Vraagtekens blijven tot op 4 november j'JKhomeiny zorgt voor doorbraak dn gijzelaarsaffaire UNESCO wil onderzoek naar pers voortzetten "Solidariteit gaat met Poolse premier praten TV-DEBAT BRACHT GEEN DEFINITIEVE SCHEIDING Ontmoeting van paus en Schmidt in slot bij Brühl Geen opschorting keuze Labourleider Visie op wereldproblemen vaak gelijkgericht JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 PAGINA 15 CLEVELAND Onder de aanhangers van beide presidentskan didaten was de vraag wie het grote televisie-debat van vannacht heeft gewonnen snel opgelost. In de tijdelijke hoofdkwartieren in Cleveland startte elke partij onmiddellijk na afloop van de uitzending een onvervalst overwinningsfeest en de beide kandi daten verklaarden zich „allerminst aangeslagen" te noemen. Maar voor de rest waren er, ondanks de opiniepielingen die een klein voordeel voor Reagan aantoonden, voornamelijk vraagte kens, waarop het antwoord pas wordt gegeven als de Amerika nen volgende week dinsdag naar de stembus zijn gegaan. John Anderson, de onafhankelijke kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap die niet werd uitgeno digd voor het grote debat tussen Carter en Reagan, hield vannacht een tv-debat in zijn eentje. Terwijl Carter en Reagan in Cleveland spraken, volgde Anderson dit debat op een groot televisiescherm (rechts) in Was hington, waarna hij antwoordde op vragen en opmerkingen die in Cleveland werden gemaakt. Een kleine vier miljoen mensen volgden de one-man show van Anderson. In de oude concertzaal van Cleveland, waar meer dan een jaar van intensief campagne voeren werd samengeperst in een debat van 90 minuten, heerste na afloop de vrij algeme ne mening dat Reagan zijn vertrouwdheid met camera's goed in eigen voordeel had uit gebuit. Zij presentatie was duidelijk beter dan die van Carter, die al zijn hele ambtsperiode gebukt gaat onder een weinig opwindende presentatie van soms hele verstandige tek sten. Hoewel geen van beide sprekers een fatale blunder maakte, zorgde Reagan voor een op merkelijke uitspraak die zijn toch al geringe populariteit bij de zwarte kiezers niet ten goe de zal komen. Sprekende over de nog steeds bestaande rassenproblematiek in de VS zei hij: „Toen ik jong was, wisten de mensen niet eens dat er een rassenprobleem was". Presi- dent Carter haakte hierop in door te zeggen dat „de mensen, die er het slachtoffer van waren, het probleem wel degelijk kenden". In dezelfde sfeer botsten Carter en Reagan over het amendement op de grondwet inzake de gelijkberechting van mannen en vrouwen. De president verklaarde dat de verwerping van het amendement „een zeer zware slag zou zijn voor de mógelijkheden van de vrouw". Reagan antwoordde daarop dat hij „voor de, rechten van de vrouw is", maar dat het amendement vrouwen zou kunnen bero ven van „discriminaties die aan vrouwen toe behoren". Het debat was door een zeer strakke organi satie allesbehalve levendig. Het panel van vier landelijk bekende journalisten stelde weliswaar vragen, maar noch Cafter noch Reagan werd het vuur al te na san de sche nen gelegd. Toch slaagde Carter erin het oor log en vrede-onderwerp, waarmee hij gétuïge de opiniepeilingen de laatste weken verdien stelijk heeft gescoord; opnieuw uitvoerig aan de orde te stellen, overigens zonder dat het hem veel voordeel opleverde. In feite heeft de strijd tussen Carter en Rea gan zich al geruime tijd toegespitst op de po- gingen van Reagan om een meer gematigde indruk te maken en Carters strategie om Reagan terug te duwen op de plek waar hij vandaan komt: de zeer conservatieve hoek. Het debat maakte daar geen uitzondering op. De eerste indruk is, zoals gezegd, dat het „historische" debat niet die invloed op de verkiezingsuitslag zal hebben als door de Amerikaanse media was verondersteld. En als er dan toch een winnaar van het debat moet worden aangewezen, dan lijkt dat de Amerikaanse kiezer, omdat zij vannacht voor het eerst de kans kregen de twee belangrijk ste presidentskandidaten anderhalf uur lang zij aan zij en niet onderbroken door reclame boodschappen aan het werk te zien. 'rotest tegen janleg van Men weg leer dan 3000 inwoners an Frankfort en omgeving ^^ebben bezit genomen van bos in de buurt van et vliegveld om te protes- iren tegen de aanleg van en nieuwe weg ter plaat- I e. De betogers werden la- tr door de politie verdre- en. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zal op 15 november in het slot Augustusburg bij Brühl met paus Johannes Paulus II van gedachten wisselen. Dit is vol gens goedingelichte kringen in Bonn het resultaat van een langdurig protocollair touwtrekken tussen de Westduitse- regering en het Vaticaan. .Aanvankelijk nam de Westduitse regering het standpunt in dat de paus, net als vele andere staatshoofden, naar het bureau van de bondskanselier diende te gaan voor een gesprek met Schmidt. Het Vaticaan daarentegen wilde dit gesprek laten voe ren in het kader van de officiële ontvangst op het slot bij Brühl, waar bondspresident Karl Carstens ter ere van de paus een ont vangst zal geven voor politici en vertegenwoordigers van be drijfsleven, vakbonden, wetenschap en kunst. STAKING INDIEN GEEN RESULTAAT IDANSK De vrije Poolse vakbond Soli- ariteit heeft de uitnodiging van premier 'inkowski aanvaard om vrijdag besprekin- en te voeren in Warschau. Mochten deze tfderhandeling geen resultaat hebben, dan al op 12 november een algemene staking in 'olen worden uitgeroepen. plidariteit heeft aan vice-premier Jagielski, j lie naar Gdansk was gekomen, een aantal eisen voorgelegd. Deze eisen houden onder meer in: de registratie van Solidariteit wordt door de re gering aanvaard zonder de door de rechter aan gebrachte wijzigingen in de stétuten, waarin de rol van de communistische partij wordt onder streept; een bekendmaking in de media, dat de regering Solidariteit zonder wijzigingen erkent; de nieuwe (vrije) vakbonden moeten onmiddel lijk toegang krijgen tot de massamedia en een. eigen drukkerij krijgen; verbetering van de voorraden en het invoeren van vleesbonnen zo mogelijk nog voor kerstmis; verbetering van het systeem voor loonsverhogingen; registratie van de vrije boerenbond en het weer in dienst nemen van mensen, die hun baan om politieke redenen zijn kwijt geraakt. vDe DDR g^t met ingang van morgen het ver keer met Polen inkrimpen. Dit heeft het Oost- duitse persbureau ADN bekend gemaakt. Het verkeer tussen beide landen had tot dusverre plaats zonder visum .of paspoort. Volgens ADN móeten burgers uit de DDR in de toekomst voor hun privébezoeken aan Polen een uitnodiging van hun gastheer laten zien. Daarna moet uit Polen een bevestiging komen voor de reis. Poolse onderdanen hebben bij hun bezoek aan de DDR eveneens een bevestigde uitnodiging nodig. Waarnemers beschouwen de maatregelen als een nieuwe poging van de DDR om de uit Polen afkomstige liberalisatie- golf in te dammmen. ÉIERAN Irans geestelijke leider aya- ih Khomeiny heeft gisteren op de natio- Iraanse feestdag in een overwegend fi- fische toespraak met geen woord gerept iver de gijzelaarsaffaire, ofschoon hij sprak lot afgevaardigden van het parlement dat leze kewestie in behandeling heeft. Er was jnet spanning gewacht op de toespraak van Lhomeiny in de hoop dat de impasse in het raanse parlement bij de discussie over de roorwaarden voor vrijlating van de gijze- aars doorbroken zou kunnen worden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse aken zei na kennisname van de toespraak een commentaar te hebben „want wij heb- >en geen hoop en wij kunnen dus moeilijk eleurgesteld worden". Iet Iraanse parlement heeft vanmorgen het lebat over de gijzelaars hervat. Verscheidene arlementslëden en waarnemers bij het debat 'at achter gesloten deuren wordt gehouden, lie- in weten dat het parlement voornemens is het ijzelingsvraagstuk te bespreken tot er een be- luiit is genomen. Ie Westduitse televisie meldde gisteren dat de it zeven man bestaande parlementscommissie die zich over de voorwaarden buigt die aan de Verenigde Staten moeten worden gesteld, een eis heeft toegevoegd aan de vier bestaande voor vrijlating. Naast teruggave van de rijkdommen van de overleden sjah, het ongedaan maken van de bevriezing van de Iraanse tegoeden bij Amerikaanse banken, een garantie dat de VS zich niet mengen in Iraanse aapgelegenheden en de belofte dat de VS geen eisen stellen aan Iran tengevolge van de gijzelneming wil de co- missie drie uur zendtijd op de Amerikaanse te levisie. Het Iraanse parlement zou voor de Amerikaanse televisie zijn standpunt over de kwestie van de gijzelaars willen verduidelijken aan het Amerikaanse volk. De Westduitse tele- vie meldde dit te hebben vernomen in Teheran. Het doorgaans goed ingelichte Franse dagblad Le Monde schreef gisteren dat dat er in de Maj lis slechts een kleine meerderheid voor vrijla ting is voor vrijlating. 