IDA vindt drastische ielastingsverhogingen ringend noodzakelijk Restauratie Vredeskerk nadert haar voltooiing rimark Sassenheim luit eind dit jaar LA PERFECTA I SS#? Sassenheim nog niet aan bezuinigen toe Oorbellen vermoord meisje gevonden in huis portier Boekje om financiële lasten te verlichten MAN OP STRAAT latin dance night •^^S:/„r;<;^-;arboudc 160,-| 198,-1 holidax-inn RENOVATIEPLAN ZANDSLOOTKADE LIJKT HAALBAAR :gio LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1980 PAGINA 7 >RDWIJK Het rookte gistera- 1 in de Noordwijkse raadzaal. Als phanen stonden het CDA en het r 1„11.lc .nnm. zien wanneer we terug komen", althans een uitlating van gelijke strekking. Dé duur van het CDA-beraad viel mee. r »ic rsiir». uuur van nei j-»/\-oeraau viei mee. «ge tegenover elkaar. p Binnen de afgesproken tijd vond de her- '"tcn "s 3T opening plaats, fractievoorzitter Alkema- h^m«SdÏÏk de deelde medc- dat he< CDA al haar be rt6 ffEt, rf» zwaren tegen het financiële beleid van houdboekje. die met elkaar in de h[1( conege staancje hield, doch uit prakti- :h lagen over de ftna p sche overwegingen akkoord zou gaan met de voorgestelde verhoging van de belas tingen en tarieven. Omtrent de meerja renbegroting had de fractie grote twijfels en men zou dit stuk als niet meer dan een raamwerk beschouwen. Wat de begroting voor 1981 betreft, maak te het CDA het voorbehoud, dat men in een later stadium wilde praten over de sport-accommodaties (sport-spelzaal en het hockeyvelden-complex) en over de ;ebouw van openbare werken aan de ick voor de komende vijf jaar. jrootste raadsfractie achtte voor het 1 ambitieuze uitgavenprogramma onder meer de bouw van een raad- van tien miljoen) een drastische be- ïgverhoging (12*/*%) noodzakelijk om ts niet geconfronteerd te worden met >losbare tekorten, terwijl men voor de ■eiding van het raadhuis een forse wilde doen in de reserves. De wet- ■r daarentegen, bijgevallen door zijn v' waa?o"ër ir. de commissie fractie en de PvdA. zag wel de ernst a* ei.tmtin ir, mennen niMtomi vergadering misverstanden bleken te be de situatie in, doch meende niettemin, fö_ u„, staan ten aanzien van het bedrag, dat daarvoor op de meerjarenbegroting was NagdLrz°ekveerklaring concludeerde voorzit- ter mr. Bonnike, dat de voorstellen van het college waren aangenomen. De PP bleef tegen. De politieke radicalen wilden Schorsing van de vergadering was no- de belasting- en tariefsverhoging beper- im partijen wat tot elkaar te brengen, ken tot 5%, het aanvankelijke uitgangs- inend voor de sfeer was de gang van punt van het college. Als motief werd on- n bij het nemen van het schorsingsbe- der meer aangevoerd de toch al hogere Burgemeester mr. Bonnike stelde lasten voor de bevolking als gevolg van de de vergadering vijf minuten te on- aanleg van de kabeltelevisie, reken voor fractie-overlég. Alkemade De Geus (CDA) verweet het college ge- protesteerde tegen de krappe tijds- heel te zijn voorbij gegaan aan de wenken „Ik voel er niets voor om het beraad en conclusies van het verificatiebureau manier te beknotten"". Mr. Bonnike van de Vereniging van Nederlandse Ge- ^^■kte er tien minuten van. Alkemade meenten. Volgens de berekening van deze ^^nerde met een grimmig: ..U zult. wel deskundigen zou er in de komende vijf jaar een veel groter gat in de financiering ontstaan dan de door het college becijfer de som van circa één miljoen gulden. De woordvoerder van het CDA hield de vroedschap voor, dat het tekort zou uitko men op ongeveer één miljoen per jaar. Raadhuisbouw Voor volgend jaar hoeven we al