Deining in Zuid-West over verbetering' woningen „Kantorenbouw wapen in de strijd tegen werkloosheid" PvdA tegen aanleg Rembrandtplein 3J VERHUIZING MOET VERBOUWING ONGEDAAN GEMAAKT WORDEN ieiden rijgt anvullende Jijdrage van .7 miljoen Jeugd Maredijk wil voetbalterrein Doorrijden na aanrijding Bootje uitgebrand 'AD LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 EN De fractie van dA gaat niet akkoord J Ide aanleg van een Rem- V pdtplein in Leiden. Het p maakt deel uit van de inen van ben w om de innering aan Rembrandt •J Ind te houden en zou *'30 gulden gaan kosten. PrpvdA wil bovendien een Kotndement indienen op de <0 Ordening 'steun aan on- lual1iemers in stadsvernieu- öe igsgebieden'. 22,per reageerden de Leidse tetenaars afwijzend op het plan om een plein aan te leg gen. Zij waren van mening dat de 30.000 gulden beter besteed kon worden aan de aankoop van kunstwerken. De PvdA- fractie sprak gisteravond een soortgelijke mening uit. Ook zij was van mening dat voor dit geld beter werken aange kocht konden worden. De fractie kwam er echter niet uit of de kunst ondergebracht moest worden in De Lakenhal of in Het Waaggebouw. Zij be sloot uiteindelijk om het colle ge via een motie te vragen om plannen voor de besteding van de 30.000 gulden te ontwikke len. Het plein zou dan gefinan cierd worden uit het fonds Bo- venwijkse Voorzieningen. Het raadslid J.Maat stelde voor de op de gemeenteraadsa genda van maandag staande verordening 'steun aan bedrij ven in stadsvernieuwingsge bieden' uit te breiden met een regel voor de werknemers. Uithaal Een werkgever die een beroep op het fonds wil doen dient volgens de fractie eerst zijn werknemers daarover te raad plegen. Een verslag van de werkgever-werknemers bij eenkomst is verplicht om voor steun in aanmerking te ko men. Wethouder C.Waal van Open bare Werken haalde gistera vond fel uit naar zijn collega wethouder Mevrouw J.Fase. De wethouder van Economi sche Zaken had op een partij bijeenkomst van de VVD ge zegd dat de tijd voorbij is dat het college in de stadsvernieu wingsgebieden een anti-bedrij ven beleid voert. Waal vond dat de wethouder deze opmer kingen eerst maar eens waar moest maken. „Het CDA zei bii de vorig jaar gehouden be grotingsbehandelingen ook al zo iets. Het is een onzin-ver- haaltje, juist door stadsver nieuwing kunnen bedrijven in leven blijven", aldus wethou der Waal. jra IDEN „Woningbouwvereniging Tuinstadwijk' voert onbegrijpelijk beleid met betrekking tot bewoners die e ihun woning een tussenmuur weggehaald hebben en wil jan' verhuizen. Zij maakt het deze huurders onnodig moei- 1,ajc met maatregelen waar niemand mee gediend is en die Poteen maar geld kosten". Aldus wijk vereniging 'Aktief in 'nli brief aan de woningbouwvereniging. De wijkvereniging intagt zich af waarom de woningbouwvereniging nu iaVns maatregelen neemt tegen het weghalen van tussen- iren, terwijl dit al een aantal jaren met medeweten van bestuur van Tuinstadwijk zou plaatsvinden. gaat de wijkvereniging om huurders die van een vierka- rflat een driekamerflat en van een driekamerflat een tweek- erflat gemaakt hebben in een aantal straten in Leiden Zuid- »st. Eén van de leden van de wijkvereniging die deze verbou- J ig in zijn woning aan de van 's Gravensandestraat liet uitvoe- Lji, de heer M. Lingerak, werd, toen hij wilde verhuizen, ge- pfronteerd met een rekening van de woningbouwvereniging 1 1760 gulden, waarbij geëist werd, dat de muur weer ge- atst zou worden. De wijkvereniging vindt dit onbegrijpelijk. |Q cretaris H. Kwik van Aktief: „De woning is door de verbou wing alleen maar verfraaid en toen de verbouwingen werden gevoerd, heeft men geen enkel bezwaar gemaakt. Er woont 1 bestuurslid van Tuinstadwijk in de Van 's Gravensande- aat. Zij weten dus dat de bewoners zelf bezig zijn met het op- S appen van hun huizen. Is de woningbouwvereniging soms te- ;r| 1 woonverfraaiing en tegen verbetering van het woongenot? een andere woning vonden de nieuwe bewoners het huis achtig zonder die muur, maar toch moest de muur er weer in. St de bewoners zelf hun huizen opknappen is ook noodzake- k, want het onderhoud door Tuinstadwijk blijft nog wel eens