ijzelaarsdebat s opnieuw uitgesteld Oliezwendel schokt Italië AN AGT STELT CHINA TNANCIELE HULP VOOR ,onden: geen problemen met bezoek Elizabeth aan koning Hassan Egypte en Israël breiden contacten uit Jamaica naar stembus na bloedige verkiezingsslag Belgische roulettes draaien vrolijk door Opnieuw doodstraf geëist tegen Kim ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 PAGINA 15 (Van onze correspondent Roger Simons) \ROKKO Onderminister Richard Luce i het Britse departement van buitenland aken heeft gisteren in het Lagerhuis ge- 1, dat het staatsiebezoek van koningin abeth II en haar gemaal Prins Philip i Marokko erg goed verlopen is. De Brit se vorstin vond het erg gezellig. Volgens de minister is Elizabeth II in de wolken met de Arabische volbloeden, die ze van koning Hassan ge kregen heeft. Alles wat de Britse kranten geschreven hebben over koninklijke ontstemming, grenzend aan gramschap, omdat Hassan zijn hoge Britse bezoekers een poosje overgelaten had aan hun lot, stemt niet overeen met de waarheid, aldus minister Luce. De ministeriële verklaring kwam nauwgezet overeen met een eerder op de dag door Buckingham Palace ge publiceerd communiqué, waarin de krantenverhalen en t.v.-berichten eveneens tegengesproken werden. De Marokkaanse ambassade in Londen had vanmorgen haar ongenoegen uitgesproken over wat zij noemde „de leugenachtige Britse berichtgeving". De officiële ontkenningen hebben tot doel ruzie met Marokko te vermijden. Journalisten die het staatsiebezoek van Elizabeth II aan Marokko verslaan, zeiden dat de Britse vorstin dinsdagmiddag een uur lang heeft moeten wachten tot ze wat te eten kreeg. De Marokkanen zijn kennelijk geen goede organisatoren van staatsiebezoeken. In Groot-Brittannië worden dergelijke visites tot in de puntjes geregeld, maar in Marokko geschiedt alles rommelig en onzeker. kkade Tiroler burgercomié heeft norgen met 500 voertuigen 1500 demonstranten de inerautoweg bij Innsbrück okkeerd. Dit uit protest te- hoge toltarieven en geluid- jtankoverlast. De blokkade tol-douane-station Jnberg zal 36 uren. 1AANS PARLEMENT MAAKT ZICH BELACHELIJK" RERAN Het open- Ie debat in het Iraan- parlement over de lerikaanse gijzelaars nadat er gisteren op- uw vruchteloos was lebatteerd, verscho- naar zondag omdat norgen het vereiste Jtal deelnemers aan emming niet werd eikt. Dit heeft radio Jeran vanmorgen be- j.JSdgemaakt een uur lat de zitting van het rlement was begon- I vergaderzaal waren 162 jementariërs aanwezig, ttien minder dan noodza ak v ->s. Volgens een aantal femeiitariërs is het uitstel Dorzaakt door een voorop- ftte actie van tien tot twin- fgevaardigden. Deze „re- n" waren gisteren wel de Majlis gekomen, maar ren ondanks dringende trekfeoeken van parlements- itter Rafsanjani in de 5AG kdelgangen. >ND[ {afgevaardigde en islamiti- opperrechter Khalkali huldigde de tegenstanders het debat ervan „het par ent belachelijk te willen en". Hij verklaarde ook ayatollah Khomeiny zal ten ingrijpen. „Zelfs al den we nog vijftig verga ngen, dan nog zullen we probleem niet kunnen op lossen", aldus Khalkali.In een vraaggesprek met een linkse krant in Beiroet liet Khalkali weten dat vrijlatiqg in het be lang van Iran is omdat het daardoor de beschikking kan krijgen' over Amerikaanse on derdelen in de oorlog tegen Irak. De Iraanse premier Moham med Ali Radjai kenschetste gisteren nog eens het onver zoenlijke standpunt van zijn land door te zeggen dat Iran geen vredesovereenkomst zou sluiten, zelfs „al duurt deze oorlog tien jaar". Bagdad liet weten van zijn kant dat het nog steeds in staat is „een eind te maken aan het bewind van ayatollah Khomeiny. De ge vechten woeden nog steeds in de steden Chorramsjar en Abadan. KAIRO De presidenten van Egypte en Israël, Sadat en Na- von, hebben gisteren naar aanleiding