Compromis in de maak over not Amerikaanse gijzelaars r Paus: Leer „Humanae Vitae" geen ideaal maar een gebod tente hypotheken onder j [ijf ton blijft aftrekbaar HET WESTEN HOGERE GRENS RIT OP MOTORKAP Geen CAO meer Maandag 27 oktober 1980, 71e jaargang na 21796 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lekersóijk 34. 2312 DD Lelden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - dacteur: Wlm Builteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - KJachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 lót 19.00 uur) - n: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. ZUDENTEN SCHRIJVEN SLECHTE BRIEVEN iTERDAM Studenten ^^eelal slechte briefschrij- ^■Met hun taalvaardigheid «l meestal bedroevend ge- zo heeft het bureau stu- —^nadministratie van de Universiteit geconclu- lljd na drie jaar lang brie ven van studenten te hebben verzameld. Volgens het bureau zou het wenselijk zijn dat alle eerstejaars studenten aan de VU\ alvorens met hun studie te beginnen, eerst een spoed cursus Nederlands volgen. Het bureau wijst op de taalfouten, de onlogische zinsconstructies, het ontbreken van de beleefd- heidsaanhef en de niet-zakelij- ke stijl van de brieven, die niet alleen op het gebruikelij ke formaat briefpapier ge schreven worden, maar ook op allerlei soorten kladpapier. ïtie vuurt op menigte Laapstad [PSTAD Bij botsingen tus- Jivarte demonstranten en poli- vi voorsteden van Kaapstad zijn s het afgelopen weekeinde jonge zwarten om het leven* pen, onder wie twee jongens respectievelijk 12 en 14 jaar De politie had het vuur geo- op een menigte van tegen de I fid mensen, die stenen gooide pussen. vanWevee" Van Veen ziet toch versvoorzitter Van Veen (VNO) ziet toch nog kansen HOg kansen VOOr het geblokkeerde loonover- l^nov^rl-o. leg weer op gang te brengen. IpOnOVerieg Voor de radio nodigde hij zaterdag het kabinet uit een adempauze in te lassen voor '81. Dat compromis zou verlengen van de loonmaatregel tot bijvoorbeeld 1 april '81 kunnen inhouden. Daardoor wordt de prijscompensatie per 1 januari in elk geval geschrapt. Eerder had Van Veen laten weten in voortzetting van het overleg - in de Stichting van de Arbeid - geen heil meer te zien. Dit in tegenstelling tot zijn collega Van Eijkelenburg van Nederlandse Christelijke Werkgevers. Hoge waterstand trekt bekijks BRESKENS De ex- treeem hoge waterstand langs de Westzeeuwse kust van het afgelopen weekend heeft veel be langstellenden getrok ken. In Breskens liep de haven over, zodat ge bouwen aan de kade onder water kwamen te staan. Wandelaars in het natuurgebied het Zwin. tussen België en Nederland, konden door de Belgische Rijkswacht' nog net gered worden, toen zij door het plotse ling opkomende water werden verrast. In-de haven van Yerseke kon de jeugd zich amuseren op de ondergelopen ka den. >0m. fen. h >.p.d.| ERAN De hoop dat giste- 35 ./Althans een deel van ae 52 ^st^ikaanse gijzelaars in Iran elaten zou worden, is tot nu jdel gebleken. Het Iraanse :ment heeft vandaag op- Iw achter gesloten deuren lulerd, maar bij het sluiten neze editie was nog niet be- I wat het resultaat daarvan Ident Carter wil drie van de I eisen van Irans geestelijke r Khomeiny inwilligen. De ssing over de teruggave van de bezittingen van de sjah moet volgens Carter echter worden overgelaten aan de rechter. De uitspraken van Carter hebben, aldus de Amerikaanse omroep- maatschappij ABC, in Teheran geleid tot discussies over het sluiten van een compromis. Dit compromis betreft een akkoord gaan van Iran met de Ameri kaanse belofte om te