niet meer op een sluitende begroting te rekenen, meende De Geus. Er is dan een marge van slechts 864.000,en daaruit moet dan nog van alles betaald worden. De komende vijf jaar krijgen we een zeer moeilijke tijd, voorspelde de financieel- deskundige van het CDA. „De ellende kan alleen voorkomen worden als we geen raadhuis bouwen". Het CDA meent, net als de overige raadsfracties, dat het raadhuis gebouwd moet worden, wil de huisvesting van het personeel niet in het gedrang komen. „Maar we doen dit niet met oogkleppen op", zei De Geus. Het mes zal in de meerjarenbegroting gezet moeten worden en van jaar tot jaar zal bekeken worden wat kan. Voorlopig geeft het CDA alleen zijn fiat aan de raadhuisbouw en aan de bouw van de openbare bibliotheek, kondigde De Geus aan. Verder zal er geld op tafel moeten komen. „Laten we de tekorten op het raadhuis uit de reserves halen en de belastingen en ta rieven optrekken met 12%". Wij willen la ter niet het verwijt krijgen dat we hebben zitten slapen", aldus De Geus, die verder nog opmerkte zich terdege bewust te zijn, dat de belastingverhoging de meer welge stelde Noordwijkers honderden guldens kon gaan kosten Men heeft echter lang kunnen profiteren van lage tarieven. De Katwiikse Vredeskerk. Katwijk Bij de renovatie bouw werden gesmeed maak- gen". Hoewel er bij de ope- van de Vredeskerk in Kat- te hij tijdens een vergadering ning van de kerk op 31 okto- wijk aan Zee moet nog vaak de opmerking „dat deze zaak her nog een tekort is van zijn teruggedacht aan de niet die is van enkele perso- ƒ140.000,-, zou Imperta zeker Restauratie woorden van oud-predikant J. nen, maar een zaak der gan- waardering hebben kunnen J. Impeta. In 1905, toen de sche gemeente", en „dat ieder plannen voor het huidige ge- naar vermogen bij moest dra- NHEIM Het be- Primark b.v. Holland voor het eind van het dicht. Door deze slui- komen 33 van de 35 nemers van het bedrijf ttertangen op straat te directie van Primark be- een collectieve ontsla- nvrage. in te dienen toen delijk werd dat de vestiging in Sassenheim, die de verkoop Lisse gelaten op hun ontslag j en de assemblage van de let- gereageerd. „Al eerder was het tertangen verzorgt, niet meer bedrijf in moeilijkheden waar- rendabel was. Primark Enge- door er ontslagen dreigden. Nu land, het moederbedrijf, doet het werkelijk zover is, is men de fabriek over aan het zuster- niet echt verbaasd". De werk- bedrijf in België. Twee van de nemers die afkomstig zijn uit 35 werknemers verhuizen mee de Bollenstreek, Roelofarends- naar België. De 33 ontslagen veen en de Leidse regio krij- werknemers hebben, volgens gen een afvloeiingsregeling de heer Van Spronsen van het waarbij hen eèn maandsalaris Gewestelijk Arbeidsbureau in voor elk dienstjaar wordt uit gekeerd. „Daarmee heeft men natuurlijk nog geen werk maar het is toch iets. Boven dien denk ik dat de mensen wel weer aan de slag komen, ondanks de niet bepaald roos kleurige arbeidsmarkt in de Bollenstreek, omdat de werk nemers van Primark 'full-ti mers' zijn". ADVERTENVES1 SALSA SALSA SALSA RECHTSTREEKS UIT CURACAO Zaterdag 25 oktober van 23.00 - 05.00 uur STADGEHOORZAAL Breestraat 60, LEIDEN 8em.. van 2IV.-. nu perslrekkende meier f 85 "rekkende meier '--nuP«r ƒ125 145,- nu per meier J"*y*-nuperstrekkende pieter '""Perstrekkende <00cm b!eedvlnnn75 r,C PT°>ekU"»™' meier 375'" nu P«strekkende W. van 425.