ÜAK HAREM de wtecate, <kumkkm<k GROOTSTE IK BOOTS» w q m deTijd SinenlandZ De taxichauffeur kreeg lucht Ni vaniNasivin DP BOEKEN 'Mag Herman fietsen Toneelgroep De Appel bedreigd door tekort LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 PAGINA tische rechtsstaat. Als je je dat realiseert valt die vervelende klank van dat befehl ist befehl weg". De verdeeldheid over kerne nergie is groot binnen D'66. Eind volgende week spreekt het congres van de partij zich over dat onderwerp uit. Er wordt nu gesproken over een potentiële bom onder de partij. Jan Terlouw roept nu reeds de congresbezoekers op om niet alleen op grond van emoties, maar vooral op grond van fei ten te discussiëren. IlSlüMKS De consument gaat duidelijk nu al de broekriem aanhalen. Ondanks het feit dat het grote inleveren nog moet beginnen. Hij wordt kritischer en meer kwaliteitsbewust en impul saankopen behoren tot ons luxe verleden, constateert El- seviers Magazine. Vice-premier Wiegel meent dat het kabinet de algemene beschouwingen gewonnen heeft en hij zegt trots: „Door het herhaaldelijk hameren van de minister-president en mij op de slechte gang van za ken in onze economie kunnen we nu constateren dat de be volking bereid is de broekriem aan te halen". Het westerse gezin is vrijwel ten onder gegaan. Juist over het gezin, huwelijk en sexuali- teit confereert de Wereldsyno de van bischoppen in Rome. Hoe zal het in de toekomst gaan? Elsevier: „De maat schappij en de kerken zullen eraan moeten wennen dat zij minder met huwelijken en ge zinnen en meer met mensen te maken krijgen". Neusverkouden? Nasivin neusdruppels of spray helpen u snel. Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker of drogist. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. RAPPORT OVER GEHANDICAPTEN IN HET VERKEER DEN HAAG Staatssecre taris Veder-Smit van volks gezondheid en milieuhygië ne heeft nog maar nauwe lijks een nationale commis sie voor het Jaar van de Ge handicapten geïnstalleerd, of het eerste rapport als voorschot op dat jaar alvast uitgebracht ligt bij haar op tafel. „Mag Herman fiet sen heet het, en het werd haar vandaag in Den Haag aangeboden op de studiedag van de Vereniging Bescher ming Voetgangers, die was gewijd aan „De gehandicap te en het verkeer". „Mag Herman fietsen?" werd op gesteld door de werkgroep Verkeersopvoeding en -vor ming van de Revalidatie Scholengemeenschap in Arn hem. De titel van het rapport slaat op Herman, 19 jaar, afkomstig uit Arnhem, motorisch ge stoord. Niemand had zich ooit afgevraagd of Herman zelf standig aan het verkeer kon deelnemen, tot hij er op een dag zelf mee kwam: „Ik wil ook fietsen". Herman fietst nu, maar heeft voor het zover was, een heleboel belemmeringen uit de weg moeten ruimen. Zoals Herman zijn er zeer ve len in ons land en om nu te voorkomen dat ieder mens met een handicap steeds weer opnieuw en individueel die drempels moet verwijderen, doet de werkgroep uit Arn hem in het rapport een aantal voorstellen die moeten leiden tot landelijke maatregelen. Deze moeten het mogelijk ma ken dat ook gehandicapten, die daartoe in staat mogen worden geacht, kunnen gaan fietsen, dan wel een aangepas te auto besturen. De vraag of Herman en al die andere kinderen met een li chamelijk mankement alleen het verkeer ingestuurd mogen en kunnen worden, is, aldus de werkgroep, niet zo een, twee, drie te beantwoorden. Daarvoor zitten er te veel kan ten aan de zaak. Om te begin nen hebben andere kinderen op hun step en hun fietsje al van jongsafaan geleerd met verkeer om te gaan. Gehandi capten hebben die ervaring over het algemeen niet. Ze worden naar school gebracht in veelal speciale vervoermid delen, zoals busjes van waaruit ze niet eens de buitenwereld Hoewel de ervaringen met de zogenaamde verkeersoefencir- cuits (parken waarin het ver keer en de regels die daarbij horen worden nagebootst) over het algemeen niet zo best Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981 zijn, zijn ze voor gehandicap ten een uitkomst en eigenlijk ook een