87 van de 200 parle mentsleden zouden alles in het werk stellen om de vrijlating uit te stellen en er zwaardere eisen aan te verbinden. Toen maandag de berichten over de Iraakse beschieting van Dezfoel met raketten binnenkwamen, slaagden deze parle mentsleden erin op de golven van de emoties het debat te verdagen naar vandaag. Thatcher: geen concessies aan hongerstakers LONDEN De Britse pre- king zijn gegaan, om zo de sta- groiet de vrees dat de voorlo- mier Margaret Thatcher heeft tus van politieke gevangene af pig vleugel van de IRA van gezegd, dat haar conservatieve te dwingen. plan is om rond kerstmis een regering niet zal toegeven aan serie bomaanslagen te plegen de eisen van zeven Ierse guer- „Er komen in geen geval con- in Londen en andere Britse rillastrijders, die in een Noord- cessies", zo heeft zij in het La- steden, ierse gevangenis in hongersta- gerhuis verklaard. In Londen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De poging van Labour linkervleugel om te voorkomen dat de socialistische Kamerfrac tie deze week niet zou overgaan tot de verkiezing van een nieuwe leider, is mislukt. Het linkse voor stel in dit verband werd gistermiddag verworpen met 119 tegen 66 stemmen. De Kamerfractie van Labour bestaat uit 269 afgevaardigden. Dat zoveel Labourleden niet naar de vergadering gekomen zijn om over dit voorstel te stemmen, kan niet helemaal verklaard worden door gebrek aan belangstelling. De stemming van giste ren was niet geheim. Veel socialistische afgevaardigden zijn met opzet weggebleven om zich niet openlijk te moeten uitspreken. Zij maken zich zorgen over hun imago in een situatie, geken merkt door grote onzekerheid. Op de bijeenkomst van gisteren werden zowel de argumenten vóór als de argumenten tegen de verkiezing van een nieuwe lei der toegelicht. Volgens de linkervleugel moet de eventuele over winnaar niet denken, dat hij zich in een bevoorrechte positie be vindt. Na het speciale partijcongres van 24 januari zal immers een nieuwe verkiezing plaats hebben ditmaal door heel de partij en zonder rekening te houden met wat de Kamerfractie al be slist heeft. Maar de meerderheid van de Labourafgevaardigden hield vol, dat zij als parlementaire fractie nog steeds het volste recht heb ben om een nieuwe leider te kiezen uit de vier kandidaten: Hea- ley, Silkin, Shore en Foot. WEER DOODSTRAF IN FRANKRIJK UITGESPROKEN PARIJS De 24-jarige Fransman Philippe Maurice is door een rechtbank in Parijs veroordeeld tot de guillotine, we gens het doodschieten van twee agenten op een parkeerter rein. Het is voor het eerst sedert 17 jaar, dat een Parijse rechtbank de doodstraf oplegt. Het hooggerechtshof van de Amerikaanse staat Massachusetts meent, dat de doodstraf, die een jaar geleden in deze staat is in gevoerd, wreed en uit de tijd is. Zes van de zeven rechters van het hof menen, dat de doodstraf willekeurig wordt toegepast en dat leden van minderhgeden, vooral zwarten, er de dupe van zijn. Van de duizenden, die schuldig zijn bevonden aan moord, worden er maar. enkele tientallen terechtgesteld, zonder dat dui delijk is waarom de een wel en de ander niet. Doden bij opstand gevangenis Sardinië NUORO Bij een opstand in de Nuoro-gevangenis op Sardinië zijn twee doden gevallen. De politie vond gisteren de lijken van twee gedetineerden. Zij gaat er van uit dat de twee door mede gevangenen zijn vermoord omdat ze beschouwd werden als poli tiespionnen. De opstand brak maandag uit en werd, volgens de politie, geleid door in Nuoro gevangen zittende leden van de Rode Brigades. De ongeveer 60 opstandige gevangenen eisten overbrenging naar een andere gevangenis met een minder streng regime. Er was al een begin gemaakt met het overbren gen van de gedetineerden, toen de twee lijken door de politie werden gevonden. Daarna liet de politie de gevangenen die al naar andere gevangenissen waren overgebracht weer terugbren gen naar Nuoro. Israël annexeert stukje Z.