-n""--"-8-em ,'ch' ƒ150,-, u perst rekkende meter l^hUggmen stalen: vrijdag 24 oktober van is tot 18 uur Haagse Schouwweg Io Leiden Koffieconcert en kunst in Artemis LISSE Wethouder me vrouw J. Meulemans-Seelen opent morgen om negen uur een expositie van de Belgi sche kunstschilder Mare Winkeler in de sociëteit Ar temis aan de Lissese Heere- weg 48. De expositie is zater dagavond en zondag te be zichtigen. Zaterdag 1 novem ber is de tentoonstelling in Artemis geopend van vier tot zeven uur, vrijdag 7 en zaterdag 8 november na half tien. Zondag 26 oktober start de so ciëteit om twaalf uur een serie koffieconcerten. Het seizoen wordt Tuchtig' begonnen met een optreden van het Delftse 'Fieltharmonisch Orkest' on der leiding van Koen Brou wer. Het orkest knipoogt mu- sicaal naar het bijna gelijkna mige Philharmonisch Orkest. De toegangsprijs voor het kof fieconcert bedraagt 3 gulden en 1 gulden voor kinderen. De oplevering van premiekoopwoningen in Wasbeek I Is in volle gang. Vrijdag zullen de eerste 18 kopers officieel de huissleutel overhandigd krijgen. Gisteren kreeg me vrouw Smit (links) alvast de sleutel van haar woning aangeboden. SASSENHEIM De Sassenheimse gemeen- meente Sassenheim woningbouw ontwikkelen teraad hoeft zich vooralsnog geen zorgen te maken over de financiële positie van deze gemeente. Zonder reserves aan te spreken kunnen burgemeester en wethouders een sluitende begroting indienen met een post ten westen van de dorpskern, in een gedeelte van de Rode Molenpolder. Als de gemeente er voorts in slaagt bedrijfsverhuizing uit de dorps kern naar het industriegebied te bevorderen, kan er ook gewerkt worden aan een stadsver voor onvoorziene uitgaven van bijna vier nieuwingsplan voor de buurt rond het Oude ton. Voor 1981 is een totaalbedrag van ruim Koningshuys. Nog voor de aanvang van het be- 24 miljoen gulden beschikbaar voor een al- grotlngsjaar 1981 zal een start gemaakt zijn met leszins redelijk investeringsschema. Zonder de bouw van 56 woningen in Wasbeek III en 55 de gemeentelijke belastingen en heffingen woningen in het reconstructiegebied Zandsloot- anders dan trendmatig te verhogen, beloopt kade. In het eerste plangedeelte van Wasbeek de begroting voor het volgende jaar 1,6 mil joen gulden meer dan dit jaar. De veelbesproken overheidsmaatregelen, wer ken in 1981 ironische genoeg nog i is de oplevering van 130 woningen gang. Het gemeentebestuur dat tot nu toe aan de be woners van de Zandslootkadebuurt geen zeker- deel van de gemeente Sassenheim; De inge- heid kon verschaffen over de renovatie of voerde herverdelingsmaatregel levert Sassen- sloop/nieuwbóuw van hun woningen, is hier heim in 1981 een extra bedrag van ongeveer nu optimistischer over gestemd. B en w schrij- 80.000 gulden op. Verder stelt het college van b ven nog voor of tijdens de begrotingsbehande- en w in de aanbiedingsnota dat de uitkering uit ling de goedkeuring van de rijksoverheid bln- het gemeentefonds erg meevalt. Sassenheim nen te zullen krijgen. Zoals bekend zijn alle be- mag rekenen op een algemene bijdrage van 8,2 trokkenen het eens over de wenselijkheid van miljoen gulden, bijna een half miljoen meer renovatie. Voor.de bewoners van de Zandsloot- dan in dit jaar. kadebuurt betekent het in ieder geval een ver- Afhankelijk van de financiële rësultaten van betering van de woning tegen een relatief mil- grondtransacties in het industiegebied Jagtlust- de huurverhoging. De rijksoverheid die een re- kade, willen burgemeester en wethouders vol gend jaar eventueel voorstellen aan te gaan voor de bouw van een rooms-kat- moeten financieren, stelt echter dat ?prijs niet hoger mag zijn dan 80 van de eventuele nieuwbouwprijs. Inmiddels is holieke basisschool in het plan