FRANKRIJK BU VLAGEN BRILJANT Leefers stopt ii HGC bij Ruzie in schaatsbond TIMMAN BLUNDERT *e Raad tVVCS 0 mgelijk trassend Bies tKöln Hockey-international voor werk naar Hongkong FC Den Haag leeft zich uit België- Nederland niet in trek ZEIST De animo van de Nederlandse voetbalsupporter voor België-Neder- land (19 november in het Heyzelsta- dion in Brussel), is op dit moment ge ring. Van de 8000 kaarten heeft de KNVB er nog geen 4000 aan de man gebracht. Drie weken voor de wedstrijd uit groep 2 van de kwalificatieronde voor het WK-eindtoernooi in 1982 is er een dui delijke stagnatie opgetreden in de voor verkoop van de toegangskaarten. Op het bondsbureau in Zeist zijn nog 4000 staanplaatsen en 300 zitplaatsen voorra dig. LEIDSE COURANT (F WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 PAGINA 17 it maanden ir supporter talke ENKIRCHEN In Gel- chen is gisteren een 33- voetbalfan van Schal- veroordeeld tot een ge- lisstraf van acht maan- werd schuldig bevon- het afpakken van èen en shawl van een r van VFB Stuttgart, èze club in het voorjaar lialke op bezoek kwam. Du hij van een andere Ier de vlag hebben afge- lerwijl hij bij deze gele d ook de vlaggestok sou i gebroken. e, dat een aktie „een stadion" in samenwer- iet de plaatselijke politie iv heeft gezet, treedt ri- op tegen vandalisme de toeschouwers. Enkele ;e fans zullen een dezer voor de kinderrechter geleid. igt trouwens een splitr j het in degradatienood ende Schalke. Een kapitaalkrachtige aan- s wil de club een finan- njectie van 5,1 miljoen (zo'n 5,6 miljoen gulden) lenVan dat bedrag kan Ijoen mark worden be- vd als gift. Voorwaarde dat het nieuwe bestuur vereniging opstapt. On- eiding van voorzitter loachim Fenne voert :e momenteel een zuinig dat op sanering van de ging is gericht. ROTTERDAM Drie leden van het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond (KNSB) heb ben in een brief aan het dage lijks bestuur te kennen gege ven hun functies met onmid dellijke ingang ter beschik king te stellen. P. Bliek, voor zitter van het gewest Zuid- Holland, W. YVijnia, voorzitter van het gewest Friesland en I. Bergsma, voorzitter van de landelijke technische commis sie kortebaan kunnen zich niet langer verenigen met de handelwijze van het dagelijks bestuur inzake de toewijzing van het wereldkampioen schap allrounders 1982 aan Assen. In 1982 bestaat de KNSB hon derd jaar. Ter gelegenheid van dat eeuwfeest is de organisatie van het wereldkampioenschap voor allrounders in een zeer vroegtijdig stadium aan Ne derland toegewezen. In 1977 legde het gewest Zuid Holland op zijn algemene ledenverga dering in Ter Aar irv aanwe zigheid van bondsvoorzitter Van Laer al een claim op de organisatie. Zuid-Holland zou bij die gelegenheid bepaalde toezeggingen zijn gedaan door Van Laer, die dat evenwel ontkent Het evenement zou gehouden worden in Den Haag, omdat op hetzelfde tijd stip het 90-jarig bestaan van de internationale schaatsbond (ISU) op de plek van zijn op richting (Scheveningen) ge vierd k^n worden. altijd een aparte plaats ingeno men in het Nederlandse hoc- keygebeuren. Dat had hij te danken aan zijn speelstijl die niet zo Hollands oogde, maar meer naar de Aziatische speel- vorm neigde. Onder meer dank zij hem kon Nederland zich daarom ook de afgelopen jaren op het internationale topniveau bewegen. Wouter Leefers spel had iets extra's. Hij speelde daarom ook zo'n verdienstelijke rol in het ge heel. „Mijn inbreng in het Ne derlands elftal is de laatste ja ren steeds groter geworden. Mijn speelstijl is voor de leek misschien minder spectaculair als die van Paul Litjens met zijn harde strafcorners, of die van Ties Kruize met zijn fraaie scoops; maar ik heb wel altijd een duidelijke waarde ring van de kant van de insi ders geproefd. Daarom vond ik toch een grote bevrediging in mijn spel bij Oranje", aldus Leefers. Aangetrokken Het buitenland heeft Wouter