Bij na alle mestkalveren in te kleine hokken Eerkoop van ïuur huizen ian banden Energie kost ons in 1990 tien miljard Linker vleugel CDA: alle kernwapens Nederland uit IIERENBESCHERMING EIST STRAFVERVOLGING Protest 59 98 49 Jongeren willen beuk erin n|egen korting jeugdlonen Kamer wil meer kraamzorg Kamer wil Koning en Wiegel aan de tand voelen AGIN 4NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 OKTOBER 1980 PAGINA 13 tegen jj*1eo iden Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Bijna negentig __ocent van de mestkalveren jrdt grootgebracht in boxen e niet aan de wettelijke eisen ildoen. In het Mestkalveren- sluit, de wettelijke regeling, >at duidelijk vermeld dat de AO x groot genoeg moet zijn om t kalf ombelemmerd op beide zijden te kunnen laten liggen. Dit is nu in het grootste deel van de kalfsmesterij niet het geval. Stelt de mesterij zelf niet snel orde op zaken dan is straf vervolging op grote schaal om- vermijdelijk. De huidige toed- stand is verontrustend en on aanvaardbaar. Dit stelt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren op basis van een onderzoek naar het naleven van het Mestkalverenbesluit. Ook in de kippenhouderij zijn volgens de Dieren bescherming de omstandigheden-waar onder de dieren moeten leven, erg wreed. Meer dan 60 van de kippen wordt gehouden in legbatterijen waar van de kooigrootte niet voldoet aan de maatstaven van de pluimveehouderij zelf. zo heeft de vereniging vastgesteld. Tegen kippenhouders valt echter, in te genstelling tot de kalvermesters, nau welijks iets te ondernemen wegens de zwakke formulering van de Wet op de Dierenbescherming. Het PPR-Kamerlid Jansen heeft in middels van minister Braks (landbouw) geëist dat hij zo snel mogelijk maatre gelen neemt tegen de wantoestanden in de kalvermesterij. EN HAAG De gemeenten krijgen in de toekomst een Ijter instrument in handen om de verkoop van huurwonin- i tegen te gaan. It bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling Un het wetsontwerp „voorkeursrecht gemeenten". Minister ftelaerts van Blokland van volkshuisvesting beloofde dat hij Et wetsontwerp op de stadsvernieuwing zodanig zal aanpassen Bt bij de verkoop van onroerend goed in de hele bebouwde Bm. de gemeentebesturen het eerste recht van koop krijgen. De fnister kwam met deze toezegging tegemoet aan verlangens in vooral de PvdA. Met betrekking tot voorstellen tot wijziging n het wetsontwerp voorkeursrecht gemeenten, hielden de mi sters Beelaerts van Blokland en De Ruiter (justitie) de boot af. tzwaren van de PvdA tegen de prijs van het onroerend goed Jt de gemeente krachtens dit voorkeursrecht kan verwerven, prden door minister De Ruiter van» de hand gewezen met het I gument, dat deze zaak aan de orde zal komen bij het wetsont- jerp tot wijziging van de onteigeningswet. 59 99 RECHT Als de ruim 10 jongeren, die gistera- ind een protestmars hicl- :n door de Utrechtse stra- daarna een meeting elden in een grote tent aan rand van de stad, model an voor alle jongeren in iderland, dan is het zaak tor de Nederlandse politici n het plan van minister lbeda om op de jeugdlo- :n, de weddes en uitkerin- :n te gaan bezuinigen maar i snel mogelijk te torpede- in. Zo fel was de reactie te- n dit plan. Er zijn workon- xbrkeingen en proteststa- ingen aangekondigd. pe beuk moet erin tot onze zijn ingewilligd", was jsteravond een veel gehoorde kreet van het spreekgestoelte in de nokvolle tent. „Wij zul len niet dokken voor ander mans brokken. De klok is der tig jaar teruggedraaid; de werkgevers worden er alleen maar rijker van", klonk het duizendvoudig versterkt door de luidsprekers. Het moest duidelijk maken clat de jongeren in geen geval zich zoniaar zullen neerleggen bij de plannen om het minimum jeugdloon gemiddeld honderd gulden te verlagen, werkloze schoolverlaters pas na een half jaar een uitkering te geven en de kinderbijslag voor jongeren die nog een of twee dagen naar school gaan af te schaf fen. Gekoppeld aan die jeugd lonen zijn de weddes voor mi litairen. )ntvoerd Turks meisje opgespoord ÉPELDOORN Het 18-jarige Turkse meisje uit Schiedam, jat vorige week vrijdag werd ontvoerd, is gisternacht door recherche in Apeldoorn opgespoord. Haar negentienjari- 5 Turkse kidnapper is op hetzelfde adres