Verdeeldheid inNoordwijkse raad over verkeersplan Gewestelijk Orkest krijgt niet meer dan twee ton Universiteit start onderzoek naar regionalisatie gezondheidszorg ^jP/REGfO lerbouwd Drieluik |ordt 31 oktober geopend CDA LEGT TIJDBOM ONDER RAADHUISBOUW MINISTER GARDENIERS NEGEERT WENS VAN KAMERMEERDERHEID iwlingcentrum in Sassenheim s jaar cel ëist tegen _ervaller JT-auto Bewoners Endepoel willen meer groen in hun wijk Geslaagd concert Advendo9 LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 PAGINA 7 jiormalige woonhuis aan de Geverstraat gaat onderdak bieden aan drie instellin- 5TGEEST Wethouder dr. O.C. van die de financiële en culturele kanten M iet Oegstgeestse gemeentebeleid onder |w hoede heeft, zal vrijdag 31 oktober om vijf officieel het kleine culturele com- 44 l,Het Drieluik" aan de ^eversstraat 37 ;n. jL t Drieluik zijn sinds augustus drie instel- gehuisvest, de Streekmuziekschool, ,j -Oegstgeest en de Stichting Jeugd- en 'u irenwerk Oegstgeest. De Streekmuziek- studeri had dringend behoefte aan een nieuw nds. 'komen. De oude Julianaschool was totaal chikt geworden voor de muzikale vor- psychjvan de Oegstgeesternaren. Bovendien had roek rich uitbreidende psychiatrisch ziekenhuis geest dringend behoefte aan de Juliana- -Oegstgeest had helemaal nog geen onder- LiesflBi en kan nu vanaf een vaste plaats de cul- f activiteiten beter gaan ontplooien. De )ekt iing Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest in het gebouw Taberna al een uitstekend in [komen, maar kan haar cursussen, die ze in samenwerking met de Volksuniversiteit or ganiseert nu beter coördineren. Het pahd waarin Het Drieluik is ondergebracht werd lange tijd gebruikt als school van het kin derpsychiatrisch ziekenhuis Curium. De ge meente Oegstgeest heeft het gebouw gekocht en het aangepast ten behoeve van de drie instellin gen. Met name voor de streekmuziekschool moesten er nogal wat geluidsisolerende voorzie ningen worden getroffen. Verder werd de gara ge van het pand, dat oorspronkelijk een woon huis was omgebouwd tot „nat werklokaal" ten behoeve van de cursussen handenarbeid. De verbouwing heeft ongeveer een half miljoen gulden gekost. Het Drieluik werd op 18 augus tus van dit jaar opgeleverd. In het gebruiksrooster van het gebouw zit nog enige ruimte; kleine instellingen zouden er op bepaalde uren nog gebruik van kunnen maken. Wethouder Van Belle zal ter gelegenheid van de opening van'het complex vermoedelijk de naam „Drieluik" gaan onthullen. Een strijkje van de muziekschool zal dit gebeuren stemmig begeleiden. Op zaterdag 1 november zullen de instellingen een Open Dag organiseren. NOORDWIJK Het ver keersplan voor de oude kern van Noordwijk-Binnen was gisteravond aanleiding tot een bijzonder felle discussie in de Noordwijkse raad. Tijdens het debat probeerden verschillende fracties te knab belen aan de financiële conse quenties van het plan en dit schoot bij het CDA in het ver keerde keelgat. „Afzwakking van het verkeersplan kan voor het CDA reden zijn het raadhuisplan af te wijzen", waarschuwde verkeersspecia- list Willms. De Geus, waarne mend fractievoorzitter, onder streepte dit later nog eens met nadruk. Deze mededeling van de CDA- fractie sloeg in als een bom. Zij hield in, dat de voorzieningen in het verkeersplan, en met name ook die op het gebied van het parkeren, dienden te worden uitgevoerd anders zou het CDA verder geen mede werking verlenen aan de bouw van een raadhuis op het aangrenzende parkeerterrein. De Geus legde uit waarom zijn fractie dit zo stringent stelde. Het verkeersplan is een onder deel van de plannen voor de bouw van het raadhuis. In de verkeerscommissie zijn over de te treffen voorzieningen af spraken gemaakt. De bevol king, en speciaal de midden stand en omwonenden hebben