Leefers altijd aangetrokken. „Nadat ik mijn studie als eco noom had afgerond, heb ik ruim een jaar geleden een ei gen handelsonderneming in Nederland opgezet. Ik deed dat met de bedoeling na de Olympische Spelen eens ver der te kijken wat er te koop was. De Spelen gingen helaas niet door en toen ben ik me in Nederland gaan oriënteren. Mijn bedoeling is altijd al ge- iAG De Hoge Raad rnold Mühren (lees: ag voor contractspe- CS) in het ongelijk inzake zijn bezwaren iet vergoed ingensys- de beroepssector van erlandse voetbal. In lt heeft de Hoge Raad r Mühren ingestelde leroep op juridische verworpen en stelt I de kwestie Mühren oe^chtmatig gehandeld jwijzigj^uhren werd halver- ndaag. seizoen 1977/'78 door rden foaderd. Op dat mo- n zal >ncj de Volendammer entijd ntract bij FC Twente. moetchedese club vroeg a speler een vergoe- naar de opvattingen ïeuw j en Mühren aan de te was> gevraagde der mjon, vormde een on- 6esMelijk struikelblok en commjjang gjng niet door. iders. ging hiermee niet ak- ïota n<ij was van mening dat beide FC Twente onrecht- en k las geha**deld en dat recht jnmerd werd in zijn !van handelen. Waar- I zijn beroep als voet iet meer kon uitoefe- t 1)S. deelde die mening ide Mühren in zijn po- £jalsnog via de rechter a-jk te bewerkstelligen. ug 2- URG Het schijnt FC n trainer Rinus Mi- leen goed te gaan in de [tse voetbalcompetitie, iet in andere ontmoe- Na verlies in het Cuptoernooi tegen Bar- moest FC Köln giste- rassend een nederlaag ren tegen de tweed e-di- ib SC Freiburg: 31. t de tweede ontmoeting >eide verenigingen. Het ïuel in de derde ronde toernooi om de West- leker, met bij Köln trai- feddergott nog op de vas in 11 geëindigd, jerwall, de trainer van stduitse voetbalelftal, is fning dat Rinus.Michels ider officiële Westduit- inerslicentie in staat 'orden gesteld FC Köln ch te leiden. „Ik zou t wagen zo'n man naar •lbanken terug te stu- us Derwall. „Als trai- een ploeg die in een |i om de wereldtitel als eindigde en Van Ajax keer de Europese be- heeft hij alle noodza- kwalificaties". 1stra f nederlaag [OVIA De spelers tt Liberiaanse voetbal- hangt sinds het begin tze week een gevange- if boven het hoofd, in- Ij in een interlandwed- ten nederlaag lijden. uiterst merkwaardige jpaling is afkomstig van 1 K. Doe, het Liberiaan- tshoofd. Hij nam het be nadat het Liberiaanse !n Monrovia tegen Mali rder was gekomen dan lijkspel van 11. „Zo- je president van Liberia fil ik dat onze nationale geen interlandwedstrijd rerliest", lichtte Doe zijn (oe. i DEN HAAG Het Neder lands hockeyteam heeft op nieuw een enorme aderla ting moeten ondergaan. Na dat Ron Steens vorig seizoen reeds aankondigde te stop- Een met internationaal hoer ey en André Bolhuis dat besluit onlangs nam, zal nu ook de technicus Wouter Leefers niet meer voor de se lectie van coach Wim van Heumen beschikbaar zijn. De sterspeler van HGC en het Nederlands team ver trekt per 1 december naar Hongkong waar hij in dienst zal trekken bij Borsu- mij Wery. In korte tijd ziet Van Heumen een aantal ge routineerde spelers, samen goed voor zo'n vierhonderd interlands, uit zijn selectie wegvloeien en de vraag dient "zich aan of die klap niet te hard zal aankomen. Het besluit van Wouter Lee fers staat in ieder geval vast. „Op een gegeven mo ment moet je toch aan de toekomst gaan denken", zegt de Hagenaar. „En die ligt niet bij het hockey, maar in mijn werk. Daarom vind ik het ook niet zo erg afscheid te nemen. Tenslotte heb ik in het hockey alles wel mee gemaakt". Wouter Leefers heeft in de tien jaar dat hij het Neder lands hockey diende, nadat hij op 17-jarige leeftijd in Mün- chen tegen Canada zijn debuut in het nationale team vierde. weest voor een bepaalde tijd naar het buitenland te gaan. Welnu, ik had wat contacten. Ruim een maand geleden zou ik naar Parijs vertrekken. Omdat dat bedrijf in de niet zo aantrekkelijke autobranche zat en ik weer