aangehouden. ||e Apeldoornse recherche,'die werd bijgestaan door collega's uit 'jphiedam, heeft inmiddels nog enkele arrestaties verricht. Over p achtergronden kon de politie nog niet veel vertellen. Vast laat dat het meisje zou worden uitgehuwelijkt aan een ander, iat voor de 19-jarige jongeman aanleiding was om haar te kid- pppen. lanket verdraagt geen hoge btw i EN 1 [AAG Een verhoging van het BTW-tarief voor mket van 4 naar 18 procent zal desastreuze gevolgen heb- :n voor het banketbakkersbedrijf. Dit stellen de Neder- ndse Bakkerij Stichting en het Bedrijfschap Banketbak- ersbedrijf in de nota die zij de Tweede Kamer hebben ge- uurd. Is gevolg van het aannemen door de Tweede Kamer van de otie-Lubbers, waarin werd gevraagd het laagste BTW-tarief et te verhogen van 4 naar 4,5 procent, zou de regering op het [enblik bestuderen welke andere mogelijkheden er zijn de btw verhogen. Als een daarvan is genoemd de verhoging van de w op banket van 4 naar 18 procent. Volgens de twee organisa- ?s zal de omzet door zo'n verhoging zeker 10 (misschein zelfs dalen, omdat in dat geval een prijsverhoging van 13,5 oodzakelijk is. foor ƒ40.000 postzegels gestolen •OENEN Twee albums met gestempelde en ongestempelde lederlandse postzegels vanaf 1860, met een waarde van 40.000 ulden, zijn uit een woning in Loenen gestolen. Toen de bewo- er na een dagje-uit thuiskwam, bleek de achterdeur te zijn I pengebroken. Later kwam de man pas tot de ontdekking dat de 1 nsibare postzegels, die hij voor zijn vader in bewaring had, ver wenen' waren. Veel inwoners van de gifwijk Lekkerkerk-West waren gisteren komen kijken naar het slaan van de eerste paal voor de her bouw van de Aal- scholverschool. De school was afgebroken om dat de giftige grond in deze wijk moest wor den ven. LUXEMBURG Directeur-generaal De Zeeuw van hét Nederlandse minis terie van landbouw is benoemd tot voor zitter van de groep Europese topambte naren, die die de ko mende weken moet besluiten hoe de vis vangsten over de EG-lidstaten ver deeld gaan worden. Nederland leidt EG-werkgroep voor visserijbeleid met een andere be langrijke zaak. de toe gang van de lidstaten in., eikaars viswater. Bij de besprekingen voor het Europees structuurbeleid voor visserij, die gisteren in Luxemburg heb ben plaatsgevonden, heeft minister Braks (visserij) gezegd dat niet de verwachting' gewekt mag worden dat voor de visserij nog een grote toe komst is weggelegd, zodat slechts uiterst voorzichtig geïnves teerd moet worden. Tevens eiste hij op heffing van het ha ringvangstverbod in de Noordzee, waarbij hij bijval oogstte van Ierland en Frankrijk. Bovendien heeft geen van de andere lidsta ten zich tegen deze stelling verzet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van PvdA, CDA en D'66 hebben staatssecretaris Veder-Smit tijdens de behandeling van de volksgezond heidsbegroting gevraagd een oplossing te zogken voor het grote tekort aan kraamzorg dat momenteel bestaat. In een motie van het PvdA-Kamerlid Müller- Van Ast wordt ondermeer gevraagd om snelle uitbreiding van net aantal opleidingsplaatsen voor leerling-kraamverzorgsters. Daarnaast moet worden onderzocht in hoeverre part-time krachten en ,,oud"-kraamverzorgsters kunnen worden ingeschakeld om het tekort aan kraam zorg te verminderen, aldus de PvdA-motie. Mede door de gelijkschakeling van de eigen bij dragen voor kraamhulp bij bevallingen thuis en in het ziekenhuis ligt de stijging van het aantal aanvragen voor kraamhulp dit jaar al ruim der tig procent hoger dan hel vorig jaar. De wacht lijsten zijn enorm groot, aldus Müller-Van Ast, en in het eerste halfjaar van 1980 moest'en ruim duizend aanvragen worden geweigerd. geringere teruggave belasting DEN HAAG Mensen die via een uitzendbureau voor een kortere periode werken worden gedupeerd door het kabinetsplan om de terugga ve van teveel betaalde loon belasting te beperken. Dit hebben de Non-profit Uit- zendburo's gisteren geschre ven in een boze brief aan de vaste Kamercommissie voor financiën. Volgens het lande lijk overleg worden vooral de minst draagkrachtigen (werk studenten, schoolverlaters en leden van onvolledige gezin nen) door de maatregel getrof- Verlenging inkomensaftrek voor kleine zelfstandigen DEN HAAG Een wetsont werp voor verlenging