Wasbeek. Het bekend geworden dat de woningen nog binnen gemeentebestuur denkt de woningbouw in dit die norm gerenoveerd kunnen worden. Vol- plangebied in de winter 1982/83 af te kunnen gens het college van burgemeester en wethou- ronden. In 1981 kan gestart worden me| de ders staat nu niets meer de instemming van de bouw van de laatste fase. Hierna wil de ge- overheid in de weg. DEN HAAG - De Wasse- menten herkend, naarse recherche heeft in de woning van de 31-jarige Haagse portier zilverkleuri- De portier wordt op het ogen- ge delen van oorbellen ge- bljk in verzekerde bewaring vonden. Ze blijken eigen- gehouden in Wassenaar Hij dom te zijn geweest van de wor(jt verdacht van de moord vermoorde studente Emy op de 11-jarige Edith Post uit den Boer uit Schiedam. Wassenaar, maar er wordt nu Haar ouders hebben de frag- ook naeeeaan of hii enkele an- dere nog onopgeloste moorden op meisjes kan hebben ge pleegd, onder wie Emy den Boer. Zij werd op 5 april van dit jaar in het Brabantse Nis- telrode gevonden. Zij bleek door revolverschoten om het leven te zijn gebracht. De Wassenaarse politie heeft inmiddels alle politiekorpsen in het land gevraagd informa tie te verstrekken óver onop geloste moorden op meisjes. Tot op heden zijn hierover nog geen nieuwe gegevens bekend. De portier zelf blijft overigens hardnekkig ontkennen iets net de moord op Edith Post of indere moordgevallen te ma ten te hebben. opbrengen voor de wijze waarop de renovatie tot stand is gekomen. Het werk van vele gemeenteleden, architec tenbureau C. van der Bom/W. Ingwersen BV en hoofdaanne mer Ouwehand maakt even eens zijn voormalige toe-' spraak bij de opening van de Vredeskerk in 1905 weer actu eel. Ds. Impeta wees de ge meente toen „op het grote voorrecht zoo een schoon kerkgebouw te mogen bezit ten", en „wenscht allen toe dat zij een lange reeks van ja ren als hongerigen en dorsti- gen mogen opgaan". Bovenstaande citaten zijn af komstig uit hét boekje „75 jaar Vredeskerk" dat ter gelegen heid van de heropening van dit gerestaureerde gebouw is verschenen. Doel van dit werkje is niet alleen een histo risch overzicht te geven van wat er zich in de loop der ja ren rond deze kerk heeft afge speeld, maar ook om met de verkoop ervan de nog steeds drukkende schuldenlast van de gereformeerde gemeente te verrichten. In het boekje wordt ondermeer uitvoerig in gegaan op het ontstaan van de Vredeskerk aan het eind van de vorige eeuw. De afscheiding van de Her vormde Kerk lag hier uiter aard aan ten grondslag. Met de beëdiging van ouderling Baas- noot en diaken Pronk in fe bruari 1838 was de gerefor meerde kerk in Katwijk een feit geworden. Een klein troepje mensen, niet meer dan 0 a 30 man, kerkte toender- tijd in de schuren van Haas noot, totdat in 1856 de grond werd aangekocht waar de late re kerk zou komen te verrij zen. Het huis aan de Voor straat kon worden gebruikt als pastorie en consistorie, terwijl in de tuin erachter voldoende ruimte overbleef voor de bouw van een Godshuis. Totale kos ten van grond en nieuwbouw ƒ5.000,-. Door de gestadige groei die de gemeente doormaakte besloot men in 1857 een predikant te beroepen. Ouderling Haasnoot, die tot dan toe dé diensten had waargenomen, wenste zijn taak te beëindigen, zodat in hetzelfde jaar ds. Hermannus op "t Holt naar Katwijk over kwam. Tijdens zijn ambtspe riode verdubbelde de gemeen te zich van 100 tot 200 belij dende. leden. Rond 1900 kwamen er klach ten dht het bestaande kerkge bouw niet meer voldeed. Het was met name te klein om de voltallige gemeente te kunnen