andere moge lijkheden kreeg, heb ik daar van afgezien. Totdat ik tien. dagen geleden het aanbod kreeg naar Hongkong af te reizen. De bedoeling was per half november, maar dat tijd stip vond ik iets te abrupt. Vandaar dat het 1 decepiber is geworden. Hongkong is het handelscentrum van het Oos ten. Dat trekt mij enorm en mijn vrouw heeft er ook wel zin in, hetgeen de stap nog vrij eenvoudig maakt". „In Hongkong woont een aan tal Nederlanders, van wie ik er een paar ken. Dus ik stap niet geheel in het luchtledige. Daarnaast krijg ik de moge lijkheid nieuwe contacten op te doen. Dat vind ik een boeiend aspect van het leven. Ik wil daar wel weer gaan hockeyen, maar het peil ligt zo laag dat ik me er weinig van voorstel. Ik denk daar wat aan squash te gaan doen en voorts wil ik weer gaan tennissen. Ik heb vroeger in het bondsteam met mensen als Louk Sanders en Fred Hemmes gespeeld. Ik moest toen kiezen tussen ten nis en hockey en ik dacht het niet slecht gedaan te hebben. Tenslotte heb ik in het hockey alle mooie dingen meegemaakt en het was maar de vraag ge weest of ik me in het tennis Wouter Leefers glipt weer eens door een verdediging heen. Hier laat de middenvelder van HGC twee verdedigers van SCHC achter zich. ook met de internationale top had kunnen meten". Het besluit van Leefers, die twintig jaar bij HGC heeft ge speeld, werd volgens eigen zeggen, toch wel enthousiast ontvangen. „Ik heb de beslis sing eerst bij de club bekend gemaakt. Coach Ton van Gils vond het voor HGC uiteraard wel jammer, maar was toch vol belangstelling. Omdat ik een belangrijke rol vertolkte bij HGC, zal hij de samenstel ling van zijn team moeten wij zigen. Ik kan echter nog een aantal belangrijke wedstrijden meedoen. Zondag spelen we in Utrecht tegen Kampong. Als we die partij winnen, staan we vier punten voon op de con currentie. Ook de moeilijke wedstrijd tegen Bloemendaal maak ik nog mee, zodat we als de winterstop intreedt al aar dig op weg naar een goede eindklassering moeten zijn. Met Wim van Heumen heb ik ook een goed gesprek gehad. Hij zag ook in dat mijn toe komst belangrijker was en we hebben eigenlijk weinig over de toekomst van het Neder lands team gepraat". Niet rooskleurig Een zaak die echter wel de no dige vraagtekens gaat oproe pen. Het vertrek van Leefers is opnieuw een behoorlijk ver lies voor Oranje. Omdat Ne derland in de laatste inter lands tegen Australië toch al niet optimaal functioneerde, lijkt de toekomst er niet al te rooskleurig uit te zien. Wouter Leefers: „Ik ken Wim van Heumen als een man die niet graag afgaat. Daarom heeft hij jaren een beroep op de routi niers gedaan. Die hebben nu voor een deel het bijltje erbij neergelegd. Ties Kruize, Paul Litjens, Tim Steens en Theo- door Doyer zijn nog over van de oude generatie. De opvol gers staan nog niet klaar en die ontwikkeling had er vol gens mij wel moeten zijn. Dat is jammer. In januari is de gro te internationale krachtmeting in Karachi met de gehele wereldtop. Die zal, denk ik, niet al te gunstig verlopen en daarna zal men toch naar de WK van Bombay in '82 moe ten werken. Desondanks zie ik wel degelijk talent rondlopen. Hidde Kruize en Maarten van Grimbergen zijn jongens die over een paar jaar het team moeten kunnen dragen- Het Nederlands elftal is een zaak die me nog wel degelijk bezig houdt. Het is echt niet zo dat ik denk: ik ga weg en bekijk het maar". De rol van Leefers in Oranje is in ieder geval uitgespeeld. „Ja beslist. Ik verwacht drie jaar in Hongkong te verblij ven. Daarna is de kans groot dat ik elders in het buitenland wordt geplaatst en al kom ik terug naar Nederland, dan nog denk ik dat de ambitie en con ditie niet meer aanwezig is om terug te komen. Ik vind het trouwens wel mooi om op mijn hoogtepunt afscheid te ne men". DENNIS MULKENS BUENOS AIRES In de achtste ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Bu enos Aires heeft