van de tijdelijke zelfstandigen-af trek in de inkomstenbelas ting is gisteren bij de Twee de Kamer ingediend. Deze aftrek voor „kleine zelf standigen" is in de jaren '75 en '76 ingevoerd in verband met de ongunstige inkomensont wikkeling in het midden- en kleinedrijf. De geldigheids duur van de maatregel is sindsdien driemaal verlengd. Ondernemers van achttien jaar en ouder krijgen bij een winst van niet meer dan 67.000 een inkomensaftrek van 2.000. Bij hogere winst wordt de aftrek kleiner. Kamerlid hekelt bouwbedrijf DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Toussaint (PvdA) heeft staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid gevraagd maatregelen te ne men tegen de „schandelijke arbeidsomstandigheden in de bouwnijverheid". Vol gens hem zal de regering meer aandacht en geld aan het voorkomen van ongeluk ken moet besteden. In de toelichting op de begro ting volksgezondheid Wordt over deze problematiek met geen woord gerept, zo consta teerde Toussaint. Het sociale beleid van de meeste bouwon dernemingen is onder de maat. Uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid blijkt dat op bijna .veertig procent van de bouwobjecten geen veilig heidsvoorschriften bestaan. HAARLEMSE RECHTR A INK: Menten moet half miljoen betalen aan veilinghuis HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft Pieter Men ten in een civiele procedure veroordeeld tot betaling van 525.000 gulden aan het Amsterdamse veilinghuis Sotheby Mak van Waay. Het veilinghuis had de procedure in 1977 tegen Menten aange spannen, omdat deze weigerde de kosten te betalen die een jaar eerder waren gemaakt voor de voorbereiding van een schilde rijenveiling uit het bezit van Menten. De veiling, die aanleiding werd voor een nieuw onderzoek naar het oorlogsverleden van de kunstverzamelaar, ging wegens protesten niet door. In het bedrag van 525.000 gulden is ook een oude schuld van een paar ton verdisconteerd die Menten nog aan het veilinghuis heeft. Minister Van Aardenne (links) liet zich gisteren door de heer Brand van TNO voorlichten om via energieboekhouding tot be sparing te komen. MINISTER VAN AARDENNE: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Ons land zal in 1990 tien miljard gulden meer moeten uitgeven aan energiebronnen dan er door de ver koop van het eigen aardgas in de schatkist binnenvloeit. In dit jaar is dit tekort nog geschat op vier miljard gulden. Bij het berekenen van de tekorten wordt uitgegaan van een olieprijsstijging van vier procent per jaar. Deze cijfers illu streren op wel zeer klemmende wijze de noodzaak om ener gie te besparen. Dit is noodzakelijk om de concurrentieposi tie van de industrie te verbeteren en onze exportpositie te versterken. In de kleine en middelgrote bedrijven betekent dit het overgaan op energiebeheer per bedrijf, het sturen van het energieverbruik en investeringen in energiebespa ring. Dit is de mening van minister Van Aardenne (Economische Za ken) zoals hij die gisteren naar voren bracht op het congres energiepesbesparing bij de kleine en middelgrote industrie. Van Aardenne stelde op het congres dat in feite alle bedrijven buiten de petrochemie, kunstmeststoffen, bassismetaal en raffinaderijen onder de categorie kleine en middelgrote bedrijven vallen. Teza men nemen zij 10 procent van het nationaal energieverbruik voor hun rekening. Voor het spreiden van de energiebehoefte over meer energiebronnen komt in deze sector allereerst het op nieuw gebruiken van kolen in aanmerking. Door strenge mi- lieueisen, hoge investeringen en technologische achterstand zal dit slechts geleidelijk mogelijk zijn, aldus Van Aardenne. parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal morgenochtend omstreeks elf uur een spoeddebat houden over de uitlatingen van staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) ten aanzien van de vestiging van een munitie-opslagplaats voor Ameri kaans legermaterieel in Emmen, Zoals bekend heeft de staatssecre taris maandagavond laten weten, dat Emmen niet meer behoeft te rekenen op arbeidsplaatsen in het kader van de spreiding van rijks diensten als de gemeenteraad niet akkoord gaat met de vestiging van het munitiedepot. Het PvdA-Ka- merlid Kosto wil minister Wiegel interpelleren over diens kritiek