gebreke." ijkvereniging vraagt zich af of deze maatregelen van Tuin- ïdwijk geïnspireerd zijn door een opdracht van de afdeling - en woningtoezicht van de gemeente. De heer J. van de U( ever van bouw- en woningtoezicht: „Wij hebben op geen enke- id manier contact gehad met Tuinstadwijk over deze zaak. Strikt sproken is het wel noodzakelijk dat-de huurders schriftelijke it estemming hebben van de woningbouwvereniging, wanneer iets dergelijks willen doen. Als de bouwvereniging wil optre- n tegen huurders die geen schriftelijk toestemming hebben, lat zij dus in haar recht." Ook bij huisvesting weet men niets n deze problemen af. Aktief erkent, dat mensen die zijn gaan eken zonder schriftelijke toestemming fout zitten. -jnzinnig oningbouwvereniging Tuinstadwijk vindt de brief van Aktief izinnig. De heer F. van Ginkel, voorzitter van de woning bouwvereniging: „De heer J. Rietveld, opzichter van het bedrijf De Heer M. Lingerak op plaats, waar eerst de muur stond: „Waarom maakt de woningbouwvereniging er nu opeens zo'n punt van? dat voor ons de technische zaken van de huizen regelt, consta teerde onlangs dat er in een woning een muur gesloopt was. Wij hebben toen maatregelen genomen, omdat die muur is wegge haald zonder onze toestemming. De bewoners hadden daar geen enkel probleem mee. Dat was de eerste keer dat wij met dit ver schijnsel geconfronteerd werden. Wij zijn verantwoordelijk voor de technische staat van de huizen. Wanneer de zaak instort, krijgen wij de zwarte piet. Het is onbegrijpelijk wat Aktief doet. Zij blazen de zaak op. De heer Kwik is weer eens één van zijn stokpaardjes aan het berijden." De heer Rietveld: „Het ontbre ken van de muren, zal niet direkt tot gevolg hebben dat de zaak instort, maar ik begrijp niet dat de gemeente van niets weet. Ik heb het gerapporteerd." Aktief stelt dat een brief die op 4 september naar de woning bouwvereniging gestuurd is met vragen om opheldering over deze kwestie nog steeds niet beantwoord is. De heer Van Ginkel: „Dat kan wel kloppen, maar dat wordt veroorzaakt, doordat wij nog meer te doen hebben. Zij hadden op ons spreekuur moeten komen." De heer Kwik: Aan dat spreekuur heb je niets. Daarom hebben we Tuinstadwijk voorgesteld een informatie-avond te beleggen met de bewoners om deze problemen op te lossen." f'LS MINISTER ADVIES n|ROVINCIE VOLGT *EIDEN De wethouder - tn financiën, P. Bord e wijk, selde gisteravond tijdens Pvd A-fractievergadering ice dat de provincie de aan diende bijdrage voor 1979 >or Leiden op 7.7 miljoen eft gesteld. adviserend inspecteur voor gemeente-financiën had rder een bijdrage van slechts miljoen vastgesteld. Het >orlopig vastgestelde bedrag [t echter nog steeds aanmer- lijk lager dan het bedrag dat gemeente Leiden had wil- n krijgen. Het college van b 1 w achtte voor 1979 een bij- age van ruim 10 miljoen wdzakelijk. Een definitieve islissing over de hoogte van t 'aanvullende bijdrage over 79 wordt door de staatssecre- ris van Financiën genomen e zich daarvoor eerst nog zal ten adviseren door de raad >or de gemeentefinanciën. )e PvdA-fractie gaf gistera- ond blijk van haar teleurstel- ing over de trage besluitvor- ïing van de overheid wan eer het gaat om de vaststel- ng van de aanvullende bij- rage. „Ik begin met tegenzin an de begrotingsbehandelin- [en", aldus het raadslid M.Ko- ling: „we doen uiteindelijk Jaar wat". De PvdA-fractie al bij de begrotingsbehande- ingen een motie indienen daarin het college van b en w 'ordt gevraagd om bij het Mi- listerie op spoedige toewijzing an te dringen. Hoewel enkele straten In de Marewijk, zoals hier het Meermanshot, gedeeltelijk woonerf zijn geworden, heeft de jeugd toch nog te weinig ruimte om zo nu en dan eens een balletje te trappen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll BLEIjfr (CDA) OVER SCHUTTERSVELD: PETITIE MET 100 HANDTEKENINGEN LEIDEN De jeugd van de Maredijk wil wet houder DJ. Tessclaar van volkshuisvesting en bouw- en sportzaken een petitie aanbieden met 100 handtekeningen, waarin het verzoek om in de plannen voor het Schuttersveld een voetbal veldje op te nemen. De jongens hebben de wet houder verzocht de petitie vrijdagmiddag in ont vangst te nemen. De