van het bezoek dat de Israëlische president Navon brengt aan Egypte gemeld dat zij oveeenstemming hebben bereikt op tal van punten betreffende de onderhandelingen over Palestijnse autonomie en het norma liseren van de betrekkingen tussen beide landen. Inzake de kwestie van Palestijns zelfbestuur werd, naar president Sadat van Egypte na afloop verklaarde, „overeengekomen opnieuw vaart te brengen in het proces naar vrede en het proces in de richting van Palestijns zelfbestuur". Sadat sprak ook over me ningsverschillen, die de onderhandelingen hinderen, ondanks het feit dat waarschijnlijk van Egyptische zijde „nieuwe ideeën" naar voren zijn gebracht. Een van de belangrijkste punten ter verbetering van de Israë- lisch-Egyptische betrekkingen waarover de leiders het gisteren eens werden, is het aanleggen van nieuwe weg- en spoorverbin dingen tussen beide landen, waarbij gebruik zal kunnen worden gemaakt van een pas in gebruik genomen tunnel onder het Suez-kanaal. Het aantal directe vluchten van El Al tussen Kairo en tel Aviv zou moeten worden uitgebreid en er zou afgezien van verdere overeenkomsten ter bevordering van het onderlin ge handels- en culturele verkeer tussen beide landen bij El Arisj een grensovergang voor goederenverkeer moeten komen. KING Premier Van Agt heeft gisteren Peking zijn Chinese ambtgenoot Zhao ïg Nederlandse financiële hulp in het iftzicht gesteld voor projecten die door terlandse bedrijven worden uitgevoerd. rbij gaat het niet om miljarden-projecten irvan enkele jaren geleden sprake was, tr om meer bescheiden werken die vooral indbouw en de lichte industrie moeten Qn- steunen. De Chinezen denken hierbij aan Stief kleine investeringen met een snel ren- lent, die ten dele produkten opleveren voor [export, waarmee deviezen kunnen worden liend om de zware industrie verder te ont- celen. China wil hoofdzakelijk op eigen :ht de vier moderniseringen (landbouw, in- rie, wetenschap en technologie, defensie) roeren, zodat het in het jaar 2000 een land is 1 een gemiddeld inkomen van duizend dol- :r hoofd van de bevolking Maar buiten- geld, technologie, know how en manage nt, kunnen in dit proces een rol spelen. Ne tland is door het niet doorgaan van de aan- jnkelijk verwachte mammoet-projecten „niet H Tustreerd noch ongeduldig geworden", aldus n Agt gisteren. „Wij moeten nu gaan denken er de middellange en zelfs lange termijn". Premier van Agt demarreerde zo snel, gisteren op de Chinese muur, dat hij het hele gezelschap achter zich liet. Enkele journalisten die hem la ter weer inhaalden, stond hij een kort vraagge sprek toe. DUITSE MILIEU BESCHERMERS: .Kernwapenongeluk bij Navo- opslagplaats' FRANKFORT Westduitse milieubeschermers hebben la ten weten dat zich „enige tijd geleden" in een Navo-opslag- plaats voor kernkoppen bij Schlüchteren in de deelstaat Hessen een ongeval heeft voorgedaan waarbij „een flin ke hoeveelheid radio-activiteit is vrijgekomen". Het gras in een kring van rond twee kilo meter om de opslagplaats („ge camoufleerd als waterleiding bedrijf en nauwelijks bevei ligd") zou verband zijn. De mi nister van milieuzaken van Hessen en diens collega van binnenlandse zaken is ver zocht de oorzaak en de gevol gen van het ongeluk uit de doeken te doen. ROME In Italië zijn gisteren nadere bijzonderhe den bekend geworden over een enorme zwendel met olieprodukten, waarbij een groot aantal personen betrokken zou zijn. Onder hen bevinden zich hoge functionarissen van de douane. Het gaat om fraude met accijns tot een bedrag van naar schatting 2060 miljard lire (circa 4,3 miljard gulden). Het schandaal was al enige tijd een publiek geheim, -doch nu hebben rechtbanken in achttien steden in het noorden van Italië bijna honderd arrestatiebevelen doen uitgaan. Bij degenen die inmiddels zijn aangehouden is het