helpen bij het loskrijgen van de bezittingen van de overleden sjah. De voor zitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, had gisteravond na overleg met Khomeiny verr klaard dat de oplossing afhangt van de inwilliging van Kho- meiny's eisen door de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zou de Iraanse lei ders te kennen hebben gegeven dat vrijlating van maar een deel van de gevangenen niet aapvaardbaar is. Washington vreest dat er na <le vrij lating van een deel van de gijzelaars en de daarop volgende opheffing van de Amerikaanse sancties geen druk middel zal overblijven om de achter gebleven Amerikanen vrij te krijgen. De streng-religieuze afgevaardigden in het Iraanse parlement voerden gis teren nog steeds acties tot uitstel van een beslissing over het lot van de gij zelaars. Eeen deel van hen zou veer tig gijzelaars willen vrijlaten en de overige twaalf laten berechten. De parlementsleden van de partij van Bani-Sadr zijn duidelijk voor vrijla ting. De Amerikaanse vice-president Wal ter Mondale heeft gisteren ontkend dat Iran Amerikaans militair mate rieel krijgt, tenminste niet voordat de Amerikaanse gijzelaars zijn vrijgela ten. Met betrekking tot een ander ge rucht zei Mondale niet te weten of Is raël wapens levert aan Iran. Twee Amerikaanse journalisten hadden be richt in een krant in Chicago dat Is raël Iran voorzag van onderdelen voor het in Amerika gebouwde F-4 gevechtvliegtuig via Nederland. Dit zou gebeuren met medeweten van de regering-Carter. Israël heeft dit giste ren ontkend. Het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken ontkent betrokkenheid van Nederland bij wa penleveranties aan Iran. Pagina 7: Irak vraagt bemiddeling EG rlogsheld VATICAANSTAD Paus Johannes Pau- lus II heeft zich krachtig verzet tegen te'n- denzen in de vijfde algemene bisschop pensynode om wat soepeler om te gaan met de voorschriften voor de geboortere geling, zoals die zijn neergelegd in de encycliek „Humanae Vitae" van paus Paulus VI. In zijn slotwoord aan de syno de zei de paus, dat „men de wet niet mag beschouwen als een hoog nastrevens waard ideaal". Zij moet worden opgevat als „een gebod van de Heer, dat men moet opvolgen om de moeilijkheden te over winnen". De paus wèes hiermede de interventies in de synode terug, waarmee bisschoppen in feite hadden gezegd, dat men niet al te zware eisen mocht stellen aan gehuwden, die er moeite mee hebben om de voor schriften van de encycliek „Humanae Vi tae" na te komen. De paus noemde de encycliek „een veilige waarheid". Hij on dersteunde wel het verzoek van de synode aan de theologen „om in samenwerking met het kerkelijk leergezag de bijbelse grondslagen en de personalistische motie ven" van de kerkelijke leer over de ge boorteregeling nog duidelijker uiteen te zetten. Deze reactie van de paus op de synode wordt in Rome uitgelegd als voorteken, dat het van hem verwachte document over huwelijks- en gezinsleven in alle streng heid de kerkelijke leer over het huwelijk zal handhaven. De paus zei het eens te zijn met hetgeen de synode had gezegd over gescheiden katho lieken, die opnieuw getrouwd zijn. Zij kunnen volgens de paus wel de eucharis tieviering bijwonen, deelnemen aan het le ven van de kerk en gerechtigheid en lief de nastreven. Maar zij kunnen alleen dan de communie ontvangen „als .zij een le vensvorm kiezen, die niet in strijd is met de onontbindbaarheid van het huwelijk. Dit is wanneer zij zich, als zij niet buiten elkaar kunnen, verplichten te leven in volledige onthouding en geen daden stel len, die slechts