recht om te weten waar ze aan toe zijn als zij zich binnenkort over de plannen gaan uitspre ken. Als groeperingen in de gemeenteraad thans zeggen bepaalde voorzieningen niet te willen, misleiden we de burge rij, was de opvatting van De Geus. Zij krijgt dan een ver keersplan gepresenteerd, waarin allerlei maatregelen worden aangekondigd, die achteraf toch niet uitgevoerd worden. „Als de gemeenteraad hier wil bouwen, en dat willen wij ook", aldus De Geus, „dan moeten we dit verkeersplan aannemen, want anders wordt het raadhuis gebouwd ten kos te van de leefbaarheid in de dorpskern". Wat het CDA wil is aan de bevolking medede len: „Hier ligt het rapport, zeg het nu maar", verklaarde de woordvoerder van het CDA. Deze verklaring leidde tot hef tige reacties. „Chantage-ach- tig", riep De Ridder (PPR). Zijn fractiegenoot Schelvis noemde het „pure chantage". ,,'t Gaat alleen maar om blik, blik, blik,.fulmineerde de fractieleider van de PPR. Schaap (PvdA) stelde vast, dat het CDA een zware tijdbom onder het raadhuisplan had gelegd. Het besluit tot het maken van het verkeersplan werd in 1976 genomen, toen de gemeente raad besloot tot uitbreiding van het huidige raadhuis op het aangrenzende parkeerter rein. Het CDA verbond bij die gelegenheid aan de keuze van de plaats de uitdrukkelijke voorwaarde, dat een verkeers circulatieplan zou moeten aan tonen welke consequenties de bouw van een raadhuis op het parkeerterrein zou hebben voor het verkeer in de dorps kom. Na een tonnen verschil lend onderzoek, dat enkele ja ren heeft geduurd, lag gistera vond het plan op tafel. Daarin stond onder meer aan gegeven welke verkeersmaat regelen de ambtelijke deskun digen en de verkeerscommis-. sie noodzakelijk achten om het verkeer in de kern naar beho ren te laten verlopen. riet college stelde voor om over dit verkeersplan, samen met de plannen voor de bouw van het raadhuis, de mening van de bevolking en de direct belanghebbenden te vragen. In de raad kwam men echter met allerlei bedenkingen te gen de voornemens in het plan. Mevrouw Voorham (PvdA) deelde mede, dat haar fractie niets voelde voor de „parkeerhof" aan de Van Lim burg Stirumstraat, waar 23 parkeerplaatsen zouden ko men. De grond daarvoor moet nog worden aangekocht. Zij achtte de aanleg overbodig. Trouwens de gehele parkeer- problematiek zag zij niet zo somber in. Er is plaats genoeg op het terrein Lüschen betoog de de woordvoerster van de socialistische fractie en verder kunnen op het Lindenplein en de Voorstraat parkeermeters worden neergezet. Voor de lang-parkeerders komen er mogelijkheden aan de Schie- straat en mevrouw Voorham veronderstelde dat men best bereid zou zijn om het stukje naar de kern te lopen. Tegen éénrichtingsverkeer in de Mo lenstraat en de Bronckhorst- straat had de PvdA' geen be zwaar. Schelvis (PPR) trok van leer tegen een uitgave van 1 1,5 miljoen gulden voor de aan koop van terreinen om de par keergelegenheid uit te brei den, onder meer aan de Zee straat bij de Rabo-bank. In to taal zouden op de aan te kopen grond 91 parkeerplaatsen ko men en de voorman van de PPR berekende dat dit op 15000. a 16.000,- per par keerplaats kwam. „Dit kunnen we niet door onze strot krij gen". aldus Schelvis. DEN HAAG Minister Gardeniers is niet bereid het door een meerderheid van de Tweede Kamer gevraagde bedrag van 4 ton op tafel te brengen, dat nodig is om het voortbestaan van het Gewes telijk Orkest zeker te stel len. In een brief laat zij de Tweede Kamer weten wel bereid te zijn om de provin cie Zuid-Holland een extra bedrag van twee ton be schikbaar te stellen. Daar mee blijft het voortbestaan van het Gewestelijk Orkest, dat kampt met een enorm begrotingstekort, nog steeds onzeker. Medio september heeft een grote meerderheid in de Tweede Kamer de