vroegere hoofd van de doua ne, generaal Raffaele Giudice, wiens zoon een kleine olieraffina derij heeft. Het huidige hoofd van de douane, generaal Donato Lo Prete, is geschorst en wordt mogelijk vervolgd. Anderen die de kans lopen met de justitie te maken te krijgen zijn de voor malige president-directeuren van de staatsoliemaatschappijen ENI en het chemisch concern Montedison, alsmede hoge func tionarissen van Esso, Texaco en Total. Het gezaghebbende Mila nese dagblad Corriere Delia Sera noemde de fraude „een van de ernstigste in de geschiedenis van de republiek en zeker de groot ste georganiseerde belastingontduiking." Bij de zwendel werd gebruik gemaakt van vervalste douanefor mulieren en handelaren die,olie verkochten voor andere doel einden dan voor de belasting was opgegeven. De benzine kost momentele in Italië 700 lire per liter. Hiervan is 420 lire voor de staat in de vorm van accijns. Andere vloeibare brandstoffen, zoals huisbrandolie zijn veel lager belast. De bij de zwendel betrokken douanefunctionarissen brachten bijv. voor benzine de handelaren het lagere tarief in rekening en deelden vervolgens in de „winst". De minister van financiën, Francesco Reviglio, zei in een inter view dat het aantal personen dat binnenkort mogelijk vervolgd wordt ongeveer tweeduizend bedraagt. Het betreft hoofdzakelijk oliehandelaren in noord-Italië. Een van hen is de vroegere voet balinternational Gianni Rivera, die nu een groothandel in olie produkten drijft. KINGSTON Bijna'een miljoen Jamaicanen hebben van daag een keuze gemaakt tussen de progressievé socialisti sche partij van de huidige premier Manley en de behouden de, op de VS georiënteerde oppositiepartij van Edward Sea- ga. De hieraan voorafgaande verkiezingsstrijd heeft aan meer dan 520 mensen het leven gekost. Oppositieleider Seaga heeft gisteren verkjlaard, dat er op hem een moordaanslag is gepleegd. Tien gwapende mannen zouden, vanaf daken, het vuur op hem hebben geopend. Een van zijn lijfwachten zou gewond zijn geraakt, maar hij zelf bleef onge deerd. De verkiezingen, die een zeer bloedige ouverture hebben gehad worden als een van de belangrijkste in de geschiedenis van het rumeiland beschouwd. Het gaat tussen premier Manley, die grondhervormingen en sociale voorzieningen nastreeft en oppo sitieleider Seaga, een exponent van de Amerikaanse onderne mingen, die belangen hebben in Jamaica onder het mom van het „vrije ondernemerschap". (Van onze correspondent Mare de Koninck) ANTWERPEN Illegale, maar er zeer openlijk voor uit komende casino's zijn in Belgische steden als Antwerpen, Leuven en Brussel en aan de grens met Nederland een taai verschijnsel. De zalen zijn voorzien van lichtende opschrif ten als „Las Vegas" en „Het grote spel" en de klanten kij ken helemaal niet schuw om zich heen voor ze naar bin nen gaan. Toch lopen ze kans op een proces-verbaal. Want van tijd tot tijd vindt de procureur des konings het welle tjes en stuurt hij er de gerechterlijke politie op af. Zoals onlangs, toen tegelijkertijd twintig speelholen werden bin nengevallen. bating van weer net iets andere roulettes pelen. Het staat wel vast dat ze ook thans weer snel de verloren speelmogcljkheden voor het goklustig Belgisch en Nedërlnds publiek zullen vervangen. Dat de casino's die nu openlijk in Brussel actief zijn het parket lijkt alle vervol ging in de hoofdstad te hebben gestaakt zich in een zeer mistig rechtsgebied be vinden blijkt als we in het casino „Palm- beach" in het sjieke „Manhattan Centre" de Duitstalige eigenaar vragen waarom hij ongemoeid wordt gelaten, terwijl zijn col lega's in het Antwerpse door de gerech terlijke politie van al hun spullen zijn be roofd. Die casino's zijn gesloten omdat er een gokspel werd gespeeld", weet de man Onze vraag daarop: „Wat voor spel wordt hier dan