noodzaak. Daar kun nen ze langzaam leren wat het betekent alleen op de fiets te stappen, danwel zich op een andere manier in het verkeer te wagen. Alvorens de kinde ren aan zo'n opleiding te on derwerpen, moeten ze eerst op een aantal punten worden ge test om te bekijken ze het wel aankunnen. Daarna volgt de opleiding door speciaal perso neel (dat nu nog niet bestaat) en uiteindelijk moeten de jon gens en meisjes dan een ver- keersproef afleggen, waarna ze veilig de straat op kunnen, zo stelt de werkgroep zich voor. De VOC's zouden in heel Nederland moeten worden in gericht. Iemand moet zulke voorstellen nader uitwerken en daartoe, zo meent „Arnhem", dient er. zo snel mogelijk een landelijke commissie in het leven te wor den geroepen, die zich gaat be zighouden met deze materie. Deze zou moeten samenwer ken met bestaande organisa ties als Veilig Verkeer Neder land en de Vereniging Be scherming Voetgangers. Iedereen die aan het verkeer deelneemt, heeft weieens hulp nodig. Dat geldt ook voor ge handicapten. Maar de ervaring leert dat de andere verkeers deelnemers nogal eens moeite hebben met het hulp bieden aan gehandicapten. Ze durven niet, zullen we maar zeggen. In andere gevallen wil men wel helpen, maar kan degene die hulp nodig heeft niet dui delijk maken wat precies het probleem is. Daarom, aldus het rapport, zou het goed zijn alsl iedere verkeersdeelnemer, van jong tot oud, een SOS-medail- lon draagt, waarin belangrijke en noodzakelijke gegevens vermeld staan. Op vrijwillige basis zou men zich moeten kunnen laten inschrijven in een SOS-register dat telefo nisch altijd bereikbaar is. Een instelling als de ANWB-alarm- centrale zou hier een goede dienst kunnen bewijzen. Voorts doet de werkgroep een serie voorstellen ten aanzien van de veiligheid van de ver voermiddelen en de mogelijk heden tot het afsluiten van verzekeringen. POSTZEGEL VAN 65 CENT DEN HAAG De frankeerwaarde van de inhuldigingszegel gaat van 60 naar 65 cent. Dit in verband met de nieuwe postta- rieven per 7 januari. Afbeelding en formaat van de zegel blijven ongewijzigd. Hiertoe is besloten omdat er nog geen ontwerp voor de permanente koninginnezegels met de beeltenis van Beatrix beschikbaar is, aldus de PTT. Verder komt er een nieuw postze gelboekje. Daarin wordt de inhuldigingszegel overigens niet op genomen, omdat het formaat niet geschikt is. Sophie's keuze „Ik stond niet alleen op het punt om van bil te gaan, ik ging een reis ondernemen naar Arcadië, naar het Beloof de Land, naar de fluwelige, zwarte, van sterren krioelende regionen achter de Pleiaden. Opnieuw dacht ik (hoe vaak had ik ze niet in mezelf tot klinken gebracht?) aan Leslies lucide obsceniteiten, en terwijl ik dit deed waarbij de zoe ker van mijn geest elk groefje in haar vochtige en sappige lippen opnieuw zichtbaar maakte, alsook de orthodon- tisch bewerkstelligde perfectie van de glanzende snijtanden, zelfs een geraffineerd spatje schuim bij de mondhoek kwam het me voor als een on wezenlijke droom dat die Sheepshead Bay zou opgaan, de mijne zou zijn nee, ik mocht mezelf niet toestaan aan die glibberig-zoete mond en zijn aanstaande activiteiten te denken". Dit uiteraard niet willekeurig gekozen fragment is typerend voor het hele boek. De ik-fi- guur, een jongeman met schrijversaspiraties komt in New York, waar hij een jong stel onmoet. Hij raakt steeds" nauwer betrokken in hun cha otische verhouding, waarvan hij in dit werk verslag doet. Het boek komt, omdat het vol staat met fragmenten als het bovenstaande, niet op gang. Wie door dit fragment geboeid raakt, kan het boek van harte aanbevolen worden. William Styron: Sophie's .keuze. Uitgave L.J. Veen, Utrecht. Prijs: 34,50. Snowboot' in beige bruin met teddy- 'Aprèt-ski boot" in wit of blauw voering vinyl met lotte 24-26 nylon sok 23-29 27 - 30 f. 32,75 31 - 35 f. 33,75 36-41 f. 34,75 30-39 f. 49,75 40-45 f. 54.75 Sneeuw of regen, (A ze kunnen er tegen. TOv. Met warme nylon sok. Sv In rood of blauw VSKORP!?