minister in de motie gevraagd de helft van de personeelskosten van Het Gewestelijk Orkest voor lang de positie van dit orkest nog niet is geregeld in een nieuw Orkestenbestel. Garde niers blijft zich in haar brief echter op het standpunt stellen dat de financiële verantwoor delijkheid voor het orkest bij provincie en gemeenten ligt. De provincie Zuid-Holland haar rekenirig te nemen, zo moet zelf maar zjen hoe zij de begroting van het orkest dek kend krijgt. Uitvoering van de motie zou volgens Gardeniers betekenen dat onrecht gedaan wordt aan de andere orkesten, omdat daar in enkele gevallen niet eens alle musici de het rijk worden gesubsidieerd. Indien ik de helft van de personeels kosten van het HGO voor mijn rekening zou nemen zou ik zonder meer het aantal mu sici bij HGO als een gegeven aanvaarden, zo stelt de minis ter. Volgens een woordvoerder, van het ministerie van CRM moet de toegezegde twee ton beschouwd worden als een ex traatje. ,Het ministerie van CRM heeft geen enkele ver antwoordelijkheid voor het or kest; dat is zuiver een zaak van de provincie Zuid-Hol- •land, aldus de CRM-woord- voerder. NHEIM Op een achter de Sassen- Hoofdstraat, tegeno- Bijdorpstraat, wordt moment hard gewerkt Role nieuwbouw van een Inghal/zalencentrum. centrum (3000 m2) vier zalen met een to- eers,»paciteit van 400 perso- )!t! E(en hal met 10 bowling- jn ia| en twee kegelbanen. prijj 'lonl kegelbanen worden Rol 117. gebouwd naar 'oud-hollands' model, zoals .ze voor de sloop van 'Het Bruine Paard' in Sas senheim in gebruik waren. Het bouwbedrijf Meijer BV wil in het hart van het centrum een bar met een open haard realiseren. Achtergrond voor de bouw van de bowlinghal en het zalencentrum vormt de stijgende populariteit van de bowlingsport en het gebrek aan zaal- en vergaderruimte in Sassenheim. ïn de bowlinghal komen wedstrijdbanen met een automatische score-telling. Volgens de bouwmaatschappij die het centrum zelf gaat ex ploiteren vormen de compu ter-gestuurde bowlingbanen een Europese primeur. De di rectie die bestaat uit de dames J.S. en R. Meijer denken het nieuwe bowling/zalencentrum in de zomer van 1981 te kun nen openen. Een tekening van de gevel van het nieuwe bowlingcentrum. IStl banèEN De officier van JassP kU de Haagse recht- n 'heeft tegen de 31-jarige r van D. uit Zoetermeer 'enonien aan de overval !e bestuurder van een 9. auto aan de Kopermo- in de Merenwijk op 7 iouwjt van dit jaar. Hierbij 01een postzak waarin gulden zat, geroofd. dat was niet het enige I0i; 'aarvoor de Zoetermeer- iertrecht stond. Hij zou vele barheden uit woningen ider meer Kortenhoef, :naar en Rijswijk hebben en. Verdachte maakte it van een groepje dat Ag de Rijnstreek actief was eerder zijn twee over- ^rd 5 van de PTT-auto door rhtbank tot forse straffen fjrdeeld. van D. ontkende volle- ^"Jtgeen hem ten laste was 4. Tijdens de overval in n zou hij rustig ergens kopje koffie heben ge ien. Verklaringen van met de mededeling dat een van de getuigen, ërvolging zal worden in- p vermoeden van lllllllllllllllllilllllll WARMOND Een aantal bewoners van de wijk Ende poel heeft onlangs een actie gevoerd voor groenvoorzie ningen in de wijk. Gistera vond werd een lijst met bij na honderd handtekeningen aan de verschillende verte genwoordigers van de raads fracties in de Warmondse gemeenteraad aangeboden. In de brief wordt onder meer gesteld dat Endepoel altijd is achtergesteld wanneer het ging om de verdeling van groenvoorzieningen. En het enige groen dat er staat, dreigt ten offer te vallen aan de zaag van de Warmondse plantsoe nendienst. Een woordvoerder van de dienst Gemeentewerken ver klaarde gisteravond dat het hanteren van zaag en snoei- schaar niet meer betekent dan normaal onderhoud. Soms moeten er wat struiken ver dwijnen