestig jaar geleden zijn, dat de Indonesp sche provincie werd ingesteld. Ook herdenken de brosp ders het feit, dat honderd jaar geleden een bijzondere e*| ponent van de congregatie, broeder Bernardus Hoecke| overleed. pi Deze gebeurtenissen zijn voor de broeders aanleiding zich tp bezinnen. Dat gebeurt in alle acht provincies of regio's waap zij werkzaam zijn en wel over drie thema's: het kiezen voof de kant van de zwakken in de samenleving, het vormen val- een gebedsgemeenschap en de broederlijke verbondenheids De thema's nemen ook een grote plaats in in leven, geschrifp; ten en daden van genoemde broeder Bernardus Hoecken. Om 17 januari wordt in het kader van de bezinning in Maastricht1 een provinciedag gehouden voor de Nederlandse broeders, iL, totaal 425 man. Dezer dagen is in Maastricht een ontmoetingsdag voor extt broeders gehouden, georganiseerd door de „Vrienden van dtpi Broeders van Maastricht, een groepering van voormaligfen broeders, die al bijna vijftien jaar bestaat. Er waren ongevee[ j 250 deelnemers aanwezig. De congregatie werd in 1840 gesticht door mgr. Rutten voor 1 het geven van onderwijs en opvoeding aan de verwaarloosd! I jeugd in Maastricht. De broeders geven nog steeds ondervvijflfi in de vierendertig communiteiten in Nederland, maar ook iiipl de derde wereld: Chili, Ghana, Indonesia, Malawi, Pakistani Zambia en ook Spanje. De congregatie telt in totaal ongveejm| zevenhonderd leden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18