^ Apres-ski boot in rood vinyl met losse nylon sok 23-33 22-26 'Après-ski boot" in blauw vinyl met losse nylon sok 34-39 27 - 30 f. 22,75 31 - 35 f. 24,75 36 -42 f. 27,75 40 -45 f. 54.75 'Snowboot' in blauw met teddyvoering 24 - 26 27 - 30 f.39,75 31 - 35 f. 42.75 36-41 f. 44,75 Waterdicht en lekker warm. Met imitatie vachtvoering. In blauw of geel 27-30. 31 - 35 f. 26,75 36 - 39 f. 29,75 40-45 f. 32.75 f B veilig voor 'voet'gangers"^^^ In Vrij Nederland van deze week zegt Nahum Goldmann, de leider van de joden in de Diaspora over premier Begin: „Begin is een eerlijk, maar wat bekrompen man. Hij heeft voor alles maar één enkele verklaring en dat is de zijne. Alsof er in Frankrijk geen anti-semitisme bestond voor de oprichting van de staat Is raël en van de PLO. De Drey- fus-affaire had voor zover ik weet weinig te maken met de pro-Arabische politiek van Frankrijk". Een zeer uitgebreide necrolo gie is gewijd aan de staatsman Romme over wie Het Volk in 1934 reeds schreef: „Een lenig politicus, van alle radicalisme vrij, maar die ook anders kan, als het moet". Vrij Nederland ziet ook een knappe staatsman in hem, maar Deslist geen emancipator van de katholie ken: „De doorbraak naar het socialisme heeft hij twintig {'aar opgehouden, de katholie- ce arbeiders heeft hij belet sa men te gaan met de andere vakbeweging, het grote gezin heeft hij heilig verklaard en de sexuele bevrijding verket terd, crematie, echtscheiding en abortus verbannen uit de politieke discussie, de vrouw in de schaduw laten staan en het Humanistisch Verbond buiten de deur gehouden. En als hij zijn zin gekregen had was Nederland nu een christe- like corporatieve monarchie". Niet minder dan een pagine wordt gewijd aan de metrorel- len in Amsterdam. „163 arres tanten werden er gemaakt. Nu zijn er nog maar vier over. Het aantal klachten tegen de poli tie is echter overstelpend." De kleurenbijlage draagt als ti tel „Uitgerangeerd" en is voor namelijk gewijd aan de WAO'er. Daarnaast staat er ook een artikel in over Afgha nistan. Minister De Geus van Defen sie krijgt niets meer of minder dan een ultimatum gesteld in Hervormd Nederland van deze week: „Vertrekken of de brief terugnemen die hij heeft geschreven aan zijn personeel over de gewetensbezwaarden in het leger. Wouter van Doorn van het Botanisch Laboratorium in Utrecht pleit voor meer onder zoek naar de invloed van de factoren als energieverbruik, de spuitbussen, kunstmest op het klimaat. Hij vreest een nieuwe ijstijd of een onder wa ter lopen van Nederland als het klimaat niet bewaakt wordt. „We moeten oppassen met de stijging van het ener gieverbruik. We moeten niet alles op de kaart van kolen- of kernenergie zetten. We moe ten op zeker spelen, de veilig heid moet voorop staan. Dus zoveel mogelijk energie bespa ren. Proberen zo min mogelik koolzuurgas te laten ontsnap pen, we moeten meer gebruik gaan maken van alternatieve energiebronnen als zon en wind. Daarnaast moet het on derzoek naar klimaatbeïnvloe ding vergroot worden". Verder aandacht vor het feit dat Oost-Berlijn bezig is door met de nieuwe pasjesregeling overaal tegenaan te trappen en een artikel over de wapen wedloop die ook in vredestijd tot de dood van miljoenen mensen leidt DEN HAAG De leiding van Toneelgroep De Appel is ontstemd over een advies van de Raad voor de Kunst, waardoor niet voorzien zou worden in een tekort op de begroting van 3 ton. Het ge zelschap zou hierdoor met opheffing worden bedreigd. De gemeente Den Haag is be reid een eenmalige subsidie van 180.000 gulden te verlenen als CRM de resterende 120.000 wil bijpassen. Het advies van de Raad voor de Kunst hield in de drie ton nu te geven, maar dit extra be drag in vijf jaar tijds af te bou wen. Dit gaat De Appel niet ver genoeg, omdat in de ko mende jaren toch mensen zou den moeten worden ontslagen, oordeelt men. Het laatste woord ligt nu bij CRM Bejaarde vrouw aangereden LEIDERDORP Een 81-ja- rige inwoonster van Leider dorp werd gistermiddag aangereden toen zij wilde oversteken. De hoog-bejaar- de vrouw werd met onbe kend letsel overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het ongeluk gebeurde rond 16.15 uur op de Van de Valk Bouwmanweg in Leiderdorp. De bejaarde Leiderdorpse werd door een taxi, bestuurd door een 24-jarige Leidenaar, aangereden toen zij de drukke weg wilde oversteken. De exacte aanleiding tot het onge val is de Leiderdorpse politie niet bekend. Brandweer bevrijdt man na aanrijding LEIDERDORP Een 42-ja- rige man uit Leiderdorp moest gisteravond na een ongeval door de brandweer bevrijd worden, alvorens hij met rugletsel overgebracht kon worden naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Het ongeluk gebeurde rond tien uur op de kruising Van Poelgeestlaan/Laan van Ou derzorg. Een 54-jarige automo biliste uit Leiden die op de Van Poelgeestlaan reed, wilde de Laan van Ouderzorg op maar verleende de man uit Leiderdorp geen voorrang. De Leiderdorper kon haar niet ontwijken en werd in de flank aangereden. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De man raakte echter bekneld en moest door de snel ter plekke zijnde brandweer worden ont zei is een ramp voor de Derde Wereld, zegt hij. „Ze leggen monetaire eisen op, bestuurlij ke oplossingen. Ze vallen het regeringsbudget aan en dwin gen de regering te besnoeien op alle sociale programma's die de armen en de werklozen helpen omdat dat de enige ma nier is om de lokale hoeveel heid geld te beperken. Aan de andere kant betekent de deva luatie dat alle geïmporteerde produkten duurder zijn, zodat de fabrikant goedkopere pro dukten heeft om te exporte ren. De druk op de armen in een Derde Wereldland loopt op die manier uit lijden en rampspoed". Verder een gesprek met George Wallace, Amerikaans presidentskandidaat in 1964. De man die nu zegt: „Ik wist toch wel beter wat goed was voor onze negers dan al die lui daarboven in Washington". Hoofdcommissaris dr.C.N.Peijster van de Haagse gemeentepolitie doet deze week in De Tijd zijn zegje over politiemensen die een bevel weigeren. Dit naar aanleiding van het feit dat de ministers van Defensie en van Justitie eind vorige week praktisch ge lijktijdig hebben laten weten dat er voor militairen en poli tiemensen die zich op grond van ernstige gewetensbezwa ren verzetten tegen het uitvoe ren van een hun opgelegde taak, weinig anders opzit dan ontslag. Zijn mening: „De poli tie voert haar taak uit onder het bevoegd gezag. Het be voegd gezag in het land maakt uit, hetzij justitieel, hetzij be stuurlijk, wat de politie moet doen. Dat is het recht van het bevoegd gezag, dat op zijn beurt ook weer onder controle staat. Het gaat om de velen die zijn ingepast in onze democra- weekbladen van deze <ek staan natuurlijk in het een van het blokkade- ekeide in Dodewaard. in meningen verschillen. noemt Vrij Nederland blokkade „een dure iktijkles in democratie".' Groene zegt „de democra- ®*che structuur liet het op '""•fcele belangrijke momen- I in de actie volledig af- iten". De Haagse Post is n mening dat „kernener- op grote schaal leidt tot atoomstaat, maar dat is nnrton P re<^en de democratische f vILihtsorde al op voorhand te tuur 'n.||cn» dc Nieuwe Linie emt Dodewaard „de winst n een actie en het failliet iiddelsn de politiek" en Her- do«n)rmd Nederland vindt: „de- iedenistcratie kan ook gebaat In eenn bij burgerlijke onge- ddeldeprzaamheid". In De Tijd rPPR-Kamerlid Jansen „met de actie Dode- enteiard is beproefd of het kli- chteiat al rijp is voor hervor- hetngen langs non-parleme- re weg" en komt tot de iclusie „dat het klimaat jtr nog niet rijp voor is", vier vindt de blokkade Dodewaard in elk geval n positieve bijdrage aan zogeheten brede maat- ippelijke discussie". omslagverhaal van De Post is gewijd aan het ht. Het is het eerste van serie van vijf artikelen r het functioneren van het streven naar openheid en ieuwing blijft de recht- ~ak voor de meerderheid de Nederlanders een my- ieuze wereld vol ondoor- -delijke gebruiken, premier van Jamaica, Mi- el Manley, doet een opmer- ijke uitspraak. Het Interna naal Monetair Fonds (IMF)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9