waardoor andere de kans krijgen beter te groeien. De bewoners twijfelden aan het waarheidsgehalte van deze verklaring temeer daar er stammen van 15 cm en meer worden weggenomen. Door het verschuiven van de spoorlijn langs de wijk Ende poel komt een strook grond vrij die wellicht kan worden ingericht als groenvoorziening. De bewoners vrezen echter dat dit terrein binnen de kort ste keren gebruikt gaat wor den als parkeerterrein voor vrachtwagens. In de Van Was senaarstraat staan al veel vrachtwagens geparkeerd, het geen de nodige overlast be zorgt aan de omwonenden. De bewoners willen het liefst een aarden wal tot net boven de spoorrail laten aanleggen op de vrijkomende strook, waarop groen kan worden ge plant. Deze wal kan dan te vens dienen als geluidwering. Tijdens de rondvraag van de morgenavond te houden raadsvergadering, zal er wel licht aandacht aan de beweo- nersactie worden geschonken. VALKENBURG Zangve reniging 'Advendo' heeft gis teravond een geslaagde uit voering in het Dorpshuis ge geven. Met medewerking van het Valkenburg bejaar denkoor werd een groot aan tal liederen ten gehore ge bracht 'Advendo' bestaat uit ongeveer zestig leden. Het staat onder leiding van Peter Bontje, de directeur van de Katwijkse muziekschool. Misschien mede omdat het hier een propagan da-concert betrof, zong 'Ad vendo' geheel onbevangen. Het lukte het koor een pittig ritme aan te houden. Voor de êauze werd een werk van ach ten gehore gebracht. Na de pauze ging het koor op de wat luchtiger toer met het ten gehore brengen van werkjes van F. de Nobel en L. Karse- meijer. De twee koren werden op de piano begeleid door Pe ter Bontje. PROLOOG MOET LEIDEN TOT BETERE EN GOEDKOPERE GEZONDHEIDS ZORG LEIDEN Het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne heeft aan het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Rijksuniversiteit Leiden een subsidie toege kend voor onderzoek en ontwikkeling van een regionaal systeem van gezondheidszorg in de regio Leiden/Alphen. Dit onderzoek volgt op soortgelijke onderzoeken in vijf proefregio's in ons land, en neemt vijf jaar in beslag. Het heeft de toepasselijke naam PROLOOG (Project in de Regio Omgeving Leiden voor Onderzoek en Ontwikkeling van de Gezondheid) meegekregen. Het onderzoek beslaat de gebieden Bollen streek, Leiden en omgeving en Alphen en de merengebieden. In deze regio zijn honderden, gezondheidsinstellingen werkzaam die de zorg dragen voor zo'n 400.000 personen. Het onder zoek heeft tot doel inzicht te geven in proble- "men van samenwerking en coördinatie tussen de verschillende instellingen. Naar aanleiding van de uitkomsten hoopt men een model van zorgverlening te ontwerpen waarin zo efficiënt' mogelijk kan worden ingespeeld op de benoef- te van de bevolking. PROLOOG valt samen met de behandeling begin volgend jaar in de Tweede kamer van het Wetsontwerp Voorzieningen Gezondheids zorg. Bij deze wet wordt een belangrijk gedeel te van de bestuurlijke verantwoordelijkheid voor het functioneren van de gezondheidszorg van het ministerie naar de provincie ver plaatst. De provincie wordt hierbij geadviseerd door een Regionale Advies Commissie, waarin personen uit diverse sectoren van de gezond heidszorg zitting hebben. Ook bij het nu van start gaande onderzoek is een dergelijke com missie gevormd. PROLOOG is vanuit twee behoeftes tot stand gekomen. Enerzijds bestaat de indruk dat door een betere coördinatie in de gezondheidszorg de kosten zullen dalen terwijl anderzijds beter op de individuele behoeften van de patiënt kan woren ingespeeld. Prof. F. Doeleman van het instituut sociale geneeskunde van de Leid- se universiteit is de initiatiefnemer van PRO LOOG: „om te kijken hoe het in de gezond heidszorg reilt en zeilt hebben we een tijdje een hartpatiënt