gespeeld?" Zijn antwoord: „Gol den ten". Vraag: „Dat is toch ook een gok spel?" Antwoord „Das sagen Sie!" Zijn s,Palmbeach" is een besloten club, een omstandigheid die het bedreven kans spel niet minder onwettig maakt, maar de politie die er zou willen binnenvallen wel voor de noodzaak van een huiszoekings bevel plaatst. Eerbiedwaardig In de praktijk is dus sprake van grote rechtsongelijkheid, als gevolg van het vol strekt uiteenlopende vervolgingsbeleid Het parket van Leuven trok er zelfs met en verhuiswagen op uit om de roulettes en bijbehorend meubilair op te laden. Het spul wordt verbeurd verklaard en komt aan de Belgische staat. Een bedrag van anderhalf miljoen Belgische Francs (/"100.000) werd in beslag genomen. Er bleek over het alge- meen tot een maxi mum tot 700 gulden te worden ingezet. Meer dan honderd spelers en „uitbaters" van de roulette- tafels gingen op de bon. In Zoersel, Wuustwezel, Essen en Antwer pen waren er Nederlanders bij. En Duit sers, die van enkele casino's eigenaar ble ken. De geverbaliseerden bleven op vrije voeten, maar zullen worden vervolgd. Veroordeling Of het ooit tot een veroordeling komt (buitenlanders eventueel bij verstek) is echter hoogst twijfelachtig. Voorgaande „razzia's" hebben rechtszaken op gang ge bracht waarin rechters met name in het arondissement Brussel enkele rou lette-vriendelijke uitspraken hebben ge daan. Dat kon gebeuren omdat de Belgi sche wetgeving enkel de kansspelen ver biedt die pure gokspelen zijn en waar dus geen enkele behendigheid of lichamelijke firestatie aan te pas komt. (Dankzij die aatste bepaling is het gokken op voetba luitslagen (toto) en paardenraces (tiercé) wel toegestaan). Nu hebben de casinohouders in Belgie dat in de verschillende arondTssèmenten grote vindingrijkheid aan de dag gelegd in het introduceren van een miniem behen digheidselement in het roulettespel. Er be staan tal van varianten en het nieuwste is de zogenoemde „Roulette Kugel Carous- sel", waarbij het draaiende balletje de keus heeft tussen veertien vakjes. Aanleg en ervaring schijnt het resultaat te kun nen beïnvloeden. Behendigheidsspel Sinds de rechtbank in Brussel vorig jaar besliste dat in twee casino's inderdaad sprake was van een behendigheids- spel, is er een chaotische situatie ontstaan. Geen enkele rechter durft meer op eigen gezag een uitspraak te doen en laat zich dus uitvoerig door „deskundigen" inlich ten. De-processen blijven daardoor lang aanslepen, terwijl tegen uiteindelijke von nissen altijd in beroep wordt gegaan. Zo hadden de meeste eigenaars van de vorige week binnengevallen casino's al een of oneerdere vervolgingen lopen wegens uit- door de procureurs des konings wordt ge voerd. Weinigen weten dat ook de grote gerenommeerde casino's in België zoals in Knokke en Oostende en in Wallonië hun miljoenenbedrijven uitsluitend kunnen houden willekeur. Met name de roulettes.in-die speelhuizen zijn pure gokschijven en zon neklaar in strijd met de wet. Maar op grond van een oud gentlements agree ment duldt de justitie deze „eerbiedwaar dige" gelegenheden, terwijl de even on- Belgie niet^veel verschilt van die in Ne- wettige concurrentie van kleine casino's derland (behalve dat de casino's in Sche- van tijd tot tijd door de sterke arm wordt veningen, Valkenburg en Zand voort keu- weggesnoeid. rig op een speciale wettelijke regeling Kenmerkend voor de troebele Belgische stoelen) doet het verschijnsel van de klei- machtverhoudingen is wel dat niemand ne „wilde" casinootjes zich in Belgie op deze ongelijkheid ten gronde aanklaagt, veel uitgebreider schaal voor. Verklaring Ook op het parket in Gent, onder welk daarvoor is, behalve het niet consequente arondissement Knokke en Oostende val- vervolgingsbeleid, ook het mildere belas- len doet men geen moeite om de praktijk tingregiem