Jan Timman zijn eerste nederlaag opgelo pen. De Amsterdamse groot meester verloor van de Argen tijnse „vetertan" Miquel Naj- dorf. De Deen Bent Larsen be hield de leiding door remise overeen te komen met wereld kampioen Anatoli Karpov. In de negende ronde hebben Lar sen en Timman (wit) hun on derlinge partij afgebroken. De nederlaag van Timman te gen Najdorf was eigenlijk de opmerkelijkste gebeurtenis van de achtste ronde. Vooral de manier waarop het verlies tot stand kwam. Timman speelde met de zwarte stukken uiterst secuur en bouwde in het verloop van de partij een winnende stelling op, waarin hij een pluspion bezat. In de eindfase werd de Amsterdam mer het slachtoffer van een vlaag van schaakblindheid. Hij beging een vreselijke blunder, hetgeen hem een kwaliteit kostte en zijn eerste nederlaag inhield. De Deense grootmeester speelt tot op heden een grandioos toernooi. Van de acht afge speelde partijen zette hij er zes in winst om en remiseerde twee keer. Met zeven punten gaat de grillige Lareen onbe dreigd aan de leiding. Uitslagen achtste ronde: Najdorf (Arg)—Timman (Ned) 1—0, Larsen (Den)Karpov (Sov) 1/2 1/2, Ljubojevic (Joe)Panno (Arg) 10, Andersson (Zwe)Balasjov (Sov) 1/21/2, Kavalek (VSt)Giar- delli (Arg) afgebr., Quinteros (Arg) Hort (Tsj) afgebr., Browne (VSt) vrij. Negende ronde: Hort-Najdorf L/2- 1/2, Panno-Andersson 1/2-1/2. Kar- pov-Kavalek 1/2-1/2, Browne-Quin- teros 1-0, Balasjov-Olafsson 1-0, Tim- man-Larsen afgebroken. H Stand: 1. Larsen 7 punten en 1 afg„ 2. Ljubojevic 5 1/2 uit 8, 3/4 Karpov en Andersson 5, 5. Timman 4 1/2 2 afg.. 6/7. Kavalek en Najdorf 4 1/2 1 afg., 8. Hort 4 1 afg., 9. Panno 3 en 1 afg., 10. Balasjov 3, 11. Quinteros 2 1/2 2 afg.. 12. Giardelli 2 1/2 1 afg. (uit 8), 13. Browne 2 1/2+1 afg., 14. Olafsson 2 1/2 en 1 afg. DEN HAAG FC Den Haag heeft zich gisteren in een oefenwedstrijd tegen NSEM kunnen uitleven. De eredivisieclub won met 14-0 van de amateurs, die in de tweede klasse B van de za terdag HVB uitkomen. Fred Goemans was het best op dreef, hij maakte vijf doelpun ten. De ovéïige treffers kwa men van Henk van Leeuwen (3), Guido Pen (3), John Jan sen, Chris Treling en Simon van Vliet. Het C-team van FC Den Haag had het heel wat moeilijker te-, gen vierdeklasser RA VA: 2-1. Theo Jansen, gastspeler van ODB, en Ron Seliers brachten de stand op 2-0, waarna Nico van Lieshout tegenscoorde. DORR speelde 0-0 tegen een combinatie van RVC en Tone- gido won met 4-0 van DUNO. Sportwereld DEN HAAG VIOS speelt morgenavond op eigen veld om 20.00 uur een oefenwed strijd tegen de eerste-divisie- club FC Vlaardingen. 't HARDE In de tweede wedstrijd van het zaalhandbal- toernooi voor militairen heeft Nederland gelijkgespeeld met 15-15 tegen Frankrijk. Jong Oranje verloor met 20-15 van West-Duitsland. DEN HAAG Oud-wereld kampioen Isar Koeperman, die pas nog afzegde voor een tweekamp met Wiersma, neemt deel aan de strijd om het wereldkampienschap. die in december in Mali wordt ge houden. DUISBURG Het Neder lands ijshockey-bondsteam heeft in een oefenwedstrijd te gen Duisburg verloren met 11- 3 (5-1, 2-1, 4-1). FRANKFORT Het Neder- land-Westduitse koppel Pij- nen-Braun heeft de zesdaagse van Frankfort gewonnen. PARIJS Aan de opmerkelijke weder opstanding van het Ierse voetbal is gis teravond in Parijs een abrupt einde ge komen. De Ieren, die onder leiding van hun coach Ian Hand uit drie wedstrijden vijf punten hadden verzameld, werden in de interland tegen de Fransen gewogen en te licht bevonden. De overwinning van 20 die een Bij vlagen sprankelende Franse equipe bereikte, was een magere afspiegeling van het krachtsverschil. Want Ierland heeft, op een korte fase in de tweede helft na, geen echte mogelijk heden gehad om ook in Parijs te stunten. Michel Hidalgo, de coach van de Franse nationale ploeg, had het vooraf al bree duit in de Franse kranten laten zetten: „Ik vermoed dat we niet