zijn voorbehouden aan ge huwden. Bovendien mogen zij geen aan stoot geven". Pagina 7:Directe reactie van paus op syno de sluit kans op veranderingen uit Bisschoppensynode vraag met klem om handvest met rechten voor het gezin. Speelfilm Speelfilm „Twee stuivers hoop" om 19.50 uur op Ned. I en om 22.35 uur documentaire „Schulden". Op Ned. II om 20.27 uur tv-se- rie „Scruples" en om 21.10 uur pa met Herman van Veen". Zacht Enkele opklaringen en bijna overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 12 graden.' Middagtemperatuur omstreeks 19 graden. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde zuid westenwind. Zon: 07.26—17.17; maan: 21.17—12.38; hoog water Schev.: 05.39, 17.51. pn onze parlementaire redactie) [HAAG De rente van hypothe- bnder de 5 ton blijft waarschijn- eeheel aftrekbaar voor de inkom- felasting. Dit heeft minister Bee- p van Blokland (volkshuisvesting iimtelijke ordening) dit weekein- jzegd in een radioprogramma. 'ordt overwogen bij het bepalen van tns, waarboven het zogeheten infla- 11 van de rente niet meer aftrekbaar kening te houden met de plaatselijke Indigheden. Voor het Westen, waar bningen over het algemeen aanzien- luurder zijn dan in de rest van het land, zou een hogere limiet moeten gel den, aldus de bewindsman. Hij noemde dit soort maatregelen „in het belang van de volkshuisvesting". Daarbij wees hij erop dat het leeuwendeel van de hypotheken, die de laatste jaren zijn ver strekt, onder dè vijf ton ligt. Het aantal daarboven schatte de minister op twintig duizend. Hij vertelde dat de kwestie van de aftrekbaarheid binnenkort in het kabi net nog een keer aan de orde komt. Tot nu toe wisten ingewijden te vertellen, dat er in het kabinet overeenstemming was over een grens van 540.000 gulden. Ook de VVD zou het ermee eens zijn dat hypo theken boven dat bedrag zijn aan te mer ken als „excessief". Beelaerts kondigde voorts aan dat het hu ren van een woning de komende jaren flink duurder zal worden. Enerzijds zullen de zogeheten achtergebleven huren ver sneld worden opgetrokken tot het „nor male" niveau en anderzijds zal de huur subsidie worden verminderd. Volgens de minister moet het zo worden dat de men sen gemiddeld vijftien a zeventien procent van hun inkomen aan huur besteden^ in plaats van de gemiddeld tien procent van nu. Alleen voor de minimuminkomens wil men een uitzondering maken. Deze zouden in vier jaar tijd slechst één procent meer van hun inkomen behoeven te gaan aanwenden. Opheffingsuitverkoop bij Oerlemai.s, Haarlemmerstraat 140 »V 0 a V Zie de advertentie elders in deze krant. (vi*M»|d*M«m*)L*d*« ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vanochtend vroeg een 27-jarige man aangehouden die afgelopen zater dag een 32-jarige Rotterdammer gedwongen had om een kilometer lang op de motorkap van zijn auto mee te rijden. De Rotterdammer wandelde met zijn broer en dochtertje langs de hoofdweg toen een achteropkomende auto hem greep. Hij kwam op de motorkap terecht en klemde zich vast aan de ruitenwissers, terwijl de automobilist zijn snel heid opvoerde tot zo'n 60 kilometer per uur. De „passagier" zag hoe de vrouw van de bestuurder haar echtgenoot tot stoppen wilde bewegen, maar met een klap naar haar plaats werd teruggeslagen. De bestuurder probeerde door zigzaggend te rijden zich van zijn passagier te ontdoen. Dit lukte in een scherpe bocht. De Rotterdammer bleef onge deerd. DEN HAAG De kans dat Rob Baan trainer wordt van FC Den Haag lijkt wat kleiner te zijn geworden. Eind vorige week heeft het sectiebestuur betaald voetbal