gevolgd. Toen bleek dat er nog heel wat schort aan de samenwerking tussen de verschillende instellingen waarmee de man in aanraking kwam. Alle instellingen werken te goeder trouw maar er is zo langzamerhand een situatie op getreden waarin de patient door de bomen het bos niet meer kan zien.jOok bij dit onderzoek willen we door bepaalde ziekte beelden te volgen er achter komen wat er schort aan de gezondheidszorg. Aan de hand van de uitkomsten zullen we trachten een nieuw model te ontwerpen. Het is de bedoeling dat de gezondheidszorg in de regio binnen vijf jaar volgens dit model gaat funktioneren". Model Dr. S.Shivananda, Amerikaans specialist in ge zondheidszorg-systemen en verbonden aan de John Hopkins School of Public Health, leidt het onderzoek. Hij schetst hoe samenwerkings modellen er uit kunnen zien: „de Hollandse gezondheidszorg staat bekend als één van de beste in de wereld. Dat wil echter niet zeggen dat het ook de best mogelijke resultaten ople vert. In de Hollandse gezondheidszorg kennen we, evenals in Amerika, een systeem waarin artsen en instellingen als zelfstandige onderne mers werken. In landen als Zweden en Enge land ziet het model er heel anders uit. Daar is de gezondheidszorg volledig in handen van de overheid". Dat het zo ver zou komen dat de in stellingen in Holland genationaliseerd zouden worden gelooft hij niet: „Het is helemaal geen gegeven dat gezondheidszorg in handen van de staat betere resultaten af zou werpen. Boven dien denk ik dat de publieke opinie in Holland weinig voelt voor een genationaliseerde ge zondheidszorg". Bij het onderzoek zullen deskundigen uit ver scheidene landen ingeschakeld worden. Buiten dr. Shivananda wordt deelgenomen door een deskundige van The University of Edinburgh en van de Univesity of Uppsala en de Scandi navian School of Public Health. Het eerste congres van deze 'Expert Committee' wordt vandaag tot en met 31 oktober gehouden. Hier zal dan de aanzet worden gegeven aan wat ge noemd wordt 'de langzame omvorming van de gezondheidszorg'. De initiatiefnemer professor Doeleman toont zich optimistisch over de re sultaten: „Over vijf jaar zullen we een hele verandering tot stand gebracht hebben". Gouden bruidspaar in Leiderdorp LEIDERDORP - Het echt- paar C.J.M. Meijnders-Kra- mer viert vandaag het 50-ja- rig huwelijksfeest in Huis ter Does aan de Klaproos kamp in Leiderdorp. Burge meester M.A. van der Have van Leiderdorp ging het gouden bruidspaar gis tern feliciteren. Mevrouw Meijnders werd 72 jaar geleden geboren in het Friese Joure. Daar trad zij ook in 1930 in het huwelijk met de heer Meijnders (77), een Am sterdammer van geboorte. Het echtpaar heeft zes kinderen, vier dochters en twee zoons en achttien kleinkinderen. De heer Meijnders is altijd in de horeca werkzaam geweest en klom .in deze bedrijfstak op tot chef-kok. De heer Meijnders is dertig jaar lang in die functie werkzaam geweest bij de In dustriële Club aan het Rokin in Amsterdam. Daar werkte hij tot aan zijn pensioen. De heer Meijnders kookt nog al tijd zelf in Huis ter Does tot ie ders volle tevredenheid. Me vrouw Meijnders puzzelt graag en breit de nodige kledings tukken voor kinderen en kleinkinderen. Het huwelijks feest wordt vandaag officieel gevierd. Over twee weken staat er nog een grootscheeps familiefeest op het programma van het gouden paar. Dievegges betrapt LEIDEN De bedrijfsre- chreche van V&D heeft gis termiddag twee Haage vrou-» wen van respectievelijk 19 en 20 jaar oud aangehouden, die in het bezit waren van gestolen goederen. De oudste van de twee had niet betaalde goederen ter waarde van tweehonderd gul den in haar bezit en haar col lega had goederen ter waarde van honderd gulden in haar boodschappentas.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7