initiatiefnemers deelden een en ander gisteravond mee op een door het Komite Schuttersveld gehouden discussie-avond over de bestemming van het Schuttersveld. In een toespraakje vroeg Philip van Polanen, mede namens zijn vrienden, de aanwezige gemeenteraadsleden rekening te houden met hun sportieve verrichtingen: „Wij moeten nu op een pleintje voetballen maar ja, dan sneuvelt er wel eens een ruit. Misschien zou het leuk zijn als er aan ons werd ge dacht. U zou er wel voor moeten zorgen dat er dan geen honden op het terrein rondlopen." LEIDEN De meerderheid van de Leidse gemeenteraad blijft van me ning dat er op het Schuttersveld be halve woningen ook kantoren gebouwd moeten worden. Dat bleek gisteravond op een door het Komitee Schuttersveld gehouden discussie avond in het Speeltuingebouw aan de Maredijk. Over het aantal woningen dat gebouwd zou moeten worden, lie pen de meningen uiteen van 400 tot 800. De aanwezigen gemeenteraadsle den waren het er wel over eens dat er in ieder geval woningwetwoningen op het Schuttersveld moeten komen. De bijeenkomst was door het comité op gezet om de bewoners van de Mare- dijkbuurt nader te informeren over de plannen van dc gemeente met het Schuttersveld. In de discussie tussen de ongeveer 30 wijkbe woners en de vertegenwoordigers uit de ge meenteraad van PvdA, CDA, VVD, CPN, en PSP trad het werkgelegenheids-aspect op de voorgrond. De drie grote partijen zijn van me ning dat het aantal arbeidsplaatsen in Leiden de laatste jaren zo afneemt, dat de gemeente er niet onderuit kan kantoren te creeëren. De heer W. Bleijie (CDA): „Keer op keer blijkt dat het in Leiden slecht gaat, onlangs weer bij Wernink en Neveda. Wij moeten er van uit gaan dat er in de toekomst meer werkgelegen heid is te vinden in de dienstensector. Om daar ook in Leiden van te profiteren moeten er kan toren gebouwd worden. Het Schuttersveld is daar door haar ligging een goede plaats voor. Mocht in de toekomst blijken dat de behoefte aan kantoren afneemt, dan kan door de gefa seerde bouw een en ander teruggeschroefd worden." De socialist A. Groos sloot zich hierbij aan: „Sinds 1971 is er in Leiden verhoudingsge wijs twee maal zoveel werkgelegenheid ver dwenen in de industrie als in Nederland. Dit cijfer ondersteept de noodzaak van voorzienin gen voor dit soort banen." De CPN en de PSP en het comité zijn van deze noodzaak niet over tuigd. Mevrouw A. Ponsen (PSP): „Er is nog nooit met harde cijfers aangetoond dat er be hoefte bestaat aan kantoren op het Schutters veld, terwijl er in Leiden 6000 geregistreerde woningzoekenden zijn." De bebouwing van het Schuttersveld moet aan sluiten bij het kleinschalige karakter van de binnenstad. Aldus een stelling van het comité. De forumleden konden zich hiermee vereni gen. Zeer hoge flatgebouwen zien de gemeente raadsleden niet zitten. In hun optiek zouden flatgebouwen van vier tot acht woonlagen aan de Oestgeesterweg moeten komen. De hoogte van de nieuwbouw zou dan moeten aflopen in de richting van de Maredijk. Onder meer de heer Groos benadrukte de aanleg van een groenvoorziening. „Dit zou het karakter moe ten hebben van een buffer tussen de Maredijk- buurt en het Schuttersveld. Maar niet zodanig dat deze twee wijken volledig van elkaar afge schermd worden." Treurnis (1) De begrotingsbehandelingen naderen en dat dwingt ie dere fractie er toe zich nog eens te bezinnen op het be leid dat het komende jaar gevoerd zou moeten gaan worden. Het is dan ook een goed gebruik dat er bij de behandeling een grote stroom moties wordt ingediend waarin gevraagd wordt om een beleidsbijstelling. Zo nu en dan komen er ook nog wel eens moties op tafel waarin een fractie haar 'treurnis' over het beleid uit spreekt of erger nog, het beleid afkeurt. Het laatste heeft tot gevolg dat de wethouder aan wie de motie is gericht moet aftreden, of, wanneer de motie aan het college is gericht, het hele college moet aftreden. Treurnis (2) De fractie van de PvdA startte gisteravond haar voorberei dingen van de begrotingsbehandelingen met een inventari satie van welke fractieleden een motie zouden willen in dienen. „Maar niet te veel", aldus fractieleider J.Peters: het is beslist