in Belgie. Want de casinohou- te rechtvaardigen.,. Zo is het nu eenmaal", ders betalen gewoon belasting, hetgeen in is de finale wijsheid van de substituut pro cureur des konings aldaar. Hoewel de wetgeving op de kansspelen in king impliceert. de Belgische ethiek een door burger en fiscus redelijk geachte mate van ontdui- MAF.C DE KONINCK Explosie in Pekings hoofdstation: 9 doden PEKING Negen men sen zijn om het leven ge komen bij een ontplof fing, die zich gisteren heeft voorgedaan in het hoofdstation van Pe king. Het is niet bekend of er sprake is van een aanslag of een ongeluk. Tientallen mensen wer den gewond. Eerder in het jaar veroorzaak te een serie explosies van vuurwerk in treinen en op spoorwegstations grootscheep se klopjachten op mensen, die gevaarlijke stoffen vervoer den. Zo ontplofte eerder in dit jaar in de wachtkamer van het provinciale station Shandong maar liefst 44.000 stuks vuur werk, waarbij 13 mensen wer den gewond. Het treinverkeer in Peking heeft geen hinder ondervon den van de explosie op het hoofdstation, die, volgens de eerste berichten, zich zou heb ben voorgedaan in een liftko ker. SEOEL Ook in beroep is gisteren de doodstraf geëist te gen de Zuidkoreaanse opposi tieleider Kim Dae-Jung, die wordt beschuldigd van staats gevaarlijke activiteiten via studentenopstanden in Seoel en andere steden in het voor jaar. Als aan deze eis wordt vastge houden, zal Kim nog in beroep kunnen gaan bij het hoogge rechtshof en vervolgens bij de president van het land, Chun Doo-Whan. Zoals bekend is er internatio naal van. verschillende zijden protest aangetekend tegen de ter dood veroordeling van Kim. Joegoslavisch parlement meer bevoegdheden BELGRADO Het Joegosla vische parlement heeft giste ren een reeks ontwerp-wijzi- gingsvoorstellen op de grond wet aangenomen die de volks vertegenwoordiging in staat moet stellen om de regering iedere twee jaar op haar meri- ties te beoordelen. Kiro Hadzi- vasilev, de vice-voorziter van het collectief van acht man dat momenteel Joegoslavië be stuurt, heeft verklaard dat de nieuwe regeling bedoeld is om „verdere democratisering" in het functioneren van de poli tieke organen te bewerkstel lingen en „om het onmogelijk te maken dat leidersaspiraties en andere ongezonde ambities van individuen de kop op ste-r ken". Burgemeesters beëindigen hongerstaking JERUZALEM De Palestijn- se burgemeesters van de ste den Hebron en Chalchoul heb ben gisteren de hongerstaking beëindigd die zij tien dagen geleden waren begonnen uit protest tegen de bevestiging van het uitwijzingsbevel dat begin mei tegen hen werd uit gevaardigd. Volgens een van hun advocaten was de actie gestaakt uit hoffelijkheid te genover het Israëlische hoog gerechtshof, dat vandaag defi nitief een oordeel moet vellen in de zaak. Italiaanse terroristen gearresteerd LONDEN In een Londens restaurant zijn gisteren twee vermeende rechtse Italiaanse terroristen gearresteerd. De twee mannen zouden worden gezocht in verband met een serie explosies en bomaansla gen in hun land. Daaronder, ook de aanslag op het spoor wegstation van Bologna waar bij 84 mensen om het leven kwamen. De verwachting is dat de twee Italianen spoedig' zullen worden overgedragen aan de Italiaanse autoriteiten. Beschuldiging Afghaanse gedelegeerde HAMBURG Sinds de com munisten in 1978 de macht in Afghanistan kregen, zijn in de hoofdgevangenis van Kaboel zestienduizend academici, stu denten en leidende figuren uit het economisch leven ter dood gebracht. Dit heeft de dissi dente gedelegeerde Akthiar Mohammed Paktiawal gezegd in een vraaggesprek met een Westduits blad. Paktiawal vroeg vorige week asiel in West-Duitsland aan, nadat hij op de UNESCO-conferentie in Belgrado de Sovjet-Unie fel had aangevallen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15