zich over de eventuele con tractontbinding van Baan bij de KNVB gebogen en de neiging om medewerking te verlenen aan de overgang was niet groot. Er is geen uniform advies uitgebracht aan het bondsbestuur. waar komende vrijdag de definitieve beslissing moet vallen. Het sec tiebestuur heeft zich wel gebogen over het vraagstuk wie Baan eventueel moet opvolgen en daarbij is de naam van Hans Kraay gevallen. De om gezondheids redenen bij FC Den Haag gestopte Kraay ambieert de functie van Baan, maar zal indien deze transactie doorgang zou vinden waarschijnlijk bij de scouting worden ingezet, waarbij er enige verschuivingen in de werkzaamheden van de overige bondscoaches nood zakelijk zouden zijn. Overigens heeft FC Den Haag zich al beraden over wat er moet gebeuren voor het geval Baan niet komt. Daarbij wordt gedacht aan Jan Rab en de vorige week bij Beerschot ontslagen oud- bondscoach George Knobel. Met beide kandidaten is overigens nog geen contact geweest. AZ '67 schijnt niet te kloppen te zijn. Het kan zelfs kersverse internationals op de bank zet ten. Nee, dan Ajax dat heel diep in de put zit met al zijn gebles seerde dure krachten. TOKIO Dat Björn Borg goed kan tennissen is in middels geen geheim meer. Dat zijn echtgenote-sinds- enige-maanden verdienstelijk met het racket zwaait was eveneens bekend. Maar meer dan een verdien stelijke dubbelaar was de tegenwoordige mevrouw Borg toch niet. Maar kennelijk is de invloed van Björn Borg van niet te onderschatten betekenis. Want Ma riana Borg(foto) won gisteren haar eerste internationa le toernooi. In Tokio versloeg zij de Australische Neri- da Gregory, waarmee zij misschien de aanzet heeft gegeven tot wat ook bij de dames een wadrBorg kan zijn voor succes. BUENOS AIRES Victor Galindez, de Argentijnse wereldkampioen boksen in het halfzwaargewicht van 1974 tot 1979, is tijdens een autorace om het leven gekomen. Nadat Galindez, die na het verlies van zijn titel tegen Marvin Johnsson in de autosport een nieu we carriere wilde beginnen, met zijn equipier Nito U- zeviche pech had gekregen en te voet naar het ren nerskwartier terugkeerde werd het duo door een an dere wagen aangereden en direct gedood. In Valkenswaard verongelukte de 24-jarige zijspan- coureur Frans Scholten. Na een chaotische botsing vlak na de start konden talrijke coureurs de door een blokkerende versnellingsbak ten val gekomen Schol ten niet meer ontwijken. Scholten raakte zwaar ge wond en overleed op weg naar een ziekenhuis. DEN HAAG De profvoetballers krijgen voorlopig geen CAO voor dit lopende seizoen. De WCS (spe- lersbond) heeft de FBO (werkgevers) meegedeeld dat. er geen basis is om verder te onderhandelen. De FBO wil geen wijziging r—brengen in de inge- 1 kisten) nomen standpunt inzake de „werku ren" waarvan het minimumloon voor semiprofs wordt af geleid. Die urenre- geling was vorig sei zoen, met de eerste CAO, vastgesteld op 36 uren voor profs en 22 voor se miprofs, waardoor de laatste categorie recht had tewn min ste 22/36e van het wettelijk minimum loon. De FBO wil. voortaan uitgaan o 4van resp. 36 en 20 uur met de moge- lijkheid om tot 18 uur terug te gaan voor clubs die daar voor sipensatie kun nen krijgen. Dat be tekent dus loons verlaging voor de minst betaalde se miprofs en de jeugdspelers. Daar wil de WCS niet aan, de FBO wil er niet af en zo is er geen basis voor ver der ovberleg meer Feyenoord Is nog wel tweede, ©n zit het betaald maar het is meer „Geen daden voetbal zonder maar woorden" geworden. CAO. _si

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1