herbergén, zodat op 4 januari 1900 in een kerkeraadsverga- dering werd besloten een nieuwe kerk te bouwen. De hoge kosten die dit met zich mee zou brengen deed de be stuurders echter nog wat aar zelen, en pas vier jaar later kwam er schot in de plannen. Op 10 mei 1905 verleende de burgemeester van Katwijk zijn toestemming, waarna de bouw Na eerst in 1955 een grondige modernisatie te hebben onder gaan, begon het kerkgebouw in het begin van de jaren ze ventig ouderdomsgebreken te vertonen. Bij slecht weer re gende het binnen even hard als buiten, maar evenals bij de bouw van de kerk zorgde ook nu de hoge kosten ervoor dat pas een aantal jaren later (1977) de vernieuwing van het dak kon worden gerealiseerd. Ook andere gebreken kwamen nu aan het licht, zoals het slecht functioneren van de verwarming en de erbarmelij ke staat waarin het orgel ver keerde. Verscheidene gemeen teleden drongen er zelfs op aan het instrument maar bij het groot vuil te deponeren, maar anderen achtten een des1 kundig -onderzoek onder de gegeven omstandigheden raadzamer. De ontdekking van de werke lijke identiteit van het orgel berust op louter toeval. Een prent in een boek over de or gelmakers Batz deed de heer W. F. Poot uit Den 'Haag een vergelijking maken met één van de foto's uit zijn collectie orgelfronten, waarbij hem vooral de treffende gelijkenis opviel. In het jaar 1765 leverde J. H. H. Bëtz het orgel af aan de Doopsgezinde kerk in Utrecht, waarna het in 1869 aan de Hervormde gemeente in Kat wijk werd verkocht. Voor 750,- verdween het orgel uit eindelijk in het gebouw aan de Voorstraat. Andere Batz-orgels treft men ondermeer aan in de Ronde Lutherse Kerk in Am sterdam, de Dom van Utrecht en de Nieuwe Kerk in Delft. Na langdurige besprekingen werd op 7 december 1977 be sloten een renovatie-commis sie op te richten. De kosten van een grondige opknapbeurt bedroegen zes ton, waarvan er door de gereformeerde ge meente drie moesten worden opgebracht. Na grote inzame lingsacties kon eind 1979 met de werkzaamheden worden begonnen. Nu, ruim ëen jaar later, kan de bouwcommisie een geheel ge renoveerde Vredeskerk aan de gemeente overdragen, maar helemaal uit de zorgen is het kerkbestuur nog niet. Door enkele tegenvallers bestaat er nog een tekort van 140.000,-. Met de verkoop van het boekje „75 jaar Vredeskerk" (kosten f 10,-, via giro 299245 t.n.v. penningmeester geref.kerk Katwijk kost het 12,50) pro beert-men hier enigszins in te gemoet te komen. Bij de ope ning van het kerkgebouw op 31 oktober (een dienst onder leiding van de huidige predi kant P. v.d. Horst, aanvang 20.00 uur) zal nég geen ge bruik kunnen worden ge maakt van het Batz-orgel, waarvan de restauratie nog tot mei 1982 op zich zal laten wachten. De Vredeskerk houdt een „Open Huis" op 1 november, van 10-3 uur. Douwe Egberts moet shag uit handel nemen UTRECHT Douwe Egberts rtioet in de loop van de volgen de week op straffe van tien duizend gulden per overtre ding stoppen met de verkoop van de zware shag „Kentuck Dit heeft de rechtbank in Utrecht Vandaag bepoald na een kort geding dat Van Nelle tegen zijn concurrent had aan gespannen. Volgens deze fa brikant lijkt Kentuck als twee druppels water op de zware shag van Van Nelle, beter be kend als De Weduwe. Visumplicht Turken op 1 november DEN HAAG De Benelux- partners hebben vanmorgen besloten per 1 november een visumplicht in het leven te roepen voor Turken. De vi sumplicht moet een remmende werking hebben op de komst van Turken naar de Benelux.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7