-Libanon BEIROET Israël heeft in Zuid-Libanon een stuk grond van vijf vierkante kilometer ingelijfd, waarmee het de be schikking heeft gekregen over een. waterbron en een hoog gelegen strategische positie in de vruchtbare streek van Ma- rajoen. De Israëlische annexatie is bevestigd door een woordvoerder van de Verenigde Naties. Het gebied stond onder controle van de uit het Libanese leger gedroste majoor Haddad, die vrij nauw met Israël samenwerkt. Een woordvoerder in Tel Aviv heeft het bericht ontkend. VAN AGT TEGENOVER CHINESE PREMIER: PEKING Premier Van Agt en minister Van der Klaauw zijn gisteren in Peking aangekomen voor het eerste bezoek dat een Nederlandse regeringsleider aan China brengt. Na de eerste gespreksronde met de Chinese premier Zhao Ziyang heeft premier Van Agt verklaard dat de visie van Nederland en China op de kwesties van internationale vei ligheid en samenwerking vaak gelijkgericht, zo niet „iden tiek" zijn. De besprekingen hadden voornamelijk betrek king op de Russische inval in Afghanistan en de Vietname se in Cambodja, de situatie in het Midden-Oosten en de oor log tussen Iran-Irak. In zijn tafelrede vermeed premier Van Agt het gebruik van het woord „ontspanning" dat, in de zin waarin velen in het Westen het gebruiken, in China herinneringen oproept aan het verdrag van München uit 1938 en aan capitulatie. De Chinese minister van buitenlandse zaken Huang Hua, heeft vandaag -tegenover minister Van der Klaauw laten blijken dat China graag zogenaamde voorkeursleningen wil ontvangen van Nederland. China, aldus de minister, hoopt tegen het einde van de eeuw rond te zijn met de vier zogenaamde moderniseringen (van landbouw, industrie, wetenschap en technologie en defen sie). Deze leningen worden doorgaans echter door Nederland niet verstrekt. De premier was voor het begin van de besprekingen voor de' Grote Hal van het Volk ontvangen met het gebruikelijke eerbe toon voor buitenlandse regeringsleiders: een erewacht van de drie krijgsmachtonderdelen, een peloton soldaten met de Chine se rode vlag en een honderdtal schoolkinderen met bloemen. De militaire kapel, die bij de officiële ontvangst de volksliederen speelde, bracht tijdens het diner „Bergen Op Zoom, houdt U vroom" en „Hoe zachtjes vaart ons bootje". BELGRADO Ondanks de westerse bezwaren tegen bemoeienissen van de UNESCO, met de aangelegenheden van de media, heeft de directeur van de UNESCO, Ahmadou Mahter M'Bow, gisteren onomwonden verklaard dat de VN-organisatie zich zal blijven bezig houden met zaken betreffende de nieuwsmedia. Dit gebeurde aan het eind van de speciale UNESCO-confe- rentie over de media. Hij pleitte voor een voortzetting van het onderzoek door de UNESCO, ook al is de kwestie van de informatie-ordening inge wikkeld en omstreden. De Verenigde Sta ten, gesteund door Groot-Brittannië, heb ben verklaard dat het UNESCO-werk schema voor de jaren 1981-1983 projecten bevat die reeds zijn afgewezen door een internationale commissie voor wereldin formatieproblemen en dat andere plannen name tegen een plan tot hulp aan organi saties die bezig zijn maatregelen te ont werpen ter bescherming van journalisten en onderzoek stimuleren naar definiëring van journalistieke normen. Zonder te spreken over speciale commu nicatie-onderwerpen of de westerse be denkingen daartegen, zei M'Bow: „Omdat de al uitgevoerde studies vaak evenveel vragen hebben doen riizen als dat ze ant woorden hebben verschaft omdat moder ne communicatietechnieken te nieuw zijn om goed bekend te zijn, moet de UNESCO zijn onderzoek öp dit gebied voortzetten." De westerse bedenkingen betreffen vooral een eventuele beperking van de persvrij heid. Gevreesd wordt dat beschermende maatregelen voor journalisten makkelijk •zouden kunnen leiden tot een bepaald vergunningenstelsel dat hen beperkt in de vrije nieuwsgaring. Ook is men bang voor een uiteindelijke beperking van de onaf hankelijkheid van de nieuwsmedia door regeringstoezicht op de redactionele in houd en bemoeienis met de vrijheid van meningsuiting. Per „vaarketel" naar Barbados FALMOUTH Vier mannen en een vrouw zijn gisteren uit Falmouth in Engeland naar Barbados in de Antillen 'vertrokken met een zeer ongewoon vaartuig, namelijk een vijftien meter lange ketel, omgebouwd tot zeilschip. Het vaartuigis ver zwaard met staal en beton, voorzien van een 102 pk dieselmotor en van een buis om onder water te kunnen kijken. Men wil daarmee naar Barbados varen om daar onderwate- ronderzoek te verrichten. De leider van de expeditie is de 42-jarige Belgische ingenieur Fons Oerle- mons. Als hij eenmaal op Barbados is, wil hij in het huwelijk treden met de enige vrouwelijke opva rende, de Nederlandse Margaretha Arens.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15