op burgemeester Polak. Het spoeddebat over de uitlatingen van Koning werd gisteren aange vraagd door de Kamerleden Knol (PvdA) en Brinkhorst (D'66). De so cialist Van den Bergh deed daarop via Kamervoorzitter Dolman een verzoek aan staatssecretaris Van Eekelen (defensie) om zo spoedig mo gelijk een gedetailleerde nota te pu bliceren over alle aspecten van de eventuele vestiging van Amerikaanse legeropslagplaatsen Twente en Limburg. De uitlatingen van staatssecretaris Koning hebben bij alle Kamerfracties grote verbazing gewekt. De oppositie partijen spraken zelfs van „onbehoor lijk bestuur" en „pure chantage". Mr. Koning reageerde gisteren in een ra dio-interview afwijzend op deze be schuldigingen. „Spreiding van rijks diensten is rijksbeleid en geen ge meentelijk beleid. Het is niet mijn be doeling geweest, chantage uit te oefe nen. Ik wilde alleen vanuit mijn ver antwoordelijkheid voor het sprei- dingsbeleid, de burgemeester laten weten wal de consequenties zullen zijn van een weigering van het ge meentebestuur, ruimte beschikbaar te stellen voor de opslagplaatsen". Met blijdschap Stanley, de jongste aanwinst van de Amsterdamse dieren tuin Artis, staat misschien nog wat onzeker op zijn pootjes, maar zijn moeder houdt een oogje in het zeil. Het jonge gi- rafje Stanley is in de nacht van zondag op maandag gebo ren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De progressieve CDA-werkgroep „Niet bij Brood Alleen" (NBBA) vindt, dat Nederland geen plaats mag bieden aan kernwapens. Dit betekent niet alleen dat ons land de opslag van 48 NAVO-kruisraketten moet weige ren, maar ook dat alle bestaande kernwapens uit ons land verwijderd moeten worden. Verder moet Nederland volgens de werkgroep NBBA onverwijld een olie-embargo tegen Zuid-Afrika instellen en een verbod op investeringen in Zuid-Afrika afkondigen. Dit zijn enkele kernpunten uit het „Politiek Manifest" van NBBA, dat deze week naar alle 1000 leden van de werkgroep wordt gestuurd. Het Manifest bevat een program van politieke uitgangspunten, die de werkgroep wil hanteren bij het kritisch begeleiden van het CDA. Volgende week zaterdag zal de werk groep op een congres in Utrecht het Manifest definitief vaststel len. Tijdens dat congres zal tevens een besluit worden genomen over de vraag of NBBA al dan niet moet overgaan tot oprichting van een evangelisch progressieve partij in samenwerking met reeds bestaande evengelisch-radikale groeperingen, zoals de EPV en de van het CDA afgescheiden groep Feddema/Van Bennekom. Op de vandaag in Apeldoorn gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Officieren Vereniging kwamen de kernwa pens eveneens ter sprake. De vereniging pleitte voor een soepele afvloeiingsregeling wanneer vrijwillig dienende militairen de krijgsmacht verlaten omdat ze het gebruik van kernwapens niet met hun geweten kunnen verenigen. ENKELE BUIEN DE BILT - Op veel plaatsen viel in de afgelopen nacht om streeks 10 cheidingen tussen weersgesteidhe de zachte lucht waar we ons een paar dagen in bevonden Amsterdam hebben en binnendringende koude lucht. Eeido Bij Noorwegen is een depressie Eindhoven aangekomen en rond deze de- Luchth^FCdam pressie blijft komend etmaal Twente lucht uit noordelijke streken naar ons land stromen. Dit gaat ook met vrij veel wind gepaard. Buien die bo ven zee ontstaan drijven ons land binnen met vrij veel be wolking. Woensdag wordt het niet veel warmer dan onge veer 11 graden. Ten westen van Engeland bevindt zich een hogedrukgebied dat later op de dag boven Engeland aan komt en morgenavond ook de buiigheid zal onderdrukken. Dit hogedrukgebied zal mor gen voor een weersverbetering zorgen in onze omgeving. Vooruitzichten voor vrijdag: Droog en vrij zonnig. Enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 5 gra den Max. temp.: omstreeks 11 gra den Kans op een droge periode minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent ALPHEN AAN DEN RIJN De Zuid-Hollandse afdeling van de Parkieten Sociëteit houdt op 6, 7 en 8 november een parkieten- en papegaaien show in het vogelpark Avifau na in Alphen. Openingstijden van de vogel-show vrijdag van 18.00-22.00 uur, zaterdag van 10.00-22.00 uur en zondag van 10.00-18 00 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13