al te veel tegen stand zullen krijgen". Hidalgo kon zeker zijn van zijn zaak. Als spion was hij aan wezig geweest bij de wedstrijden in Du blin tegen Nederland en België. De Ieren, die gesteund werden door een enthou siast publiek toonden ook toen niet dat 'zij een potentiële kanshebber zijn voor een plaats in de eindronden van bet wereldkampioenschappen over twee jaar in Spanje. Frankrijk heeft Ierland gepijnigd en ont- leed.'Ian Hand, beaamde dat hij geklopt was door een ploeg, die meer kwaliteit had. „Als ik Frankrijk vergelijk met België en Neder land gaat mijn voorkeur uit naar de ploeg, die ons hier heeft geklopt. Het is een com pleet team. Ik heb er geen andere woorden voor". Voor de eerste keer sinds maanden kon Hi dalgo weer beschikken over zijn sterke for matie. Rocheteau, een van de sterren tijdens het W.K. in Argentinië, die na de reis naar Zuid-Amerika met een ernstige vormcrisis te kampen had, was door Hidalgo weer ge selecteerd. En de jeugdige Tigana, van Olympique Lyon, is dit seizoen oezig zijn carrière veel glans mee te geven. In de oe fen-interland tegen de Sovjet-Unie mocht hij debuteren. Een maand later veegde hii met zijn ploeggenoten Cyprus van het veld (70 in Nicosia) en gisteren stond hij voor de zware taak om Liam Brady te bedwin gen. d 25-jarige Tigana slaagde daarin volle dig. Tigana stond aan de basis van het ope ningsdoelpunt. Met een fantastische lob bracht hij in de tiende minuut aanvoerder Platini in stelling. De routinier, die zich door die pass opeens volkomen vrij voor Peyton bevond, maakte het karwei profes sioneel af. Met de borst maakte hij de bal dood en schoof deze even later uiterst be heerst in de hoek (1-M)). Deze vroege treffer zette het Pare des Princes (45.000 kijkers) op stelten. Opgezweept door het publiek vloog Frankrijk op zijn tegenstander af. Het was opvallend te zien hoe de Ierse profs, die toch wekelijks in de Engelse league uitko men, werden weggespeeld. Maar hoe bril jant het spel ook was, de Fransen slaagden er niet in de score uit te bouwen. Het zeer duidelijke krachtsverschil dat de eerste helft kenmerkte, bleef na rust uit. De Fransen werden pas weer wakker toen Hughton tien minuten na de pauze een enorme kans liet liggen en de Spaanse scheidsrechter even later de zaak voor Frankrijk klaarde door een gave treffer van Robinson af te keuren. Volgens Castillo was er hands gemaakt. Ian Hand maakte zich boos over deze geweldige black-out. „Dat kost ons misschien de kwalificatie voor Spanje", mopperde hij. „Ik ben er zeker van dat niemand een overtreding heeft gezien". Die slag zijn de Ieren niet meer te boven ge komen. Brady kwam weer volledig in de greep van Tigana en ook Grealish, die tegen Nederland en België nog voor verrassende openingen had gezorgd, stumperde voort op het middenveld. Slechts één spelpatroon voerden de Ieren nog in hun bagage mee: aanvallen. De ruimte die Frankrijk daar door kreeg bleek dodelijk. Nadat Rocheteau en Six vanaf enkele meters nog geen kans hadden gezien om Ierland definitief terug te werpen, gelukte het invaller Zimako wel. De „zwarte parel" van St Etienne kwam in de ploeg voor de uitgebluste Lacombe. Nog geen vijf minuten nadat hij in het veld was gekomen wriemelde hij de bal langs Peyton (2-0). Scoreverloop: 10. Platini 1—0, 78. Zimako 2—0. Scheidsrechter: Castillo (Spa). Toeschouwers: 45.000. Frankrijk: Drops; Battiston. Specht, Lopez, Bossis; Larios, Tigana, Platini (Petit); Roche teau, Lacombe (Zimaho), Six. Ierland: Peyton; Langan, Lawren- son, Moran. Hughton; Martin (Ryan), Brady, Grealish; Robinson. Stapleton, Heighway. Stand groep 2: 1. Ierland 4, 2. 1. 1. 5, 6-6. 2. Frankrijk 2, 2. 0, 0. 4, 0-0. 3. België 1, 0. 1. 0. 1, 1—1. 4. Nederland 1. 0. 0. 1, 0, 1—2. 5. Cyprus 2. 0. 0. 2, 0. 2—10. Oe Fransman Rocheteau in een balvaardig duel met een Ierse verdediger.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17