niet zo dat een fractielid heeft gefaald als hij of zij niet minstens drie moties heeft ingediend".Mevrouw H.Van Dongen deelde de fractie daarop mee dat zij een motie van treurnis wilde indienen over het door het colle ge gevoerde emancipatiebeleid. Peters was het met deze treurnis niet eens. „Een motie van treurnis moet hoogstens tegen een burgemeester worden ingediend maar zeker niet tegen een wethouder of tegen het college", aldus Peters: „dat schept politieke onduidelijkheid". Hij vond dat er of geen motie of een motie van afkeuring moest worden inge diend. Treurnis (3) Een groot deel van de fractie was het daarmee eens maar toonde zich uiterst terughoudend over het indie nen van een dergelijke motie. Wanneer deze zou wor den aangenomen zou immers het college (grotendeels bestaande uit PvdA wethouders) verplicht zijn om op te stappen. Argument voor het achterwege laten van de motie tras dat de fractie zelf te weinig 'had getrok ken' aan het emancipatiebeleid. De PvdA-ledenverga- dering deed onlangs een uitspraak in deze richting. „Het is belachelijk om dan de zwarte piet door te spe len aan de wethouder (in dit geval mevrouw Fase-red.) of aan het college", aldus fractievoorzitter Peters die evenwel verklaarde het niet eens te zijn met het stand punt van de ledenvergadering! Ook wethouder Waal ontraadde de motie. Ook als de motie aan de wethou der gericht is en hij wordt aangenomen kunnen de PvdA-wethoudcrs niet aanblijven", zei hij dreigend. Treurnis (4) Eind van het liedje was dat de fractie mevrouw Van Don gen verzocht om op de volgende vergadering schriftelijk duidelijk te maken waarom zij vond dat het emancipatie beleid niet uit de verf was gekomen. Maar daar had me vrouw Van Dongen weinig trek in: „ik vind het onzin om wat iedereen allang weet nog eens op te schrijven en zeker niet nu blijkt dat een meerderheid van de fractie geen trek heeft in de motie". Peters: „waarom niet, ik kan nog best overtuigd worden dat dit college moet verdwijnen". Me vrouw Van Dongen zal er nog eens over nadenken. Promotie Internist P.C.M. Rosekrans van het Leidcrdorpse Eli sabeth Ziekenhuis is vandaag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse Universiteit op een proefschrift over darm biopsieën. Promotoren waren prof. dr. A.J.Ch. Haex en prof. dr. Th. G. van Rijssel, beiden hoogleraar in Leiden. The Nits De formatie The Nits treedt zaterdag 1 november op in het Leids Vrije Tijdscentrum aan de Breestraat. Deze groep heeft zojuist een nieuwe langspeelplaat op de markt ge bracht. Werk van deze elpee wordt zaterdagavond ten ge hore gebracht. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden voor niet-leden; leden hebben twee gulden reductie. De zaal is geopend om negen uur. Vrijdagavond treedt in het LVC de Caboodle Band op. Toegangsprijzen voor leden en niet-leden, respectievelijk drie en vijf gulden. De groep The Nits Film van Kurosawa De film Derzoe O e zal a van de Japanner Akira Kurosa wa wordt donderdag 30, vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 november vertoond in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat. De film duurt tweeëneenhalf uur en speelt 'zich af in de wouden van Siberië, waar de na tuurmens Derzoe Oezala in harmonie leeft. Deze har monie wordt verstoord als hij gids wordt van landme ters. De film kreeg in 1975 een Oscar als de beste niet- Amerikaanse film. Alle voorstelligen beginnen om acht uur. LEIDEN De politie heeft vanmorgen om drie uur op het Rapenburg een 23-jarige Lcidenaar aangehouden, die een half uur eerder op de Wasscnaarseweg een ver- kccrspaal had geramd. Na zijn aanhoudiong verklaar de de automobilist, dat hij in een slip raakte. Vervolgens verloor hij de macht over het stuur en reed tegen de ver- keerspaal. De voorzijde van de auto werd zwaar beschadigd. LEIDEN Een kajuitbootje, dat aan een braakliggend t:r- rein tussen de Langcstraat cn de Oranjegracht lag afge meerd, is vanrhorgen uitgebrand. De 16-jarige eigenaar deed vanmorgen om half twee aangifte bij de politie. Vermoedelijk is het bootje opzettelijke in brand gesto ken. De waarde van het scheepje is niet bekend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3